BI-ARMTA' Dankwoord van Prinses Juliana en Prins Bernhard Woensdag 30 September 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 10074 Huiselijk DRAMA met goeileu afloop! PHILIPS' Jan Fabricius 65 jaar 1871 30 September 1936 Vleeschprijzen Afschaffing van crisisheffingen gevraagd Geen prijsstijgingder eerste levensmiddelen Een verschil van 60 Dekalumen! „Drama" is NIET te sterk uitgedrukt Wat is tragischer dan achteruitgaand gezichtsvermogen Vlugge vingers reppen zich. Oogen turen op fijne steken en warrelende motieven. Bij onvoldoende licht. En langzaam voltrekt zich het drama van oogbederf Oogen verdragen geen constant licht- tekort. Gaat ernstig na,of de midden lichten van al Uw vertrekken wel een lamp van ten minste 150 deka- lumen bevatten. Laat Uw installateur zonder eenige verplichting gra tis een lichtmetinc. hij U verrichten. JüllIJLlgcUCT^j Zorgt evenzeer voor een goede bijverlichting op de plaatsen, waar U handwerkt of leest! Goed licht is goedkoop. Voor 1 cent geeft een Philips' „Bi-Arlita"-lamp van 150 de- kalumen een heelen avond helder iicht, - berekend naar de meest-ge- bruikelijke stroomtarieven. "X Niemand verzuime ons gratis werkje „Van het Wondere Zien" aan te vragen. Het voorkomt veel verdriet, - en wijst U den weg naar gezelligheid en gezondheid! LAMPENFABRIEKEN, EINDHOVEN Gister hebben prinses Jaliana en prins Bernhard voor de radio de volgende dankwoorden gesproken voor de vele huldebetuigingen bij hun verlovingsfeest ondervonden. Prinses Juliana zei het volgende: Ingezetenen in alle deelen des rijks, Gij allen, die op deze wijze met onze ver loving hebt medegeleefd, als gij hebt ge daan. Ik heb mij nooit, nog zoo verrassend dicht hij een ieder, die ik nu aanspreek, gevoeld, als in dezen tijd van vreugde, die gij met ons gedeeld hebt, en dat in 't bijzonder door op zulk een menschelijke, broederlijke en zusterlijke wijze mee te leven in ons ge luk. Er zijn hierdoor banden gelegd, die .van onvergankelijke hoedanigheid zijn. Wij hebben verbijsterd van ontroering ge staan en dat talrijke malen opnieuw over de afmetingen, die de algemeene vreugde, juist over ons persoonlijk geluk, heeft aangenomen. Een schooner welkom had gij waarlijk nooit mijn aanstaande man kunnen berei den. Mag ik langs dezen weg tevens mijn dank betuigen voor de ontelbare schrifte lijke en telegrafische gelukwenschen, die wij samen, of ik alleen, ontvingen. Gaarne zouden zij ook schriftelijk beantwoord zijn, indien het mogelijk was geweest, doch dit geeft mij liet voordeel, u persoonlijk te kun nen toespreken en mijn dank te uiten voor de bewoordingen,waarin uwe wenschen waren vervat en waarin wij de hartelijkheid die ze had ingegeven, zoozeer hebben ge waardeerd. Wanneer ik thans een woord van dank tot u moet richten, kan ik alleen zeggen: ik dank u, dat gij ons zoo gelukkig hebt ge maakt. Dg. gloedi ij ke glans, waarmee gij., onzen verlovingstijd hebt beschenen, zal onze herinneringen steeds blijven overstra len. PRINS BERNHARD. Ook mij is het een behoefte, aldus sprak prins Bernhard, persoonlijk uiting te geven aan de dankbaarheid, waarvan ik vervuld ben, voor de overstelpende bewijzen van deelneming van het Nederlandsche volk in ons groote geluk. Talloos zijn de gelukwenschen, die wij mochten ontvangen van openbare lichamen, corporatien, vereenigingen en particulieren. Het is welhaast ondoenlijk ieder afzonder- GEVIERD TOONEELSCHRIJVER. Beurtelings in Nederland en in Indië arbeidend, schiep hij een omvangrijk dramatische oeuvre. lijk te bedanken. Ik moge daarom mondeling aan allen mijne diepgevoelde erkentelijk heid uitspreken. Het is misschien minder formeel, maar het gesproken woord heeft toch altijd het voordeel rechtstre.eks van hart tot hart te gaan. Mag' ik mij dan van schriftelijke dank betuiging ontslagen rekenen, dan zou ik nu gaarne aan den arbeid gaan en mijne economische studiën voortzetten over de belangen van Nederland en speciaal zijn Overzeesche gewesten. Ik zou daarbij een vriendelijk beroep willen doen, met name op de ingezetenen van Amsterdam, om bij dien arbeid geen notitie van mij te nemen en mij als ieder ander, rustig en ongestoord aan mijn da- gel ij ksch werk te laten gaan. Als gij mij hierin ter wille zijt, zal ik een nieuwe reden tot dankbaarheid jegens u hebben. Prins Bernhard van Lippe-Bies- tcrfield. 's-Gravenhage, 29 September. In ver band met berichten en beschouwingen in de pers betreffende den naam van prins Bernhard, vernemen wij, dat zoolang de verloofde van prinses Juliana niet als Ne derlander genaturaliseerd is, zijn naam ge schreven dient te worden: Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld. Voorts werd ons verzekerd, dat prins Bernhard geen prijs stelt op een afkorting van zijn naam tot Bcnno. Soiree van Prinses Juliana. Prinses Juliana heeft Maandagavond in het Paleis aan den Kneuterdijk aan de be stuursleden van het voormalige nationaal crisis comité en het personeel dezer instel ling een soirée aapgeboden, >yelkv ook doqr prins. B«n,nhardro&«J)ijgéwbond. Déze sóirée droeg een zeer geanimeerd karakter. De prinses onderhield zich met alle aanwezigen, die zij aan prins Bernhard voorstelde. Ook de prins bewoog zich op on gedwongen wijze onder de gasten en sprak hen op de hem eigen innemende wijze aan. De echtgenoote van den penningmeester van het voormalige nationaal crisiscomité, mevrouw Mentenvan Essen, heeft eenige liederen gezongen. Er was voor een aardig en gevarieerd programma gezorgd. De hooge gastvrouw ging bij den aan vang van de soriée zelf met een blad met thee rond, geassisteerd door haar hofdame, freule van Heemstra. DE NIEUWE MONETAIRE PO LITIEK DER REGEERING. BESTUREN VAN NEDERLAND- SCHEN SLAGERSBOND BIJ EEN. De dagelijksche besturen van den Nederlandschen Slagershond en den R.K. Hanzebond van Slagerspa troons zijn Maandagmiddag te Den Haag bijeengekomen ter bespreking van de huidige positie van de vee- en vleeschmarkt en het rondschrij ven van deri- minister van handel en nijverheid, waarbij aan de bon den werd gevraagd medewerking te verleenen om prijsopdrijving van le vensbehoeften te voorkomen. De dagelijksche besturen hebben zich op het standpunt geplaatst, dat de slagersbon den de gevraagde medewerking in het alge meen belang zeer zeker dienen te verleenen, doch dat van de regeering venvacht mag worden, dat deze het ook mogelijk maakt, prijsstijging van het vleesch te voorkómen. De slachtveemarkten van Maandag toon den door korten aanvoer een verdere ten- denz tot stijging en een verhooging der vleeschprijzen zal niet kunnx uitblijven, in dien deze prijsstijging van de markt zich voortzet, hetgeen zeer wel mogelijk is bij de huidige voorraden slachtvee en de verwach ting der bonden is, dat de nieuwe monetaire politiek der regeeririg zal brengen: verhoo ging der veeprijzen. De slager zal derhalve geonodzaakt zijn de vleeschprijzen toch te verhoogen. tenzij de regeering hem de hel pende hand biedt door de crisisheffingen op rund- en varkensvleesch af te schaffen of op te schorten. Deze heffingen drukken thans zeer zwaar op het slagersbedrijf, wijl de veeprijzen da laatste dagen sterk zijn gestegen. De beide bóndsbesturen hebben in een on derhoud met den regeeringscommissaris Dr. Groeneveld Meijer bij deze ook een ernstig beroep op de regeering gedaan, om tot af schaffing of opschorting der crisisheffin- gen over te gaan en zij meent dat hiertoe gereede aanleiding kan bestaan, nu de re geering de toeslagen op vleesch- en vee-ex port heeft opgeschort en bij de nieuwe eco nomische verhoudingen aan afslachting van vee niet meei behoeft te worden ge dacht, zoodat de gronden, waarop crisishef fingen op varkensvleesch en rundvlcesch werden ingesteld, voor de naaste toekomst kunnen worden geacht te zijn vervallen. 's-Gravenhage, September. Ge lijk .men weet, worden de prijzen van een aantal landbouwproducten, die tot de eerste le vensbehoeften behooren, uit het landbouw crisisfonds gesteund. Aan de landbouwers is voor deze producten door de regeering 'n richtprijs gegarandeerd. Deze richtprijs be staat uit den wereldprijs vermeerderd met een daarop uit het landbouw-crisisfonds ge geven toeslag. Nu de wereldprijs in Neder land door het verbod van gouduitvoer is gestegen, bestaat bij verschillende artike len de mogelijkheid den toeslag uit het landbouw-crisisfonds te verlagen, zonder dat de richtprijs, welke de boeren ontvangen, wordt aangetast. In verband hiermede kan worden mede gedeeld, dat oa. belangrijke eerste levens middelen als brood, aardappelen, boter, melk en consiimptie-zetmeelen, geen prijsverhoo ging zullen ondergaan. Geen prijsverhooging in de con- fectie-industrie. Amsterdam, 28 Sept. Het bestuur van de federatie van vereenigingen van Neder landsche confectie-fabrikantcn heeft in haar gister gehouden vergadering den toestand onder de oogen gezien, waarin de Neder landsche confectie-industrie zich ziet ge plaatst door de belangrijke gebeurtenissen der laatste dagen op monetair gebied. Bezield met den wensch, om te voldoen aan het .nadrukkelijk uitgesproken verlan gen van de regeering, verklaart zij, er bij haarleden op te zullen aandringen, dat geen prijsverhoogingen zullen worden toe gepast op den aanwezigen voorraad. Ook voor de toekomst blijft het streven der Ne derlandsche confectie-industrie er op ge richt, ongemotiveerde prijsverhoogingen met kracht tegen te gaan. Stappen van de Ned. R.K. Mid denstandsbond. 's-Gravenhage, 29 Sept. In aansluiting op voorgaande berichten omtrent maatrege len tot het voorkomen van ongemotiveerde prijsstijgingen, getroffen door diverse in stanties in den detailhandel, vernemen wij nader, dat pok de Ned. R.K. Middenstands bond zich onmiddellijk tot zijn leden heeft gewend. Naast de mededeelingen in de pers deed het bestuur aan al zijn diocesane bonden, vakbonden en plaatselijke middenstandsver- eenigingen een'schrijven toekomen, waarin onder aanhaling van den brief van den minister van handel, nijverheid en scheep vaart uitdrukkelijk wordt verzocht, dat men zich onthoude van elke vorm van prijsopdrijving en ih het bijzonder van elke medewerking aan het z.g. hamsteren. De meest effectieve bestrijding van overmatige inkoopen door hamsteren zou aldus het bestuur, zijn: de eenvoudige weigering óm aan dergelijke personen te leveren. NEDERLANDER IN SPANJE GE ARRESTEERD. Door militietroepen van het Volksfront. Nederlandsche zaakgelastigde doet stappen. Madrid. Naar wij vernemen is een Ne- derlandsch onderdaan, Alfons Visscher ge naamd, gisternacht door leden der Volks frontmilitie in arrest genomen. Nadat zij hem aan een ondervraging hadden onder worpen, hebben zij hem in handen van de politie gesteld. De zaakgelastigde, die thans te Madrid de belangen van de Nederlandsche onder danen behartigt, heeft onmiddellijk, toen dit feit hem ter o.ore kwam, de noodige stappen ondernomen, welke evenwel nog geen resultaat hebben gehad. Men acht het waarschijnlijk, dat de arrestatie geschied is op grond van beschuldigingen, dat de heer Visscher met dè opstandelingen zou heulen. Een onzer meest populaire tooneelschrij- vers, Jan Fabricius, viert heden den 30en September a.s. zijn 65en verjaardag, waarom wij in het kort zijn levensloop willen recapi- tulecren: Jan Fabricius werd geboren te Assen. Hij was in zijn jonge jaren als leerling-journa list bij een dagblad werkzaam. Hij ging naar Indië en werd na enkele jaren direc teur van ,„De Preangerbode" te Bandoeng. Op 30-jarigen leeftijd keerde hij naar Hol land terug, doch ging nadien nogmaals naai de Oost. Fabricius behoort tot de moderne tooneel schrijvers, wier werken in vele opzichten de gunst van het publiek genieten. Hij levert in zijn stukken de „echte"' tooneelsituaties, welke, mits goed vertolkt, zelden of nooit haar effect missen. Zijn naam bleef niet al leen binnen de grenzen van .Nederland be sloten, maar weerklonk ook ver in het bui tenland. Zijn werken trokken zelfs zoozéer de aandacht, dat het niet overdreven mag worden genoemd, indien men zegt, dat juist buiten de grenzen van ons land het zwaar tepunt van Fabricius' roem is gelegen. Zoo zagen vele vertalingen het licht in het En- gelsch, Duitsch, Fransch en Noorsch. Het meest trokken de aandacht „Seideravond", „Dolle Hans", „Eenzaam" en „Tótok en Indo". Omstreeks 1910, toen in Vlaanderen vele tooncelclubs met oude traditie begonnen te breken en tot het opvoeren van moderne stukken overgingen, werd ook Fabricius een gezien auteur. Naast, de creaties van Ibsen, Bjornson en Hcyermans verschenen ook de zijnen op de scène. In 1923 gaf het ensemble van Frits Bonw- JAN FABRICIUS. meester „Het Nieuwe Tooneel", waarin Char- lotte Kohier en Cor Hermus optraden, te Am sterdam een opvoering van het Joodsche spel „Seideravond". Het stuk, waarmee Fa bricius zijn meeste succes behaalde, was „Dolle Hans". In Engeland ging dit stuk onder den naam van „Insult". Toen het in 1930 in het little Theater te Londen kwam, stond de opvoering onder J.eii'v .g van Clarke Smith. In Mei van dat jaar beleefde het stuk in het Apollotheater te Londen zijn 50e opvoering, bij welke gelegenheid den schrij ver een intiem diner werd aangeboden, waar bij ook aanzat de voorzitter van den Bond van Nederlandsche tooneelschrijvers, Henry van Wermeskerken. Van de werken, welke voorts nog versche nen van Jan Fabricius, noemen wij: „Onder één. dak", „Met den handschoen getrouwd", „De Rechte Lijn", „Nonni", Sonna", „Hans Hopper maakt carrière", „Een Ridder kwam voorbij", „De Planter van Mayfair", „Sis ters" (in het Engelsch) en „Mine" (in het F.ngelsch). De laatste drie werken versche nen resp. in 1931, 1932 en 1934, allen in het Engelsch. In de laatste jaren is Jan Fabricius te Londen woonachtig.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5