Plaatselijk Nieuws Het Middenstandsborgstellings- fonds van Zijpe Donker Volendam Een oplichter gearresteerd Ontevreden Middenstands- bestuurderen In het begin van de vorige week vervoegde zich bij één onzer hoteliers een heer, zich noemende J. Bakker, die de wensch kenbaar maakte een week of drie in pension te wil len. Hiertegen had de hotelhouder natuur lijk niet het minste bezwaar; gasten zijn hem altijd welkom, vooral soliede gasten en dat was de heer Bakker. Hij toch gaf zich uit als vertegenwoordiger van de bekende land bouwwerktuigenfirma Boeke en Huideko per. In die kwaliteit had hij met verschillen de boeren zaken af te wikkelen. De afspraak werd gemaakt, dat hij iederen dag zijn ver tering zou betalen, terwijl men later de pensionrekening zou vereffenen. En zoo ge beurde het: de eerste 2 dagen betaalde B. inderdaad, later bleven de betalingen achter wege. Maar dat zou wel terechtkomen. Wat deed B.? Intusschen bleek de gast er een eigenaar dige levenswijze op na te houden. Zoo kwam hij steeds diep in den nacht thuis. De eerste dagen huurde hij een fiets en voldeed zijn huur prompt. Maar fietsen is en blijft altijd maar fietsen, dacht B. Daarom wendde hij zich tot een taxi-bedrijf hier ter plaatse en voortaan reed heel deftig de auto voor. Klei ne reizen, maar ook grootere werden onder nomen, b.v. maakte men een trip naar Am sterdam. Onderweg werd het er dan goed va" senomen. De houder van het taxi-be drijf wilde echter wel eens geld zien, daar zijn rekening onrustbarend begon op te loo- pen. Maar B. vertoonde nog geen neigingen om aan dat verzoek te voldoen. Ten langdn leste begon de taxi-verhuurder argwaan te krijgen en nam inlichtingen over B. Deze waren niet bepaald gunstig voor B. of liever K., want mijnheer had een valschen naam opgegeven. Er kwam aan het licht, dat K. uit een goed gesitueerd gezin afkom stig is, maar in tegenstelling met zijn fami lielcden, niet het rechte pad heeft kunnen bewandelen. Vertegenwoordiger van boven genoemde firma was hij ook natuurlijk niet. Bovendien schijnt de politie elders naar hem te zoeken en heeft hij nog 3 maanden on voorwaardelijk op zijn naam staan. Zooals men ziet, een goed adres was het niet. De politie grijpt in. Een en ander kwam men Zondagnacht te weten en er werd besloten den pensiongast den volgenden ochtend eens ter verantwoor ding te roepen. Met dat doel werd hij Maan dagmorgen gewekt en zijn komst afgewacht. K. scheen intusschen te hebben begrepen, waar de schoen wrong, want toen hij maar niet beneden kwam en men ging kijken waar hij bleef, was de vogel gevlogen. Nu werd geen oogenblik langer geaarzeld en de politie in den arm genomen. In drie richtingen begon men met het opsporings werk. K. had echter nog niet veel haast ge maakt, want hij werd dra ontdekt bij de H.A.B.O.-garage, op den hoek van den Sta tionsweg. Nogmaals werd hem gevraagd zich naar zijn schuldeischers te begeven om zijn rekeningen te voldoen. Men constateerde evenwel, dat hij den verkeerden kant op ging, hij liep n.i. de Hoep in. Nu was de maat vol. Men achterhaalde hem en de oplichter werd door de politie in arrest gesteld. Gistermiddag werd hij aan een verhoor onderworpen. Is er nog iets te verhalen? Naar wij van den hotelhouder vernamen, heeft deze zich in verbinding gesteld met den vader van zijn onvoordeeligen gast.. In eerste instantie wilde deze met de zaak niets te maken hebben, maar na even voeling met elkaar te hebben gehad, kwam het er voor den hotelier even beter voor te staan. Hij meent tenminste een kleine hoop te mogen koesteren, dat er van zijn vordering nog iets terecht komt. Maar gelukkig was zijn reke ning, zoo deelde hij ons mede, niet buiten gewoon hoog, ook al omdat zijn cliënt wei nig thuis placht te zijn. Belangrijk ongunstiger staat de exploitant van het taxibedrijf er voor. Deze is een belangrijk bedrag te goed en het zal de vraag zijn, of deze klant, die eerst een goede beloofde te worden, ten laatste hem niet een groote strop zal bezorgen. Het vermoeden lijkt gewettigd, dat K., zoo hij met boeren of andere menschen zaken heeft gedaan, nog meerdere slachtoffers heeft gemaakt. Nader vernemen wij nog. dat de oplichter K. bij het verhoor, dat hem gisteren werd afgenomen, zich bepaalde tot het geven van vage en ontwijkende antwoorden. Het onderzoek wordt ondertusschen met kracht voortgezet, daar waarschijnlijk meer deren het slachtoffer van K.'s oplichters- practijken zijn geworden. Binnenkort zal hij ter beschikking van de justitie worden gesteld. vlees chkeuringsdienst. Vergadering van de Commissie van Uit voering van den Vleeschkeuringsdienst in den Kring Barsingerhorn, op, Maandag 12 October 1936. 's namiddags 2 uur, ten kan tore van de Inrichting. Afwezig de vertegenwoordigers van Nieu we Niedorp en Callantsoog; voor St. Maar ten is het plaatsvervangende lid tegen woordig. Voorzitter de heer G. G. Loggers, opent met een woord van welkom, waarna de notulen van de vergadering van 13 Augus tus worden gelezen en goedgekeurd. De ingekomen stukken geven geen aan leiding tot bespreking. Met de Staatscommissie van advies in zake het destructievraagstuk in Nederland zijn de voorstellen besproken, welke de Commissie aan de buitengemeenten zal doen, ten einde aansluiting te bereiken en waarmede is tegemoet gekomen aan be zwaren, welke door een der gemeenten te gen de voorgestelde regeling zijn ingebracht. De begrooting voor 1937 wordt vastgesteld, zooals zij door de kleine commissie is aan geboden. De begrooting sluit in ontvangst en uit gaaf op een bedrag van f 34.741.20 en is opgemaakt naar den ouden toestand, zonder rekening te houden met de toetreding van buitengemeenten. De aangesloten gemeen ten dragen f 40G0.40 bij of 20 cent per in woner. Deze bijdrage bedroeg in 1936 35 ct., in 1935 27 cent per inwoner. Indien deze begrooting niet behoefde te worden belast met de helft van het restant- verlies van de voorgaande bedrijfsjaren ten bedrage van f3438.37, zou kunnen worden volstaan met een bijdrage van 3 cent per inwoner. In 1938 zal het restant verlies worden weggewerkt, zoodat met een geringe prijs stijging de dienst zich zelf zal kunnen be druipen. De vooruitzichten voor deze prijsstijging zijn zeer gunstig en gehoopt mag worden, dat de moeilijke jaren voor den dienst voorbij zijn. Gezien deze gunstige vooruitzichten zal, alvorens in 1937 de bijdragen aan de ge meenten te vragen, worden nagegaan of deze volledig noodig zijn. Na gehouden rondvraag volgt sluiting. Uit onze Omgeving WIERINGERMEER Vakonderwijs. In de Wieringermeer is opgericht een on derafdeeling van de „Vereeniging ter bevor dering van het Vakonderwijs in Westfries land." Deze vereeniging beoogt door het geven van teekenlessen, vaktheorielessen, algemee- ne ontwikkelingslessen etc., de opgroeiende jeugd grondiger vakkennis bij te brengen. Voor de binnenkort aan te vangen lessen zal in de Wieringermeer zeker animo be staan. Daar een goed onderlegd vakman gepre fereerd wordt boven een minder ontwikkeld collega, en onder de tegenwoordige tijdsom standigheden de werkgelegenheid gering is. zal iedere jonge Wieringermeerder thans de kans aangrijpen zich een positie in de maatschappij te veroveren. Stremming scheepvaartverkeer. De Wieringerwerfvaart wordt met ingang van Woensdag 14 October a.s., in verband met de uitvoering van de afdamming van het Noordoostelijk einde daarvan, voor door gaande vaart gesloten. Schepen, bestemd voor het dorp Wieringer- werf of voor de vaarten der Ille of IVe Pol- dérafdcélihg, zullen van genoemden datum af moeten varen door de Medemblikkersluis en de Medemblikkervaart nOO-tons-vaart). Landbouwcursussen De algemeene landbouwcursussen, welke dezen winter vanwege de Commissie vooi Land- en Tuinbouwonderwijs in de Wierin germeer zullen worden gehouden, vangen a.s. Donderdag 15 October aan voor beginners en a.s. Vrijdag 16 October voor deelnemers aan den vervolgcursus. De lessen worden evenals vorige jaren ge houden in de school te Slootdorp. Het lesgeld bedraagt f2.50, terwijl voor meerderen uit één gezin reductie wordt ver leend. In verband met het a.s. vertrek van den heer Vergouwen, hoofd der school te Midden- meer, worden de lessen niet als vorige ja ren én door den heer Vergouwen èn door den heer Heerink, doch alleen gegeven door den heer Heerink, hoofd der school te Sloot- dorp. Uitstapje. Begunstigd door voor den tijd van het jaar goed weder maakte de afd. Wieringermeer van den Ned. Bond van Boerinnen en Plat telandsvrouwen Dinsdag een uitstapje naar het nieuwe P.E.N. administratiegebouw te Bloemendaal. Het nieuwe gebouw werd zoowel van bin nen als van buiten bezichtigd, waarna te vens nog een uitstapje naar eenige omlig gende plaatsen werd gemaakt. Veemarkt. Ter gelegenheid van de graanbeurs, die des Woensdagsmorgens wordt gehouden, in hotel Smit te Middenmeer, zal vanaf Woens dag 14 October wekelijks een veemarkt wor den gehouden op den loswal aan de Haven straat te Middenmeer. Geleidelijk ontwikkelt zich het marktwe zen in de Wieringermeer. Na de in dit voorjaar opgerichte graan beurs, welke een aanwinst bleek te zijn voor de landbouwstreek als de Wieringer meer is, zal ook de veemarkt zeker blijken te voorzien in een behoefte van de vele vee- houders-kolonisten. WIERINGEN den oever. Zou het p.e.n. te duur zijn? Cinema „De Haan" te Hippolytushoef, een van de modernste bioscopen in de kop van Noord-Holland, was tot voor kort een voor Wieringcn flinke afnemer van het P.É.N. voor stroom. Gedurende de ruim -aren dat dit bioscooptheater geëxploiteerd wordt, was de afname ongeveer 5000 K.W.U. per jaar. Aangezien de Directie van meening was dat de prijzen van het P.E.N. niet in verhouding waren met de tijdsomstandig heden, heeft zij naar andere middelen uit gezien om op een goedkoopere manier aan stroom te komen. Gezien het feit dat het P.E.N. in deze geen tegemoetkomende hou ding aannam is de Directie er toe overge gaan tot aankoop van een eigen krachtin stallatie. Hiertoe werd geinstalleerd een 20 25 P.K. Deutz tweetact ruwoliemotor welke dient voor aandrijving van een 17 K.V.A.-draaistroom generator. Een en ander is zoodanig geconstrueerd dat geen veran deringen behoefden te worden aangebracht in de bestaande licht-, kracht- en geluids installatie. Na de inbedrijfsstelling die on geveer vier weken geleden geschied is, blijkt thans na nauwkeurige controle dat de bedrijfskosten voor electrische energie met niet minder dan 100 pet. gedaald zijn, met inbegrip van afschrijving, bediening en verbruiksgoederen. Bezien wij deze zaak van den economischen kant, dan vragen wij ons af; past het P.E.N. haar tarieven wel aan de huidige tijdsomstandigheden aan voor dergelijke toch al zoo zwaar belaste bedrijven. Wij hopen dat de vooruitstreven de Directie van Cinema de Haan die altijd zoo zeer met haar tijd meegaat, een stoot mag geven tot herziening van de tarieven van het P.E.N. WINKEL Proces-verbaal opgemaakt we gens pi;ijs-opdrijving. Een winkelier deed aangifte van een ge val van prijsopdrijving door een van zijn leveranciers. Terzake hiervan is door de rijks- en gemeentepolitie proces-verbaal op gemaakt. Gebleken is, dat verschillende zaken- menschen nog niet voldoende op de hoogte zijn van de wettelijke voorschriften betref fende het tegengaan van prijsopdrijving en zijn ten onrechte van meening, dat, als de crossier zijn prijzen verhoogt, zij ook naar evenredigheid kunnen verhoogen, doch in dat geval zullen zij zich ook evengoed bloot stellen aan strafvervolging. Zaak is dus wel. dat men in dergelijke gevallen mededeeling doet ten gemeentehuize bij den Burgemees ter of bij de politie. Krachtens gegeven voorschriften dienen winkeliers de prijzen van brood, melk, mar garine, tarwebloem en slaolie, duidelijk zichtbaar in hun winkel te hebben opge hangen. Bij onderzoek door een ingenieur van het Staatsboschbeheer is gebleken, dat bij 22 particulieren, in 77 boomen iepenziekte is geconstateerd. Door den Minister van Landbouw en Visscherij is bepaald, dat be doelde boomen moeten zijn geveld vóór 1 April 1937. Met het herfstseizoen is ook het dam- seizoen wederom aangebroken zoodat de Damclub Winkel en omstreken ook met haar oefen- en speelavonden begonnen is in haar clublokaal bij D. A. de Bruijn. Daar deze vereeniging een goede groeikracht blijkt te bezitten, is besloten een onderlinge competitie te houden en daartoe is de ver eeniging in vijf groepen verdeeld, terwijl voor eiken winnaar van zijn groep een medaille is beschikbaar gesteld. Het materiaal van de vereeniging is we derom uitgebreid, thans met prachtige tijd klok, zoodat de spelers ook kunnen leeren op tijden te spelen. Voorts zal voortaan gebruik worden gemaakt van notatiebil jetten, opdat elke speler na een partij of wedstrijd de partij opnieuw kan opzetten en naspelen. Met verschillende vereenigingen uit de omgeving zijn al reeds wedstrijden vastge- gesteld, zoodat voor de diverse damliefheb bers wederom mooie en sportieve avonden te wachten zijn BERGEN Afsluiting van den Heserenweg. Bij beschikking van Gedeputeerde Staten is krachtens artikel 8, derde lid sub b, van het Motor- en Rijwielreglement het voor het algemeene rijverkeer bestemde gedeelte van den Heerenweg in de gemeente Bergen ge sloten verklaard voor het verkeer met rij wielen in beide richtingen. Krachtens deze beschikking zullen wiel rijders uitsluitend van het rijwielpad mo gen gebruik maken, behalve op den z.g. Ouden Heerenweg. Diefstal van waschgoed. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn er achter uit den tuin van Mevr. R. aan den Hertenkamp verschillende stuks waschgoed, dat aan een lijn hing te drogen, gestolen. De politie stelt een onderzoek in. Smakelijk eten. Tegen den slager A. G. is proces-verbaal opgemaakt wegens vervoer van vleesch in strijd met het Kon. Besluit van 5 Juni 192Ó. Het trok de aandacht dat dit vleesch op buitengewoon onhygiënische wijze werd vervoerd, n.1. achter op een fiets in een oud overgordijn. LANGENDIJK oudkarspel. Gevallen. Mevr. L. D. alhier kwam gisteren zoo ongelukkig te vallen, dat zij haar pols brak. Dit is wel heel ongelukkig aangeko men. r. - noordscharwoudeV Jubileum societiet Ons Genoegen Heden werd in de lokaliteiten van den heer J. de Bakker alhier het 25-jarig bestaan van de kolfsociëteit Ons Genoegen in in tieme kring gevierd, 's Middags te pl.m. 2 uur werd door den heer C. Balder de bijeen komst met een toepasselijk woord geopend. Daarna werden onderlinge wedstrijden aan gevangen, n.1. kolven en biljarten. De dag werd verder doorgebracht in gezel lig samenzijn. Aan den hospes, den heer J. de Bakker, die tevens 25 jaren lid is geweest van de soos, werd een bloemstuk aangebo den. Van de gymnastiekvereniging Hercules en Hygiéa, welke haar oefenayonden ook in de lokalen van den heer De Bakker houdt, was een bloemstuk ontvangen. v. Behalve den heer De Bakker zijn de hee ren C. Hopman en W. Bakker 25 jaar lid geweest van „Ons Genoegen". een niet gewenschte voorzitter door het gemeentebestuur aan gewezen. Toen wij in ons blad van jongstleden Vrijdag het simpele berichtje plaatsten, melding makend van de samenstelling dei- Plaatselijke Commissie van Advies van 't Middenstandsborgstellingsfonds in Zijpe, konden wij weinig vermoeden reeds binnen enkele uren van verschillende zijden de vraag gesteld te krijgen of wij wel wisten, dat het met de functieverdeeling in deze Commissie lang niet in orde was. Dat er eenige ontstemming hier en daar heerschte over de benoeming van den heer Nannis als voorzitter, was ons natuurlijk bekend. In de laatste raadszitting hadden de heeren Doedens en Doorn daartegen reeds geprotesteerd. Voor ons was deze zaak daarmede afge daan. De burgemeester had stellig ver klaard dat de gemeente het recht tot het aanwijzen van een voorzitter had en wij hadden geen reden om aan deze mededee ling te twijfelen. Echter blijkt thans dat er ook in de Commissie zelf 'n sterk misnoegen heerscht over den door de gemeente aangewezen voorzitter. De leden der Commissie wenschten den heer Brugman te Schagcrbrug Ct Buurtje), als middenstander-deskundige met de lei ding te zien belast. Men oordeelde unaniem den heer Nannis, die nog korten tijd geleden in den Raad heeft verklaard niet te weten wat een middenstander eigenlijk was, niet den aano-ewezen ppr<jr>on om de kwesties, welke in de Commissie te behandelen ston den, te beoordeelen. Maar wat ernstiger was, men meende dat de burgemeester zich ten onrechte beriep op een recht van de ge meente tot het benoemen van een voorzitter. De burgemeester van Zijpe hield echter voet bij stuk en verklaarde, dat de gemeen te dit recht wel degelijk had en zeide er niet aan te denken daarvan afstand te doen. Het is ten zeerste te betreuren, dat de partijen zich zoo scherp tegenover elkaar stellen, daar dit weinig bevorderlijk kan zijn voor het schoonc en goede doel, waar voor de Commissie is samengesteld. Over het al of niet geschikt zijn van den heer Nannis kunnen wij ons niet uitlaten Het is inderdaad denkbaar, dat de wet houder voldoende zakenflair heeft om de leiding te geven bij de saneering van niet meer liquide of ongezonde zaken. Daarnaast kunnen wij ons begrijpen, dat de gemeente, die immers in hoofdzaak de gelden voor het fonds moet verstrekken, graag een overwegende stem in het kapittel heeft en er dus op aanstuurt, dat de leiding in handen van haar vertegenwoordiger blijft. Maar dat is hier de vraag niet. De kwestie tusschen commissie en ge meentebestuur loopt over de strijdvraag of het College van B. en W. het recht heeft, ook tegen de zin van de geheele commissie, een voorzitter aan te wijzen. De burgemeester zegt van fa, de heeren Doedens c.s. ontkennen dit ten stelligste. De vraag leek ons interessant genoeg om eens op onderzoek uit te gaan. Wij hebben daartoe het Huishoudelijk re glement van het Borgstellingsfonds eens opgeslagen, waarin onder art. 25 de kwestie der Plaatselijke Commissies wordt geregeld Dit artikel luidt: In iedere aangesloten gemeente worden een of meer plaatselijke Commissies opge richt. Deze Commissies hebben tot taak in eerste aanleg advies uit te brengen. Zij worden' ingesteld op initiatief van het ge meentebestuur in overleg met ter plaatse aanwezige afdelingsbesturen van midden- standsvereenigingen. Om de gedachte te bepalen zouden zij kunnen bestaan uit een vertegenwoordiger van het Gemeen tebestuur; een vertegenwoordiger van elk der in de gemeente vertegenwoordigd zijnde midden standsbonden. De Commissie zal worden samengesteld, rekening houdend met de plaatselijke .om standigheden. De PI. Commissie brengt rekening hou dend met het vermelde in Art. 22 advies uit. Bij saneering geeft zij aan op welke wijze zulks kan geschieden. Bij hulp in geld vermeldt zij het benoodig- de bedrag en hoe dit zal worden besteed. Bij afwijzing geeft zij de gronden aan. Acht de PI. Commissie voor een juiste be- ooordeeling een accountantsonderzoek noo dig, dan richt zij daartoe een verzoek tot het Bestuur. De PI. Commissies bestrijden zelf de admi nistratie- en portkosten, verbonden aan het uitbrengen van de adviezen. Tot zoover art. 25. Nu is ons bekend, dat over de samenstel ling der commissies en speciaal over het presidium, in het bestuur is gesproken en men daar van meening was, dat het voor zitterschap zooveel mogelijk moest berusten in handen van den vertegenwoordiger der gemeenten. Maar een dergelijke bespreking heeft bij een geschil niet de minste rechtskracht en wij kunnen dan ook de zaak niet anders zien dan dat het gemeentebestuur van Zijpe zich ten onrechte op een bestaand recht heeft beroepen, temeer daar het artikel zeer dui delijk aangeeft, dat het initiatief tot oprich ting dient uit te gaan van het gemeentebe stuur, doch de instelling dient te geschieden inoverlegmet de middenstandsgroepen. Het eenzijdige benoemen van een voorzit ter is zeker moeilijk te rijmen met overleg, zoodat de vraag zeker gewettigd is op welke gronden het gemeentebestuur to haar, van het huishoudelijk reglement afwijkend, standpunt is gekomen. HARENKARSPEL waarland. De R.K. Vereeniging „Bannebelangen Ha renkarspel-Oost' te Waarland, vergadert Za terdag 18 October 1936, ten lokale van den heer W. Dekker te Waarland, o.a. voor be spreking van verkiezing van een lid voor het Bestuur van den Waarlandspolder in ver band met de periodieke aftreding van den heer P. Smit Tzn. te Waarland. In verband met het nieuwe Watcrschaps- reglement is candidaatstelling thans voor den Waarlandspolder verplichtend. SINT PANCRAS Een jubileum. Naar wij vernemen, zal onze oud-plaatsge noot, de heer C. Gutker, die hier gedurende 13 jaren brievenbesteller bij de P.T.T. is ge weest, den eersten November zijn vijf en twintigjarig ambtsjubileum herdenken. De heer Gutter is thans besteller te Apel doorn. EEN DICKENS-GESCHIEDENIS IN IN HET OUDE ZUIDERZEESTADJE THANS VOOR HET GERECHT. Amsterdam, 13 Oct. Omstreeks Pink- I ster van het vorige jaar is te Volendam een I groot aantal inbraken gepleegd. Dikwijls sloeg de dief op klaarlichten dag zijn slag, wanneer de bewoners afwezig waren. Geldsommen tusschen de f 50 en f 10 maak- ten de buit uit. Een uitvoerig politieonderzoek bracht licht. Een jongen van nauwelijks 17 jaar bleek de dader te zijn.. Nadat hij zijn straf had uitgezeten, bracht 1 zijn onthulling echter de arrestatie mee van I twee Volendammer vischventers. Volgens het j verhaal van den jongen hadden deze twee mannen, B. en K. hem overgehaald in te breken, de buit had het tweetal voor een groot deel voor zich opgeëischt. Beide mannen zijn door de rechtbank we gens heling veroordeeld tot zes maanden. Zij ontkenden en hielden vol, dat de jongen het heele verhaal loog. De jongen werd wegens diefstal met braak, meermalen gepleegd, tot drie maanden tuchtschool veroordeeld, na dat hij drie maanden in voorarrest had door gebracht. Een van de twee mannen berustte in zijn vonnis, hoewel hij bleef ontkennen. De twee de, de vischventer C. K., stond gister in hoo- ger beroep voor het hof terecht. Als hoofdgetuige kwam de 17-jarige jon gen voor het hekje. Hij handhaafde zijn verklaringen: hij was door de twee mannen overgehaald. Als eer- ste slachtoffer was de broer van B. uitgeko zen, doch dat ging niet door. Op een Zondag was het drietal een familie tegengekomen, die op weg was naar de kerk. „Laten we eens gaan kijken, wat ze thuis gelaten hebben", had verd. toen voorgesteld. Eerst was er „couragewater" gedronken, zoo als de president het noemde en daarna had getuige de inbraak gepleegd. Een ruit was spoedig verbroken en in een kast had hij f54.gevonden. De twee opdrachtgevers hadden op uit kijk gestaan. Toen ze zagen dat alles goed was afgeloopen, waren ze weggegaan. Den volgenden dag had de vcrdeeling plaats ge vonden, nadat getuige het geld dien nacht onder de pannen had verborg'en. Getuige had alles afgegeven, slechts f4. had hij zelf mogen houden. Eenige dagen later nad B. voorgesteld bij zijn vader in te breken. Doch ook dit plan netje ging niet door. Inplaats daarvan bracht getuige een be zoek aan S. Weer bedroeg de buit ruim f50 en weer had hij ongeveer alles afgegeven. Maar nog waren de opdrachtgevers niet tevreden. Weer gaven ze hem twee adressen op ende jongen kwam terug met kleine geldsbedragen. President: .,Nu verdachte, wat zeg je er van?" Verd. (opgewonden): „Hij liegt alles". President (tot getuige): ,,'t Is toch wel erg vreemd, dat je alles afgaf. Edelmoedig en ik zou bijna zeggen: stom. Getuige geeft een verklaring, die niet onaannemelijk klinkt: „Ik was een beetje bang voor ze, want ze zouden toch te weten komen, wat ik gestolen had." De procureur-generaal Mr. Versteeg onder vraagt hem nog nader. De jongen vertelt, dat hij vroeger nooit had ingebroken. De beide mannen hadden hem overgehaald, hij ging altijd met ze mee om visch te venten. Er komen nog een paar jeugdige Volen- dammertjes voor het hekje. Ze hebben een deel van het geld ten geschenke gekregen, 't Is wel een heel klein deel, enkele stui vertjes, maar ze zijn van de zaak tamelijk goed op de hoogte. De rijksveldwachter vertelt, dat de jongen, na zijn veroordeeling verklaarde, dat hij op bevel van de twee venters had ingebroken. De verdachte is nooit eerder veroordeeld. Requisitoir. De procureur-generaal Mr. Versteeg is van meening, dat de omstandigheden aan de verklaringen van den jeugdigen kroon getuige een groote mate van waarschijnlijk heid geven. Zoo heeft b.v. een Volendam mer gezien, dat een. van de beide mannen den dag na de inbraak f 10 aan zijn vrouw gaf. Toen ze vroeg hoe hij aan het geld kwam, had hij gezegd: „Houd je mond maar het gaat je niets aan." Veelzeggend is ook het feit, dat de vroegere medeverdachte in deze zaak in zijn straf berust heeft. Spr. is van oordeel, dat de straf, aan verd. opgelegd, te laag is, zoodat hij opnieuw rechtdoende een veroordeeling tot negen maanden gevangenisstraf vordert. Pleidooi. De verdediger Mr. Drievoet verzoekt het Hof met klem om alsnog den verdachte, die in zijn straf berust heeft, als getuige te hooren. De verklaring van den jongen acht pl. zeer onbetrouwbaar en een vcroordec- ling zal z.i. niet kunnen volgen. Pl. dringt aan op vrijspraak voor het geval het Hof niet zou besluiten om den veroordeelde als nog als getuige te hooren. Arrest 27 Oct.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2