De race der drie om de wereld Franse h-E ngelsch DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER BERTELS' economisch plan Doel en kansen van het drietal Congres der Engelsche arbeiderspartij GRATIS CADEAU Pr ij s verhooging zonder overleg Buitenlandsch Overzicht vfoiirtinl DINSDAG 6 OCTOBER 1936. SOe Jaargang. No. 10097. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. DE EERSTE VLUCHT VAN DE K.N.LLM. NAAR MANILLA. 'sGravenhage: De sensati- oneele race om de wereld van drie Amerikaansche journalisten is, in let terlijken en figuurlijken zin, uit de lucht komen vallen, zoo onverwacht, dat de juiste toedracht der zaak eeni- ge toelichting behoeft. Waarom hebben juist nu drie menschen Iegelijk het plan opgevat een ren om de wereld te maken. Immers er is niets nieuws onder de zon: Philias Fogg reisde in 80 da gen den aardbol rond. Dra Falconer wilde een record van 20 dagen vestigen met be staande luchtdiensten. Maar zijn plan faal de, omdat het traject over den Stillen Oce aan door de pan American Airways nog niet ,voor passagiersvervoer werd opengesteld. Zoodat de laatste schakel in Dra Falconers reisschema ontbrak en de globetrotter op het strand van Manilla rustig op de boot moest wachten. Sindsdien is de toestand in, of liever: bo ven den Groot en Oceaan gewijzigd. Met de groote China clipper van de P.A.A. worden reeds geregeld menschen vervoerd, doch deze waren employé's van de luchtvaart maatschappij. Toen evenwel ecnigen tijd ge leden ook de echtgcnoote van een der be ambten van het vliegveld te Manilla dén „oversteek" medemaakte, ontstond hierover beroering in Amerika. De regecring heeft dan ook tenslotte de vergunning uitgereikt om passagiers te doen vervoeren op de lijn San jFrancisco'Manilla. Den 16den van deze maand heeft de eerste [vlucht plaats, in westelijke richting, terwijl 'den 21sten October de eerste China clipper met passagiers van de Philippijnen naar 'Amerika zal starten. Nu is het dus inderdaad mogelijk de reis om de wereld met behulp van bestaande luchtlijnen te volbrengen. Behoudens de ver binding tusschen het Aziatische vasteland en de Philippijnen, welk traject nog per boot of met gehuurde vliegtuigen moet worden af gelegd. Drie groote Amerikaansche krantencon cerns hebben nu besloten hun lezers het re laas van een dergelijke vlucht voor te leg gen, het zijn. de z.g.n. Yellow Press van Wil- liam Randolph Hcarst, die mej. Kilgallen 1) afvaardigde, de „Scripps Howard Press", yoor welk concern den heer Ekins 2) werd uitverkoren, terwijl de heer Kerian voor de North American Newspapers Association yeist. Het drietal had de sportieve afspraak ge maakt om alleen onderweg zijnde plaats te bespreken voor de vliegtuigen, die hun in oostelijke richting zouden brengen. Al is deze race uitgeschreven ter gelegen heid van de opening van den eersten passa- giersdienst ManillaSan Francisco, is de mogelijkheid toch niet uitgesloten, dat een van de rivalen, en wel de heer Ekins een snellere vluebt maakt dan zijn beide colle ga's. Want officieel staat wel den 21en Oc tober vernield voor de eerste passagiers- vlucht, maar besprekingen zijn nog gaande om ook voor het op 16 October vertrekkende vliegtuig uit Manilla passagiersvervoer open te stellen. En zooals de zaken er thans voor staan, maakt de heer Ekins de beste kans om voor den 16dcn October op de Philippijnen te zijn. Zijn reisschema houdt ook nog een zeer belangrijke vlucht in. Hij heeft nl. een vlieg tuig van de K.N.I.L.M. gecharterd om van Balikpapan via Tarakan, Malabang en Ilo- Ilo naar Manilla te vliegen. Dit zal de eerste keer zijn, dat de K.N.I.L.M. van Ncder- landsch Indië nar de Philippijnen vliegt, een Voorbereidende Vlucht dus voor de aanslui ting van do Indiëlijn der K.L.M. op Amerika. De journalist Ekins heeft, evenals zijn bei de collega's, zich nog bevindend in de Hin denburg, de K.L.M. verzocht een plaats te reserveeren voor het Zaterdag uit Amster dam vertrokken postvliegtuig de Kwak. Dit was evenwel onmogelijk, daar de Indië- yliegtuigen van de K.L.M. de laatste maan den zeer vol zijn en zelfs de laatste plaatsen uitverkocht zijn voor alle nog te vertrekken toestellen tot in November. De K.L.M. heeft thans voor haar Indiëlijn 60 meer vraag dan aanbod. Doch te elfder uro kon de heer Ekins nog een plaats krijgen, waartoe hij de gereserveerde plaatsen van een Engelsch echtpaar uit moest koopen. De Hindenburg, die Vrijdagavond te Frankfort aan moest komen, had met tegenwind te kampen en verscheen eerst Zaterdagmiddag om 3 uur boven Frankfort, zoodat de Amerikaansche journalist zijn aansluiting op de Kwak mis te. Hij heeft terstond een extra vliegtuig [van de K.L.M. gecharterd, de Flamingo, waarmee gezagvoerder Tepas hem van Frankfort over Wcenen naar Athene heeft gevlogen, waar de heer Ekins nog ruim schoots op tijd was voor het Indiëvliegtuig. Vrijdag, 9 October zal hij nu in Indië zijn, Waar hij met het lijntoestel van de K.N.I. L.M. den volgenden dag reeds naar Ba- lik-Papan vliegt, om .vandaar roet het reeds genoemde extra vliegtuig naar Manilla het luchtruim te kiezen. De heer Ekins zal dus 13 October te Ma nilla zijn, dus drie dagen voor het vermoe delijke vertrek van dc eerste China clipper. Zijn beide rivalen zijn minder fortuinlijk geweest. Mej. Kilgallen is van Frankfort met den lijndienst naar Munchen gevlogen en gisteren bracht de Deutsche Lufthansa haar naar Rome, vanwaar zij per trein naar Brin- disi is vertrokken, om daar in het toestel van de Imperial Airways te stappen. De heer Kerian zal met hetzelfde toestel van de I.A. naar Alexandrië vliegen. Hij vloog met een extra vliegtuig van de Lufthansa van Frankfort naar Bazal en heeft daar den nachttrein naar Brindisi kunnen pakken. Dit tweetal volgt deze route: Via Basra, Delhi en Calcutta naar Penang, waar zij Zondag 11 October aankomen. Van Penang brengt de I.A. de reizigers naar Hongkong, waar zij met een extra vliegtuig of met de bobt naar Manilla moeten gaan. Wanneer de heer Ekins reeds te Manilla is, staan zijn collega's nog op het strand van Hongkong. De man van de Scripps Ho ward Press heeft dus de beste troeven in handen. 1. Miss Kilgallen reist voor de internatio nal News Service, welke ook de Hearts-cou- ranten bedient. 2. De heer Ekins maakt de reis als ver slaggever van de United Press, in opdracht van de Scripps Howai'd Press, het concern van de New York Telegram enz. RESOLUTIE AANGENOMEN OM ZICH NIET IN DEN SPAAN- SCHEN BURGEROORLOG TE MENGEN. Het congres der Engelsche arbeiderspar tij dat te Edinburg gehouden wordt, heeft met 1.S36.000 tegen 5i9.000 stemmen een re solutie aangenomen, waarbij de politiek van niet-inmenging in den Spaanschen burger oorlog wordt gesteund. Arthur Grcenwood herinnerde er aan, dat deze politiek er een is, waardoor de socialis tische leider van de volksfrontregcering in Frankrijk, Leon Blum de verantwoordelijk heid draagt. Het initiatief kwam van de re geering van Blum, die daarbij den steun van Jean Batten te Brindisi De Nieuw-Zeelandsche aviatrice Jean Batten is gistermiddag met haar een persoonsvliegtuig op het vliegveld van Brindisi aangekomen. Zij poogt het snel heidsreoord LondenNieuw Zeeland te verboteren. Heden zal zij doorvliegen naar Athe ne en Cyprus Sovjet Rusland verwierf. Het is de algemeene opvatting in Europa, aldus Greenwood, van socialisten en niet- socialisten, dat een niet-inmenging den juisten uitweg zal geven uit dezen uiterst ernstigen en ha.chelijken toestand. Noel Baker wenscht wel inmen ging. De afgevaardigde Noel Baker verklaarde het eens te zijn met Greenwood. Hij beschul digde Italië er van het neptraliteitspact te hebben geschonden en verklaarde: „Ik ge loof, dat het voor de Britsche regeering niet te laat behoeft te zijn om de internationale wet te redden zonder een nieuwen oorlog te riskecren. En omdat andere naties haar ver plichtingen niet nakomen, blijft de Britsche regecring niets anders over dan het embar go op te schorten om de particuliere firma's in de gelegenheid te stellen de orders uit te voeren, welke zij hebben ontvangen van een Spaansche regeering, die op grondwet telijke wijze is tot stand gekomen. Noel Baker gelooft, dat een zoodanige po litiek den oorlog in Spanje spoedig zou doen eindigen. Hij geloofde ook, dat Hitier en an deren geen enkele verontschuldiging zouden hebben om een internationalen oorlog te ver klaren." VOOR 25 KIPPEN OF EENDEN ORANJE DROOGVOEDERBAK BIJ BESTELLING VAN S x 50 K.G. BERTELS' KUNSTKORREL HET VOORDEELIGSTE, VOLLEDIGE PLUIMVEEVOEDER, NEVENSTAANDE VOEDERBAK GRATIS BESTELT BIJ UW VOEDERLEVERANCIER EN WAAR NIET VERKRIJGBAAR DIRECT AAN OLIE FABRIEKEN N.V. AMSTERDAM O. 's-Graverihage Uit klachten van een detailhandel s gebleken dat verschillende indnstrieele onder nemingen, groothandelaren en im porteurs, zonder voorafgaomd over leg met het departement van han del, nijverheid en scheepvaart tot verhooging van den prijs van hun ne artikelen zijn overgegaan. Dit heeft den minister aanleiding gegeven terstond bij vele bedrij ven een accountansonderzoek te doen instellen, teneinde te laten nagaan, of daarbij niet in strijd met de wet van 30 September 1936, houdende tijdelijke maatregelen tot het tegengaan van prijsopdrij ving, is gehandeld. LEVENSMIDDELEN VOOR SPANJE Het derde schip der Sovjet republiek verzonden. Odessa Zondag is het derde Rus sische schip met levensmiddelen voor de Spaansche vrouwen en kinderen van Odessa vertrokken. Tet gelegenheid daarvan is een bijeenkomst van arbei ders gehouden. Het schip vervoert tar we, suiker, conserven, gecondenseerde melk, koffie en cacao. NAAR AFSCHAFFING DER HANDELSBELEMMERINGEN. Pleidooi voor vrijhandel Beroep op Nederland, Gisteren hebben te Genève de En gelsche gedelegeerde Morisson en de Fransche Minister van Handel, Bastin, zeer belangrijke redevoerin gen gehouden, welke als een uitnoo- diging kunnen worden opgevat tot de landen, welke thans hebben ge devalueerd, om de handelsbelemme ringen weg te nemen, welke zij heb ben opgebouwd, om overmatige in voer uit landen met gedeprccieerde valuta's te voorkomen. De Geneefsche correspondent van de N.R. Crt. meent te kunnen mededeelen, dat naar veler meening deze uifnoodiging grootcn deels tot Nederland is gericht. Morrisson sprak echter als zijn overtui ging uit, dat de landen, die gedevalueerd hebben, thans in hun eigen belang de be langrijkste handelsbelemmeringen, die aan de oude muntpoliliek hun ontstaan dank ten, in het bijzonder de contingenteeringen, zullen moeten afschaffen, ten einde aldus prijsverhooging in het eigen land te kun nen bestrijden. Hij hoopte, dat deze landen met deze op heffing van de bijzondere handelsbelemme ringen niet zullen wachten totdat ook de andere staten dit zullen doen en de devie- zencontrolc aldaar zal worden opgeheven. Een politiek van opheffing van handelsbe lemmeringen is niet slechts noodig uit in ternationale overwegingen, doch zooals ge zegd, in het eigen belang van de devalu- eerende staten, ter vermijding van prijsver hooging. Engeland zal op energieke wijze, alle po gingen tot herstel van normale internatio nale betrekkingen steunen en de Engelsche regeering zal dan. ook weerstand bieden aan de verleiding om gebruik te maken van zijn sterke positie als reusachtige invoer- markt ten nadeele van de goederen uit de devalucerende landen. De Britsche regeering is bereid, indien deze landen hun monetaire devaluatie zullen vastknoopen aan, een opheffing van de uit hoofde van hun oude muntpolitiek opgerichte handelsbelemmeringen, den invoer van de waren uit die landen niet méér te bemoeilijken, dan thans het geval is en ook zelfs van iedere nieu we devaluatie af te zien. In deze voorwaardelijke verklaring ligt zeer duidelijk ook een dreigement opgeslo ten, maar niettegenstaande dat opent zij toch ruime perspectieven voor de econo mische opbouw. Morrisson eindigde zijn beschouwingen met het uitspreken van de hoop, dat op de eerste opheffing van handelsbelemmeringen als directe gevolg van de devaluatie spoe dig daarna een algemeene vermindering van de handelsbelemmeringen door alle sta ten, Engeland inbegrepen, zal volgen. Ook Bastin deed een zeer hoopgevend geluid hooren. Hij zeide, dat Frankrijk de weg, welke leidde naar autarkie dc rug had toegekeerd en die der handelsuitbreiding had gekozen. Bastin is van meening, dat het loslaten van den gouden standaard zoowel op in ternationaal als nationaal gebied de beste gevolgen kan hebben Frankrijk is niet van plan om het bij bovengenoemde maatregelen te laten. De devaluatie kan op de Fransche oeconomie alleen dan een goeden invloed hebben wanneer hieruit geen verhooging van de prijzen zal voortvloeien. De beste manier om invloed op de prij zen uit te oefenen is het spel van de con tingcnteeringen cn handelstarieven. Het is begrijpelijk, dat Frankrijk voor de voor- deelen, die het aan andere landen biedt, vergoeding wil ontvangen. Frankrijk is bereid onderhandelin gen over handelsverdragen te ope nen, die .ten slotte tot een, vergroo ting van d'en internationalen handel zullen leiden. Frankrijk wil echter nog verder gaan. De Fransche re geering acht het niet onmogelijk de kloof, die thans bestaat tusschen de landen, die een deviezencontrole hebben en de landen, die op meer normale wijze de zaken met het buitenland afdoen te overbruggen, De Fransche regeering toont haar opti misme op dit punt, doordat zij reeds be gonnen is met de voorbereiding van een douanetarief waarin alle contingenteeringen zullen verdwenen zijn en die de bescher ming van de Fransche binnenlandsche markt uitsluitend door middel van invoer rechten zal verzekeren, Het is evenwel duidelijk, dat een dergelijk tarief eerst dan in werking zal treden wanneer het voor beeld, dat Frankrijk thans geeft, gevolgd wordt door de andere landen en wanneer alle landen de absolute noodzakelijkheid zullen inzien om het prijsonderscheid op te heffen, welk onderscheid een van de voornaamste oorzaken is van de verwar ring in den internationalen ruilhandel. De kwestie van de deviezencontrole en die van de opheffing der handelsbelemmerin gen moeten gelijktijdig worden opgelost. Frankrijk is bereid in de pogingen van internationale samenwerking om de autar kie te overwinnen, zijn aandeel te nemen. De landen, welke dezer dagen hebben gedevalueerd moeien het initiatief nemen. De corr. van de N. R. Crt. merkt hierbij op, dat het Engelsch-Fransche plan voor de geleidelijke opheffing van de handelsbelem meringen in groote trekken hierop neer komt: eerst zullen thans de landen, die in deze dagen hun munt gedevalueerd hebben de uit hun vorige muntsoort voortvloeien de bijzondere handelsbelemmeringen, zoo als scherpe contingenteeringen en buiten sporig hooge invoerrechten moeten ophef fen. Engeland en de andere staten zullen deze opheffing moeten vergemakkelijken, doordat zij geen nieuwe afweermaatrege- len tegen de goederen uit de gedevalueerde landen zullen treffen mits deze laatsten inderdaad de devaluatie laten gepaard gaan met de logisch daaruit voortvloeiende oe- conomisohe maatregelen. Nadat de devalu atie aldus een wederzijdsche eerste ruilhan del zal hebben te weeg gebracht, zullen alle staten daarna met elkaar hetzij, meerzijdig hetzij tweezijdig in overleg treden om tot een nog verdere uit de wegruiming van handelsbelemmeringen te komen, terwijl bovendien met de landen, over de afschaf fing daaryan zal moeten worden onderhan deld. De Dantzigsche Nazi's roeren zich opnieuw. Men wil geen V olkenbonds-commissaris meer. De Spaansche regee ring verliest terrein. Toen de vorige week de Volken- bonds-commissaris, Lester, uit Dantzdg „weggewerkt" was enhem een goed baantje te Geneve was bezorgd, hebben we gezegd dat dit voor de Nationaal socialisten een overwinning beteeken- de en dat dit muisje waarschijnlijk nog wel een staartje zou hebben. Spoediger dan verwacht hebben de Nazi's nu te kennen gegeven dat ze in Dantzig het Volkenbondstoezicht niet meer verlangen. Gouwleider Forster beeft den Volkenbond aangeduid als den storenden vreemde invloed. „Zater dag en Zondag zijn er, naar een be richt uit Warschau meldt, ongeveer tachtig socialisten gearresteerd. De po litieke politie heeft een congres van af gevaardigden van de plattelandsdistric ten van de socialistische partij ontbon den en daarbij zestig arrestaties ver richt. In Dantzigsche kringen houdt men het er voor, dat hiermede wederom een groot offensief van de nationaal-socia- listen tegen de oppositie ontketend is en een bevestiging voor deze veronder stelling vindt men in het feit, dat het officieele orgaan van de nationaal-so- cialisten de Vorposten, Zaterdag een laatsten oproep tot de oppositie gericht heeft: „Wij steken de oppositie voor de 1 aatste maal de hand toe. De bevolking van Dafitzig gevoelt, dat zij deel uit maakt van de Duitsche natie, die de enge grenzen van het rijk te buiten gaat" Tegelijk met de arrestaties van de so cialisten, beeft de nationaal-sociali6ti- scbe partij Zaterdag en Zondag groote betoogingen gehouden, die als een soort van viering van de „overwinning te Genève" konden worden opgevat. Greiser, de. President van de Dant- zigschen Senaat, zeide bij deze gelegen heid nog, dat de Volkenhond er genoe gen mee had moeten nemen, dat Dant zig nationaal-socialistisch was en bleef. Hm, hm! De strijd in Spanje duurt voort, in al zijn afschuwelijkheid. Duizenden menschenlevens zijn reeds te betreuren door dezen burgerkrijg, die de kracht van het volk en de welvaart van het land beroofd heeft. Volgens een Reuter bericht uit Ma drid zijn de opstandige troepen aan alle fronten te Madrid een offensief be gonnen, maar zijn de regeeringstroepen erin geslaagd weerstand te bieden. Een staaltje van de afschuwelijkheid van dezen strijd: De rechtsche troepen hebben Madrid opnieuw gebombar deerd en een bommenfabriek vernield, waarbij honderd menschen werden ge dood. Het ziet er voor de Spaansche regee ring vrij hopeloos uit, omdat zij niet is opgewassen tegen de veel beter militair georganiseerde en uitgeruste troepen van de opstandelingen*

Schager Courant | 1936 | | pagina 1