Langendijker TROOPER Vrije Ziekenhuisverpleging in Nederland Feuilleton Zal devaluatie voordeel brengen de beletselen van het vrije ruilver keer oorzaak slechten toestand tuinders doen wat ze kunnen iets betere prijzen voor aardappelen lage prijzen voor roode kool alles verkocht zeer lage prijzen voor gele kool draait gedeeltelijk door groote aanvoer van witte kool de minimumprijs of 10 cent meer groote aanvoer en iets betere prijzen voor uien, in het bijzonder nep lage noteering voor bieten ook peen te laag minder aanvoer van slaboonen sterk uiteenloopende prijzen kwaliteitsverschil idem snijhoonen te lage prijs voor druiven weinig aanvoer en ge ringe opbrengst voor tomaten aanvoer sla andijvie in hoofd zaak minimumprijs aanvoer ra pen te lage prijs voor rammenas. Het is voor onze tuinders te hopen, dat de genomen monetaire maatregelen tot ge volg hebben, dat er spoedig verandering komt in den toestand op tuinbouwgebied. Daarvoor zal noodig zijn, dat de dagen van het vrije ruilverkeer weer terugkomen en de staketsels van hooge invoerrechten, contingenteeringen, clearingovereenkomsten e.d. worden opgeruimd. Of de door de re geering genomen maatregelen dit tot gevolg zullen hebben, is nog niet te zeggen, doch dat zij er een der voorwaarden voor kun nen zijn, is wel moeilijk tegen te spreken. Op 't oogenblik is er nog weinig van te bespeuren. De export naar Duitschland ligt practisch stil. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale zond Maandag telegrafisch bericht aan de veilingen, dat de maximum prijzen ter verrekening over de clearing vanaf dien dag enkel in gulden mogen be rekend worden, omdat niet bekend is, wel ke koers zal gelden voor de omrekening van den guldon in marken. Dit bevordert natuurlijk den handel niét. Ook de uitvoer naar andere landen had maar weinig te beteekenen, zoodat de tuinbouw bijna ge heel op bet binnenland is aangewezen. De Langendijker tuinbouw is daar niet op in gesteld en zoolang het met den export zoo slecht gaat als thans, is er weinig verbete ring te wachten. Intusschen trachten de tuinders er nog van te maken, wat moge lijk is. Doo.r het treffen van een aanvoer- règeling voor de winterkool in den aan staanden winter hoopt men de nadeelen van een te ongelijken aanvoer te onder vangen, terwijl verschillende 'standsorgani saties pogingen in het werk stellen, de tuin ders, die daarvoor in aanmerking komen, op eigen bedrijf werkzaam te doen zijn ter ondersteuning in de moeilijkheden, welke velen hunner momenteel doormaken. Het zijn alle lapmiddelen, die den nood wat kunnen verlichten, doch 't. eigenlijke kwaad tasten ze niet aan. De aanvoer van aardappelen was iets ge ringer dan de laatste weken. Veel veran dering in de prijzen kwam er niet.. Op het laatst der week bleek er echter een kleine verbetering in te treden. Voor gewone Schotsche muizen kon althans een prijs tot f 1.70 worden gemaakt, terwijl bonken opliepen tot f2.30. Drielingen bleven op hetzelfde maximum van fl.80. Ook blauwe Eigenheimers brachten iets meer op. Veel werd nu verkocht voor prijzen, tusschen f 1.70 en f2.20. Een enlifil partijtje, ging daar nog boven. Blanke Eigenheimers brachten fl.90f2.10 op met enkele lagere prijzen voor afwijkendge hoedanigheid. Ronde Du- ken waren weinig in trek: de prijs was f 1.30f2. Bevelanders werden voor fl.30 f 1.60 verkocht. Voor blauwe aardappelen was heel weinig belangstelling: ze brach ten fl1.60 op, Voor de pootaardappelen, waarvan de verkoop den laatsten tijd slecht ging, zullen afzonderlijke veilingen worden ingesteld. De meeste roode kool kwam aan de vei ling van de Langendijker Groenten centrale, te Noordsoharwoude kwam gemiddeld nog geen halve spoorwagen per dag. De prijzen waren laag, doch zoo goed als alles werd verkocht. Do sorteerïng van ongeveer 3 pd. per stuk bracht f 1.701.90, enkele partijen brachten het tot f 2.102.50, de zwaardere werd voor f 11.50 verkocht. Van de gele kool kwam ook verreweg het grootste kwantum aan de Broeker veiling Zij bracht buitengewoon slechte prijzen op, voor zoover ze verkocht werd: een belang rijk gedeelte was echter onverkoopbaar en draaide door. De sorteering van de lichtste, 3 a 4 pond, werd voor f 1.201.30 verkocht, de overige brachten f 1 op. Met de witte kool gaat het nog maar niet naar wensch. Gelukkig is er een regeling ge troffen, waarbij de minimumprijs op 80 cent is bepaald. De meeste brengt dezen prijs op. Ook wordt er voor 90 cent verkocht en voor een enkel partijtje werd f 1 betaald. Afwijkend goed wordt afgenomen voor 50 cent. Aan beide veilingen kwamen ongeveer 100 spoorwagens. Groene kool is ook veel te laag in prijs. Het is een nieuwe teelt. De resultaten wek ken nog niet op tot uitbreiding, eerder tot stopzetting. De hoogste prijs, welke deze week werd betaald, was f 1.80. Overigens bracht ze f 1—1.50 op. Afwijkend goed deed 50 cent, De aanvoer van uien werd aanmerkelijk grooter, en wel aan beide veilingen. De prijzen werden gelukkig iets beter, dank zij de betere vraag. Voor grove uien werd f 1.40 tot f 1.80 betaald, al naar gelang van kwa liteit, middelgroote f 1.10—1.70, wat onge veer 20 cent hooger is dan de vorige week. Drielingen deden het ook boter. Aanvanke lijk brachten ze nog geen gulden op, later werden ze verhandeld voor f 1.301.80. De nep, die de vorige week al flink in prijs was gestegen, kon nu nog een verdere stij ging boeken en werd verkocht voor f 4.80— „Ctto, kijk even <le muizenval na, ik boor b"n dichtslaan. 6, al naar gelang van kwaliteit. Voor groo te bieten werd 5090 cent betaald, middel maat f 11.30 en kleine f 1.601.80. Kleine breekpeen werd voor 50 cent verkocht, groo te voor 90 cent tot f 1.201.30. De aanvoer van slaboonen begint te ver minderen. De prijzen zijn zeer verschillend in verband met de afwijking in kwalitiet. Het meeste van het aangebodene wordt voor f 34 a f 6 verkocht. Mooie partijtjes doen f 710, enkele f 12 a f 14.60. Snijboonen kwamen er niet veel. Van het open veld brachten ze f 3 tot f 5 op, uit de kassen f 18 21. Druiven kwamen er niet veel. Voor Ali- cante werd f 17 tot f 19.20 betaald, voor Frankenthaler f 1422. Met den aanvoer van tomaten zal het weldra gedaan zijn. De prijs was deze week iets minder slecht dan de vorige. A bracht f 3.704.20 op; B steeg op 't laatst der week tot f 4-90; C tot f 3.20 en CC werd voor f 2 —2.20 verkocht. Bloemkool werd aan de Broeker veiling aangevoerd. De prijzen van eerste soort lie pen vrij sterk uiteen, n.I, van f 4.80—11. Voor tweede soort werd f 1.503.70 betaald, naar gelang van kwaliteit. Rapen werden voor f 1.50 verkocht. Sla bracht 70 cent op. Met de andijvie ging het slecht: een klein gedeelte deed 70 cent, ove rigens 50 cent, den minimumprijs. Voor rammenas werd f 12.20 betaald, een veel te lagen prijs. Uit onze Omgeving ALKMAAR Balten gewone vergadering van het Streekverband benoorden het IJ in Het Gulden Vlies te Alkmaar. Voorlichting op het Ontwerp-Ziektewet. Zaterdagmiddag had in de tooneelzaal van „Het Gulden Vlies" te Alkmaar een buiten gewone vergadering plaats van het Streek verband Noord-Holland benoorden 't IJ van de Federatie van Vereenigingen voor Vrije Ziekenhuisverpleging in Nederland. Vertegenwoordigd waren 20 afdeelingen. De Voorzitter van het Streekverband, de heer L. J. v. d. Kuijl opende met een woord van welkom en wees er op, dat deze verga dering was uitgeschreven om te spreken over het ontwerp ziektefondswet. Dit nieu we ontwerp zal vermoedelijk veel afbreuk doen aan ons werk. Het speet spr. dat eenige groote afdeelingen met name Alkmaar niet aanwezig waren. Het deed spr. intus schen genoegen, dat eenige genoodigden, w.o. de burgemeester van Barsingerhorn, aan de uitnoodiging om hier te komen, hadden ge hoor gegeven. Met deze woorden verklaarde de heer v. d. Kuijl de vergadering voor geopend. Inleiding van den voorzitter van het H.B. De eerste spreker was de voorzitter van het H.B., de heer C. Stolk uit den Haag. De Regeering wil, dat de ziekenfondsen belast worden met de ziekenhuisverpleging, aldus ving spr. aan. Dat is een kardinaal punt in de nieuwe wet. Spr. vroeg of de re geling van Minister Slingenberg wel zoo in het belang is van den arbeider, zooals in het ontwerp is gezegd? De tijd zeide spr., is er niet geschikt voor om dit wetsontwerp ten uitvoer te brengen, omdat het zwaardere lasten legt op de schouders der arbeiders. Het eerste punt, hetwelk pleit in het nadeel van den arbeider is wel de bepaling van de wel- vaartsgrens. In onze vereeniging betaalt arm en rijk dezelfde premie; de betere krin gen betalen dus het meerdere risico, dat de arbeider heeft, om ziek te worden. De Regeering heeft zich geen rekenschap gegeven dat contributie-verhooging een der eerste gevolgen zal zijn van de invoering van de weistandsgrens. Er is nog een bezwaar; er komen name lijk tal van commissies, die controle moetën uitoefenen op de ziekenfondsen. De kosten van deze commissies moeten eendeels ge dragen worden door de fondsen, anderdeels door de deelnemers, zooals doctoren, vroed vrouwen enz. Het lijdt geen twijfel of deze kosten zullen neerkomen op de fondsen. Een ander gevaar, dat meer de gemeen ten betreft is wel, dat tal van gezinnen zul len zijn aangewezen op Burgerlijk Armbe stuur of Maatschappelijk Hulpbetoon, om dat zij geen lid meer kunnen zijn van een ziekenfonds of ziekenhuisverpleging. Die menschen komen dus meer ten laste der gemeente en een mooi maatschappelijk werk is daarmede afgebroken. Op deze gronden wilde spr. protesteeren tegen dit ontwerp-wet. Zulks ter bescher ming van den kleinen middenstander en van den arbeider. Spr. constateerde, dat door deze wet, de beeren doktoren wel het meest werden bevoordeeld, ze krijgen een rechtspositie, welke zoo veilig mogelijk is. Spr. toonde dit met voorbeelden aan. Wat noodig is voor onze verpleegden, zal worden beoordeeld door doktoren, tandart sen en vroedvrouwen en spr. noemde dit gewoonweg absurd. Wij worden dus onder curateele gesteld en spr. vroeg zich af, of dit verdiend is? Integendeel, wij hebben ons werk goed ge daan en milboenen voor de schatkist ge spaard. Als de Ziekenfondsen gekoppeld worden aan de ziekenverpleging, hoe zal het dan gaan met Witte Kruis, Groene Kruis en Wit-Gele Kruis? Daar is bij de nieuwe wet, in overzien, want de fondsen mogen zich niet bemoeien met de wijkver pleging. Maar wat doen wij anders? Spr. vroeg zich af, waarom moet het Kruiswerk worden gesoaard en moet ons werk worden afgebroken? Hier wordt dus een onrecht gepleegd, het welk niet gemakkelijk zal zijn te herstellen Het tast onze rechtspositie aan en daarmede kunnen wij onmogelijk accoord gaan. Onze algemeene vergadering, welke tot op heden een wetgevende macht in onze ver eeniging beteekende, wordt uitgeschakeld Want al ons werk moet worden gecontro leerd. Snr. geloofde niet. dat het noodig is. dat onze Rekening en Verantwoording nog eens wordt bekeken door een Regeerings commissie. Deze maatregel is des te dwazer, omdat de Regeering njets weet van den finantieelen kant van ons werk, dat blijkt zeer duidelijk uit het nieuwe wetsontwerp. Tot nu toe hebben wij ons nooit bekom merd om de behandeling van den huisarts in een ziekenhuis of om de verstrekking van geneesmiddelen. Die lasten worden in de ni°uwe wet wel op onze schouders ge legd. En wat beteekent zulks? Alweer con- tributieverhooging. Nog is in de nieuwe wet vastgelegd, dat onze vereeniging Koninklük moet zijn goed gekeurd, arrders loopen de leden hun ver zekering mis. Spr. behandelde voorts uit voerig art. 21 der wet, handelende over de Ziekenhuisverpleging en kwam tot de con clusie. dat de Vereeniging voor Ziekenhuis verpleging en de Fondsen hunne wegen kunnen afbakenen en er geen reden bestaat te tornen aan de rechten van de vereeni gingen voor Ziekenhuisverpleging. Nu zijn de rechten van de Ziekenfondsen in de wet verankerd, doch die van ons niet. Hierdoor worden onze rechten natuurlijk ernstig bedreigd. Het is niet te aanvaarden, dat er straks over ons, doch zonder ons beraadslaagd wordt. Bovendien zal het zoo worden, dat wij natuurlijk concurrenten worden van de Ziekenfondsen. Uit alle gronden hier genoemd, moeten wij dit wetsontwerp on aanvaardbaar achten. En met ons ook tal van andere vereenigingen. In ons land moet een actie op touw wor den gezet, want dit heillooze ontwerp mag niet tot wet worden verheven, aldus ein digde spr. (Applaus). Hierna bestond gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door eenige der aan wezigen werd gebruik gemaakt. Een motie. Vervolgens las de Voorzitter van het Streekverband, de heer L. J. v. d. Kuijl, een motie voor, luidende als volgt: Het Streekverband Noord-Holland benoor den het IJ van Vereenigingen van Zieken huisverpleging, aangesloten bij de Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuisverple ging in Nederland, den 3den October 1936 te Alkmaar in Algemeene Vergadering bij een; gehoord de uiteenzetting van den Voor zitter van de Federatie voornoemd, over de bezwaren, die in het Wetsontwerp tot regeling der Ziekenverzorging voor onze .Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging zijn gelegen; gehoord de discussie: constateert dat de in dat Ontwerp ont worpen regelingen strijdig zijn met een goe de regeling van de Ziekenhuisverpleging, zooals die door middel van de Vereenigin gen voor Ziekenhuisverpleging voor alle groepen der bevolking bereikbaar is; dat derhalve door het ongewijzigd tot stand komen daarvan de Volksgezondheid niet wordt bevorderd, doch wordt geschaad; doet een beroep op de Kamer, om hare medewerking aan de totstandkoming van deze regeling niet te verleenen; en besluit deze motie ter kennis te brengen van de betrokken autoriteiten en van het bestuur van de Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging in Nederland. Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. (Applaus). Hierna volgde sluiting. HEERHUGOWAARD Kinderen speelden met vuur. Zondagmiddag ongeveer twee uur, terwijl de landbouwer Bakkum, wonende aan het Noordeind van den Middenweg afwezig was, ontstond brand in de tot den top met hooi en stroo gevulde vijzelberg achter zijn wo ning, vermoedelijk door het spelen van kinderen met lucifers. Door snel ingrijpen van de brandweer, die met de motorspuit spoedig ter plaatse was en met twee stralen water gaf, en ook door het feit, dat de wind westelijk was, ,werd voorkomen, dat de laaiende vuurgloed zich overplantte op de zich op ongeveer een meter afstand bevindende schuur. WIERINGERWAARD Het woonhuis van den heer A. Winfc, beurtschipper op Alkmaar, is bij ondcr- handsehoh verkoop overgegaan aan den heer H. Kossen alhier. De vaartuigen zijn niet in verkoop begrepen. HARENKARSPEL Bij de op Vrijdag j.1. gehouden rekening van het Onderling Paardenfonds alhier wa ren over het 3e kwartaal verzekerd 293 stuks; afgekeurd waren 2 stuks. De ora- s.'ag werd bepaald op f 0.60 per f 100. verzekerde waarde. Een zwak krabbelend geluid verbrak even de stilte, toen een indringer, die op het balkon in eengedoken zat, het slot van 't raam met een dun stalen instrumentje, behoedzaam forceerde Geleidelijk gaf het slot mee en 't raam draai de open om den bezoeker door te laten. Hoogst zelden gebruikte Dennis Teyst de deux als een andere ingang be meven goed van dienst kon zijn. Hij sloot het raam weer en ging langzaam de kamer in, terwijl hij tastend den weg zocht naar een stoel, waarop hij ging zitten om zifn oogen aan het donker to laten wennen. Het gebruik van zijn lantaarntje zou te riskant zijn. Eigenaardig genoeg draaiden zijn gedachten nu heelemaal niet om zijn onmiddellijke voor nemens maar om een mogelijke ontmoeting van zijn broers in de naaste toekomst, waarbij het zou moeten uitkomen, dat Jan noch geweigerd had om zich met hen in verbinding te stellen, noch er om had. gevraagd. Dennis had er zijn eigen redenen voor. dat hij Ralph en Jan zoo veel mogelijk uit eikaars buurt hield. Hij bleef vijf minuten zitten en ging toen on hoorbaar naar de versmade Turner. Daarbij maakte hii zijn eerste fout. Hii trapte op den vloer recht onder de schilderij Een misdadiger maakt zelden meer dan óen fout, omdat er in den regel geen tijd is tus schen den blunder en de betrapping, maar Den- nis wist niet, dat hii een blunder had gemaakt Wat hij zocht, vond hij gemakkelijk genoeg. Na de sohiif een paar malen rondgedraaid te heb ben, waarbii hii de geluidjes aandachtig beluis terde opende hij de safe. Hij haalde een lan- taarntje uit zijn zak en liet den lichtbundel even op het stapeltje brieven vallen. De ongezegelde enveloppe, die bovenop lag, opende hii het eerst. Den brief van George aan Ralph, vrijwel een duplicaat van den brief, dien Dennis zelf had ontvangen, wierp hii terzijde maar begeering greep hij naar het stukje papier, dat nog in de enveloppe was blijven zitten. Met zijn rug naar het raam gewend liet hij het licht op het strook je vallen. Sinds Ralph het den laatsten keer had gezien, was de kleur van blauw in wit veran derd en wat er op stond geschreven, was ook hel wat duidelijker geworden, hoewel Den nis er minder aan had Hij was het 2 keer en stond verstomd. „Een safe is de eenige plaats op de wereld die niet safe is. De strooper" Het kostte hem twee minuten, vóór hij inzag dat hij er in geloopen was. Ralph had het niet geschreven, dat was duidelijk genoeg. Wie ook de Strooper mocht zijn. in geen geval Ralph. Die miste zoowel de verbeelding als de koelbloe digheid van de legendarische schim, die dit briefje had onderteekend. Op dat moment werd voor Den nis de Stroo per tot nu toe slechts een naam een tastbare drieging di uint den weg geruimd moest wor den. Hij voelde een hevige woede tegen dien ge- heimzinnigen bemoeial in zich opkomen. Hij vloekte zacht mar toch niet zóó zacht dat ie mand, die aan het sleutelgat stond te luisteren het niet kon hooren. Die iemand was Ralph. Een paar minuten geleden door een electrisch alarmschelletje, dat de geluiddempende muren van zijn slaapkamer niet kon doordringen, ge wekt had hij zich gauw 'n jas aangetrokken en was de gang op geslopen. Juist toen Dennis vloekte, richtte hii zich op knipte de ganglamp aan en smeet tegelijk de kamerdeur wijd open. Zoodoende beging hij een noodlottige vergis sing. Hij kwam daardoor als een silhouet in de deuropening te staan terwijl Dennis in het don ker bleef. Bovendien en dat was nog erger schrok Dennis di de rrjoeilijke kunst uit z'n zak te schieten niet voor niets had geleerd Bij vol doenden tijd om zich te bezinnen zou hij zich misschien op een andere wijze verdedigd hebben maar hij had zich aangewend, in oogenblikkeu van gevaar vlug te denken en nog vlugger te handelen. De revolver in zijn zak was van een silencer voorzien en Ralph stierf zonder te weten, wat hem gedood had; alleen een zachte klik verbrak dc- stilte. Dennis zag Ralph langs den muur omlaag glijden en ineenkrimpen op den vloer. In die houding kwam de logge figuur hem bekend voor en vóór hij de kamer verlaten had, zag hij pre cies waar hij aan toe was. Hij keek op zijn broer neer: Ralph was dood. De kogel had hem juist tusschen de ooren getroffen en de gevolgen waren hoogst onpleizierig. Ze konden echter, zooals Dennis heel goed begreep, nog veel on- pleizieriger worden. Nog nooit had hij iemand gedood, en ook nu had hii dat niet gewild, maar desondanks lag zijn broer daar en hij was er niets mee opgeschoten. Wat* hij gezocht had, bevond zich in de handen van d«n Strooper. Dennis knarsetandde stapte vore Ralph's li chaam heen en liep vlug de gang door. Vreemd genoeg had hij aan Barbara's aan wezigheid in huis heelemaal niet meer ge dacht totdat de deur van haar slaapkamer openging en hij haar plotseling zag staan. Zij had een dunne kimono aan en staarde met wijd open oogen de gang in. Eén oogenblik keken zij elkaar strak aan zonder zich te bewegen. Toen zakte haar blik langzaam weg en richtte zich op het lijk van haar vader. Plotseling gaf zij een gil. Dennis. inmiddels tot zichzelf gekomen, sprong als de wind de trappen af, rukte de voordeur open en wilde de Ppper-Brookstreei inhollen. maar kwam toe valliaerwijze terecht in de armen van inspec teur Keating. Rarbara's gil was oorzaak geweest dat Kea ting de straat over stak juist op 't moment dat Dennis naar buiten rende. De schok van de bot sing had beide mannen bijna omvergeworpen, maar Keating vond zijn tegenwoordigheid van geest gauw genoeg terug en greep den ander zoo sttpvig vast. dat deze meende zijn arm te voe'en breken. „Laat los verd... grauwde Dennis. „Gehaast?" vroeg Keating welwillend en keek op. toen uit het huis een tweede gil klonk. „Dat meisje heeft gode longen! Kom eens mee" jij"l Hij duwde Dennis voor zich uit. En waar schijnlijk zou hij hem met geweld met het jonge meisje, dat juist de stoep af kwam vliegen, ge confronteerd hebben als Dennis niet plotse ling was blijven stilstaan en achteruit had ge trapt. Zijn hak belandde vierkant op Keatings teenen. tengevolge waarvan de inspecteur zijn geva ngene. weliswaar onvrijwillig, voor een oogenblik wat losser vasthield .Meteen voelde Keating een vuist onzacht zijn gezicht aanraken waardoor hij ge noopt werd zich op den grond uit testrekken. Zooals hij later verzekerde waren bij die gele genheid drie van zijn bvoortanden gaan zit ten. Toen hii weer half overeind was gekrabbeld, was Dennis al veertig meter weg en ijverig doen de om dien afstand nog te vergrooten. Keating met ziin voet in de hand. sloeg den aftocht van zijn gevangene bespiegelend gade. Zelfs de ver schijning van Barbara kon hem er niet toe be wegen iets te ondernemen. Hij zat en keek. „Om Gods wil. houd hem tegen'" hijgde Bar bara. „Die man heeft mijn vader ver moord!" Keating ontstelde „Vermoord? Tk dacht niet, dat die snaak zijn knapper zou gebruiken" „Doe toch iets. doe toch iets" gilde zij bijna en probeerde hem overeind te zetten. Hij voldeed aan haar verlangen, haalde een klein zilveren fluitje uit z'n zak en blies daarop (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1936 | | pagina 6