Schager II Roosjes I IHOOPER hebben succes KIJKEN is KOOP EN bj Cl .OECK Kantongerecht te Alkmaar* Geheim stemrecht in Hongarije? VARIA Feuilleton Vrijdagzitting van 2 October. A 1 km aar. MEESTER SCHOLTEN IN ZIJN ELEMENT De eerste zaak, die wegens restauratie van het Kantongerecht, ditmaal in de grooie rechtzaal werd gehouden, die van de 101 strafprocesjes aan de orde was gesteld, was een eerste klas snertzaak, overtreding van het parkeerverbod in de Alkmaarsche Lan- gestraat door zekeren meneer A. V. uit Den.Haag, die op Maandag 21 Sept. in z'n auto vanuit de Achterstraat in de Lange- straat was gekomen en aan de op dien dag .verboden zijde te lang had geparkeerd. Mr. Herman Scholten, de bekende jurist, verscheen als gemachtigde, mede ten be hoeve van den A.N.W.B., die het met dit Alkm. parkeergegoochel niet eens was en nu eens wilde uitgekiend zien, waaraan men zich te houden had. Aan de hand van verschillende wcts- en verordeningsartikelen trachtte nu mr. Schol ten eens aan te toonen, dat de parkeer-- borden niet voldoen aan de gestelde eischen en ook niet aan de hoeken der verschillen de zijstraten waren aangebracht, zoodat niet ingelichte belanghebbenden daardoor mis leid werden. Ook werden hier, waar men te doen heeft men een afwisselend parkeerverbod, de gewenschte omklapborden gemist. Het zou misschien wel nuttig zijn, radio horden met enorme luidsprekers aan te brengen, die de heele Langestraat door- ■biilderen om de onkundige autobestuurders op de hoogte van den toestand te houden! In ieder geval, de ambtenaar, mr. Tack, <3ie van uit zijn mooie vacantiewandelingen opeens met zijn aristocratische neus in dit juridische parkeervet viel, waagde het er maar op f 1 boete of 1 dag te vorderen, 't Was toch 'n juridische kwestie, die wel hooger op zal gezocht worden. Mr. Herman Schollen bleef natuurlijk bet antwoord niet schuldig en achtte de verorde ning op grond van onvoldoende vorm en plaatsing der borden niet verbindbaar. Het is natuurlijk duidelijk, dat de voorzichtige Mr. Boerrighter niet over één nachtijs gaat hobbelen, maar eerst a.s. Vrijdag principieel uitspraak zal doen. j£ u d o r p. DE ALKMAARSCHE KAASKOPPEN HOUDEN VAN NETHEID EN ORDE. Dit loffelijk beginsel werd ook op 27 Sep tember den expediteur Gerrit K. te Oudorp aan zijn overigens niet abnormaal verstand gebracht, toen hij zoo slordig was, 'n vat en 'n bus onbehoerd op het trottoir achter te laten. Direct was er een gemeentelijke gladde-knoopendragcr als de kip van v. Santen bij om Gerrit bij zijn terugkomst liet traditioneele prentje te overhandigen, een activiteit die hem thans op 3 pop boete nf 1 'dag (bestemming welbekend) kwam te staaru Noordscliarwoud e. TOON DACHT: IN 'T DONKER ZIJN ALLE KATJES GRAUW. Een elegant mannetje uit Zuidscharwoude, *n arbeider, bij de Burgerlijke Stand bekend als: Antoon J„ wien echter een degelijke kuur met Silvikrin niet kwaad te pas zal komen, bad in den avond van 17 September te Noordscharwoude, zonder licht gepeddeld, ■wat echter den gemeenteveldwachter Leu ring niet onbekend bleef, zoodat Toontje voor zichzelf de gevolgtrekking kon maken, dat hij de pisang was, 'n eer, die hem be den met 'n knaak boete of 1 likdag in re- koning werd gebracht. Bergen. EEN ZELDZAAM VERSCHIJNSEL VAN WERKFIBER IN DEZE DAGEN. Onze welbekende Berger waschfabrikant 'A. J. ter H. treft het altijd bijzonder met zijn waschknotjes, die altijd maar per se door willen werken, hoewel zij met verma nende woorden door den patroon en fijn ega worden gewaarschuwd, dat de handhavers der arbeidswet steeds als bricschende leeu wen, zoekende wie zij zullen opknabbelen, rondwaren. Ook op 25 September werd de goede heer ten II. weer geplaagd door zoo'n volijverig dametje, die nog maar steeds bleef doorwer ken, hoewel liet arbeidswetklokje van ge hoorzaamheid reeds was geslagen en 'me vrouw v. H. reeds meermalen gejammerd had tegen de blonde Eulalia: „Kind, kind, hou toch op, wecst toch voorzichtig!" Maar zonder resultaat, Eulalia bleef was- schen en plassen, strijken, vouwen en man gelen met gevolg, dat de al te toegeeflijke waSchpatrpon weer de pisang werd en lot 1 gulden boete of 1 dag petoet werd veroor deeld. De straf was niet zwaar, maar je kunt er toch liever taartjes voor halen, niet waar? W armenhuizen. HET MANKEERT STEEDS AAN DE VIOOL OF AAN DE STRIJKSTOK. Het leven van den vrachtautochauffeur van het grootbedrijf is ook geen roos zon der doornen. Altijd heeft ie poppekast met de motor- en rijwielwet. Dan is zijn vracht wagen te zwaar, dan weer te breed en deze laatst genoemde onvolmaaktheid werd ge constateerd bij den petroleumexpeditiewagen uit Amsterdam, bestuurd door Petrus A. v. d. II., toen hij werd aangetroffen op een voor dergelijke motorrijtuigen niet geschik- tcn rijweg te Warmenhuizen. De goede man die het feit niet op eenigen redelijken grond kon ontkennen, moest bloedon en werd ver oordeeld tot f 3 boete of 3 dagen. Akersloot. JE MOET MAAR GESJOCHTE ZIJN! Het Akerslooter koopmannetje, type van 'n crisis minimumlijder model 1936, Piet v. T., had voorheen zaken gedaan met een auto, maar die stos en weelde behoort reeds lang tot het verleden. Thans snort hij met veel geraas op een fiets met een 1 P.K. hulpmotortje, waar hij bovendien geen rijbe wijs voor heeft Tot overmaat van rampza ligheid werd Pietje nog gesnord op de Voormeer te Alkmaar en waar hij niet in het bezit was van een rijbewijs C, waar hij eerst nog voor moet studeeren en examinee- ren, werd hij Vrijdag nog weer opgedoft met 3 gulden boete of 3 dagen! Het huilen stond den hulpmotormartelaar nader dan het lachen, geloof dat maar ge rust. De hnidige kieswet leidt tot vele mis standen. Boedapest, 2 Oct. 1936. Onmiddellijk voordat hij met verlof ging heeft de Ilongaarschc minister president Gömbps aan den voorzitter van de Kamer,' Alexaüder Sztranyavsky een schrijven ge richt, waarin hem verzocht werd, na de heropening van de Kamer op 28 October 1936 de partijleiders tot een gemeenschappe lijke bespreking bijeen te roepen'. Onderwerp van de besprekingen zullen alle belangrijke problemen zijn, waarmede de Kamer zich in het komende zittingsjaar zal hebben be zig te houden, en daaronder staat het pro bleem van de hervorming van het kiesrecht op de eerste plaats. Het kiesrecht in Hongarije, dat eigenlijk nog uit het jaar 1848 stamt, behoeft in do. eerste plaats een hervorming, wijl het niet geheim is. Het huidige kiesrecht heeft tot een aantal misstanden geleid, die voor bree- de kringen van de bevolking ondragelijk zijn omdat de autoriteiten rectificatie van de resultaten uit gemakkelijk te begrijpen over wegingen meestal verhinderen. Dientenge volge moest men verschillende malen zijn toevlucht tot trucs.nemen: een advocaat van de oppositie heeft op deze wijze het schijn proces als middel van correctie van den verkiezingsuitslag uitgevonden. Hij wist, dat in zijn district eenige tientallen burgers, wier stemmen voor de regeering waren ge teld, op den dag der verkiezingen niet aan wezig waren geweest. Toch weigerden de autoriteiten het resultaat van de verkiezing te herzien. Daarop klaagde de advocaat als vertegenwoordiger van een met hem be vriend restaurateur, die in dezelfde stad woonde, alle „foutief gotelden" aan wegens een schuld, die zij op den verkiezingsdag in het restaurant van zijn vriend zouden heb ben gemaakt. De aanklacht werd afgewe zen, daar alle gedaagden door getuigen kon den bewijzen, dat zij op den verkiezingsdag niet in de stad waren geweest. Juist deze rechterlijke uitspraak had de advocaat noo- dig, om zijn bezwaren togen de gehouden verkiezing te staven. Inderdaad had hij daarmede succes. Het Hongaarsche kiesrecht is meer her vormd dan. een ander ter wereld, waarbij in den loop der jaren een voortschrijdende democratiscering viel waar te nemen. De wet van 1848 schonk hót stemrecht voorloo- BEHANDELING VAN KUILPRODUCTEN. Door verschillende oorzaken maar vooral wel door de teeltheperkingsmaatregelen is do teelt van witlof in onze streken de laat ste jaren nogal in belangrijkheid toegeno men. Te velde is het een gewas, dat niet veel moeilijkheden geeft. Met ziekten heeft men niet veel te kampen, hoogstens een weinig niet het wit, dat. veelal echter niet zoo ern stig wordt. Heel anders is dat echter met de wortels die den winter over in kuilen bewaard moeten worden. In die wortels treedt de laatste jaren nogal veel rot op en dat is soms zoo erg, dat het de moeite loont eens uit te zien naar een middel dat le voorkomen. Dat, rotten wordt veroorzaakt door ver schillende schimmels, o.a. Fusarium en wellicht Botrytis, maar ook door verschil lende soorten bacteriën. Het zijn geen din gen die verband houden met plantenziekten maar ze zijn veeleer te beschouwen als voorraadschimmels of bacteriën. Te velde is er dus niets aan te doen maar de wortels worden in de kuil gebracht en zijn dan be zet met sporen van de schimmels of bac- terieën of met mycelium. Ook de grond, die als dekmateriaal gebruikt wordt kan de besmetting veroorzaken. Hoe dat ook zij, het loont de moeite te trachten dat rot te voorkomen. Nu zijn er in ons land nog niet veel proeven genomen tegen dergelijke bewaringsziekten. In andere landen echter meent men met bet ontsmetten van de wor tels voor het inkuilen wel succes te heb ben. Soms ook strooit men dc ontsmettings- stof gewoonweg tusschen de wortels in. Dat is dus al heel gemakkelijk. Als ontsmettingstof kan gebruikt worden van de gewone ontsmettingsmiddelen die wij in den tuinbouw en in den landbouw gewoon zijn te gebruiken en daarvan zijn Aretan, sublimaat, Germisan, enz. al zoo be kend. dat daarover niet verder behoeft te worden uitgeweid. Wie veel wortels op te kuilen heeft doet het beste zich even tot ondergeteekende te wenden. Dan zal een proefplannelje worden opgemaakt. Men moet namelijk niet verge ten, dat het een proef moet zijn, wil men eventueele resultaten kunnen vaststellen. Dit ontsmetten van witlofwortels behoeft niet beperkt te -blijven -tot dit arikel alleen. Alle andere kuilartikèlen, b.v. voederbieten, kuilaardappelcn. knolrapen, enz. kunnen aan rotting onderhevig zijn en kunnen dus voor hetzelfde doel worden gebruikt. Vol gens Duitsche gegevens zouden ontsmette knollen en bollen ook niet door muizen ge zocht worden. Waarom zou hetzelfde niet bij wortels het geval zijn. De geur van de ontsmettingsstoffon zou de muizen n.1. af schrikken. Zou dit het geval zijn, dan zou het dubbel de moeite loonen, een dergelijke proef op te zetten. Ondergeteekende zal gaarne met raad en daad bijstaan terwijl die ook wel voor de ontsmettingsstoffen zorg kan dragen. De Ambtenaar bij den Planten- ziektenkundigen Dienst, VAN HERWIJNEN. pig slechts aan den adel; spoedig daarop kregen ook grondbezitters, zakenlieden met eigen kantoren en zij, die aan een hooge- school een titel hadden gehaald, recht tot stemmen. In 1874 kwam een wet tot stand, die de kring dezer personen nog uitbreidde. In 1899 werd de bepaling opgeheven, die achterstallige belastingbetalers het stem recht ontzegde. Onmiddellijk voor den oor log zouden ook de laatste stembeperkingen gesloopt worden, maar eerst in 1919 kreeg ieder Hongaar van 24-jarigcn leeftijd, die 6 jaar in dezelfde gemeente had gewoond, stemrecht. In 1922 onder het kabinet-Beth- len zette men de klok terug en werd het aantal stemgerechtigden door allerlei bepa lingen met ongeveer een derde deel vermin derd. Op het oogenblik geldt nog de weinig bevredigende kieswet van 1925. DE GEEST VAN DEN BROCKEN. Onder de vele natuurwonderen, die me nigeen reeds schrik en angst hebben aange jaagd, mag zeker wel genoemd worden het „beruchte" spook van den Broeken of Bloks berg, het hoogste punt van het Harzgeberg- te. De toerist weet, dat dit punt een uit zicht biedt op vele kilometers in het rond. Op dezen top staande, overziet men een oppervlak, dat bijna een tweehonderdste deel beslaat van geheel Europa en dat een zie lenaantal heeft van eenige millioenen. Van de vroegste tijden af werd dit geberg te door een deel der bevolking beschouwd als de zetel en vergaderplaats van geesten en heksen: in ons land heeft eens de Moo- kerheide een soortgelijke reputatie bezeten. Nog heden ten dage vindt men op den Bloksberg de granietblokken, die bekend staan als heksenstoel en altaar, als toove- naarsfontein en andere door berggeesten gebruikte plekjes. Zelfs de kleine, blanke anemonen worden door vele bewoners van het omringende land nog steeds beschouwd als heksenbloempjes. Waarschijnlijk hebben al deze benamin gen haar oorsprong te danken aan de tij den, toen liet Christendom voor het eerst zijn invloed deed gelden in de midden-Euro- peesche landen en de bewoners van deze streken in het geheim hun goden aanbaden op de hooge, eenzame toppen der bergen. De duidelijkste beschrijving van den berggeest, welke alleen bij zonsopgang zich vertoonde, is geleverd door Hane, die het „spook" van den Broeken op den 23stcn Mei van het jaar 1797 persoonlijk waarnam. Na dat hij dertigmaal zonder eenig resultaat op den kruin van den berg had overnacht, smgakte hij eindelijk de voldoening het „spook" met eigen oogen te aanschouwen. Om vier uur in den ochtend steeg de zon bij helderen hemel uit do kim op, terwijl de westenwind de ijle dampen, die zich nog niet tot dikke wolken hadden samengepakt, voor zich uit dreef. Om kwart over vier Boven zijn theewater? „U ziet niet dubbel, mijnheer, wij zijn tweelingen." „Wat? Alle vier?" „Mensch, hoe kan je zoo'n groote klok met je meesleepen. Je moet een armband-* horloge koopen!" ging Hane kijken of hij naar het Zuidwesten een vrij uitzicht had, toen hij tot zijn groote verbazing naar den kant van de Achter- manns Höhe, een menschelijkc gedaante van buitengewone afmetingen gewaar werd. Toen Hane de hand uitstak naar zijn hoed, om dien te beschermen tegen een flinken rukwind, werd die beweging gelijktijdig uit gevoerd door „het spook". Zoo ging het met alle andere bewegingen die hij maakte. De reusachtige berggeest, die niets anders was clan een schaduw, bootste alles getrouw na. Voor andere proeven was geen gelegen heid, want plotseling was het spook ver dwenen. Merkwaardig was het, dat, toen Hane eenige minuten later met den waard uit het berglogement terugkwam, zich niet alleen twee schimmen vertoonden, die alle bewegingen meemaakten, maar dat nog 'n derde „spook" het tweetal gezelschap hield. Spook nummer drie was minder duidelijk waarneembaar en was, zoo concludeerde Hane, een tweede schaduwbeeld van een der beide personen of wel de weerspiegeling van een der beide hoofdschaduwen. De drie schimmen waren nu eens flauwer, dan weer duidelijker te onderscheiden. Het volgend jaar in 1798 dus, werd door Jordan hetzelfde verschijnsel op den Broeken waargenomen. Ook hij zag hij zonsopgang het spook van den Bloksberg, dat reeds zooveel eenvoudige zielen had verschrikt en doen gelooven in heksen, die woeste dansen uitvoeren en op bezemsteleij wegrijden, over spleten en klooven. POREUS AARDEWERK. Een aardefabriek in de Ver. Staten maakt gebruik van een eigenaardig middel om po reuze producten te verkrijgen. Zij vermengt de massa waaruit de artikelen vervaardigd moeten worden, met naphtaline in een be paalde verhouding. Daarna vindt het vor men op de gewone wijze plaats. Bij het bakken van het aardewerk vervluchtigt; nu de naphtaline zonder te smelten en ont? wijkt uit de oven, waarna zij weer wordt opgevangen. Het aardewerk blijft, tengevol ge van de tallooze gaatjes, waar de nanh- talinedéeltjes gezeten hebben, poreus. Bo vendien is de teruggewonnen naphtaline door de bewerking gezuiverd, zoodat zij verkocht kan worden tegen een hoogeren prijs dan de ruwe stof heeft gekost. „Integendeel. Ik verwonder me alleen over je plotselinge bezorghei'd" En dat deed ze. Gewoonlijk gingen hun meest vertrouwelijke gesprekken niet verder dan: „doe de deur eens dicht" of „geef me de krant eens aan'. Ralph kneep zijn oogen geërgerd dicht en vestigde ze toen op de lieftallige lippen van zijn Vlochter. „Je gonn George" vervolgde hij ernstig „heeft jaren lang een dubbel leven geleid .Ik beb altijd getracht dat voor jon verborgen te houden, maar door dezen droevigt-a samenloop van om standigheden is dat niet langer mogelijk Hij kuchte en bedacht, dat hij inderdaad een en ander voor haar verborgen had trachten te houden. Het was slechts de vraag, of hij daarin geslaa;gd was. Barbara's glimlach deed hem daaraan eenigszins twijfelen. „George" ging Ralph haastig door. „is altijd een wilde, ongedurige jongen geweest, maar de hemel alleen weet. hoe bij tot zóóiets gekomen is Ik en ook je andere ooms wisten wel. dat bij duistere dingen uitvoerde, maar dit is toch de eerste, en op een ongelukkige wijze ook de laat ste keer geweest, dat bij., eh.. iets met de po litie te maken bad". Hij betreurde de lichtzinnigheid van een broer die zijn familie zoo'n verdriet kon aandoen. Dat was tenminste de indruk, dien hij trachtte te wekken. Dat lukte hem niet al te best, zooals hij wel aan. Barbara's gezicht zag. „Z'n foto in alle kranten iemands naam onteerd te zien en te weten, dat men in de oogen der wereld voor altijd geschandvlekt is dat is afgrijzelijk" zei Ralph, en zijn stem vloeide over van deugdzame verontwaardiging. Maar een onkinderlijke dochter nam de vrij heid. haar braven vader in de rede te vallen: „Oom George is gestorven, zooals hij geleefd heeft", zei ze kort en bondig „als een boef'. Haar wangen waren -iets -hooger van kleur en haar oogen schitterden meer dan gewoonlijk Die verschijnselen deden Ralph onprettig aan. maar hij bracht toch een smartelijk „Barbaral" uit. zooals 't in zijn rol te pas kwam. Ze keek hem verachtelijk aan. „Als je er zoo'n pleizier in hebt, te liegen, ga je gang maar; als je maar niet denkt dat je mij wat kunt wijsmaken. Ik weet heel goed Ge orge Teyst een misdadiger was, net zooals ik weet, dat jij er een bent. Dat heb ak al jaren geweten. Het verrast me niet het minste". Ralph deed een krachtige poging om dozo verdachtmaking van de hand te wijzen. „Mijn beste meisje, je denkt toch niet...." „Dat denk ik zeker. Of meen je soms, dat ik al dien tijd met je onder één dak kon wonen, zonder door te krijgen wat voor een beroep George. Dennis, Jan en jezelf hebben? Zet dat maar gerust uit je hoofd." Ralph fronste zijn wenkbrouwen. „Dus je veronderstelt, dat ik een misdadiger ben?" „Nee, dat veronderstel ik niet, ik wéét bet. Want dat is dan ook het eenige, wat je met de andere drie gemeen hebt. Dat zijn tenminste mannen". Ralph kreeg een kleur, en had zich daarvoor wol een schop willen geven. Hij was den toe stand niet langer meester. „Je weet niet wat je zegt" bracht hij uit. „Maar al te goed Als er lui van Scotland Yard hier komen en allerlei vragen doen, of me trachten uit te hooren, denk ik niet, dat ze in je gezondheid belang stellen". Die kwam aan. Het kostte Ralph eenigen tijd om zich met den vollen omvang van het nieuwe gevaar vertrouwd te maken. „De Yard? Hier? Me enje dat?" Barbara keek hem recht aan en hij werd er verlegen onder. ^Doe nu maar niet zoo verbaasd, en ga naar je kantoor. Ze zouden je eens kunnen missen Ik ga nog wat typen. Ik bad nog geen goed type voor een echten ploert voor mijn nieuw verhaal, maar nu heb ik er een". Ralph's oogen flikkerden. Haar nieuw ver haal! Naar de hel met haar geschrijf! Toch had hü dadelijk spijt van die gedachte. Als ze er eens succes mee had, zou ze zelfstandig willen worden, en ze kon, wat hem betrof, niet gauw genoeg ophoepelen. Hij stond op en sloop de kamer uit. Dien gc- beelen dag hing hii rond op plaatsen, waar hij kans had Jan te ontmoeten, maar hij vond hem nergens. Ook op zijn flat was hij klaarblijkelijk niet, en Ralph's herhaaldelijk opbellen bleef on beantwoord. Het leven was erg moeilijk, vond Ralph en tegen den avond was hij zoo ver, dat hij met pleizier een van zijn broers zou hebben ver- moord. Met dat onpleizierig thema was hij nog bezig, toen hij bij zijn thuiskomst Barbara aau haar schrijfmachine vond zitten, maar hij zag er van af. eenig moorddadiger wapen te gebrui ken dan een woedenden blik. De verschijning van Keating. in de straat beneden, kon hem ook niet bevallen, hoewel hij inzag dat Keating waarschijnlijk alleen maar een onschuldig wandelingetje maakte. Ralph keek hem na tot hij om den hoek verdween, en ging toen naar bed. Hij voelde zich niets be haaglijk. Hii zou zich nog minder behaaglijk hebben gevoeld, als hii, om twee uur den volgenden morgen, zijn zitkamer eens binnen had kunnen gaan. Op dat uur zag die zitkamer er vreeswek kend uit. De muren schenen in de duisternis op gelost te zijn, en de kamer was drukkend stil en vol schaduwen vooral bij het raam. Daar hield zich een schaduw op die zich be woog.

Schager Courant | 1936 | | pagina 6