Omsingeling van Madrid KIJKEN is KOOPEN M CLOECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER BuitenlandscliB politiek De opmarsch begonnen Nieuwe arrestaties in Rusland Betooging der rexisten verboden Buiienlandsch Overzicht DONDERDAG 22 OCTOBER 1936. 80e Jaargang. No. 10093. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Zal Largo Caballero de stad overgeven? AZANA NAAR BARCELONA VERTROKKEN. NAVALCAR- NERO DOOR DE REGEERINGS- TROEPEN ONTRUIMD. Uit Lissabon, waar men in het algemeen zeer goed is ingelicht, over de bewegingen der rechtsche troepen, seint Reuter, dat door den generalen staf van de nationalisti sche troepen bevel is gegeven, om het algemeene offensief op alle fron ten rond Madrid te openen. Om één uur gisternamiddag be gonnen de infanterie en cavalerie na een hevig voorbereidend bombarde ment uit het Zuiden, Zuid-Westen, Westen en N.-Westen in de rich ting van de hoofdstad op te rukken. Een groot aantal vliegtuigen van allerlei type bestrooiden op alle fronten de volksfront-afdeelingen met bommen en maakten iedere ac tiviteit van de roode luchtvloot on mogelijk. De voornaamste aanval werd ge concentreerd op Naval Carnero, dat thans door de roode miliciens is ontruimd. Hiermede is de laatste en tevens belangrijkste stelling ten Zuidwes ten van Madrid genomen en staat de weg over de hoogvlakte voor Ma drid thans voor de colonnes van Yague open. LARGO CABALLERO. De regeeringstrocpen hebben zich hier met groote vastberadenheid tegen de opmarsch der opstandelingen verzet, ja zelfs gingen zij gistermorgen tot een tegenoffensief in de richting Valmojado over. Deze aanval werd echter in mitrailleuvuur gesmoord. Tenslotte was Navalcarnero onder het vuur van artillerie en vliegtuigen een ware hel, waaruit de rooden in wanorde vlucht ten, achtervolgd door tanks van de tegen partij, welke op de terugtrekkende regee- ringstroepén een moorddadig mitrailleur- vuur onderhielden. Moeilijkheden in Madrid. Inmiddels meldt een Uniter Press-telegram uit Salamanca, dat het volgens aldaar bin nengekomen berichten voor het ministerie van oorlog te Madrid tot heftige demonstra ties tegen de regeering-Caballero is geko men. Behalve vele vrouwen namen ook mili ciens, die verbanden droegen, aan de betoo gingen deel. Toen Caballero op het balcon verscheen, werd hij door de menigte met den kreet: „Verrader!" ontvangen. De menschenmassa eischte dat hij de stad zou overgeven. De socialistenleider, Indalecio Prieto, mocht tenslotte een korte toespraak houden, waar in hij verklaarde, dat aan de inneming van Madrid de uitslag van den burgeroorlog niet mocht worden opgeofferd. Deze verklaring werd door de menigte met luid applaus ont vangen, doch ondanks hot dringend verzoek van Prieto, om rustig uiteen te gaan, deden zich incidenten voor, waarbij tal van scho ten werden gelost. Op denzelfden avond, waarop deze be toogingen plaats hadden, is het tot ernstige woordenwisselingen gekomen tusschen de le den van de volksfront-regeering. Prieto zou in een kabinetsraad hebben voorgesteld, den zetel van de regeering naar Barcelona over te brengen, waar dan de onafhankelijke soci alistische republiek Catalonië zou worden Uitgeroepen. Vandaar zou men gemakkelij- vloog, dat zij den vlieger boven het geraas van de schroef uit konden hooren schreeu wen: „Arme zonen van Lenin! Geeft u toch over, want wij willen u niet dooden!" Behalve de groote superioriteit van de op standelingen in de lucht maken zij dit zal vele militairen verbazen veel gebruik van cavalerie tegen de zich wel veel lang zamer bewegende, maar toch met moderne geweren en mitrailleurs uitgeruste Milicia. De lichte Moorsche cavalerie zwenkt om de roode bastions, heen, brengt mitrailleurs in stelling en boekt successen door de regee ringstrocpen terug te drijven in de eenige richting waaruit niet geschoten wordt. Lichte tanks hebben bij die soort manoeu vre aan de zijden der witten ook meerma len goed werk gedaan. Het aantal soldaten van de troepen die op Madrid aanrukken kan heel moeilijk ge schat worden. De troepen die Toledo inna men bestonden vrijwel allen uit Mooren en légionnairs. Op alle fronten worden Moor sche troepen gebruikt, en men neemt het generaal Franco zeer kwalijk dat hij hen in het veld heeft gebracht. De Mooren en de vrijwilligers uit Navarra hebben de repu tatie de beste soldaten te zijn. Slechts zeer weinig garnizoenstroepen in de buurt van Madrid zijn in actie gekomen. Men krijgt den indruk dat de campagne van de op standelingen voornamelijk gevoerd wordt door beroepssoldaten en vrijwilligers en dan niet in grooten getale. Het gebied rond Madrid, waar op het oogenblik de opmarsch der nationalisten plaats vindt. ker, aldus meende Prieto, de campagne tot herovering van Spanje kunnen organiseeren. Zal Madrid worden overgegeven? Na dit voorstel van Prieto moet de woor denstrijd zóó heftig zijn geworden, dat Ca ballero zijn collega met een revolverschot doodde. Weliswaar wordt het bericht omtrent den dood van Prieto door de Spaansche am bassade te Parijs formeel tegengesproken, doch uit mededeelingen van uit Madrid ge vluchte personen blijkt toch wel, dat deze zaak nog steeds in het duister ligt. Hoe het ook zij, eerst des anderen daags konden de ministerieele besprekingen te Madrid worden voortgezet, waaraan ook de sovjet-Russische gezant Rosenberg heeft deel genomen. Na nieuwe langdurige discussies zouden Caballero en Rosenberg toen het den vorigen dag door Prieto in gediende voorstel hebben aanvaard. President Azana naar Barcelona. Uit Barcelona wordt nog gemeld, dat pre sident Azana zich gistermorgen naar het parlementsgebouw heeft begeven, waar hij zich in zijn bureau geïnstalleerd heeft. In de naburige vertrekken werd zijn miliair ka binet gevestigd en het kabinet van den secre taris van den president. Een wacht van de republikeinsche garde heeft eveneens onder dak in het parlementsgebouw gevonden. De echtgenoote van president Azana ha rerzijds is per vliegtuig uit Alicante te Toulouse aangekomen en weldra vandaar naar Parijs, doorgereisd. Heftige strijd om Huesca. Intusschen wordt van het front in Aragon gemeld, dat daar gistermiddag belangrijke operatics begonnen zijn tegen Huesca, het welk de militie uit Barcelona nu reeds zoo lang aan den vijand tracht te ontrukken. Den heelen dag hield de artillerie niet op de stad te beschieten en, naar het van de zijde der aanvallers heet, met succes. De belang rijkste strategische posities der rechtsche troepen zouden daarvan te lijden hebben ge had, met name de nieuwe kazerne, met het kruitmagazijn. Dit laatste vloog tegenvolge van het bombardement in de lucht. Terzelf der tijd maakten de regeeringstroepen groo te vorderingen in de richting van de stad. Tot aan het vallen van den avond werden de gevechten voortgezet. Oviedo opnieuw bedreigd? In het regeeringscommuniqué wordt mede gedeeld, dat aan het front van Gijon een bloe dig gevecht is geleverd. De mijnwerkers heb ben de opstandelingen in de nabijheid van Oviedo aangevallen en na een gevecht, dat den geheelen dag duurde, hebben zij de stel lingen van den vijand genomen. Deze nam de vlucht met achterlating van 81 dooden; 24 kisten munitie, 62 geweren en een mo narchistische vlag vielen in handen der mijn werkers. Door deze overwinning is de ver binding tusschen de opstandelingen te Ovie do en de rechtsche hulptroepen verbroken. De stroom van vluchtelingen uit Oviedo houdt aan. De strijd om Madrid. In de N. R. Crt. verhaalL een bijzondere correspondent van de Times over de verdedi ging van de hoofdstad: Na er op te hebben gewezen, dat aan dis cipline en leiding bij de regeeringstroepen vrijwel alles ontbreekt, merkt hij op, dat de rechtschen ook veel moderner en beter zijn toegerust met alles, van tanks af tot veldtelefoons toe. Hun van onder met staal bepantserde Caproni-bombardementsvliegtuigen, durven veel te wagen, daar zij weten dat het weini ge luchtafweergeschut dat de regeeringstroe pen bezitten, geconcentreerd is bij de vlieg velden. Onlangs vertelde een militie-offi cier dat een Caproni zóó dicht over hem en zijn mannen in hun schuilplaatsen heen- BRUSSEL. De Belgische regee- ring heeft besloten, de bijeenkomst van rexisten, die voor Zondag was georganiseerd, te verbieden. De zitting van den Kabinetsraad. Brussel, 22 October. In een com muniqué, dat na afloop van den kabinets raad, die gisteravond gehouden is, is ge publiceerd, wordt o.a. met betrekking tot het verbod van de rexistische betooging medegedeeld, dat de regeering van mee ning is, dat in de tegenwoordige periode van economisch herstel iedere betooging van dezen aard bezwax-en en risico's met zich medebrengt, waarvoor het land gespai moet worden. De kabinetsraad heeft in deze zitting voorts zijn goedkeuring gehecht aan het antwoord van België op het Britsche memorandum aan de Locarnostaten van 17 September. Van Zeeland spreekt hedenavond voor de radio. De Brusselsche federatie van socialisti sche vakvereenigingen heeft besloten, zich te verzetten tegen den opmarsch naar Brus sel. die de rexisten voor Zondag a.s. heb ben georganiseerd. Minister-president van Zeeland zal he denavond voor de radio spreken. MAARSCHALK BLüCHER CON TRA MOSKOU. MUITERIJ AAN BOORD VAN KRUISER. Het D.N.B. meldt uit Warschau: Naar verluidt zijn ook in het Ver re Oosten van Sowjet-Rusland tal rijke hoogwaardigheidsbekleders uit leger, partij en regeering gear resteerd. Onder hen moeten zich alle districts-se- cretarissen van de partij bevinden, verder hooge ambtenai*en van den Amoer-Spoor- weg, de voox'zitter der komosols in het Ver re Oosten Kogan, de directeuren van ver scheidene scheepvaartlijnen en een aantal aanhangers van maarschalk Blücher. Maarschalk Blücher. Laatstgenoemde, wiens toenemende zelfstan digheid steeds grootere ongerustheid Moskou zou hebben gewekt zou men tot dusverre nog niet hebben durven aanpak ken, ofschoon in Moskou vex*teld wordt, dat zekere teekenen er op wijzen dat Blü cher van plan zou zijn den regeerders in het Kreml gehoorzaamheid te weigeren. Blücher moet alle garnizoenen in het Veree Oosten op zijn hand hebben. Ten slotte wordt nog gemeld, dat de be manning van den kruiser „Gilak" eergiste ren gemuit heeft. Het is echter gelukt dit vei-zet neer te slaan en de muiters, die werden aangevoerd, door een ouden com munist, genaamd Sjimonajev, te arrestee ren. Het Italiaansche bezoek aan Berlijn* GEEN AL TE WACHTINGEN. GROOTE VER- GEWELDIGE BRAND TE SAN DIEGO. New York Te San Diego in Californic heeft een geweldige brand in de zakenwijk een geheel blok huizen vernield. Volgens schatting van de deskundigen bedi*aagt de schade meer dan twee milli- oen dollar. Delbos legt verklaringen af voor de Kamercommissie. België blijft trouw aan zijn verbinte nissen. Beteekenis van het pact met Rusland. De Spaansche aangelegenheid Havas seint uit Parijs: In de Kamercommissie voor buiten- landsche zaken heeft de minister van buitenlandsche zaken. Yvon Del- bos, mededeelingen gedaan betreffen de Spaansche aangelegenheden en de verklaring der Belgische regee- ring. In het communiqué in zake de zitting der commissie wordt o.a. vei'klaard: De minister gaf een zeer uitvoei'ige uiteenzet ting van de werkzaamheden van de non- interventie-commisie in de Spaansche aan gelegenheden. Hij bracht de omstandighe den in herinnering, waaronder de commis sie werd gevormd n.1. op Fransch initiatief. Hij zeide o.a.: De complicaties door een waren wedloop ten opzichte der interven tie te verhinderen. De volgende bijeenkom sten moeten het mogelijk maken tot een ac- coord te komen, waarbij de non-interventie practisch wordt verzekerd. Dank zij het optreden onzer diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers aldus Delbos en in het bijzonder van onzen zaakgelastigde te Madrid, zijn alle Fran- schen, die den wensch daartoe te kennen gaven, uit Spanje geëvacueerd. In antwoord op vex-scheidene desbetreffen de vragen verklaarde de minister voorts, dat de Fransche regcering besloten is het sta tuut van Marokko ten volle te handhaven. In den loop van zijn uiteenzetting herin nerde Delbos nog aan het standpunt, door de Fransche regeering ingenomen ten aan zien van dc Spaansche aangelegenheden en wees hij er op dat hij geenszins voornemens is daarin wijziging te brengen. Een der leden van de commissie vroeg of het Fransch-Russisch pact in werking zou moeten treden in het geval dat Rusland af gezien zou hebben vaix zijn neutraliteit en openlijk tusschenbeide zou zijn gekomen Het bezoek dat Hitier indertijd aan Mus- solini gebx*acht heeft, heeft niet veel resul- taat opgelevei'd. De beide dictators schenen elkaar niet al te best te verstaan en naar men, van achter de scermen meedeelt, scheen Mussolini overdonderd te zijn door de welsprekendheid van Hitier. En Mus solini is toch ook niet op z'n mondje ge vallen, zooals men weet. Nu brengt Italië een bezoek aan Duitsch land, in den persoon van Ciano, Mussolini's schoonzoon, die de opvolger van den Ducc wordt genoemd. De vex*moedens omtx*ent het doel van de reis omvatten alle moge lijkheden. Slechts het sluiten van een ver bond tusschen Duitschland en Italië blijft erbuiten. Overschei'pzinnige gissers zullen misschien opperen, dat juist daarom kan sen bestaan op een dergelijke verx-assing. Immers, Hitier zoowel als Mussolini hou den ervan de wereld te oveiTompelen!" zegt de Nw. Rott. in een artikel in haar nurxx- mer van gisteren. Maar er is niet veel re den om te twijfelen aan de oprechtheid van bex-ichten in de Italiaansche, en vooral ook in de Duitsche pers, die duidelijk ten doel hebben, te voorkomen, dat het natio nale publiek met te hooge verwachtingen de resultaten van de ontmoeting tegemoet ziet Tuschen Duitschland en Italië zijn er veel punten van tegenstelling. Wij hoeven slechts den naam van Oosteni-ijk te noe men. Daar zou een vergelijk moeten wor den gevonden tusschen Hitler's oudste en diepstwortelende, nationale indeaal, dat hij reeds lang als allesbehalve onverwezenlij le baar mag beschouwen, en Mussolini's ele mentairste eisch voor de veiligheid, en voor de mogelijkheden van economische expansie in Europa, van zijn land. Dat is slechts het Oostenrijksche pro bleem dat immers al zooveel spanning tus schen Duitschland en Italië gebracht heeft en waarop we hier meermalen hebben ge wezen. Maar er is nog meer. De kleine En tente, die vroeger geheel op Frankrijk ge oriënteerd was raakt meer en meer geneigd uit zelfbehoud, de vriendschap van Italië, niet te versmaden. Vooral het zich in heel benarde positie voelende Tsjecho-Slowakije, dat onder al zijn vrienden, het felst tegen over het fascistisch Italië stond, is dit Ita lië met heel andere oogen gaan bekijken. Er openen zich vooral ook daardoovooruit zichten voor Rome, juist in de Balkan, die het in geen geval prijs zal geven vooi'-eenig accoord met Bexlijn. Men ziet dus dat er nogal punten zijn, die veel moeilijkheden bij een regeling zullen geven. Toch schijnt er de ernstige wil bij beide partijen om tot overeenstemming té komen. Een modus vivendi ten opzichte van Oos tenrijk, die aan iedere toenadering moet voorafgaan, moet, mits op basis van tijde lijkheid, gemakkelijk te vinden zijn, meent de Nw. Rott. Crt. Ten opzichte van Span je, waar de beide landen een overeenkomst beleid, waarschijnlijk echter niet met over- eenkomstige doeleinden, hebben gevolgd, moet, nu het doel haast bereikt lijkt, bei der houding worden geregeld. Voox-al ook voor het geval van een desperate poging tot hulp, op het laatste oogenblik, van Russischen kant. Hier hebben zij wel de gelijk een gemeenschappelijke taak tegen over Moskou. Italië wenscht de mogelijk heid te behouden de Duitsche kaart in het spel tegenover Engeland te kunnen uitspe len, en die eigenaardige betrekking te re gelen. Duitschland heeft overeenkomstige belangen. Beide landen kunnen, zonder zich te ver te wagen, tot een zekere mate van diplomatieke samenwerking besluiten. We wachten de resultaten af. MINISTER DELBOS. ten gunste van de regeexing van Madrid of Barcelona en er een conflict zou ontstaan tusschen Rusland en een mogendheid van het vasteland. Delbos wees er op, dat het Fransch-Russische pact uitdrukkelijk be paalt, dat het pact alleen in werking zal treden in het geval dat zich een agressie zou voordoen op het eigen gebied van een der twee contracteerende paitijen, een mo gelijkheid die men wel niet onder de oogen zal behoeven te zien. De minister deed voorts uitkomen, dat elk der contracteerende par tijen de vrijheid van bcooi-deeling behoudt betreffende de hoedanigheid van aanvaller. Een eventueele bijstand heeft dus niets auto matisch, zooals uiteengezet en erkend werd bij de x*atificatie van het pact door het par- lement. Velen der aanwezigen gaven uiting aan hun ongei'ustheid omtrent hetgeen zou kun nen geschieden in geval van een succes en eveneens van een echec der regeering te Madrid. Zij vooi'zagen o.a. de eventualiteit van een verzoek om hulp door Katalonië aan de Fransche regeering. Delbos gaf te kennen, dat hij niets zou doen zonder overleg te plegen met Groot- Brittannië en de andere in de non-interven tie-commissie vertegenwoordigde landen. In het gedeelte van zijn exposé be treffende de verklaring van den ko ning van België wees Delbos nog op de handhaving van alle door België aangegane verplichtingen. De pre mier Van Zeeland had hem hierom trent telefonisch zeer positieve ver zekeringen gegeven op denzelfden DE ONLUSTEN TE BOMBAY. Bombay Alle voorzorgmaatregelen van de politie hebben niet kunnen verhiix- dei-en dat nog in drie gevallen werd ge tracht brand te stichten. De politie is uitgerust met gewei'en en de streken, welke nog door ongeregeldhe den worden geteistei'd, zijn omsingeld. Bij huiszoeking zijn talrijke wapenen in beslag genomen en reeds zijn 200 personen tot stokslagen veroordeeld. dag, waarop de besluiten van den mi nisterraad bekend werden. Niet al leen werd het woord „neutralitéit" niet genoemd, maar de Belgische re geering stelde er ook prijs op te ver- klaren, dat zij trouw bleef en sterk gehecht aan het pact van Locarna, aan den Volkenbond en aan het ac coord van Londen. Niets is gewijzigd in de overeenkomsten tusschen de generale staven. België heeft overigens meermalen de gele genheid gehad bij monde van zijn staats'ie den te verzekeren, dat het voornemens was de defensie van zijn eigen grondgebied op zich te nemen. De voorzitter der commissie, Misler, dankte den minister voor zijn heldere uiteenzettin gen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1