*OH t Belangrijke rede van Schuschnigg KIJKEN KOOPENCLOECK Storm aan de Noordzeekust DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Uitspraak van het volk over het toekomstige regiem in Oostenrijk Blum verdedigt het volksfront President Lebrun in den Elzas Ramp op 't Eriemeer Baitenlandsch Overzicht MAANDAG 19 OCTOBER 1936. 80e Jaargang. No. 10090, Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen, Monarchie niet uitgesloten Schuschnigg „HET OOSTENRIJKSCHE VOLK IS „ZICH BEWUST VAN ZIJN CULTU- „REELE GEMEENSCHAP MET HET „GEHEELE DUITSCHE VOLK." Bondskanselier Dr. Schuschnigg heeft Zaterdagavond een redevoering uitgesproken, voor 1500 politieke functionnarissen van het Vaderland- sche front en daarin de mogelijkheid ter sprake gebracht van een later te houden plebisciet over het toekom stig regiem in Oostenrijk. Bij deze gelegenheid heeft Dr. Schuschnigg belangrijke politieke verklaringen afgelegd. Na een-historisch overzicht besprak de mi nister eerst oeconomische kwesties. Hij verklaarde daarbij met nadruk, dat mén niet. zal overgaan tot een devaluatie van de schelling. Devaluatie van den schelling beteekent een verhooging van den prijs der grondstoffen, hetgeen een ondraaglijken achteruitgang in den levensstandaard der geheele bevolking met zich zou meebrengen. Vervolgens sprak Schuschnigg over de ont binding cler weerkorpsen. Hij besloot dit deel van zijn rede met de volgende woorden: „Hiermede onthef ik vice-kanselier Baar- Baarenfels op diens verzoek van het opper bevel over de militie van het Vaderlandsche Front. Als opperbevelhebber heb ik benoemd luitenant-veldmaarschalk Huelgerth, landes hauptmann van Karinthië. Luitenant-veld maarschalk Huelgerth heeft deze benoeming aanvaard. De bondsvlag. Een verdere belangrijke verklaring van den bondskanselier had betrekking op de Óostenrijksche staatsvlag. Voortaan zal de vlag met hét krukkenkruis (van het Vaderlandsche front) in het bin nenland aan de staatsvlag gelijk worden gesteld. Het Dollfuss-lied zal naast het oude Vader landsche lied van Haydn tot tweede natio naal lied worden verheven. De verhouding tot Duitschland. In de volgende fase van zijn redevoering sprak dr. Schuschnigg over het op 11 Juli met Duitschland gesloten verdrag. Schusch nigg verklaarde, dat dit Verdrag niet te be schouwen is uit een oogpunt van binnen- landsche politiek. De zelfstandigheid van Oostenrijk en de totaliteit van het vaderlandsche front, al dus Schuschnigg, zijn boven allen twijfel verheven. De beteekenis der overeenkomst is veeleer gelegen op het gebied der natio nale politiek. Het is te hopen, dat hierdoor een der smadelijkste hoofdstukken der Duitsche geschiedenis definitief tot het verleden behoort. Oostenrijk als souvereinen staat. „Wij willen Oostenrijk als souvereinen staat, als het Oostenrijk, dat zich thans lui de en duidelijk uitspreekt als Duitschen staat, waaraan ik ook in de toekomst niets wenscht te veranderen. Het Óostenrijksche volk is zich bo ven alle thans bestaande tegenstel lingen op het gebied der wereldbe schouwing bewust van zijn cultu- reele gemeenschap met het geheele Duitsche volk. Wij zijn het eens met de opvatting der regeering van het Duitsche Rijk, dat de overeenkomst van 11 Juli den Europeeschen vrede dient". De kwestie der monarchie Ten aanzien van de kwestie der. monar chie zeide de bondskanselier o.m.r Propaganda en politieke activiteit der mo narchisten zijn binnen het kader van het vaderlandsche front toelaatbaar. Het vader landsche front heeft plaats voor allen, zoo wel voor hen, die in de monarchistische, als voor hen, die in een niet-monarchistische grondwet den idealen staatsvorm zien; Geen staatsvorm heeft aanspraak op eeuwig bestaan. De staat en niet de staatsvorm is primair. De oplos sing kan evenwel nimmer van bui tenaf worden beinvloed niet het bui tenland heeft daarover de beslis sing, ook zelfs niet de Óostenrijk sche regeering, doch slechts 't Oos tenrijksche Volk. Een dergelijke volksstemming is niet binnen afzienbaren tijd te ver wachten. Niettemin moet men uit gaan van de gedachte, dat de tijd der beperking van de Óostenrijksche souvereiniteit in ieder geval voorbij is. Voorts verklaarde de bondskanselier, dat het volgend doel van zijn regeering is de ten uitvoerlegging van de grondwet van Dolfuss. Gisterochtend groote demonstra ties van het Vaderlandsche front Gisterochtend is de groote demon stratie van het Vaderlandsche front op het oude exercitieveld te Schemlz voortgezet. Meer dan 300.000 personen waren hier vereenigd met 1000 vanen. Na een H. Mis in de open lucht werden de standaarden van de Óostenrijksche jeugd gewijd, waar na de leden van dezen bond den eed van trouw aan Schuschnigg aflegden. Onder groote stilte werd vervolgens een rede van wijlen bondskanselier Dolfuss, welke op gramofoonplaten was opgenomen, aangehoord. Deze rede wekte groote ont roering en bijval bij de luisterenden. Hierna hield bondskanselier Schuschnigg een rede, waarin hij de jeugd wees op den arbeid en den grond. Hij spoorde de jeugd aan den door Dolfuss aangewezen weg te volgen. De arbeiders spoorde hij aan zich in cor poratief verband te vereenigen met de Óos tenrijksche patriottische beweging. Spr. herinnerde <eraan, dat Oostenrijk niet meer een staat is van werklieden, doch een staat van boeren, handwerklieden of ambtenaren. Spr. voegde hieraan toe, dat iedere staat in den staat in Oostenrijk is uitgesloten. De formule van Oostenrijk is thans: „Zorg voor de economische belangen in een ster ken staat." De rede van bondskanselier dr. Schusch nigg werd herhaaldelijk door heftig ap plaus onderbroken. zonder de hulp der communis ten is de regeering onmachtig. PARIJS. De Federation radicale en de radicaal-socialisten hadden gisteren demon straties te Orleans georganiseerd, welke werden bijgewoond door de Ministers Chau- temps, Yvon Delbos, Cot en Bastid. Ook verscheidene onderstaatssecretarissen wa ren aanwezig. In den middag arriveerde minister-presi dent Blum, die hartelijk werd begroet. Hij woonde een buitengewone zitting van den gemeenteraad bij. De burgemeester begroet te Blum en deze dankte den burgemeester. Hij verklaarde verder, dat de regeering voor het geheele land wil regeeren en geen partij rancune heeft. Vervolgens begaf Blum zich naar een vergadering van de S.F.I.O. van het departement Loiret. Hierna zat de minister-president mede aan bij een banquet dat te zijner eere werd aangeboden door de radicaal-socialisten. In een rede wees hij o.a. op de geest van sa menwerking van de regeering. De democra tische instellingen moeten worden verde digd. Deze taak is door het land toever trouwd aan de regecring van het Volks front. De regeering doet haar best. Men kan goed- of afkeuren doch niemand kan ont kennen, dat we iets hebben gedaan. Ver volgens vroeg spreker, of de regeering voort moet gaan en of het ministerie moet blijven als het is en steunen op «dezelfde meerder heid in het parlement en vereeniging van sociale krachten in het land. Hij is overtuigd dat indien deze vragen aan het land wor den gesteld, het antwoord gelijk zal zijn aan dat van een half jaar geleden. Het Volksfront-idee heeft niet geleden. Wel vreezen enkele van onze vrienden voor de samenwerking, met de communis ten en zij vragen zich af, of het volksfront niet vroeg of laat ineen zal storten en of op de puinen niet een nieuwe politieke formatie zal worden gebouwd. Er kan evenwel niet met een andere po litieke formatie worden geregeerd, dan welke voor de verkiezingen werd opge steld. Indien een van de partijen het ver trouwen aan de regeering zou onttrekken, Frankrijk was steeds vredelievend FRANKRIJK WAS STEEDS VREDELIEVEND POLITIE KE ONEENIGHEDEN VER ZWAKKEN DE NATIONALE KRACHTEN. President Lebrun heeftg ister te Straats burg een monument voor de gevallenen ont huld. De president werd door een enthousiaste menigte aan het station ontvangen en ook verder langs den weg naar het stadhuis werd hij luide toegejuicht. De vreugde-kre ten van de menigte paarden zich aan de sa luutschoten van de artillerie en het gelui der klokken. In zijn begroetingsrede verklaarde de Burgemeester van Straatsburg, dat de be volking van de stad, niettegenstaande de huidige moeilijkheden, vertrouwen heeft in de bestepnning van Frankrijk, welke ook haar bestemming is. Lebrun antwoordde hierop verheugd te zijn in Straatsburg te komen. De prefect begroet te vervolgens den president. Hij verklaarde zich tot tolk te maken van de Elzassers om tVh president de verzekering te geven van hun algeheel vertrouwen en hun ideale trouw aan het vaderland en de traditie wel ke weerstand biedt aan alle ontbindende krachten. Hierna woonde de President van de repu bliek de onthulling bij van het monument aan den oever van de 111. Na een openingsrede van Detessan, nam president Lebrun het woord. O.m. zeide hij, na te hebben herinnerd aan de offers, welke de Elzas heeft gebracht tijdens den oorlog en aan de vele generaals en admiraals, wel ke de Elzas aan Frankrijk heeft geschonken, dat de wereld op het oogenblik moeilijke tij den doormaakt. Frankrijk heeft geen schuld hierin. Onmiddellijk na den oorlog stemde het toe in een vrede, welke den vol keren tot elkaar moest yoeren en LEBRUN. bracht hierbij groote offers. Het gaf het voorbeeld van wijsheid en het trachtte te midden van de volkeren welke zich steeds meer richtten tot extremiteiten, het juiste politieke, so ciale en economische evenwicht te bewaren. Deze rol van Frankrijk is nog niet beëindigd. Met den dag nemen de moeilijkheden toe. Een groote staat kan slechts medewerken aan de algemeene herleving, indien deze zelf het voorbeeld geeft, in kalm vertrouwen in zijn eigen bestemming. In dien Staat zelf moeten de wetten worden geëerbiedigd en de financiën in evenwicht zijn. Werknemers en werkgevers moeten loyaal de contracten na leven om conflicten op te lossen. Natuurlijk is dit moeilijk. Spreker verklaarde verder, dat indien weer gevaar aan de horizon dreigde, Frank rijk wederom zijn eensgezindheid terug zal vinden, zooals in alle historische uren van gevaar om zijn grond te verdedigen, doch de President vreesde, dat de nationale krachten verzwakt worden door de oneenigheden. De President besloot zijn rede met de hoop uit te spreken, dat de wereld vrede en voor spoed terug zal vinden door edelmoedige ge baren van hen, die thans op gespannen voet staan. De plechtigheid werd beslo ten met 'n mi litair défilé-. LEON BLUM. dan zou een nieuwe regeering moeten worden gevormd. Deze politiek kan even wel niet door de regeering, noch door het huidige parlement worden gevolgd. Want in dit parlement is geen andere meerder heid mogelijk dan een volksfront. Het eeni- ge zou dus zijn, dat het souvereine volk zich uitspreekt. Dan bespreekt Blum de geschiedenis van het Volksfront, dat 6 Februari 1934 gebo ren werd en gaat dan in op de arbeidscon flicten en de bezetting van de fabrieken. Ten aanzien hiervan verklaart spr. dat de wijzigingen, welke in het sociale leven zijn gebx-acht, eenigen tijd noodig hebben om in te leven. De oplossing van de problemen is niet zoo gemakkelijk in de praktijk dan schijnt op de tribune van de Kamer. Spr. verlangt vastberadenheid, doch zonder ge weld. Hij wilde orde, doch vei-geet niet, dat sommige vormen van onderdrukking een doodslag voor de republiek zouden betee- kenen, dooi'dat zij in de arbeidersmassa een afkeer van de democratische vrijhe den zouden bewerken. Leon Blum is van meening, dat de regee ring zich tegen alles moet verdedigen en hierin kan zij niet slagen zonder de ar beiders, welke rond de communistische partij zijn geschaard. Spr. is overtuigd dat de regeering van het Volksfront duurzaam is en dat haar werk steeds meer doeltreffend zal zijn. Tot sldt verklaarde hij, dat op drie ter reinen een gemeenschappelijke actie moge lijk is tusschen de radialen en de socialis ten, n.L: politieke vrijheden, pacificatie en sociale hervormingen. Dit was 10 jaar ge leden sprekers meening, en op het oogen blik gelooft hij dit nog. Negentien menschen verdronken Tijdens den zwaren storm die sedert Vrijdag op het Canadeesche Erie-meer woedt, is gisternacht op 20 km. van de kust, een groote zandzuiger vei'gaan. Ne gentien leden der bemanning, alsmede de vrouw van den kapitein zijn verdronken. Zeven man zijn vanmoi'gen volkomen uit geput en half bevroren door een vracht boot opgepikt nadat zij den ganschen nacht aan een omgeslagen reddingsboot hadden gehangen. VOORAL AAN DE DUITSCHE KUSTLIJN DANIG HUISGEHOU DEN. De zware storm heeft Zaterdag en Zondag langs de geheele Noordzeekust gewoed. De woedende elementen hebben in de Noordzeebadplaats Wijk-op-Foe'hr buitenge woon veel schade aangericht. De watermas sa's werden opgestuwd tot een hoogte zooals sedert 1911 niet is voorgekomen. In de haven van Wijk drong het water tot in de straten door, zoodat de inwoners op geroepen moesten woi-den om met behulp van zandzakken te trachten, het water te keeren. - Ook de geheele westkust van Sleeswijk- Holstein is Zondag door een buitengewoon zwaren N.W. storm geteisterd. De zeedijken hadden het zwaar te verduren en de Neufel der Koog is in verband met het gevaar van een dijkdoorbraak ontruimd moeten worden. AI het vee en voor zoover mogelijk de fhven- taris is in veiligheid gebracht, waarbij o.a. hulp verleend werd door manschappen van den rijksarbeidsdienst en S.A. Trein door den storm omgewaaid. Boven Pommeren heeft Zondag eveneens de hevige storm gewoed, zoodat de scheep- vaart op de Oostzee groote vertraging on dervond. Op het eiland Ruegen is een locaal- trein omgewaaid. Eenige wagons Wat verwacht Engeland van een nieuw Locarno 1 EEN GROEPEERING VAN MO GENDHEDEN, DIE STERK GE NOEG IS, OM IEDEREEN ON- RUSTIGEN STAAT VAN OOR LOG AF TE SCHRIKKEN. DE STRIJD IN SPANJE. De belangstelling voor een nieuw Locar no, we hebben daar reeds op gewezen, is maar zeer matig en nu België deze week te kennen heeft gegeven, niets meer te voelen voor verbinding en daardoor ver plichting aan andere staten, zal de animo wel niet grooter geworden zijn. België lieeft het gevaar gevoeld van de gebonden heid door verdragen aan andere mogend heden en het prefereert de neutraliteits- houding van Nederland. We hebben daar van de week uitvoerig bij stilgestaan. Engeland is echter een van de sterkste voorstandei's van een nieuw Locarno en wanneer we de vraag stel len wat het daarvan verwacht, dan vinden we die het juiste beantwoord in 'n hoofdartikel van de NRCrt. van Zaterdagavond, n.1. dat Engeland streeft naar een groepei-ing van mo gendheden, die sterk genoeg is, om iederen -onrustigen staat van oorlog af te schrikken, en die dus Engeland van de noodzakelijkheid zou kunnen bevrijden, toch weer op een kwaden dag op het vasteland van Europa te moeten meevechten. Door zichzelf vast daaraan te binden, zegt het blad, wil het vei'hinderen, dat elders de meening opkomt, als zou het twij felachtig zijn, of het Engelsche volk op het critieke oogenblik een inmen ging in Europa zou gedoogen en in een dergelijken twijfel kan, gelijk de geschiedenis leert, ontzaggelijk ge vaar schuilen. Het nieuwe Locarno stelt de Engelsche regeering zich voor als een rechtvaardi ging voor toekomstige regeeringen, om, zoonoodig, een verder vooruitziende, maar voor het Engelsche volk tijdelijk zeer bit tere politiek te voeren, waarvan andei's een begrijpelijke schroom van het volk op het critieke moment, zijn regeering zou kunnert afhouden. Engeland heeft dit door den Volkenbond willen bereiken, toen Hoare in de Assemblee van 1935 zijn beken de toezegging deed, dat Engeland bereid was, voortaan zich voor den vrede van Europa te interesseeren, ook buiten de sfeer van zijn eigen belangen. Het aanbod was voor Laval bedoeld. Hij liet het voor bijgaan. De Volkenbond had gefaald, daar om voelt Engeland behoefte aan een nieu we constructie. Het zag er al niet naar uit, dat deze gemakkelijk tot stand zou komen. Duitschland heeft er een bedoeling mee, precies tegenover gesteld aan die van Engeland Frankrijk en Italië. Er moeten haast wonderen gebeuren, wil men het eens worden, maar er kunnen in dezen stormachtigen tijd wonderen gebeuren. Mislukt nu „Locarno", dan blijft er voor Engeland, voor Frankrijk en voor Italië weinig anders over, dan te probeeren den Volkenbond tot een bruikbaar instrument ter beveiliging van den vrede te maken. Veel reden tot optimisme is er niet wan neer we den toestand objectief beschouwen. De toestand in Spanje heeft in den laat- sten tijd weinig verandering ondei'gaan. Wel wordt er nog bitter gevochten en xna ken de rechtschen, de opstandelingen dus, langzaam vorderingen, doch de regeerings- troepen weten nog steeds stand te houden en de strijd om Madrid is nog altijd onbe slist, al is het wel een kwestie van tijd dat de overwinning voor de opstandelin gen zal bevochten worden. werden door het geweld van den storm uit de rails geworpen, waar bij zeven personen licht gewond werden. Storm in Noord-Engeland. Boven Schotland en Noord-Engeland heeft een storm van buitengewone hevigheid ge woed. Op verscheidene plaatsen zijn de te legrafische en telefonische verbindingen ver- bi-oken. Verschillende schepen verkeei'en in een gevaarlijke positie, o.a. het Noorsche s.s. „Saint Joseph", dat op de Gray Rocks is gestrand, en het vrachtschip „Hauxley" uit New Castle, dat zich voor de kust van Northumberland in moeilijkheden zou bevin den. ij GIFTMENGSTER GEARRESTEERD. Parijs. De laatste editie van het blad Pai'is Soir publiceert een telegram uit Brus sel, volgens hetwelk te Luik een vrouw ge arresteerd is, die 15 personen door middel van digitaline zou hebben vergiftigd.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1