Plaatselijk Nieuws. GRETA GARBO Breuklijders Elastieken Kousen Het recht van de werkers op den bodem. - Een wonder-middel tegen PRiKKEL-hoesf! akkers Abdijsiroop GRONDAANKOOP TUIN IGESZ. T.a.v. het bericht in het nunimer van gis ter over den aankoop van een strook grond door den heer Chr. Dekker, wordt er ons op gewezen dat onder eenig voorbehoud tot die transactie is besloten. Het zou nl. van de voorwaarden, die ons Gemeentebestuur voor het in exploitatie brengen van den grond stelt, afhangen of de koop doorgang vindt. VOOR ONZE DAMES. Turbine Super Wervelwind Droogkap. De laatste vinding inzake meest vlugge en aangename droging bij watergolf is boven genoemde drooginstallatie. Niet alleen dat de droging veel sneller plaats vindt met dit apparaat, maar bovendien heeft deze nieu we vinding het bezwaar van hitte in het gelaat totaal opgeheven, zoodat het drogen onder deze kap voor de dames zeer aange naam is en groote voordcelen biedt. In de dameskapsalon van Mevr. M. Nie- stadtSmit, alhier is een dergelijke machine in gebruik gesteld, hiermede opnieuw het be wijs leverende, dat de service voor hare cliënten als steeds up to date is. Tevens is de salon vergroot met een prettige intieme wachtgelegenheid met stalen meubelen, wel ke gelijk het geheele interieur met rood leer bekleed zijn en zoo een zeer prettige sfeer scheppen. in ANNA KARENINA Deze week in Theater Royal. Het voordeel van een Garbo-film voor een recensist is, dat er eigenlijk niets van be hoeft te worden gezegd. Als men zich niet aan een beoordeeling waagt, en alleen maar vertelt dat een film van 's werelds grootste artiste Greta Garbo in Theater Royal wordt vertoond, is dit eigenlijk al «voldoende. Greta Garbo toch schept een eigen sfeer en oefent een bekoring uit op den toeschou wer, welke in den loop der jaren eer is toe- dan afgenomen. In de film Anna Karenina, welke vanaf heden in Theater Royal draait, is de diva weer in staat haar talenten ten volle te ontplooien. Dit sterk dramatische werk, spe lend in de hoogste kringen der voor-oorlog- sche Russische samenleving, geeft Garbo gelegenheid om de diepe roerselen van de menschelijke ziel bloot te leggen. Wij leven als toeschouwers de harde strijd mede, tusschcn haar moeder- en haar vrouw zijn en genieten daarnaast van de fraaie fotografische opnamen, Welke de technici in deze film op de gevoelige plaat hebben weten vast te leggen. Waarom zouden wij de spelintriges gaan vertellen? De beroemde roman van Graaf Leo Tol- §toi is genoegzaam bekend en dat wij deze thans vertolkt kunnen zien door een zoo groot kunstenares doet elke beschrijving overbodig zijn. Dit is immers voor Schagen een evene ment en wij bepalen ons er dan ook toe ieder op te wekken, om dit cinematogra fisch meesterwerk te gaan zien. EEN VLUCHTELING. Gistermiddag is in den tuin van den heer N. J. C. van Geelen een vogel van groote af meting gevangen, behoorende tot de uilsoor ten en voorzien van een ring, waarop ver meld stond: Nat. Hist. Museum Leiden (Holl) en het nummer van 154381. De directie van dit nummer is door den heer Van Geelen op de hoogte gebracht van de vangst. Een BREUKBAND, „NIEUW SYSTEEM" zonder veer, is juist wat U moet hebben. Gemakkelijke pasvorm, zachte pelotte en vervangbare onderdeelen. Alléén in TERLEP's Drogisterij APOTHEKERS-ASSISTENTEN, HOOGZIJDE 103. SCHAGEN. Uit onze Omgeving WARMEN HUIZEN Donderdagavond hield de middcnstands- vereeniging afd. van den K.N.M.B. War- menhuizen oen algemeene vergadering in de zaal van den heer Slikker. Opening. De voorzitter opende de vergadering, de aanwezigen hartelijk welkom heetende. Spr. merkte op, dat het gebruikelijke kwartiertje was verstreken (het was inmiddels al drie kwartier over tijd), maar het wachten was op onzen secretaris. Notulen. De secretaris, de heer Diepsmeer, las hier na de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Ingekomen stukken. In bespreking kwam het Borgstellings fonds. Enkele artikelen uit het reglement werden voorgelezen en tevens voorlezing van de vragen betreffende het hiervoor be stemde aanvragenformulier. De algemeene opinie was van dien aard dat niet veel middenstanders hiervan zullen profitceren. Het is gewoonweg een statistiek en zoo scherp, dat op z'n knapst uitgedrukt je tot je hemd toe wordt uitgekleed of nog erger. De heer Rijs. verscheen inmiddels ter ver gadering en werd door den voorz. welkom ge boeten. Voornoemde was uitgenoodigd om reden de politie tegenwoordig een rondgang door het dorp doet en van de winkeliers wordt verlangd een lijst van artikelen zicht baar op te hangen met momenteel gelden de prijzen. De heer Rijs, gem.-secretaris, merkte op dat men niet van hem moest verwachten, een wijsgeerig verslag betreffende de nieu we instructies van den monetairen toestand op hot gebied van prijsopdrijving. Hevige hoofdpijnen Voor altjjd verdwenen Een merkwaardig geval van beterschap door gebruik van Kruschen Salts werd ons beschreven door mevr. H. E. te S. „Eiken morgen opnieuw stond ik op met ondragelijke hoofdpijnen. Ik was altijd moe en het leven scheen nauwelijks de moeite waard. Maar ik had zooveel over Kruschen Salts gelezen, dat ik besloot het ook eens te probeeren. Toen ik het ongeveer een maand lang genomen had, merkte mijn vriendin plotseling op: „Je ziet er veel beter uit, voel je je nèt zoo goed?" Toen ik ja zei cn dat het door Kruschen Salts kwam, schoot zij in den lach, en zei: „Och, waarschijnlijk zou je je zonder dat goedje wèl zoo goed voelen'". Maar ik hield vol en na ongeveer drie maan den zei ze: „Werkelijk, ik heb nog nooit iemand zóó zien veranderen. Je bent een heel andere vrouw en als dat door Kruschen Salts komt, ga ik het ook probeeren.'* Kruschen Salts bestaat uit 6 zouten, die de werking van ingewanden en nieren be vorderen, en zoodoende voor meer afdoende verwijdering van afvalstoffen zorg dragen. Hierdoor wordt de oorzaak weggenomen van klachten als hoofdpijn, gevoel van vermoeid heid e.d. Probeer eens een tijdlang de da- gelijksche dosis Kruschen Salts en U zult zich in alle opzichten prettiger voelen: geen hoofdpijnen meer, maar nieuwe levenslust en een onverstoorbare opgewektheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogis ten a f 0.40, f 0.70 en f 1,60 per flacon, om zetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Een circulaire werd door hem voorgelezen De gevolgen van de devaluatie zijn, dat de Minister een order heeft uitgevaardigd en een schrijven aan de burgemeesters gericht, dat de politie de zalcenmenschen tegen prijs opdrijving moeten waarschuwen en zij een lijst in hun zaken moeten ophangen van de prijzen der aanwezige goederen. Moet de winkelier zijn voorraden aanvul len met duurder geworden artikelen, dan mag hij ook den prijs met dit bedrag ver- hoogen. Op die prijsopslag mag geen op slag gelegd worden. Van a tot z is deze cir culaire voorgelezen, doch dit was het voor naamste punt. De vraag werd gesteld wanneer een bestelling bij een firma of grossier wordt gedaan en men 20 of 30 pet. meer moet be talen, als men weet dat zij goederen uit voor raad kunnen leveren. De heer Rijs merkte op dat men verplicht is bij zulk een. geval den Minister hiermede in kennis te stellen. Opgemerkt werd, dat men onverschillig waarmee, hetzij klein of groot, voorraad moet hebben. Neem aan, de prijs mag niet worden verhoogd, dus bijgevolg moet de za kenman 20 pet. meer bedrijfskapitaal heb ben om denzelfden voorraad goederen te houden, die man verplicht is te houden. De heer Leegwater, brigadier-titulair, kwam ter vergadering; ook hij was uitgenoodigd. Dat onnoodige prijsopdrijving wordt verbo den is ons duidelijk, maar de conclusie wordt getrokken, dat uit deze stelregel on eerlijke concurrentie zal voortvloeien. De heer Leegwater deelde mede, dat wat betreft het vermelden van de prijzen der aanwezige artikelen, thans men volstaan kan met enkele artikelen, doch steeds zal moeten worden uitgebreid. Volgende week moeten de prijslijsten hangen en zoo wor den opgehangen, dat het voor het publiek zichtbaar is Voor de ramen hangen is dus niet verplichtend. De wenschelijkheid kwam naar voren dat bij eventueele gevallen door den Burgemees ter de besturen van de Middenstandsver- eenigingen hiermede in kennis worden gesteld. Het bezoek van de politie bij de winke liers heeft velen verontrust. De secretaris deelde mede, dat een verzuim bij het be stuur licht, omdat tijdig genoeg hierover bericht is ingekomen. Een verwijt omtrent dit is niet gemotiveerd. De heer Leegwater verklaarde dat overi gens op zijn volle medewerking kan worden gerekend, mits' ook hem de medewerking wordt toegezegd. Spreker raadde aan dat wanneer het Middenstanders bekend is, dat grossiers onnoodig prijsopdrijven, dit aan de autoriteiten kenbaar te maken. In bespreking kwamen de belangen, aan gesloten te zijn bij den K.N.M.B. De tevre denheid van de vergadering was allesbehal ve. Een geval werd genoemd over een zeer belangrijk geval, waarover is gecorrespon deerd ongeveer 14 dagen terug en hierop taal noch teeken is ontvangen. De vergade ring was hierover zeer ontstemd en oordeel de, dat we goed zijn contributie af te dra gen en bij dezen voortgang Nieuwe Nicdorp zullen volgen, om van den Bond af te schei den. Tot afgevaardigden naar de districtsver gadering in Schagen werden gekozen de heeren Diepsmeer en A. Nieuvvland, tot plaatsvervangers A. de Geus en D. Pastoor. Deze heeren namen de benoeming aan. Rondvraag. Deze leverde niet veel op en de besprekingen waren van meer huis- houdelijken aard. Hierna sluiting en dankte voorzitter de aanwezigen voor de zakelijke en aangename besprekingen. WI ERIN GEN „HAAR GROOTSTE SCHAT" in Cinema de Haan. Wilt u lachen? Zoo eens recht hartelijk bulderen, dat de lever schudt en de buik stevig moet worden vastgehouden? Ga dan deze week eens kijken naar Haar Grootste Schat, dat vanaf heden in Cinema de Haan draait. Als U een beetje laat komt, loopt U in de hal al te grinneken, zóó aanstekelijk werken de lachsalvo's, welke U vanuit de donkere zaal tegemoet klinken. En eenmaal binnen Wel dan doet U mee, hartelijk en ongedwongen en U voegt Uw proestbuien bij die der anderen. Haar Grootste Schat is, zooals de Avond post schreef, een- brillante amusementsfilm met een allergeestigstcn dialoog, die de zaal van den eenen schaterlach in den anderen doet vallen. Kösterlitz weet de geschiede nis, die meer heeft van de klucht dan van de comedie, zoo te vertellen, dat de aardige vondsten en verrassende wendingen, die zij in overvloed bevat, volkomen tot haar recht komen. Franziska Gaal is op haar best! Wie een zoutelooze ziellooze klucht ver wacht, zal aangenaam verrast zijn te bemer ken dat de beroemde Franziska Gaal er in slaagt de lachsalvo's te verweken zonder aan de gevoelige trekjes van het gegeven afbreuk te doen. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat men in Cinema de Haan niet over bezoek zjil heb ben te klagen. De film verdient afgeladen zalen. Gisteren vergaderde in Hotel de Haan de Ned. Bond van Boerinnen en andere platte landsvrouwen, afd. Wieringen. De Voorzitster betreurde de slechte op komst. Mevr. Menagé Challa hield voor de pauze een ernstige voordracht, genaamd „Rabbetje"( waarin twee opvoedingsstelsels naast elkaar worden gezet. Op waarlijk hoogstaande wijze wist mevr. Menagé Challa de zielestrijd van Rabbetje en haar zelfoverwinning te schetsen. Ook droeg spr. nog enkele luimige schet sen voor. Na afloop deelde de voorzitster mede, dat de Kookcursus niet doorgaat, wegens het niet kunnen krijgen eener leerares. De handwerkcursus waaraan aanvankelijk 20 dames zouden deelnemen, kon tot nog toe niet beginnen, omdat de meesten zich had den teruggetrokken. Tegen half November zal opnieuw een lezing worden gehouden. R.K. gem. tooneelvereeniging. Door de R.K. gem. tooneelvereeniging „St. Hippolytus" is in studie genomen het too- neelstuk „Het winkeltje van tante Gerta." Politie. Vermist:- een heerenrijwiel, merk Burgers E.N.R. Is aan komen loopen: een ruig zwartharig hondje. Gevonden: een paar heerensokken. HOOGWOUD AARTSWOUD. De Coop. Aankoopvereeniging „Ons Be lang'* heeft hare algemeene vergadering ge houden ten huize van mej. wed. K. Renooij a. d. Gouw. Bij de opening zegt voorzitter Braat: We leven in een veel bewogen tijd. Voor dertig jaar was het heel wat rustiger. Toen kwam de wereldoorlog met haar mobilisatie en wat volgde er toen: de groote crisis en thans tenslotte de devaluatie. Van dit laatste ver wacht spr. voorloopig althans voor den boe renstand niet veel goeds. Hoogere uitgaven aan den eenen kant en voor de producten weinig hoogere prijzen. Een beter geluid kunnen we laten hooren ten opzichte van onze vereeniging. Nog versch ligt ons in het geheugen de viering van het 25-jarig bestaian onzer vereeniging. De verstandhouding tusschen bestuur, com missie en leden was van den besten aard. Uit de jaarrekening die toegezonden werd is reeds gebleken, dat de vereeniging weer gunstig heeft gewerkt. Secretaris Veerman leest de notulen, die onder dankzegging worden goedgekeurd en geteelcend. Naar aanleiding van de notulen deelt voorzitter ten eerste mede, dat de opslag plaats te Kolhorn gebouwd door het Cen traal Bureau haar voltooiing nadert en spoedig klaar zal zijn, ten tweede, dat be sluip- on' commissarissen hebben besloten zich aan te sluiten hij .-de G.L.O. controle op veevoeders, hetgeen de afnemers nog meer zekerheid zal. geven dat zij niet alleen goede kwaliteit, doch ook de gewenschte samen stelling zullen ontvangen; en ten derde dat Dr. Grashuis bereid is een lezing te houden over veevoeding. Als datum werd genoemd 5 Nov. a.s. in de zaal Modder te Hoogwoud. Het gedrukte jaarverslag 19351936 wordt door de administrateur voorgelezen. Hier uit blijkt dat het ledental 68 gelijk is geble ven. De geheele omzet bedroeg 2437238 Kg. Was de omzet voederartikelen iets lager, dat van de meststoffen was iets hooger dan vo rig jaar. De geheele omzet in geld was minder. De bezittingen werden met f 750 afgeschreven, waardoor het pakhuis op de balans kwam te staan op f 2000 en de 38 superfosfaataan deelen op f 760. De debiteurenpost wijst aan f 9112.84, waarvan ruim f 6000 dadelijk in baar is, zoodat er ongeveer f 3000 achterstal lig is, hetgeen zeer gunstig kan genoemd worden. De winst bedroeg f 2741.92. Een hartelijk woord van dank brengt voor zitter aan den administrateur Westerveld voor zijn vele bemoeiingen zijn duidelijk jaarverslag en zijn accuratesse. Bij de gehouden verkiezing werd het iftre- dende bestuurslid, de heer L. Glas, met bij na algemeene stemmen herkozen. Als com missaris inplaats van den heer G. Hemko (niet herkiesbaar) wordt gekozen de heer P. Langedijk, a. d. Gouw. Op welke manier men de winst zou aan wenden, werd langdurig besproken. De eene zijde was voor meer en de andere voor min der bijschrijving bij het ledenkapitaal of bij de reserve. Het bestuursvoorstel om 3 pet. van elk zijn geldelijkcn omzet op ledenreke ning bij te schrijven en de rest bij de reser ve te voegen, werd met bijna algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag brengt de heer D. Rooker dank aan den heer G. Hemke voor de aan gename samenwerking. Ook aan het Be stuur brengt deze hulde voor de bijzonder gepaste wijze waarop zij het feest ter eere van het 25-jarig jubileum hebben georgani seerd. Bij, de sluiting zegt voorz.; we zijn in bet beginjaar op weg naar ons gouden jubi leum. Laten we hopen, dat dit zoowel voor onze vereeniging als voor ons allen een bloeitijd moge zijn. Met woorden van dank aan den afgetreden commissaris als aan de leden van het stembureau en aan allen voor de gezellige toon van vergaderen, volgt sluiting. ZIJPE PETTEN DE KERMIS. Blijkens de advertentie in dit nummer zal tijdens de Pettener kermis de bekende Centraal Bioscoop van Noord-Scharwoude weer draaien in het gemeentelijk gymna stiek-lokaal. Het programma, dat deze drie dagen wordt geboden kan er weer zijn. Allereerst Zondag de Hollandsche film „De Kribbebijter", waarover de geheele pers bij het eerste uitkomen in Augustus 1935 enthousiast was. Deze film werd toen ge noemd de beste Nederlandsche amusements film tot dusver gemaakt. De Haagsche Courant schreef „eindelijk eens een Neder landsche film die zich met de internationa le productie kan meten". Het is dan ook een zeer geslaagd film werk, waarin Cor Ruys en Louis de Bree de hoofdrollen vervullen. Voor Maandag wordt de wereldberoemde film .Mazurka", het meesterwerk van Wil- ly Forst aangekondigd. Dit is een film, welke men moet hebben gezien. Zij boeit van begin tot eind door het prachtige dra matische gegeven, dat in deze film is ver werkt. Tenslotte Dinsdag weer een Nederland sche film „Suikerfreule", naar het bekende tooneelstuk van Henri van Wermeskerken. Ook dit is een product van de Nederland sche filmindustrie, dat er zijn kan. Het geeft een indruk van het leven in Ne- derlandsch Indië, waarbij de hoofdrollen worden vervuld door artisten van naam, als Aaf Bouber. Louis de Bree en vele anderen. Het bijprogramma is ook goed verzorgd. Hierin kan men 's werelds lievelings film kind Shirley Temple bewonderen in de film „Moeders Lieveling" welke tevens wordt gedraaid in de kindervoorstelling op Zondagmiddag. Voor verdere bijzonder heden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. BURGERBRUG. De tooneelvereeniging „Tavenu" alhier heeft voor Kerstmis in studie genomen het mooie tooneelstuk: „Er staat geschreven.1' Dammen. Donderdagavond ƒ.1. speelde D.V.T.O. (Zij per Damclub) haar eerste der serie neder laagwedstrijden ter gelegenheid van haar 5- jarig bestaan, tegen de Alkmaarsche dam club W.D.O. D.V.T.O. W.D.O. P. WaiboerH. Timmerman 2—0 A. Slijkerman Sr.G. Smit 1—1 C. D. Rezelman—C. Dammer 0—2 M. DapperP. Veer 11 A. Slijkerman Jr.H. Toepoel 20 B. GtootJ. Ameisbeek 2—0 J. BreedH. Linders 1—1 C. GrootC. Booij 11 G. ZomerdijkNuijens 0—2 J. P. GeensenP. Noom 20 P. Slijkerman Sr.—J. Otsen 2—0 P. HoedjesS. J. Schrooder 11 G. Rademaker—J. Kaal 2—0 P.d e Wit—B. Luijtjes 1—1 A. van Egmond—R. W. Zaadnoordijk 2—0 A. BlokkerL. Verver 11 S. Hoek—C. de Jong 2—0 J. BloothooftHomma 0—2 G. van SchaikC. Fok 2—0 Ant. SchoutenJ. Veerman 2—0 Totaal 27—13 ALKMAAR MEUBEL-EXPOSITIE bij KOFA te Alkmaar. Na de twee geweldige Kofa-Reclames, waarvan wij overtuigd zijn, dat zoo goed als iedereen daarvan heeft geprofiteerd, is de directie thans op het idéé gekomen een meu belexpositie te houden, zooals hier in Alk maar nog nooit is gepresenteerd. Gedurende 8 dagen houdt De Kofa een buitengewone meubelshow. Een ieder wordt in de gelegen heid gesteld, de reusachtige toonzaal te be zichtigen, zonder eenige vemlichting, dus vrij entree. De toonzaal is verdeeld in verschil lende interieurs, voorzien van de nieuwste Jaarbeurs-modellen. Hier ziet men een Engclsche.-huiskamer, hetgeen uw woning zoo gezellig kan maken, daar een afdeeling kleinè meubelen, welke het groote geheel in uw huis op zoo gelukkige wijze aanvullen. Verderop een Engelsche rietsalon, welke thans bij Kofa binnen het bereik van menig een valt wegens de scherp gestelde prijzen. Om alle bezienswaardigheden op te noemen is ondoenlijk en wij raden u dan ook aan eens in de komende 8 dagen een kijkje te gaan nemen bij Kofa in de Langestraat. SINT MAARTEN Vrijdag was het knechtje van den smid J. v. d. H. alhier aan het kachelhoutjes hakken, waarbij het 2V^-jarig zoontje van den smid aanwezig was. Het noodlot wilde dat het kleine ventje een houtje op het blok wilde leggen, juist toen de bijl naar beneden kwam, met gevolg dat wijs- en middenvinger bijna voor de helft werden af gekapt, terwijl ook de vrees bestaat dat het ringvingertje hetzelfde lot moet deelen. Dr. Groephart verleende de eerste hulp, waarna het ventje naar Alkmaar is vervoerd. HARENKARSPEL Herbenoemd tot molenmeester van den Ringpolder de heer L. Doekes en tot hoofd ingeland van dien polder de heer C. Berk houwer, beiden te Dirkshorn. LANGENDIJK Van deskundige zijde deelt men ons mee, dat de prijzen, welke bij de laatste verkoo- ping van tuinbouwgrond werden besteed, hooger waren dan ze de laatste jaren plach ten te zijn. Men oordeelde, dat de stijging wel 20 pet. bedroeg. In de eergisteravond gehouden vergade ring van het bestuur der afd. van het Witte Kruis, is besloten, het 40-jarig bestaan op eenigszins feestelijke wijze te herdenken. De juiste datum is nog niet vastgesteld, in elk geval zal het eind November worden. Volgens mededeeling van de Ned. Sier teeltcentrale, kan de verplichte inlevering plantgoed tulpen en inlevering te veel ge- nlante hyacinthen, tulpen en narcissen van 26 Oct. tot 7 Nov. plaats vinden, o.a. aan de veiling van de .Langendijkei Groentencen trale te Broek op Langendijk. Ten aanzien van de reserveering en inlevering van lever bare vroege tulpen en hyacinthen kan deze geschieden van 7 tot en met 12 Dec. a.s., eveneens bij die Centrale. Een besluit inzake inlevering van late tulpen is nog niet geno men, doch de verplichting van reserveering blijft voorloopig gehandhaafd. In de collectie loten van den loten-debi- tant den heer D. Zeeman te Zuidscharwou- de, was ook een gedeelte van het nummer 1611, op welk lot de honderdduizend is ge vallen. Voor den eigenaar van het „briefje" zal deze prijs ongetwijfeld welkom zijn ge weest. OUDKARSPEL. Operetteclub „Caecilia". Naar wij vernemen, heeft de operette-club Caecilia alhier in studie genomen de beken de operette: „lm Weissen Rössl". Men tracht wederom, evenals voorgaande jaren, de me dewerking te krijgen van dames en heeren musici voor het vormen van een orkest. On- KNIEKAPPEN - ENKELSTUKKEN, enz. - BUIKBANDEN en HEEREN GORDELS vanaf f 7.50 - BREUKBAN DEN met en zonder veer. Verder alle andere VERPLEGINGS- ARTIKELEN. T E R L E P 's Drogisterij APOTHEKERS-ASSISTENTEN, HOOGZIJDE 103. SCHAGEN. getwijfeld staat het operette-minnend pu bliek dezen winter weer een paar mooie uit voeringen te wachten. NOORDSCHARWOUDE. 4e Nonstop-uitvoering. Onze plaatselijke gymnastiekvereniging Hercules en Hygiëa, zit niet stil. De repeti ties voor de 4e Nonstop-uitvoering zijn al weer geruimen tijd aangevangen onder be kwame leiding van den heer K. Boot. Deze nonstop-revue is weer geheel nieuw en js getiteld: „Is dat wat". Een keur van nummers staan op het programma, waaraan wederom medegewerkt wordt door het or kest de Vroolijke Vinken en de bekende artisten. Wie een mooien avond wil bijwonen ga naar een der 4 nonstop-uitvoeringen van Her cules en Hygiëa. Zie advertentie in dit nummer. BROEK OP LANGENDIJK. BLOEMBOLLENVEILING. Vrijdagmorgen werd in het veilingsge bouw van de Langendijker Groentn-Cen- trale alhier de negende droge bloembollen veiling gehouden. Er waren ruim 465.000 stuks bollen aangevoerd, met nog een paar honderd kilo plantgoed. Er was echter in 't geheel geen belangstelling van de zijde der kooplieden, zoodat er niets kon wor den verkocht. Alles werd overgenomen voor de regeering. Landpachters en hypotheekboe- ren in Nederland bijeen. Leeuwarden, 16 Oct. Onder voorzitter schap van den heer J. N. Jansma van Scharsterbrug hield de Provinciale Afdee ling van den Bond van Landpachters en hypotheekboeren in Nederland een vergade ring te Leeuwarden, waarin als spreker op trad de heer H. van Houten, lid van de Tweede Kamer en algemeen secretaris van dien bond. Tot onderwerp van zijn rede had deze spreker gekozen: „De beteekenis van het ontwerp-pachtwet en van de de valuatie voor den landbouw." De heer Van Houten begon met er op te wijzen, dat het 1 October 1938 een eeuw ge leden zal zijn, dat een regeling van de pacht in het burgerlijk wetboek werd opge nomen. Als aanstonds het nieuwe ontwerp tot wet verheven zal worden, dan zal deze dag voor ons een feestdag zijn, aldus spr. Op het oogenblik geldt nog, dat de be langen der boeren zijn geschonden, en hij die voor zijn rechten durft op te komen, voor revolutionnair wordt uitgescholden. Het is daarom ook zoo moeilijk om de boe ren te bewegen zich te organiseeren. De ar beid op het land is altijd miskend. En de boer gaat hierin niet vrij uit, omdat hij zich steeds heeft laten wijs maken, dat het werk, verricht met iemand, die een hoog boordje om heeft veel hooger moet worden aangeslagen. Spr. deelde vervolgens mede, dat de actie voor een betere pachtregeling al dateert van vijftien jaar geleden, toen de bond werd opgericht en ging vervolgens na, wat er al zoo gedaan is om verbetering voor den boerenstand te verkrijgen. Komende tot de devaluatie en haar betee kenis voor den landbouw, betoogde spr. dat deze is gekomen als een dief in den nacht. Er waren menschen in ons land, die geloof den, dat hier nooit devaluatie zou komen. Zij vertrouwden vast op de woorden van den minister-presiclent. Oppervlakkig oordeelend zou men zeggen, dat de gevolgen van de devaluatie voor den landbouw gunstig zullen zijn, want wan neer de export gelijk zou blijven, zou een grooter aantal guldens ontvangen worden. Spreker vreest, dat de kosten van de deva luatie gedragen zullen worden door d e schouders, die ook de gevolgen van de aanpassingspolitiek der regeering hebben gedragen. De regeering heeft steeds gepreekt „Het moet goedkooper worden in Neder land". Spreker is het daarmee eens als ook het kapitaal wordt aangetast en de vaste lasten. Maar de regeering deed het eene en liet het andere na. Bijna het geheele platte land is uitgeschakeld als kooper op de in- dustriemarkt, want er is geen geld. Ook de werkloozen zijn op de binnenlandsche markt uitgeschakeld. Wij zullen prijsstijging krij gen. dat staat vast en het is ook niet ver keerd. Dit beteekent echter, dat de werk lozensteun en de laagste loonen omhoog moeten, want de circulatie van het geld moet verruimd worden. De devaluatie dus doorzetten en de groepen, die het niet kun nen dragen, helpen, want anders komt de landbouw niet waar wij hem hebben willen. Met een beroep op het recht van de wer kers op den bodem, eindigde spr. zijn rede. is de vanouds beproefde Akkers Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Nog meer dan vroeger is nu het beproefde hoest-geneesmiddell Verlódgde prijzen t f 0.75, f 1.25, f 2 per flacon.

Schager Courant | 1936 | | pagina 6