RAAD WIERINGEN Na een 17-jarig lidmaatschap ontslag gevraagd als raadslid. De ontslagname later weer in getrokken, doch daarna weer be rust. Een voorbarig oordeel. Woorden van dank. Pleidooi voor subsidiëering van de Openbare Leeszaal te Alk maar. Hamerstukken. De Vleeschkeuringsdienst! Er wordt door gekletst! Vergadering van den Raad op Dinsdag 20 October 1936, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer L. C. Kolff, burge meester; secretaris de heer C. F. van Duin. Afwezig zijn de heeren Boersen en De Haan, terwiji er één vacature is, wegens be danken van den heer Oden. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, en doet mededeeling van de benoeming van den heer F. Bontkes tot lid van den Raad. De heer Bontkes zond bericht, dat hij de benoeming aanneemt. Aan de orde is het onderzoek van de ge loofsbrieven van den heer Bontkes, welk onderzoek wordt gedaan door de heeren Lont, Wigbout en Kooij. Na heropening wordt het door de commis sie samengestelde rapport uitgebracht. Er blijkt uit; Toelating raadslid. De met het onderzoek belaste commissie rapporteert, dat de benoemde aan de bij de wet gestelde eischen voldoet. Ten aanzien van de geloofsbrief wordt echter opgemerkt, dat het afgetreden lid, de heer D. Oden, na de indiening van zijn ont slagname deze nadien weer heeft ingetrok ken en wel op 25 September, den zelfden dag, waarop de heer Bontkes door den Voorzitter van het hoofdstembureau werd benoemd ver klaard. De vraag, kan dus rijzen of het ge volg van die intrekking is, dat de heer Oden raadslid is gebleven en de benoeming van den heer Bontkes dus ongeldig is geweest en deze niet mag worden toegelaten. Krach tens de opvatting van Ged. Staten van Noordholland evenwel (beslissing van 1 Mei 1929) is een ontslagname van een raadslid, zoodra de Burgemeester, als voorzitter van het hoofdstembureau, daarvan heeft kennis genomen, onherroepelijk en kan daarop riiet worden teruggekomen. Volgens aan de commissie verstrekte in lichtingen, zou de heer Oden tot intrekking van zijn ontslagname zijn overgegaan, toen hem bleek, dat hij, ondanks zijn aanvaar ding van de functie van controleur bij de steunverleening, zijnde een gemeentebetrek king, waarvoor hij door Burgemeester en Wethouders op basis eener burgerlijke ar beidsovereenkomst in gemeentedienst was genomen, zijn Raadslidmaatschap gedurende de huidige zittingsperiode kon blijven ver vullen en wel op grond van de overgangsbe paling der wet van 23 Mei 1935 (Stbl. no. 306). Naar de meening van de commissie is hierbij echter ten onrechte op die bepaling een beroep gedaan. De commissie is n.1. van oordeel, dat een overgangsbepaling slechts ten doel kan hebben een bestaanden toestand te regelen of te sanctionneeren. De meest re delijke uitlegging is, dat de wet de in 1935 gekozen raadsleden, die d e s t ij d s op ar beidsovereenkomst in gemeentedienst wa ren, de gelegenheid heeft willen geven die functie tot het einde der zittingsperiode te blijven vervullen. Dergelijke bepalingen eischen een strikte uitlegging en ook daarom is het niet waarschijnlijk, dat de wetgever heeft kunnen goedvinden, dat een toestand, waarbij een aan het gemeentebestuur onder geschikt persoon tegelijkertijd ra.^eislid is, nadien weer in het leven wordt geroepen, al is dit dan ook slechts tijdelijk. Wel zijn bovenvermelde beschouwingen min of meer achterhaald door de nader van den heer Oden ontvangen kennisgeving, dat hij in de ontslagname berust, doch de com missie meent niettemin die beschouwingen niet achterwege te hebben moeten laten. Op grond van een en ander is de com missie van oordeel, dat de benoeming van den heer F. Bontkes op juisten grond is ge schied en aangezien er, voor zoover haar be kend, ook overigens geen gegronde bezwaren tegen zijn toelating als raadslid zijn, stelt de commissie voor tot zijn toelating te be sluiten. Aldus wordt besloten. De notulen worden gelezen, ze worden on veranderd vastgesteld. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen zijn: van den heer D. Oden be richt, dat hij als lid van den Raad bedankt; «en later bericht dat hij op zijn ontslagname terugkomt en een nog later schrijven, waar bij hij mededeelt, dat hij toch in zijn ontslag name berust. De heer Oden dankt den Voorzitter, Wet houders, Raadsleden en Secretaris voor de samenwerking gedurende zijn 17-jarig lid maatschap ondervonden en uit de wensch dat het de gemeente en de gemeentenaren goed moge gaan. Waar de heer Oden in het laatste schrijven mededeelde dat de Bur gemeester zoowel als de Secretaris fen on rechte meenden dat het raadslidmaatschap onvereenigbaar is met de functie die de heer Oden thans vervult, merkt de Voorzitter op, dat deze conclusie toch wel wat te voorba- rug is, want Ged. Staten hebben ten dien aanzien geen uitspraak gedaan. Verder zegt spr., dat de heer Oden ge durende 17 jaren lid van den Raad is ge weest en hij zich in die jaren heeft doen kennen als iemand wien de belangen der gemeente zeer nauw ter harte gingen, in 't bijzonder de belangen van de arbeiders partij. Wij verliezen in den heer Oden dan ook een goed raadslid en spr. dankt ook na mens de Raad den heer Oden voor alles, wat hij in 't belang der gemeente heeft gedaan. Spr. wenscht hem toe dat de heer Oden in zijn nieuwe functie een prettige arbeid moge vinden en dat hij steeds in de gelegenheid moge zijn de gemeentezaken te volgen en in zijn functie de gemeentebelangen te be hartigen. Van Gedeputeerde Staten verschillende goedkeuringsbesluiten, o.a. van de gemeente rekening 1934. Van E. Everts een verzoek om ontheffing van hondenbelasting. Wordt afgewezen, daar volgens de verordening slechts ontheffing kan worden verleend, indien de hond sterft of wordt opgeruimd gedurende het eerste halfjaar, hetgeen in casu niet het geval is. Van A. H. J. 't Hof, het verzoek hem ont slag te verleenen als leider van de gemeen telijke talencursus, ingaande 1 October 1936. Wordt eervol ontslag verleend. Van de vereeniging tot oprichting en in standhouding eener openbare leeszaal en boekerij te Alkmaar het verzoek voor 1937 een subsidie toe te kennen. B. en W. advi- seeren het verzoek van de hand te wijzen. De toestand der gemeentelijke geldmiddelen is niet zoodanig, dat het verantwoord is voor dit doel een bedrag op de begrooting uit te trekken. Het ligt op den weg van de ver eeniging van haar lezers een hoogere bij drage te vragen ten einde de kosten te dek ken. Mevrouw Wit kan zich met dit advies niet vereenigen. Deze openbare leeszaal is een zeer nuttige cultureele instelling en spr. zou graag zien dat de gemeente hier subsidieerde. Een hooger leesgeld zou een beletsel kunnen zyn de kennis uit te breiden en de O. L. te Alkmaar voorziet hier in een behoefte. De Voorzitter zegt dat de vraag rijst of onze gemeente een subsidie moet verleenen voor een, elders gevestigde leeszaal. Boven dien is geen rekening en verantwoording overgelegd en nergens blijkt dus uit dat een subsidie noodig is. Mevr. Wit oordeelt dat hiernaar geinfor- meerd kan worden. De heer Boslcer wijst op het belang goede lectuur te kunnen bekomen; deze openbare Leeszaal heeft bovendien heel goed jeugd- materiaal. Nadat Mevr. Wit er nogmaals op gewe zen heeft dat een leesgeld van 4 cent per week niet verhoogd mag worden, wordt het voorstel van Mevr. Wit om subsidie te ver leenen, in stemming gebracht. Tegen stem den de heeren Tijsen, Lont, Doves en Bak ker, voor Mevr. Wit en de heeren Kooij, Bosker en Wigbout. De stemmen staken dus, zoodat het verzoek in de volgende vergade ring opnieuw in stemming zal komen. In- tusschen zal dan naar den financieelen toe stand van de O. L. worden geinformeerd. Van de afdeeling Wieringen van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw het verzoek een subsidie toe te kennen van f100.voor de in den a.s. winter te ge ven landbouwcursus. Wordt goedgekeurd. Van dezelfde het verzoek om gratis ge bruik voor dit doel van een verlicht en ver warmd lokaal in de O. L. school te Hippoly- tushoef. Wordt eveneens ingewilligd. Van de Commissie voor de Malariabestrij ding door de bevolking in Noordholland eveneens een verzoek om subsidie. B. en W. stellen voor een subsidie te verleenen tot een bedrag van f63.overeenkomende met een bijdrage van 1 cent per inwoner. Wordt goedgevonden. Door den heer Besscling wordt verzocht een schoollokaal te De Haukes beschikbaar te stellen voor een cursus in houtsnijwerk enz. Wordt toegestaan. De begrootingen. Aangeboden worden: de begrooting der Zeegras-exploitatie, dienst 1936—1937 en de gemeente-begrooting, dienst 1937. Tegemoetkoming vervoerkosten leerling Christelijke school te Den Oever. Aan J. A. Borgdorff wordt een tegemoetko ming verleend van f30,per jaar voor het bezoeken van de Christehike Nationale School te Den Oever door zijn zoontje. Verzoeken om ontheffing en be zwaarschriften inzake reinigings rechten. Ontheffing wordt verleend aan: Jac. Engel Mz., H. Barelds, wed. P. Kooij, H. J. Berg- horst, K. van Wijngaarden (3/4 ged.), Jb. Lont Cz., C. Koorn Vz., A. A. Leijen. De vol gende aanslagen worden gehandhaafd: Wed. K. Kuit, Ned. Herv. Diaconie te Hippolytus- hoef c. a., J. Glim, N. Bakker, R.K. Kerk bestuur, J. C. de Haan, A. Bosman, A. Poel Nz., J. Wagenaar, N. Mulder, J. H. Krom- medam, G. M. Rustenburg, N. A. Moeliker, D. Tijsen Dz. C. Hoogvorst, H. J. Huting. Het verzoek om ontheffing van H. Hulsman wordt voor kennisgeving aangenomen, aan gezien adressant niet is aangeslagen. Vermindering personeele belas ting voor biljarten. Van den Voorzitter van Gedeputeerde Sta ten is bericht ontvangen, dat aangezien de opcenten op de gemeentefondsbelasting tot het wettelijk maximum zijn opgevoerd, de in de raadsvergadering van 28 Augustus j.1. vastgestelde verordening tot vermindering van de personeele belasting voor de biljarten niet voor goedkeuring in aanmerking komt, mede door het feit dat de belastbare huur waarde van de koffiehuizen e.d. reeds tot 2/3 gedeelte is teruggebracht. B. en W. stel len in verband hiermede voor de hierbedoel- de verordening in te trekken. Allen voor. Besloten wordt tot het aangaan van een nieuwe rekeningcourant-overeenkomst met de Bank voor Nederl. Gemeenten. Vastgesteld wordt een verordening tot aan wijzing van de nog geldende strafverordenin gen in de gemeente. Vastgesteld wordt de 3e suppletoire begroo ting dienst 1936. Heffing van besmettelijke ziek ten gelden. Gedeputeerde Staten hebben onlangs de aandacht van het gemeentebestuur gevestigd op de verplichting tot het vaststellen van een verordening tot verhaal der kosten, bedoeld in art. 21 der Besmettelijke-ziektenwet 1928. Deze kosten betreffen: vervoer, afzondering, onderzoek, verpleging, reiniging en ontsmet ting van lijders aan een besmettelijke ziekte. Het verhaal is verplichtend, doch een desbe treffende verordening is nog steeds achter wege gebleven door de gelukkige omstandig heid dat, er op Wieringen weinig of geen be smettelijke ziekten voorkomen. De verordening is echter nog niet geheel vastgesteld en B. en W. stellen daarom voor de vaststelling van een dergelijke verorde ning tot de volgende vergadering aan te houden. Aldus wordt besloten. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten aan de Kroon ontheffing te verzoeken aan de verplichting tot aanwijzing der door capitulanten te vervullen betrekkin gen. B. en W. toch zijn van oordeel, dat geen gemeentebetrekkingen voor hierbedoelde aanwijzing in aanmerking komen. Benoeming onderwijzer cursns vreemde talen. Ter vervulling van de vacature van on derwijzer aan den cursus voor vreemde talen te. Hippolytushoef, ontstaan door de ont slagname van den heer A. H. J. van 't Hof, bevelen B. en W. ter benoeming aan den heer H. N. Cornelissen, alhier. B. en W. stel len voor de benoeming te doen ingaan op 1 October 1936. 7 De heer Cornelissen wordt met alge- meene stemmen benoemd. De agenda is hiermee afgewerkt. De Voorzitter zegt, dat in de commissie belast met het nazien der gemeentereke ning o.m. zitting hebben de heeren De Haan en Oden. De heer De Haan is ziek en is waarschijnlijk niet vroeg genoeg hersteld, terwijl de heer Oden bedankt heeft. Spr. vraagt of het goed is dat in hun plaatsen worden benoemd de heeren Doves en Bak ker, Wordt goedgevonden. De rondvraag. De heer Doves vraagt, hoever de vleesch keuringsdienst is gevorderd. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. een schrijven van het gemeentebestuur van Den Helder ontvingen, waarin zij tot een conferente werden uitgenoodigd. Spr. ging toen evenwel met verlof en het gemeente bestuur van Den Helder vond het beter de conferentie uit te stellen tot spr. terug was. Spr. is nu bijna 2 maanden terug en het is hem bekend, dat Den Helder het nadien beter vond dat de nieuwe Inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst de conferen tie meemaakte. Op onze informatie is me degedeeld, dat de Inspecteur zich op de hoogte heeft gesteld van den stand van za ken en het wachten is nu op bericht van den Inspecteur. De heer Doves: Er wordt dus doorge werkt. De heer Bosker: Er wordt doorgekletst. De heer Bakker informeert naar het straatwerk in de dorpen. Spr. merkt er 'niets van. De Voorzitter antwoordt dat het wachten is op van hoogerhand. De heer Kooij dringt aan op verharding van het Damsterpad. De heer Bosker adviseert teren, doch de heer Kooij acht dat met dit stijle pad niet mogelijk. Geen rechtschapen mensch komt er dan meer op of af, zegt spr. De Voorzitter wijst op de deskundigheid van den heer Bosker. Maar de heer Kooij zegt dan alle verantwoordelijkheid van zich af te schudden. Onder algemeen gelach zegt spr., dat het een deskundigheid is, die kant noch wal x-aakt. De heer Wigbout brengt ter sprake de stopzetting van de werkvei'schaffing op 1 November a.s. Spr. noemt dat een ramp voor Wieringen, waarvan de minder „draagkrach tige" arbeiders de dupe worden. Spr. vraagt of er door B. en W. stappen worden gedaan om de werkverschaffing te doen doorgaan. De Voorzitter deelt mede, dat onmiddel lijk bij den Directeur der rijkswerkverschaf fing een conferentie is aangevraagd en mocht de tewerkstelling van werkloozen niet mogelijk zijn, dan zal er op worden aan gedi'ongen om de x*ijkssteum*egeling te ver- hoogen. Immers de regeling is: 2 maanden in de werkverschaffing, 1 maand in de steunregeling en er wordt dus aangenomen dat met de wei-kverschaffing de menschen meer gebaat zijn dan met de steunregeling. Als dus de steunregeling permanent moet blijven, dient de uitkeering verhoogd te worden. Wij hebben de menschen liever in het vrije bedrijf geplaatst, maar dat schijnt niet mogelijk. De menschen die niet in de werkverschaffing geplaatst kunnen worden zijn dus blijkbaar overcompleet. Vrijdag a.s. zal de conferentie met den directeur van de rijkswerkverschaffing plaats hebben. Laten wij hopen dat zij goe de resultaten moge afwerpen. De heer Wigbout vraagt hoe het'staat met de nieuwe begraafplaats. De Voorzitter zegt, dat de plannen daar toe zijn uitgewerkt en ter goedkeuring zijn opgezonden. Worden de plannen goedge keurd, dan zou het een mooi werkobject zijn. Hierna sluiting. Uit onze Omgeving WIERINGEN Wielersport. Voor de vaardigheidsrit, welke door de Wielerclub Wieringen wordt georganiseerd, bestaat buitengewoon groote belangstelling. Veel inschrijvingen komen binnen, en vooral veel uit omliggende plaatsen. O.a. nu al reeds 20 deelnemers uit Den Helder. Verder uit Medemblik, Schagen, enz. Dat kan een mooie dag worden voor de wielersportbeoe fenaars. Vooral als men weet, dat ieder er aan kan deelnemen. Zij die nog willen deel nemen, doen er goed aan zich dadelijk aan te melden. Het inleggeld moet dadelijk bij aangifte worden voldaan. Het traject is nu ook bekend, en wel start: Hippolytushoef, Anna Paulowna, Oudesluis, Ruigeweg over Stolpen (controle) naar Scha-, gerbrug, Wieringerwaard, Jodenkamp, Sloot- dorp (controle), Haukes, met eindpunt Hip polytushoef. De afstand is 48 K.M. en moet worden afgelegd door A-renners in 1 Vk uur, B-renners in 2 uur, dames en heeren 2y2 uur, dames en heeren boven 45 jaar en kin deren beneden 15 jaar 3 uur. Tandems in 2 uur en 15 min. R.K. Staatspartij. In het lokaal van den heer S. A. Veerdig te Hippolytushoef zal heden Woensdagavond voor de afd. Wieringen van de R.K. Staats partij komen spreken de heer Machielse uit Grootebroek, met onderwerp: „Den Haag seint aan alle posten: weest op uw hoede." Hoofdpijn. Kiespijn. £eftatomnodez! pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. WIERINGERMEER VAKONDERWIJS IN DE WIERINGER- MEER. Naast Land. en Tninbonwonder- wijs, ook Vakonderwijs. Op Maandagavond j.1. had in het gym nastieklokaal te Middenmeer de oprichting plaats van de afdeeling Wieringermeer der vereeniging ter bevordering van het Vak onderwijs in Westfriesland. Circa een 20-tal leerlingen had zich voor dezen cursus opgegeven en was op dezen avond aanwezig. Wij merkten voorts nog op den Directeur der Vereeniging, den heer D. Saai Cz., architect te Alkmaar, den heer P. Groot, voorzitter der vereeniging te Wognum, het bestuur der afd. Medemblik, t.w. de heeren J. Bimmel, J. J. Fransen, D. J. Geusebroek en J. de Leeuw, alsmede de plaatselijke commissie, de heeren Nipslia- gen, Vogelaar en Vas Visser. De Burge meester 'van Medemblik, die ook uitgenoo digd was, was verhinderd aanwezig te zijn. De heer Groot sprak een woord van wel kom tot de aanwezigen en zette op duide lijke wijze het nut van deze vereeniging uiteen en wekte belanghebbenden op, toch vooral getrouw dezen cursus te volgen, daar het hier geldt een werken voor de toekomst Spr. schetste de wijze van totstandkoming der vereeniging Westfriesland, nu 28 jaar geleden en wees er op dat pl.m. 300 leer lingen een dergelijke school bezoeken. Ver volgens voerde het woord de heer Saai, die dank bracht aan allen die medewerking verleenden om tot de oprichting te komen en sprak de hoop uit dat de cursus zeer binnenkort alom bekendheid zou verwerven en eenmaal moge worden een parel aan de kroon van de afd. Westfriesland. Hiermede verklaarde spr. den cursus voor geopend. De heer Bimmel, voorzitter der afd. Me demblik kon niet nalaten zijn vreugde uit te spreken over de totstandkoming van deze school en verklaarde zich gaarne bereid alle mogelijke medewerking te willen ver leenen. Na bespreking van eenige Interne aange legenheden werd deze bijeenkomst door den heer Groot met een woord van dank voor de opkomst gesloten. ZURE SCHAGERBRUG. Tusschen twee auto's bekneld geraakt. Eerst heden vernemen wij, dat ƒ.1. Zaterdag middag omstreeks 12 uur een auto van den heer Br. te Schagen, geladen met zand, vastliep in de duinen bij Petten. Om de wagen los te krijgen, werd een andere auto voorgespannen. De bevestiging geschiedde met een ketting. De chauffeur P., die de verbinding tot stand bracht, hield haar nog even vast, tot ze strak zou staan. Toen het commando „vooruit" gegeven werd, reed de auto echter achteruit, met het gevolg, dat P. tusschen de wagens be kneld geraakte. P. werd naar zijn woning te Schagerbrug vervoerd, waar de.-ontboden geneesheer, Dr. v. d. Sluis éen gebroken sleutelbeen en een gekneusde rib constateerde. CALLANTSOOG 'n Mooi succes. Maandagmorgen werd bij den gemeente veldwachter, den heer Koolemeij, aangifte gedaan dat in den afgeloopen nacht een schaap van den heer J. Sleutel door een hond verscheurd was. Na den geheelen dag op onderzoek te zijn uit geweest, heeft de veldwachter des avonds een hond ter obser vatie medegenomen. Het bleek gistermorgen dat dit inderdaad de dader was. De eigenaar heeft de zaak met den heer S. onderling ge regeld. De hond zal worden afgemaakt. 'n Mooi succes voor onzen veldwachter. Bij de op Dinsdag gehouden verkiezing van een lid van het bestuur van het wa terschap Polder 't. Hoekje, is de heer Joh. Commandeur, te Heiloo, met lJO van de 13 uitgebrachte geldige stemmen herkozen. Op den heer A. Kos waren 3 stemmen uitge bracht. LANGENDIJK We vernemen, dat in de heden gehouden vergadering van de Commissie van Beheer voor de Lichtbedrijven geen voorstel is be handeld over het bij de commissie van Ge organiseerd Overleg aan de orde zijnd ge weest onderwerp, om ambtenaren bij die Lichtbedrijven, lid van een der betrokken gemeenteraden woi'dend, op non-actief te stellen met inhouding van salaris. We mo gen daaruit afleiden, dat deze zaak van de baan is, en het Bestuur heeft ingezien, dat het beter was, dit teere onderwerp in te trekken. We gelooven, dat het daarmee een daad heeft verricht, die alle toejuiching verdient. BROEK OP LANGENDIJK. De heer W. J. Dirkmaat, betaalmeester der Langendijker Groenten Centrale alhier heeft, naar men ons mededeelt, zijn ontslag aangeboden met ingang van 1 Jan. 1937. De reden hiervoor is het feit, dat de heer Dirkmaat bij het gehouden accoun tantsonderzoek het recht van kascontrole door den accountant betwistte, op grond van volgens hem historisch gegroeide usance, dat het betaalmeestei-schap voor eigen rekening en risico door hem wordt waargenomen. Tegen de controle van de juistheid der omzetcijfers door de bestuurs leden had hij geen bezwaar. De heer Dirkmaat heeft deze functie ge durende 23 jaren vervuld. In 1913 volgde hij zijn vader op, die sinds de instelling van het betaalmeesterschap in 1903 betaal meester was. WIERINGERWAARD Vergadering van de Handeldrijvende en In- dustrieele Middenstandsvereeniging, op Maandagavond, in het Wapen van Wierin gerwaard. Voorzitter de heer C. Rezelman Jz., secre taris de heer F. Zwaag. Aanwezig slechts 7 leden. Belangstelling schijnt allengs minder te worden. Na opening en voorlezing notulen, wil voorzitter eerst het Borgstellingsfonds sprake brengen. Het doel van het fonds is om middenstanders die credietwaardig zijn en een zaak hebben die levensvatbaarheid heeft en door omstandigheden in moeilijkhe. den is geraakt, die te helpen aan een beperkt crediet. De heer Sijbrands deelde mede, dat de ge meenteraad heeft besloten tot bijdrage, mits de afdeeling ook iets bijdraagt. Misschien is het voor onze kleine afdeeling wel gewenscht voorloopig een afwachtende houding aan te nemen. Voorzitter zou toch in ieder geval iets willen doen, b.v. 50 cent per lid. We zullen evengoed wel voor het geval ko men te staan, om de contributie te verhoo- gen. Een breedvoerige bespreking ontspon zich. De vergadering schijnt er niet voor te voe len om 50 cent per lid bij te dragen. Vanuit de vergadering werd er ook op aan gedrongen om meerdere leden te krijgen. Er zijn in onze gemeente nog verscheidene pei> sonen die lid kunnen zijn. Tenslotte werd besloten deze zaak aan te houden tot de Januari-verga dering. Als leden van de commissie waarin de Burgemeester namens de gemeente zitting heeft, worden voor de afdeeling aangewe zen de heeren C. Rezelman en F. Zwaag. Daarna werd ter sprake gebracht de wet tegen prijsopdrijving in verband met de los lating van den gouden standaard. De Mi nister wil dit voorkomen. Deze houdt er wel rekening mede dat de prijzen verhoogd wor- den, doch dat is altijd nog geen opdrijving. Trouwens de meeste Burgemeesters vatten het ook zoo op. Tegen het hamsteren zal evenwel streng worden opgetreden. Gerui- men tijd werd nog over dit punt gediscu- Een serie ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangenomen. Het bestuur had inmiddels besproken hier geen gebruik te maken van de Mica-beweging. In verband met eene te houden disiricts- vergadering, welke den 17 November te Scha gen zal worden gehouden, wordt door voorzit ter voorgesteld om met een aantal leden deze vergadering te bezoeken. Dit vond algemeene instemming. Als afge vaardigde zal een der bestuursleden fungee- ren. Bij de rondvraag werd door den heer Marrees ter sprake gebracht om te trachten eenige nieuwe leden aan te werven. Hier aan zal worden voldaan. Met een woord van dank voor de pret tige bespreking volgde sluiting. Zooals uit de In dit no. voorkomende ad vertentie blijkt, zal het Cabaretgezelschap „The Merry Young Five" Zondagmiddag en Zondagavond in de zaal van Mevr. v. d. Woude optreden een en ander uitgaande van de plaatselijke V.A.R.A.-afdeeling. 's Middags een leuk kinderprogramma, terwijl 's avonds dit goed bekendstaand ensemble voor de oudere V.A.R.A.-vrienden en andere bezoekers een zeer gevarieerd programma zal afwerken. BARSINGERHORN In de plaats van den heer L". J. van der Kuijl, die wegens vertrek heeft bedankt als secretaris-penningmeester van het plaatse lijk crisis-comité, is benoemd de heer C. J. Nonnekes te Kolhorn. Voor den dienstplicht, lichting 1938, werden in deze gemeente 22 personen inge schreven. Door 7 ingeschrevenen werd een aanvraag om vrijstelling wegens broederdienst gedaan, terwijl 1 ingeschrevene voor vrijstelling in aanmerking komt wegens opleiding tot een godsdienstig ambt. De Minister van Landbouw en Vissche- rij heeft 11 boomen in deze gemeente aan gewezen als gevaar opleverende voor ver spreiding van de iepenziekte of voor vermee- dering van iepenspintkevers en heeft be paald, dat deze boomen moeten zijn geveld vóór 1 April 1937. Door B. en W. werden de navolgende bouwvergunningen verleend: aan de Stichting Joodsche Arbeid te Nieu- wesluis tot het bouwen van een hoofdge bouw met eetzaal enz.; aan Mw. E. PoolKuileman tot het bou wen van een boerderij te Barsingerhorn; aan C. Wissekerke te Kolhorn tot het ver bouwen van een woonhuis aldaar. Door den Minister van Sociale Zaken is goedgekeurd, dat wei'kloozen uit deze ge meente worden te werk gesteld in de werk verschaffing in den Groetpolder. KOLHORN. Bond voor Staatspensionneering. In de Maandag j.1. gehouden jaarvergade ring van bovengenoemden bond werden al lereerst de gebruikelijke punten als notulen, jaarverslag en ingekomen stukken, afgehan deld. In de vacatures S. Groet, F. Wagen en G. Slot, werden gekozen de heer S. Groet, die zich herkiesbaar had gesteld en de hee ren J. den Adel en Jb. Blokdijk. Van de bestuursvoorstellen vermelden we, dat de eerste propaganda-feestavond is vast gesteld op den Eersten Kerstdag. Verder verkreeg het bestuur de toestem ming om een actie op touw te zetten om zooveel mogelijk dorpsgenooten te doen deel nemen aan de groote demonstratie voor pre- mievrij Staatspensioen, die vóór de a.s. ver kiezingen in Den Haag zal worden gehouden. Per persoon komt de reis op ongeveer f 1.35. Nadere mededeelingen over een te vormen spaarfonds zullen binnenkort volgen. Intee- kenbiljetten zullen huis aan huis worden verspreid. NederL Heide-Mij. In verband met de stopzetting der werk verschaffing zullen ook de bemoeiingen der Nederl. Heide-Mij. worden gestaakt. Van de 25 man personeel wei'den er voor loopig 21 ontslagen, terwijl het overblijvende personeel vermoedelijk een andere stand plaats zal krijgen. Nutsbibliotheek. Nu het leesseizoen Is aangebroken, mag ook de plaatselijke Nutsbibliotheek zich weer in toenemende belangstelling verheugen. Het vorig jaar werden ruim twee duizend boeken uitgeleend. Er is dus wel reden tot tevreden heid. Toch schijnt het nog steels niet vol doende bekend te zijn, dat de laatste jaren een behoorlijk aantal moderne boeken is aan gekocht, zoodat er voor velen „wat wils" is.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2