De streek van den boer Najaarskeuring Rundveefokvereeniging St. Maartensbrug KIJKEN is KOOPEN CLOECK Democratie of dictatuur? Een al te groote „prijsopdrijving" „Wc zijn Amsterdamsche snordes" Een prijsverhooging prijsopdrijving geen Conferentie Vrijzinnig Democra tische Jongerenorganisatie. Op Zaterdag en Zondag j.1. hield de Vrij zinnig Dem. Jongerenorg. (VDJO) een druk bezochte conferentie voor de Hollandsche afdeelingen op het slot „Assumburg" bij Des Zaterdagsmiddags werd de conferen tie geopend door den voorzitter van het hoofdbestuur der VDJO, den heer D. J. A. Geluk, waarna het kasteel onder leiding van Geert Dils werd bezichtigd. Des avonds hield Drs. G. J. de Voogd, secretaris van de Jongeren Vredcsfederatie. de eerste inlei ding: „Na Genève en Brussel, de vooruit zichten van het internationale vredeswerk", waarin hij mededeelingen deed omtrent het door hem bijgewoonde vredescongres te Brussel en het jeugdcongres te Genève. Spr. herinnerde eraan, hoe Lord Robert Cecil het was, die, in samen werking met den Franschen minis ter Pierre Cot, het congres te Brus sel tot stand bracht en wees op den verkeerden indruk, die de Neder- landsche pers van dit congres had door de gedachte, dat het sterk onder uiterst linksche invloeden zou staan Spr. bestreed deze gedachte met klem. Spr. besprak daarna nog uit voerig het jeugdcongres te Genéve en besloot zijn rede met het uitspre ken van zijn vast vertrouwen in den toekomst van het internationale vredeswerk en de congressen in het bijzonder. Des Zondagsmorgens werd een bezoek ge bracht aan het slot „Marquette", waarna Ir. S. A. Posthumes uit Den Haag een referaat hield over „De democratie op nationaal en internationaal terrein". Spr. wees er op, hoe de democratische gezindheid zich niet mag beperken tot nationaal-politiek terrein, doch evenzeer dient te spreken in internationaal verband. Spr. bestreed met klem de stelling dat het in de wereld uiteindelijk zal gaan over de vraag „communisme of fascisme?" regeeringsvormen, die zeer veel gemeen hebben. Veeleer gaat het om de vraag: „Democratie of dictatuur". De ge schiedenis geeft spr. de overtuiging, dat ook in de toekomst de democra tie zal overwinnen, mits ze zich tot de menschen persoonlijk richt en alle demagogie ver van zich houdt. Op de rede volgde een vruchtbare nabe spreking. Des namiddags hield prof. mr. A. C. Jo- sephus Jitta uit Den Haag een rede over „De democratie op nationaal en internatio naal terrein. Spr. wees er op, dat het essen- tieele van de democratie is een religieuze gedachte: de erkenning van de gelijkwaar digheid van alle individuen in ethisch op zicht. Deze gedachte is nauw verbonden aan den Nederlandschen volksaard en de perioden, waarin ze tijdelijk verzwakt was, zijn niet die uit onze nationale geschiede nis, waarop we het meest trotsch zijn. Hoe deze democratie wordt uitgewerkt, is van ondergeschikt belang. Prof. Jitta besprak de vraag, hoe de democratie zal hebben te handelen tegenover groepen, die haar zou den willen omverwerpen en maakte in dit verband de woorden, die prof. v. d. Bergh in zijn inaugureele rede neerlegde, tot de zijne. Spr. wees er verder op, dat de democratie op internationaal terrein nog niet volmaakt is. We moeten ons open stellen voor de werkelijkheid. Op een 'internationaal politieleger zou spr. dan ook niet zonder meer willen vertrouwen. Voorloopig zullen we dan ook nog niet een nationale verdediging kunnen missen. Spr. wekte de aanwezigen op, hand in hand te gaan met andere democratisch gezinden en samen te strijden voor de de mocratie in ons land en besloot zijn rede met de woorden, die mr. Baron de Vos van Steenwijk bij de laatste opening van de zit ting der Staten-Generaal sprak. Op de rede van prof. Josephus Jitta volg de een uitgebreide nabespreking, waarna de voorzitter deze zeer geslaagde conferentie sloot. 350 gulden voor 4' 2 ons keukenzout Do Rotterdamsche vriend, die 210 gulden voor een ons cocaïne wilde betalen. Bij een inwoner van Hendrik Ido Am bacht nabij Rotterdam vervoegde zich eenigen tijd geleden een zekere K. K., wo nende in Tuindorp, die vriendschappelijke betrekkingen onderhield met een Ambachtenaar. Deze Rotterdamsche vriend vroeg bij die gelegenheid of de ander niet wist waar hij cocaine kon krij gen. Hij wilde wel 210 gulden per ons beta len. De Ambachtenaar knoopte dit terdege in de ooren en toen dan ook enkele dagen later een onbekende bij hem kwam, die vertelde, dat hij cocaine te koop had voor een prijs van 150 gulden per ons, ging hij hier grif op in, omdat daar een winst van niet minder dan 60 gulden per ons aan zat, terwijl de man over ons beschikte. De Ambachtenaar toog met den onbekende weg naar den Rotterdamschen vriend, die de cocaine keurde en tot de slotsom kwam, dat het puike waar was, die hij direct met een flinke winst zou verkoopen. De onbe kende kreeg 350 gulden voorschot, waar mede hij genoegen nam, aangezien de rest onmiddellijk betaald zou worden wanneer de cocaine verkwanseld zou zijn. De Am bachtenaar en de Rotterdamsche vriend gingen direct daarop naar een dokter, die toegestemd had de cocaine voor 210 gulden per ons te koopen. Ongelukkigerwijze was de dokter met vacantie, zoodat de koop niet kon doorgaan. De onbekende vond dit evenwel minder erg. Hij zou voorloopig met de 350 gulden genoegen nemen en de rest van het geld zou hij dan wel krijgen, wan neer de koop eindelijk tot stand gekomen zou zijn. De Ambachtenaar nam de cocaine zoolang onder zijn hoede en thuis bekeek hij het kostbaar goedje nog eens nader. Toen kwam hij echter tot de onverwachte en ongedachte ontdekking, dat het goedje niets anders was als doodgewoon keukenzout. Aangezien hij een prijs van 350 gulden voor 4V2 ons zout een te groote prijsopdrij ving vond, gaf hij het zaakje aan bij den veldwachter. De recherche is toen aan het werk gegaan en weldra slaagde zij er in, den Rotterdamschen vriend K. aan te hou den, evenals de onbekende, die ook op den linker Maasoever woont. Deze K., is geen onbekende van de politie. Toen hij van zijn bed gelicht werd. heeft de politie in één moeite door ook de woning maar eens geinspectecrd en met succes, want er wer den nog ecnige honderden' boekjes gesmok keld sigarettenpapier aangetroffen. Beide mannen zijn in het hoofdbureau ingesloten als verdacht van oplichting. RECHTBANK. Twaalf personen tegelijk in het verdachtenbankje. Overtre ding wet op de openbare midde len van vervoer. Zaak tot 2 Nov. aangehouden. De Amsterdamsche rechtbank behandelde gister een strafzaak, waarbij niet minder dan 12 personen in het verdachtenbankje plaats namen. Zij zouden samen en in vereeniging de wet op de openbare middelen van vervoer hebben overtreden, door in combinatie een taxidienst Amsterdam-Arnhem v.v. te on derhouden. De kantonrechter had een garagehouder te Amsterdam, een caféhouder te Arnhem en een rijwielhersteller, te Amsterdam, ieder veroordeeld tot f 150 boete. Drie sigarenwinkeliers, die kaartjes had den verkocht, hoorden zich tot f 50 veroor- deelen .terwijl vijf chauffeurs eveneens tot f 50 boete werden veroordeeld, een chauf feur werd vrijgesproken. Getuige Opstol, agent bij de verkeerspolitie te Amsterdam, had met zijn collega Struwe op verzoek van de rijksverkeersinspectie 'n onderzoek ingesteld naar den dienst tus- schen Amsterdam en Arnhem, welke met taxi's werd onderhouden. Het was gebleken dat op vaste tijden werd gereden. Kaartjes waren verkrijgbaar bij de „Meergarage" van van N. aan den Middenweg en bij verschil lende sigarenwinkeliers. Enkele passagiers, die tegen betaling van een gulden een reis naar Arnhem hadden gemaakt, verklaarden, dat zij of bij de ga ragehouders, of bij sigarenwinkeliers kaar tjes hadden gekocht. De auto vertrok 's mor gens om 7 uur uit Amsterdam en om 4 of 8 uur 's avonds was er gelegenheid om te rug te rijden. Volgens de verdachten waren er geen vaste rijtijden. Wanneer een taxi tegen een bepaald uur was volgeboekt, werd een chauffeur ge waarschuwd. Er was echter een overvloed van passagiers, zoodat in de praktijk op ge regelde uren werd gereden. Te Arnhem werkte de combinatie onge veer op gelijke wijze. De chauffeurs beweer den, dat de Meergarage eenvoudig als reis bureau optrad. Er was geen vaste afspraak met de chauffeurs gemaakt, verschillende chauffeurs werden opgebeld, om de passa giers, die zich hadden aangemeld te ver voeren. „We zijn Amsterdamsche snorders, we zijn allemaal zelfstandig, maar we gaan zoo nu en dan „onze adressen" de siga renwinkeliers af, om te hooren of er klanten zijn", verklaarde een der chauffeurs Daar twee getuigen niet waren versche nen, werd de verdere behandeling tot 2 Nov. aangehouden. Boer Botenma is een reus van een kerel. Hij eet voor vier en werkt voor zes als het noodig is: Hij heeft de boer derij dan ook tot bloei gebracht, de mooiste koebeesten van den heelen om trek zijn de zijne, alles ziet er even welvarend uit, alleen heeft bij één ge brek en dat is dat bij altijd in het kof fiehuis lijft plakk entot de dageraad door het venster valt en de hanen met hun gekraai den nieuwen dag inluiden. Dat hindert de boerin heel erg. Er helpt geen goed en geen kwaad woord tegen, geen scheldpartijen en geen stilzwijgen. Ook nu is het feeds lang middernacht geweest. De boerin draait zich van ver driet en onrust op haar stroozak om van de eene op de andere zijde en kan den slaap niet vatten. Vandaag zal het gebeuren. Vandaag speelt zij haar laatste troef uit. „Eenmaal tweemaalroept de Koekoek uit het kastje van de groote klok in de huiskamer. Dadelijk daarop hoort zij de sleepende voetstappen voor haar raam: „Marie Marie je moet even hik de sleutel uit het raam hik gooien De boerin draaide zich naar den muur toe. „Marie voor dezen keer nog hik dat beloof ik je met mijn ziel en zaligheid hik De boerin begraaft den sleutel onder haar matras. Zij wil niet week worden. „Marie vrouw hik kijk mijn heer de onderwijzer is hier ook en ik heb hik een paar warme worstjes voor je meegebracht hik die worden koud als je niet openmaakt" De boerin stont de punten van haar ku«insloop in de ooren Nu moet zij doorzetten. Nog een pear minuten probeert de boer het met zachte woorden en houdt daarbij de houten afvoerpijp, die langs het huis loopt, vast. Eerst als hii be merkt, dat een ijskoude waterstraal een nieuwen uitweg door zijn rechter broeks pijp zoekt, verliest hij zijn geduld. Met beide vuisten trommelt hij op de deur roept en scheldt. Hij gaat zoo te keer, dat de koeien in den stal wakkerschrik- fcen en angstig beginnen te loeien. „Als je me niet dadelijk binnenlaat verdrink ik me in de sloot", roept hij. „Er is aan zoo'n dronkenlap niet veel verloren", roept de boerin nu. „Is dat je laatste hik je aller laatste woord?" „Mijn allerlaatste „Dus je doet niet ópen Er volgde een zwijgen. „Dan moet je de rest maar met je geweten uitmaken", brulde boer Boten ma. Hij liep nar den sloot die achter de boerderij liep. trok zijn jas uit en wierp die in de ligusterhaag. Daarna nam hij een grooten steen op „Platsboem!" met een reuzenzwaai gooit hij den steen in het water springt zelf vlug opzij en hurkt achter den haag Deze plons lieve help Klaas zal- toch niet in ernstIn zijn toestand, in zijn woede je kan nooit weten bij zoo'n harde kop Met beide voeten tegelijk springt de boerin het bed uit. Zij doet alleen haar pantoffels aan en zoo in haar nachtja pon gaat zij naar beneden, doet de deur open en holt naar de.... sloot. Ja heusch daar op den Haag hangt zijn jas zijn jekker en zijn pet „Klaas! beste Klaas Deze heeft zich intusschen achter den Haag om naar de boerderij begeven. Een sprong- Kledder! valt de deur in het slot en hij schuift de twee grendels er voor. ..hahahaha hahahaha De gang dreunt van het lachen. ..Klaas maak toch niet zulke grap pen" roept de boerin, die intusschen naar huis is gekomen. „Hahahahaha „Klaas vooruit doe open"roept de vrouw, „het is koud buiten en ik ben in mijn nachtpon De boer geeft geen antwoord, hij gaat naar bed endraait zich om, dat alle veeren kraken. Wat de boerin ook doet en wat zij zegt, de boer geeft geen antwoord en is binnen enkele minuten vast ingeslapen Zijn laatste woorden waren: „De men schen hebben mij zoo dikwijls uitge lachen, omdat ik mijn huis niet in kon, laten zij nou maar eens om jou lachen, hahahahaha De eerste, die de boerin huilend voor haar deur vond zitten, was de oude melkknecht van de buren, die dadelijk omdraaide en het aan de boerinnen in den omtrek vertelde. Onmiddellijk was er een oploop bij de boerderij, die zulke afmetingen aannam, alsof er een groote roofmoord was gepleegd. Gelukkig werd door het rumoer do melkmeid van de boerin wakker, deze haalde de half bevroren vrouw door de deur van den koestal naar binnen. Toen begon het spektakel pas goed. Maar boer Botenma was schrander Hij kleedde zich aan, nam de mestvork en de schop en ging naar het veld. Hij werkte tot de avond viel. Hij keek links noch rechts, alleen had hij zoo nu en dan gelachen, zoo hard gelachen, dat het paard voor den ploeg zijn kop om draaide. Toen hij thuis kwam, zei de boerin geen woord. Na het eten nam de boer zijn pet van den haak, stak zijn tabaks zak bij zich en zijn pijp en verliet zon der een groet de kamer. Daar hij lang bij de huisdeur bleef morrelen en daar na met sleependen tred het erf over ging. gluurde de boerin door de gordij nen heen. om te zien, wat er aan de hand was. Juist zag zij hem den weg opgaan en op zijn rug sleepte hij •ie heele huisdeur mee. Met het buitensluiten was het nu voorgoed uit. en sinds dien tijd zijn de rust en de vrede weer op de boerderij teruggekeerd. De rundveefokver. St. Maartensbrug heeft 26 Sept. hare tweede najaarskeuring ge houden. Wij juichen- het houden van fokver. keuringen, hetzij jaarlijksch, om de twee, maximaal otn de 3 jaar ten zeerste toe. Waar bij een fokver. keuring de reclame- uit oen oogpunt van afzet geen rol speelt, althans van zeer ondergeschikte beteekenis is, zulks in tegenstelling tot een centrale fokveedag, is er bij het ontwerpen van het vraagprogramma alles voor en niets tegen om die rubrieken naar voren te brengen, waaruit voor de fokkers veel te constateeren en veel te leeren valt. Zoo achten wij het bijv. zeer wenschelijk bij de stierkalveren tevens de moederdieren te vragen. Het is toch èn voor de fokkers èn voor de leiders van groot belang de moederdieren van toe komstige stieren te kunnen beoordeelen. Bij een fokvereenigingskeuring dient men de mogelijkheid van beoordeeling en waardee ring van fokprestaties van mannelijke zoo wel als vrouwelijke fokdieren zooveel mo gelijk naar voren te schuiven, wat dus neer komt op een groepenkeuring. Hierbij na tuurlijk de fokkersgroepen. Een en ander kan zonder bezwaar ge combineerd worden met een individueele beoordeeling. Ook leent een fokverecnigings keuring zich veel beter voor groepenkeu- ringen dan een groote fokveedag, waar meerdere jury's tegelijkertijd aan het werk zijn, en de groepen keuringen en individu eele elkaar meermalen in de wielen rij den. Wij willen thans de draad weer op nemen en iets meedeelen van de keuring te St. Maartensbrug. In de allereerste plaats was do aangifte uitstekend, wat bewijst dat de leden dezer fokver. van het belang van een dergelijke keuring overtuigd zijn. Bovendien was de kwaliteit van het ingezonden fokmateriaal in vrijwel alle rubrieken goed. Ook de pro ductiecijfers in de catalogus vermeld, wa ren goed tot zeer goed. In totaal waren cr 12 stierkalvercnverdeeld over twee rubrie ken. De kwaliteit was gemiddeld vrij goed, met nogal individueele verschillen. Het bes te stierkalf van exterieur bij de oudere stierkalveren was ongetwijfeld Herman van A. v. d. Sluis, hetwelk vanwege de matige productie van de moeder niet een eerste prijs kon ontvangen. Voorts werden be kroond 5 stierkalvercn afstammende van Frans 200 en één van Frans 104. Goede rui me diepe, best behangen kalveren, soms iets los in de voorhand en iels plat van ribben. De kwaliteit der rubriek kuikalve- ren was goed, vooral de 8 stuks welke er na de eerste selectie overbleven. Bekronings waardig geacht werden 2 kuikalveren van Frans 104, drie van Frans 200, één van Athleet Marinus en 3 van Marinus B, één van Juliana's 17 Henriot. De Frans 104 en Frans 200 kalveren zijn over het algemeen robuster dan die van Marinus B, welke wel goed gelijnd maar soms iets fijn zijn. De 29 hokkelingen verdeeld over twee rubrieken vormden een goede collectie, vooral de ru briek geboren voor 1 Maart 1935. In deze beide rubrieken waren het vooral de stie ren Frans 104, Hendrik, Marinus B en Dieuwertjes Frans die als vaderdieren naar voren ïcwamen. ï)rie flendrik dochters be haalden 2 eerste en één derde prijs, terwijl de 5 ingezonden Frans 104 dochters alle op tal werden geplaatst. De collectie melk- vaarzen was best, niet minder dan vier stuks werden een eerste prijs verleend. Ook de rubriek twenters was goed. De la en lb prijs n.1. Metha b van Jn. Kramer en Burger 6 van C. N. de Wit waren prima dieren. Metha 6 is een fraai type melkkoe met prima melkteckens. Burger 6 is zeld zaam diep, voldoende ruim en goed gelijnd met iets beknopt uier. Twee halfzusters van Metha 6 (dochters van Blok Max 9) behaalde beide een tweede prijs. De col lectie oudere koeien was zeer goed. Over het algemeen ruime gezonken goed gelijnde, mooie melkkoeien. De heer Jn. Kramer te-Burgerbrug be haalde met 7 Frans 145 dochters, in deze rubriek 5 prij'zen, de eerste, 3 tweede en een derde prijs. Een derde prijs werd ook nog verleend aan Willy 7 van G. Appel te Burgerbrug. In de rubriek eigenaars groe pen (4 melkkoeion), ging de strijd tus- schen acht groepen, waarbij drie groe pen van den heer Jn. Kramer en 2 van C. N. de Wit. De heer Kramer behaalde de, eerste prijs met de groep Frans 145 dochters, een uniforme groep ruime goed behangen beste melkkoeien. Ook de tweede prijs zag dezelfde eigenaar zich toegewezen met een uniforme groep iets tengere Blok Max 9 dochters. De derde prijs werd toegekend aan Jn. Eriks Jr. eveneens een uniforme groep ruime goed gelijnde en behangen koeien met iets minder uier. De laatste rubriek was die van 4 melkkoeien van één stier, waarbij het min of meer voor de hand lag dat de heer Kramer met zijn Frans 145 en Blok Max 9 dochters de eerste en tweede prijs behaalde. Derde werd de groep Marinus B dochters van C. N. de Wit, vierde de Frans 129 doch ters van G Appel. De najaarskcuring te St. Maartensbrug heeft wel zeer duidelijk gedemonstreerd, dat de keuze van de stier een buitengewoon be langrijke factor is bij de veeverbetering. De keuze indertijd van den heer Kramer, toen hij uit de fokkerij Groneman Frans 145 De ven jide Opticien. „Wel verduiveld, waar neb ik au mijn bril gelaten?" kocht, is wel zeer gelukkig geweest. Frans 145 heeft in enkele jaren dc kwaliteit van de veestapel van den eigenaar zoowel in productie als exterieur aanmerkelijk verbe terd waarom deze stier in den afgeloopcn zomer door het N.R.S. 2de klasse preferent is verklaard. De reden waarom deze stier niet le klasse preferent is verklaard, schuilt hoofdzakelijk in het betrekkelijk gering aantal nakomelingen, hij is practisch alleen door den eigenaar gebruikt. Frans 145 is in de fokstal Kramer opgevolgd door Blok Max 9 uit de stal Stapel te Hoogkarspel. De Blok Max 9 dochters zijn wel beste melk koeien, iets te tenger, terwijl de vetgehaltes lager zijn dan die der Frans 145 dochters. In 1935 en 1936 is in deze stal gebruikt Frans 200 een zoon van de bekende Mar- tha 13 van Groneman, de resultaten moeten nog blijken, lijken evenwel niet ongunstig. De heer C. N. de Wit heeft eenige jaren terug de Friesche stier Marinus B gekocht, een stier waarmee hij ook goede resultaten heeft bereikt, speciaal ten opzichte van het vetgehalte en het exterieur. De melkop- brengst der Marinus B dochters is nogal verschillend, matig tot zeer goed. Het type van dezen koeien is iets anders, goed ge lijnde gestopte en behangen dieren met soms iets fijn van beenwerk en iets beknop te melkteckens. In dc stal van G. Appel wordt zeer stelselmatig gebruik gemaakt van stieren uit de stal Groneman en al is achteraf bekeken de keus niet altijd even gelukkig geweest, wij zijn ervan overtuigd gezien de gunstige fokresultaten van de oude pref. Frans 104 (thans gestationeerd bij den heer Appel) wat zich ook demonstreert in de jonge generatic van de stal Appel, dat hij beslist zijn doel zal bereiken. Dat door enkele organisaties als afd. Zij- pe der H.M.v.L., idem van den L.T.B., de beide Coop. Zuivelfabrieken „De Dageraad" en „De Eensgezindheid", door de firma Zwaardemaker te Zaandam en de lieer Not- telman te Zuid Zijpe medailles beschikbaar waren gesteld, wordt door de fokver. en de inzenders zeker zeer gewaardeerd. de Rijks veeteeltconsulent, Ir. L. de Vries. Mededeeling der drie Nederl. Middenstandsbonden aan het publiek. Nadat in de afgeloopen dagen de hoofd besturen van de drie Nederlandschc Mid denstandsbonden zich tot hun leden hebben gewend óm medewerking te verleenen bij het tegengaan van prijsopdrijving, achten de hoofdbesturen het, in verband met den in getreden toestand, gewenscht, thans eenigo nadere mededeelingen tot het publiek te richten. Het is in de afgeloopen dagen wel eens voorgekomen, dat het publiek terecht, maar ook veelal ten onrechte, bezwaar heeft ge maakt tegen prijsverhogingen, welke in winkels hebben plaats gehad. Er is voor de Middenstandsbonden uiter aard geen enkele aanleiding om het publiek* te vragen, verder niet meer toe te. zien op evcntucele prijsopdrijving. Wel echter is er alle aanleiding om duidelijk te maken, dat niet elke prijsverhooging prijsopdrijving mag worden genoemd en vervolgens, dat het uitermate gewenscht is, dat het publick omdat de goede naam van den winkelier dikwijls op het spel staat, met onderscheid oordeelt. Immers, niet elke prijsverhooging is prijsopdrijving. Door de waarde daling van den gulden is elke im port duurder geworden, hetgeen be- teekent, dat de goederen, welke ge heel of ten deele uit het buitenland komen, hier te lande in meerdere of mindere mate in prijs zullen moeten worden verhoogd. De winkelier zal daarmede rekening heb ben te houden, ook met betrekking tot zijn aanwezigen voorraad. Zou hij den bestaan- den voorraad opruimen tegen de door hem geldende prijzen, dan komt het in de mees- de gevallen hierop neer, dat hij niet vol doende geld ontvangt, om straks tegen de hoogere prijzen een zelfden normalen voor raad aan te koopen. Wil de winkelier verzekerd zijn van den geregelden voortgang van zijn zaak, dan moet hij reeds nu rekening gaan houden met den hooger geworden inkoopprijs, ook wanneer deze eerst straks zijn invloed doet gelden. Een tweede moeilijkheid is deze. dat de prijszetting van den winkelier bijna steeds afhankelijk is van de prijszetting van grossier of fabrikant. Dc winkelier timmert echter met zijn prijzen aan den weg. De prijzen van grossier en fabrikant zijn voor het publiek onzichtbaar. Prijsstijging merkt het publiek alleen in den winkel. Het is geneigd, daartegen on middellijk te protesteeren, want het weet niet, dat dc winkelier practisch tot die prijs verhooging is gedwongen, omdat zijn in koopprijzen zijn verhoogd. De besturen van de drie Nederlandschc Middenstandsbonden verzoeken het publiek, met een en ander rekening te willen hou den. Gevallen waarin kennelijk van prijs opdrijving sprake is, brenge men onmid dellijk aan bij de bevoegde autoriteiten. Bij het beoordeelen van prijsverboogingen ga men rustig en met onderscheid te werk, op dat niet direct een blaam worde geworpen op den winkelier. Achteraf zou dan na on derzoek blijken, dat ten onrechte een klacht is ingediend, maar de schade welke de winkelier als gevole: van dc ongegronde klacht ondervond, is daarmede niet goed gemaakt.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7