m ïpïï m TROOPER Boelhuis Boelhuis 24 stuks Hoornvee, Burgerwoonhuis llitloting Obligaties SCHAGERWE6 THERTER De moord in de wollen Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij afgesloten. Burgemeesters en Secretarissen DRAISMA-van-VALKENBURC; 'S:| C A .1 LEVER! 28 26 stuks Hoornvee Werktuigen en Gereedschappen, Zateidag 31 October a.s. te Schagen Dinsdag 27 October 1936, Oudesluis Een dubbel Zijpe en Hazepolder 26, 63, 71, 76, 98 en 117, Zijpe en Hazepolder BUISMAN en v. d. VLIET J. Schoorl Pz. Schagen DICK FORAN Feuilleton dit niet alléén. Die geest groeit, stijgt tot hoo- ger begrip, tot dieper inzicht; die geest wor stelt om waarheid en licht; die geest zoekt naar de eenheid met den Algeest, waarvan hij een verbijzondering is. En nu hoor ik een andere stem in het tik ken van mijn klok. Niet wég, wèg, wèg roept zij mij toe, maar vérder, vérder, vérder, O, zeker, alles gaat voorbjj, wordt tot ge schiedenis, komt nooit weer terug, maar de weemoed, welke daarin ligt, maakt plaats voor een rustig geloof, voor een blijmoedig vertrouwen op de toekomst. Want geestelijk kén er geen stilstand zyn. Het is verkwikkend zich hiervan bewust te worden juist thans! Het kan ons uitheffen boven pessimisme en wanhoop, welke zoo gemakkelijk bjj ons bin nensluipen, wanneer wij letten op wat ge beurt. Er is immers een streven over heel de wereld, dat het geestelijk leven in zijn drang naar groei wil belemmeren. Er is een brutaal pogen om de vrijheid van denken en van uiting der meeningen te vermoorden, zelfs met de ruwste en gemeenste middelen. En zeer velen zijn geneigd daarvoor het hoofd te buigen. Alsof dit ooit op den duur zou kunnen ge lukken! Ik denk hierbij aan de woorden, welke de oude Petroff in het drama „de opstande lingen" van Roland Holst sprak tot zijn rechters; ...waar, in welke wereld, zaagt ge de starre stilstand ooit als wet? De zon en alle sterren, d'aarde en hare gebergten, elke kleine korrel zand, de lichamen van planten en van dieren, alles wordt en verwordt: eeuw'ge beweging is het eenig blijvende in 't heelal 't eenig blijvende ook in de menschenwereld. De maatschappij beweegt zich: in haar diepten, in den arbeid, haar kloppend hart, daar werkt een kracht, heffend de massa der geknechten omhoog tot licht en macht. De menschen worden anders, hun willen einders, nieuwe harten, staan in hen op: dat is de grond, de veste waar onze hoop op wandelt. Tik, tak; tik, tak; tik, tak... Mijn oude klok ik heb je verstaan. Je tikken wordt mij tot een wonderschoon lied vol weemoed, maar óók vol hoop. Ja, ik heb je verstaan. Alles gaat voorbij, wat eens is geweest, komt nooit terug. Maar de Geest blijft, groeit van geslacht op geslacht. En die groeiende Geest zal steeds nieuwe vormen scheppen. Die Geest kan tijde lijk geknot, geboeid, gekneveld worden ééns doorbreekt hij de sterkste belemmerin gen. Voor zijn kracht moeten ten slotte inqui sitie en pijnbank, concentratiekamp en ge vangenis zwichten. Tik, tak; tik, tak; tik, tak... Werken, werken; strijden, strijden. Mijn goede klok, ik dank je dat je in 't stille schemeruur, toen wij zoo vertrouwelijk samen waren, mij dit hebt doen gevoelen. ASTOR. Kort verslag van het verhandelde ter vergadering der vereeniging van Burge meesters en secretarissen in het voormalig kanton Schagen gehouden in het Raadhuis der gemeente Zij. e op 20 October 1936. Alle aangesloten gemeenten in het voor malig Kanion waren vertegenwoordigd, ter wijl obvendien aanwezig waren de heeren C. Ilaringhuizen, oud-Voorzitter der Vereen., in verband met het aanbieden van de af scheidsfoto; Holema, Brigade-Commandant der Rijksveldwacht ie Schagen, tot het hou den eener bespreking omtrent samenwerking tusschen Rijks- en Gemeentepolitie bij de te houden nachtdiensten en Nolet, Hoofdamb tenaar bij het departement van Sociale zaken te 's-Gravenhage, tot het houden eener inleiding omtrent samenwerking van gemeenten bij de controle van werkloozen. De voorzitter, Mr. D. Breebaart, Burge meester der gemeente Zijpe, ging na opening der vergadering over tot de aanbieding aan den heer C. Haringhuizen van de foto, ge maakt ter gelegenheid van zijn afscheid als Voorzitter van de Vereeniging, waarbij waar- deerende woorden werden geuit in verband met al hetgeen door den oud-Voorzitter voor de bevordering van de belangen der Vereeni ging en Van hot gewest is gedaan. De foto werd door den oud-Voorzitter aanvaard onder dankzegging voor de prettige samen werking die hij in de Vereeniging steeds heeft mogen ondervinden. Na goedkeuring van het verslag der ver gadering van 26 Maart 1936 en het doen van enkele mededeelingen werd door den voor zitter het woord gegeven aan den heer .Holema, die in zijn inleiding wees op het groote nut van de samenwerking bij nacht diensten in de verschillende gemeenten en van de gelegenheid gebruik maakte een be- -"ZACHT VAN SMAAK -PRUS 70ct roep te doen op de medewerking van de burgemeesters in zijn district. Deze mede werking werd gaarne toegezegd. De moeilijkheden, ontstaan bij de distri butie van gehakt in blik, welke grootendeels een gevolg zijn van de zeer lage vergoeding, die aan slagers en winkeliers mag worden gegeven, werden ampel besproken en be sloten werd de aandacht van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten hierop te vestigen. Een volgend punt van bespreking was de samenstelling en werkwijze der commissies van samenwerking voor bijzondere nooden. Algemeen werd gevoeld dat voor het goede functionceren van deze commissies het punt financiën van het grootste belang is, doch dat juist in deze kwestie het vinden van een oplossing niet gemakkelijk zal zijn, nu slechts in uitzonderingsgevallen en dan nog voor een klein gedeelte een beroep zal kun nen worden gedaan op het Nationaal Comi té voor bijzondere nooden. Besloten werd dffn ook in het vervolg uitwisseling van weder- zijdsche ervaring in deze te doen plaats hebben. Vervolgens hield de heer Nolet, een uit voerige inleiding omtrent doel en inrich ting van de controle op werklooze arbeiders geplaatst in steunverreening en werkver schaffing. Hij brak een lans voor samen werking van gemeenten, die hij voor een goede uitoefening van deze controle onmis baar achtte. Verschillende gemeenten, ter vergadering vertegenwoordigd, verklaarden zich bereid - tot deze samenwerking over te gaan. Een uitvoerige- gedaohtcnwisseling volgde op de inleiding van den heer,. Nolet die zijne medewerking bij dëze samenwer king gaarne zeide te zullen bevorderen. De vergadering besloot binnen korten tijd over te gaan tot het uitnoodigen van een deskundig spreker, ten einde te geraken tot een doeltreffende regeling van het luchtbe- schermingsvraagstuk in de aangesloten ge meenten. Na bespreking van de financieels positie der Vereeniging verklaarde de vergadering zich accoord met het voorstel van het be stuur om in het vervolg de samenkomsten te houden in de raadszalen der aangesloten 'emeenten. De eerstvolgende vergadering al op uitnoodiging van den heer Cornelis- en, Burgemeester van Sehagen ton raad- •uize der gemeente Schagen worden geliou- len. Na bespreking van de mogelijkheid om samenwerken bij de inzameling van gelden voor het Nationaal geschenk bij het aan staand Vorstelijk huwelijk achtte men het beter dit aan plaatselijke commissies over te laten. Notaris J. KOOMEN te Wie- ringerwaard zal op aanvangende des morgens half elf, precies, ten verzoeke en ten huize van den heer E. VAN DER HORST te Barsingerhorn in het openbaar verkoopen: w.o. 16 kalfkoeien, 5 gelde- koêien, 4 kalveren met schets, 1 stierkalf. 1 paard (merrie), 17 fokschapen met ram. 1 zeug met biggen en merken, 2 drachtige zeugen, 4 jonge zeugen, 1 dek- beer. als maai machine, gecombineer de zwadkeerdei, 2 driewielige karren met hooibeunen, dito m. gierbak, hooiraam en lemoen, melkwagen met hekken, dres- seerkar, breack, kar, kleine wiedmachine, ploeg, egge, hou ten hort, 2 kettingeggen, bieten machine, 2 troggen, slijpsteen, kruiwagen, gierpomp, een com pleet opjaagstel, melkschuiten, melkbussen, tuigen, koepennen, stierkettingen, kippenhok, di vers klein gereedschap, brand hout, enz. en ongeveer 70000 kg. best gewonnen hooi. Het vee wordt geveild te on geveer 1 uur. Notaris J. KOOMEN te Wie- ringerwaard zal op aanvangende te half elf pre cies. ten verzoeke van de erven van den heer C. SCHOORL, op de boerderij aan de Dorpen in het openbaar verkoopen: w.o. 13 melk'kóèien (tijdkalvend eiv verschel;' 2 vette koeien, 3 kalf vaarzen, geldevaars en 4 kalveren met schets, 19 fok schapen, 2 overhouders, 1 vol bloed stier met afstammingsbe wijzen. goh. 12 Nov. 1935, 1 slarhtpaard. Werktuigen en gereedschap pen, als: 2 driewielige karren met raam en lemoen, een met hooi- beun en kleine wielen en een met giertank, gierpomp, krui wagen. ijzeren melkschuitje, kettingegge. trog, evenaar, tui gen, koebeun. voerbakken, zeu- nissen; melkbussen, koepennen, tweeschaarploeg en divers klein gereedschap, 4 kuikenrennen, enz., enz. Het vee zal te ongeveer 1 uur geveild worden en kan op de boerderij blijven tot Donderdag d.a.v. Notaris H. J. VAN VEEN te Zijpe, zal op des namiddags om 1 uur, in het café van den heer J. BUISMAN aan de in de Zijpe, in het openbaar verkoopen: met schuur, erf en tuin, nabij Keinsmerbrug, kadastraal be kend gemeente Zijpe, in sectie A, no. 1008, groot 20.60 Aren. De woning is voorzien van electrisch licht en waterleiding; één woning is verhuurd voor f 2.75 p. w. en de andere voor f 2.25 p. w. Aanvaarding in genot bij de betaling. Ten verzoeke van den eige naar, den heer G. Geerligs, te Oudesluis. Dijkgraaf en Heemraden ma ken bekend, dat van de Obli gatielening 1917 zijn uitgeloot de nummers welke per 1 November 1936 be taalbaar worden gesteld bij de Rotterdamsche Bankverecni- iring N.V. Dijkgraaf en Heemraden ma ken beaend, dat de vanaf den Belkmerweg tot den Boschweg van VRIJDAG 30 OCTOBER 1936, des namidd. 5 uur tot ZATERDAG 31 OCTO BER d.a.v. des namidd. 5 uur voor het verkeer niet rij- en voertuigen zal zijn OUDESLUIS TEL. no. 2. Hooge voederprijzen. Lage Bietenprtjzen. Vraagt prijs franco huis. Lid Alg. Verbond van Accountants te Amsterdam. Belasting-consulent. Boekhoudingen Balansen Alle Belastingzaken. Gevestigd 1913. Contrfiles. vertoont Zaterdag, Zondag en Dins dagavond twee buitengewoon span nende tilms: le. De Ridder zonder vrees of blaam, (De zingende Cowboy) zal met één slag uw hart veroveren in een film vol avonturen I iiiaiiaii™ I 2e. Een spannend drama uit het leven van moedige vliegeniers: Zondagmiddag 3 uur beide hoofd films. Weekavonden en Zondagmiddag 3 uur entrée voor volwassenen Zaal 40 cent. Toegang boven 14 jaar. VERZEKERT Ut/V GEBOUWEN, ROERENDE GOEDEREN en VEE bij de gevestigd te Barsingerhorn AGENTEN zijn te Abbekerk de heer C. STAM; Anna Paulowna de heer A. v. Zandwijk; Barsingerhorn de heer P. Eriks; Dirks- horn de heer And. Wink; Heerhugowaard de heer Chr. Vis; Hoogwoud de heer J. G. Spaander: Wieringerwaard, Kolhorn, Wieringermeer C. van Zandwijk: Scbagerbrug de heer Jb. Kooijman Wz.; Schagen de heer Jan Zeeman; St. Maartens brug de heer G. Veuger Hz.; Twisk de heer K. Koolhaas Dz.; Winkel de heer W. Roggeveen; Oude Niedorp en Nieuwe Nie- dorp de heer H. Schrooder te Oude Niedorp; Wieringerwaard de heer van Zandwijk; Zuidscharwoude de heer D. Schoenma ker; Koegras, Callantsoog de heer C. J. Jimmink; Alkmaar de heer C. de Graaf, Nieuwpoortslaan 152. Directeur, Boekhouder, Jb. KOSSEN. Jb. BAKKER Az. Zitting Donderdags te Schagen voorm. 10—11 u. bij den heer L IGESZ. 39. Vóór juffrouw Greer uitgesproken was, stak Jan het briefje weg en rees bedaard overeind. Toen hij haar voorbijging, zag zij iets in zijn hand, dat haar deed te rugdeinzen. Zoekend ging hij door de be nedenkamers, maar vond er niets ver dachts, en boven evenmin. Tenslotte ging hij Barbara's kamer binnen en schakelde het licht aan Juffrouw Greer volgde hem zenuwachtig. Op elk ander oogenblik zou het gezicht van Barbara's warrig haar op het witte kussen, doo reen ronden en niet minder witten arm beschermd, .Tan's bewondering hebben opgewekt. Nu keek hij onderzoe kend op haar neer, raakte haar schouder aan en schudde haar ruw. Zij bewoog zich een beetje in haar slaap maar dat was al, en ook toen hij haar weer schudde, nog ruwer dan eerst, bereik te hij niets. Toen zag hij een glas staan op een tafeltje bij haar bed. Hij namwhet in de hand en snoof de lucht op. „De Strooper doet geen half werk", zei hij. „Barbara's slaappoeders zijn er in ge daan." Hij keerde zich om cn staarde in gedach ten uit het. raam. Juffrouw Greer was erg bang, alleen gelaten te worden en voegde zich bij hem. „Mijn hemel. Jan", fluisterde zij bevend. „Wie is het toch, Jan? Ik ben bang we zijn niet veilig met die schaduw bij ons, die komt en gaat kijk!" Dat laatste woord was bijna een gil, en toen hij de richting van haar wijsvinger volgde, zag hij in de oprijlaan de schim van een man, die na een oogenblik weer verdwenen was. Als een bezetene stormde Jan de kamer uit waarbij hij Juffrouw Greer haast om verwierp. Krijschend smeekte zij hem, haar niet alleen te laten, en tuimelde achter hem aan de trappen af, maar bij de deur bleef zij toch staan om hem zijn dollen ren alleen te laten vervolgen. Toen hij bij de poort kwam, tuurde hij in beide richtin gen, maar zoover als hij in het donker zien kon, was de weg verlaten. Daarom keerde hij weer terug, en vond juffrouw Greer op de treden van het bordes ineen gedoken zitten. „We zijn hier niet veilig, zeg ik je", griende zij. „We zijn niet veilig. Wat moe ten we toch doen, Jan? Wie heeft het ge daan? In 's hemelsnaam, zeg eens ietsl" „Da Strooper!', antwoordde Jan, en liet haar het briefje zien. „De Strooper? wie is dat?" „Hoe voor den duivel weet ik dat?" snauwde hij, en het was de eerste keer. dat zij hem hoorde vloeken. „Hou toch in 's hemelsnaam op met dat gejank. Ik wil na denken". Hij ging naar binnen en liet zich in de hal in een stoel vallen. Juffrouw Greer ging hem achterna en sloot de deur. „Wat moeten we nu doen?" fluisterde zij „Barbara mag het niet weten." „Dat zal ze ook niet", beet Jan haar toe. „en hou nou je mond dicht We zijn in geen onmiddellijk gevaar. Je zei immers, dat de Strooper een geluiddemper gebruikt heeft? Goed, niemand dan jij heeft het dus geboord". Zijn ongevoelige hardheid deed juffrouw Greer verstommen. Er waren sommige om standigheden, die zij nog niet goed be greep, en zij keek hem argwanend aan. „Wanneer ben je thuis gekomen?" vroeg zij. „Juist toen je begon te gillen. „Geef je je woord daarop?" Hij lachte wreed. „Denk je misschien, dat ik hem neergeschoten heb? Gek! Ik heb Clem uitgezonden om de flat van zijn broer te doorzoeken. Vermoedelijk heeft hij dat ook gedaan. Zegt je dat misschien iets?" Maar juffrouw Greer bleef hem argwa nend aankijken. Ze kon zijn vlugge rede neering niet goed volgen evenmin als ze vergeten was, hoe hij met een revolver in de hand bij den doode knielde, toen zij hem gezien had. Jan zag aan haar, wat ze dacht. „Als Clem Larry's flat doorzocht heeft", legde hij uit, „is het mogelijk, dat hij daarbij gestoord is, of dat hij iets heeft achtergelaten, dat hem verraden heeft. Misschien heeft de Strooper hem van Bru- ton Street naar hier achterna gezeten". „Maar wat zou de Strooper daar te ma ken hebben? Hij kon toch niet weten of is Larry zelf de Strooper? Bedoel je dat soms?" „Tenslotte", zuchtte hij, „zou men dat gaan denken', „Maar het was Larry toch niet, dien ik de laatste dagen hier in de buurt heb zien, rondsluipen", antwoordde juffrouw Greer vlug. „Het was de vent, dien we zooeven in de laan gezien hebben. Maar als die de Strooper is, wat zoekt hij dan hier?" „Ik begin me af te vragen", zei Jan langzaam, „of Clem misschien iets heeft gekregen, wat voor mij bestemd was. De Strooper en ik hebben op *t ogenblik toe vallig dezelfde belangen. „En waarom zou Larry zijn broer ver moorden?" hield juffrouw Greer aan. „En het was Larry niet. De kerel, dien ik ge zien heb, zag er heel anders uit. Ik heb maar een glimp van hem gezien „Natuurlijk. Jij ziet nooit iets goed, be halve films. En help me nu eens". Juffrouw Greer kromp ineen, en haar oogen werden groot van vrees. „Je bent toch niet van plan je ver wacht toch niet van mij begon ze, en brak af. „Ik verwacht dat je doen zult wat je ge zegd wordt, als je tenminste niet in Queen Street terecht wilt komen. Ga naar de ga rage en haal Barbara's auto." Blij, dat zij er aan ontkwam, het lijk van Clem te moeten aanraken, haastte juf frouw Greer zich naar de garage. Op ver langen van haar echtgenoot had zij des tijds leeren rijden, wat goed te pas kwam bij zijn werkzaamheden, maar als zij dien nacht ver had moeten rijden, zou dat voor meer dan één stervelifïg den dood betee- kend hebben haarzelf inbegrepen. Niet temin slaagde zij er in, den wagen uit de garage te halen en hem zonder ongeval len te brengen waar Jan hem hebben wilde Toen zij uitstapte, viel zij met een plof op de treeplank, want haar beenen weiger den verderen dienst Het was haar inge vallen, dat Jan haar misschien zou dwin gen hem te helpen met 't inladen van Clem's lichaam, en haar voeten waren niet bij machte, haar dicht bij het lijk te brengen. Maar er was geen nood. Ze zag Jan al aankomen met het nog slappe lijk in zijn armen. „Haal mijn ouwe jas uit de loods", be val hij", en toen zij er mee terug was, sloeg hij de jas om het lichaam en wierp liet in de auto. Juffrouw Greer huiverde. „Je wilt toch niet dat ik er in ga", hijgde zij. „Ga jij maar naar binnen", snauwde Jan, stapte in en klapte het portier dicht. Ze zag hem den wagen keeren en dan de laan afrijden. Toen zij het achterlichtje niet meer kon zien, besefte zij plotseling, dat zij alleen was, en het kwartier, dat volgde, was wel het angstigste, dat zij ooit had meegemaakt. Daarentegen was het ge- ludi van de terugkeerende auto wel het meest welkome, dat zij ooit had gehoord. Jan scheen door den rit zijn zelfbeheer- sching teruggekregen te hebben, want hij stapte glimlachend uit, met de oude jas over den arm." „Verbrand dat ding", beval hij, en wierp haar de jas toe. Juffrouw Greer ving ze op waarbij ze angstvallig vermeed, de voe ring aan te raken, maar maakte geen aan stalten om de opdracht uit te voeren. Met een gebaar van ongeduld ging Jan weer in den wagen zitten om hem te stallen. Daar na keerde hij met haar in huis terug. „Kom nu eens eindelijk tot je zelf", zei hij. „We zullen waarschijnlijk in den loop van de week de politie hier zien. Ze zul len Clem nog wel vinden, maar als ze hem vinden, neem je dan in acht. Je deedt eigen lijk beter met hier of daar een doodziek familielid te ontdekken, en daar een paar dagen te gaan doorbrengen'. Zou het niet natuurlijk lijken, als we morgen de politie waarschuwden, dat Clem vermist wordt „Dat spreekt vanzelf", hoonde Jan. „We houden de politie immers altijd op de hoog te van onze bewegingen. Wees wijzer, en, bovenal, je zegt of weet niéts. Als we den mond dicht houaen, zijn we veilig, 't Is in elk geval zeker, dat Clem ons niet zal aan geven". Wat dat betreft, had Jan gelijk: Clem zou nooit meer in de gelegenheid komen, iemand aan te geven. Plat op zijn rug lag hij in de bosschen van Reigate en zijn ge broken oogen staarden door de bladerlooze takken naar den hemel. Zoo had hij onge merkt weken lang kunnen liggen, maar hij lag er nogpas acht uur, toen superinten dant Kaye hem vond. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1936 | | pagina 6