Bescherming van volk en muni Prijsopdrijving wordt tegenge gaan. Overtreding wordt streng gestraft. Inbeslagname van goederen als sanctiemaatregel Egalisatie-fonds Vrachtauto tusschcn twee treinen verpletterd. Bestuurder op slag gedood 5 kinderen door gas bedwelmd Dinsdag 29 September 1936 Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 10073 COURANT. Int. Telel. No. 20 Pit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot rs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Regeering neemt maatregelen In verband met den nieuw geschapen toestand op monetair gebied zijn door de regeering de volgende wetsontwerpen bij de Tweede Kamer ingediend: 1. Wetsontwerp tot verbod van uitvoer van gouden mnnt en goud-mnnt- materiaal; 2. Wetsontwerp, houdende eenige voorzieningen in verband met de buiten gewone omstandigheden ten aanzien van de wisselkoersen in het buitenland, waarbij wordt ingesteld een egalisatiefonds, dat gefinancierd wordt door de uitgifte van schatkistpapier; 3. Wetsontwerp hondende tijdelijke maatregelen tegen het tegengaan van prijsopdrijving, waarbij vooral de eerste levensbehoeften in bescherming worden genomen. Ook de huren komen onder controle te staan. MAATREGELEN TEGEN PRIJSOPDRIJVING. Bescherming van de eerste levensbe hoeften. Ingediend is een wetsontwerp, houdende tijdelijke maatregelen tot het tegengaan van. prijsopdrijving. In de-toelichting wordt gezegd: In verhand met het door de regeering ge nomen besluit, den uitvoer van goud te ver bieden, zal zij rekening te houden hebben met een beweging in de wisselkoersen, die voor den gulden in nederwaartsche richting zal gaan. In hoeverre het prijsniveau daardoor zal worden beinvloed is van- tevoren niet. vast te stellen. Echter moet men bedacht zijn 'op de mogelijkheid, dat dientengevolge min der scrupuleuze lieden van de onwetendheid van het publiek zouden gebruik maken, en, door het opzetten van de prijzen of het ach terhouden van voorraden, een normaal ver loop van zaken zouden bemoeilijken. In het bijzonder dient er voor te worden gewaakt, dat niet de eerste levensbehoeften en nood zakelijke gebruiksartikelen aan een oneven redige prijsstijging zouden worden blootge steld. Daarnevens is het wenschelijk ook de Vergoeding, bedongen voor het verrichten Van diensten en de huur van onroerend goed, tijdelijk onder controle te stellen. Het onderhavige wetsontwerp beoogt dit doel te be reiken door het in het leven roepen van enkele bepa lingen, welke zich tegen gedragingen als hierboven geschetst, richten. Art. 1 geeft den ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij de bevoegdheid, regelend op te treden met betrekking tot de prijzen, welke, hetzij landelijk, hetzij plaatselijk, maximaal in den handel zullen gelden. Deze bevoegd heid omvat zoowel het in concreto vaststellen van algemeen geldende maximumprijzen als bijv. het be drag of percentage, waarmede de prijs den in een vroeger tijdvak of op een vroeger tijdstip in rekening gebrachten ten hoogste mag overschrijden. De artikelen 2 en 3 geven overeenkomstige voor schriften ten aanzien van het verrichten van dien sten en het verhuren van onroerende goederen, met dien verstande, dat in het geval van artikel 2 aan de ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Sociale Zaken, in dat van artikel 3 aan den minister van Sociale Zaken de bevoegdheid wordt toe gekend. Voor die gevallen waarin voor toepassing van de artikelen 1, 2 en 3 geen aanleiding bestaat, houdt artikel 4 een algemeen verbod van prijsopdrijving in. Het artikel bedoelt uiteraard niet elke verhooging van prijzen tegen te gaan, doch wel de zoodanige, welke niet kan worden aangemerkt als een nood zakelijk uitvloeisel van den geschapen toestand. Artikel 5 luidt aldus: 1. In de gevallen, waarin bij den burge meester eener gemeente gegronde verdenking bestaat, dat het bepaalde krachtens artikel 1 of bij artikel 4 wordt overtreden, kan hij de in zijn gemeente aanwezige, tot den voor raad der betreffende onderneming behooren- de goederen van de soort, ten aanzien waar van de verdenking van overtreding bestaat, zonder eenige formaliteit in bezit nemen. 2. Het bepaalde in het vorig lid vindt overeenkom stige toepassing ingeval geweigerd wordt, tot den voorraad eener onderneming behoorende goederen te verkoopen, indien naar het oordeel van den burge meester, hetzij voor de weigering geen gegronde re denen bestaan, hetzij de weigering in strijd is met net door deze wet beoogde doel. 3. De op grond van de beide voorgaande leden in bezit genomen goederen worden door den burge meester zonder verwijl of door hem te bepalen wijze ter beschikking gesteld ten behoeve van de bevol king of bepaalde groepen der bevolking van zijn ge meente tegen prijzen, welke onderscheidenlijk de krachtens art. 1 geldende en voor zoover dit arti kel geen toepassing heeft gevonden de normale prijzen, niet te boven gaan. 4. De schadeloosstelling voor de in bezit genomen goederen door de gemeente te betalen, wordt door een door den gemeenteraad aan te wijzen schatter geschat. Zij bedraagt in geen geval meer dan 90 pro cent van den hoogsten prijs, waarvoor de goederen ingevolge het vorig lid ter beschikking kunnen wor den gesteld. 5. De burgemeester en de door hem aan te wijzen ambtenaren zijn te allen tijde bevoegd, de uitleve ring te vorderen van de in bezit te nemen goederen. Zij, alsmede de hem op hun laste vergezellende per sonen, hebben te allen tijde vrijen toegang tot alle plaatsen, waar redelijkerwijze vermoed kan worden, dat zich de goederen bevinden. Wordt hun de toegang geweigerd of belemmerd, of wordt hun op aanmel ding tot toegang niet geantwoord, dan verschaffen zij zicli dien desnoods met inroeping van den sterken arm. 6. In woningen treden de ambtenaren en de hen vergezellende personen tegen den wil van den bewo ner niet binnen dan op bij zonderen of algemeenen schriftelijken laste van den burgemeester, dan wel vergezeld van dezen. Van dit binnentreden wordt door hen proces-verbaal opgemaakt, dat binnen vier en twintig uren aan hem, wiens woning is binnenge treden, in afschrift wordt medegedeeld. 7. Tot een inbezitneming, als bedoeld in dit arti kel, wordt niet overgegaan, tenzij, volgens door ons nader vast te stellen regelen, de in lid 4 bedoelde schadeloosstelling vooraf is verzekerd. Het bepaalde in dit artikel is ten deele ontleend aan de wet van 3 Augustus 1914 (Staatsblad no. 351) tot aanvulling der onteigeningswet ter voorkoming van vasthouding en prijsopdrijving van waren. Bij het tweede lid kan worden opgemerkt, dat naar de meening van de regeering een ernstige po ging van de zijde van het koopende publiek om goe deren te hamsteren, in voorkomend geval als ge gronde reden zou kunnen worden beschouwd om den verkoop dier goederen te weigeren. Art. 6 luidt: hij, die goederen, ten aanzien waar van artikel 1 toepassing heeft gevonden, in het klein te koop aanbiedt of verkoopt, is verplicht, bij die goederen op voor het publiek duidelijk zichtbare wijze dep prijs dier goederen te vermelden. Dit artikel bedoelt de noodige openbaarheid te ge ven aan de prijzen, welke voor de te verkoopen goe deren in rekening worden gebracht. Artikel 8 luidt: 1. Hij, die handelt in strijd met het bepaalde bij of krachtens de artikelen 1, 2, 3 of 4, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste zesduizend gulden. 2. Overtreding van het bepaalde bij art. 6 wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. 3. De feiten worden beschouwd als overtredingen. De overige artikelen behoeven geen toelichting. Het spreekt vanzelf, dat, gelijk artikel 10 bepaalt, de wet slechts een tijdelijk karakter draagt. Financiering door uitgifte van schat kistpapier. 's-Gravenhage, 28 Sept. Ingediend is een wets ontwerp, houdende eenige voorzieningen in verband met de buitengewone omstandigheden ten aanzien van de wisselkoersen op het buitenland. De regeering zegt ter toelichting: De loop der omstandigheden heeft ten slotte ook Nederland gedwongen, den gouden standaard tijde lijk los te laten. De regeering heeft een verbod van den uitvoer van goud moeten afkondigen. Het zal wel overbodig zijn hierbij aan te teekenen, dat de regeering onverzwakt hare meening hand haaft, dat het welbegrepen en duurzaam belang van het land het best door het systeem van den interna tionalen gouden standaard gediend wordt, zoodat zij zich bij voorbaat bereid verklaart, tot het herstel van dat systeem hare volle medewerking te verlee- nen. Het ware intusschen praematuur hieromtrent thans in nadere beschouwingen te treden. Op dit oogenblik kan slechts rekening gehouden worden met den feitelijken toestand. Te dezer zake wenscht de regeering voorop te stel len, dat zij het, zoolang de internationale monetaire verhoudingen zoo onzeker zijn als thans het geval is, ongewenscht zou achten, zich aanstonds aan een ben aaide goudpariteit te binden. Zoolang niet de voornaamste wereldvaluta's aan een internationaal monetair systeem, gebaseerd op het goud, gebonden zijn, ware een dergelijke band ook voor Nederland niet aan te leggen. Dit beteekent geenszins, dat de regeering belangrijke schomme lingen in de goudwaarde der zooeven bedoelde valu ta's verwacht of waarschijnlijk acht. Het beteekent slechts, dat, naar de meening der regeering, Neder land, onder de huidige omstandigheden, zich zijn vrijheid van handelen dient voor te behouden. Deze gedachtengang zou er toe kunnen leiden, gee nerlei voorziening te treffen en den gulden, volgens dp gebruikelijke terminologie, zijn eigen waarde te laten vinden. De practijk der laatste jaren heeft in tusschen boven twijfeld gesteld, dat het beoogde doel op de aangegeven wijze niet zou worden bereikt. NOODLOTTIG ONGELUK OP DE LIJN HILVERSUM—UTRECHT - HET TREINVERKEER ONDER VINDT LANGDURIGE VERTRA GING Maartensdijk Gisteravond om even over half zes is op de lijn Hilversum- Utrecht een vrachtwagen door een trein, komende uit de richting Hïlversumgergepen en een eind meegesleurd, tengevolge waar van de bestuurder vrijwel op slag gedood werd, terwijl het treinverkeer groote stag natie ondervond, daar van den anderen kanteveneens 'n trein naderde waardaar, de vrachtwagen tusschen de beide elkaar passeerende locomotieven werd versplinterd en de treinen werden ontzet. Om 5.26 uur vertrok een trein uit Hilversum naar Utrecht en ter hoogte van het voormalige station Nieuwe Wetering bij Maartensdijk pas seerde een vrachtauto beladen met bananen den onbewaakten overweg juist op het oogenblik, dat de trein naderde. Vermoedelijk tengevolge van een hagelbui, die met mistige dampen gepaard ging, zag de machinist den vrachtwagen te laat en een aanrijding was niet meer te voorkomen. De wagen werd^door de locomotief gegre pen en meer dan honderd meter meege sleurd. De chauffeur, de ongeveer 30-jarige F. van Pauw uit Utrecht werd uit de cahitie geslingerd en vripvel op slag gedood. Op het zelfde moment naderde een trein uit de richting Utrecht nog voor dat de trein idt Hilversum tot stilstand was gekomen. Het gevolg was, dat de vrachtauto tusschen de beide treinen in elkaar werd gedrukt en de beide locomotieven ontzet werden. Hierdoor ondervónd het treinverkeer langdu rige vertraging Gelukkig werden geen reizigers uit de treinen verwond en zij, die groote haast hadden begaven zich per taxi naar hun woon plaatsen. Na -ruim een uur arriveerden treinen uit Hilversum en Utrecht, die de overige pas sagiers naar hun bestemming brachten. Ook de wagons werden resp. naar Utrecht en Hilver sum teruggereden. Met de locomotieven bad men echter meer moeite. Om ongeveer kwart over acht slaagde men er in de locomotief van de lijn Utrecht Hilversum weer in de rails te krijgen, die daarna op eigen kracht weer ver der kon rijden Met de andere evenwel was men tot on geveer tien uur gisteravond bezig Inmiddels wordt het verkeer op de lijn Hil- versum-Utrecht omgeleid en heeft met diesel- treinen over Amersfoort plaats. Op het terrein van het ongeluk waren o.m. aanwezig de burgemeester van Maartensdijk, Goedhart, hoofd-ingenieur van de Nederland- sche Spoorwegen te Utrecht J. Giesbergen, hoofdinspecteur van vervoer en Ir. Louman, hoofd-ingenieur van tractie. De vrachtwagen, die na het ongeluk nog in brand is gevlogen behoorde aan de firma van der Rrink, fruit handel te Utrecht, waar van Pauw in dienst was. Het slacht offer was gehuwd en laat een vrouw en twee kinderen Verplaatsingen van de nog steeds belangrijke kapita len, welke op korten termijn worden aangehouden, en speculatieve overwegingen kunnen een onge- wenschten invloed oefenen en schommelingen in het leven roepen, die, in het belang van het bedrijfs leven, voor zoover mogelijk, dienen voorkomen, al thans beperkt te worden. Het hierbij aangeboden wetsontwerp strekt tot het scheppen van het instru ment, hetwelk, naar het oordeel der regeering, niet zal kunnen worden gemist. Volgens artikel 1 zal een fonds worden ingesteld met het doel, buitenlandsche valuta's en goud te koopen en te verkoopen teneinde langs dien weg invloed uit te oefenen op den loop der buitenland sche wisselkoersen. Omtrent de prijzen, waartegen deze aan- en verkoopen zullen geschieden, kunnen uit den aard der zaak, op grond van de in het alge meen dezer memorie gegeven beschouwingen, geen definitieve gegevens a priori worden verstrekt. Zij zullen met de marktontwikkeling en in het alge meen met de monetaire verhoudingen op internatio naal gebied samenhangen. Wel stelt de regeering er prijs op de verzekering te geven, dat met behoed zaamheid zal worden te werk gegaan zoodat zoo wel een onnoodige benadeeling van de z.g. vaste in komsten als het verwijt van valuta-dumping zal vermeden worden. Artikel 2 regelt de beschikbaarstelling van de middelen, waarover het fonds ter uitvoe ring van zijn taak zal moeten beschikken. Met een maximum van 300 millioen zal, naar aan te nemen is, kunnen worden volstaan. In verband met den aard der voorschotten ligt het voor de hand, de benoodigde gelden door de uitgifte van schatkistpaier te verkrijgen. Het schatkistpapier zal geplaatst kunnen worden in de open markt dan wel in onder pand aan de Nederlandsche Bank kunnen gegeven worden. De rente zal ten laste van het fonds gebracht worden. In verhand daar mede kan verevening van rente op de rijks- begrooting achterwege blijven. HET GOUD-UITVOERVERBOD. Ingediend is het aangekondigde wetsontwerp tot verbod van uitvoer van gouden munt en goud-munt» materiaal. Ter toelichting merkt de regeering nog op: De regeering heeft zich, ten einde den goudvoor raad in Nederland tegen verdere afvloeiing te be schermen, verplicht gezien bij Kon. Besluit van 26 Sept. 1936 den uitvoer van gouden munt en goud muntmateriaal te verbieden. Zij heeft dit verbod moeten uitvaardigen zonder daartoe wettelijk be voegd te zijn, daar, ingeval zij gewacht zou hebben op de totstandkoming eener wettelijke machtiging, inmiddels zonder twijfel een afvloeiing van grooten omvang zou hebben plaats gehad. Moeder vindt haar kinderen bewnsf loos op den grond liggen. In het gezin van de familie Van Doorn aan de Raadhuisstraat te Alphen a. d. Rijn heeft zich gister een merkwaardig geval van gasvergiftiging voorgedaan. Toen mej. Van Doorn, die in de keuken eenigen tijd met de wasch bezig was geweest, de aangrenzende woonkamer binnentrad, vond zij drie van haar kinderen bewusteloos op den grond lig gen, twee anderen waren eenigszins versuft, doch verloren eveneens spoedig het bewust zijn. Een ijlings ontboden medicus constateer de en gasvergiftiging, welke vermoedelijk is veroorzaakt, doordat uit een comfoor stroo- mend gas zich vermengd heeft met de damp van een op dit comfoor geplaatsten ketel met waschgoed. Het mocht den geneesheer gelukken de levensgeesten bij de kinderen weer op te wekken. Hun toestand was echter van dien aard, dat zij voorloopig het bed moeten houden. Italiaansch vliegtuig omlaag gestort Vijf dooden. ROME. Een Italiaansoh militair vlieg tuig van het nieuwste type bommenwerper is gistermiddag bij een oefeningsvlucht 50 K.M. benoorden Rome omlaaggestort. Van de inzittenden zijn vijf om het leven gekomen. Groote boschbranden in Noord Californië New York De boschbranden in den staat Orgon welke eenige dagen geleden nabij Marsh field zijn begonnen, konden nog niet ge- blusoht worden. In het plaatsje Bandon, 30 mijl bezuiden Marsh field zijn negen personen om het leven gekomen. Het plaatsje Oregon House is reeds geheel vernield en de schade wordt op 2 mil lioen dollar geschat. In hetzelfde gebied hebben verscheidene plaatsen te lijden van overstroo mingen. Geheele huizen zijn weggespoeld en duizenden personen zijn dakloos geworden. Ook gaat de schade in de millioenen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1