OMGEVINGNIEUWS Overhemden - Zelfstrikkers - Sokken Uil Alkmaar ANNA PAULOWNA BREEZAND. Bemestingsprocf met A.S.F. Donderdagavond hield de heer F. J. Raat jes van Bennekom een lezing voor de leden' van de Ver. v„" Bloembollencultuur en het Kweekersgenootschap in de zaal van den heer Jb. Borst.- In de plaats van den heer G. Preijde, die behulpzaamzou zijn bij de te vertoonen lichtbeelden, sprak de heer B. Moolenaar een welkomstwoord, waarin hij den wensch uitte," dat-men met de lezing z'n kennis mocht verrijken en daarvan later de vruch ten plukken. Aan de hand van op het doek geprojec teerde bemestingschema's en oogstresultaten, bij proeven o.a. genomen op het land van den heer F. Nijssen, J. v. d. Be.rg Cz., A. v. d. Berg Gz. en de N.V. P. J. Timmer, wees spr. op de geconstateerde verschillen bij be mesting met A. S. F. korrels en met gebrui kelijke enkelvoudige meststoffen. Van de A.S.F. korrels, geconstrueerde meststoffen, worden in de bollencultuur het meest gebruikt de korrels 6 X 18 X 30, waar van de samenstelling zoo is, dat ze over eenkomt met de gebruikelijke bemesting in het najaar met kali, fosforzuur en stikstof. De overbemesting-met stikstof in het voor jaar'moet dus daarnaast ook worden gege ven. 1 K.G. A.S.F. korrels 6 X 18 X 30 komt overeen'mét 3 ons zwavelzure ammoniak, 1 K.G. superfosfaat of Thomasslakkenmeel en 1 Vfe K.G. patentkali. Over het algemeen ble ken de' resultaten bij tulpen het best bij een gift van V/2 2 K.G. korrels 6 X 18 X 30 per vierk. R. roe, wet een overbemesting in het voorjaar van K.G. zwavelzure am moniak of ammon'salpeter. Bij een proef, genomen bij hyacinthen, bleek een gift van 2 K.G. korrels beter resul taat te geven dan een gift van V/2 K.G., in dien geen bijmes'ting met koemest plaats had; maar waar wel een geringe hoeveelheid koemest was gegeven, was de uitkomst met V/2 K.G. beter dan met 2 K.G. Opk op klei waren proeven genomen. Daar houdt men algemeen nogal van een zware stikstofbemesting, maar bii de proeven had men ondervonden, dat bij te veel stikstof de groei slecht was, het gewas ongeveer even spichtig als op een onbemest perceel en zeer gevoelig voor „vuur". De beste resultaten bij deze proeven op klei werden behaald met 2 K.G. 6 X 18 X 30 plus 6 ons zwavelzure ammoniak. Interessant waren de proeven genomen door de N.V. P. Timmer vooral ook daar om, omdat ze buiten medewerking van den spreker, op eigen initiatief waren genomen. Want, wel zijn we leek op dit gebied, maar we hebben door ons versieggeversschap, dat ons al heel wat over het aanleggen van proefvelden deed hooren, geleerd hoe moei lijk het is nroeven werkelijk zuiver te ne men en te beóórdeelen of ze'ztiiveé zijn ge nomen en zonder ook maar eenigszins aan de waarheidsliefde van den spreker te. twij felen, of de gegrondheid van diens conclu sies in twiifel te trekken, spraken tot ons toch het sterkst de proeven van den heer Timmer, die niet bij de A.S.F. geïnteres seerd is, en wiens accuraatheid we kennen. Kort weergegeven waren die proeven en de resultaten: King of the Yellow, 30 bedden, bemest met 2 K.G. A.S.F. 6 X 18 X 30 0,6 K.G. zw. amm., tegenover 30 bedden, bemest met 2 K.G. slakkenmeel, 2Vi K.G. patentkali, 1 K.G. bloedmeel en 0.6 K.G. zw. ammoniak. Opbrengst per bed 30.52 K.G. tegenover 27,95 K.G.; leverbaar 21,596 K.G. 18,943 K.G., plantgoed 8.923 K.G. 9.006 K.G.; dus bij bemesting met A.S.F. per bed 2Va K.G. leverbaar meer. William Copland, 15 bedden, bemesting als boven, alleen geen zw. amm., maar ammon- salpeter. Opbrengst per bed: 37 kg. tegenover 35 kg.; leverbaar 25,9 kg.-24,8 kg.; plantgoed 11,1 kg.10,2 kg., dus een verschil van 1 kg. leverbaar en 1 kg. plantgoed. Bartigon, 15 bedden, bemesting als voren. Opbrengst per bed 36,71 kg. tegenover 34,06 kg.; leverbaar 28.10 kg., 26,10 kg., dus 2 kg. verschil en plantgoed 8.61 kg.7.96 kg. Spr. maakte den heer Timmer z'n com pliment over deze proeven en besprak daar na de kwestie van uitspoeling, waarvoor men vooral vreest op humus-arme grond. Men hoefde daarvoor niet bang te zijn, zei spr. Bemesting in October, November, uiter lijk December verdiende verre de voorkeur voor het toedienen in Januari. Bemesting in Februari gaf even slechte resultaten als geen bemesting. Aan het eind van z'n lezing gaf spr. als z'n conclusies van de in 1936 door hem ge nomen proeven: le. Evenals in vorige jaren bleek een bemesting met 3 kg. A.S.F. te zwaar. 2e. Bloedmeel heeft beter gewerkt dan de twee vorige jaren, doch bleef achter bij zwavelzure ammoniak en ammonsalpeter. 3e. Ammonsalpeter gaf beter indruk dan zw. ammoniak. 4e. Voor sommige sterke gewassen (die weinig vatbaat zijn voor vuur) kan de aan vullende bemesting zwaarder zijn dan Yt kg. per r.r., maar het verdient dan voorkeur de gift in tweeën toe te dienen. 5e. De voor vuur vatbare soorten worden hiervoor door zwaardere stikstofbemesting nog gevoeliger. 6e. Duidelijker dan in andere jaren bleek A.S.F. beter dan enkelvoudige meststoffen. Bij de rondvraag zegt spr. aan den heer Timmer toe proefvelden aan te leggen, om de uitwerking van een extra kaligift in het voorjaar te beoordeelen. Den heer Jonge- jan deelde hij mede, dat de oplosbaarheid van A.S.F. korrels grooter is dan van en kelvoudige meststoffen en dat dit vooral geldt ten opzichte van fosforzure meststof fen. Voor iris, crocus en narcis kreeg de heer Alders op z'n vraag ten antwoord, dat nog geen bemestingsproeven met A.S.F. zijn ge nomen. Voorts gaf spr. den raad eerst te harken, dan te strooien en wees er tenslotte op, dat het fosforzuur in de A.S.F. korrels geen superfosfaat is, maar ammonium-fos faat, dus gebonden is aan de stikstof. Met dank aan den spreker en aan den heer Preijde, die dezen bijstond bij de pro jectielantaarn, sloot de heer Moolenaar daar op de vergadering. BREEZAND Het bouwen van een landhuis aan den Molenvaart voor rekening van den Wel.Ed. heer J. Nieuwenhuis is opgedragenaan J. Hoep aannemer alhier. Architectuur W. A. Hoep. DEN HELDER Ned. Ver. tot Bevordering der Danskunst. I-eert beschaafd dansen. Goed dansonde^wijs is niet alleen onmis baar voor jongere personen, ook ouderen, die zich op den gladden vloer wagen, dienen te weten, dat hun manier van dansen, voor al door de jeugd," wordt gadegeslagen. Waar bij de jeugd dan lang niet malsch is met haar critiek. Als zeer onjuist moet de mee ning gekwalificeerd worden, die verkondigt, dat men op meer gevorderden leeftijd niet den modernen dans zou kunnen beoefenen. Het is nu de familie Polak, die het vak, reeds een eeuw doceert, en die u daarom de dans tot in haar finesses en in alle varië teiten bijbrengt. Beschaafd dansen, hoe wei nigen kunnen het en hoe wordt men bewon derd, als men het wel kan. Welnu, wanneer u een cursus volgt bij Tilly B. Polak of Jac. B. Polak, Koningstraat 77, Den Helder, dan zult u ook spoedig tot de bewonderden be- hooren. Wij zouden u aanraden, maak er werk van. De cursus-lessen eindigen in April, terwijl men voor privé-lessen het geheele jaar bij voormeld adres terecht kan. Voor ons ligt een groot aantal aanbevelin gen van ouderen, die het onderwijs volgden, en we moeten wel overtuigd raken van de goede hoedanigheden van dit onderwijs. Nogmaals, leert goed en beschaafd dansen, het kan u van pas komen! LAN GEN DIJK Men is hier druk bezig met het thuis ha len van de kool, welke ver buiten Langen- dijk, in den Anna-Paulownapolder, Wierin- gerwaard en Waard en Groetpolder, in de Wieringermeer en zelfs tot in Zeeland en Noord-Brabant is uitgeplant. Er is dit jaar zelfs voor het eerst in België kool door Langendijkers geplant. Over 't geheel valt de kool mee. Het is uitsluitend roode kool, die in het Ambacht zoo goed als niet is geteeld. Van draaihartigheid heeft de kool van buitenom niet veel last gehad. De kwa liteit is vrij goed tot goed. Als het weer nu dezen winter wat mag meevallen en de uitvoerbelemmeringcn wat konden worden opgeheven dan zouden een aantal Langen- dijker tuinders nog een vrij goed jaar kun nen maken. Wc vernemen dat verschillende tuinders door de Commissie voor de Crisis-Tucht- rechtspraak zijn opgeroepen om zich te vei*- antwoorden wegens het telen van groenten, waarvoor geen teeltvergunning was ver leend. JUBILEUM „ONS WEEKBLAD" 18 November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat „Ons Weekblad" het orgaan van de Langendijker Winkeliersvereeniging Nering en Vakvereeniging werd opgericht. Men heeft gemeend dit feit, zij het dan op eenvoudige toch op eenigszins feestelijke wijze te moeten herdenken. De feestavond zal gehouden worden in „De Roode Leeuw" te Zuid-Scharwoude en zullen dien avond optreden de bekende hu moristen Daan Pool en Tommy Bouman, terwijl een prima orkest onder leiding van Jaap Stammes het musicale gedeelte zal verzorgen. Verder zal een speciaal feestnummer van „Ons Weekblad" worden uitgegeven. Op een en ander hopen wij nog nader te rug te komen. HULPVERLEENING BIJ BRAND. Eigenaardig In verscheidene Langendijker gemeente raden is besloten om geen gebruik te ma ken van het aanbod der gemeente Alkmaar tot het aangaan van een gemeenschappelij ke regeling voor de hulpverleening bij brand. Men beriep zich op de mogelijkheid, dat men de hulp kon inroepen bij de brand weer van Heerhugowaard en op het bezit van de motorspuit van de gemeensch. Licht bedrijven. Wat echter te denken van het besluit van de gemeenteraad van Heerhugowaard in de Vrijdagmiddag gehouden vergadering waarbij men besloottot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling voor de hulpverleening bij brand met de gemeen te Alkmaar, op dezelfde voorwaarden als door de Langendijker gemeenten is afge wezen. NOORDSCHARWOUDE BEDANKT. Naar wij vernemen blijft de heer P. Jon ker bij zijn genomen besluit om te bedan ken als penningmeester van de gymnastiek- vereeniging „Hercules en Hygiea". DE SCHIETPARTIJ TE BROEI? OP LANGENDIJK Instructies tegen Brig. Bosch geopend. Van den Eenigen tijd geleden vermeldden wij, dat door de familie Kool een verzoek tot den Officier van Justitie was gericht om een instructie te willen openen tegen den Bri gadier Van den Bosch, die het doodelijk schot heeft gelost in den nacht van 21 op 22 September. Thans meenen wij uit een door ons ont vangen dagvaarding tot getuigen te kun nen opmaken, dat een instructie tegen den Brigadier is geopend aangezien in deze dagvaarding wordt gezegd „ten einde getui genis der waarheid te geven in zake tegen R. C. van den Bosch," HEDEN ONTVANGEN een keurige collectie PULL-OVERS in de bekende kwaliteit en vele artikelen meer. U koopt tenslotte Uw HEEREN MODES, HOEDEN en PETTEN toch ook bij: Firma G. de WAARD IJMUIDEN. SCHAGEN. Z1JPE Wij vernémen, dat het Bestuur van het Waterschap Zijpe en Hazepolder voorne mens is een nieuwe molenaarswoning in den polder K. te doen bouwen; Door B. en W. dezer gemeente zijn de volgende bouwvergunningen verleend: aan Ph. de Graaff te Petten tot het ver nieuwen van een schuurtje; aan K. Bouwes te Burgervlotbrug tot het vernieuwen van de kap van een woonhuis aldaar; aan C. Brugman te 't Buurtje tot het bou wen van een schuurtje te 'tZand. Naar men ons mededeelt, is van het bestuur van het Hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier een overheidssub sidie van 100 in de arbeidsloonen toege kend voor het in werkverschaffing uitvoeren van het verbeteren van den weg op den Zij perzeedijk in de kom van Oudesluis. Door 33 leden der afd. Zijpe van den Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrou wen werd Vrijdagmiddag 23 Oct. een bezoek gebracht aan de Landb. Huish. School te Schagen, waar voor onze afd. een openbare kookles gegeven werd. Er werd door de derde klasse gekookt. Iedere leerling kreeg een ander menu klaar te maken. Er stegen dan ook verschillende heerlijke geuren uit potjes en pannetjes op. Ook kreeg men nog enkele japonnen en andere handwerken te zien. De bedoeling was geweest, hier een kleine tentoonstelling van te maken. Maar Mej. Piet verontschul digde zich door mede te declen dat dit door familieomstandigheden niet gebeurd was. Na een kijkje genomen te hebben in een les lokaal der eerste klasse, waar de leerlingen ijverig zaten te breien en te naaien, smaakte een aangeboden kopje thee met de eigen gebakken koekjes overheerlijk. Langzamer hand werd het tijd om te vertrekken. Nadat mej. Piet bekend maakte dat er nog gelegen heid bestond om een naai- of kookcursus te volgen, dankte Voorzitster uit aller naam voor de hartelijke ontvangst en gezellige middag en gingen alle dames weer voldaan huiswaarts. WIERINGERMEER VERGADERING BOERINNENBOND. Onder leiding van de presidente Mevr. Brandsma vergaderde Donderdagnamiddag in hotel Smit te Slootdorp de afdeeling Wie ringermeer van de Vereeniging van Boerin nen en ander Plattelandsvrouwen. De notulen werden ongewijzigd vastge steld. .Benige ingekomen stukken werden voor kennisgeving .aangenomen. Besloten werd bij Voldoende deelname de zen winter een cursus in ziekenverpleging te organiseeren. Zuster Schouten heeft zich bereid verklaart dit onderricht te geven. Voorts stond op het programma een de monstratie met een stookoliefornuis. Wegens gebrek aan stookgelegenheid kon deze demonstratie niet doorgaan. Zij wordt thans gehouden op Zaterdag 24 October a. s. des namiddags 3 -uur ten huize van Mevr. Pijper, Schelpenbolweg te Slootdorp, waar de leden gelegenheid krijgen dit apparaat te aanschouwen. Na bespreking van nog enkele aangele genheden werd de vergadering gesloten. Zij, die door den heer Peters, Burge meester van Medemblik te geven cursus in Staatsinrichting en gemeenterecht wen- schen te volgen kunnen zich tot en met Woensdag a.s. schriftelijk opgeven voor Slootdorp, bij den veldwachter, v. d. Hoek, voor Middenmeer bij den veldwachter P. Kramer en voor Wieringerwerf aan het Raadhuis. CALLANTSOOG WIJZIGING OPENSTELLING POSTSTATION. Met ingang van Maandag 26 October a.s. zal de openstelling van het poststation ge wijzigd worden. Voor postzakken zal het kantoor geopend zijn van 9.30 tot 10.30 uur en namiddags van 3 tot 3.30 uur ('s Zo mers van 5 tot 5.30 uur) en van 7 tot 7,30 uur. Gelegenheid tot het afhalen van cor respondentie bestaat des avonds van 7 tot 7.15 uur. GUNNING. Het bouwen van een schuur annex vee stalling onder de gemeente Akersloot voor rekening van den heer Bas te Rotterdam is onderhands gegund aan den timmerman P. J. Kruisveld, alhier. OUDE NIEDORP Vergiftiging. Donderdagmorgen vroeg gevoelden de le den van het huisgezin van den heer C. Wa terdrinker zich allemaal onwel. Vorige avond was er visite geweest, wijl de heer des hui zes zijn 84sten verjaardag vierde. Vermoede lijk was kolendamp de oorzaak van deze on prettige gewaarwording, die gelukkig geen ernstige gevolgen heeft gehad. Werkverschaffing. Van den Minister van Sociale Zaken wérd toestemming ontvangen tot voortzetting der plaatselijke werkverschaffing (verbeteren van slooten in den W.O.L.-polder). Met deze werkzaamheden zal a.s. Maandag een aan vang worden gemaakt. ZIJDEWIND. Danscursus. Door den burgemeester dezer gemeente is voor het houden van een danscursus in den komenden winter aan den heer C. van Straa- ten te Hoorn vergunning verleend. WIERINGEN Bazar. He bestuur van de Evangelisatievereen. op Wieringcn denkt op 3, 4 en 5 Nov. a.s. in Hotel de Haan te Hippolytushoef even als vorige jaren een bazar te organiseeren. Politic. Verloren: een belastingplaatje, waaraan een touwtje was bevestigd. Gevonden: een klein sleutelbosje. Inl. bij den Gemeente-bode. Schaken. De uitslag van de op Donderdag 22 Oct. gespeelde competitiepartijen der Wieringer Schaakclub is als volgt: Groep A: 1: Wit; 2: Zwart. BoskerNavis 0—1; DokterBrandsema 1—0; HommesBoontjes 1—0; SmitKoop- mans 01; zanstraTrager 1—0. Groep B: CrommentuynBlaas 0—1; Dekker—Eykelboom 0—1; KlompTakes 0—1; D. Smit—S. Smit 0—1. De stand van de competitie is thans: Groep A: Hommes: gesp. 3, gew. 3, rem. 0, verl. 0, punten 3. Navis 3 3 0 0 3; Zan stra 2 2 0 0 2; Dokter 2 1 0 1 1; Koopmans 2 10 11; Brandsema 3 10 2 1;Boontjes 2 0 0 2 0; 'Trager 2 0 0 2 0; 'Smit 2 0 0 2 0; Bosker 10 0 10. 'Een afgebroken partij Groep B: P. de Vries 2 2 0 0 2; Blaas 3 2 0 1 2; S. Smit 3 2 0 1 2; Takes 3 2 0 .1 2; S. Dekker 3 111 1.5; Crom mentuyn 3 111 1.5; Eykelboom 3 10 2 1; D. Smit 3 0 0 3 0; Klomp 10010. Burg. stand van 9 t.m. 23 Octo ber 1936. Geboren: Gezina Jikke, d. v. L. Wijbrandi en M. v. Kleef. Ondertrouwd: C. Trompetter en J. Koerts. Gehuwd: J. v. Oostenbrugge en F. Borg- dorff. J. Russelman en M. Kooij. N. J. Schreur en A. M. de Vries. Overleden: A. Dijkshoorn, 74 jr., wed. P. Smit. J. Lont, 64 jr., man van T. Gorter. Hinderwet. Ingevolge de Hinderwet is vergunning verleend aan J. A. Siesling tot het oprich ten van een petroleumopslagplaats. Idem aan N. J. Kat. Werkloozenkassen. Door enkele werkloozenkassen werden werkloozen en personen werkende in de werkverschaffing als lid toegelaten. Dit gaf tot verschillende bezwaren aanleiding en daarom heeft Z.E. den Minister van Sociale Zaken bepaald dat van nu af geen personen meer tot de kassen mogen worden toegela ten, die werkloos zijn, waardoor dan te vens begrepen worden personen, die werk zaam zijn op werkverschaffingen. Voor zoover in strijd met het bovenstaanij de personen toch tot de werkloozenkassen mochten worden toegelaten, zal de tijd van werkloosheid, of van werken op de werkver schaffing, niet mogen medetellen ter bere kening van den termijn, die gesteld is voor het ontstaan van het recht op uitkeering uit de werkloozenkas. Dit geldt uitsluitend ten aanzien van de toelating van nieuwe leden en niét voor hen, die uit een andere werkloozenkas, met behoud van rechten, rechtstreeks worden overgeschreven. Onder werkverschaffing wordt hierbij niet verstaan werken met subsidie van het werkfonds. HEER-HU GOW AARD De heer Termaat, voorheen adjudant in werkelijken dienst, thans aangewezen voor de huiscontrole der werkloozen en de in de werkverschaffing tewerkgestelden in de ge meenten Heerhugowaard, Hensbroek, Oter- leek, Oudorp en Ursem, zal naar we ver namen, zich tegen half November in deze ge meente vestigen aan het adres Nieuweweg (Zuid). Het aantal personen, dat zich Vrijdag en Zaterdag voor deze gemeente als dienst plichtige voor de lichting 1937 moet laten inschrijven, bedraagt 46. Lezing door Ir. Brakman. Donderdagavond hield Ir. Brakman, be- drijfsconsulent voor Noordholland, voor de afd. Heerhugowaard en omstreken van de Holl. Mij. van Landbouw en de C.B.T.B. een lezing over het onderwerp „De bedrijfsvoor lichting in den landbouw". De leiding van deze bijeenkomst berustte bij den heer P. Blauw. Ir. Brakman begon met er op te wijzen, dat in 1934 is ingesteld een economischen voorlichtingsdienst voor den landbouw, waarbij een taak werd weggelegd voor de z.g. bedrijrsconsulenten. Spr. trad in uit voerige beschouwingen over (5e beteekenis van den bedrijfsconsulent. In de eerste plaats moeten de bedrijfscon- sulenten de regeering van voorlichting die nen: a. Over koop-en pachtprijzen; b. Advie zen over de loonbijslagregeling in den land bouw; c. Over het crisis-hypotheekvraagst.uk. De tweede taak van de bedrijfsconsulen- ten is de bestudeering van de financieele re sultaten van het landbouwbedrijf. Spr. wees op het belang voor de boeren, van goed gespecialiseerde boekhoudingen. Zoo'n boekhouding is tevens een belang voor den bedrijfsconsulent. Hierna behandelde spr. de taak van de be- drijfscontrolevereenigingen. Leden van zoo'n vereeniging kunnen adviezen vragen van een daartoe door het college van consulenten aangestelde en doör het Rijk gesalarieerde assistent, die voortdurend met de consulen ten in verbinding staat. De kosten van het lidmaatschap van een voornoemde vereeni ging zullen geen bezwaar zijn, want. zij be dragen naast het inleggeld, veelal slechts f0.25 per H.A. en per jaar. Tenslotte vestigt spr. er de aandacht op, dat binnen korten tijd overal assistenten zullen komen tengevolge van het inrichten van Rijkswege van een inlichtingendienst voor de kleine boerenbedrijven. Hierna werden aan den heer Brakman nog eenige vragen gesteld, die door deze werden beantwoord. Vervolgens verklaarden bijna alle aanwezigen zich in principe bereid lid van een op te richten controle- vereeniging te worden. Besloten werd dat de besturen van de Holl. Mij. v. L. en de C.B.T.B. contact zul len zoeken met het bestuur van de L.T.B. om de mogelijkheid van oprichten van een be- drijfscontrolevereeniging te onderzoeken. Hierna sluiting. Alhier overleed plotseling de heer J. v. 't Woud. Hij was in 1875 te Alkmaar geboi'en en verwierf zich naam in de muzikale we reld. Hij speelde wel in 't Concertgebouw te Amsterdam en gaf in vooraanstaande fami lies te dezer stede muzieklessen (piano, cello en viool). Ook had hij een vioolcluo. Zijn zoon is de bekende Marinus van 't Woud, Dirigent bij den K.R.O. te Hilver sum. Als vrucht van de Evangelisatie, kwam hij tot bekeering tot God en gaf zich toen belangeloos voor den arbeid in Gods Ko ninkrijk. Vaak speelde hij schoon viool op Evangelisatiesamenkomsten van Ds. J. Ruijs en Kerstfeesten te Winkel, St. Maar tensbrug en Alkmaar, benevens in de reeds 4 jaar gehouden Hagepreek van Ds. Ruijs, te Bergen en Schoorl. Onder de zomergasten verwierf hij zich zoodoende vele vrienden. Hij was een zeer belangstellend lid, 4 jaar lang, van de Evangelische gemeente Geesterweg la. Het laatste jaar diende hij als diaken in die gemeente. Vaak werkte hij belangeloos ook in huisbezoek en colportage in verschillen de plaatsen in Noordholland, o.a. N. en O. Niedorp, Winkel, Koedijk, Wieringerwaard, enz. Hij was een voorbeeld als Christen en mensch. Sedert hij bekeerd was, diende hij met de schoone talenten hem geschon ken, niet meer de wereld, doch God! De begrafenis heeft a.s. Maandagmorgen D.V. plaats te 11 uur te Alkmaar. Batig saldo gemeenterekening 1935 circa 1 20.000.—. Hoewel de gemeenterekening 1935 nog moet worden onderzocht, en dus nog niet is goedgekeurd, vernamen we, dat Alkmaar zal behooren tot de gemeenten, die veelal als witte raven worden aangeduid. De dienst levert namelijk een batig saldo van rond f 20.000. Er hebben de laatste jaren heel wat stor men over de Alkmaarsche gemeentehuis houding gewoed. Vooral de dienst 1934 staat met zware letters in de annalen der stad vermeld. Dit batig saldo, het mag dan niet van overweldigen omvang zijn, is zeker een verheugend feit. Het wijst er op, dat we in de goede richting gaan. En dat op zich zelf is reeds veel. Met eenig leedwezen wordt wel geconsta teerd, dat zulk een batig saldo in mindering wordt gebracht op de toelage van het Rijk, die altijd nog noodig blijft. Zoodat, aldus wordt dan verder geredeneerd, de gemeente feitelijk geen belooning ontvangt voor haar spaarzaamheid. Maar geheel zuiver dunkt ons dit toch niet. De volledige autonomie zal terugveroverend zijn, zoodi'a geen Rijks hulp meer noodig is. Een batig saldo helpt geducht mee de kloof overbruggen. Dat Col lege en Raad voor de rest mogen zorgen. De gelegenheid daartoe zal zich reeds zeer spoedig voordoen. Want het oogenblik waar op we de begrooting kunnen verwachten, kan niet ver meer zijn. Dc Kaasbeurs De combinatie van fabrieken, die de op richting van een kaasbeurs te Alkmaar be oogt, mag den laats ten tijd niet veel van zich hebben laten hooren, ze heeft niet stil gezeten. Hedenmorgen vingen we het eerste ge lucht op, dat de voorbereidingen hun einde naderen. Bij nader onderzoek bleek dit vol komen juist te zijn. Als kaasbeurs zal wor den ingericht de bovenzaal van het Café Central en men is met de voorbereidselen in een zeer vergevorderd stadium, zoodat de opening binnen zeer korten tijd, vermoe delijk binnen enkele weken mag worden tegemoet gezien. Deze geruchten zullen intusschen ook wel zijn doorgedrongen tot het Alkmaarsche stadsbestuur, waar men thans zal moeten overleggen, welke tegenmaatregelen behoo ren te worden genomen. Het spreekt vanzelf, dat de overheid dit volkomen negeeren van haar autoriteit niet kan toestaan en het lijkt dan ook waar schijnlijk, dat op den eersten beursdag een aantal processen-verbaal worden opge maakt. Immers, beurzen worden slechts opgericht krachtens besluit van de overheid. Hoewel een en ander een verloop kan hebben, dat interessant genoeg is, is het toch zeer jammer, dat beide partijen elkaar niet schijnen te kunnen vinden. Eenerzijds is het niet billijk en voor Alk maar kan het niet van voordeel zijn, in dien de stad geen rekening houdt met de be langen van wellicht 75 van de Noord- Hollandsche zuivelproductie, Want van de in onze provincie bereide kaas loopt tegen woordig niet meer dan 25 30 over de markten. Anderzijds dienen de voorstandei's van een kaasbeurs te overwegen, dat een zoodanige instelling alleen kan worden getolereerd, indien de levenskansen van de markt zoo goed mogelijk worden verzekerd. Een Alk maarsche overheid, die zich de kaasmarkt laat afnemen, zou met recht mogen worden beschuldigd van plichtsverzaking. Is het niet mogelijk, dat de beide partijen elkaar alsnog vinden? Want slechts door samenwerking lijkt de ze kwestie een bevredigende oplossing te zullen kunnen vinden. Groote aanvoer op de Alkmaar sche kaasmarkt. De aanvoer aan onze markt blijft merk waardig groot. Niet alleen schijnt dit een gevolg te zijn van het gunstige naseizoen, daarnevens echter doet zich het eigenaar dige verschijnsel voor, dat we er verschil lende stapels aantreffen van fabrieken, die vroeger in Hoorn plachten te markten. Een laatste opleving voor een naderend einde? Laten we het niet hopen I Voetbalvereeniging „Alcmaria Victrix" versus stad. Naar we vernemen hebben de verhande lingen over het huurcontract van het sport park door Alcmaria een bevredigend ver loop genomen. Hoewel de onderteekening nog niet heeft plaats gehad, schijnen de partijen tot elkaar te zijn gekomen op een bedrag van f 1100 voor het komende sei zoen. Tot dusverre werd betaald een huur ad f 500, benevens een aandeel in de recette die werd geraamd op f 700, die echter dit bedrag verleden jaar niet haalde. Gemeenteraadsvergadering. De burgemeester is voornemens op Don derdag 29 October een gemeenteraadszitting te houden.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2