De kruideniers en de nieuwe monetaire toestand BINNENLAND De Achtkamp Schaken* Dc diefstallen bij de firma Stokvis te Arnhem Geen conflict in Limburg Toch een R.A.I. in 1937? Wijziging van de Haringwet 1927 Rie Mastenbroek te Londen Sportvliegtuig neergestort Roofoverval te Rotterdam Woensdag 14 October 1936 Tweede blad „geen der kruideniers wil winst uit devaluatie doch onnoodig devalua- tieverlies behoeft de middenstander evenmin te lijden." 'Amsterdam. De Vakvereeniging iVan Winkeliers in koloniale waren, comes tibles en aanverwante artikelen „Eendracht Maakt Macht", hield gisteravond in Belle- ivue te Amsterdam een openbare vergadering iter behandeling der gewijzigde monetaire [politiek. De eerste spreker, Dr. E. J. Tobi zeide, jdat hij nooit voorstander van een waarde vermindering van den gulden was, daar de middenstand in het buitenland bij deva luatie min of meer de dupe van de waarde Vermindering van het geld werd. De middenstander was niet voldoende in staat de prijsverhooging, die hem werd opgelegd, door te geven. De Nederlandsche regeering heeft leering getrokken uit het geen bij soortgelijke monetaire maatregelen geschiedde. De middenstand verdient hulde .voor de wijze, waarop hij reageerde op de maatregelen, welke de regeering voor schreef. De middenstander wenscht mede te werken met de overheid. De wet ter voor koming van prijsopdrijving zegt in haar toe lichting, dat gemotiveerde prijsverhooging «erkend wordt. De vraag: is men gerechtigd voor reeds aanwezigen voorraad den prijs te verhoogen, jkan niet zonder meer met ja of neen be antwoord worden. Moet de winkelier zijn voorraden laten aanvullen met duurder geworden artikelen, dan mag hij de vervangingswaarde bereke nen. Dit is volkomen geoorloofd, aldus Dr. ,Tobi. Betreffende de hoogte van dien prijsopslag ibestaat eenig misverstand, wat meer be taald moet worden mag op den prijs gelegd •worden, doch over dit bedrag mag geen op slag gelegd worden. Uit seizoensfluctuaties kunnen verhoogingen voortvloeien, doch ideze zijn ook volgens de regeering ge oorloofd. Men durft in deze stad de prijsverhoogin gen aan het publiek niet bekend maken, omdat men bang is voor schade aan zijn winkelruiten. Spr. meende dat de pers ten deze een groote en voorlichtende taak heeft. De communiqués der regeering zijn niet al tijd zoo geredigeerd dat de beteekenis er duidelijk uit blijkt. Spr. verwachtte dat volgende communi qués der regeering, b.v. inzake de crisis heffing, welke prijsverhooging tegengaan, duidelijker zullen zijn. Voor tallooze le vensmiddelen is prijsverhooging gemoti veerd. Het publiek moet dit beseffen. Geen 'der kruideniers wil winst uit devaluatie, doch onnoodig devaluatieverlies behoeft de middenstander evenmin te lijden. De taak van den middenstander is, de gemotiveerde prijsverhoogingen aan het publiek door te geven, besloot spr. De heer P. v. d. Linden, lid der Rotter- ülamsche Kamer van Koophandel en voorzit ter van het comité van samenwerking uit de drip kruideniersbonden, sprak vervolgens over c,—t invloed van de nieuwe situatie op het crisisbeleid en den omvang der crisis maatregelen. Spr. betoogde, dat van de des tijds genomen crisismaatregelen de midden stand de dupe werd. De moeilijkheden zijn voor den middenstand van 1929 af van dag tot dag toegenomen. Bij den verminderden omzet liep het aantal winkeliers niet terug, de verbruikscoöperatie zat na 1929,het mid- denstandsbedrijf geducht dwars, 'ofschoon deze coöperaties voor 96 pet. op den parti culieren handel zijn aangewezen. Spr. ver wacht, dat ook nu nog de groote concur rentie tusschen grootwinkelbedrijf, coöpera tie en middenstand zal doorgaan, doch ten opzichte van de crisismaatregelen mag eenige verlichting voor den middenstand verwacht worden. Noodzakelijk is, dat de prijzen niet op een te hoog peil komen, opdat niet de arbeidende bevolking om loonsverhooging moet komen. In Nederland wordt 250 millioen gulden aan crisisbelasting ontvangen. Nu is de re geering in staat die crisisheffingen te ver minderen, waardoor de artikelen op de bin- nenlandsche markt niet verhoogd behoeven te worden. De monopolieheffingen en de crisismaatregelen dienen zoo spoedig moge lijk te worden opgeruimd, voor zoover zulks mogelijk is. Een vrij middenstandsbedrijf zal zich beter kunnen ontwikkelen. Bij crisismaatregelen die in stand gehouden moeten worden, dient de middenstand te worden ingeschakeld. Dan zal de midden stander met een winst tevreden zijn. Aan het eind van de vergadreing werd een resolutie aangenomen, waarin den be voegden autoriteiten met den meesten aan drang wordt verzocht, daarheen te willen leiden, dat de communique's dermate wor den geredigeerd, dat bij den verbruiker niet langer de meening kan post vatten, dat. over het algemeen prijsverhooging voor levens middelen uitgesloten is. MOTORRIJDER OP STILSTAANDE VRACHTAUTO'S GEREDEN EN GEDOOD. De persfotograaf Wiskerke, wonende te Breda, is gisternacht tusschen 4 en 5 uur, toen hij op zijn motorfiets uit de richting Tilburg kwam aanrijden, op den rijksweg Tilburg-Breda, ingereden op eenige langs den weg stilstaande auto-vrachtwagens, welke op weg waren naar de kermis te Breda. De heer Wiskerke werd op slag ge dood. Gebleken is, dat de auto's rechts van den Weg onder de gemeente Ginneken stonden opgesteld. De politie onderzoekt of de Vrachtauto's voldoende licht voerden* Eu we wint van Van den Bosch. Waarom Prins zich terugtrekt. Omtrent het „incident" met Prins in den Achtkamp, kunnen wij omtrent de oorzaken nog het volgende mededeelen: Prins kwam voor zijn partij in de tweede ronde een kwartier te laat. Zooals voorge schreven is, werd zijn klok in gang gebracht en zou de zaak dus hiermede afgedaan zijn, ware het niet, dat de beleefdheid eischt, dat men zijn tegenstander niet onnoodig laat wachten. Vandaar dat de leiding hem d. i. Prins, verzocht voortaan op tijd te zijn (N.B. Bij de eerste ronde was hij ook te laat). Inplaats zich te excuseeren, sloeg Prins een onheusche toon aan, waarop de wed strijdleiders niet verder ingingen. Een en ander was voor Prins reden, zich uit den wedstrijd terug te trekken, iets wat niet naliet een onaangenamen indruk te De partij tusschen Van den Bosch en Euwe, die vooruit was gespeeld, was minder interessant. Eerstgenoemde verloor door 'n grove blunder een stuk en kon na 17 zetten opgeven. Euwe verdedigde zich met de dra ken-variant van de Siciliaansche partij, welke opening in den laatsten tijd veel door de Russen gespeeld wordt. Van den Bosch stelde zijn eigen rochade uit in afwachting van de vijandelijke rochade om, door met zijn h-pion op te rukken, de koningsstelling van zwart onder vuur te nemen. Euwe ondernam een tegenactie in het midden. Toen de partij interessant begon te worden, maakte van den Bosch een gro- ven fout, waardoor hij een stuk verloor. Inplaats van het aangevallen stuk met de3 te dekken, speelde hij de dame naar c3, daarbij in een binding van den zwartsn looper terechtkomende. Fine—Gruenfeld afgebroken. Fine staat beter. De meeste aandacht trok de partij Fine Gruenfeld, waarin zeer vroegtijdig groote offers werden gebracht. Gruenfeld speelde de door hem uitge dachte Weener variant, welke ook te Not- tingham in de partij Bogoljubov—Vidmar voorkwam. Fine toonde goed op de hoogte te zijn van de finesses dezer opening, na eerst twee pionnen geofferd te hebben liet hij een dame-offer volgen voor drie lichte officieren. Fine kon hier geforceerd remise houden, hij gaf er echter de voor keur aan op winst te spelen. Zag het er in het verdere verloop van de partij FineGruenfeld aanvankelijk naar uit, dat Fine zijn'tegenstander onder den voet ging loopen, Gruenfeld dacht er anders over en verdedigde zich taai. Hij slaagde erin zijn torens in het spel te brengen. Om streeks den 30sten zet won Fine door een kwaliteitsoffer de dame en kwam met to ren en 3 lichte officieren tegen twee torens glad gewonnen te staan. Fine beschouwde nu zijn taak als beëindigd en speelde non chalant verder. Gruenfeld maakte er dank baar gebruik van en verminderde zijn ver- lieskansen door een kwaliteitsoffer te bren gen, dat hem een stuk opleverde. De partij werd afgebroken. Het is echter zeer twijfelachtig dat Gruenfeld de partij alsnog zal kunnen houden. Aljecbin slaat Kmoch. Ook de partij Kmoch-Aljechin had een bijzonder karakter. Aljechin beantwoordde d2d4 met c7c5. Het Benonigambiet wordt in den laatsten tijd bijna uitsluitend door Aljechin gespeeld, daar men aan de cor rectheid van deze opening twijfelt. Kmoch, die blijkbaar erop voorbereid was, koos de goede methode, welke hierin be staat, dat wit het centrum e4 en d5 met pionnen bezet en het veld c4 open laat voor rechtbank. Eerste groep verdachten voor de rechtbank. Arnhem. In de afgeloopen weken is, zooals we reeds eerder hebben gemeld, een serie verduisteringen ontdekt bij de N.V. W. J. Stokvis, Kon. Fabriek van Metaalwer ken te Arnhem. Er kwam aan het licht, dat er in den loop van de laatste jaren door le den van het magazijnpersoneel een gx-oot aantal waschtafel-combinaties, closets, kx-a- nen, fittingen en lampen ten eigen bate was vexkocht aan installateurs en anderen. Door de politie werden in verband met deze ver- duisteiingen niet minder dan twaalf leden van het magazijn-pex'soneel in aiTest ge steld, benevens tien personen, onder wie vei*- schillende Arnhemsche installateurs, die ge stolen goederen geheeld hadden. Vanmiddag heeft de Arnhemsche recht bank een aanvang gemaakt met de behande ling van sti'afzaken tegen een deel der vex-- dachten. De belangstelling was van de zijde der Arnhemmers buitengewoon groot. Hon derden verdrongen zich voor het aanvangs- uur der zitting voor het paleis van justitie en toen de rijksveldwachters een klein ge deelte van de nieuwsgierigen tot de publieke tribune wilden toelaten, was de aandrang zoo groot, dat men de stroom niet meer kon tegenhouden. Eerst nadat met den gummistok eenige charges waren uitgevoerd, waarbij rake klappen werden uitgedeeld, kon men de si tuatie weer meester worden. Slechts een beperkt aantal personen werd tot de rechts zaal toegelaten. De eerste zaak. Allereerst stond terecht de 31-jarige maga zijnbediende Th. P. M. L., uit Arnhem, die ongeveer 15 waschtafel-combinaties had ge stolen en verkocht aan loodgieters te Arn hem, nl. 3 aan W. van T., 3 aan S. P. G., 4 aan J. J. U-» en 4 of 6 aan P. J* V* een paard. In het middenspel stuurde wit op ruil der torens af en van de passieve houding van wit maakte Aljechin gebruik. Hij ondernam een aanval op den vijan delijken koning ingeleid door het opruk ken van zijn h-pion. Kmoch nam onmiddel lijk de vlucht met zijn koning en wandelde naar den anderen vleugel. Aljechin manoeu vreerde zeer fijn met zijn stukken en dwong zijn tegenstander tot steeds nieuwe verzwak kingen. Omstreeks den 30sten zet verbrak hij het centrum en veroverde een pion. De witte koning kwam open te staan, zoodat eenige zetten later de witte stelling als een kaartenhuis in elkaar viel. Op den veertigsten zet zag Kmoch het ho- pelooze van de stelling in en gaf op. Een pracht partij van Aljechin. Van den Bosch wint van Schel- tinga. Van Scheltinga, die wederom ten tooneele is verschenen, kwam tegen van den Bosch te spelen. Het was een Spaansche partij, doordat van den Bosch door h2h3 te spe len een tempo verloor, kreeg van Scheltin ga de gelegenheid zijn stukken vlug te ont wikkelen en den witten looper onschadelijk te maken. De partij vorderde zeer langzaam. Na een lange voorbereiding gelukte het van Scheltinga het spel te openen, wat zijn twee loopers ten goede kwam. Hij stond reeds beter toen de tacticus van den Bosch zich plotseling tegenkansen verschafte door een aanval te ensceneeren op den koningsvleu gel. Hij leidde den aanval voortreffelijk. Van Scheltinga kon geen tegenstand bieden en moest op den 34sten zet opgeven. De stand na de 3e ronde is als volgt: Euwe 2 pnt. uit 3; Aljechin 2 pnt. uit 3 Kmoch iy2 pnt. uit 3 Gruenfeld 1 pnt. uit 2 plus hangpartij; Landau 1 pnt. uit 2 V. d. Bosch 1 pnt. uit 2 Fine 0 uit 1 plus hangpartij; Van Scheltinga 0 pnt. uit 2. De mijndirectie komt aan de be zwaren tegemoet. Gistermorgen heeft het dagelijksch be stuur van den Ned. R.K. Mijnwerkersbond een bespreking gehouden met de directie van de Oranje Nassaumijnen betreffende het bekende conflict. De directie verklaarde daarbij, dat om bediïjfstechnische redenen was overgegaan tot wijziging van de diensten op Zaterdag en Zondagnacht. Zij kon evenwel de be zwaren der arbeiders aanvoelen en daar om zou in het vervolg de Zaterdagnacht dienst worden gecombineerd met den Za- terdagmiddagdienst, zoodat de Zondag nachtdienst komt te vervallen. Het dagelijksch bestuur van den Ned. R. K. Mijnweikersbond verklaarde hierop, dat door deze wijziging volledig aan de bezwaren was tegemoet gekomen en het conflict dus volledig is opgelost. De besprekingen met de andere organi saties op heden zullen om deze reden dan ook niet doorgaan. MEVROUW SPEENHOFF MOET EEN OOGOPERATIE ONDERGAAN Scheveningen Mevrouw C. A. J. Speenhoff-Prinz, de echtgenoote van den bekenden bard, is gister in het Academisch ziekenhuis te Leiden opgenomen voor het ondergaan van een vrij ernstige oog-ope- ratie. Prof. J. van der Hoeve zal de operatie verrichten. De diefstallen geschiedden in samenwer king met den magazijnmeester G. J. N., en den magazijnbediende W. J. L. Verdachte zette de combinaties altijd klaar in de vak ken, waar de expediteurs de goederen weg haalden. Op verzoek van den magazijn-mees ter N. zette hij dan een waschtafel-combi- natie apart. Hij ontving daarvoor f 4. Uit de getuigenvexdUaringen bleek, dat de goe deren, welke uit het magazijn gingen, in een kaart-systeem werden opgeteekcnd. Door middel van steekproeven werd dit gecontro leerd. Aangezien men echter gefingeerde adx-essen noteerde, was het ontdekken der diefstallen moeilijk. Requisitoir. De subst. Officier van Justitie Mr. L. G. A. gi-aaf van Limburg Stirum, begon met op te mei'ken, dat hij in al de nog komende ge lijksoortige zaken een uitvoei-ige toelichting van den eisch achterwege zou laten. Het op treden van deze verdachten is schandelijk geweest. Allen hebben 10 tot 30 dienstjaren en hun loonen waren behooi'lijk. Spr. bracht hulde aan de Anxhemsche re cherche die met gi-oote voortvax-endheid deze diefstallen tot opheldering heeft gebx'acht. Eerst na veel moeite heeft men de gear- resteerdexx tot een bekentenis kunnen bren- gen. Er is nog heel wat meer gestolen, daxi thans boven water is gebracht. Spr. eischte tegen dezen eersten verdachte tien maanden gevangenisstraf. De overige verdachten. Achtereenvolgens stonden daarna terecht de magazijn-meester G. J. N., die 18 jaar bij de firma in dienst was en tegen wien een jaar gevangenisstraf werd geëischt, de 33- jarige magazijnbediende W. J. L., eisch: tien maanden. De 35-jai*ige chauffeur-verwarmer M. W. j C. (eisch 10 maanden), de 46-jarige rnetaal- bewex-ker W. B. (eisch 10 maanden), de 40- jarige magazijnbediende P. J. v. d. B. (eisch 6 maanden), de 41-jai'ige zinkwex-ker L. H. M. (eisch 6 maanden), de 57-jarige loodgie ter P. J. V. (eisch 4 maanden), de 54-jarige magazijnbediende A. J. (eisch 4 maanden), de oS-jarige T. H., tegen welke laatste tot vrijspraak werd geconcludeerd. De uitspraken in al deze zaken volgen op Dinsdag 27 October a.s. Op dien dag zullen de overige verdachten tex-echt staan* Actie van het I.C.A. Amsterdam, 13 Oct. In verband met het besluit van het bestuur van de Ver- eeniging Rijwiel- en Automobiel Industrie (R.A.I.) om geen tentoonstelling in 1937 te houden en mede naar aanleiding van tal looze ingekomen vei-zoeken, heeft het initia tief-comité Amsterdam (I.C.A.) in zijn Maan dag gehouden bestuurvei'gadering het be sluit genomen, een actie op touw te zetten, teneinde alsnog gedaan te krijgexi, dat de R.A.I. op haar besluit in deze terugkomt. Het I.C.A. meent met recht het initiatief tot deze actie te kunnen nemen, gezien het feit, dat deze tentoonstelling voor de stad Amstei-dam in het algemeen van groot be lang is en het niet doorgaan zoowel voor vele personen bij den autohandel betrok ken, al's voor groote kringen van buiten den autohandel staande zaken en perso nen, een groote teleurstelling zou beteeke- nen. Immers, zooals bekend, wordt de R.A.I.-tentoonstelling gewoonlijk door bijna 100.000 personen bezocht, waarvan velen van buiten komen. Wat dit voor Amsterdam, voor on- telbare ondernemers van winkels, hotels, café's, transportonderaemin- gene theaters en bioscopen, werk nemers enz. beteekent, ligt voor de hand. Het is dan ook de bedoeling van het I.C. A., tot een groot aantal daarvoor in aan merking komende corporaties, vereenigin- gen, enz. het verzoek te richten, om mede een schrijven aan het bestuur van de R.A.I. waarin met redenen, wordt aangedrongen op zijn eenmaal genomen besluit terug te komen, te onderteekenen. De goede naam van onze haring in het buitenland behouden. 's-Gx'avenhage, 13 October In de Me morie van Antwoord inzake het ontwerp van wet tot wijziging van de Haringwet 1927 deelt de minister van Landbouw en Visscherij mede, dat, het inderdaad gelukt is, door de geoefende controle den goeden naam van onzen haringhandel in het buitenland te behouden en te verbeteren. Ook in de kringen van het bedrijf zelf is men over het algemeen overtuigd van het nut der wettelijke controle-maatrege len. Knoeierijen in den vorm van te wei nig vischgewicht en geen maathoudend fust komen practisch niet meer voor en hoewel de kwaliteitscontrole nog slechts facultatief is, wordt onder den invloed van de voortdurende controle door het perso neel op fust en vischgewicht, ook veel meer zoi'g besteed aan een behoorlijke hoedanigheid van het pi'oduct zelf dan voorheen. In ovei'eenstemming met de betreffende commissie van overleg, die van meening is, dat er ook voor den uitvoer van steui*- haring een minimum-vischgewicht moet worden vastgesteld, zal in het nieuwe re glement voor de Nederlandsche haringcon- ti'ole, hetwelk, naar in het voornemen ligt, tegelijk in werking zal treden met de wij zigingswet, een zoodanige bepaling wor den opgenomen. In een hooivork gevallen en overleden Alphen aan den Rijn, 14 October. Op het erf van de boerderij van de weduwe Kwakernaat in den Gnephoek te Alphen aan den Rijn, heeft gistel-middag een droe vig ongeluk plaats gehad. De ongeveer 26-jarige landarbeider W. Evers, die in een hooiberg werk verrichtte, viel, na beëindiging van zijn werkzaamhe den in een z.g. voergat van een hoogte van 4 meter. De man kwam op een hooivork terecht, met het noodlottig gevolg dat de steel hem 40 c.m. in het achterlijf di*ong. Nadat een medicus de eerste hulp had verleend, is E., die ondraaglijke pijnen leed, naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar hij gisteravond aan de gevolgen is overleden. De Engelsche Olympia-rocier Jack Beres- ford, plant zijn Olympia-eik in de tuin van zijn vroegere school te Bedford. De heer met het zonderlinge hoofddek sel is de directeur der school in vol ornaat. ZWEMMEN. Weer een Engelsch record ver- beterd. Londen: In het uitverkochte Lime- grove-zwembad in Hammersmith (West-Lon- den), heeft gisteravond Rie Mastenbroek we derom een Engelsch record gebroken. Zij ging alleen over de baan om 440 yards vrije slag af te leggen en toen zij aantikte, had men een tijd van 5 min. 35.8 sec. genoteerd. Zij had hiermede het Engelsche record op dien afstand, dat sedert 1931 op naam stond van Joyce Cooper met 5 min. 44 sec., aan zienlijk verbeterd. De Nederlandsche zwem ster startte prachtig en zwom haar rusti- gen, gelijkmatigen slag, zonder zich merk baar in te spannen. Haar tusschentijd op de 220 yards bedroeg 2 min. 42 sec., maar hoe wel zij er vooral in de tweede helft een ste vig tempo inzette, kwam zij volkomen frisch aan, tot groote verbazing van den Engel- schen. Ongetwijfeld had zij een nog beteren tijd gemaakt, indien zij tijdens het zwemmen haar muts niet had verloren, waardoor zij haar tempo af en toe moest inhouden om haar haren uit het gezicht weg te strijken. Ook op de 100 yards rugslag was onze we reld- en Olympische kampioen sterk in de meerderheid. Zij kwam uit tegen Olive Baxt- le, die in de plaats van mej. Lorna Frampton uitkwam. Met een voorsprong van zes yards kwam Rie Mastenbroek als eerste aan in den tijd van 1 min. 12.2 sec., terwijl de Engelsche zwemster een tijd van 1 min. 18.8 sec. deed noteei'en. Na 50 yards had onze landgenoote reeds een voorspx-ong genomen van 2 yards en nadat zij het keerpunt op waarlijk schit terende wijze had genomen, liep zij op de tweede helft nog vier yards uit, wat vooral te danken was aan haar bekenden krachti- gen eindspurt. DE POSTVLUCHTEX De „Nachtegaal" is op de uitreis te Jodhpoer geland. De „Kievit" is op de thuisreis te Bag dad aangekomen. a Beide inzittenden licht gewond. Gistermiddag omstreeks vijf uur geraakte een sportvliegtuig, bemand met de heeren Korpershoek en L. Heemskerk, beiden uit Amsterdam, onder de gemeente Steenbergen in moeilijkheden door het onklaar raken van den motor. De bestuurder wilde een nood landing maken, doch in de laatste bocht gleed het toestel door de te geringe vaart af en stortte omlaag. Het kwam terecht op een land onder de gemeente Dinteloord, waarbij het geheel werd vernield. Arbeiders, die in den omtrek werk ten, spoedden zich naar de plaats van het ongeluk en haalden beide inzittenden uit de resten van het vliegtuig. Men waarschuwde den burgemeester, de politie en de mare chaussee van Steenbergen, die terstond maat regelen namen om de beide personen, van wie een een enkel had gebroken en de an dere een lichte hex-senschudding had beko men, naar het gasthuis te Steenbergen over te bx-engen. Hun toestand was gisteravond gunstig. Het toestel was een Duitsch sportvliegtuig, gemex-kt D.E.J.E.F. en behoorde laatstelijk toe aan den Duitscher Otto Dimpfel, die in het voorjaar voordat zijn voorloopig bewijs van luchtvaardigheid was afgeloopen, met de machine naar Londen vertrok. Nadien is het toestel niet meer in ons land geweest. Thans was het op weg van Antwerpen naar Schiphol. Tusschen auto en muur bekneld Wielrijder met ernstige verwondin gen naar het ziekenhuis gebracht. In de Spoorstraat te Haaksbergen ge raakte gister namiddag de bestuurder van een vx-achtauto een zekere G. Morssink te Haaksbergen, de macht over het stuur kwijt, waardoor de wagen het trottoir op vloog en tegen den muur der fabriek van de fa. S. Frankenhuis en zoon opbotste. Op hetzelfde moment kwam uit de tegenover gestelde richting de 35-jarige B. Hannink per fiets aangereden. De wiel lijder werd door de auto gegrepen en raakte tusschen den muur en de auto bekneld. Hevig bloe dend met ernstige wonden aan hoofd en voeten werd de getroffene opgenomen en aanstonds naar het St. Antonius-gasthuis te Haaksbergen vervoerd, alwaar dr. Ge selschap en dokter Scaf medische hulp verleenden. De fiets werd vernield, terwijl de auto eveneens averij opliep. De politie was spoedig ter plaatse en heeft van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. Maandagavond tegen half zes, even voor sluitingstijd, stapte een man den wijnhandel van de fa. v. R. aan de Wijnhaven te Rotter dam binnen en vroeg den loopknecht, den 24-jarigen J. T. K., een prijscoui'ant. De knecht bevond zich alleen in den winkel, daar de kantoorbediende juist even weg was gegaan om zijn handen te wasschen. Toen K. zich omdraaide om de prijscourant te verstrekken, kreeg hij met een zwaar voor werp een slag op het hoofd, zoodat hij be wusteloos ineenzakte. In dien toestand vond de kantoorbediende hem bij zijn terugkeer. De jongen kwam spoedig tot bewustzijn. Bij nader onderzoek bleek, dat uit een lessenaar een blikken sigarendoosje, inhoudende een biljet van 100 gulden, eenige biljetten van 25 en 10 gulden, alsmede eenig klein geld, tot een gezamenlijke waarde van 300 gulden, verdwenen was.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5