De Pachtwet Visscherij op het IJsselmeer Noodlanding nabij Soesterberg Inbraak in een woning Onze export naar België spoedig normaal BUITENLAND De uitkomsten over de maand September. En die van de de verdere kustvisscherij. De afdeeling Visscherijen van het depar tement van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede omtrent de kustvissche rij en de visscherij in het IJsselmeer, waar bij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand September 1935. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Lauwerzee en den Dollart en het IJssel meer waren beter, die in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuider zee en de Zuidhollandsche stroomen en zee gaten daarentegen slechter dan in Septem ber van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg nl. volgens voorloopige opgave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 1.753.863 (822.768) kg. en f 24.199 (f 11.183). In de Waddenzee en het niet-af gesloten gedeelte van de Zuiderzee 2.221.907 (2.147.329) kg. en f 51.234 tf 59.143), in het IJsselmeer 463.968 (340.891) kg. en f 180.030 (f 141.994). In het IJsselmeer leverde de aalvissche- rij met kuil- en kornetten bevredigende re sultaten op. De aalvisscherij met hoekwant verliep gunstig. Hoewel de aalfuikenvis- scherij wat betere vangsten opleverde dan in de vorige maand, was het resultaat over het algemeen niet gunstig. De vangsten, van trekpaling waren tusschen Hoorn en Enkhuizen goed, elders nog onbevredigend. De botvisscherij met staande netten gaf be tere uitkomsten dan in den laatsten tijd, vooral benoorden Enkhuizen. Met de kuil- netten en fuiken werd ook meer bot ge vangen. De bot was mooi van stuk en van goede kwaliteit. Verder werd nog baars, die over het algemeen groot van stuk was, blei, kar per, snoekbaars, voorn en winde gevangen, terwijl jonge snoekbaars zich in voortdurend toenemende mate vertoonde. In de waddenzee en het niet-afge sloten gedeelte van de Zuiderzee, gaf de botvisscherij met schutwant be tere resultaten dan in Augustus, hoe wel de vangsten nog niet groot wa ren. Met hoekwant, peur en staande netten werd weinig bot gevangen. De aal fuiken-visscherij verliep over het algemeen nog niet gunstig. Slechts enkele dagen konden bij Wieringen bij de spuisluizen goede vangsten ge maakt worden. De visscherij op garnalen, welke gekookt werden afgeleverd, verliep wegens onvol doenden afzet, niet gunstig, evenals de vis scherij op garnalen voor de Amsterdamsclie markt. De visscherij op garnalen voor de droge rij verliep zeer bevredigend. Er konden vol doende garnalen, worden gevangen. Van de perceel-en werdon ongeveer 500 balen mos selen afgevischt voor de binnenlandsche markt, terwijl op de natuurbanken werd gevischt voor den export naar Engeland. De verzending was echter nog niet groot. De visscherij op mosselen voor eenden voeder werd door elf Wieringer motor- yaartuigen voortgezet. In de Lauwerzee leverde de garnalen- visscherij zeer groote vangsten op, welke voor het grootste gedeelte aan de drogerijen werden afgeleverd daar de vraag naar consumptiegarnalen zeer gering was. Ind en Dollart en de Eems verliep de garnalenvisscherij met staande kuilen be vredigend, terwijl met de kor ook zeer goe de vangsten werden gemaakt. In de Zuidhollandsche strooméh werd met de ankerkuilen vrij veel sniering ge vangen, doch met de drijfnetten waren de vangsten minder ruim. De aal- en botvis scherij leverde over het algemeen geringe vangsten op. De garnalenvisschers visch- ten ten aanzien van de consumptiegarnalen op beperkte dagtaak, doch er werden vrij veel kleine garnalen voor de drogerij aan gevoerd, wat de visscherij nog eenigszins loonend maakte. De muggenplaag Commissie van advies omtrent de mogelijkheden tot bestrijding der muggenplaag om het IJssel meer ingesteld. De minister van sociale zaken heeft inge steld een commissie, welke tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de oorzaken en de gevolgen, met betrekking tot de volks gezondheid, van de muggenplaag om het IJsselmeer en te adviseeren omtrent de mogelijkheden lot bestrijding dier plaag. Benoemd zijn: tot voorzitter der commissie: Dr, C. v. d. Berg, directeur-generaal van de .volksgezondheid, 's-Gravenhage, Tot de leden behoort o.m.: Ir. Smeding, directeur der voorloopige directie van de Wieringermeerpolder, Alk maar. Uit een rijdende auto gevallen Raadselachtig ongeluk te Roosendaal. Gisternacht is nabij het kruispunt van Brugstraat en Molenstraat in het centrum van Roosendaal een nog niet geheel opgehel derd ongeluk gebeurd, waarvan een ongeveer 38-jarige vrouw het slachtoffer is geworden, aldus schrijft men aan de N. R. Ct. De heer H. v. d. Laan, autoverhuurder, reed tusschen 1 en 2 des nachts door de Molenstraat de Hoogstraat in. Daar bemerkte hij, naar hij aan de politie mededeelde, dat het portier van den auto openstond. De vrouw, die in den auto was gezeten, mej. M. Dekkers- te Roosendaal was naar hem bleek verdwenen. Hij is daarop gestopt en bij onderzoek vond hij op den straatweg de vrouw zwaar gewond liggen. Zij is met een schedelbreuk naar het r.-k. ziekenhuis Charitas overgebracht. Haar toe stand is ernstig. Naar de toedracht van het ongeluk wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Met 14 gestolen guldens naar Afrika Avontuurlijke jongeman uit de hoofdstad. Voor het vreemde lingenlegioen afgekeurd. Gisteren is tusschen Essclien en Nispen aan de Belgische grens door de politie een 18- jarige jongeman aangehouden, zekere J. uit Amsterdam, een pupil van het stadsbeste- delingenhuis, die vanwege deze instelling bij een bakker te Hilversum was uitbesteed en sedert 3 Augustus met medeneming van 14 van zijn patroon werd vermist. Uit de verklaringen van den jongen bleek thans dat hij van Hilversum per fiets naar Utrecht was vertrokken, waar hij het rijwiel in een rijwielbewaarplaats deponeerde om vervolgens van daar per trein zijn reis naar Breda te vervolgen. Hier nam hij de auto bus naar Antwerpen, van waar hij telkens, met verschillende vervoergelegenheden de reis voortzette tot in Rijssel. Het doel van zijn reis was de dienstneming bij het vreem delingenlegioen, waartoe hij zich daar aan het werfbureau voor het Legioen aanmeldde Vandaar werd hij toen doorgezonden naar het werfdepot te Marseille om na eenigen tijd te worden ingescheept naar Algiers om bij het vreemdelingenlegioen te worden in gelijfd. Tot zoover ging; dus alles goed en naar wensch. Doch de inlijving kon niet geschie den dan na keuring en dit leverde hem een volslagen teleurstelling. Hij werd afgekeurd en... teruggezonden. Door bemiddeling van den Nederlandschen consul te Marseille in samenwerking met de Fransche autoriteiten van den Vreemdelingendienst verkreeg de jeugdige avonturier een vrij reisbiljet, tot aan de Fransch-Belgische grens. Vervolgens heeft hij eenigen tijd in België rond gezwor ven en éindelijk kwam hij aan het slot van zijn omzwervingen tusschen Esschen en Nispen in het vaderland terug, waar hij door de politie met open armen werd ontvan gen. Na onderzoek en het vervullen van de daartoe noodige formaliteiten is het avon tuurlijk jongmensch naar Amsterdam over gebracht en aldaar ter beschikking van de justitie gesteld om de verdere gevolgen voor zijn daden af te wachten. Toetstel met den neus in den grond geboord. Inzittenden ongedeerd. Soesteifocrg, 23 October. Even buiten het vliegkamp Soesterberg heeft gistermid dag de luitenant-vlieger-instructeur H. Leegstra met een C I vliegtuig een nood landing moeten maken. Bij deze landing kwam het toestel in aanraking met eenig kreupelhout, waardoor het den neus in den grond boorde en bijna geheel werd ver nield. De luitenant-vlieger en een leerling vlieger kwamen, op enkele schrammen na, met den schrik vrij. De uitkijkpost van het vliegkamp had de noodlanding wel opgemerkt, doch kon in verband met het mistige weer niet de juis te plaats vaststellen. Terstond vertrok de hulpdienst in de richting Den Dolder, doch moest na een kwartier zoeken onver- richterzake terugkeeren. De luitenant en de leerling waren intusschen al op het vliegveld gearriveerd. CHAUFFEUR STEEKT ZIJN COLLEGA. Ruzie gekregen over een vraohtje. Amsterdam, 23 October. In een garage aan de Ceintuurbaan te Amsterdam, welke door eenige chauffeurs voor gemeente-reke ning wordt gehouden, kregen vannacht omstreeks 1 uur twee chauffeurs ruzie over een „vrachtje". Plotseling trok een van hen een mes en stak zijn tegenstander in den buik. Daarna vluchtte de dader in een auto. De politie achtervolgde hem in de Vijzelstraat en zette hem, na verhoor, ach ter slot en grendel. Het slachtoffer dat ern stig, doch niet levensgevaarlijk was ge wond werd naar het O.L. Vrouwe-Gasthuis overgebracht. Paard springt boven op een rijdende auto Auto geheel vernield. Inzit tende ernstig gewond. Meppel, 23 October. Hedenmiddag om streeks kwart over twee heeft te Rouveen, gemeente Staphorst, een niet alledaagsch ongeluk plaats gehad. Toen de handels reiziger S. Teeboom uit Amsterdam in zijn auto door Rouveen reed, is een paard bo ven op den wagen gesprongen. De auto werd totaal vernield. De heer Teeboom, die alleen in den wagen zat, werd zoodanig gewond, dat hij per ziekenauto naar het ziekenhuis te Zwolle moest worden over gebracht. Het paard werd gedood. Buit van ruim 700 gulden. Te Tiel is, naar het Hbld. meldt, een in braak gepleegd, waarbij een bedrag van ruim f 700 is buitgemaakt. In de Koningstraat achter het Spaar bankgebouw staat een woonwagen van den kermisexploitant A. B.. Toen de ccht- genoote van B. zich van het kermisterrein naar den woonwagen begaf bemerkte zij, dat in den wagen, die bij haar vertrek ge sloten was licht brandde. De deur bleek nog gesloten te zijn, doch toen zij deze opende, zag zij dat tijdens de afwezigheid van het echtpaar een inbreker zich toe gang had verschaft. De man bleek daartoe een raam te hebben opengebroken. In den wagen was alles overhoop gehaald, ter wijl kasten en laden waren geforceerd. Het aanwezige geld een bedrag van ruim f 700 was verdwenen. De; vrouw waarschuwde onmiddellijk de politie, die een uitgebreid onderzoek instel- TWEEDE KAMER ONTWORPEN CONTRACT-DWANG ZAL ZEER WAARSCHIJNLIJK UIT HET ONTWERP WORDEN GELICHT. Den Haag, Vrijdagavond. De heden voortgezette debatten over het ontwerp-Pachtwet hebben duidelijker dan gister aangetoond, dat de groote strijd rond deze materie voor zoover men althans daarvan spreken kan! gestreden zal wor den bij art. 9 betreffende de rechterlijke be voegdheid, nieuw aangegane contracten te herzien, als er buitensporige bepalingen in voorkomen. Vandaag bleek, dat te dien aan zien evenzeer groote bezwaren bestaan bij de Katholieken, hoewel b.v. de heer v. d. Poll minder streng-afwijzend was dan zijn partij genoot Truyen, die voor zijn fractie juridi sche beschouwingen hield en als jurist blijk baar meer voelde voor een der hoofdregels uit het klassieke Romeinsche recht aangaan de de wilsvrijheid van contractanten bij het sluiten hunner overeenkomst! De heer De Geer heeft dus wel naar het hart van vele afgevaardigden gesproken, toen hij oppositie aankondigde tegen een bepaling, welke hij rondweg in strijd achtte met. het wezen van den Rechtsstaat. Dat de rechter onereuse, voor den pachter schade lijke contracten kan vernietigen, daartegen wordt bijna géén verzet gepleegd, dat is eigenlijk al in overeenstemming met het bestaande recht, waardoor „onzedelijke" overeenkomsten geen rechtskracht bezitten. Maar contract-dwang, neen, daar wil de meerderheid der Kamer naar het zich laat aanzien niet aan. De meerderheid, want er bestaat een belangrijke minderheid, welke haar in dit geval kan aanvaarden. Dat, de Communisten geen bedenkingen opperden zal niemand verbazen, maar ook van Sociaal- Democratische zijde ziet men geen kwaad, integendeel!, in het voorgestelde. Mr. Donker het jeugdige S.D.-fractie-lid, kwam hedén- middag mr. De Geer bestrijden. De afge vaardigde vond, dat de oud-minister te veel aan het klassieke recht vast houdt, wijl de ontwikkeling der maatschappelijke verhou dingen steeds meer in de richting van be perking der contractsvrijheid gaat. Men denke maar eens aan de arbeids-overeen- komsten, de wet op het afbetalingswezen, de Crisis-hypotheek-aflossingswet, wijlen de huurcommissiewet, de Octrooiwet, onteige- de. Bij het verhoor van omwonenden en andere kermis-exploitanten, die in de om geving hun woonwagens hebben staan, kwam aan het licht dat een man, waarvan men een vrij nauwkeurig signalement kon opgeven, zich gedurende eenigen tijd in de omgeving van den woonwagen heeft opge houden. Vermoedelijk heeft hij óp het in vallen van de duisternis .gewacht, alvorens zijn slag te slaan. Naar aez'en ril ah" die sindsdien verdwenen is, worden thans na sporingen verricht. Na schorsing van 3Vs week. Toewijzing invoervergunning varkensvleesch heeft gisteren haar beslag gekregen. Brussel, 23 October. Naar de Brusselsche corr. van het ,Alg. Hbld." verneemt, heeft het Belgische Depar tement van Landbouw gistermiddag aan de Belgische vlceschimporteurs medegedeeld, dat de toewijzing van de invoervergunningen voor varkensvleesch binnen het kader van de hoeveelheid, die in het accoord Spaak-Patijn werd overeengekomen (75000 kg) gister haar beslag heeft gekregen. De invoervergunnin gen voor schapenvleesch zijn gistermiddag verzonden en zullen dus hedenochtend in het bezit der importeurs zijn. Daar men heden ook weer met de uitgifte van invoervergunningen voor boter zal beginnen en Maandag tenslotte ook de kwestie van de licentierechten voor melk poeder en gecondenseerde melk geregeld zal worden mag men aannemen, dat de Ne- derlandsche export van al deze artikelen naar Belgie, na een schorsing van ruim 3^2 week, juist tegen het einde van de maand weer normaal zal beginnen te func- tionneeren. Verder heeft het Belgische ministerie be sloten om het licentierecht voor boter, dat tot dusver frs. 6 bedroeg, te verhoogen tot frs. 7.50, dus met 25 UIT ONZE OOST. Gezagshandhaving in Indië Huiszoekingen bij nationalisten. Op last van den resident van Kediri werden, naar Aneta meldt, huiszoekingen verricht in Ngandjoek en omliggende plaat jes bij verschillende leden van de Partai Nasional Indonesia en de Partai Rajat In- donesia. Het resultaat was, dat bij het be stuurslid van de Partai Nasional Indone sia, Hadji Badri, opruiende pamfletten wer den in beslaggenomen, evenals bij den ke- pala dessa van Kedoeng-soko, waar boe ken en geschriften werden in beslag geno men. Laatstgenoemde had bovendien een deel van de pamfletten voor zijn woning aangeplakt. Beiden werden gearresteerd en naar Kediri opgezonden. Aneta meldt tevens, dat voor den land raad te Soerabaja terecht stond een 29- jarige administrateur van de Taman Siswo- schoolvereeniging, die zich sedert 29 De cember in preventieve hechtenis bevindt wegens het uitgeven van een brochure, ge titeld „Kitaboel Marhaen", in welke bro chure werd opgeruid tegen het gezag. Beklaagde werd veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf onder aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hech tenis. ningen bij aanleg van spoorwegen (met ont binding van bestaande contracten), de col lectieve ondernemers-overeenkomsten... Ook wees mr. Donker op de contracten voor leve ring van electrischen stroom, van water, die ook eenzijdig kunnen worden gewijzigd, zelfs verplichting tot aansluiting bestaat, dus „contract-dwang"! En het onderhavige geval beslissend achtte de afgevaardigde de eischen van het maatschappelijk verkeer. Ten slotte had hij critiek op het aange kondigde amendement-Van den Heuvel op art. 9 (om den contract-dwang te doen ver dwijnen), dat dan alleen het veto-recht wil handhaven, zeggend dat de rechter als men vrijwillig geen betere schept, de overeen komst „kan" ontbinden. Neen, aldus mr. Dtmker, de rechter liet de partijen al bij zich komen juist omdat er buitensporige voorwaarden in het con tract staan, en komen die partijen niet tot overeenstemming, dan moet (en niet „kan") de rechter het contract wel vernietigen, want het is „buitensporig"! De afgevaar digde adviseerde, het amendement dat overigens niet zijn sympathie heeft, doch hoogstwaarschijnlijk wel zal worden aan vaard in bedoelden zin te wijzigen. Zoo dat de rechter een onbehoorlijk contract altijd zal verscheuren. Over 't algemeen heeft minister van Schaik (ook Ex. Deckers woont de debat ten bij) vandaag veel waardeering over zijn werk gehoord, zelfs mede van Communisti sche zijde. Drie Katholieke sprekers de heer Droessen voegde zich bij de twee reeds genoemde zeiden het hunne over de zaak en zooals reeds opgemerkt, de heer Van Poll zag in het gebodene veel goeds, étaleerde vele voorbeelden om aan te toonen, dat de pachter momenteel dikwijls de keuze heeft tusschen een eigenlijk on aanvaardbaar contract en het worden van een paria der maatschappij. Laatstgenoem de afgevaardigde verwachtte van de wet vooral een goede preventieve werking. Mr. Truyèn achtte het van groot belang, dat hier privaatrecht naar het domein van het publieke recht wordt gebracht, van het al gemeen belang. Doch de afgevaardigde vroeg zich toch af, of in deze de rechter niet wat te veel macht krijgt. Absolute verbeteringen achtte hij de bepalingen, waarbij uitsluitend een schriftelijke overeenkomst wordt geëischt, een vergoedingsrecht wordt toegekend, de rechter het contract wijzigen kan bij ver anderde omstandigheden, de opzegging is geregeld. Bedenkingen opperde hij tegen het ontworpen remissierecht, vragend, of beide partijen wel gelijk recht kunnen krijgen. Mede vereenigde hij zich met de bezwaren- De Geer tegen het voorgestelde art. 9. En voorts noemde hij de bepaling waarbij de rechter vermindering van pachtprijs kan be dingen, wanneer de goede trouw zulks vor dert, b.v. als de pachter, ondanks zijn bij zondere bekwaamheden, de pacht onmoge- WIELRENNEN. DE EERSTE ZESDAAGSCHE TE ROTTER DAM. Het veld definitief samengesteld. Na^r wij .vernemen is het veld voor den éérsten zesdaagschen wielerwedstrijd te Rotterdam, welke van 6 tot 12 November in de Nenijtohal wordt gehouden, definitief als volgt samengesteld: Pijnenburg-Wals (Nederland), Schoen-Pelle- naars (Duitschland-Nederland), de winnaar van de zesdaagsche te Parijs, Slaats-Char- lier (Nederland-Belgie), de winnaars van de laatste zesdaagsche te Amsterdam, Jan van Kempen-Braspenning (Nederland), van der Ruyt-W. Vroomen (Nederland), Matena- Heslinga (Nederland), de Korver-Overwheel, Nederland), Cathel-Giliet (Nederland), Rausch-Guimbretire (Duitschland-Frank- rijk), Walthour-Crossley (Ver. Staten), Bil- liet-van Nevele (België), en Rieger-Prieto (Duitschland-Spanje). De kerk moet zichzelf een schadeloosstelling betalen De bemoeienis met de Protes- tantsche en de Katholieke Kerk in Duitsohland. Het hooggerechtshof van Baden heeft, naar Reuter meldt, uitgemaakt, dat het protest der Evangelische kerk tegen het inbeslag- nemen van kerkelijke belastinggelden door de nationaal-socialistische autoriteiten on gegrond is. Daardoor is een zware slag toe gebracht zoowel aan de Protestantsche als aan de Roomsch-katholieke kerk. Want de beslissing van het gerecht sanctionneert tevens de inbeslagnemingen van Protes tantsche en Katholieke scholen en fond sen in Zuid-Duitschland, die zich in den laatsten tijd hebben voorgedaan. Duizen den scholen hebben dat lot ondergaan; de confiscatie werd gemotiveerd met de be wering, dat de onderwijskrachten „poli tiek onbetrouwbaar" waren en dat „bij vrije stemming is gebleken, dat een meer derheid nationaal-socialistische scholen verlangt." Het betalen voor deze plotselinge ver worven scholen was moeilijker. Daarom bepaalde de regeering, dat 15 tot 20 procent van de kerkelijke gelden eveneens in be slag genomen moest worden. Een protest tegen deze maatregelen is thans, zooals gezegd, afgewezen. POPPEN, DIE HET COMMUNISME PREDIKTEN. Illegale buikspreker!). Het gerecht te Poznau in Polen heeft een niet alledaagsch geval van illegale commu nistische propaganda te behandelen gehad. De beklaagde was een buikspreker die de kermissen en jaarmarkten in Polen afreisde en daar het publiek met zijn „sprekende poppen" bezig hield. Zoolang de politie in de nabijheid was viel er op zijn vertoonin gen niets aan le merken. Nauwelijks echter was het terrein vrij of de artist deed zijn poppen illegale propaganda voor het com munisme uitspreken. Tenslotte is de man tegen de lamp geloopen. Het gerecht heeft hem veroordeeld tot 8 maanden gevangenis straf. lijk kan opbrengen, de „belangrijkste, moei lijkste, meest-omstreden zaak." Een nieuw recht wordt geschapen. Mr. Truyen vroeg zich af, of het billijk is, hier het risico op den verpachter te leggen. Dat kan vond de afgevaardigde oorzaak zijn van groote onrust in de pachtverhoudingen. De regee ring moet de noodzakelijkheid van dezen maatregel nog nader aantoonen, aldus de heer Truyen. Behalve de twee genoemde punten kon hij zich zeer wel met het ge bodene vereenigen. Wat b.v. ook het geval zal zijn met mr. Rutgers van Rozenburg (C.H.), die zich heden kwam aansluiten bij de reeds gememoreerde critiek-De Geer. De algemeene beschouwingen der leden namen heden een einde. De onverzoenlijke meldde zich ook reeds aan en aan de spits stond de „eenling" Mr. Vervoorn, van de plattelanderspartij. Hij zag strijd met het al gemeen belang en de rechtvaardigheid, een gaan in de richting van socialisatie van den bodem. De verpachteris de man, die de klappen krijgt, hij moet vrijwel voor alles betalen! Een goed deel in deze richting ging mede ir. Van Dis (S.G.), die echter toegaf, dat de pachter „dikwijls iets teekent, zonder te we ten wat", en dat dus rechterlijke tusschen- komst zijn waarde kan hebben. Maar het ontwerp ging den afgevaardigde te ver, hij vreesde voor allerlei onbillijkheden, zag een „voortschreidende socialisatie". De heer Van Dis verklaarde tegen het gebodene ernstige bezwaren te hebben. Weer iets meer gedecideerd tegen was mr. Westerman, de ex-man van Nat. Herstel. Hij vond het ontwerp „weinig houvast" biedend, zelfs gevaarlijk, wijl het pretendeert iets^ te doen, wat niet het geval is. De heer Wes terman gaf toe, dat de pachter meer bescher ming van noode heeft. Edoch: dan had men moeten gaan in de richting van een doelbe wuste wijziging van den grondeigendom. Nu zullen de Pachtkamers voor een onmensche- lijke taak komen te staan! Wat beteekenen termen als „redelijk* „buitensporig", „goede trouw", „ernstig", „zeer ernstig"? Ook vond de afgevaardigde, dat het gebodene de zittende pachters op onredelijke wijze bevoordeeld. Het drieman schap Vervoorn-Van Dis-Westerman zal ten slotte in elk geval wel tot de tegen-stem mers behooren! Minister Van Schaik heeft aan het einde van den middag nog even een begin ge- maakt aan zijn antwoord-rede, welke hij a.s. Dinsdag-middag voortzet. Allereerst bracht hij dank voor de geuite welwillende critiek en ook ging hij even in op de vraag Vervoorn, of de minister niet bereid zou zijn, het ontwerp maar weerin te trekken. Daar voelde Z.Exc. werkelijk niets voor en om den ander geen vier dagen op een antwoord te laten wachten maakte mr. Van Schaik aan alle illusies van het Ka merlid een einde. Verdediging van de eer Hongaarsch officier schiet een boer neer, na hem eerst te heb ben aangereden. Ween en: Het Hongaarsche blad „Estl Koerir" meldt, dat te Rab in West-Honga- rije een officier, die met zijn rijwiel op het voetpad reed, een hoer heeft doodgeschoten, die aanmerking op de verkeersovertreding maakte. De officier had de.i boer aangereden en na een korte woordenwisseling zijn re volver getrokken, waarmede hij den moord pleegde. Een militair gerecht heeft den officier vrij gesproken en als zijn meening te kennen gegeven, dat hij terecht van zijn wapen ge bruik heeft gemaakt om zijn eer te verde digen". DALING VAN GEBOORTECIJFER IN OOSTENRIJK. Bevordering van het sluiten van huwelijken. Ter bevordering van het sluiten van huwelijken is voorloopig een bedrag van 100.000 schellingen ter beschikking gesteld door de bonds-ambtenarenkamer. Uit dit be drag zullen leeningen worden verstrekt aan employè's en arbeiders in openbaren dienst, welke in vijf jaar moeten worden terugbe taald en geen rente dragen. Als motief voor deze maatregel wordt de ernstige daling van het geboortecijfer in Oostenrijk aangevoerd. JAPANSCHE BLADEN EISCHEN KRACHTIGE HOUDING VAN DE REGEERING. De Japansche consul-generaal te Nanking, Soema wordt morgen in Tokio verwacht. Hij zal rapport uitbrengen over de Japansch- Chineesche onderhandelingen te Nanking. Uit de commentaren der Japansche bladen blijkt, dat zij de onderhandelingen als mis lukt beschouwen. Zij wijten dat aan de stijf hoofdigheid der centrale Chineesche regee ring. De „Asahi Sjimboen" schrijft, dat de Japansche regeering niet moet aarzelen d© onderhandelingen af te breken, indien Nan king de Japansche voorstellen betreffende Noord-China en de gemeenschappelijke be strijding van het communisme verwerpt, dat j de onderhandelingen met Nanking gestaakt moeten worden en dat Japan zijn onafhan- kelijke politiek ten aanzien van China moet blijven volgen. GEEN ANTI SEMITISME IN TSJECHO-SLOWAKUE GEOORLOOFD. Minister van onderwijs dreigt Duitsche nniversiteit te slniten. Praag, 23 October (ANP). —De minister van onderwijs heeft gedreigd te zullen over gaan tot sluiting van de Duitsche universi teit;, wanneer de anti-semitische relletjes, die zich gisteren hebben voorgedaan tijdens de inaugureele rede van den professor in het Volkenrecht, Kelsen zich mochten herhalen Nader wordt gemeld, dat inderdaad de universiteit gesloten is, aangezien de stu denten niet de voordrachten van den Jood- schen professor Kelsen wildenbijwonen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 10