Voor den Zaterdagavond rS Vragen van abonné's 'T HOEKJE OUDERS KLEINE TYRANNEN. Opvoedingsfouten, die niet te herstellen zyn. Gevolgen van te groote toegevendheid door Mevr. G. C. MeyerSchencke. „Die jongen Is een echte tyran voor zgn ouders." Hoe vaak hooren we deze uitspraak en hoe vaak kunnen wij ons van de juistheid hiervan overtuigen! Hoe het komt, dat kinderen dikwijls op on hebbelijke wijze tegen hun ouders optreden en niet alleen tegenover hen, doch tegenover de geheele omgeving, zóó dat men zich meer malen schikt om ergere tooneelen te voor komen In zeer vele gevallen, ja, we mogen wel zeggen nagenoeg meestal, ontwikkelen kinde ren zich tot dergelijke kleine dwingelanden na zware ziekten. We kennen deze gevallen wel uit onze omgeving, wanneer jongens of meisjes weken lang ontzien moesten worden door ouders en omgeving, die alles doen om het kind terwille te zgn. Naarmate de genezing voortschrijdt, begint hij belang te stellen in hetgeen er om hem heen gebeurt en al heel gauw weet hij tevens, hoe hij tegemoet gekomen wordt en ieder hem op zijn wenken bedient. Moeder laat het licht 's avonds branden, zit bij hem, leest voor, vertelt verhaaltjes totdat ze zelf dood moe is. Wellicht onbewust tracht het kind de zen toestand zoo lang mogelijk aan den gang te houden; heel begrijpelijk, want kinderen zijn van nature egoïst. Zelfs wanneer hij weer beter is, simuleert hij dikwijls een of ander, hetzij hoofdpijn, on passelijkheid of wat ook, om zijn doel te be reiken. In dergelijke gevallen is het noodig, dat de arts niet alleen het physieke lijden verlicht en tracht op te heffen, doch ook aan den psy- chischen toestand van het kind moet aan dacht geschonken worden. De ouders zullen hem dienen te raadplegen in hoeverre het mogelijk en gewenscht is, de teugels wat strakker aan te halen. Naar mate men langer stilzwijgend toelaat, dat het kind blijft tyra- niseeren, zal men het hem ook minder ge makkelijk afwennen. Het kind zelf zal even eens veel meer moeite hebben zijn luimen te overwinnen en zich te voegen naar ouders en omgeving. Jammer genoeg ontbreekt vele ouders de kracht om tijdig in te grijpen en om zich er gernis en moeilijkheden te besparen, geven zij hun kind in alles zijn zin. Kinderen, die ge wend zijn hun wil door te drijven, komen in opstand, indien zij verboden worden. Zegt men „neen" op een Ongemotiveerd verlangen, dan volgen dikwijls driftbuien, die de omgeving inderdaad schrik aanjagen. Helaas laten maar al te vaak de ouders doch vooral de moeders zich door een ver keerde toegevendheid leiden, omdat ze bang zijn, dat de gezondheid van het kind er door lijdt. Is hier ook niet vaak gemakzucht het leidend motief? Het gevolg? Veel moeiten, zorgen en ver driet voor de ouders en uit het kind groeit een eigenzinnig, egoïstisch mensch, die steeds zijn haan koning wil laten kraaien. Een mensch, aan wien het leven niets dan teleur stellingen biedt, omdat hij zich steeds veron gelijkt voelt en hem alle eigenschappen ont breken, die voor een goede levenshouding noodig zijn. Het bitterste van alles is voor de ouders het verwijt, dat zij later uit den mond van hun kind moeten hooren, dat zij de schuld van alles dragen, omdat hun opvoedingssysteem gefaald heeft. Zulks te voorkomen is slechts dan moge lijk, indien beide ouders samen werken en hun kind met liefde en geduld, doch tevens met strenge hand leiden. Hoe kan men vruchten het beste bewaren? In de eerste plaats moet men voor den win tervoorraad mooie gave vruchten inslaan en tevens rekening houden met diè soorten, die er het meest geschikt voor zijn. Men kan als bergplaats zoowel kelders, als zolders of een provisiekamertje inrichten, doch laat men b.v. vruchtenwijn in den kelder gisten, dan is deze niét geschikt voor het bewaren -van appels, aangezien we dan spoedig tot bederf overgaan. Het is trouwens toch beter om den voorraad, wanneer men deze in huis krijgt, niet onmiddellijk in den kelder te bregen, doch eerst op zolder of een kamertje te be waren, waar het iets warmer is, waardoor het rijpingsproces bevorderd wordt. De bergplaats, waar deze zich ook moge bevinden, moet goed gelucht worden en de temperatuur zoo mogelijk 56 gr. C. be dragen. Allerlei luchtjes van uien, haringen e. d. moeten niet bij vruchten komen, aangezien de smaak der vruchten hierdoor beïnvloed wordt. Vruchten voor wintervoorraad mogen slechts geplukt worden; val-ooft, hoe gaaf het er op het oog uitziet, krijgt na korten tijd plekken, die tot rotting overgaan en de gezonde vruchten aansteken. Stuk voor stuk moet men den wintervoorraad nazien en alles wat plekjes vertoont voor compote gebruiken. Men moet bjj voorkeur geen onderlaag van hooi of stroo nemen, beter is wit kastpapier. Het meest aan te bevelen zijn rekken, met uitsohuifbare laden, die 's zomers weer op andere wijze benut kunnen worden. Tenslotte willen wij er nog even de aan dacht op vestigen, dat appels, peren, sinaas appels, citroenen en tomaten ook in turfmolm bewaard kunnen worden, waarin het mits volkomen gaaf wekenlang bewaard kan worden en zelfs niet rimpelig wordt, aan gezien het van de lucht afgesloten blijft. Men kan tot dit doel kisten, inmaakvaten, steenen potten e. d. gebruiken en legt er een turfmolmlaag van 45 cm in, hierop komt wit kastpapier, daarna 1 cm van elkander verwijderd de vruchten, dan volgt een laag turfmolm, die minstens eenige cm hoog op de vruchten moet komen. Men vult op deze wijze het vat laag om laag, waarbij vooral gezorgd moet worden, dat de molm volkomen droog is. Zondag. Crèmesoep Kalfslappen Doperwten (blik) Aardappelen Meiwijncrême Maandag. Ribstuk Zoete appeltjes Aardappelen Citroenrijst met vanillesaus Dinsdag. Varkens rollade Gestoofde peren Aardappelen Poffertjes Woensdag. Runderlapjes Andijvie Aardappelen Gort met karnemelk en pruimen Donderdag. Appelkoekjes Prinsesse boonen Aardappelen Banaan Vrijdag. Kalfslapjes Worteltjes Aardappelen Bananencrême Zaterdag. Gestoofd vleesch met groenten Aardappelen Appelmoes Havermoutcrackers Mei wijn-crème. flesch Meiwrjn, 100 gram suiker, 5 eiéren, sap van 2 citroenen, geraspte schil van 1 citroen. De eierdooiers worden eenige minuten flink schuimig geklopt met de suiker en de ge raspte citroenschil, daarna voegt men lepels- gewijze wijn en het gezeefde citroensap bjj en blijft steeds kloppen, tot alles verwerkt is. De massa wordt nu op een lage pit, met een asbestplaatje onder 'de pan, aan de kook ge bracht, terwijl men steeds met de garde blijft kloppen, totdat de massa mooi dik en gebon den is. Het eiwit is met een tikje zout zeer stijf geklopt en wordt nu bij kleine gedeelten tegelgk door de vla gemengd, die daarna wordt overgegoten in een glazen schaal en koud gepresenteerd, met zachte biscuits of vanillewafeltjes. Poffertjes. 250 gram bloem, 2 eieren, 2% kopje melk, 100 gram krenten, 25 gram gist, zout. De bloem wordt gezeefd in een kom ge daan, ie gist aangemaakt met de lauwe melk en de eieren worden flink geklopt. In het midden van de bloem wordt een kuiltje ge maakt en hierin telkens een weinig van de met gist vermengde melk gedaan. Van het midden uit de bloem roerende vermengen met de vloeistof en later de met zout ge klopte eieren en krenten met het beslag ver mengen, dat nog een uur moet rijzen op een warme plaats (toegedekt). De poffertjespan wordt verwarmd en de verschillende afdeelingen met boter of delfrite vet gemaakt, daarna een weinig van het be slag ingegoten. Even laten bakken, met een vork omkeeren en alle poffertjes op een scho tel warm houden. Presenteeren met boter en suiker (fijne). Bananen-crème. Bananen, geraspte chocolade, frambozen- jam, 2% d dL. melk, 1 eetlepel vanille custardpoeder, 2 eetlepels suiker, 1 ei, vin gerbiscuits, 1 dL. room, suiker. We gebruiken voor deze toespijs één per- soons-glazen vla-schaaltjes of wijde glazen en doen in elk een theelepel jam, daarna wor den de glazen half gevuld met custardvla, waarover een laagje aan plakjes gesneden bananen komt en tenslotte ongeveer cm hoog geraspte chocolade, waarna de boven kant gegarneerd wordt met geslagen room. Voor de custard doen wg 2% dL. melk in een steelpannetje en brengen deze aan de kook, het eierdooier, de custardpoeder, de suiker en de achtergehouden melk wordt tot een papje gemengd, waarbij de kokende melk wordt gevoegd (met een dun straaltje) daarna gaat de massa terug in de pan, moet even doorkoken, terwijl tenslotte het stijf geklopte eiwit er door wordt gemengd. Presenteeren met vingerbiscuits. Havermout-crackers. 200 gram zelfrijzend bakmeel, 100 gram havermout, 100 gram boter, 100 gram suiker, 2 eieren, tikje zout, 1 2 eetlepels koud water. Bloem (gezeefd), havermout, suiker en zout worden in een kom dooreengemengd. De boter wordt gesmolten, doch mag niet warm worden en wordt in de kom gedaan, even als het ei, dat met 1 2 eetlepels water ge klopt wordt, waarna wij alle ingrediënten met een houten lepel goed dooreenmengen, daarna brengen wg het deeg over op een met bloem bestoven tafel of droogplank en rollen het dun uit met een bebloemde deegrol, ste ken er met een blikken ring of waterglas vor men van, die op een beboterd bakblik wor den gelegd en gedurende 15 20 minuten in den oven worden gebakken, totdat ze lichtbruin en croquant zgn. Kinderen, snoeperijen en alcohol. Herhaaldelijk hoort men moeders de klacht uiten, dat haar kinderen zoo weinig etens- trek hebben en er zoo slecht uitzien, Wanneer men de oorzaak hiervan tracht op te sporen, dan zou men tot de conclusie komen, dat de meeste kinderen tusschen de maaltijden snoeperijen krijgen, zelfs vlak vóór zij aan tafel gaan, eten zij soms nog toffees of cho colade e.d. De moeders, die wel voelen, dat zq verkeerd doen, verontschuldigen zich door te zeggen; „Je zult wel weer weinig eten vandaag, neem dan maar wat chocolade, dat voedt tenminste!" Ongelooflijk, maar waar en de verkeerde gewoonte om kinderen voor het vrije kwar tier snoeperijen mede te geven, komt lang niet zelden voor. Andere ouders geven hun kinderen zak geld, niet alleen met de bedoeling om te spa ren, doch om het te besteden naar eigen goeddunkenden en steeds zullen er snoepe rijen voor gekocht worden. In zeer vele ge vallen zullen deze op den terugweg naar huis opgegeten worden en is het dan nog wel te verwonderen, indien de kinderen anderhalf uur later geen trek hebben om te eten? Een yerstar^dige voeding is in het belang van hef jonge, groeiende organisme een eerste éisch. Naarmate het kind leert alles wat hem voortgezet wordt met smaak te eten, zal hij ook veel meer weerstand bieden aan allerlei ziektetoestanden, omdat hij licha melijk. fit is. Het is dan ook zeer verkeerd om voor kinderen allerlei lif-lafjes klaar te maken, uit angst dat ze niet genoeg van een stevig middagmaal zullen mee eten. Men kweekt op deze wijze verwende kinderen, die later onmogelijk zijn voor hun omgeving. Kin deren, die van jongsaf gewend zijn alles mee te eten, wat de pot schaft, zullen er niet aan denken om iets anders te verlangen. Wij willen volstrekt niet beweren, dat kin deren nooit eens iets lekkers mogen hebben, doch dan steeds na de maaltijden, en het mag geen gewoonte, geen moeten worden. Steeds moet ook maat gehouden worden en geen dwingen om meer mag de moeder er toe brengen meer dan de toegedachte portie te geven. Erger nog wordt het, wanneer ouders hun kinderen bier of wijn mee laten drinken uit hun eigen glas. „Och, zoo'n klein proefje, wat hindert dat nu!" Het ééne enkele slokje zal het kind niet te gronde doen gaan, doch op deze eene keer volgen steeds meerdere, dat meegeproefd mag worden en langzamerhand wordt het regel en krijgt het kind (o, zoo'n klein beetje!!) in een eigen glaasje. Alcohol is voor het opgroeiende organisme buiten gewoon schadelijk en niet alleen het zenuw stelsel en de lichamelijke ontwikkeling komen in het gedrang, doch het maakt tevens, dat de puberteitsjaren veel te vroeg intreden, Wat dit laatste betreft, hierover behoeven wij verder niet uit te wijden, daarover is genoeg geschreven door medici en paedagogen. Kin deren, die in hun jeugd nimmer alcohol dron ken, hebben er ook niet de minste behoefte aan. Zij moeten reeds vroeg leeren begrijpen, dat dit geen drank voor hen is en hun vra gen er naar wordt voorbij gezien. Gelukkig is het alcoholgebruik reeds jaren lang verminderd en weet ieder de fatale wer king op het organisme. Een ieder, die voor een of andere tak van sport in training is, zal zich dan. ook steeds van alcoholgebruik moe ten onthouden. Ook over het alcoholvraagstuk is reeds zóóveel geschreven, dat wij mogen aannemen, dat moderne opvoeders bier noch wijn aan kinderen zullen verstrekken. Willen moeder hun kinderen na schooltijd persé iets geven, laat het dan vruchten zijn of een glas vruchtensap, hoogstens met een droog biscuitje. Wellicht mogen deze regelen er toe bedra gen, die moeders tot nadenken te brengen, die zich nog aan verkeerde gewoonten hiel den, enkel en alleen omdat het in het belang van haar kind is. WOLLEN CEINTUUR. Men neemt beenen of metalen ringen naar gewenschte groote en festonneert ze met wol om, daarna hecht men ze met etkele steekjes aan elkander in één of twee rgen en sluit beide einden met zeer groote, eveneens met wol gefestonneerde haken. Tob nooit hoekje HET KEERPUNT. Alles veranderd. Allen hebben wij wel iets in ons leven, dat wg anders zouden wenschen. De een heeft in financieel opzicht moeilijk heden, de gezondheid van een tweede laat te wenschen over, een derde'is minder gelukkig in zjjn verhouding tot familie of tot vrienden en kennissen. Wij weten het wel, dat niemand voortdu rend en onverdeeld op rozen gaat, maar toch zijn wg altijd geneigd om onze eigen moeilijk heden zwaarder te tellen dan die van anderen. Eveneens zijn wij geneigd, om onze aandacht te concentreeren op datgene in óns leven, wat wij ons anders zouden wenschen, en het goe de, dat er toch ook nog is, voorbij te zien. Zelden waardeert men b.v. een goede gezond heid, vóórdat deze bereikt wordt en men ziek wordt. Wanneer wg met een griepje te bed liggen, dringt het pas tot ons door, hoe prettig het is, om volkomen gezond rond te loopen. Moge lijk waardeeren wij dan deze omstandigheid gedurende korten tgd na ons herstel, maar al gauw vervallen wg weer in de gewoonte, om gezond-zijn te beschouwen als iets, dat ons eenvoudig toekomt als een goed recht. En juist daardoor benemen wij onszelf zooveel levensvreugde, n.1. door de goede dingen in ons leven als vanzelfsprekend te aanvaarden. Het zou er nog mee door kun nen, wanneer wij dan de minder aangename dingen in ons leven evenzoo als vanzelfspre kend aanvaarden, maar gewoonlijk beste den wy heel wat meer aandacht en energie aan het klagen daarover, dan om ons te ver heugen over hetgeen wèl goed is. Over het algemeen heeft de tevreden mensch het wer kelijk niet in alle opzichten zooveel beter dan de ontevreden mensch, alleen is de eerste zich bewust van zgn voordeelen en de tweede niet. Waarom moet er altijd iets zeer buitenge woons gebeuren vóór wg in staat zijn, ons te verheugen. Laten wy maar gerust blij zgn, dat wg gezond zyn, terwijl zoo velen dit voor recht moeten missen, laten wij ons gerust erover verheugen, als wg een, zij het beschei den, gesalarieerde betrekking hebben, waar zoovelen zonder werk zyn. Dat is heel wat beter dan zich het leven zuur te maken met steeds te kijken naar hen, die het oogenschgnlijk beter hebben dan wij. Wg zeggen met opzet: oogenschijnlijk, want wanneer wg iemand benijden wil dit gewoon- lgk zeggen, dat het hem goed gaat in een opzicht waarin het ons juist niet goed gaat. Maar heel waarschgnlijk heeft die persoon weer moeiiykheden in zgn of haar leven, waarvan wg niets weten, maar die wij geens zins zouden wenschen. Zoodat de kans groot is dat wij, alles te zamen genomen, niet eens met hem of haar zouden willen ruilen. Vraag: Het wasschen van een' donzen deken. Zou het mogelijk zyn een donzen deken te wasschen en zoo ja, hoe? Antwoord: Gebruik hiervoor het wasch- middel Lux. Maak de deken eerst nat in lauw warm water, desnoods een kwartier laten staan, daar het lang duurt, eer de deken door en door nat is. Hij ziet er dan zoo dun uit als een laken, maar daarvoor behoeft U geen vrees te hebben. Maak een ruim sop, wasch daarin de deken, door het sop er goed door te persen en te kneden wring niet, daar de veeren dan in elkaar gaan zitten. Spoel de deken enkele malen grondig uit. Kngp luchtig het overtollige water er uit en rol de deken in een laken of enkele badhanddoeken, om door persen nog meer water te verwijderen dan verder zoo snel mogeiyk drogen liefst buiten in den wind. Schudt den deken tgdens 't drogen zoo nu en dan uit, dit zal helpen om de veeren weer los te maken. Wanneer de deken droog is, strijkt men hem licht met een matig warm ijzer. En nu een woordje tot hen, die het in tal rijke opzichten moeilgk hebben, en die met den besten wil ter wereld niet veel reden tot dankbaarheid kunnen ontdekken. Tot hen kunnen wij alleen zeggen: „Onthoudt, dat alles verandert, en dat-er vast en zeker een keerpunt komt, ook voor U". Hoe meer bezwaren gg hebt, des te inten ser zal dat keerpunt zijn, m.a.w.: voor méér dan een van Uw moeilijkheden zal zich on verwacht een oplossing voordoen. Wacht moe dig op dit keerpunt en wacht U ervoor, om te verzinken in een lusteloos stadium van bg de pakken neerzitten. Neerslachtigheid is vruchteloos en negatief. Maakt het beste van het heden, en weest overtuigd dat ook de langste periode van bewolktheid van den levenshemel een einde neemt en dat de zon met volle kracht doorbreekt, ook voor U! DR. JOS. DE COCK. NUTTIGE WENKEN. Pikée garnituren moeten steeds op den verkeerden kant gestreken worden, waardoor het patroon weer tot zijn recht komt. Het zelfde geldt voor geborduurde monogrammen, kanten en geborduurde kleedjes, festons e. d, Gordgnkoord, touw van zonneschermen en maf kiezen, enz. slijten niet zoo spoedig, wan neer men ze om de paar maanden krachtig afwrijft met een in olie gedrenkten doek. VOOR DE AANGEBOREN ACHTERLIJKHEID. Tot dusver behandelde ik de z.g. „schgn- bare" achterlijkheid bij kinderen. Er is evenwel ook een aangeboren achterlijkheid. De stompzinnigheid dezer kinderen is een on geneeslijke psychopathie. Verleden jaar bezocht ik een instituut voor dergelgke kin deren in België, en stond stom verbaasd, toen ik daar ongeveer driehonderd kinderen byeen zag, die allen tot deze groep behoorden. Verbaasd is eigenlijk het goede woord niet, wanneer men voor het eerst temidden van zoo'n groote groep ongelukkige wezentjes staat: men is ontsteld en tot in de ziel ont roerd over zooveel smart. De mij begelei dende broeder bemerkte zulks en liet mg zien, hoe met ontzaglijk veel geduld en liefde toch nog heel wat met deze kinderen te be reiken viel. Over dit alles vertel ik later evenwel, ik wil thans eenige cijfers noemen in verband met de oorzaken van aangeboren achterlijkheid. Prof. Kohlbrugge wgst op de volgende oorzaken van aangeboren stompzinnigheid: I. Invloed van kropgezwellen, n. Idem bloedverwante huwelijken, m. idem van alcohol, syphilis, tuberculose, vroeggeboorte, kunstverlossing, industrieele vergiften, huisindustrie, krankzinnigheid. IV. Algemeene psychopathische aanleg. Prof. K. publiceert dan het volgende schema van een vergelijkend onderzoek tus schen de ouders van 100 kinderen van een school voor achteriyken: Volksschool School v. achterl. Krankzinnigheid 7 X 31 X Gebrekkig verstand 2 X 34 X Verder bestaan er verschillende statistieken over den invloed van het alcoholmisbruik. Het zou mg hier te ver voeren deze statistieken weer te geven, doch ik kan wel deze alge meene conclusie trekken, dat „alles, wat de ouders lichamelijk ver zwakt, evenzeer als alle geestelgke abnormaliteiten bg de ouders, aanleiding kan geven tot de geboorte van achterlijke of Idiote kinderen". Tenslotte nog enkele samennangende op merkingen over verschillende oorzaken; Onderzoekingen van vooraanstaande profes soren hier te lande en in het buitenland toonen aan, dat: Achterlijkheid bg arme kinderen meer voorkomt dan bij rijke. Verschil in leeftijd (groot verschil n.1.) tusschen de ouders eveneens aanleiding kan geven tot aangeboren achterlgkheid bg hun kinderen. Bloedverwante huwelijken zeer sterk aanleiding geven, Verscheidene idiote kinderen i;g. „na komertjes" waren. Terwijl in talrijke gevallen de oorzaak van de aangeboren achterlijkheid niet gevonden kon worden. Als een bgzonderheid zij hier verder nog vermeld, dat achterlijkheid bg jongens meer voorkomt dan bg meisjes. Ook in dit opzicht staan de geleerden nog voor een raadsel. Wat is van dit alles tenslotte voor ons ouders de groote beteekenis? Ik geloof, dat ik de conclusie niet meer be hoef te trekken. Ieder ziet het zelf: er rust op ons een groote verantwoordelijk heid ten opzichte van al de kinderen, die uit ons huwelijk geboren zullen worden. De strijd tegen de aangeboren achter lijkheid moet dan ook beginnen bg ons zelf. Wie zich den toestand in weet te denken van het kind, dat als idioot de wereld in zal gaan, zal, dunkt mg, vol doende gewaarschuwd zgn! 't Zien van 'n enkel achterlgk kind kan ons reeds met bewogenheid vervullen, wie echter eens verkeerd heeft temidden van eenige honderden van deze kinderen nam iets mee in de ziel, dat jarenlang b!«ft nawerken...

Schager Courant | 1936 | | pagina 14