Plaatselijk Nieuws. afgesloten Schagen I - N.V.V. I Havenstraat Royal Theater Zaterdag 26 September 1S36. SCHAGER COURANT. Vierde Blad. No. 10071 Marktpolitie Friesche hengsten in een circus Over de horden Huldiging van Dn B* H* Vos EEN SCHAAP OVER DEN DAM EN a Het raam van hotel „de Beurs" van den heer C. Boontjes op de Markt, dat vorige week werd verbrij zeld, doordat er een schaap door heen sprong, blijft blijkbaar zijn aantrekkingskracht op deze viervoe ters uitoefenen. Want door hetzelfde raam sprong Donderdagmorgen jl. weer een schaap. BOUW BOERDERIJ. I Door den architect, den heer Cli. Dekker, werd Donderdag aanbesteed het bouwen van een boerderij te Barsingerhorn voor Mevr. Wed. Pool-Kuilman. Door de firma De Vries en Blanken te Oude^Nie- dorp werd 't laagst ingeschreven, nl. voor f 8985. Blijkens het bestek moesten de biljetten vóór Don derdag 24 Sept. 1936 bij den architect worden ingele verd en deze bepaling nu kon blijkbaar de goedkeu ring van verschillende aannemers niet erlangen, .waardoor slechts 2 biljetten werden ingeleverd. Het werk is aan de heeren De .Vries en Blanken iopgedragen. BOUWEN. Aan de firma Blaauboer en v. d. Hoven, aanne mers alhier, is de bouw opgedragen van een woon huis in het Boschje aan de Kleine Sluis, Anna Pau- lowna, voor rekening van Mevr. de Wed. van Gijn. NIEUW PERCEEL. Naar we vernemen, zal door den heer H. Volten te Schagen op de Nieuwe Laagzijde een garage met bovenwoning en daarachter steenhouwerswerkplaats worden gebouwd. Hiervoor is door hem aangekocht het pand ,van wijlen mej. T. Ruite/, aldaar. OPENBARE VERKOOPING. In café 't Oude Slot van den heer W. J. F. v. Erp, Vond Donderdag ten overstaan van de Notarissen C. L. van den Bergh alhier en van C. Onnen te Utrecht de openbare verkooping plaats van twee perceelen weiland aan den Burghornerweg, gern. Schagen en eigendom van Mevr. W. van de Graaf te Utrecht. Perceel 1, groot circa 1 H.A., werd opgeboden tot i 1335.98 en later op f 5 gemijnd, werd dus f 1340.98. Perceel 2, groot 1.36.50 H.A., kwam bij opbod op f 2020.20, en werd niet gemijnd. De twge perceelen in combinatie stonden nu op f 3361.18. Hierop werd niet geboden, bij afslag dezer twee perceelen werd ge mijnd op f 40, tezamen dus f 3401.18. Kooper werd de heer P. Raat, alhier. Onmiddellijk werden ook gepresenteerd twee per ceelen weiland aan den Ouden Dijk, eigendom van den heer W. den Adel te Weesp. Perceel 1 hiervan, groot 0.82.80 H.A., kwam in bod op f 513.36 en werd niet afgemijnd. Perceel 2, groot 0.79.80 H.A., kwam op f 478.80, werd ook niet gemijnd; tezamen werd dit f 992.16. Op de combinatie werd niet geboden en bij afslag werd bij f 200 gemijnd door den heer Den Adel zelf, deze perceelen bleven dus onverkocht. POLDER WESTERKAAG. Vergadering van 't college van Dag. Bestuur van den polder de Westerkaag op 24 Sept. 1936. Voorzitter K. Wit Dz., secr.-penn. F. S. v. d. Velde. Aanwezig het voltallig college, terwijl volgens open harte bekendmaking tegelijk op dezen dag verkie zing werd gehouden ter voorziening in de vacature ontstaan door de periodieke aftreding van den heer C. Kuiper als lid van het dag. bestuur. Als stemopnemers fungeerden de heeren P. Bruin en Jn. Groet. Nadat de gelegenheid werd gegeven aan stemge rechtigden, hun stem uit te brengen, gedurende daar voor vastgestelden tijd, opende voorzitter met een welkomstwoord de vergadering en verzocht voorle zing der notulen der voorgaande vergadering, welke na lezing werden goedgekeurd en geteekend. Bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dei- gemeente SCHAGEN brengen ter algemeene kennis, dat met ingang van 1 Oetober 1936 tot en met 26 Nov. 1936 des Donderdags geen rijtuigen op het Marktplein, langs het Rensgars, het Noord en in de Nieuwstraat mogen worden geplaatst dan alleen gedu rende den tijd voor op- of afladen, terwijl het uit- en inspannen van paarden op het Marktplein, langs het Noord en het Rens gars niet zal mogen geschieden. Overtreding zal worden gestraft met een geldboete van ten hoogste f 25.of hech tenis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, 24 September 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHOORL, 1. B. De Secretaris, ROGGEVEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHAGEN maken bekend, dat de gedurende het tijdvak van 30 September tot en met 14 Oetober a.s. voor ALLE VEREEER zal zijn Schagen, 24 September 1936. J. SCHOORL, lo. Burgemeester. ROGGEVEEN, Secretaris. Herman Vos sinds 1928 aan het sanatorium als eerste-geneesheer verbonden heeft in een perscon ferentie diverse bijzonderheden uit zijn loopbaan en over de t.b.c.-bestrijding in het algemeen verteld. Hij heeft slechts kort particuliere praktijk uitge oefend, n.1. van 1897 tot 1905, in het plaatsje Hallum (Friesl). en is daarna, deels door tbevallige omstan digheden, benoemd tot directeur van het sanatori um, als volvolger van Dr. Boele, die sedert de op richting in 1902 het beheer had gevoerd. De geschie denis van het sanatorium loopt derhalve wel bijna parallel met de geschiedenis van Dr. Vos. Hij heeft de groote uitbreiding geheel meegemaakt, diverse verbouwingen etc., waardoor het aantal patiënten, dat kan worden opgenomen, tot 225 is gestegen, ter wijl in 1905 slechts plaats was voor 54 patiënten. Het sanatorium is vooral bekend geworden, omdat, de arbeids-therapie werd ingevoerd. Dit gebeurde al da delijk in 1905 en Dr. Vos was daarmee de eerste in Nederland, die dit deed. De arbeids-therapie komt neer op het laten verrichten door de patiënten van bepaalde werkzaamheden op bepaalde uren, terwijl de patiënten daarbij onder strenge controle blijven. Het is een uitstekend middel om te bepalen, of de patiënt weer geheel in staat is zijn vroegere werk zaamheden te hervatten. Het sanatorium biedt voorts nog de mogelijkheid om joodsche patiënten, die ritueel eten verlangen, op te nemen, daar er een speciale joodsche keuken is, terwijl voorts een 60 procent van de patiënten pro- fitecren van 't suppletie-fonds. Het sanatorium heeft n l. geen schulden, zoodat de rente van het kapitaal der exploiteerende vereeniging besteed kan worden tot steun aan on- of minvermogende patiënten, die dan beneden den kostprijs Juinncn worden opgeno men. Dr. Vos stelt het volste vertrouwen in de toekomst der sanatoria, omdat de ziekte steeds beter bestre den kan worden. Hoewel er veel ernstigere gevallen worden opgenomen dan vroeger, is het percentage gunstige uitslagen toch altijd nog ca. 80. Volgende week wordt Dr. Vos gehuldigd. Dinsdag avond half zeven is er gelegenheid voor patiënten en oud-patienten om afscheid te nomen, terwijl Woens dagmiddag 2 uur het officieele afscheid van de ver eeniging plaats heeft. Dr. Vos vestigt zich metterwoon in Den Haag, het centrum der t.b.c.bestrijding, om op gebied van vereenigings- en commissie-werk nog nuttig werk te doen. Het Friesche paard is bekend om zijn bijzonder uiterlijk: de geheel zwarte kleur, het vele behand en den sierlijk gebogen hals. Het laatste toegeschre ven aan den invloed van vroegeren import van An« dalusische paarden. Het is steeds een zeer imponee- rende verschijning, zoo'n Friesch paard. We lezen in het Officieel Orgaan van verschillende vtereenigingen en instellingen op paardengebied Het Paard, dat het Circus Strassburger dezer dagen een gitzwarten 3-jarigen Frieschen hengst in Friesland heeft aangekocht. Dit is stellig wel de eerste maal dat. een Friesche hengst zijn intrede doet in het groote circus. De heer Strassburger is voornemens een compleet vrijheidsnummer met 6 Friesche hengsten te maken. De pogingen om dit getal vol te maken, zijn reeds in wording. Over den aankoop van meer exemplaren worden reeds onderhandelingen ge voerd. IN KOKEND ASPHALT GERAAKT. Jongen gewond. Donderdagmiddag 5 uur is aan den Moerdijk een tienjarige jongen in een put geraakt, waarin het asphaltbeton voor de deklaag van den achterdijk onder Zevenbergen wordt gereedgemaakt. Het as- phalt wordt eerst op vrij groote hitte gebracht en dan met het beton gemengd. De jongen zakte tot den hals in de warme massa. Hij kon echter door ijlings toegeschoten hulp worden gered. Nadat hem de kleeren met moeite van het lichaam waren verwijderd, bleek dat. alleen zijn bloote knieën en handen met brandwonden waren overdekt HET ZWITSERSCHE VOLK IS BEREID ZIJN ONAFHANKELIJKHEID TE VERDEDIGEN Aan de grens van Duitschland en Oostenrijk heeft het Zwitsersche leger groote manoeuvres gehouden, waaraan 30.000 man deelnamen. Na het einde van de manoevres hield de chef Tan het militaire departement Minger een toespraak waarin hij zeide, dat niet alleen het Zwitsersche leger doch het geheele Zwitsersche volk bereid is het Vaderland en de Zwitsersche neutraliteit te verdedigen. Zondag a.s. de Groote Strijd Comp. 4e KI. Kon. Ned. Voetbalbond. Aanvang 2 uur. Onder de ingekomen stukken kwam voor een be sluit van H.H. Ged. Staten dat opnieuw ontheffing werd verleend aan den secretaris-penningmeester, der toepassing van de verplichting genoemd in het tweede lid van art. 22 van 't alg. reglement op de waterschappen dezer provincie. Daarna werd overgegaan tot de ingekomen vra genlijst ten behoeve van het onderzoek naar den druk van de waterschapslasten, zoo nauwkeurig mo gelijk in te vullen en deze te verzenden aan den cultuurconsulent D. R. Mansholt. Verder bracht Voorzitter ter kennis aan 't bestuur, dat 21 September door een benoemde commissie, vol gens het Reglementair voorschrift, kas en boeken van den penningmeester waren gecontroleerd en accoord bevonden zijn. Afschrift van het opgemaakt proces-verbaal zal aan Ged. Staten worden gezonden. Bij de regeling van den omslag over den dienst 1936, werd bepaald deze op f3.per H.A. vast te stellen. De zitdag tot inning dier belasting zal worden ge houden op Donderdag 17 December a.s. ten lokale van den heer Igesz te Schagen. Bij de rondvraag werd gewezen op de wenschelijk- heid kleine herstellingen te doen uitvoeren bij wa- terkeering en windmotor wegens bestaande lekkage, waaraan gevolg zal worden gegeven. De bediening van den windmotor, tot heden toe verricht door den heer A. Wit Kz., zal in den ver volge worden uitgevoerd door den heer K. Kuiper Cz., doordat eerstgenoemde zich van dat werk wenschte te onttrekken. Daarna werd overgegaan tot opneming der uitge brachte stemmen, wat tot uitslag had dat het aftre dende bestuurslid de heer C. Kuiper Hz. met op één na algemeene stemmen als zoodanig werd herkozen. Niets meer te behandelen zijnde, volgde sluiting der vergadering. SPARTA-NIEUWS. Zondag speelt Sparta I haar eerste competitiethuis wedstrijd en is het bovendien, reeds nu, dat N.V.V. I haar heftigsten tegenstander uit het vorige seizoen, welke in Schagen op bezoek komt. Een voorspelling te doen in deze is zeer moeilijk, daar in dergelijke wedstrijden het niet alleen gaat om de zoozeer begeerde winstpunten doch ook om de eer van het platte land, wie de sterkste is. Reeds jaren lang bekampen Sparta en N.V.V. elkander, vroeger in den N.H.V.B. en nu in den K.N.V.B. en steeds met afwisselend succes. Beide vereenigingen beschikken dit jaar over een goed eerste elftal; Spar ta 1 is vermoedelijk deze competitie ook wel weer iets sterker dan N.V.V. 1, doch in dergelijke sensa- tioneele en uiterst spannende wedstrijden is dit niet van doorslaande beteekenis. N.V.V. 1 startte deze competitie met een gelijk spel terwijl het Sparta lukte om Strandvogels op eigen terrein te slaan. Wij zijn dus benieuwd hoe de uit slag morgen is. Een ding is zeker, deze uitslag zal niet eerder bekend zijn voordat de scheidsrechter voor het laatst heeft gefloten, daar beide elftallen tot de laatste minuut strijden. Laten we echter in ieder geval hopen, dat men de onaangename incidenten van vorig jaar is vergeten en dat, hoe de uitslag ook zal zijn in de eerste plaats deze keer het een sportleven strijd zal zijn, waar toch beide vereenigingen het meest mee ge baat zijn. Dat Sparta's penningmeester een goeden dag zal hebben, staat vast, want voor dezen strijd is een groote belangstelling. Heil en doorn, 24 Sept. Na een 32 jarigen staat van dienst verlaat dr. B. H. Vos zijn post als genees heer-directeur van het Volkssanatorium voor horst lijders te Bellendoorn, dat geëxploiteerd wordt door een vereeniging, zetelende te Don Haag. Dit vertrek vindt per 1 Oetober a.s. plaats en van verschillende zijden zal dr. Vos dan gehuldigd worden. Er is alleszins reden voor deze huldiging, want dr. Vos geldt als een zeer vooraanstaand persoon onder de tuberculose-artsen. Hij heeft het leed in tallooze gezinnen verzacht en tot de kleinst mogelijke pro porties teruggebracht. In het sanatorium Heilen- doorn hebben duizenden personen, mannen en vrou wen, ook uit. onze omgeving, baat gevonden en de therapeutische behandeling staat er hoog aangeschre ven, wat wel blijkt uit het feit, dat uit alle deelen des lancls de patiënten zich aan dr. Vos hebben toe vertrouwd. Vele doktoren zeggen tot hun patiënten: „Ga maar niet naar het buitenland om genezing te zoeken, in Hellendoorn kun je minstens even goed terecht". Dit komt voor een groot deel, omdat dr. Vos er altijd op uit was de nieuwste vindingen in den strijd tegen de t.b.c. toe te passen; vooral het opera tieve ingrijpen heeft in het sanatorium een hooge vlucht genomen en tal van gevallen, welke hopeloos schenen, tot een gelukkige oplossing gebracht. Aan dr. Vos valt het heengaan ongetwijfeld heel moeilijk. Het sanatorium-beheer was voor hem een levenstaak, waarvan den omvang slechts de inge wijden beseffen. Dat geldt speciaal wel voor de Da- tiënten, die heel veel aan hem te danken hebben, niet alleen op het gebied van hun ziekte, want ook op persoonlijk terrein stond dr. Vos steeds dadelijk bereid de helpende hand te bieden. Dr. Vos, die opgevolgd wordt door zijn zoon dr. hoofdrolvertolkers. IN 'T WITTE PAARD Vanaf gisteravond draait in Theater Roval het zeldzaam amusante filmwerk „In 't Witte Paard". Een groote Weener Operette op het witte doek. Een film vol jeugd, amoureusheid, zomer en verrukkelijke bergen. Honderdduizenden oogen beginnen vroolijk te glinsteren, wanneer zij deze woorden lezen, en honderdduizenden dansgrage beenen begin nen rhythmisch te trappelen, als zij aan de we reldberoemde danswijsjes denken, die in dit vroolijke stuk voorkomen. Slechts een vroolijk stuk? Neen, veel en veel meer! Vacantie, vreugde en zomergeluk. de geur van een betooverende landstreek de onbezwaar de zorgeloosheid van vroolijke vacantiedagen, ademt dit werk uit. En dan nog de leuke kleederdrachten, die volksspelen en dansen van deze hartelijke volks stam, die aan dit uitgelaten stuk bonte kleuren geeft. Im Weissen RössT am Wolfgansee Da steht das Glück vor der Tür is het wel ver over de grenzen tot aan Japan, Zuid-Amerika en Australië beroemd geworden „Leitmotiv" van Benatzky's muziek dat overal waar het gespeeld wordt, hetzelfde verlangen naar de bergen, de meren en het zonne-geluk van de zorgenvrije vacantie oproept. Zoo werd dit een alzijdig succes voor de Weensche film-industrie En bovendien een film om van te smullen, e enfilm, die in dit genre van publiek amusement naar Europeesch ge moedelijk recept, een van de prettigste produc ten van het afgeloopen jaar geworden is! Een grootsche en voortreffelijk gefilmde „Ein- lage" is vooral het Wolfganger „Kirchtagspiel" geworden, dat met zijn folkloristischen optocht, zijn zang en dans (o.a. een door een groote groep jonge mannen onberispelijk uitgevoerden „Schuhplattler") op zichzelf een lust voor oog en oor vormt. In „Het Witte Paard" heeft Lamac zich weer eens ten volle uitgeleefd: groot en indruk wekkend van sfeer, een werkelijk stemmings stuk van het Salzkammergut met zijn kleu rige torentjes, zijn innige speelgoedcharme, zijn meren en zijn bloemen versierde Tiroler huizen Dat blijkt al dadelijk uit het begin, ja uit de genoegelijke boerenoptooht die dat begin nog weer vooraf gaat, dat blijkt ook uit tal van har monische Einlagen, waarvoor Ralph Benatzky nieuwe muziek geschreven heeft, die op hetzelf de niveau als de onverwelkte „Schlagers" van de operette staat: b.v. het lied van den Salhur- ger Schnurlregen, een van de plaatselijke eigen aardigheden. Hermann Thimig en Christl Mardayn, de

Schager Courant | 1936 | | pagina 21