Italië toont zijn kracht KIIKEN is KDOPEN hij CHECK De worsteling om Oviedo DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Politieke betoogingen te Londen Jean Batten breekt een record Fransch Volks front bedreigd Buifenfandsch Overzicht SPANJE Europa verrijkt met een nieuwen dictator MAANDAG 12 OCTOBER 1936. 80e Jaargang. No. 10084. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schogen. MUSSOLINI RAMMELT MET DE SABEL. - ZIJN MEDEDEELING OVER DE MILITAIRE CAPACI TEITEN VAN ITALIË BE DOELD ALS EEN WAARSCHU WING. Zaterdag is de Italiaansche mi nisterraad bijeengekomen onder voor zitterschap van Mussolini, waarin deze als minister van de weermacht een uiteenzetting heeft gegeven van de ontwikkeling van de militaire voorbereidingen in den laatsten tijd. Algemeen wordt in deze uiteenzetting van Mussolini, in verband met de huidige internationale verwikkelin gen, een demonstratie gezien van de kracht, waarover Italië op dit oogen- blik beschikt en waarmee men even tueel rekening zou moeten houden. Te Rome wordt algemeen aangeno men, dat de verklaringen van Mus solini over den stand der Italiaan sche bewapening bedoeld zijn als een waarschuwing tegen een ieder die er over denken mocht, Italië in zijn bui- tenlandsche politiek, op dit oogenblik vooral Middellandsche Zee-politiek te dwarsboomen. Stefani, het officieele Italiaansche pers bureau zegt, dat het algemeen commissariaat Van oorlogsfabi'icage op dit oogenblik 1200 fabrieken van oorlogstuig controleert. Voor zekere fabrieken vooral die welke lucht vaartmateriaal vervaardigen en vlootbenoo- digdheden, is verlof verleend tot instelling van een werkweek van maximaal 60 uur. Voor nieuwe vliegvelden in de Po-vallei en langs de Adriatische en Thyrreensche Zee, op Sardinië en Sicilië is 40 millioen uitge trokken. De werkzaamheden zullen nog deze maand beginnen. De bouw van toestellen is bevre digend maar nog niet voldoende volgens het opgestelde plan. Fabrieken, die uitsluitend vliegtuigmotoren zullen vervaardigen, wor den ingericht. Het luchtvaartpersoneel wordt voortdurend uitgebreid. Het vlootpersoneel zal worden opgevoerd tot gemiddeld 60.000 man. Op Italiaansche werven zijn op het oogenblik verscheidene tientallen oorlogsvlooteenheden in aanbouw en wel twee linieschepen van 35.000 ton elk, twee kruisers van de tweede klasse, meten de samen 15.748 ton, vier torpedojagers van 7400 ton, 17 torpedobootcn van 12.000 ton en 16 onderzeeërs tezamen 13.197 ton. Verder zijn tien onderzeeërs met kleine actie-radius van 600 ton elk op de lijst van marine-vaar tuigen geplaatst. Dan worden nog vier ad viesjachten van 800 ton en een twintigtal mo tor-torpedobooten gebouwd. De nieuwe bewapening van het leger gaat regelmatig voort en zal binnen een reeds vastgesteld tijdperk voltooid zijn. Het kolo niale leger is nog bezig-gevormd te worden. Reeds zijn 26.000 vrijwilligers voor het garni zoen in Addis Abeba geworven. Er worden 30 bataljons zwarthemden in 't koloniale le ger opgenomen. De ministerraad heeft voorts, naar Reuter meldt, de instelling van een Raad voor de Luchtvaart goedgekeurd, 't Orgaan zal ad vies moeten uitbrengen over luchtvaartkwes ties; voorzitter is de minister van Luchtvaart In geval van mobilisatie houdt de raad op te functionneeren. Geen aanvalsplannen. Gayda, de semi-officieele woordvoerder der Italiaansche regeering, schrijft in de „Voce dltalia" naar aanleiding van het ver slag van Mussolini over de militaire voorbe reidingen, dat elk plan van aanval uitgeslo ten is. De openlijke voorbereidingen verber gen geen heimelijke bedoelingen. Italië moet thans rustig arbeiden en menschen naar Abessinië zenden, het heeft gebied gezocht om daar te werken. Italië is echter niet de eenige arbiter in Europa en zijn belangen kunnen worden bedreigd. 2000 POLITIEAGENTEN VERGE ZELLEN EEN COMMUNISTEN- BETOOGING DOOR DE DICHT BEVOLKTE WIJKEN VAN LON DEN. Londen: De communistische partij heeft gisteren als antwoord op de fascisten- betooging van j.1. Zondag een optocht van eenige duizenden personen door de dichtbe volkte wijken van het Londensche Eastend georganiseerd. De straten, waar de optocht doorheen trok, waren afgezet, terwijl 2.000 politieagenten de betoogers vergezelden, o.a. in het Victoria- park, gelegen in het N.O. van Londen, dat hét eindpunt van den optocht was, hebben eenige vechtpartijen plaats gehad tusschen de betoogers en een aantal personen van fas cistische gezindheid, zoodat de politie tus- schenbeide moest komen. Eenige personen werden licht gewond. Er hebben verschei dene arrestaties plaats gehad. Met tomaten en eieren bekogeld. Na een fascistische bijeenkomst te Tun- bridge Wells werden de deelnemers opge wacht door verscheidene duizenden anti fascisten, die hen met tomaten, eieren en andere projectielen bekogelden. Talrijke be toogers werden gearresteerd; zij zullen zich voor het gerecht te verantwoorden hebben. Ongeregeldheden tijdens optocht van fascisten te Liverpool. Gisteravond heeft te Liverpool een optocht van fascisten plaats gehad, die aanleiding tot ongeregeldheden heeft gegeven. Ofschoon de stoet geheel omgeven was door honderden politieagenten te voet en te paard, werden talrijke projectielen naar de fascisten geworpen, zoodat de politie met den gummistok verschillende charges moest uitvoeren, waarbij verscheidene personen werden gewond. Tal van arrestaties hebben plaats gehad. JEAN BATTEN. De Nieuw-Zeelandsche aviatrice Jean Batten is te 1,13 Greenwichtijd te Port Darwin Australiëaanne komen. Met 24 uur en 16 minuten heeft zij het record van den afstand Egeland Australië dat op naam stond van den Australischen vlieger Broadbent, verbeterd. Uit 'Melbourne wordt nog gemeld, dat het nog lang niet zeker is, dat Jean Batten verlof zal krijgen om van Port Darwin naar Nieuw Zeeland te vliegen Zij zou daarvoor de Tasman-zee moeten overvliegen, een afstand van bijna 1800 km. waarbij zij geen enkele landings gelegenheid zou tegenkomen. Ondanks het reeds door haar behaalde succes ach ten de autoriteiten, dat dit voor een eenspersoons vliegtuig van het soort, waarin Jean Batten vliegt, een te ge waagde onderneming is. BLUM IN CONFLICT MET DE COMMUNISTEN. Gisteren hebben de communisten in en kele plaatsen in Elzas Lotharingen demon stratieve vergaderingen gehouden, waarin geprotesteerd werd tegen de neutraliteits politiek van het Kabinet-Blum. Ook verhieven zich luide stemmen tegen het verbod der regeering om meer dan 10 bijeenkomst in den Elzas te mogen houden. De communisten beschouwen dit als een zwichten voor de fascistische oppositie en nemen de regeering deze houding zeer kwa lijk. Deze van haar kant is van meening dat hun communistische medestanders in tien tegelijkertijd te houden meetings, voldoende gelegenheid hebben om aan hun kiezers verantwoording af te leggen van hun man daten. Zij zegt te vreezen voor onordelijkheden en daarvoor de verantwoordelijkheid niet te willen dragen. Nu is het inderdaad mogelijk dat een groote tegemoetkomendheid tegenover de communisten aanleiding zou geven tot rel letjes, temeer daar de Vuurkruizen zich zeer verongelijkt achten, door het hun op gelegde verbod. Maar toch is de vrees voor ongeregeldheden niet de ware reden, welke de regeering er toe drijft om haar commu nistische vrienden de vergunning te weige ren voor het voorgenomen aantal vergade ringen en dit te beperken tot een tiental. Blum gaat namelijk eindelijk begrijpen, dat zijn groote tegemoetkomendheid naar uiterst links, reactie opwekt bij de radicaal socialisten, welke den rechtervleugel van het volksfront uitmaken. Steeds meer radicalen worden huiverig van de tot dusverre door de volksfront- regeering gevolgde politiek en het staat dan ook wel vast, dat velen van hen, die oorspronkelijk de vorming van een linksche eenheid toejuichten, thans niets liever zouden willen, dan het verbond met socia listen en communisten opzeggen. De positie van Blum is dan ook wel buitengewoon moeilijk, temeer daar er on der zijn eigen partijgenooten ook velen zijn, die met leede oogen aanzien, dat de communisten steeds meer invloed op de loop der regeeringsmaatregelen krijgen. De weigering der regeering moet dan ook als een krachtproef worden beschouwd. Blum heeft zich thans schrap gezet tegen de communisten en wil daardoor blijkbaar trachten om nog iets te behouden van zijn zoo hevig, geschokt prestige. Hij heeft gisteren doorgezet. Van het voorgenomen aantal van 127 bijeenkomsten zijn er slechts een tiental gehouden. De communisten hebben zich voor de macht der regeering gebukt. Maar het ziet er tevens naar uit alsof gisteren een onherstelbare slag is toege bracht aan het linksche eenheidsfront. Hieronder laten wij nog eenige telegram men volgen, welke in den loop van den nacht en hedenmorgen binnenkwamen over het verloop der communistische demonstraties. Gelukkig blijkt daaruit dat de dag zonder groote ongelukken is verloopcn, hetgeen ze ker voor een groot deel is te danken aan de uitgebreide voorzorgsmaatregelen welke de regeering had genomen. Communistenleiders spreken Straatsburg. Op de bijeenkomst der communisten in de Wackenzaal werd het woord gevoerd door den senator Marcel Cachin, die zich keerde tegen de pogingen der pers, tweedracht te zaaien onder de partijen van het volksfront. Wij zullen echter, aldus Cachin, niets doen tegen het volksfront, doch alles voor het volksfront. Vervolgens sprak de secretaris-generaal der communistische partij, Maurice Thorez, die herziening eischte van de politiek van niet- inmenging in de Spaansche aangelegenhe den. Voorts richtte Thorez een scherpen aan- Uit Oviedo wordt gemeld, dat de mijnwer kers, die aan de zijde der regeeringstroepen strijden het Amcrikaansche plein hebben bezet. Men heeft den indruk, dat de opstan delingen zich stap voor stap terugtrekken en gedwongen zullen worden zich te baiTicadee- I. ren in het deel van de stad, waar de ka thedraal en de kazernes staan, alsmede de wapenfabriek. Dit stadsdeel is ongeveer 1/5 .van de oppervlakte der stad. De luchtmacht .van de regeering heeft groepen van het vreemdelingen-legioen en Marokkanen, die ter versterking van de opstandelingen naar Oviedo op weg waren gebombardeerd, o.a. werd een sterke afdeeling met 60 vracht wagens met levensmiddelen en munitie vrij wel geheel vernietigd. In Oviedo zelf spelen pantserauto's een groote rol in den opmarsch van de regee ringstroepen. Achter deze met mitrailleurs uitgeruste auto's rukken de dynamiteros op, die handgranaten en pakken dynamiet in de huizen welke door de opstandelingen ïvorden bezet, werpen. De mijnwerkers slaagden er in zich mees ter te maken van de waterdepots van So- brando, waarbij zij werden voorafgegaan door dynamietwerpers. De verdedigers kon den niet lang stand houden en vluchtten naar het centrum der stad. Korten tijd later bezetten de mijnwerkers het voetbal terrein van de „Oviedo Football club" en voltooiden daarop de bezetting van het Noord-station en de aangrenzende stations. Zij maakten zich meester van de buitenwijk Arganosa en van de eerste huizen in de Uria-straat, de voornaamste verkeersader van de stad. Een ander detachement nam in stormaan val verscheidene huizen in de wijk San La- zaro, welke de opstandelingen als forten hadden ingericht. Aan den anderen kant van de stad zijn de loyalen.meester .van de tuin stad. In de wijk Colloto hebben zij de kerk San Pedro de los Arcos bezet, benevens de volkswijk, die rondom de kerk ligt. Na middernacht begonnen de mijnwerkers den strijd in de Uriastraat en omgeving. De verdedigers, die zich in de hechte huizen hebben verschanst, bieden hardnekkig ver zet, maar de artillerie der loyalen ging met haar voorbereidend vuur voort. Toen de ka nonnen zwegen kwamen de mijnwerkers met pantserauto's aan en doorzeefden de gevels met mitrailleurs, granaten en dyna- mietpatronen. Gemeld wordt, dat de opstandelingen zware verliezen hebben geleden. Toen de mijnwerkers de buitenwijken bezetten, hebben zij daar 3000 aanhangers met hun gezinnen kunnen bevrijden. De opstandelingen erkennen de bedrei ging van Oviedo. Zij melden dat de Galicische colonnes steeds verder naar de stad oprukken, niet tegenstaande de vijand numeriek aanzien lijk sterker is en de terreinmoeilijkheden voor een modern leger bijna onoverkome lijk zijn. Ook Huesca door dë regeerings troepen bedreigd. In de zone ten noorden van Huesca heb ben de Catalaansche strijdkrachten tijdens een expeditie de electrische centrale te Viescas Pilonas vernield, waardoor de ste den Sabinanigo Fenequ, Escuer en Gabin van stroom verstoken zijn en de springstof fenfabriek te Sabinanigo niet meer kan wer ken. Huesca is gebombardeerd. Ook hier konden de regeeringstroepen iets opruk ken. Drie regeeringsvliegtuigen om- laaggeschoten. Naar het radiostation Teneriffe bericht, zijn in de omgeving van Montoro drie vliegtuigen van de regeering door de op standelingen omlaag geschoten. De luchtmacht van de opstandelingen wierp opnieuw bommen op Bilbao, waar door 300 manschappen van de regeering- troepen zouden zijn gedood. Ook de vlieg velden van Madrid zijn opnieuw door een 20-tal opstandeHngenvliegtuigen gebombar deerd, De opmarsch naar Madrid. Radio-Coruna heeft medegedeeld, dat het dorp El Tiemblo in den sector Avila door de rechtschen is genomen. De regeerings troepen vluchtten naar Madrid met achter lating van 40 dooden. Het rcchtsche front strekt zich thans zonder onderbreking uit van Navalperal tot Toledo. De verbinding tusschen de verschillende colonnes, die naar Madrid optrekken, is tot stand gekomen. Bij de inneming van Villa Viciosa in Cordova verloren de linkschen 140 dooden, terwijl zij vier kanonnen ach terlieten. g!23 gijzelaars vrijgelaten. Bayonne. Aan boord van de Britsche torpedojagers „Exmuth" en „Esk" zijn gis terochtend 123 vrouwen en kinderen te Saint Jean de Luz aangekomen, die door de re geeringstroepen als gijzelaars uit San Se- bastian en Bilbao wai'en meegevoerd en door bemiddeling van het roode kruis zijn vrijgelaten. Zij zullen via Hendaye naar San Sebastian terugkeeren. IN ZUID-BEIEREN HEEFT DE WINTER REEDS ZIJN INTREDE GE DAAN Uitgestrekte deelen zijn met e en dicht sneeuwkleed bedekt, zoodat de sneeuwploegen in dienst moesten komen om de wegen weer begaanbaar te maken. Oostenrijk een stap dichter bij de aansluiting aan Duitsch- land? Oostenrijk heeft de wereld verrijkt met een nieuwe dictatuur. Schuschnig heeft Vrijdagnacht, zooals wij in ons nummer van Zaterdag meldden, alle macht aan zich getrokken. Feitelijk was hij al sinds maanden practisch de eenige macht hebber, doch in Oostenrijk bestonden toch nog de para militaire organisaties, waaronder die van Prins Stahremberg de machtigste was. Hetgeen dan ook Vrijdagnacht gebeurd is, is niet anders dan een absolute overwinning van rijks kanselier Schuschnig op Stahremberg. Stahremberg heeft zich bij het besluit neergelegd en in een proclamatie, die hij Zaterdag tot zijn getrouwen richtte zegt hij o.m.: „De Heimatschutz is ontbonden Ik beveel u, kameraden, en ik verzoek u er dringend om, blijft onder alle om standigheden. wat er ook moge gebeuren kalm en koelbloedig. Laat u onder geen omstandigheid tot eenige onwettige han deling, tot eenig verzet tegen de autori teiten van den staat verleiden Dat klinkt als een volkomen overgave en een zich neerleggen bij een voldongen feit, zoodat van Schuschnigs optreden geen verdere gevolgen mogen worden verwacht. Toch meent de N.Ttott. Crt. dat het op den duur voor den loop van zaken in de binenlandsche politiek van Oostenrijk wel van belang kan worden. Stahremberg en zijn Heimwer vertegenwoordigde het zuiver fascistische en volstrekt Itali- aansch gezinde element in de regeering. Sinds de overeenkomst met Duitschland van 11 Juli is ongetwijfeld de invloed van de Duitsche nationalisten in Oos tenrijk op de regeering toegenomen. Men kan deze Duitsch-Oostenrijksche natio nalisten beschouwen als de gematigde aanhangers van het nationaal-socialisme Zij zullen geen staatsgrepen ondernemen met toepassing van geweld of list, maar wel zullen zij trachten de regeering steeds verder te drijven in den koers, die op vereeniging met Duitschland moet uitloopen en die temeer kans van slagen heeft, naarmate de leiders van het natio naal-socialisme in het Duitsche rijk zelf zich onthouden van elke politiek, die op een rechtstreeksche aantasting van de Oostenrijksche zelfstandigheid zou kun nen gelijken. Onder deze omstandigheden begrijpt men dus dat de Duitsche pers voldaan is over de ontbinding van de Heimwehren in Oostenrijk en dat we in den kop van dit overzicht schreven dat de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland een stan dichter tot het doel genaderd was. De Duitsche „Angriff" zegt dat deze organisatie en de persoon van Stahrem berg de eenige factoren waren, die de goede betrekkingen met Duitschland in den weg stonden. Zonder Prins Stahrem berg en manjoor Fey zal die weg veel gemakkelijker te bewandelen zijn, zegt het blad. val op het Hitler-regime. Hitier heeft, zoo zei- de spr., slechts één doel: de vernietiging van Frankrijk. Wij willen desondanks met Hit- Ier besprekingen voeren, doch alleen in het kader van den Volkenbond en voor de tot standkoming van den ondeelbaren vrede, want iedere andere vrede zou geen ware vrede zijn. De bijeenkomst werd zonder incidenten ontbonden. Te Mulhouse. Gisterochtend heeft de communistische partij in het Volkshuis een betooging ge houden, welke door ongeveer 2000 personen werd bezocht. De politiemacht was aanzien lijk versterkt, doch behoefde niet op te tre den. Het kamerlid Rammete en Duclos, de vice-president van de kamer protesteerden tegen de beperking van het recht van verga deren in den Elzas. Zij oordeelden deze ca pitulatie voor het binnenlandsche fascisme niet toelaatbaar. Duclos critiseerde de de valuatie en verklaarde, dat thans meer dan ooit de leuze der communisten: „de rijken moeten betalen", verwezenlijkt moet worden. Verder verlangde hij de ontbinding van de Parti Social Francais en de arrestatie van den leider hiervan, kolonel de la Roque. Ten aanzien van de Spaansche kwestie verlangde hij herziening van de neutraliteits politiek.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1