BINNENLAND Op het kantje af.... Jhr. Reigersman vraagt ontslag Waarom de minister niet voor de N. C. R. V. sprak Het drama te Varken veroorzaakt brand Op het IJsselmeer aan de grond geloopen BUITENLAND Engeland sticht vliegtuig- motorenfabrieken Duitschland's Geruchtmakende spionnage- zaak in Finland Boycot van de Arabieren tegen de Joden Nida Senff verbeterd wereldrecord Woensdag 21 October Overweg geopend terwijl een trein naderde. Gistermiddag te kwart voor zes had op den spoorwegovergang aan de Weesperzij- de te Amsterdam bij den Omval een onge luk plaats, flat wondergoed is afgeloopen, dank zij de tegenwoordigheid van geest van den machinist van den op dien tijd van de richting Utrecht komenden materi- .eel-Dieseltrein. De boomen van den overweg waren ge sloten om twee treinen, n.1. een uit de richting Amsterdam en een uit de richting Utrecht te laten passeeren. Aan beide zij den van de spoorboomen stond op dit spitsuur een lange file auto's, wielrijders en voetgangers te wachten tot de overweg weer vrij zou zijn. De hulp-overwegwachter beging toen een 'fout, die bijna allernoodlottigste gevolgen zou hebben gehad. Hij opende namelijk de boomen voor de trein uit de richting Utrecht was gepasseerd. Een zware vracht auto, een tractor met aanhangwagen van de meubel-transport firma Batenburg uit Den Haag, komende van Utrecht en op weg naar de hoofdstad, stond aan de Diemen- sche zijde van den overweg en toen de boomen opengingen, duurde het een oogenblik voor de chauffeur den motor op gang had gebracht. Dit oogenblik tijdverlies zou zijn redding worden. Hij zette tenslotte den motor aan, was bijna tot de rails gereden toen de Dieseltrein (waarin zich geen passagiers bevonden, het was een z.g. materieel trein) naderde. Zoowel de chauffeur als de bestuur der van den trein zagen welk een ontzettend ongeluk dreigde. De trein bestuurder, die de boomen geopend zag, stelde onmiddellijk het gillend alarmsignaal in werking, tenvijl hij met volle kracht remde. De chauffeur had van zijn kant op hetzelfde oogen blik het stuur omgegooid, enkele cen timeters voor de rails. De remmende trein schaafde langs zijn linker voorspatbord, vernielde dit gedeelte en kwam een meter of tien voorbij den overweg tot stilstand. De wielrijders en voetgangers hadden zich, hoewel het een narrow escape was, door het fluitsignaal van den trein gewaarschuwd, nog tijdig in veiligheid kunnen stellen. Alles is dus zonder persoonlijke ongeluk ken en met geringe matericele schade afge loopen. De hulpoverwegwachter had, naar hij verklaarde, het aankondigingssignaal van den Dieseltrein niet gehoord. De verklikkers bellen voor den trein uit. Amsterdam en Utrecht hadden op hetzelfde oogenblik ge klonken. Hij verkeerde in de veronderstel ling dat slechts een trein, n.1. die uit de richting Weesperpoort, moest passeeren. De politie van het bureau Linnaeusstraat heeft een uitvoerig onderzoek ingesteld en proces-verbaal van het. gebeurde opgemaakt. De hulpoverwegwachter, die thans door Zijn verzuim bijna een zeer groot ongeluk op zijn geweten heeft, heeft zich ongeveer een jaar geleden aan een zelfde feit schul dig gemaakt. Ook toen had hij de boomen van denzelfden overweg geopend gelaten. Hij is toen weer als hulpoverwegwachter in dienst gesteld. Zijn dienstrooster wees aan, dat een trein uit Utrecht moest passeeren. Een geroutineerd overwegwachter, die weet op welk oogenblik de treinen passee ren, let op het verkeer en wanneer tus- schen hetp asseeren van de treinen in, en kele minuten verloopen, opent hij soms ter- wille van het publiek de boomen. Dat ge beurt soms ook aan dezen overweg, waar de installatie voor het openen en sluiten van de boomen zeer goed is, binnen de halve minuut kunnen zij gesloten worden. In dit geval was er echter geen sprake Van, dat er voldoende tijd lag tusschen het passeeren van beide treinen om de beide boomen ten gerieve van het verkeer te ope nen. De commissaris van het bureau Lin naeusstraat, de heer Staal heeft nog niet beslist of tegen den 46-jarigen hulpoverweg wachter een justitieel verbaal zal worden Opgemaakt. De achtkamp schaken De schaakachtkamp van de Arbei derspers beëindigd. Van den Bosch wint van Kmoch, Aljechin van Van Scheltinga. Amsterdam, 20 Oct. Gisteravond zijn 3n huize „De Liefde" te Amsterdam de laat ste twee hangpartijen uitgespeeld. Zooals te voorzien was, kon Kmoch het in zijn partij ."uit de zesde ronde tegen van den Bosch niet bolwerken. Hij gaf den hopeloozen strijd, na nog 13 zetten gedaan te hebben, jdan ook op. Aljechin won zijn hangpartaj uit de vijfde ïonde tegen Van Scheltinga na 80 zetten. Van Scheltinga speelde gisteravond zeer Zwak. De eindstand van den achtkamp luidt nu: 1 en 2: Euwe en Fine, ieder 5 punten. 3: Aljechin 4^4 punt. 4, 5 en 6: Van den Bosch, Landau en jGruenfeld, ieder 3M> punt. 7: Kmoch 3 punten. 8: Van Scheltinga, 0 punten. engelsch schip in moeilijkheden. Thans te IJmuiden binnengeloop en Gistermiddag om half vier is het Engel- Bche vrachtschip „Ousel", komende uit Liverpool, met aanzienlijke vertraging te IJmuiden binnengekomen. Het schip heeft tijdens het-zware storm weer met ernstige moeilijkheden te kampen gehad. Een reddingboot aan stuurboordzij de is kapot geslagen. Het schip is doorge varen naar Amsterdam^ Bij de ingekomen stukken van de gis ter gehouden ziting van provinciale Staten van Noord-Holland was een schrijven van jhr. C. J. A. Reigersman, houdende een verzoek om eervol ont slag als hoofdingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat met in gang van 1 Januari 1937. Onder dank- btuiging voor de gewichtige diensten, aan de Provincie bewezen, werd het eervol ontslag verleend. 's Gravenhage, 20 Oct. De Minister van Waterstaat heeft geantwoord op schriftelij ke vragen van den heer Krijger in verband met het niet gebruik maken door den mi nister van Waterstaat van de beide Neder- landsche radiozenders bij de uitzending van zijn redevoering over „de wijzigingen in het motor- en rijwielreglement": Nadat de minister zich, op uitnoodiging van de A.V.R.O., bereid had verklaard op 5 October jl. een rede in haar studio uit te spreken, over het in de vragen bedoelde on derwerp, verzocht de N.C.R.V. ora mede in die uitzending te wordenbetrokken. Haar werd medegedeeld, dat daartegen geen bezwaar bestond, indien de A.V.R.O. daarmede instemde, doch toen bleek, dat deze, als uitnoodigende vereeniging, er de voorkeur aan gaf, dat alleen van haar zen der werd gebruik gemaakt, heeft de minis ter gemeend, dat voor hem geen voldoende grond bestond om zijn aan de AVRO ge dane toe- \gging niet gestand te doen, het geen aan de N.C.R.V. werd medegedeeld, onder toevoeging, dat bij eerstvolgende ge legenheid gaarne gevolg zou worden ge geven aan een uitnoodiging om van haar zender gebruik te maken. Hierbij zij aangeteekend, dat het meer malen is voorgekomen, dat op uitnoodiging van een bepaalden omroep door leden van het kabinet redevoeringen zijn gehouden voor een der zenders, zonder gelijktijdige gebruikmaking van den anderen zender. Dergelijke redevoeringen zijn niet gelijk te stellen, met uitzendingen van regeerings- wege, waartoe eigener beweging wordt besloten en waarvoor steeds van beide zen ders gebruik wordt gemaakt. Voor laatstgenoemde uitzendingen is de minister niet voornemens van dezen regel af te wijken, terwijl overigens handelen naar omstandigheden moet worden voor behouden. Spekholzerhelde Gevaren voor de grensplaatsen. Het drama te Spekholzerheidc, dat enkele menschenlevens eischte tengevolge van het gebruik van methylalcohol of met methyl alcohol vermengde jenever, heeft het Ka merlid Bongaerts geleid tot de vraag aan de Ministers van Financiën en van So ciale Zaken of er gegrond vermoeden be staat, dat de gebruikte methylalcohol over de Duitsche grens Nederland is binnenge- smokeld. En mocht dit het geval wezen zijn dan bij de regeering maatregelen in overweging om de kansen op herhaling van een dergelijk drama in grensplaatsen zooveel mogelijk terug te dringen en zijn de ministers bereid de Kamer mededeel in g van die voornemens te doen? Groote boerderij in asch gelegd. Gistermorgen is in Drongelen bij Waal wijk brand ontstaan in de groote boerderij van den landbouwer P. Noorloos. Het ge- heele nog betrekkelijk nieuwe gebouw is to taal afgebrand. De brand is ontstaan toen de eigenaar bezig was met het voeren van de varkens. Een petroleumstallantaarn was als gewoonlijk op den grond gezet voor ver lichting. Een der varkens moet in den lan taarn geheten hebben, waardoor de petro leum over den grond liep. In een oogwenk stond de geheele stal in lichte laaie. Door den hevigen wind breidde het vuur zich snel uit, zoodat ook de woning werd aan getast en als prooi der vlammen viel. Het hoornvee kon worden gered, doch eenige varkens, dertig kippen en een kalf zijn in de vlammen omgekomen. Mede zijn acht bankbiljetten van f25 door het vuur ver teerd. De brandweer kon tegen de vuur zee niet veel uitrichten en bepaalde zich tot het nathouden van de in de omgeving staande woningen. De schade wordt door verzekering gedekt. UITBARSTING VAN JALOUZIE. Gisteravond te ongeveer 5 uur ontstond op de Hoogte Kadijk te Amsterdam een vechtpartij, waarbij beide partijen het mes trokken. De lósse werkman, die in het ge noemde perceel woont, houdt kostgangers. Een van hen, een Spanjaard, nam naar zijn meening te veel notitie van zijn vrouw. Op straat kwam gistermiddag de jalouzie tot uitbarsting. De werkman trok een mes, doch ook de Spanjaard liet zich niet onbetuigd. De politie en omstanders bemoeiden zich met het geval en weldra zat het tweetal op het politiebureau, waar de losse werkman werd ingesloten. Na verhoord te zijn, is de Spanjaard, die een meer verdedigende hou ding had aangenomen, heengezonden. Hij heeft een steek in den linkerschouder opgeloopen. De werkman was gewond aan een der handen en een pols. MOTORTJALK IN NOOD. DE VIER OPVARENDEN DOOR HUIZER HAVENDIENST GERED. Gistermiddag is op het IJsselmeer, 400 a SOOmeter van de Naardensche kust de mo tortjalk „Lichtdrager" aan den grond ge loopen. Op verzoek van de politie te Naar- den is'een boot van den Huizer havendienst uitgevaren om de bemanning van de tjalk van boord te halen en in veiligheid te bren gen. Dichtbij de tjalk heeft de boot een roeiboot uitgegooid en daarmee de vier op varenden met veel moeite van boord ge haald en in Naarden binnengebracht, waar de bemanning van de tjalk, bestaande uit twee Nederlanders en twee Duitschers, on derdak is verleend. Het schip van den havendienst is om streeks half zeven te Huizen teruggekeerd. De motortjalk is afkomstig uit Heemstede Het scheepje was van Amsterdam uitge varen en wilde gistermorgen vroeg bij Urk voor anker gaan. Het sloeg evenwel kort daarna van de ankers los en werd tegen de Gooische kust gedreven. De schipper van de tjalk is naar Amster dam vertrokken, teneinde een sleepboot te requireeren om zoo mogelijk, heden te trach ten de tjalk vlot te trekken. HET PRIJSVERLOOP VAN DE VERBRUIKSARTIKELEN. Een geringe prijsstijging. Het Economisch Bureau van den Centra- len Bond van Ned. Verbruikscoöperaties heeft de prijsopgaven van 16 coöperaties over de week van 1217 October bewerkt. Uit de aldus verkregen cijfers blijkt, dat voor som mige artikelen de prijzen bij een aantal ver- eenigingen verhoogd moesten worden. De gemiddelde prijsstijging, die voor de week van 510 October, vergeleken met de week van 21—26 September 0,27 bedroeg, is nu 0,58 Dc niet-inmenging Brief van Lord Plymouth aan Duitsche, Italiaansche en Portu- geesche gedelegeerden. Londen, 20 Oct. (A.N.P.): Lord Ply mouth, de president der niet-inmengingscom- missie inzake Spanje, heeft gisteren een schrijven gericht aan de Duitsche, Italiaan sche en Portugeesche gedelegeerden dezer commissie, waarin hij hun verzoekt hun op merkingen op de beweringen van Sovjet- Rusland ton aanzien van inbreuken op de niet-inmengingsovereenkomst voor het einde dezer week in te dienen. De president hoopt de commissie voor a.s. Zondag te kunnen bijeenroepen. De Engelsche regeering deelt mede, dat er een regeling is getroffen voor de oprich ting van zes nieuwe fabrieken, welke eigen dom van den staat zullen zijn en welke vliegtuigmotoren zullen vervaardigen Reeds is menmet de uitvoering van dit plan be zig. Het beheer van de fabrieken wordt ge voerd door de Austin Motors Cy., de Bristol Aeroplane Cy., de Daimler Cy., de Roots Se- curities Ltd., de Royer Cy. en de Standard Motor Cy. De Evening News meldt, dat de zes firma's elk bepaalde onderdeelen der motoren zul len maken, die dan in de staatsfabrieken sa mengevoegd zullen worden. Volgens ditzelfde blad zijn de onderhande lingen tusschen Lord Nuffield, die de Morris Motors Cy. controleert, en het luchtvaart- ministerie over leveringen binnen het kader van het bewapeningsprogramma zonder re sultaat afgebroken. Lord Nuffield zou beslo ten hebben, zijn vliegtuigmotorenfabriek te Birmingham te sluiten. Dit besluit moet op het luchtvaartministerie verbazing hebben gewekt, daar deze fabriek nog kort geleden een bestelling van de regeering voor leve ring van eenige honderden motoren voor oefentoestellen zou hebben gekregen. Spoorwegaanslagen in Abessinië De spoorweg Addis Abeba-Dji- boeti beschadigd. De „Daily Telegraph" meldt uit Djiboeti, dat de spoorlijn tusschen Addis Abeba en Awasj, die verleden week Woensdag door Abessijnen vernield werd, thans hersteld is. Ten Oosten van Awasj hebben de Abessijn- sche benden echter nieuwe aanvallen ge daan, zoodat de lijn tusschen Afdem en Mehesso opgebroken is. Dichte bosschen maken daar de nadering der aanvallers ge makkelijk. Eenige dagen geleden is een gepantserde trein ontspoord, waarbij de locomotief over den kop sloeg en machinist en stoker ern stige brandwonden opliepen. NOODLOTTIG SCHEEPSONGELUK OP J)E SPAANSCIIE KUST. Twaalf dooden. S yd n e y, 20 October (ANP) Op de Hawkesbury .rivier is een vaartuig, waarin zich veertien personen bevonden, door een rukwind omgeslagen. Slechts twee opva- den konden worden gered nadat zij den geheelen nacht op een rots hadden doorgebracht. De twaalf anderen zijn om het leven gekomen. zelfvoorziening De vooruitzichten inzake de voor ziening met granen. Dr. Thijssen, waarnemend voorzitter van de hoofdvereeniging van handel in granen heeft in een te Munchen gehouden verga dering van leden dier vereeniging gezegd, dat door het ongelijke resultaat van den oogst in de verschillende deelen des rijks in October en November met een zekere spanning in de levering van graan reke ning gehouden moet worden. Over het ge heel genomen is echter de voorraad brood graan voldoende. Van andere zij die werd medegedeeld, dat de oogst van hooi en groenvoer zeer goed was, maar dat er 700.000 ton minder vee koeken ter beschikking komen dan vorig jaar. Er zullen in verband daarmede eeni ge honderden tonnen voedergerst worden ingevoerd. Reserve voorraden autobanden Het controlebureau voor rubber en asbest heeft bij verordening de producenten ver plicht, bepaalde hoeveelheden autobanden ter beschikking van het bureau te stellen opdat dit op ieder oogenblik in een opko mende dringende behoefte aan banden zal kunnen voorzien. Steenkoolschaarschte in Frankrijk Tengevolge van de arbeidson rust. De Fransche Bond van eigenaars van steenkoolmijnen heeft een verklaring gepu bliceerd, waarin gezegd wordt, dat de sta kingen in de mijnindustrie en de nieuwe wetsbepalingen betreffende den arbeidsduur en de betaalde vacantie de oorzaak zijn van een achaarschte aan steenkolen voor huise lijk gebruik, die in Frankrijk gevoeld wordt bij de nadering van den winter. In het tijdperk van Juni tot September was de productie van huisbrand in de mijnen van de departementen Nord en Pas-de-Ca- lais 589.000 ton minder dan in dezelfde pe riode van 1935. De mijneigenaren voegen hieraan toe, dat de staking in de binnen vaart het tekort nog sterker heeft doen ge voelen. doordat veel vrachtgoed per trein moest worden vervoerd, zoodat minder spoorwegruimte voor kolentransport be schikbaar was. Het blad „Sevodnja" publiceertde gister morgen een overzicht over de eerste zit ting, die gisteravondgehouden is in de ge ruchtmakende spionnagezaak, die thans te Ilelsingfors-door het gerecht wordt behan deld. Het merkwaardige van deze zaak is dat. verband gelegd wordt tusschen de spionnage en de geheimzinnige vliegtuigen die geruimen tijd geleden boven Finscli gebied waren waargenomen. De beklaagde, luitenant Eduard Kirkof, bekende het wer kelijke doel van de vliegtochten te kennen, maar weigerde een verklaring af te leggen. Deze geheimzinnige 'vliegtuigen zouden in den winter van 1933, 1934 en 1935 in Kem- nii landingen hebben gemaakt. Zij daalden voorzien van glij-ijzers op het ijs en werden door een Finschen arbeider van benzine voorzien. Getuigen verklaarden lichtseinen te hebben gezien op het oogenblik, dat de vliegtuigen arriveerden. In totaal zijn 96 vluchten boven Zweden, 234 boven Noorwe gen en 157 boven Finland gemaakt, gelijk blijkt uit hetgeen de voorzitter van de rechtbank voorlas uit de rapporten van de Zweedsch, Noorsche en Finsche generale staven. Londen Volgens de laatste be richten van het Duitsche nieuwsbu reau uit Jerusalem van de staking van de Arabieren, welke eenige da gen geleden is beëindigd is 'n boycott van de Arabieren tegen de Joden af gekondigd. Voor de Joodsche winkels zijn boycott- posten van de Arabische jeugd geplaatst. Tegelijkertijd trachten de Arabische koop lieden den groothandel in artikelen, welke tot. nu toe uitsluitend door Joden werden geleverd, opnieuw te organiseeren om te voorkomen, dat de kleine Arabische koop lieden in de toekomst bij Joodsche grossiers behoeven te koopen. Verder gaat het gerucht, dat de leider van den Arabischen opstand, Fauzi Ka- woektsji, gisteren te Jerusalem een onder houd heeft gehad met zijn onder-aanvoer ders over verdere strijd-maatregelen tegen de Jioden. WAPENS UIT WAPENMUSEUM IN LUIK GESTOLEN. Reuter meldt, dat de geheele collectie automatische pistolen, oude en moderne gisternacht uit het wapenmuseum te Luik is gestolen. Er wordt een onderzoek inge steld. ERNSTIG TREINONGELUK IN FRANKRIJK Twee dooden, vier licht, één zwaar gewonde. De express-trein Parijs—Bazel, die Maan dagavond om 10 uur uit Parijs is vertrokken en die om half twee gisternacht stoppen moest te Foulain, tusschen Langres en Chau- mont, is aangereden door den sneltrein Bou- logne—Bazel. Twee personen werden door deze botsing gedood, vier bekwamen lichte verwondin gen, een persoon werd zeer ernstig gewond. Tegen acht uur gisterenmorgen waren d rails weer vrij gemaakt, zoodat het treinver keer normaal hervat kon worden. Tweede blad ZWEMMEN. Op 150 yards rugslag. Tijdens onderlinge wedstrijden van de Amsterdamsche Dameszwemclub in het zwembad van de A.M.V.J. te Amsterdam, heeft Nida Senff gister avond een geslaagde poging gedaan om het wereld-record 150 yards rug slag voor dames te verbeteren. Zij legde dezen afstand af in den tijd van 1 min. 45.4 sec., terwijl het oude wereldrecord op naam stond van Ali- ce Bridges (Ver. Staten) met een tijd van 1 min. 50.8 sec. Nida Senff heeft dus het wereld record met niet minder dan 5.4 sec. verbeterd. .-r-y-rv - -<•, - -t'. NIDA SENFF. Zij zal eveneens een poging doen tot verbetering van de 200 nieter rugslag. Nida Senff is momenteel in prachtigen vorm. De geslaagde recordverbetering op de 150 yards rugslag heeft dat nog eens over duidelijk aangetoond. Wij vernemen, dat Nida Senff binnenkort een poging zal doen ook het wereldrecord op de 200 meter rug- slag op haar naam te brengen. Dit record is momenteel in bezit van Eleanor Holm-Jarret met een tijd van 2 min. 48,7 sec., dit jaar in de Vereenigde Staten gevestigd. Nida Senff zal zeer waarschijnlijk begin 1937 weer aan wedstrijden in Denema ken deelnemen en het ligt in de bedoeling <'aar de poging te wagen. Het is echter niet on mogelijk, dat de A.D.Z.-zwemster voor dien tijd reeds een poging zal doen tijdens wed strijden in eigen land te houden. AMY MOLLISON MOET EEN NOODLAN DING MAKEN. Zij loopt lichte kwetsuren op. Londen De bekende aviatrice Amy Mollison is op een solovlucht van Le Bour- get naar Croydon in den mist verdwaald. Zij maakte een noodlanding op een land bij Chelsfild in het graafschap Kent. Haar toestel werd ernstig beschadigd, zij zelf liep enkele schrammen op aan het gelaat en een lichte wond aan haar schouder. Zij kon evenwel na verbonden te zijn per auto naar haar huis gaan. Zij heet voortaan weer Amy Johnson. Londen, 20 October (Reuter) Amy Mollison heeft hedenavond tegenover jour nalisten verklaard, dat zij en haar echt- genoote overeengekomen zijn van nu af hun vliegersloopbaan elk afzonderlijk voort te zetten. Tot dit doel zal Mevrouw Molli son weder haar meisjesnaam, Amy Johnson aannemen, waarin echter, naar zij verklaar de, geen aanwijzing moet worden gezien, dat er in het particuliere leven van het beroemde „vliegende echtpaar" ook maar de geringste wijziging heeft plaats gehad. Treinongeluk in Tsjecho Slowakije DRIE DOODEN, 23 GEWONDEN. u n g w a r, 20 Oct. (A.N.P.)Tijdens een botsing tusschen een personen- en een goe derentrein bij het station Tacevo zijn drie personen om het leven gekomen, terwijl 23 anderen gewond werden. Het ongeluk was ontstaan doordat de machinist van den per sonentrein die door een explosiemotor werd gedreven, tijdens den rit door de uit den motor komende benzinedampen werd be dwelmd en het bewustzijn verloor. De onbe stuurde trein ijlde toen met volle snelheid tegen den goederentrein. TURKSCH DORP DOOR BRAND VERWOEST. 400 personen dakloos Oude vrouw en kind in de vlammen omgekomen Het dorp Tsjomen bij Ilgaz in het Noor den van Klein Azie is geheel verwoest door een grooten brand. De school, de Moskee, alle winkels en alle woonhuizen werden in de asch gelegd. Vierhonderd personen zijn dakloos geworden, een oude vrouw en een kind zijn in de ylammen omgekomen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5