Opmarsch der rexisten verboden Van Zeeland voor de Radio Op 25 K.M. afstand DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Resultaat van de bacon- inschrijving is verrassend E Graan voor Denemarken Buitenlandsch Overzicht De Oorlog in Spanje nadert zijn einde van Madrid KUKEH is KOOPEH tij CIBECK Weenen beschuldigt Berlijn Huwelijksgeschenk van het Nederlandsche volk VRIJDAG 23 OCTOBER 1936. 80e Jaargang. No. 10094. Uitgave der N.V. v.h. Trapmon Co. Schagen. BELGIË Scherpe veroordeeling van de Rex-beweging EXTRA TREINEN MOGEN NIET RIJDEN. REGEERING LAAT ZICH LEIDEN DOOR DEN WENSCH DE ORDE TE HAND- HAVEN. BRUSSEL Minister-president Van Zeeland heeft gisteravond zijn reeds aangekondigde redevoering voor de radio uitgesproken. Hierin ontwikkelde hij de redenen, die er toe leidden, dat de regeering het nood zakelijk achtte de rexistische betoo ging, die voor Zondag was aangekon digd, te verbieden. Bij dit besluit heeft de regeering vooral rekening gehouden met de essentieele overwe ging, dat de orde moet worden ge handhaafd. Daartoe had hij niet al leen het recht, maar ook de plicht. Orde heerscht in België en zal er blijven heerschen. Vervolgens ging de eerste minister over tot bespreking van den binnenlandschen toe stand in België. Daarbij zeide hij o.m. dat een politieke partij tegen de nationale regeering een heftige, hatelijke campagne voert van een zuiver negatieven en destructieven aard, door systematisch haar toevlucht te nemen tot heleediging, leugen en laster. Wat doet nu regeering? Geen regeering van de straat. Zij werkt, zij schenkt geen aandacht aan dit optreden en wenscht 't vrije spel der na tionale instellingen te doen eerbiedigen Nooit zal België een regeering van de straat aan vaarden. De regeering der nationale concen tratie, steunende op groepeeringen, die vier vijfden der levende krachten der natie ver tegenwoordigen, wenscht geen aandacht te schenken aan den partijstrijd en zal niet af wijken van deze houding om zelf te treden op het terrein der partijpolemieken. Het is de taak van hen, die haar steunen, om zoo zij dit noodig achten een tegen-aanvalshouding aan te nemen. De regeering echter moet het land haar werk doen kennen. Het oogenblik is niet gekomen, aldus vervolgde Van Zee land, ons onderling te verscheuren. De re sultaten van een lange en moeilijke inspan ning van bijna twintig maanden zouden snel in gevaar kunnen worden gebracht, wanneer opwinding zich van ons vaderland meester maakte. In dezen geest heeft de regeering het besluit genomen vanaf Dinsdag en zoolang de tegenwoordige span ning zal duren, alle betoogingen t e verbieden, welke ook de opvat ting zij van de organisatoren, wan neer haar omvang de controle, die het openbaar gezag moet kunnen uit oefenen op de bewegingen der mas sa, twijfelachtig zou maken. Allen, die de wettigheid zouden willen Verlaten, zullen de zwaarte der wet voelen. Er is in België slechts een enkele regeering, deze alleen regeert, deze alleen beveelt in het kader van de grondwettelijke bevoegd heid en is volledig gewapend om de orde te handhaven tegen wie dan ook en zij zal dit doen met rustige kracht- Vervolgens sprak minister-president Van Zeeland over de vrees, welke vele burgers koesteren voor het communistische gevaar. Spreker bevestigt, dat de regeering gewa pend is tegen elke poging tot opstand of ge weld van communistische zijde en in staat is zich doeltreffend te verzetten tegen elke opwelling van een linksche dictatuur. Even wel moeten in den strijd tegen het commu nisme niet de methodes worden gevolgd, welke sommigen willen. Het gebruik van geweld roept geweld op. Onwettigheid is op zichzelf een kwaad, het zou de grootste vergissing zijn als men in den wil de orde te verdedigen, tot de dwangpolitiek zou overgaan welke door sommigen wordt gevoerd en waarvan het karakter geheel ge kunsteld is. Drie problemen toch beheer- schen op het oogenblik het openbare leven in België. Op de eerste plaats het probleem van de nationale verdediging. De regeering heeft een ontwerp opgesteld tot regeling .van het militair statuut voor langen tijd. Dan komt het probleem van de buiten- landsche politiek. Hier moeten opnieuw de ontzaglijke consequenties worden bepaald, ons internationaal statuut maakt dit noo dig. VAN ZEELAND. Tenslotte worstelt België met economi sche moeilijkheden. De crisis is overwonnen, doch de strijd is nog niet volbracht en het resultaat zou in het gedrang kunnen ko men als de troepen, de tot nu toe overwon nen, nu de discipline zouden opzeggen. Dit zijn de drie kapitale aspecten van ons politiek leven, dit interesseert alle bur gers. De demonstratie van Zondag a.s. werd niet georganiseerd om de wending van een deel van onze medeburgers ten aanzien van deze vitale problemen uit te drukken, en dit toont duidelijk de ijdelheid ervan. In het slot van zijn rede verzoekt Van Zeeland alle Belgen na te denken over de houding, welke het land moet aannemen ten aanzien van deze essentieele problemen opdat het België van morgen sterker, ge lukkiger en voorspoediger zij. REX GAAT TOCH DEMON- STREEREN, ONDANKS HET VERBOD DER REGEERING. Reuter seint uit Brussel: Het persbureau van Rex kondigt aan, dat de voor Zondag a.s. aangekondigde betooging ondanks het verbod der regeering zal worden gehouden. Nadat de socialisten hadden aangekon digd, dat Zondag a.s. een algemeene staking van het spoorwegpersoneel zou worden ge houden, om het vertrek te voorkomen van de 60 extra-treinen, waarmede men duizen den Rexisten uit alle deelen van België naar Brussel wilde vervoeren, besloot de re geering aan de Belgische Spoorwegmaat schappij te verbieden de extra-treinen te laten loopen. Te Brussel heeft een bespreking plaats gevonden tusschen den minister-president, de ministers van binnenlandsche zaken Justitie, en den burgemeester van Brussel om de ordemaatregelen voor Zondag a.s. te bepalen. In den loop van den avond hadden te Brussel in de nabijheid van den zetel der Rexisten kleine incidenten plaats tusschen Rexisten en leden van het Nationale Le gioen. Gendarmes patrouilleeren in het cen trum der stad. Degrelle spreekt te Brugge. In een gisteravond te Örugge gehouden rede zeide de leider der Rexisten, Degrelle, o.a.: Wij eischen eerbiediging van de volks vrijheden. Rex had voor Zondag een bijeen komst georganiseerd. Hierin was niets on grondwettigs, toch is zij verboden. Zondag zullen wij allen te Brussel zijn. De speciale treinen zullen niet rijden, doch Zaterdag zullen 50.000 Rexisten uit de pro vincie te Brussel zijn, waar zij onderdak en voeding zullen vinden bij de Brusselsche Rexisten. De koning zal ons Zondagmorgen hooren ter gelegenheid van het défilé der oudstrijders van den IJzer. Wij zullen 100.000 man sterk zijn om hem toe te juichen. Brusselsche garnizoenen voor Zondag geconsigneerd. Brussel: De troepen van het Brus selsche garnizoen zijn voor Zondag a.s. ge consigneerd. De Rexistische afgevaardigde heeft ver zocht den minister-president te mogen inler- pelleeren over de belemmeringen, die door de regeering in den weg gelegd zijn aan de uitoefening van het recht van vergadering. De prijzen varieeren tusschen 85 centen en f 1.15 per 100 kilo, dus f0.50 en f0.70 per levend var ken. Naar het Hsbl. verneemt, heeft de gisteren gehouden aanbesteding voor het slachten en verwerken van bacon-varkens voor de Varkensccn- trale tot resultaat gehad dat de in schrijvingen varieerden tusschen vijfentachtig centen en fl.15 per 100 kilo, dat is dus twee kwartjes a ze ventig centen per varken! Slechts één inschrijving was er a f2.10. Wij herinneren er aan, dat de oor spronkelijke contractueele vergoe ding bedroeg f4.80, dat is dus bijna het zesvoudige van het bedrag van f0.85, waarvoor thans eenige groote fabrieken hebben ingeschreven. Het is te begrijpen, dat een ver werkingsloon van f 0.50 per varken beneden den kostprijs ligt en dat hier dus sprake moet wezen van 'n tactiek, waarvan echter de Centra le kan profiteeren. Zooals men weet, moesten de fa brieken inschrijven voor 45 pet. van haar capaciteit. DIMITROF. De Poslednija Nowosti, het te Parijs ver schijnende Russische emigrantendagblad plaatst boven aan haar kolommen het vol gende bericht: „Te oordeelen naar te Parijs uit Moskou ontvan gen berichten is de ster Dimitrof, den almachtigen leider van de Ko mintern, getaand. Het motief voor de ongenade is de mislukking van de Spaansche poli tiek. Te Moskou wor den mislukkigen niet vergeven. Di mitrof is verwij derd van zijn post van leider van de Siberië gezonden". Dit bericht moet natuurlijk onder voorbehoud worden aanvaard. De opmarsch naar Madrid begon- nen. Is een vreedzaam einde van den strijd om Madrid nog mo gelijk? Het lijkt niet waarschijn lijk. Het opschrift lijkt wat optimistisch en het is ook heusch niet onmogelijk, dat de strijd om Madrid, de laatste en bloedigste worsteling zal worden om de macht in Spanje. En de beslissing weten we vooruit, die zal komen aan de zijde van de recht- schen. Maar hoe het zij, het gaat naar het einde van den strijd, ai kan dat einde mis schien nog weken, zelfs maanden van het heden af zijn. Een vraag van groote beteekenis is of de mogelijkheid nog bestaat van een vreed zaam einde van den strijd om Madrid. Dat is de wensch van ieder weldenkend wezen. Immers, er zijn al zooveel slacht offers gevallen in dezen onheiligen krijg en het verlies van ieder menschenleven is het verlies van het kostbaarste van de schep ping. Wij gelooven niet aan een onbloedig ein de van den strijd om de Spaansche hoofd stad en vinden voor deze meening steun in een artikel, dat de N.R. Crt. gistex-avond aan de „Spaansche aspecten" wijdde, en waarin het blad o.m. schreef. „Bitter heeft de Madrileensche regeex-ing moeten boeten voor de lichtzinnigheid waar mede zij een wilde menigte heeft gewa pend. Zij heeft daaimede wellicht meer bloedvei'gieten, op wreede en lafhartige wijze, achter het front teweeggebracht dan onder haar vijanden. Zij heeft er de sym pathie van de wereld, die aanvankelijk voor een groot deel op de hand van een niet-extremitische, door gepolitiseerde mi litairen met vreemde hulptroepen aange vallen overheid was, grondig mee ver speeld. Toen de strijd tegen de opstand in sommige groote steden ontaai'de in schi'ik- kelijke en blinde terreur, waarvoor nie mand, zelfs geen ordentelijk verdediger der ï-egeei-ing, veilig was; en toen zelfs de echte en opofferende strijders van voldoen de wapening verstoken bleven, omdat de terroristen noch naar het front wilden ver trekken, noch hun wapenen voor het ge- bi*uik tegen den vijand wilden afstaan, toen vei'andei'de de stemming algeheel, bijna overal ter wei*eld. Men wist wel wat bur geroorlog was in Spanje, en men wist ook, dat aan beide kanten rijkelijk bloed van weerloozen of weerloos gewordenen, ver goten werd. Maar de afkeer van de blinde terreui*, de anarchistische wandaden over woog. En het pi'estige ging verloren van een bewind, dat zich zoo weinig in staat had getoond, een geordende stand van za ken te handhaven. Dat heeft niet enkel in de buitenwereld de Spaansche x*egeering onnoemelijk ge schaad Ook op de houding van een groot gedeelte van de Spaansche bevolking moet het, uiteraard, van beslissende invloed zijn geweest. Toen de Spaansche regeering de menigte wapende, zonder haar eenige tucht op te leggen, of zelfs maar van haar te eischen veidoor zij het spel. Zij stootte daaimee de talloozeivvan zich af, die zij meer nog dan het élan van een wilde menigte noodig had. Wij wezen daarop ook in een overzicht dat wij vorige week aan deze droeve ge schiedenis wijdden. De regeering bedierf hierdoor zelfs haar positie in landen, die, gelijk Engeland, uit eigen belang haar overwinning moesten wenschen. Nu is de toestand zoo, dat de buiten wereld haar hart moet vasthouden. Wat gebeurt er met de gijzelaai's, als te Madrid achter barricaden, een laatsten, desperaten tegenstand geboden wordt, wat met dege nen, die verder nog in de handen zullen vallen van het, naar wraak speux*ende, vei'twijfelde grauw? En wat, bij wijze van vergelding, dan weer met duizenden ge vangenen? Dat zijn de angstige vragen die zich in de komende dagen voordoen en waarop het antwoord wellicht spoedig gegeven zal wor den. In de haven van „De Oude Zeugaan den Wieringermeerdijk ligt op 11 oogenblik het eerste zeeschipeen z.g. kuststoomer, die met graan wordt geladen, bestemd voor Denemarken, SPANJE SUCCESSEN DER REGEERINGSTROEPEN BIJ HUESCO. ARGENTINIË VRAAGT EERBIEDIGING VAN HET ASYLRECHT. De belegeraars hebben, zooals wij gisteren reeds konden melden, het belangrijke stra tegische punt Navalcai'nero stormenderhand genomen. Onmiddellijk werd de opmarsch voortgezet en Villamanta, een klein plaatsje in de buurt van Navalcarnero bereikt. De voorposten staan thans op 25 k.m. afstand van Madrid. Aanval op Las Navas. De regeexing deelt in een officieel com muniqué mede, dat de rechtsche troepen Las Navas, ten Westen van Madrid, hebben aan gevallen, doch zijn teruggeslagen. Bericht wordt tevens, dat Largo Caballci'o, de mini- ster-pi-esident, een bezoek heeft gebracht aan de verdedigingswerken aan het front voor Madrid, waaraan door duizenden arbeiders wordt gewerkt. Dezen bestaan in hoofdzaak uit jongelieden, die nog niet den leeftijd hebben bereikt om wapens te kunnen dra gen. De meesten zijn vx'ijwilligers. Uit de berichten van de Nooi-delijke fron ten krijgt men den indruk, dat de i'echtsche troepen in den sector Siguenza eveneens successen hebben behaald. De i'adioclub van Teneriffe deel mede, dat troepen, na Si guenza bezet te hebben, hun opmarsch naar Madrid voortzetten, zonder tegenstand te ontmoeten. Ze zouden zich reeds te Jadraque op den weg naar Guadala Jara bevinden. Van regeeringszijde wordt gemeld, dat de regeeringstroepen aan dit front moedig heb ben gestreden. Franco verzet zich tegen Moskou. Het commando van de nationalistische troepen in Spanje heeft, volgens een be richt van dc „Liberté" uit Salamanca, een kruiser opdracht gegeven om elk Sovjet- Russisch schip, dat zich in de Spaansche watei'en bevindt, aan te houden en op wa penen en munitie te doorzoeken. Indien zulk een schip ooxdogstuig aan boord blijkt te hebben, moet het in den grond worden geboord. Deze order zal ter kennis van de mogendheden worden ge bracht. De aanleiding tot deze instructie is het vermoeden, dat een Russisch schip te San tander getracht heeft, wapens en munitie voor de volksfronttroepen te ontschepen. Huesca thans ernstig bedriegd? Volgens van het front in Aragon ont vangen berichten blijkt, dat de regeerings troepen gistei-en een hevig offensief heb ben ontketend in de buurt van Huesca, dat geslaagd is. Ten noorden van de stad zijn de regee ringstroepen opgei-uHt in de ïdchting van Chimilla. Zij hebbexj Alerre bezet. Eerbiediging van het agyhrecht in ambassades. De waarnemend minister van buiten- landsche zaken Castdlo, heeft den Spaan- schen mandster van buitenlandsehe zaken telegrafisch een nota doen toekomen, waar in hij het beroep op hem doet het asylrecht in ambassades te eerbiedigen. De Argentijnsche Minister geeft in de nota te kennen, dat iedere aantasting van dit algemeen erkende recht de diploma tieke betrekkingen tusschen de regeeringen van Ai'gentinië en Spanje zou kunnen schokken. Hij spreekt zijn vertrouwen uit in de re- geei'ing van Madrid, dat deze de onschend baarheid der bij haar geaccrediteerde di plomatieke vertegenwoordigingen zal ver zekeren. De inhoud der nota werd ter kennis ge bracht aan de regeeringen der Zuid-Ame- rikaansche republieken. VAN SCHENDING VAN ACCOORD MET OOSTENRIJK. Reuter meldt uit Weenen: Voor de eer ste maal sedert het sluiten van het Oostcn- rijkschDuitsch accoord van 11 Juli 1936 constateert Weenen in een officieel commu niqué, gepubliceerd door het politieke cor respondentiebureau, dat dit accoord door Duitschland is geschonden. De Oostenrijksche grief wordt aldus gefor muleerd: Het blad „Der E.A.lMann" van 17 October en „Der Angx-iff" van 21 October hebben op een niet nader te qualificeex*en manier een aanval gedaan op den Oosten- rijkschen sportleider prins Stai'hemberg. Om redenen van goeden smaak wil men niet reeds bij voorbaat de zaak vei'ergeren en men constateert daarom alleen, dat ge noemde ax*tikelen een schending beteeke- nen van het accoox*d van 11 Juli, waartegen een ki'achtig protest noodzakelijk is. Achilles-, Ajax-, Globe-, Patent-Voetballen. SPORTVRIENDEN! Uw aangewezen adi*es voor alle artikelen op Sportgebied is: Firma ANNEVELDT—DE HAAS. LAANPLEIN. SCHAGEN. Sportuitslagen Zondagsnamiddags 4.30 uur. Achilles-, Ajax-, King-, Manfield-Schoenen. Omtrent den vorm nog geen de. finitieve beslissing genomen. De publicatie in verschillende bladen, dat het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk, de instem ming van H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernai'd had gevraagd tot het aan- bxeden van een groot jacht, is op zijn minst genomen als voorbarig te kwalificeeren. Inderdaad is van een dergelijk huwelijks geschenk Th de bijeenkomsten sprake ge weest, doch men deelde ons bij informatie mede, dat omtrent den vorm, welke aan het geschenk zal worden, gegeven nog geen deftnifcieiwe beslissing is genomen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1