BINNENLAND W ethouder voor het Hof Poging tot omkooping Vermindering van wegenbelasting Nederland en de Volkenbond Door het springen van een band De „Baltic" nog niet vlot f BEDREIGING MET EEN HES. isterdam, 1 Oct. De rechtbank ver belde gister een werkloozen zeeman, n de Plantage Middenlaan te Amster- een man met doodslag had bedreigd, Irie maanden gevangenisstraf, rdachte ventte met potlooden en ook de bezoekers van een caféterras bood cijn koopwaar aan. Toen iemand wei- e te koopen, wilde hij hem met een mes ijf. Door omstanders kon nog tijdig r worden voorkomen. De driftige zee- RAADSLID 600 GULDEN AANGE- werd ontwapend en later door de po- in verzekerde bewaring gesteld. Het BODEN, ALS HIJ MAAJt GEEN had tegen verdachte, die een blanco wrTTrnnnrR wt*wt* [register had, en die reeds geruimen WETHOUDER WERD. ï00rarrcst heeft doorgebracht, acht T> - .mden gevangenisstraf geëischt Arnhem, 1 October. Het ge rechtshof te Arnhem heeft gistermid dag behandeld de zaak tegen den landbouwer R. B., wethouder der ge meente Wierden, die door de recht bank te Almelo wegens poging tot omkooping was veroordeeld tot f300 boete, subs. 3 maanden hechtenis met ontzegging van bevoegdheid om te kiezen of gekozen te worden voor den tijd van 5 jaar. De verdachte zou aan het lid De tijd is er rijp voor, oordeelt de K.N.A.C. De gevolgen van de instelling van het verkeersfonds. 's Gravenhage, 2 Oct. In een adres aan de ministers van financiën en van waterstaat heeft de K.N.A.C. verzocht, een verlaging van de tarie ven der motorrijtuigenbelastingwet ue verdachte zou aan het lid van den J Baad van Wierden, H. St., een bedrag van f* wUlen ^vorderen en verder, haar f 500 a f 600 hebben beloofd, indien er bin- la de gelegenheid te stellen, bij wijzi- WiW^Jncnwlr r eG1i meerderl\eid ln den ging van deze wet van advies te die- v\ ïerdenschen Raad zou worden gevonden om hem, St. tot wethouder te kiezen. Tot nen* het uitbetalen van het geld is het evenwel-. niet gekomen, omdat het raadslid St. zich aarblJ worden °-m- de volgende toelicn- niet aan de afspraak zou hebben gehoudenjf.®11 geSGverR om B. te stemmen. Uit de maandelijks gepubliceerde cijfers De verdachte, die allereerst door den pre-n de opbrengst der wegenbelastig is dui- sident mr. Baron de Vos van Steenwijk werdWk waarneembaar, dat het motorwegver- gehoord, ontkende alle schuld. Het raads-,er den druk van de met rond 50 ver" lid H. St. werd vervolgens als getuige ge-^de belasting, welke als gevolg van de hoord. Deze verklaarde dat zich voor destelIinS van het verkeersfonds per 1 Ja- wethoudersverkiezing een meerderheid eniari 1935 is ingegaan, niet heeft kunnen een minderheid in den Raad hebben ge-'vangen, waardoor het aantal motorrijtui- vormd. De meerderheid was het er over'n zich in een steeds verder gaande dalen eens, dat een der zetels door een R.K. wet-1 W11 bevindt. Bleef in 1935 de totale op houder zou worden bezet. engst ruim 6 onder de raming, in 1936 Voor de tweede zetel kwam of de ver-1 dlt percentage waarschijnlijk tot 9 dachte, of St. in aanmerking. Getuige heeftMS®11* Wanneer, zooals is te verwachten, toen met den verdachte gesproken, dat* wegenbelasting gedurende dit jaar met laatstgenoemde gedurende de eerste twee millioen bij de raming van 22Ys millioen jaar zitting zou nemen. Dan zou hij aftreden11 achter blijft, dan geeft dit bedenkelijk en zou St. zijn plaats innemen. ïrschijnsel voor de rijksschatkist, in ver- Werd hiervoor evenwel geen meerderheidind met de andere financieele lasten, waar in den Raad gevonden, dan zou get. een be-ln het motorwegverkeer is onderworpen drag van 500 a 600 gulden, van verdachte x*ra benzineheffingen, personeele belas- ontvangen. Get. verklaarde evenwel niet op"g. enz.) een mindere opbrengst van on- dit voorstel te zijn ingegaan, omdat hij aanleer 6 millioen gulden. In tegenstelling een dergelijken daad zich niet wilde schul-et den opzet van de verhoogde belasting- dig maken. ïffing, welke een temporairen terugslag De verdachte verklaarde hierop aan St. Jorzag, kan worden verwacht, dat de ver- niets beloofd te hebben. indering van het aantal motorrijtuigen op Als getuige a decharge werd o.m. het ïzelfde wijze zal voortgaan, niet het minst, raadslid G. Br. gehoord, deze behoorde tot ndat thans ook een prijsstijging van de de raadsmeerderheid. Hij deelde mede, dat otorische verkeersmiddelen moet worden St. eens gezegd zou hebben, dat verdachte >rwacht. Derhalve zal ook de mindere op- hem geen geld had aangeboden. Nadat de verd. nogmaals had verklaard niet over geld met St. te hebben gesproken, nam de advocaat-generaal mr. Visscher re quisitoir. Deze merkte op, dat de groote vraag in deze zaak is, of het raadslid St. mag worden geloofd. Spr. meent dien vraag bevestigend te moeten beantwoorden Sprak hij onwaarheid, dan was dit nog veel erger dan de handeling zelf. Er is alle reden om het vonnis van de rechtbank te bevestigen en spr. eischte dan ook dezelfde straf. Mr. E. H. G. Roelvink uit Almelo, als ver dediger optredend, bepleitte vrijspraak. Uitspraak op 15 Otober a.s. engst van de op dat verkeer drukkende iteri zonder eenigen twijfel catastrophale rmen gaan aannemen, zonder dat zulks k maar ten deele wordt gecompenseerd or een opleving van andere verkeersmid- len, zoodat in fiscaal opzicht verontrus- ïde en ernstige moeilijkheden zijn te duch- 1. De K.N.A.C heeft de overtuiging, dat or de opvoering van de lasten op het itorwegverkeer en de onvermijdelijke re de, van een ontwikkeling van het motor- ^keer geen sprake meer kan zijn, aan de ^kshuishouding de voordeelen van het gruik van een economisch, nuttig en cifortabel, aantrekkelijk en populair transportmiddel in belangrijke mate wordt onthouden. Ten einde het nuttig rendement van deze belasting te verhoogen en een opbrengst te verkrijgen als waarop in de verkeers- fondsbegrooting van 1937 wordt gerekend, zal het noodig zijn, tijdig van koers te ver anderen en tot een redelijke verlaging van het onsystematisch verhoogde tarief dezer belasting over te gaan. In te voeren verbeteringen. Tevens zouden verschillende oneffenhe den in de motorrijtuigenbelastingwet of de uitvoering daarvan, welke het motorweg verkeer in min- of meerdere mate belem meren, kunnen worden weggenomen, waardoor in fiscaal opzicht ongetwijfeld een nadeel zou worden verkregen. Daartoe behoort in de eerste plaats de invoering van z.g. maand-, week- en dag kaarten, bedoeld in art. 4 van de motorrij tuigenbelastingwet, waarvoor de K.N.AC, reeds sinds langen tijd en bij herhaling heeft gepleit. Daardoor zou tevens een eind worden ge maakt aan de geschillen, welke bestaan om trent de vraag, of de houder al of niet bin nen het rijk woont of is gevestgid (art. 5 der wet). Ook kan op die wijze voor aan hangwagens en kampeerwagens een billij ker regeling in het leven worden geroepen, vooral wanneer voor aanhangwagens af zonderlijke nummerbewijzen worden uitge geven. Op die wijze zal b.v. worden voorko men, dat, zooals thans het geval is, voor meer dan een vrachtauto of tractor extra belasting voor het gebruik van slechts 1 aanhangwagen moet worden betaald. Volgens art. 6 sub b heeft voorts de fa brikant of handelaar onder bepaalde voor waarden recht op vrijstelling van belasting van motorrijtuigen, behoorende tot zijn han delsvoorraad en is voor de uitvoering hier van het systeem der F.H.-kaarten ingevoerd, hoewel daarmede aan dit recht in zekeren zin wordt tekort gedaan, omdat voor deze kaarten moet worden betaald als voor an dere motorrijtuigen. Indien het systeem der F.H.-kaarten wordt gehandhaafd, waren verschillende faciliteiten pochtans in hooge mate aan te bevelen. Verder bestaan verschillende desiderata in zake de regeling van het internationaal verkeer met motorrijtuigen, waarvoor de K.N.A.C. reeds vroeger adresseerde aan den minister van financien. Een adres van Nationaal Her stel aan den Ministerraad. Het Hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft zich met een adres gewend tot den Ministerraad, in welk adres wordt opgemerkt, dat dit Hoofdbestuur in dertijd met groote waardeering heeft ken nis genomen van het feit, dat Nederland te gen de intrede van Sovjet-Rusland in den Volkenbond heeft gestemd. Adressant ver klaart verder met verontwaardiging te heb ben kennis genomen van de laatste rede van Litwinoff, welke rede in werkelijkheid slechts de machtspositie wil dienen van Sov jet-Rusland, dat naar de hegemonie in den Volkenbond streeft. Om deze redenen dringt adressant er ten krachtigste bij den ministerraad op aan, bij den Volkenbond het alternatief te stellen: of Moskou, of Nederland uit den Volkenbond, om daardoor mede een voorbeeld te geven aan de wereld, waarbij wordt voortgebouwd op het krachtig „neen", het welk Nederland heeft doen hooren tegen de toelating van Moskou in dien Bond. VARIA DE TRUFFELMARKT VAN ALBA Aan den rand van de zonderlinge heu veis. die zich uitstrekken tusschen Ge- nula en Turijn ligt het stadje Alba een schilderachtig plaatsje met typische to rentjes en een kathedraal gebouwd uit roode baksteenen. Eenmaal in het jaar komt er echter nieuw leven in het rustige stadje n.1. wanneer de bekende truffelmarkt daar plaats hepft. Om aan deze gebeurtenis deel te nemen, komen de liefhebbers van deze delicatesse en de truffelhande laren uit alle streken van Europa naar Alba om daar de heerlijke truffels te koopen. Hier worden n.1. niet alleen de gewone zwarte truffels van Périgord verkocht, die men in de ganzenleverpastei vindt maar vooral ook de witte truffel van Piëmont, die van wege haar aroma door de kenners bijzonder gewaardeerd wordt Doch niet iedereen houdt van de witte truffels. Wie zich niet te buiten gaat aan smul paper ij, zal den doordringen den reuk en smaak van dezen padden stoel eenvoudig met dien knoflook ver gelijken en zonder twijfel heeft de truf fel ook iets van deze reuk. Maar voor den fijnproever bestaat er een hemels breed verschil tusschen de witte truffel en het knoflook. In Alba bestaat ook een afzonderlijke kennel voor „truffelhonden" Van dezen kennel vertelt men, dat hij reeds twee honderd jaar oud is. De geheimen van de dressuur gaan van vader op zoon over. De honden zün meestal poedels en zelf groote truffelliefhebbers; anders zou men deze dieren ook niet kunnen dresseer en. De truffelverkoopers, allen Piëmontee- sche boeren, staan op de marktplaats. Iiere boer houdt voorzichtig een pakje nt truffels, die meestal in papier zijn geikkeld. in zijn handen. Op het eerste gacht lijkt het, alsof zij allen dezelfde wren hebben, maar de kenner zal spoe- dii zien, dat er groote verschillen be stan in grootte en kwaliteit der truf- feU Een groot gedrang heerscht er rond om de boeren; ieder hunner is door een grotpje gegadigden omgeven, die de pad destoelen taxeeren en over den prijs dingen. Men ziet hier dikwijls fijnproevers uit Turijn. Hun neuzen worden steeds lan ger en het lijkt, alsof ze in de truffels verdwijnen, terwijl zij den geur opsnui ven In een anderen hoek ziet men een koopman uit Milaan, die als in verruk king zijn oogen opslaat, omdat hij een bijzonder goede soort heeft ontdekt. Er zijn zelfs koopers uit Napels en ook verschillende uit het buitenland, van over de Alpen. Er worden soms prijzen van meer dan honderd gulden, in Hol- landsoh geld voor één kilogram truffels betaald. Iedereen doet zijn best om een flinken voorraad van deze delicatesse in te slaan, tenminste naarmate zijn beurs het hem veroorlooft. Na dit voorspel begint de vermakelijk heid. die steeds met het honden van de truffelmarkt verbonden is. Men bewon dert dan de vruchtententoonstelling, ver maakt zioh met tooneelstukjes en woont het ezel ren nen bij, waarmee de feeste lijke dag eindigt. ANECDOTES VAN BEROEMDHEDEN 't Gebeurde in een dorpsrestaurant in de buurt van Sohloss Moritzburg een zomer-residentie van de vroegere konin gen van Saksen. In een van de beide eet zalen stond de koffietafel gedekt met als Pièce de milieu een geweldige hoeveel heid Berliner Pfannkuchen. De koning zal dien middag met zijn gezin in het restaurant de vier uurs koffie gebruiken. Eerst verschijnt de jonge Prins Ernst Heinrioh in gezelschap van een hofdame Hij ziet de tafel gedekt en roept enthou siast: Da genn wer aber fressen. Verschrikt tikt de hofdame den jongen man aan en fluistert een en al veront waardiging: Maar.... koninklijke hoog heid, wat zijn dat voor uitdrukkingen. Stel u voor, dat zijne majesteit het ge hoord had. Vijf minuten later komt de koning met de andere kinderen binnen, bekijkt de keurig gedekte tafel en roept, terwijl hij in de handen klapt: „Na Ginder, da gennt er eich ja mae ordentlich satt fressen". Emanuel Schikander was in zijn tijd tooneelspeler, zanger, schouwburgdirec teur en dichter. Hoewel hij in geen van deze beroepen iets bijzonders gepresteerd heeft, is zijn naam tot op den huidigen dag bewaard gebleven, omdat hij onder andere de tekst van „die Zauberflote" heeft geschreven. Zooals het met vele middelmatige talenten het geval is vond Schikander zichzelf een kunstenaar van den eersten rang. wien het ten zeerste verdroot, dat de tijdgenooten hun bewon dering te zijnen opzichte wel een beetje heel erg onder stoelen en banken sta ken. Groot was dus ziin voldoening toen de première van die Zauberflote" de opera werd in den herfst van 1791 voor het eerst in Schikanederst schouwburg te Ween en ten gehoore gegeven, een ge weldig succes bracht. Van allen kant werd de librettoschrijver dienaangaande gecom nlimen teerd. „Och ja" antwoordde Sehikaneder on verschillig. toen hem voor de zooveelste maal werd verzekerd, dat „die Zauber flote" een meesterstuk kon worden ge noemd. „och ja" het stuk is goed en het succes groot, maar ia. wii zouden heel iets anders hebben bereikt als die Mo- zart met zün muziek de boel niet zoo ho peloos had verknoeid! ZATERDAG 3 OCTOBER HILVERSUM H. 301.5 m. GRAMOFOONPLATEN. 8.00—10.00, 12.00—1.45 en 2.20—2.45. ORGELBESPELING. 6.00 Concert door Cor Steyn. SPORT. 3.15 Schaakles voor beginners. GODSDIENSTIGE UITZENDINGEN. 10.00 Morgenwijding. SOLISTENCONCERTEN. 3.355.40 Rotterd. Philharm. Orkest o.l.v. Eduard Flipse met medew. van solisten. NIEUWSBERICHTEN. 8.03 en 10.00 DIVERSEN. 10.15 Uitzending voor arbeiders in de continubedrijven. 4.30 Esperanto-uitzending. 8.15 Bont programma (VARA). HILVERSUM L 1875 m. ORKESTCONCERTEN. 12.15T.30 KRO-Orkest. OPERA EN OPERETTE. 8.3010.00 Relais uitzending van RAVAG Weenen. Solisten, koor en orkest. Uw bijzondere aandacht vraagt: 2.003.30 Hilversum I 1875 m. Indienst- stelling Hr. Ms. „De Ruyter" in tegen woordigheid van H.M. Koningin Wilhel- mina (KRO-uitzending). Internationale specialiteiten: 4.20 München „Froher Funk für alt urid Jung". Vroolijk programma. GRA M OF O ONM UZI EK. 8.15—9.15 en 10.30—11.30. LICHTE MUZE. 10.10—11.15 KRO-Melodisten. GODSDIENSTIGE UITZENDINGEN. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. DANSMUZIEK. 5.00—5.30 KRO-boys. NIEUWSBERICHTEN. 8.00 en 10.30. 3.304.30 Kinderuurtje. 4.40 Lezing „Dierendag". 5.456.15 KRO-Nachtegaaltjes. 6.206.45 Journalistiek overzicht. 7.358.00 Actueele Aetherslitsen. Huiselijke twist eindigt in bloedblad Zoon steekt vader met broodmes. Bij de familie D., wonende te Didam is gisterenmiddag een hevige twist ontstaan tusschen vader en zoon toen de eerste den laatste over diens gedrag onderhield. De zoon werd toen zoo kwaad, dat hij een broodmes nam en daarmede zijn vader een steek in den rug toebracht. Een schoonzoon van den getroffene heeft getracht dezen op de fiets naar het zieken huis te vervoeren, doch onderweg was de man door bloedverlies zoodanig uitgeput, dat men hem in het tolhuis binnenbracht, waar men in allerijl dr. Bunselman waar schuwde, die den gewonde voorloopig ver bond. Later is hij naar het ziekenhuis overge bracht, waar operatief werd ingegrepen. De zoon is gearresteerd en zal voor den rechtercommissaris te Arnhem voorgeleid worden. Te hooge eierprijzen 1 De vereeniging van broederijen en pluim- veefokbedrijven in Nederland verzond he den aan den minister van Landbouw en Visscherij het volgende telegram: Ver nemen uit gewoonlijk zeer goed in gelichte bron, dat uw adviseurs voor pluim- veeaangelegcnheden de tegenwoordige eier prijzen te hoog vinden, mede tegenover de exportmarkt. Hoewel wij deze uitspraak on gelooflijk vinden, wordt zij niettemin ge dekt door het uitvoerverbod voor eieren, waarvan het resultaat immers moet wor den, dat de veilingen genoodzaakt zullen zijn, met haar eieren op de binnenlandsche markt te komen, waardoor deze ontwricht zal worden en er inderdaad een scherpe da ling in de eierprijzen zal plaats vinden. Wij zijn er van overtuigd, uit naam van alle pluimveehouders te spreken, wanneer wij tegen deze gedragslijn met groote kracht protesteeren. Werd 26 September 1935 op onze toonaan gevende eiermarkt te Barneveld voor de witte eieren 3.904.10, vcor de gemengde 4.004.15, en voor de bruine 4.204.25 ge maakt, zoo bedroegen deze prijzen 24 Sept. j.1. resp. 4.404.45, 4.454.50 en 4.504.660, Deze hoogere prijzen worden echter volko men te niet gedaan door de stijging der graanprijzen, welke tusschen beide ge noemde data, dus nog voor het treffen der monetaire maatregelen, plaats vonden. Zoo waren de prijzen loco Rotterdam/Am sterdam in September 1935 voor de tarwe per 100 kg. 4.75, 21 September jl. 6.55, Mais per 2000 kg. liep op van 55.75 tot 84,50 en gerst van 64,50 tot 89,50, derhalve een stij ging van resp. 1.80, 28.75 en 25.—. De druk op de pluimveehouderij is verge leken bij 1935 dan ook niet verminderd, door do thans toegepaste maatregelen zelfs ver meerderd, terwijl de verdere daling van de eierprijzen de meest noodlottige gevolgen zal hebben, daar de kilogramprijzen voor het op te ruimen pluimvee, ondanks de sedert Sep tember 1935 gestegen graanprijzen, op de hiervoren genpomde data onveranderd zijn gebleven en wel voor de lichte rassen 25 ct voor de middelzware rassen 26 ct. per kg. levend gewicht, zoodat bij' een in meer of mindere mate toegepaste liquidatie van den pluimveestapel, hetgeen het onmiddellijk ge volg van den beoogden lageren eierprijs zal zijn, de verliezen voor de pluimveehouders ontstellend groot zullen worden. Doen dan ook een ernstig beroep op Uwe Excellentie den werkelijken toestand voor de pluimveehouderij scherp in het oog te te houden en de noodlottige maatregelen af te wenden, daar het hier de levensbelangen van ettelijke duizenden menschen met smal le beurzen betreft- Ernstig verkeersongeluk te Hal- temerbroek Twee personen zwaar gewond. Oldebroek In de gemeente Oldebroek is gisteravond omstreeks zeven uur in de buurtschap Hattemerbroek op den Zui derzeestraatweg een ernstig ongeluk ge beurd. Uit de richting Amersfoort kwam een twee-persoons auto, bestuurd door een dame uit Amsterdam, die alleen in dén wagen zat. Door het springen van een voorband zwenkte de auto naar links en reed tegen een motorfiets, die uit de richting Zwolle kwam. Deze reed toen met volle snelheid tegen een boom, ter wijl de auto even verder eveneens tegen 'n boom tot stilstand kwam De inzitten de dame bleef ongedeerd, doch de motor fietsrijder en de 'duo-passagier waren deerlijk gewond. Het waren de heeren Bannink en Wildeboer, beiden uit Zwol le. Artsen uit Oldebroek en Hattum heb ben de eerste hulp verleend, waarna bei de slachtoffers naar het Sophiaziekcn- huis zijn vervoerd. Voor beider leven werd gevreesd Pogingen om het schip vlot te krijgen mislukt. Ameland 1 October De verwachting die de bergingsmaatschappij Doeksen te Terschelling had om de motorsohoener „Baltic" welke op 7 September jl. op de Koffieboonplaat een zandbank tus schen Terschelling en Ameland ge strand was, is niet in vervulling gegaan. Nadat het schip gistermiddag 24 me ter verder in diepzee is gesleept, meende men, dat de boot bij het volgende getij wel los zou komen. Doordat echter de wind van West naar Oost draaide is deze verwachting geen werkelijkheid geworden. Toch blijft men hopen dat bij het ko mend hoog water, het schip vlot zal ko men en binnengaats zal kunnen worden gesleept. BEJAARDE MAN DOOR AUTO AAN- GEREDEN EN GEDOOD Gisteravond is op de hoek van de Van Zuylen-Van Nijeveltstraat en de Rerkheistraat te Wassenaar een bejaar de man, de 85-jarige heer Van der K. te Wassenaar, door een auto aangere den en op slag gedood. Het lijk is naar het politiebureau over gebracht. Omtrent de oorzaak van het ongeluk stelt de politie een onderzoek in.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7