Uit list Huis met de hooge trap. v en Stofzuigers Moderne Haardkachels Kwestie Bonsema, N.S.F.-Radiotoestellen L. v. Rijswijk gemengde Bakkerij Verhuiswagen. Gedé-Zalf ALKMAAR Verbod opvoering „Allerzielen" Met één slag aan de spits!! OOK IN" ÜS Laanplein Schagen Nationale ZWEM*WEDSTRIJDEN Heerenstraat Telef. 6 SCHAGEN. Wed. D. KONING Boerderij Werkpaarden Burgemeester Kinschot herdacht Donderdag in zijn openingsrede de verloving van H. K .H. Prinses Ju- liana met Prins Bernhard zur Lippe Biesterfeld. Zijn woorden, die staande werden aangehoord, vonden le- vendigen bijval bij de aanwezigen. Hierna waren aan de orde de ingekomen stukken, waarvan een tweetal adressen naai aanleiding van de veranderde steunregeling en een brief van Gede puteerde Staten, waarbij werd medegedeeld, dat de uitkcering aan het bewaarschool-onderwijs over het loopende dienstjaar met f5000—, d.i. ongeveer 25 moest worden verlaagd, levendig debat uitlokten. Wethouder Van Slingerland wees er op, dat de steunregeling niet voor iedereen een vermindering be- teekende. Van de 869 steuntrekkenden in Alkmaar wa ren er 130 kostganger en voor 131 bracht de wijziging geen verandering. In het vervolg zouden van de resteerende 586 personen 89 iets meer ontvangen en 497 minder. Het nadeel van deze laatsten varieerde ,van 1 cent tot 75 cent. Degenen voor wie er een voor deeltje in zit, zijn de groot-gezin-bezitters. Om hun verbetering voor te rekenen, had de wethouder ge zinnen noodig. met niet minder dtin 12 kinderen. „Ge lukkig zijn die er nog", constateerde hij. „Grossiers!", vond de heer van der Vall. Intusschen konden de heeren breed over de kwestie "uitweiden, er aan veranderen konden ze niets. En zoo liepen de besprekingen tenslotte vrijwel dood. De eenige troost, welke wethouder Klaver kon geven, was, dat er vermoedelijk wel een regeling te venvach ten zou zijn, waarbij de huren der overheidswoningen zouden worden verlaagd. Maar de particulieren?, zoo informeerden enkelen. Daaraan was natuurlijk niets te doen, doch ze zou den wel mee moeten, zoo overwoog wethouder van Slingerland, anders liepen ze groote kans op den duur hun huurders kwijt te raken. De heer van Dru ilen informeerde, wat M. II. zou doen, wanneer de huisbazen zich straks daar zouden vervoegen om de huurpenningen, die door sommige huurders nu reeds zouden worden ingehouden en waarop de huiseige naars slechts een „vermeend" recht hadden, daar ge ïncasseerd te krijgen. Natuurlijk kreeg hij steun van den R.S.A.P.-er Appel, die in den Raad vermoede lijk het naast aan den heer van Drunen verwant is, al noemt deze laatste afgevaardigde zich ook nog S.D.A.P.-er. En het ziet er. naar uit, dat we een re delijk kansje maken om hier Fransche toestanden te krijgen, want de heer van Slingerland durfde even min als de Parijsche hoogwaardigheidsbekleders de zaak aan. Hij constateerde, dat M. H. „bevoegd is gcl- „den in te houden, indien de huur verlaagd is". „Be voegd" zegt natuurlijk niets en de heer van Drunen leek uitermate tevreden. Aan de bewaarschoolkwestie konden B. en W. al evenmin iets doen. De gemeente is nu eenmaal blut, ze leeft bij de gratie van de regeering en heeft zich derhalve te schikken naar de voorschriften, die van hoogerhand worden gegeven. De heer Venneker vond de maatregel, die er op neer kwam, dat de bewaarscholen gedurende het vierde kwartaal niets zullen ontvangen, vooral daar om zoo vreesclijk. omdat „niemand zoo iets had kun nen voorzien 1" I-Iij weet vermoedelijk zelf wel be ter. De spreeuwen riepen het al lang van de daken. „Re- geeren is vooruitzien", werd vroeger in den Alkmaar- sehen Raad nog al eens gehoord. Wanneer de heeren dit niet hebben voorzien, ja. dan beginnen we te twij felen aan hun regeercapaciteitcn. De salarisverlaging voor de politie, waarover voor de derde maal werd gestemd, ging er eindelijk door, waarna eenig debat ontstond over de groentendistri- butie aan werkloozen, die telkenmale voor drie maan den wordt verlengd. Geregeld wordt door de midden standers uit den Raad dan de hoop uitgesproken, dat het het College zal gelukken, binnen dien tijd een re geling te vinden, waarbij de middenstand wordt in geschakeld. Van deze traditie werd niet afgeweken, zoodat we de aangelegenheid omstreeks December weer mogen ver wachten. Overigens ging alles volgens het systeem, dat in dit agendapunt langzamerhand is gekomen. Een der leden, ditmaal de heer Raat, constateerde dat de re- koning van B. en W. niet sloot en de wethouder be aamde dit. Alles schon dagewesen. De heer Appel constateerde, dat niemand blijkbaar beter bedrijven exploiteeren kan dan de overheid en de heer Stout- jesdijk wilde weer weten, wat er gebeurde met de groente, die niet werd verkocht. Het is blijkbaar een manie van dezen afgevaardigde om te willen weten dat er dingen gebeuren bij de groentedistributie, die het daglicht niet kunnen verdragen, maar hij vertikt het eenvoudig om te zeggen, wat het precies is. Dat is ook het voorzichtigste, want er wordt veel gekletst in de wereld. Aan praatjes moet men niet te veel waarde hechten en een waasje van geheimzinnig heid staat vaak erg gewichtig. Enfin, de zetterij van de krant kan dit stukje wel laten staan tot December, want dan zullen we het wel weer kunnen gebruiken. Enkele hamerslnkken volgden, waarop de heer van Drunen hapte op den verkoop van een stukje grond door het gemeentelijk grondbedrijf. Er waren meer dere gegadigden geweest en de directeur van het genoemde bedrijf had deze omstandigheid uitgebuit om er iets uit te slaan wat hij de directeur ver moedelijk van. voordeel vond voor de stad. Het ging daarbij om de architectuur der te bouwen huizen. Er ontspon zich een rechtsgeleerd debat over de rech ten. welke, degene, die een aanvraagformulier waarbij hij zichzelf eenzijdig bindt heeft onder teekend, daaruit kan putten. Aangezien de gemeen teraad een tweetal juristen onder zijn leden tèlt. krijgen soortgelijke debatten vaak een zeer rechtsge leerd tintje. Ook nu. De heer van Drunen kreeg ten slotte ongelijk, met 18 tegen 3 stemmen. De kwestie was ook niet zoo heel belangrijk, alles kwam vermoedelijk in hoofd zaak voort uit het feit, dat de bewuste directeur zou hebben gezegd: „Ik heb met dat raadslid niets te maken." Die uitlating zou de heer van Drunen hom waarschijnlijk wel eens inpeperen. Maar dat is mislukt. Voor eehïgen tijd werd aan de gemeente van over heidswege een hoofdcontroleur der steunverleening opgedrongen. „Goed," zei toen de Raad. „Wat moet, dat moet. Maar dan niet in vasten dienst." Thans, nu tot de benoeming moest worden over gegaan, kwam het College met 't voorstel deze amb tenaar wèl in vasten dienst, te benoemen. Men had dan veel meer keuze, men kon de bcsto nemen, die er te krijgen was. Enz. enz. De bekende argumenten. Zoo echter liet de Raad zich niet nemenl Hier was hij nog autonoom en wat men heeft, moet men hou den! B. en W. hadden het grootst denkbare fiasco: met 3 tegen 18 stemmen alleen de wethouders stemden voor werd het voorstel verworpen. Na wederom enkele» hamerstukken, bleek nu het groote punt aan de orde te komen. Aan de agenda was 't niet te zien, want daarop ging het alleen om een wachtgeldregeling en de pensionneering van wethouders. Deze werd zonder hoofdelijke stem ming geaccepteerd, maar na een geheime zitting voegde de burgemeester in een punt 20a: behande ling van een ingekomen schrijven van wethouder Bonsema. Bij dit schrijven werd aan den Raad gevraagd uit spraak te doen in het bekende conflict. Veel nieuws heeft de bespreking intusschen niet opgeleverd. De heer v. d. Vall begon met een verklaring voor te lezen van den volgenden inhoud: Verklaring. Het openbare leven in onze stad is in de laatste weken in groote beroering gebracht door gebeurte nissen, waarbij leden van de Sociaal-Democratische fractie van Gemeenteraadsleden hier ter plaatse de hoofdrollen speelden. Aan het adres van Wethouder Bonsema werden twee leden van den Raad, de heeren A, Bakker en W. J. Bulens tijdens de afwezigheid met vacantie van den Voorzitter en de Secretaresse van de fractie beschuldigingen geuit, welke, indien ze juist wa ren, zeer ernstige gevolgen voor den betrokken Wet houder zouden moeten hebben. Op verzoek van beide partijen, aanklagers zoowel als aangeklaagde is daarop een onderzoek ingesteld door den loco-burgemeester den heer Klaver. Gelijktijdig nam een Commissie van Onderzoek, reeds eenigen tijd tevoren in de afdeeling Alkmaar van onze partij werkzaam, bestaande uit de heeren K. Vorrink, C. Woudenberg en M. A. Reinalda, ook deze zaak in handen. Deze Commissie heeft, onafhankelijk van het on derzoek door den loco-burgemeester, zeer minutieus alles op deze zaak betrekking hebbende nagegaan en kwam, gelijk zulks ook uit het onpartijdige amb telijke onderzoek van den loco-burgemeester bleek, tot dezelfde conclusie, n.1. dat van eenige corruptieve handeling door Wet houder Bonsema geen sprake was en deze wat de tegen hem door de Raadsleden Bakker en Bulens ingebrachte beschuldigingen aanbelrof, vrij uitging. Zuivere interne, organisatorische aangelegenheden in de afdeeling Alkmaar van de S.D.A.P. zijn ver volgens oorzaak geworden van afvoering van de le denlijst van deze partij van de heeren A. Bakker en T. Bonsema. Deze beide personen zijn, totdat de voor hen in dezen bestaande beroepsinstantie heeft gesproken, momenteel niet te beschouwen ais vertegenwoordi gers in den Raad van Alkmaar van de Sociaal-De mocratische Arbeiderspartij. De heer Bakker, die ter vergadering was versche nen,. deelde mede, dat deze verklaring onjuist was, voor zoover daarin werd gesproken van alleen in terne partijaangclegenheden. Hij deelde mee de vol le overtuiging te hebben, dat hij zou slagen in zijn beroep en zei nog, dat hij, indien niet dit punt, waarbij hij zoo nauw betrokken was, zou zijn be handeld, hij zou zijn weggebleven. Hierop kwam de heer Go vers met een motie van orde, luidend als volgt: De Raad der gemeente Alkmaar; Kennis genomen hebbende van een ingeko men schrijven van den Wethouder Bonsema; van oordeel, dat dit ingekomen schrijven geen onderwerp van bespreking in den Raad behoort uit te maken; besluit het schrijven van den Wethouder Bon sema voor kennisgeving aan te nemen, en gaat over tot de orde van den dag. De heer Bonsema zei verheugd te zijn over den inhoud van de verklaring van den heer v. d. Vall, die hem als wethouder van alle blaam zuiverde en zei uit de motie van orde te mogen lezen, dat de vergadering op de aanklacht niet meende te moeten ingaan. Nog even kwam de heer v. d. Vall aan het woord om te zeggen, dat de heer Bonsema er niet meer uit moest concludeeren dan er in stond. Daarmee was het uit. De motie werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. Voor den Raad is de kwestie-Bonsema van de baan. Ten einde is ze echter nog niet. Binnen een maand kunnen de geroyeerden bij hun partijbestuur in beroep gaan. En te oordeelen naar de houding der beide heeren is te verwachten, dat de heer Bakker bij een bevestiging van de uitspraak van de afdee ling wel zal verdwijnen. Terwijl we er niet vreemd van zouden opzien, wanneer de heer Bonsema bleef. De tijd zal 't loeren! Nadat het uitbreidingsplan voor de zooveelste maal op de lange baan werd geschoven en ook de con centratie van bedrijven werd aangehouden, kregen we nog het adres inzake toekenning van een schade vergoeding wegens verbod van opvoering van „Al lerzielen". De besprekingen konden natuurlijk aan het feit zelf niets veranderen. De heer v. d. Vall achtte het argument, dat de orde er door in gevaar werd ge bracht, weinig steekhoudend. Omtrent de vraag of het tooneelstuk strijdend was met de zedelijkheid, verschilde men natuurlijk sterk van meening. De katholieken vonden van wel. Ze oordeelden de in houd een beleediging van hun heiligste gevoelens en een carricaturiseering van hun geloof. De heer v. d. Vall raakte in vervoering door de schoonheid van het stuk. Aan de heele aangelegenheid was één zwak. kantje. De burgemeester is bevoegd hier alleen op te tre den en is over zijn beslissing geen verantwoording schuldig. Nu had de heer Klaver er verschillende anderen bij betrokken, o.a. het geheele College van B. en W. Dit was zwakheid en fout. Maar er was niets meer aan te doen. Velen waren van opvatting, dat de loco-burgemees ter tactischer had kunnen optreden en zijn toezeg ging. dat hij een volgend maal niet anders zou handelen, had men liever niet gehoord. Toch zal het er wel van komen. Want de heer Klaver heet' gemerkt, dat men hem toch niets kan maken. De schadevergoeding zelf was een andere kwestie Die werd met algemeene stemmen afgewezen. ftm Wij brengen vanaf heden, als alleenverkoopers voor Scha- gen en omstreken, de fraaie en wonderschoone serie product van da bekende Nederlandsche Selntoestellen- fabriek te Hilversum. De Introductie van deze toestellen beieekent EEN REVOLUTIE OP RADIO-GEBIED! Tevens verzekerden wl] ons den alleenverkoop van de pro ducten der „E.F.A." Stofzuigerfabriek, waaronder het zwaar verchroomde apparaat van 1 45.merk „Zeppelin", die een zeer aparte plaats inneemt door zijn enorme zuigkracht en groot aantal hulpstukken. Graag demonstreeren wij onze nieuwe artikelen. N.V. Alkmaarsche Overdekte Bad- en Zweminrichting OP ZONDAG 4 OCTOBER A.S. AANVANG 20.— UUR IN DE „OVERDEKTE". Met medewerking van de Olympische Zwemploeg. o.a. RIE MASTENBROEK JENNY KASTEYN NIDA SENFF SCHEFFER... V TIN1 WAGNER METMAN JO WAALBERG SIPKEMA SCHOONSPRINGEN. POLOWEDSTRIJD. Prijzen der plaatsen: f 2.50, f 1.50, f 0.75 (bel. inbegr.) Plaatsbespreking f 0.10, Donderdag 1 Oct., van 10-^12, café ROOBOL. ONZE zijn gemaakt in het seizoen 1936—1937 en speciaal voorzien van de nieuwste vindingen! 1c. De Alles-Brandroosters, waardoor de kleinste en goedkoopste brandstof niet door het roosterwerk valt, geeft een ge weldige bezuinigingl 2e. Een aschvanger, zoodat de asch niet anders dan in de aschlade terecht kan komen. 3e. Vrijliggende kookgelegenheid, voor komt beschadiging van kookgerei! 4e Onder uitschuiibare vloerplaat m. as- best-isolatie en onzichtbare scharnie ren, dus geen onnoodige stofnesten! 5e. Alles Nederl. Fabrikaat en (ook de Ti- ger) tegen de opnieuw verlaagde prijs- courantprijzen! 6c. Een Haardkachel van f 55.90, oual- brandbaar bewerkt, is niet meer van een insluithaard te onderscheiden! Zie maar ln onze Etalages. Prijscouranten, inlichtingen gratis. HEERENSTRAAT, bul. Markt, SCHAGEN. Solied en Goedkoop adres voor UURWERKEN GOUD - ZIL VER - ENZ. Mooie keuze VERLOVINGSRINGEN Nieuwste modellen. - Cadeau naar këuze: - Graveeren gratis, kan op worden gewacht. INKOOP GOUD EN ZILVER tegen den hoogsten prijs. Beleefd aanbevelend. te huui, gunstig gelegen, nieuw ge bouwd, groot 27 H.A., 11 A., aan den Belkmenveg, gcm. 't Zand, thans bewoond dooi J. Brak. Zoo ge- wenscht mag 2 H.A. gescheurd worden. Huurtijd 2 jaar. Inschrij ving tot 15 Oct., met opgaaf van borgen. Gunning aangehouden. A. SCHAGEN, Aartswoud. Door jongelui te huur gevraagd, of met recht van koop: waarvan hoofdzaak brood. Brieven W. TIJMES, Voorstraat 115 Eg- mond aan Zee. HEILOO. Te koop goed verh. nieuwgeb. WOONHUIZEN. Hyp. aanwezig. B. EEKHOF, N\v. Tuindorp 210, Heiloo. Te koop bij inschrijving eenige niet meer voor den Dienst geschikte De paarden zijn te bezichtigen bij den Opzichter PIJPER, Ooversche- weg, Siootdorp. Inschrijvingsbiljetten in te leve ren vóór 3 October a.s. bij de Di rectie van den Wieringcrmeerpol- der te Alkmaar, postbus 43. Flinke gesl. carr Lange Ford truck 32, inet dubbel lucht, in prima staat. Compl. met 3 mnd. wbel. en vereek. f 775.—. M. KLERCQ en Zn., Spoorstr. 8, Den Helder. Te koop: Een best Philips radio toestel, compleet met luidspreker, pracht stel, f 55.00 en één met inge bouwde luidspreker, voor f 40.00. Een gebruikte auto, gesloten 4-denrs, 4-cylinder, ruime 4-persoons. Te zien en te hooren 's avonds en Zondags den heelen dag. C. DEKKER, Keins- merbrug E 138. l'egen Kelt en Likdoorns. Het nooit falende middel Slaat sinds 3C laai aan de spits. Verkr DIJ H H Apoth en Drog 45 ets. Gedé-pleister. zeei aanbevelensw. 45 ets. Gedé- Voetbadzout, zeer verkw. 45 ets.

Schager Courant | 1936 | | pagina 6