Weg van Feiten naar St. Maartens Zee? De Heer v. d. Sluis Te veel koeien in wagon geladen Na de devaluatie van de Lire Uit onze Omgeving NIEUWE NIEDORP Vergadering van de afdeeling Nieu we Niedorp van „Volksonderwijs" in de Prins Maurits alhier De voorzitter den heer D. Olie opent de vergadering, waarna men overging tot het huishoudelijk gedeelte der ver gadering. Het bestuur legde er vooral de na- druk op, dat er propaganda moet ge maakt worden voor het Fonds tot Steun aan Volksonderwijs, daar naar inzicht van het bestuur dit een voornaam on derdeel van de vereenigiing is Er wordt in Nieuwe Niedorp wel niet zoo sterk de noodzakelijkheid van dit fonds ge- voeld, maar ook in Nieuwe Niedorp heeft men alreeds steun van dit fonds ondervonden Do vergadering besluit daarom, om zoo spoedig mogelijk deze collecte met busjes te houden De reke- ning en verantwoording van den pen ningmeester worden nagezien en goed gekeurd De inkomsten waren 77.26 en de uitgaven 76.33. De heeren Olie en Stenneberg braohten verslag uit van de Algemeene Vergadering te Amster dam en Utrecht. Vervolgens werd de beschrijvings brief van de Algemeene vergadering te Rotterdam behandeld. Tot afgevaardig de werd gekozen de heer D. Olie en tot plaatsvervangend afgevaardigde de heer F. Stenneberg. Men stelde voor om de melkvoorzie- ning der schoolkinderen weer in te la ten gaan op 1 November a.s. en hier voor gebruik te maken van de subsidie dr Weezenadministratie later zal nog nader met de ouders overlegd worden. Hierna sluiting der vergadering OPMEER SPANBROEK De wandelsport. Zondag 4 October stond in het teeken der wandelsport. Spanbroek was een van de reeks andere plaatsen waar 's morgens de start werd gehouden en 's middags het eind punt was. Er heerschte den geheelen dag een le vendige drukte, waarbij het goede weer de stemming nog verhoogde. Het aantal deelnemers was 101 personen. Dames en heeren, jong en oud. De oudste deelnemers was de heer J. Held, Beemster, 75 jaar. 's Middags 4 uur waren alle tippelaars in café Baerdemaker vereenigd, alwaar de heer P. Rijswijk, hoofdbestuurder der K.N. G.V. het woord nam voor het uitreiken der prijzen. Alvorens daartoe over te gaan, geeft hij het woord aan den plaatselijken leider Jac. Bark. Deze complimenteerde de heeren J. Held Beemster en P. v. Wijk, Hoorn en biedt na eenige passende woorden beide oude wandelaars een bouquet aan. De voorzitter huldigde ook de oude wan delaars en stelde hun als voorbeeld voor de jongeren. De deelname kan nog veel grooter worden. Spr. reikt de lauwertak, aangeboden door den heer Simon de Wit, Gouwe, Hoogwoud, uit aan den heer J. Held deemster; deze wandelde voor den 30 K.M. marsch vanuit den Beemster naar Span broek. Aan den heer P. v. Wijk, Hoorn, de medaille, aangeboden door H. Modder en Bakker, Hoogwoud. Aan den heer C. A. Goos, Amsterdam, een medaille, aangeboden door den heer J. Har- tog, Spanbroek. Groepsprijzen en extra prijzen voor den besten algemeenen indruk: 1ste prijs groep MDI SOS, Hoorn, een be ker, aangeboden door den burgemeester van Spanbroek; 2e prijs groep SWV DVT, Spanbroek, lei der J. Bark, lauwerkrans, aangeb. door het bestuur van Kracht en Vriendschap. 3e prijs De Trekvogels, Medemblik, lau wertak, aangeb. door de fa. P. Groen en Z. Enkhuizen. De afstanden, die geloopen werden be stonden uit marschen van 20 en 30 K.M. Aan alle deelnemers werd een medaille en kaasje uitgereikt, op de eene keerzijde staat tusschen de vele grootere plaatsen en plaatsjes Spanbroek gegrift, waarop de voor zitter met nadruk wijst. Spr. dankt alle gevers voor de verschillende prijzen, de deelnemers, de plaatselijke autoriteiten voor de medewerking en den heer Baerdmaker voor de gastvrijheid. Hiermede was de prijsuitreiking geëindigd en werd de geslaagde dag met een gezellig bal besloten. Vermelden wij nog dat twee jongens resp. 8 en 10 jaar de 20 K.M. marsch zonder me- dedinging medeliepen en deze gelijk alle deelnmers tot een goed einde brachten. HEER-HUQOWAARD Zondagavond gaven „Onder Ons", het be kende muziekensemble uit Heerhugowaard en de balletclub „Hygiëa" uit Noordschar- woude een utivoering in het lokaal van den heer Rus. „Onder Ons", stond, zooals altijd onder leiding van den heer P. de Geus, terwijl de leiding van de balletclub „Hygiëa" bij den heer K. Boot berustte. De zaal was toen de uitvoering begon, zeer goed bezet. Het publiek bestond trou wens niet geheel uit inwoners van Heerhu- waard, doch was van heide en ver komen fopdagen. Het programma werd voor de pauze ge heel verzorgd door „Onder Ons". Naar on ze meening is dit gezelschap den laatsten tijd aardig vooruitgegaan. Vooral het feit, dat er een paar blaasinstrumenten bijge komen zijn, is aan „Onder Ons" ten goede gekomen. Het mooiste gedeelte van dit optreden was wel het zingen van „Heilige Stad" van Stephen Adam, door den heer M. Blauw, w *n r»?»r>o beceleid door Mcj. A. B. Koste lijk. „Dat moet je bekijken, Piet" van Alb. de Booij, ook gezongen door den heer Blauw sloeg zeer in. Het tweede gedeelte van den avond stond meer in het teeken van „Hygiëa". De prach tige décors, die bij het optreden van deze groep gebruikt werden, waren vervaardigd door den heer D. Dirkmaat uit Heerhugo waard, die hiervoor zeker een woord van bewondering verdient. Het werk van „Hy giëa" zelf was, in aanmerking genomen, dat hier amateurs optraden, buitengewoon goed. De leiding van den heer Boot was vrij streng en het optreden daardoor zeer gedi- ciplineerd, maar af. Het publiek heeft er van genoten. De balletten waren,alle ont worpen door den heer Boot. Vooral het K XVIII ballet, het Russisch ballet en het Fantasie-ballet muntten uit door originali teit. Alleen het, Spaansch ballet viel ons tegen, hier was niets typisch of origineels in. De begeleiding van „Onder Ons" was goed. De tijdsruimten tusschen de verschillende bal letten werden gevuld met zang, waarbij vooral de heeren H. Kuiper en M. Blauw op den voorgrond traden. Eerstgenoemde viel bij het publiek zeer in den smaak, vooral door zijn voordracht, de door hem gezongen parodie op „Dichter und Bauer" was dan ook wat dat betreft voortreffelijk, maar de heer Blauw zong mooier, hij is echter niet zoo vrij. Ook de zang van Mej. Gr. de Bakker, die voorafging aan het bloemballet was heel mooi, evenals in het „Wolgalied" van Lé- har. Van het zingen van „De Elfde Olym piade", tekst van Mevr. Porte-Wit, muziek Mej. A. B. Kostelijk en gezongen door dep heer M. Blauw (allen ingezetenen van Heerhugowaard) werd gebruik gemaakt om den beroemden motorrijder Jan Moeijes voor het door hem behaalde resultaat in Garmisch Partenkirchen te huldigen. WIER1NGERWAARD LIQUIDATIEVERGADERING N.V. SPOOR- (TRAM-)WEG WIERINGEN—SCHAGEN IN LIQUIDATIE. Gisteren werd in Hotel Igesz te Schagen een buitengewone Algemeene Vergadering gehouden van aandeelhouders in bovenge noemde N.V. in liquidatie, waar de liquida- teuren, de heeren H. Koster Kzn., C. Haring huizen en J. Koomen de liquidatierekening ter tafel brachten. Vertegenwoordigd waren de heeren De Vries, als vertegenwoordiger der provincie, P. Visser voor de gemeente Wiei-ingerwaard, O. J. Bosker voor de gemeente Wiei-ingen, K. Sijp voor den Polder Wieringerwaard, J. Breebaart voor den polder Waard-Nieuw- land, terwijl ook enkele particulieren van hun belangstelling deden blijken. De voorzitter, de heer H. Koster Kzn., stel de onmiddellijk aan de orde de punten 1 en 2 van de agenda, behelzende resp. vaststel ling der Balans en Winst- en Verliesreke ning per 31 December 1934, en goedkeuring der liquidatierekening. De commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Loggers, Lovink én Visser, ad viseerde tot goedkeuring, waartoe conform wei'd besloten. Daaruit vloeide voort, dat het voorstel van liquidateuren werd geaccepteerd en dus besloten werd tot ponds-pondsgewijze ver- deelen aan crediteuren van het liquidatie saldo ad f 74895.47, neerkomende op een uit- keering aan crediteuren van 15,72 hunner vorderingen. De voorzitter deelt dan mede, dat dus de aandeelhouders niets krijgen uitgekeerd, daar de schuldcischers zelfs een belangrijk offer moeten brengen. Tot bewaarder der boeken en bescheiden werd aangewezen de gemeente Wieringer waard. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat de betaling van crediteuren zal plaats hebben op 2 November a.s. HOOGWOUD AARTSWOUD. Ten tweede male wist onze voetbalvereeni- ging een overwinning te behalen. Ditmaal hebben ze in Twisk tegen het tweede ge speeld en met 10 gewonnen. Goed zoo, jongensl CALLANTSOOG De „Sirenes" is vertrokken, maar de bemanning kan nog geen af scheid nemen van Callantsoog. De „Sirenes" wordt thans, na haar onvrij willig bezoek aan Callantsoog, gerepareerd in een der dokken van de Nederlandsche Droogdokmaafschappij te Amsterdam, met welke reparatie naar het zich laat aanzien nog eenigen tijd gemoeid zal zijn tengevol ge van onvoorziene omstandigheden. De be manning heeft het in Callantsoog zoo goed gehad, dat een gedeelte hier weer een week end heeft doorgebracht.. Zij amuseeren zich in Callantsoog naar zij zeggen, beter dan in onze hoofdstad. Wij geven hierna de vertaling van de door hen in ons nummer van heden in het Noorsch geplaatste advertentie: „De bemanning van het s.s. „Sirenes" wil bij deze haar dank brengen voor de buiten gewone goede behandeling, die ze gekregen heeft, tijdens hun oponthoud te Callantsoog en speciaal willen wij dank brengen aan den heer De Haan en familie." Callantsoog 1Petten 2, 12. Zondag ontving C. 1 haar oude rivaal Pet ten 2. Even over tweeën liet scheidsrechter Boon beginnen. Het bleek al spoedig dat C. 1 haar linksback miste, waarvoor een inval ler was opgesteld, welke hem evenwel niet geheel kon vervangen. Na een kalm begin kwam C. 1 even in de meerderheid en maakte na een mooie aanval het eerste doel punt. Hierna kwam P. 2 goed opzetten en scoorde door een fout van den C.-verdedi- ger de gelijkmaker. P. bleef daarna ge rui men tijd in den aanval en wist dit over wicht in een doelpunt om te zetten (12). Met dezen stand ging de rust in. Na half time speelde C. een goede wedstrijd en werd er steeds op de P.-helft gespeeld. De P.-doelman kreeg veel werk te verzetten, doch hij verdedigde zijn doel schitterend. Na een half uur spelen werd de P.-kee- per gepasseerd, doch over den doellijn greep hij de bal en wist deze het veld in te wer ken. De scheidsrechter liet doorspelen, tot groote verontwaardiging van de C.-spelers. Door deze tegenslag geraakte C. ontmoe digd. In de tweede helft werden geen pun ten meer gemaakt, zoodat het einde kwam met 12 in het voordeel van Petten 2. Door de zeer slappe leiding van den scheidsrechter werd deze wedstrijd, die een zeer mooi begin had, in de tweede helft ontsierd door ruw spel en unfaire trucjes. C. speelde over het geheel een slechte wedstrijd Ook P. scheen ons niet van dien kracht te zijn als vorige jaren. Voor het eerst werd gebruik gemaakt van het nieuwe kleedlokaal, thans gevestigd in Hotel „De Haan". Z I J P E als Voorzitter van het Bestuur der Zuivelbank uitgetreden Zijn ontslagname en het verzoek van het Bestuur om ontslag in te dienen, heeft elkaar gekruisd. DE CENTRALE BANK WILDE DEN HEER VAN DER SLUIS NIET HANDHAVEN. Het boterde allang niet meer tusschen den voorzitter van de Coop. Zuivelbank, den heer v. d. Sluis te Schagerbrug en de direc tie van de Centrale Raiffeisenbank te Ut recht. Oorzaak van het geschil was het groote, vrijwel ongedekte crediet, dat op advies van den heer Van der Sluis door de Zuivelbank schijnt te zijn verstrekt aan de Coop. Aan- koopvereeniging en Graanmalerij „De Goede Vei'wachting" G.A. te Schagerbrug. Tegen het advies van de Centrale Bank in hebben de leden onlangs toch den heer Van der Sluis gekozen tot bestuurslid der Zuivelbank. Naar ons van volkomen betrouwbare zijde werd verzekerd, is daarna op enkele verga deringen door den heer v. d. Sluis een voor stelling van zaken gegeven, die tot tweemaal toe tot een ernstig conflict leidde met den directeur der Bank, den heer Dokter. Hierin vonden de overige leden van het Bestuur aanleiding aan den heer v. d. Sluis te verzoeken om zijn ontslag in te dienen. Zeer toevallig heeft dit schrijven een brief van den heer v. d. Sluis gekruisd, waarin deze zijn ontslag aanbood. Het schijnt, dat de finantieele moeilijkhe den met de Graanmalerij zijn geregeld en een afwikkeling van het schuldbedrag, dat over de f90.000.moet bedragen, over 15 jaar is tot stand gebracht, waardoor niet al te zwa re lasten zijn gelegd op de deelnemers. 'T ZAND. Zaterdag 3 dezer is een 3-jarig kind van den heer Klaver, wonend aan den Rijks weg tusschen 't Zand en Stol pervlotbrug, terwijl het spelensgewijs over den rijweg liep. door een luxe auto overreden. Met een gekneusd bovenbeentje en een hersenschud ding is de kleine direct naar het zieken huis te Alkmaar vervoerd. Naar we later vernamen, was de toestand bevredigend. ALKMAAR ROYEMENT RAADSLID BAKKER. Het drukfoatenduiveltje heeft ons giste- ten parten gespeeld bij de vermelding van het royement Bakker. Wij bedoelden mede te deelen, dat opvol ger van den heer Bakker zon zijn de heer P. Dekker, die al eerder als raadslid zitting had. Door het uitvallen van een regel was dit uit het bericht niet op te maken. BONDSWANDELDAG K.N.G.V. 1936. 11 October 1936. De Turnkring Alkmaar en Omstreken heeft, in samenwerking met de Tech. afd. van de Wandelcommisie van het K.N.G.V. en N.H. Noorderkwartier de organisatie op zich genomen van bovenstaande marsch voor Alkmaar en Omgeving. Ofschoon in andere deelen van ons land de marsch op 4 Oct. gehouden is, vindt de marsch in Alkmaar plaats op Zondag 11 October, in verband met de op 4 October plaats gehad hebbende zwem- en motorwed strijden. Daar bovenstaande marsch de Eer ste Officieele K.N.G.V .-marsch te Alkmaar zal zijn, heeft de Reg. Comm. gemeend, al het mogelijk te moeten doen, opdat deze marsch tot ieders genoegen zal slagen, zoo wel wat de organisatie betreft als het sa menstellen van een schitterend afwisselend parcours. Doch de Commissie kan haar plannen al leen dan ten uitvoer brengen, indien zij op de medewerking van iederen wandelaar en natuurliefhebbèr(ster) kan rekenen. Schrijft daarom tijdig in!! Maakt veel propaganda! Een in alle opzichten goed geslaagde marsch is hiervan het resultaat. U bent dan tevre den. De Commissie is dan eveneens voldaan. Zij roept U een „Welkom in Alkmaar en Prettige Wandeling" toe en ziet Uw in schrijving met belangstelling tegemoet. De Regelingscommisie, W. PORTEGIJS, Secr. Alkmaar, Hulststraat 18. LANGENDIJK NOORDSCHARWOUBE. Schaakclub „Schaakmat". De schaakclub „Schaakmat" heeft de eer ste wedstrijd voor de competitie gehouden. De uitslagen waren: Wit: Zwart: KoornKlinkert 01 Heidsmade Vries 01 J. BouwensJ. Kroon 0—1 P. Blom—H. Stins O—l N. KaanK. Bierman 01 W. KaanK. Hart afgebroken OUDKARSPEL. Bij de gehouden verkiezing van een be stuurslid van den Nieuwepolder werd de heer G. Moeijes herkozen. Plannen nog in beginstadium. Het plan om een weg te leggen van Pet ten naar St. Maartenszee, wordt door B. en W. van Zijpe niet losgelaten, hoewel het, naar ons werd verzekerd, nog lang niet vast staat, dat spoedig een begin met het werk zal worden gemaakt. De plannen staan nog niet geheel vast en daarenboven is het zeer de vraag of de noo- dige contanten kunnen worden gevonden om dit vrij kostbare karwei uit te voeren. Wij kunnen echter uit betrouwbare bron mededeelen, dat de zaak de voortdurende aandacht van Zijpe's gemeentebestuur heeft, die er een goed werkverschaffingsobject in ziet en daarenboven van het resultaat be langrijke voordeelen verwacht in den vorm van een intensiever vreemdelingenverkeer. BROEK OP LANGENDIJK. Burgerl. stand over de maand September 1936. Geboren: Arie, zoon van A. Slot en van B. Kok. Nely, dochter van J. Arends en van H. Beers. Tijs, zoon van C. Smit en van M. Madderom. Paulus, zoon van J. P. den Har- tigh en van A. Slot. Conielis, zoon van M. Oijevaar en van A. Wagenaar. Ferdinand, zoon van J. Bregman en van A. Hittema. Maartje, dochter van K. Bak en van A. Vis ser. Overleden: Marinus Kool, oud 23 jaar. Getrouwd: W. Leegwater, oud 32 jaar en G. Schoon, oud 22 jaar; A. Moeijes, oud 25 jaar, wonende te Oterleek en T. Kok, oud 22 jaar. SINT PAN GR AS BurgerL Stand over September. Geboren: Herman, zoon van Cornelis Slij- ker en Anna Maria Kost. Jacob, zoon van Cornelis Balder en Dieuwke van der Schaaf. Gehuwd: Geene. Overleden: Maarten Duif, 73 jaren, echt- gen. van Neeltje Nieuwland. Neeltje Nieuw- land, 71 jaren, wed. van Maarten Duif. Bevolking. Ingekomen personen: Adrianus Schuitema ker en gezin van Edam naar no. 220a. Ype Postma en gezin, van Broek op Langendijk naar no. 139a. Willem Dirk Ootjers, van Ber gen naar no. 186b. Maartje Marg. Petr. Schoone, van Schoorl naar No. 219B. Vertrokken personen: Alida Leen, dienst bode, van No. 198 naar Amsterdam. Cornelis Brammer en gezin, arbeider, van no. 311b naar Koedijk. Evert Ket en gezin, arbeider, van no. 275 b naar Alkmaar. Aagje Bak, dienstbode, van no. 50a naar Broek op Lan gendijk. K. C A. Bal en gezin, bakker, van no. 224a naar Alkmaar. BERGEN Jubileum N. J. Punt. Gisteren heeft onder zeer groote belang stelling de heer N. J. Punt, ontvanger en hoofd-commies ter secretarie, met zijn echtge- noote in Huize „Theresia" aan de Dorps straat hun 25-jarig huwelijksfeest gevierd. In den namiddag kwamen de burgemeester Mr. H. D. A. van Reenen, met zijn echtge- noote, twee wethouders en eenige raadsle den, de gemeente-secretaris en zijn echtge- noote, alsmede alle overige gemeente-ambte naren en het politiecorps ter receptie. Namens allen voerde de burgemeester het woord. Spreker stelde de groote verdiensten van den heer Punt als ambtenaar in het licht, en wenschtc het zilveren echtpaar met het ge zin veel geluk en voorspoed. Spreker bood vervolgens namens de raadsleden en de amb tenaren een mooie zilveren broodschaal aan. De heer Punt bedankte ontroerd in eeni ge welgekozen bewoordingen namens zijn vrouw en zijn gezin voor het bewijs van groote sympathie dat hij dezen dag mocht ondervinden. Hierna bleef het gezelschap nog eenigen tijd onder gezellige kout bijeen. WINKEL Zondag j.1. hebben drie leden van de wan delclub Sparta, mee gewandeld aan den K.NIG.V. marsch te Spanbroek. Deze K.M.G.V. marsch is gisteren op 16 verschillende plaat sen in Nederland gehouden. Opmerkelijk was het, dat in Spanbroek van de 100 deel nemers 12 K.N.G.V. leden waren. Dit is niet te veel, voor een streek waar juist veel K.N.G.V. leden zijn. In het belang van het K.N.G.V. verbond moet dit beter worden. Turners en Turnsters wandelt mee, Mét Uw Verbond het K.N.G.V. KINDEREN SPEELDEN MET VUUR Brand op een boerderij te Huizen Hooivoorraad verloren gegaan. Gistermiddag om half een is, vermoe delijk tengevolge van het spelen met vuur door een groepje kinderen, brand ontstaan op het erf ~van de dubbele boerderij van de landbouwers Rebel, gelegen in de Beemsterboerstr. vlak te genover de openbare L. School. Dank zij het snelle optreden van de bran- weer, kon de brand beperkt worden tot een groote hooiberg en een hooischelf. Er is ongeveer 25000 kg. hooi verloren gegaan. De nablussching vorderde ver scheidene uren. Officier eischt 7o.—* Soefe Voor de rechtbank te Amsterdam had zich gisteren in hooger beroep een; 35-jarige vee-expediteur te verantwoord den, omdat hij teveel koeien in eea spoorwagon had doen vervoeren waar. door enkele beesten schaafwonden had-, den opgeloopen. De man had in Rot-i terdam 17 koeien in een wagen gela-i den en de kantonrechter had hem we-i gens overtreding van de voorschriften op het veevervoer per spoor veroor-, deeld tot 75.boete, subs. 25 dagen, hechtenis. „En waarom bent u in hooger beroep gekomen, de feiten geeft u toch toe"* wilde de president weten. „Ik heb naar m'n beste goeddunken geladen". „Pres.: Ja, als 't ook maar naar hei goeddunken van die arme beesten is! gebeurd. U bent al herhaaldelijk ge waarschuwd. Getuige Smit, hoofdinspecteur van dd „Sophiavereeniging" verklaart, dat dei koeien te Amsterdam met schaafwonden zijn aankomen. Als getuige a decharge treedt de heer v.d. Akker, inspecteur veevervoer deg Ned. vereeniging tot bescherming van dieren op. Naar zijn meening is het mogelijk dat de tvonden zijn ontstaan bij het vervoer van de beesten per auto naar het station. De getallen zeggen in dit geval weinig. Het hangt van de grootte van de koeien af, of ze voldoende ruim te hebben. De officier is van meening dat <ïe de. charge getuige het bewijs niet ontze nuwt, daar deze de koeien bij aankomst niet heeft gezien. Spr. vordert bevesti-! ging van het vonnis van den kanton rechter (ƒ75.boete-. De verdediger mr. Simon de 'Jong wijst er op, dat het hier een strijd be treft tusschen twee dierenbeschermers vereenigingen. Een strijd welke wordt uitgestreden over de ruggen van dei expediteurs die niet weten waaraan zei zich moeten houden. In Rotterdam is verd. van een zelfde feit vrijgesproken. Eigen beurs vordert, dat ze voorzich tig met de dieren omgaan. Met nadruk, wees pl. er op, dat van overheids-i wege nauwkeurige voorschriften wor den gegeven, zoodat de expediteurs we-: ten waar ze aan toe zijn. Pl. dringt aan op vrijspraak. Vonnis 19 Oct. EEN BRAND DIE REEDS 52 JAAK WOEDT Reeds 50 miUioen dollar ver» nield. Men heeft belangrijke vorderingen gemaakt bij het afsluiten van een brand, die sedert 52 jaar woedt in een, kolenmijn bij New Straitsville in Ohio De brand, die zich uiterst langzaam voortbeweegt in de richting der stad* heeft reeds een hoeveelheid steenkolen tot een waarde van 50 millioen dollaij vernield. Het vuur wordt door 300 te-> werkgestelden bestreden. Ti: Zonder Het financieel en economisch! be- lang te miskennen, is naar Reuter meldt* de Engelsche meening toch vooral getroffen- door het politieke aspect van de Italiaan* sche devaluatie. Deze gebeurtenis bewijst, zoo zegt men, dat in strijd met de door Duitschland volgehouden stelling zelfs do dictaturen het voordcelig kunnen vinden! zich- aan te sluiten bij de monetaire alig* neering. Nieuwsgierig wacht men dan ook de reactie te Berlijn af, waarbij men er op wijst, dat de uiteenloopend- heid van opvatting en beslissing ten aanzien van een zoo belangrijke zaak bewijst, dat de inzichten van natio naal socialisme en fascisme niet zoo convergeerend zijn als men zou heb* ben kunnen vreezen. Wat het economisch aspect betreft wijst men er op, dat de door Mussolini genomen beslissing niet kan nalaten een reactie uit te oefenen op het Engelsch-Italiaanschc han* delsverdrag, waarover thans te Rome wordt onderhandeld. De importeurs van Italiaan* sche goederen in Groot-Britannië verwach ten een gevoelige daling in landbouwpro ducten, .wijnen en kunstzijde uit Italië. Daar entegen verwachten zij, dat de Britsche pro ducenten van de regeering zullen eischen, dat maatregelen zullen worden genomen ter verdediging, tenzij Italië zich verplicht, evenals Frankrijk over te gaan tot een libe raler douanepol itiek.

Schager Courant | 1936 | | pagina 8