De Brabantsche Brief BINNENLAND van Dré Verhooging van papier- prijzen. Extra uitkeering te Amsterdam Van aanpakken in Vrijdag 2 October 1936 SCHAGER COURANT Tweede blad Protest bij de regeering. Maandagmorgen jl. heeft de federatie der werkgeversorganisatiën in het boekdruk- kersbedrijf onmiddellijk een circulaire tot haar leden gericht met het advies, onver anderde prijzen te berekenen en de, op de basis van den goudgulden nog in Juni jl. verlaagde tarieven, niet te verhoogen. Op dat oogenblik had de federatie ook den indruk, dat de papierhandelaren en papier fabrikanten, die over enorme voorraden be schikken, tegen de op dat moment geldende prijzen zouden afleveren en alleen de op drachten, die een speculatief karakter droe gen, zouden weigeren. Tot bevreemding van de Nederlandsche 'drukkerijen hebben de papiergroothandela ren echter nadien een circulaire aan hun afnemers gezonden met de mededeeling, dat alle offertes waren ingetrokken. Thans wordt door hen een nieuwe prijslijst rondge zonden, die een beduidende prijsverhooging ivoor vele artikelen van dagelijksch gebruik beteekent. Het betreft nl. niet alleen het ge wone drukwerk, maar ook het verpakkings materiaal, het zakkenpapier, enz. Door deze verhooging wordt dus het bud get van eiken zakenman en worden ook de prijzen van verpakte artikelen ongunstig be ïnvloed. Op grond van mededeelingen door de re geering gedaan, dat dergelijke ongemoti veerde verhoogingen en winstneming uit be staande voorraden zouden worden tegenge gaan, heeft de federatie zich tot de regee ring gewend met het volgende telegram: „Heden aangekondigde en buiten ver bruikers om ingevoerde papierprijsver- boogingen over geheele linie, ook van de groote voorraden in ons land, maken positie drukkerijen en uitgevers van boeken, periodieken, enz. uiterst moeilijk en belemmeren hun voornemen om de détailprijzen van drukwerken, couran ten, enz., onveranderd te laten. Dringen ernstig bij regeering aan op onmiddel lijk ingrijpen door toepassing van prijs- opdrijvingswet en intrekking contin- genteering". De Nederlandsche Bond van Steendruk kerijen en de Vereenigde Nederlandsche Pe riodieke Pers hebben soortgelijke telegram men gezonden. Klachten over prijsverhooging te Amsterdam Politie is paraat. Elke prijs verhooging nog geen prijsop drijving. Amsterdam, 1 Oct. In verband met het feit, dat het aanbrengen van gevallen be treffende eventueele onredelijke verhooging ,van prijzen door winkeliers en andere ver- koopers in de hoofdstad door de politie ge centraliseerd is, zijn den heer P. Dijkstra, inspecteur van de recherche-administratie aan het hoofdbureau, bereids een paar hon derd klachten op dit terrein ter kennis ge bracht. Het zijn klachten over in hoedanig heid en waarde zeer uiteenloopende artike len, want zij betreffen om slechts enkele voorbeelden te noemen zoowel eieren, en bakkerij-machines, als kunstgebitten In verscheidene van deze gevallen heeft het onderzoek reeds uitgewezen, dat er ten aan zien van prijsverhoogingen van bepaalde artikelen steekhoudende argumenten waren. Zoo valt er o.a. in dit jaargetijde steeds een stijging in den eierprijs te constateeren en zoolang deze geen abnormale afmetin gen aanneemt, kan hiertegen uiteraard niet met eenig recht worden opgetreden. De gevallen, waarin bij de eerste bestu deering een grond van onredelijkheid aan wezig lijkt, worden met spoed onderzocht, opdat eventueel onmiddellijk maatregelen genomen kunnen worden. De lijsten, welke op de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en vis- scherij worden samengesteld en waarop wordt aangegeven welke goederen in prijs verhoogd mogen worden en tot welk per centage, zoo ook de goederen, waarop geen prijsverhooging mag worden toegepast, zul len bij een en ander zoowel voor de winke liers als voor de controleerende polities een onmisbare leidraad zijn. De proefboringen voor een IJ-tunnel, Amsterdam, 1 Oct. Sedert een week ligt in het IJ, ruim 100 meter ten westen van den Valkenwegsteiger, een boot van het bu reau de Waal Malefijt, aan boord waarvan proefboringen worden verricht in den bo dem van het IJ, ten einde de gesteldheid te leeren kennen van dezen bodem in verband met de plannen tot het bouwen van een tunnel onder het IJ als verbinding van het centrum der hoofdstad met Amsterdam Noord. Het boren geschiedt met handkracht met behulp van holle koperen buizen, die steeds verdei den grond ingedreven worden en die het mogelijk maken van afstand tot afstand grondmonsters naar boven te ha len. Naar wij vernemen heeft men met deze boringen thans reeds een diepte bereikt van 40 meter, waarbij men nog steeds niet op zand is gestuit, doch nog steeds klei naar boven haalt. De boringen zullen nog de ge heele week worden voortgezet en vermoede lijk worden beëindigd, wanneer het vast staat, dat men op een zoodanige diepte, die reeds niet meer geschikt is voor den bouw van een tunnel, nog steeds geen zand heeft bereikt. Het schijnt in de bedoeling te liggen, de volgende week nog op een tweede plaats proefboringen te verrichten en wel in het IJ ter hoogte van den steiger der firma Van Es en Van Ommeren, waarbij men tot een diep te van ca. 60 meter zal gaan. BEROOVING TE ROTTERDAM 4 personen aangehouden Gisternacht is in een pand aan de Molenstee# te Rotterdam een vreemde ling van drieduizend gulden beroofd. In verband daarmede zijn aangehouden de 27-jarige vrouw A.K., de 26-jarige vrouw G.M. van H., de 34-jarige koop man A.B. en de 36-jarige A. van B. Inbraken in serie Haagsche politie slaat een goeden slag. 's-Gravenbage 1 October De politie te Den Haag heeft een dezer dagen vijf jonge mannen van 18 tot 24 jaar ge arresteerd, die zich als daders van een 10-tal inbraken daar ter stede hebben ontpopt. De gestolen goederen, gou den en zilveren voorwerpen en een be drag aan geld, zouden ten huize van den 18-jarigen M.P. bewaard worden. Dit was de politie ter oore gekomen. Zij stelde een onderzoek in, waarbij zij in derdaad het gestolene ten huize van P. vond. Deze legde een volledige bekente nis af en gaf de politie ook aanwijzingen met betrekking tot het verblijf van zijn vrienden, die mede in het complot wa ren M.P. en J.F.K. zijn reeds ter beschik king gesteld van de justitie. De overige leden van het gezelschap zijn op vrije voeten gesteld. Bij het verhoor bleek de jeugdige M. P., die voor de politie geen onbekende was, de gangmaker te zijn. Het optreden van dit veelbelovende quintet was dikwijls bijzonder brutaal. De twee ter beschikking gestelden gin gen altijd naar binnen en de rest stond dan op den uitkijk. Eens werd een nachtelijk bezoek gebracht aan een hotel waar werd doorgedrongen tot een ka mer, waarin een oude dame te bed lag. De buit bestond bij die gelegenheid uit een damestasch, waarin een klein be drag aan geld was opgeborgen. Toen de gast merkte, dat er iets niet pluis was in haar kamer en om hulp riep maakte het tweetal zich snel uit de voeten. De politie heeft door deze arrestatie thans een einde gemaakt aan deze serie van inbraken. Wet op de evenredige vrachtverdeeling Dinsdagavond hield het bestuurders college van samenwerk van binnenschip persorganisaties in Nederland, waarbij aangesloten zijn de Prot Chr. Schippers- bond, de Int. Schippersvereen., de Schippersvereen. Eendracht en de Kath. Schippersbond in hotel Central te 'sGra- venhage met het oog op de as. behan deling der begrooting in de kamers der Sta ten-Generaal, een vergadering spe ciaal gewijd aan een diepgaande bespre king van de uitvoering der wet op de evenredige vrachtverdeeling en de daar op aansluitende wachtgeldregeling voor binnenschippers. Deze vergadering werd bijgewoond door de hoogedelgestrenge heeren van der Bilt (R.K.). Krijger en DE MINISTER VAN WATERSTAAT SPREEKT VOOR DE A.V.R.O. Toelichting bij de wijzigingen in het motor- en rijwielreglement. De Minister van Waterstaat, Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, zal op Maandag 5 October a.s. voor den A.V.R.O.-microfoon een redevoering uitspreken, die om 19.30 nor zal aan vangen en ongeveer een half uur zal duren. Het onderwerp luidt: ,.Een toelich ting bij de wijzigingen in het motor en rijwielreglement, die op 5 October 1936 in het staatsblad gepubliceerd worden." OOK AAN ARMLASTIGEN. Amsterdam, 1 October. Nu de regee ring aan het gemeentebestuur heeft doen weten, dat de extra-uitkeering van f 2.50, welke ten laste van het Rijk is verstrekt, aan alle ondersteunde werkloozen, voor de armlastigen niet voor rekening van het rijk kan worden genomen, hebben B. en W. be sloten, de volgende week aan de van ge meentewege ondersteunde armlastigen een gift ten laste van de gemeentekas uit te keeren. De uitkeering aan gezinnen zal bedragen bi] een ondersteuning van: f 4 en minder f 1; boven f i tot en met f 7, f 1.50; boven f 7 tot en met f 10, f2 boven f 10 f 2.50, terwijl de uitkeering aan alleen staanden maximaal f 1.50 zal zijn. Krol (C.H.) en Drop (S.D.A.P.) allen leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, die blijk gaven van een in tense belangstelling in de moeilijke om standigheden der schipperij. Door de verschillende leiders der or ganisaties werden de fouten in de uit voering der e.v. uitvoerig toegelicht en met voorbeelden geïllustreerd, terwijl de invoering van een op deze wet aanslui tende vergoedingsregeling voor te lange wachttijden met klem werd verdedigd. BOEKENNIEUWS in moeilijke tijden Een belangrijk boekwerk over ■wat in ons land staat te ge beuren. 's-Gravenhage 1 October Dagelijks hoort en leest ons geheele volk van werk loosheid, steunwerkverschaffing, werk verruiming. Dagelijks lijden duizenden ten gevolge van die werkloosheid. Alge- meene schrikbeelden hebben zich ge vormd van ellende eenerzijds, doch ook van opofferenden gemeenschapszin an-- derszijds. Wat gebeurt in ons land. hoe zit dit alles in elkaar? Met medewer king van de Nederlandsche regeering zal binnenkort een zeer belangrijk boek werk verschijnen, dat het Nederlandsche volk op de hoogte stelt van hetgeen er na de oorlogsjaren tot heden door middel van werkverschaffing en werkverrui ming en ten behoeve van behoud en verruiming van werkgelegenheid in den lande is geschied. Tekst en illustraties, hier en daar aangevuld met statistieken en cijfers, ge ven een levendig en interessant beeld van de groote beteekenis van deze be moeiingen ten behoeve van ons volk. In „het Werkende Land" opbouw van Nederland in moeilijke tijden, behandelt Mr. W. L. van Balen Jr. op onderhou dende wijze, wat door de regeering is en word gedaan om de werkgelegenheid te behouden en te bevorderen, terwijl de vele illustraties een beeld geven van de zegenrijke gevolgen van de werk verschaf fing en de werkverruiming voor land en volk. Dit boek, dat op fraaie wijze op kwar to formaat gedrukt, tegen een zeer bil lijken prijs in den handel zal worden gebracht door de uitgevers H. D. Tjeenk Willink en Zoon te Haarlem, verschijnt in November NEEM GEEN GOUD MEE. Het automobiel verkeer met het buitenland. 's-Gravenhage 1 October De KNAC heeft van verschillende zijden bericht ontvangen dat in verband met het goud- uitvoerverbod, de automobilisten, die Nederland verlaten door de Nederland sche douane worden gecontroleerd. Men verzuime dus niet uit zichzelf halt te houden, aangezien men niet on gestraft kan doorrijden. Men zij dus gewaarschuwd. Ulvenhout, 2 Sept. 1936. Amico, Vandaag ben 'k mee alles 'n biet je aan den laten kant. En dat zit 'm in van den morgen. Als ge 'g morgens 'n uur verspuit, dan haalt ge dat op den dag nie meer in. Tenminste als oewen dag van veuren tot achte ren bezet is en dat is den mijnen .Goddank! Inplek van teugen achten te kunnen wegrijen mee m'nen groentenwagel maar verstaat, 'k zat om half zeuven, 't was nog donker, al in den akker, want 'k laai geren versche groentes op den Maan dagmorgen! maar inplek dan van teugen achten te kunnen wegrijen, moest ik wach ten op den radio! Zonder dat ge me nou dalijk hoeft te be kijken als 'nen geldduuvel, 'k wou toch geren weten, wat de Staatsmannen mee mijn eigenste bezit hadden uitgehaald! Want 't is teugenwoordig zóó: wij, werkende men- schcn, wij verspeulen ons zuurverdiende geld gemakkelijker aan de geleerdhedens, die de weareld besturen, dan dat we 't mee onze rustelooze, stomgewerkte klavieren kunnen verdienen! En als ik van den morgen, veur dag en .veur daauw op m'n knieën in den akker zat, en m'n peerse knuisten in den eerde groef, slaai, peenkes, spinazie, savoyekool en patatten uitdoe, als ik daar te vroeten lag in de stilte van den nacht, dan docht ik zoo: „hoe zal er over 'n uur m'nen balans uit zien?" Om half zeuven kost ik 't zelf zeggen; om acht uur kwam... een ander 't me zeggen hoe rijk (arm) ik was na veertigjarigen trouwen, zvvaren dienst in vaderlandschen grond! Want eh amico, ik mag toch aan nemen, dat ook mijnen grond tot den vader landschen bojem behoort? Al is ie van mij, al zit er in, al m'n geld, al m'n zweet, al m'n beste krachten en zorgen voor m'n heele leven, al is ie ge worden mijnen bloedeigensten grond, waar uit ik 't brood en den patat getrokken heb veur duuzenden medemenschen; waaruit ik de belastings gepuurd heb als 'n werkbie den honing uit 'n blom; waaruit ik... m'n Geloof aan den Schepper gezogen heb als 'n borelingske z'n levenssap uit de moeder borst, toch is 't vaderlandschen grond, nietwaar? Want... in tijen van oorlog, dan zal den generaal nie zeggen: „jongens, daar meugen we nie over, da's den grond van den Dré!" Want... van den morgen om acht uren, kwam onzen Minister-President zeggen, deur m'nen radio: „Dré, jouwen grond is gedevalu eerd!" Allez, da's allemaal zoo kleer, als den dag eigens! Alleen is 't heelegaar nie helder, waarom den eenen mensch na veertigjaren zwaren dienst ln dieën vaderlandschen grond wordt arm gemaakt en den aanderen na veertig jarigen dienst op dieën grond, 'nen gewaar- borgden ouwen dag krijgt! Ge hoeft toch geenen geldduuvel te zijn, ee, als ge zoo'n gedacht in oewen kop krijgt. Ja, amico, ik zeg dat zoo, omda 'k zoo dikkels gemorken heb, dat den schuld- eischer zóó slecht in aanzien is bij z'n even naasten, dat de scheldwoorden om z'n ooren vliegen, als ie om z'n rechtmatig part komt. D'n kearel die aan al z'n ver- plichtings voldoet en dus ook voldaan wil worden, mót worden, dieën plichtsge trouwen kearel is teugenwoordig 't minst in aanzien! Den revue- of tooneelgek, die zijn... be talende lachers wil laten lachen, hoeft al leen maar den „huisbaas" te beleedigen, om succes te hebben. Den „huisbaas" ls 'nen schuldeischer, dus is ie vogelvrij veur blompotten, be- leedigingen, afzetterijen, vernielingen aan z'n eigendom en... veur de belastingen! Nogeens: 't minst in aanzien is den schuldeischer. De ergste Godshaters zijn die, die bij Onzenlievenheer 't diepst in de schuld staan! i In Rusland, waar elke denkbare misdaad in 't groot bedreven is, waar de schuld aan God nie te delgen is, daar is 't, dat de Gods verachters „eere'Meekens uitdeelen aan „verdienstelijke" Godloozen! Wanbetaling is een der moderne., deug den! Wanbetaling aan den evenmensch; wan betaling aan... God op 't lest. En 't is, of heel 't Menschdom er op uit is, zijnen schuldenlast zoo hoog te stapelen dat er geen delgen meer aan is. 't Is, of heel 't Menschdom z'n eigen de spreuk van den bandiet eigen maakte: „ge kunt net zoo goed hangen veur tien mis daden, als veur één!" Gisterenavond wierd er b.v. deur den Radio 't volgende „mopke" getapt: „wat hebt ge liever? Niks, of zeuvenhonderd millioen gulden bezit met zeuvenhonderd millioen gulden schuld?" Den „clown" kost daar geen antwoord op geven! Ik had 't ook nie gekund. Maar den gladden meneer, die er den „clown" tusschen nam, zee: „meneer Trip heeft liever 700.000.000 bezit mee 7.000.000.000 schuld, dan niks! En als ge 't nie gelooft, dan mot ge morgenochtend om acht uur maar 'ns naar meneer Colijn luisteren! En nou! 'Nen lolligen marsch!" Deuze theorie, amico, deuze theorie-met- muziek is in den kern de toepassing op: „ge kunt beter hangen veur tien misdaden, dan veur één!" Want ge hebt dan negen mis drijven toe! Ge pleegt er negen op schob berdebonk! Want: den eerste, die niks bezit, kan geen schulden meer maken (en „hangt" dus!) terwijl den tweede, die óók niks bezit, nog mennig millioentje op den kop kan tikken! Verstaat me goed: ik zeg nie, dat dieën tweede, meneer Trip is, dat zeeën ze bij de Radio. Evenmin zal ik beweren, dat onze Regeering mee de devaluatie van den „geredden" „veiliggestelden" gulden (ocherm!) 'n wanbetalersdaad stelde. Eer der is t' zoo: onze Regeering sloot, na dat heel de weareld dat had gedaan, ook z'n laai mee gouwen tientjes toe! Dat heb ik er best van gesnapt. Maar oorlog blijft oorlog, of ge 'm voert uit verdediging dan wel om aan te vallen. De soldaten sneuvelen net zoo goed in den eenen, als in den anderen, in den verde- digings- als in den aanvalsoorlog! En mijnen vrijen grond, mijn eigenst bezit, is evengoed in weerde vervallen ver klaard bij deus nood-devaluatie als ie in weerde verminderd was bij 'n vrijwillige devaluatie! Alleen, en daar komt m'n redeneering op neer, „de" groote Wanbetaling over heel de weareld, hier dan uit noodzaak toegepast, is 'n modern verschijnsel, dat zoetekensaan tot deugd verkoren wierd! Want: den kearel, die sjecuur op z'n za ken past, is... 'nen geldwolf. In 'n belache lijk sujet veur 'nen goedbetaalden tooneel- pias. Het., schuim... drijft... boven! Als er 'nen najaarsstorm over ons dorpke giert, als de slooten volplenzen mee 't re genwater, als de Mark daar wegstroomt of ze mee 'n zweep geranseld wordt, dan na den storm als 't slib uit d'eerde spoelt, als den slobber naar de slooten drijft, als 't gewas z'n eigen weer opricht uit 't slik, als de lochten breken en klee- ren gaan, dan drijft 't schuim, dan drijft 't losgewoelde grondvuil aan d'oppervlakte van de plassen, van de rivier, van de sloo ten. Zoo toen in '18 den weareldstorm over de weareld was uitgeraased, kwam 't grondvuil, kwam 't schuim aan d'opper vlakte drijven. Ik sprak kortgelejen 'nen vent, die 'k in tijen niemeer gezien had. „Allez, Roel," zee ik: „wat zijde mager geworren, jonk!" Den Roel is 'nen tiep van flink in de vijftig. „Is 't wonder," zee-t-ie: „daar is vijftig pond af. Dré!" „Ge meugt er nog zijn, man!" „Tweehonderd pondjes nog, lachte-n-ie. „Nou, dan heb 'k nog geen meelijen mee jou, kearel!" ,,'t Is anders schralen menage, Dré, teu gen vroeger gerekend. Geen borreltjes meer, geen leut, hahaha, 't is 'nen plazierige tijd gewist, man!" „Ja, ik geloof dat ge 't er best van .geno men hebt! Té... best.. Roeleke! Wijntje... Trijntje..." Ik knipte 'n oogske. ,,'k Heb er geen spijt van, Dré! Zie m'n broer 'ns. Ook werkeloos! Maar hij mot al z'n overgespaarde centen eerst opvreten, veur ie steun krijgt, zooals ik." Ik knikte. „Sufferd! Chagrijn!" schold den Roel. „Dan ikke! Ik heb de leut g'ad. Ik heb er 'ns lekker van gevreten en gezopen, ik heb.." hij knipte weer 'n oogske. Ik knikte. Den grond draaide om me he nen. „Maar hij! Onzen Nol! Dat chagrijn! Mee z'n eigen huiske...! Haha..., dat mot je nou eerst mee kleine stukskes opvreten, Dré. Kapot heb 'k me gelachen, als ie 't vertelde. Ze hebben 'm sjuust veurgerekend, pfoe pfoe", proertte-n-ie: „hoeveul ie iedere week ver-leven mag. Sjuust zoo'n bietje als ik." Peers van 't lachen wierd ie. „En dan mag ie over twee jaren komen st... sti... stik... stempelen." „Nou, hoe is-ie, Dré?!" „Zal 'k oe zeggen, Roel. Het - schuim drijft teugeswoorig boven!" „Ben ik 't schuim?" „Ja." „Haha, die is goed! Ge zijt nog sjuust als vroeger, Dre!" „Maar gij zijt óók 'nen klaplooper, Roel!" „Hoezoo?" „Juiliën Nol zorgt veur z'n eigen. Ik en m'n mede-belastingbetalers zorgen veur jou en oew vrouw en kinders! Want anders zouwen zeverhongeren mee zoo'nen man en vader als gij zijt!" ,,'t Was beter dat ge 'n borreltje weggaf", bromde-n-ie gemaakt-kwaad. „Gij hebt toch geen recht om jouw broer uit te lachen, die in staat is veur z'n eigen en z'n gezin te zorgen, Roel?" „Borst maar!" Ik wil maar zeggen, amico: 't schuim drijft boven. Roel Schuim lacht z'n braven broer uit, omdat die altij fatsoenlijk was! En wedden, amico, wedden dat tachtig procent aan den Roel zijnen kant staat? En kijk: da's de davaluatie van 't Mensch dom! 't Menschdom eigen is zoo diep in weerde verminderd. En zooals den Roel nou z'n groote, steu- vige hand openhoudt om 'n wekelijksche ondersteuning en dan meteen stikt van 't lachen, zoo devalueerde de weareld mee de uitdrukking: en nou 'nen lolligen marsch!" De gevolgen? Leest de krant. Maar leest ze nie te goed, want dan kunt ge vannacht nie slapen! De weareld is éénen Alcazar. Aan deuzen kant de minderheid van God. Aan geenen kant de meerderheid van de Hel! De Helleknechten, die den Alcazar onder mijnen en duuzend vrouwen, kinders erf mannen aan flarden lieten scheuren deur Helsche machines! Da's 't beeld van deuze gedevalueerde weareld! En toen deus gedachten deur mijnen kop hadden gespookt, was ik gereed in den akker van den morgen. Als *t acht uren was, dan zee Minister- President Dr. Colijn... afijn, ge weet 't 't Zelfste wat in 't Ochtendblad stond. Vol. Veul groeten van Trui en als altij geen haarke minder van oewen t.a.v. DRé.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5