devries Rusland acht accoord vervallen Olie Frankrijk moet met Berlijn praten KIJKEN it KOOPEN tij CHECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER „Het is slechts een vodje papier Negus vraagt hulp Brussel vreest steeds meer voor Zondag Degrelle zal worden gearresteerd Buitenlandsch Overzicht SPOOR's MOSTERD Spoor's gestampte Muisjes ZATERDAG 24 OCTOBER 1936. 80e Jaargang. No. 10095. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. De non-interventie in Spanje ITALIË WIJST DE AANTIJGIN GEN VAN MADRID AF EN BE SCHULDIGT DE SOVJET-UNIE. De ambassadeur der Sovjet-Unie, Maisky, heeft namens de Sovjet-re geering een nota gericht tot Lord Plymouth, den voorzitter der niet-in- mengingscommissie. Lord Plymouth heeft aan het be gin der zitting van de commissie voorlezing gedaan van deze nota, waarin de Sovjet-regeering o.m. ver klaart: gezien de onrechtvaardige si tuatie, welke is geschapen, kan de regeering der Sovjet-Unie in overeen stemming met haar verklaring van 7 October zich niet gebonden be schouwen door de niet inmengings overeenkomst in een grooter mate dan de overige deelnemers. De beteekenis dezer verklaring wordt, verduidelijkt door een voor afgaande passage in de nota, waar in verklaard wordt, dat daar de Commissie de inbreuken niet heeft doen eindigen en het Sovjet-Russi sche voorstel om de Portugeesche ha vens te controleeren, niet in overwe ging heeft genomen, de Sovjet-Rus sische regeering van meening is, dat de overeenkomst een vodje pa pier is geworden en in de practijk heeft opgehouden te bestaan. Rusland wenscht Spanje recht te geven wapens te koopen. De Sovjet-regeering ziet -slechts één uit weg uit deze situatie: de Spaansche regee ring het recht te geven buiten Spanje wa pens te koopen en daarbij faciliteiten te ver- leenen en den deelnemers aan de niet-in- mengingsovereenkomst het recht te geven wapens aan Spanje te verkoopen. In de nota verklaart Maisky voorts, dat Üe niet-inmengingsovereenkomst systema tisch door een zeker aantal deelnemers is geschonden. De levering van wapens aan de opstandelingen duurt voort, zonder dat sanc ties worden toegepast. Portugal is de voornaamste basis gewor den voor leveringen aan de opstandelingen, terwijl de wettige Spaansche regeering in feite gebovcott is, daar zij beroofd is van 'de faciliteiten buiten Spanje wapens te koo pen. Als gevolg van de schending der overeen komst is een voor de opstandelingen gunsti ge situatie geschapen, hoewel de overeen komst geenszins bedoeld© een zoodanige toestand te scheppen. Twee Italiaansche nota's ont vangen. Italië heeft zich aan embargo gehouden. In een eerste nota, welke de Italiaansche regeering gistermiddag in de zitting der niet-inmengingscommissie heeft doen over handigen, wordt wederom uitdrukking ge geven aan de verrassing, dat-het document van del Vayo (den Spaanschen minister van buitenlandsclie zaken) als voldoende basis yoor een klacht is beschouwd. De Italiaansche regeering bevestigd schrif telijk, dat de Spaansche beweringen van al len grond ontbloot zijn. De Italiaansche re geering weerlegt de Spaansche beweringen met name ten aanzien van Italiaansche zendingen en herinnert er aan, dat het door Italië goedgekeurde embargo pas op 28 Au gustus van kracht werd en voegt hieraan toe, dat zelfs uit de geruchten in de buitenland- sche pers valt op te maken, dat slechts sprake is van langen tijd voor het van kracht worden van het embargo uitgevoerde bestellingen. Beschuldigingen jegens Sovjet- Rusland herhaald. In haar tweede nota bevestigt de Ita liaansche regeering alle beschuldigingen aangaande schendingen van het pact door Sovjet Rusland, zooals deze op 9 October op schrift waren gesteld. De Italiaansche regeering ver klaart overvloedige bewijzen te kun nen leveren van „directe inmen ging" in strijd met letter en geest der herhaalde in het openbaar door Sovjet-Russische leiders afgelegde verklaringen. De nota somt vervolgens zestien gevallen ,van overtreding door Sovjet Rusland op en vraagt deze gevallen te willen voorleggen aan de commissie en aan den vertegen woordiger van. Sovjet-Rusland met het ver zoek er in overeenstemming met het regle ment uitleg yan, te geven, Sovjet-Rusland blijft voorloopig in de non-interventie-commissie. Tijdens de zitting stelde de Duitsche ver tegenwoordiger aan den Sovjet-Russisch en afgevaardigde vragen over de draagwijdte van de verklai'ing, welke was voorgelezen. Hierop werd evenwel geen antwoord gege ven. De algemeene indruk is evenwel, dat de Sovjet-Unie op het oogenblik deel blijft uitmaken van de commis sie, doch een zekere vorm van vrij heid wenscht te- behouden, welke mogelijk maakt pressie uit te oefe nen op andere regeeringen. Heden zal een zitting van de subcommis sie worden gehouden. Hierin zal de nota van Maisky aan den voorzitter van de com missie, Lord Plymouth, worden besproken, aangezien de commissie nadere ophelde ring verlangt inzake de beteekenis van deze nota. Een plenaire zitting van de non-inter ventie-commissie zal Woensdag a.s. wor den gehouden. De vertegenwoordiger van Portugal kan dan het antwoord van zijn regeering op de beschuldigingen van Sovjet Rusland overleggen, terwijl ook de Sovjet- Unie kan antwoorden op de tegcnbeschul- digingen van Duitschland en Italië. De Spaansche regeering beticht Duitschland en Portugal op. nieuw van schending der non- interventie-overeenkomst. De Spaansche ambassade heeft het Fo- reign Office twee nota's overhandigd, waarin mededeeling wordt gedaan van in breuken op het non-interventieverdrag, ge pleegd door Duitschland en Portugal. In de eerste nota wordt o.a. medegedeeld dat op 8 October 160 jeugdige Duitschers, blijkbaar gespecialiseerde soldaten, voorzien van 12 luchtafweerkanonnen, met een Duitsch schip te Sevilla zijn aangekomen, en vandaar onmiddellijk zijn vertrokken naar de fronten in handen der opstande lingen. De tweede nota maakt melding van een telegram, volgens hetwelk het Portugee sche motorschip „Ciudad de Macao", ter hoogte van Bata in Spaansch Guineo 4 kanonschoten heeft gelost op het motor schip „Fernando Po", dat de Spaansche vlag voerde. Laatstgenoemd schip vloog in brand en zonk eenigen tijd later, waarbij 40 leden der bemanning alsmede de kapi tein het leven hebben verloren. De „Ciudad de Macao, loste daarop nog 4 schoten op de residentie van den gouver neur. Vervolgens naderden 4 met mitrail leurs uitgeruste motorbooten, die de bewo ners van de residentie noodzaakten zich terug te trekken naar Ebeyeb, waar zich op het oogenblik de Europeanen, de kolo niale garden en 40 miliciens bevinden. Communiqué der non-interven tiecommissie. In het communiqué der non-interventie commissie wordt o.a. het volgende gezegd: Met betrekking tot de schendingen van het non-interventieaccoord, waarvan de Spaan sche regeering Duitschland had beschuldigd, gaf de voorzitter der commissie, Plymouth, als zijn meening te kennen, dat het ant woord van Duitschland op de ingediende klachten bevredigend was, behalve op twee punten, waarover nadere opheldering van de Duitsche regeering is gevraagd. De verte genwoordiger van Duitschland heeft zich bereid verklaard, de gevraagde inlichtingen in te winnen. Op een voorstel van Plymouth, gesteund door den Franschen ambassadeur, kwam de commissie overeen, de subcommissie uit te noodigen om hedenochtend bijeen te komen, ten einde na te gaan of en in hoeverre het non-interventieaccoord doeltreffender zou kunnen worden gemaakt. De commissie was het er over eens, dat, aangezien het antwoord der Italiaansche re geering op de tegen haar ingebrachte be schuldigingen pas hedenmorgen is gepubli ceerd, dit eerst in de eerstvolgende zitting diende te worden behandeld. De commissie nam er acte van, dat de documenten, overgelegd door de vertegen woordigers van Duitschland en Italië, in houdende beschuldigingen terzake van be paalde schendingen van het accoord, waren voorgelegd aan den vertegenwoordiger van Rusland, met het verzoek de noodige uit eenzettingen te geven, ten einde de feiten te kunnen vaststellen. De volgende zitting zal, naar overeengeko men werd, op 28 October worden gehouden. Volkenbondssteun verzocht tegen verdere opmarsch der Italianen. Geneve, 23 October (ANP). De Negus heeft den secretaris-generaal van den Vol kenbond een telegram gezonden, waarin hij verzoekt om de leden van den bond in ken nis te stellen met een telegram, dat hij ont vangen heeft uit Gambela. Dit telegram is verzonden door de autoriteiten, welke de Negus heeftbelast met het bestuur van zijn Rijk tijdens zijn afwezigheid. Hierin wordt verklaard, dat de regeering van den Negus in geheel West-Abessinië souverein is. In verband met den opmarsch van de Ita lianen in West-Abessinië wordt den Volken bond verzocht om hulp te verleeneu en de zaak van Abessinië onmiddellijk te bestu- deeren. Het telegram is onderteekend door Wolde Sadik en Ras Imroe. „Waf zou ons thans nog kunnen beletten, ons hart geheel voor el kaar open te leggen aldus de Fran- sche minister Herriot. Biarritz 23 Oct. Op het congres der Fransche radicaal-socialisten is tijdens het debat over de buitenlandsche politiek het woord gevoerd door Herriot, die o.m. ver klaarde den Volkenbond nog steeds even toegewijd te zijn. Men moet, zei hij, de wer kelijkheid onder het oog weten te zien. Het is waar dat Frankrijk een der voornaamste kampioenen van het organicme van Gene ve, vele teleurstellingen heeft ondervonden De woorden onlangs tot ons gekomen van een land, dat ons materieel en moreel zoo na staat, hebben in ons een welhaast phy- sieke beroering gewekt. Wanneer, zoo vervolgde Herriot, de in ternationale rechtsorde ineen dreigt te storten, wanneer de leer der collectieve veiligheid slechts woorden schijnt te zijn, denkt u eens in, welk een opschudding dit teweeg zou kunnen brengen onder de klei ne mogendheden, die erop rekenden, dat deze leer in daden zou worden omgezet, en dat de collectieve veiligheid niet een waandenkbeeld doch een wapenrusting zou zijn. Het is een traditie van Frankrijk, de kleine landen te verdedigen. Laat men wel weten, dat deze leer door ons, radicalen, noch vergeten, noch verloochend wordt. De eerste voorwaarde vor een herstel van onze buitenlandsche politiek, aldus Herri ot, is de terugkeer tot een vertrouwelijke samenwerking met Groot-Brittannie, waar van de vereehiging met Frankrijk onont beerlijk is om onze politieke vrijheden te beschermen en de wereld van den chaos te redden. Met betrekking tot de Sovjet-Unie zeide Herriot, ervan overtuigd te zijn, dat dit groote volk van 180 mil lioen zielen zich naar de denkbeel den van Frankrijk zal neigen, en dat niet de Franschen zich naar hun denkbeelden zullen neigen. Ik stel er een eer in, aldus Herriot. Rusland naar Geneve te hebben ge bracht waar zijn houding volkomen correct is geweest, doch ik zal geen enkele buitenlandsche inmenging in onze binnenlandsche aangele genheden dulden* HERRIOT Vervolgens overgaand tot het vraagstuk der Fransch-Duitsche toenadering, zeide Herriot: „Men moet met Berlijn praten Duitschland is vrij om zich te doen regee- ren zooals het wil, en niemand hier zal dit tegenspreken. Het is thans het oogen blik om te zien, of wij beiden oprecht zijn Nu Duitschland door eenigszins ruwe han delwijze zijn rechtsgelijkheid heeft verwe zenlijkt, wat zou ons dan thans nog kun nen beletten, ons hart geheel voor elkaar open te leggen? Laten wij zoover mogelijk gaan en de waarheid zeggen. Indien de twee groote volken niet oprecht verzoening wenschen. laten zij zich dan voorwendsels besparen. Overgaande tot Italië herinnerde spr. aan den broederlijken oproep, die hij tijdens het radicaal congres te Toulouse tot Italië had gericht. Aan het slot zijner rede zeide Herriot dat het niet mag voorkomen dat inderlinge ver deeldheid de veiligheid in gevaar brengt van Frankrijk, dat door zijn vijanden en rivalen zoo wordt bewaakt. De radicalepar- tij wil tegen geen prijs noch een buitenland schen oorlog, noch een burgeroorlog. Wij doen een dringend beroep op het volk om te begrijpen, dat in Frankrijk noodig is kalmte, orde en onderworpenheid van allen aan het wettig gezag. Herriot werd na deze rede die op de con gressisten een diepen indruk had gemaakt, langdurig toegejuicht, en gezamenlijk werd de Marseillaise gezongen. Nadat minister voorlezing had gedaan van de dagorder, die bij acclamatie werd aangenomen werd de zitting gesloten* STRENGE MAATREGELEN DER POLITIE VOOR HET GEVAL DAT REXISTEN EN SOCIALIS TEN IN BOTSING MOCHTEN KOMEN. Reuter seint uit Brussel: Tegen de beslissing van Rex, om de verboden bijeenkomst van a.s. Zondag toch te doen doorgaan, doet de socialistische pers een beroep op de socialistische arbeiders en roode militie, om Zaterdag en Zondag in de volkshuizen aanwezig te zijn, ten einde daar instructies in ontvangst te nemen, om tegen de rexisten te betoogen. Een betooging van oud-strijders, om de verjaring van den Yser-slag te vieren, die a.s. Zondag eveneens moest plaats hebben, zal doorgaan. Degrelle en een parlementslid van het Vlaamsch nationalistisch verbond hebben gistermiddag te Brussel de pers ontvangen en medegedeeld, dat zij den door de regee ring toegeworpen handschoen opnemen. De bijeenkomst van a.s. Zondag zal plaats hebben, zeide Degrelle. Waar en op welk uur, wilde hij evenwel niet zeggen. Gisteravond werd een door Rex en het Vlaamsch nationalistisch verbond onder teekend manifest uitgevaardigd, waarin deze bewegingen protesteeren tegen de oor logsverklaring van de regeering-van Zee land, die, zeggen zij, gehandeld heeft on der marxistischen druk. DEGRELLE ZAL WORDEN GE ARRESTEERD ZOODRA HIJ OOK MAAR DE GERINGSTE OVERTREDING BEGAAT. Stefanie meldt uit Brussel: In politieke journalistieke kringen in de Belgische hoofdstad ging gister het gerucht dat de regeering het plan zou hebben, om den leider van de rexisten, Degrelle, te ar resteeren, teneinde eventueele wanordelijk heden Zondag a.s. te voorkomen. Het A.N.P. spreekt van eventueele arrestatie, „zoodra Degrelle ook maar de minste wetsovertre ding zou begaan Red. Msb.) Op een desbetreffende vraag van den cor respondent van het agentschap Stefani ant woordde Degrelle, dat hem dit voornemen van de regeering bekend was, evenals het- verzet van den minister van justitie hier tegen. Degrelle tegen „dictatuur". In tegenwoordigheid van. den leider der Vlaamsch nationalisten heeft de leider der Rexisten de pers ontvangen en een manifest „tegen de dictatuur" overhandigd. In dit manifest wordt verklaard, dat de regeering haar toevlucht zoekt tot een schending der grondwettelijke vrijheid en een revolutionnairen toestand provoceert. „Wij zijn ons bewust in beslissende uren te leven en wijzen iedere dictatuur van de hand. Wij zijn het, die tegen de dictatuur der regeering orde en recht verdedigen. De beslissende strijd is begonnen." Het manifest besluit met de woorden: „Rex zal overwinnen". Reeds 20000 Rexisten te Brussel? Brussel. Naar verluidt, zouden reeds gisteravond 20.000 rexisten, vanuit verschei dene plaatsen in België te Brussel zijn aan gekomen voor de demonstratie van Zondag. Men zou ernstige ongeregeldheden ver wachten, nu de socialisten en communisten den weg, welken de rexisten willen gaan, schijnen te willen versperrena Anderzijds hebben de gouverneur van de provincie Brabant en de burgemeester van Brussel de bevolking medegedeeld, dat strenge politie maatregelen zullen worden genomen. Samenscholingen zijn verboden en het verkeer van voertuigen is voor 48 uur stilgelegd. Ook bestaande Centrale- Verwarmings-insfallafies ricÊten wij in voor het stoken met Uitsluitend gerenommeerde fabrikaten Oliebranders 1 w tttechn. bureau koningstraat 6 alkmaar telefoon 2197-3897 De Belgische regeering tegen het fascisme HET VERBOD VAN DE REXISTEN OM TE BETOGEN. ZULLEN ZE TOCH DOOR ZETTEN? WEINIG VERANDERING IN DEN SPAANSCHEN TOESTAND. Beligë heeft, evenals ons land, een hekel aan alle extreme politieke partijen. Het communisme vond er geen goede voedingsbodem en al is het natuurlijk waar, dat een be paalde categorie van menschen, voor een bepaalde richting, in dit geval de communistische, voelt, de groote massa staat er toch vijandig tegen over. Datzelfde ondervinden ook, zoowel in ons land als België, de fascisten. Zij bereiken wel een groo- tere massa en weten in menig op zicht het hart van het volk te treffen doch het volk heeft toch de geeste lijke vrijheid nog te lief, dan dat het zich schaart achter de vanen van hen, voor wie het dictatorschap, als hoogste ideaal geldt. Op de voorpagina, van ons nummer van gisteren, heeft men het verbod gevonden, dat de Belgische regeering heeft uitgevaar digd, tegen den opmarsch der Rexisten (fas cisten) op Zondag a.s., naar Brussel. En de regeering, in den persoon van minister van Zeeland, is sterk van leer getrokken tegen deze beweging. „Allen, die de wettigheid zou den willen verlaten," zoo heeft v. Zeeland gezegd, „zullen de zwaarte der wet voelen." De Rexisten waren wat van plan. Zij zouden met niet minder dan 250000 menschen in Brussel komen betoogen. Al mag hier dan -wellicht wat grootspraak in zijn, evenals in het dreigement, dat men met die be tooging, de regeering zou wegvagen; er stond te Brussel toch wel iets te wachten, dat de regeering maar niet lijdelijk kon afwachten. De N.R. Crt. schreef er gisteravond o.m. over: De onderneming van Degrelle (de leider der Rexisten), dreigde ernstige gevolgen te zullen hebben. Zijn aanhangers zijn opge wonden, dat is Donderdag nog, bij het rel letje te Brussel, gebleken. Hoe zouden zij anders zijn, als zij opgeroepen worden om de regeering weg te vagen, ook al bedoelen de aanvoerders dat heelemaal niet zoo letterlijk! Maar er zijn nog meer opgewonden lieden dan zij, in België, en bovendien maakten zij weer anderen opgewonden, die het nog niet waren. De socialisten en communisten wor den ieder op eigen manier, en ten deele toch weer solidair, heel zenuwachtig van deze dingen. Zij hebben steeds geloofd in de macht van de betooging en het agitatorische woord. Elders zijn hun partijgenooten er door on der den voet geloopen. Zij dachten dus aan verzet. Ook zij zouden, ieder op eigen reke ning, de straten vullen met hun aanhangers. De socialisten spraken van een spoorweg staking voor den critieken dag, om zoo te beletten, dat de staatsspoorwegen, extra- treinen, ter beschikking van de organisators der betooging stelden. Machtsontplooiing dreigde machtsontplooiing uit te lokken van den anderen kant. Het resultaat moesten wel botsingen zijn. De regeering zal de socialisten liever niet bij dergelijke dingen betrokken zien. Zij nemen deel aan de regeering. Het zal nu de vraag zijn of de Rexisten toch hun betooging door zullen zetten, zoo als ze gedreigd hebben. De dag van morgen zal daarop het antwoord geven In den strijd om Madrid is sinds gisteren weinig verandering gekomen. Er worden slechts enkele successen gemeld van de rechtsche troepen, waarmee toch weer op nieuw gestipuleerd wordt dat de opstande lingen in de meerderheid zijn en dat zij langzaam maar zeker hun doel naderen. Moderne foto's en vergrootingen VAN BUITENGEWONE KWALITEIT. Geopend behalve 's Maandags dagelijks ook 's Zondags tot n.m. 8 uur. Het is zeer gewenscht, bestellingen BESTEMD VOOR SINT NICOLAAS ZOO SPOEDIG MOGELIJK op te geven. Geen verhoogde prijzen. FotogrAtelier Arpad Moldovan NIEUWE N I E D O R P CDftftP'5 SPECERIJEN jr VVI\ IN STROOIBUSJES SpOOr*SZw i tsVr s c h aas

Schager Courant | 1936 | | pagina 1