Sir Henry Deterding treedt af Geestesziekten bedreigen volksgezondheid Met vrijspraak alleen niet tevreden Een merkwaardig geschenk Grove straatschenderij L„.VtU De Bilt seint Zaterdag 24 October 1936 Derde blad te wijden aan de studie der chemie. Het diploma voor scheikundig ingenieur ver kreeg hij, onder vermelding „met lof", in 1908. In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot bedrijfsingenieur bij de Koninklijke en aan deze maatschappij heeft hij in zijn verder leven al zijn krachten gewijd. Zijn groote bekwaamheid, zijn energie en zijn toewijding hebben hem snel omhoog gebracht en hem geleid tot de hooge posi tie van directeur-generaal van het groote Koninklijke concern. In de gestichten voor geesteszwak ken acht maal meer patiënten dan die voor tuberculose. Ziekten niet overwonnen, doch ver anderd. Rotterdam 23 October „Al mogen de moderne hygiene, de sociale en preven tieve geneeskunde wijzen op een groote winst aan gezondheid immers de zuige lingensterfte nadert het absolute mini mum, zo past toch den hygiënist groote bescheidenheid: want iemand van 45 jaar heeft thans niet meer kans de 80 te halen dan een eeuw geleden. Aldus betoogde in zijn openingsrede Dr. J. Ph. Elias, voorzitter van de veertigste algemeene vergadering van de Zuid-Hol- landsche vereeniging „Het Groene Kruis" te Rotterdam. Dat de gemidelde sterftekansen voor de 45-jarigen niet zijn verminderd, wijt dr. Elias aan de vortdurende toeneming van geestes en zenuwziekten. Volgens Alexis Carrell zijn de ziekten niet overwonnen, doch van aard veranderd. Naar de opgave van den inspecteur van het staatstoezicht op het krankzinnigenwezen bedroeg op 31 December 1935 de bevolking van de krank zinnigengestichten en psychiatrische inrich tingen in ons land 24.960 een cijfer dat meer dan achtmaal zoo groot is als het aan tal verpleegden m alle sanatoria voor tu berculoselijders tezamen, waar op dien da tum 3050 patiënten verblijf hielden. Voor de genezing van geestesziekten, zegt van der Spek is noodig de radicale afwending van den blik van het egoistisch-conccntri- sche naar het excentrisch- altruistische. Treffend en veelzeggend is het feit, dat niet minder dan 40 procent van het budget der Provincie Zuid-Holland besteed wordt aan subsidies in de kosten van verpleging van behoeftige krankzinnigen en zwakzin nigen. Uit een en ander blijkt wel heel duidelijk hoe belangrijk voor moderne samenleving het vraagstuk van de geestelijke volksge zondheid is. De verdediger vraagt ook reha bilitatie van zijn dienst. In 1930 werd bij den garagehouder G. te Amsterdam een auto gehuurd voor een reis naar Antwerpen en terug. De auto werd ech ter door den huurder in de omgeving van Zeist aan den garagehouder K. te koop aan geboden. Deze wantrouwde de zaak en waarschuwde de politie. De verkooper zou terugkomen. Door een misverstand kregen de twee veldwachters, die niet de zaak be last werden uit Amsterdam bericht, dat de zaak in orde was. Toen dan ook de verkooper terugkwam, werd in het kantoor van K. in bijzijn van de twee veldwachters de koop gesloten. De kopper betaalde contant en ontving een kwitantie. Van dezen verkooper die ver moedelijk een valsche naam heeft opge geven, is geen spoor gevonden, totdat in het najaar van 1935 de vrouw van bovcngenoem- den garagehouder G. te Amsterdam in ver dachte de bewuste huurder van 1930 meen de te herkennen, toen hij, zelf autohande laar van beroep, in verband met zijn handel de garage van G. bezocht. De vrouw deed aangifte en een onderzoek volgde. De bei de veldwachters uit Zeist herkenden even eens verdachte. Op 12 Maart stond verd. terecht voor de vijfde kamer der Rechtbank Er waren 5 getuigen a charge en 5 a dé charge, opgeroepen, terwijl de raadsman van verd., Mr. F. B. Blaisse, schriftkundig onder zoek o.a. van bovengenoemde kwitantie had verzocht. Er werd slechts een getuige gehoord, n.1. de garagehouder G., die verdachte niet her kende, maar alleen een sterke gelijkenis tus schen beide personen constateerde. Bij in terlocutoir vonnis werd de zaak teruggewe zen naar den rechter-commissaris voor een hernieuwd onderzoek. Gisteren werd de be handeling voortgezet. Slechts één getuige was gedagvaard. De Officier zag van het verhoor van dezen getuige af en rcquireerde terstond vrijspraak, omdat lit het hernieuwd onderzoek de schuld van verdachte niet vol doende was gebleken. De raadsman van ver dachte maakte hierop aanmerking en ver zocht den President in het vonnis uitdrukke lijk op te nemen, dat van alle kanten geble ken was, dat verdachte het ten laste geleg de feit niet had begaan. Als sterkste bewijs noemde verdediger het rapport van den schrift deskundige, Dr. J. Schrijver, die op last van den rechter-commissaris, o.a. de be wuste kwitantie onderzocht had. Verdediger las de conclusie voor, waaruit bleek, dat on mogelijk deze kwitantie door verdachte ge schreven kan zijn. Vonnis 5 November. ZIJN HOOFD BUITEN DE AUTO GESTOKEN. Met een boom in aanraking ge komen. Gistermiddag passeerde een vrachtauto, komende uit Amsterdam en op weg naar Giessendam, den tol te Vreeswijk, toen een der inzittenden, de 18-jarige timmerman D. de Rooy uit Giessendam, het hoofd buiten de cabine stak om iemand iets toe te roepen. Dit had tot noodlottig gevolg, dat hij met een boom in aanraking kwam, en een schedelba- sisfractuur. opliep. Na enkele oogenblikken is het slachtoffer overleden. Ir. J. E. F. de Kok volgt hem op. SIR HENRY DETERDING. Sir Henry Deterding. Met den persoon van sir Henry Deterding verlaat een der meest mai'kante figuren, wel ke ons land de laatste tijden gekend heeft, het actieve zakenleven. Voor de naaste omgeving van den heer Deterding was het de laatste maanden geen geheimmeer, dat hij er veel voor voelde zich uit zijn drukke en zooveel zorgen geven de positie terug te trekken en zijn levens avond in rust en kalmte door te brengen. Naar men weet was Sir Henry, die voor eenige maanden te Amsterdam in het hu welijk trad reeds eerder uit Engeland ver trokken en had zich gevestigd in Duitsch- land in de onmiddellijke omgeving van Berlijn. Zonder eenige twijfel is Detering de man geweest, aan wiens energie, aan wiens koopmanschap en aan wiens zakelijk be leid het te danken is, dat de Koninklijke van een nationale onderneming geworden is een concern van wereldvermaardheid en wereldbeteekenis, doch dadelijk moet daarbij gevoegd worden, dat het ook Deter ding geweest is, die de Koninklijke in al haar grootheid en in haar internationale ontwikkeling steeds gehouden heeft tot een zuiver Nederlandsche onderneming en de zaak van de Koninklijke, steeds heeft beschouwd als een nationale zaak. 19 April van dit jaar is sir Henry Deter ding 70 jaar geworden. Van vele zijden is hem toen op ondubbelzinnige wijze blijk gegeven, hoezeer men hem waardeerde en hoezeer men hem in eere hield. Ook in uitvoerige persartikelen is toen melding gemaakt van de grootsche carrière •van Deterding en van de wijze, waarop hij tot zijn tegenwoordige hooge positie is opgeklommen. Thans, enkele maanden na zijn verjaar dag, moge ter gelegenheid van zijn aftre den met een korte levensbeschrijving, wor den volstaan. Henry Wilhelm August Deterding werd in 1866 te Amsterdam geboren. Hij doorliep daar ter stede de Hoogere Burgerschool en trad in 1882 bij de Twentsche Bank in dienst. Daar bleef hij tot 1888, waarna hij bij de Nederlandsche Handelmaatschappij in dienst trad. In 1889 ging hij naar Indië en werd voor de Handelmaatschappij waar nemend sub-agent in Medan, later gevolgd door zijn aanstelling tot sub-agent in Pe- nang. In 1896 trad hij in dienst van de Ko ninklijke, waar hem een zware taak wacht te. Aanvankelijk als inspecteur, later als waarnemend directeur en ten slotte, in 1901 als directeur diende hij de belangen dier maatschappij. Als een van de voornaamste successen, welke onder zijn bestuur tot stand zijn ge bracht, moge genoemd worden het tot stand brengen van de Koninklijke Shell, de combinatie tusschen de Nederlandsche en de groep van Engelsche maatschappijen. In 1902 werd hij benoemd tot directeur- generaal en verkreeg daarmee de opperste leiding van het concern. Op grond van zijn vele verdiensten werd bij in 1928 door de technische Hoogeschool te Delft benoemd tot doctor Honoris Causa ia de technische wetenschappen. Ir. J. E. F. de Kok. De heer de Kok, die sir Henry als direc teur-generaal van de koninklijke zal op volgen, is in 1882 te Maastricht geboren. Hij kreeg een militaire opleiding en door liep de koninklijke militaire Academie te Breda. In 1902 trad hij als tweede luitenant m dienst bij de infanterie van ons leger la Nederlandsch-Indië. In 1904 vertrok hij naai: Delft om zich vroeger in zekeren zin automatisch werkende gouden standaard allengs in onbruik is geraakt en de ontwik keling steeds meer gaat in de rich ting van een „managed currency". Bij deze vorm van valuta-politiek doen zich veel meer mogelijkheden tot welbewust ingrijpen door de bankleiding voor, dan bij den gou den standaard. Het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen vraagt zich af, zal het niet kun nen voorkomen, dat de leiding van de Ne derlandsche Bank, zich beroepende op het ontbreken van wettelijke voorschriften dienaangaande, bijv. weigert voort te gaan met het afgeven van goud, zoodoende een bepaalde regeeringsmaatregel bemoeilijken de of zelfs onmogelijk makende? Over wel ke middelen beschikt in dit geval een re geering, die den bankpresident slechts kan ontslaan of schorsen op voordracht van commissarissen en directie om haar wil toch door te zetten? Het bestuur van het N.V.V. dringt in verband met deze bezwaren erop aan, het octrooi slechts voor een paar jaar te ver lengen, opdat na dien tijd de mogelijkheid voor een herziening open staat. Tenslotte merkt het N.V.V.-bestuur nog op: De thans in het ontwerp voorgestelde nieuwe winstyerdeeling komt o.a. neer op een versterkte'-'reserveering waardoor de intrensieke waarde van de aandeelen- Ncderlandsche bank nog stijgt. Er is naar het gevoelen van ons Bestuur geen enkele aanleiding om voor deze aandeelen, die in menig opzicht meer op prima-obligaties dan op aandeelen gelijken, een dividenduitkee- ring van 7 procent en meer mogelijk te maken zooals in de thans voorgestelde, winstverdeeling geschiedt. Dit bezwaar ware te ondervangen door in art. 7 van het ontwerp de bepaling op te nemen dat nim mer meer dan bijv. 5 procent, dividend per jaar op de aandeelen mag worden uitge keerd. Fietser, die wandelaars sloeg Zwakzinnige jongeman te Am sterdam aangehouden. Amsterdam, 23 October. Naar wij ver nemen bevindt zich thans naar met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan worden aangenomen het zonderlinge jongmensch in arrest, dat verscheidene personen te Amsterdam min of meer ern stig verwond heeft door, op zijn rijwiel zit tende, dicht langs hen heen te rijden, waarbij hu hun met 'n stuk ijzer een klap op het hoofd toebracht, om daarna met grooten spoed te verdwijnen. De aangehoudene is een 19-jarige jonge man, die door de kinderpolitie ter beschik king is gesteld van den Commissaris aan het bureau Singel. De jongen maakte bij zijn verhoor den indruk van een zwak zinnige, hetgeeneen 'bevestiging is van de vermoedens, dat dit uiterst vreemde optreden tegenover medeburgers niet het werk kon zijn van een normaal mensch. De jongeman ontkent' hardnekkig de hem ten laste gelegde feiten, doch zeer bezwa rend is, dat hij reeds door een drietal op de vermelde wijze mishandelde personen is herkend. Hij zal dan ook voor den Offi cier worden geleid. GOEDKOOPE PALINGHAKEN. Jongen benadeelt zijn patroon. Amsterdam, 23 October. De politie van het bureau Linnaeusstraat heeft een zeven jarigen jongen aangehouden, die in dienst betrekking is geweest bij een importeurs- firma in de Schollenbrugstraat. Gebleken is, dat de jongen van Juni af deze firma voor een bedrag van f 450 heeft benadeeld door aan verscheidene beroepsvisschers te Am sterdam en elders z.g. Engelsche palingha- ken te verkoopen, een en ander ver bene den den prijs, welke daarvoor was vastge steld. Het ontvangen geld heeft de aange houdene ten eigen bate aangewend. De po litie onderzoekt thans of er zich onder de koopers personen bevinden, die zich aan heling hebben schuldig gemaakt. Aan Prinses Juliana. 's-Gra venhage, 23 Oct: pe oucl-di- rectrice der Anna Paulowna Naaischool te Scheveningen, mevrouw M. A. Wartena— Drayton Lee, heeft namens dat deel der vis- schersbevolking, aan H. K. H. Prinses Ju liana, ter eere van haar voorgenomen huwe lijk, een cadeau aangeboden, dat we zou den kunnen noemen een merkwaardig ge schenk. Het geschenk bestaat in de eerste plaats uit twaalf zilveren theelepeltjes en suiker schepje met loggertje aan de steel, in étui, waarbij eenig verband is gelegd tusschen het aangebodene en het visschcrsberoep. In de theelepeltjes is n.1. aigebeeld op de eene helft de visschersvrouw, en de visscher op de andere helft. Verder is aangeboden een cachemiren sjaal, van groot formaat, prach tig bewerkt en uit de hand geweven. Deze sjaal is voor meer dan honderd jaar een geschenk geweest van wijlen koningin Anna Paulowna aan de overgrootmoeder van mevrouw Wartena, mevrouw Dorothea Maas, geb. Grand, de eerste directrice der koninklijke naaischool. H. K. H. Prinses Juliana heeft een en an der met groote erkentelijkheid aanvaard. Een als man verkleede pop midden op den weg, waardoor automobilis- ten hevig schrokken. De gemeentepolitie te Blerik heeft giste ren wegens straatschenderij proces-verbaal opgemaakt tegen de gebroeders T. uit Grubbenborst, die op den Horsterweg de veiligheid van het verkeer ernstig in ge vaar hebben gebracht, door op een donker weggedeelte in een bocht van den verkeers weg VenloEindhoven Woensdagavond een groote als man verkleede pop midden op Verwachting: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. Hierboven BAROMETERSTAND v. HEDENMOL....N 8 UUR: 767. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 12 gr. C. is 54 gr. F. den weg te plaatsen. Tal van auto's waren in den neveligen avond door de plotseling opdoemende gedaante hevig geschrokken en wisten door krachtig remmen een aan rijding te voorkomen. Een autobestuurder, die de pop te laat had bemerkt en deze aanreed, is, daar hij vermoedelijk in de veronderstelling verkeer de, een aanrijding te hebben veroorzaakt, hard doorgereden. Hoewel enkele auto's tengevolge van het krachtige remmen slip ten hebben zich geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan. De politie heeft in- ouder lijke woning van de jongens de pop na lang zoeken in beslag genomen. MOORDENAAR IN FRANKRIJK VERBRAND. Parijs 23 October ANP) De houthak ker, die eenige dagen geleden te Lardiers in een vlaag van krankzinnigheid vijf per sonen vermoordde, is door de gendarmie ontdekt in een boerderij, waarin hij zich had verschanst. De gendarmen staken het huis in brand en de moordenaar kwam in de vlammen om het leven. AUTO OP *EEN SPOORLIJN GEVALLEN. Door een trein verpletterd. New York Een auto is vanaf een brug op een spoorlijn gevallen en verpletterd door een trein, welke even later passeerde. Drie personen zijn hierbij om het leven gekomen. TE LUIK GESTOLEN WAPENS TERUGGEVONDEN. Luik 23 October De automatische pisto len, welke kort geleden uit het museum van Luik gestolen werden zijn naar Reuter meldt, teruggevonden. De wapens waren verpakt in een zak welke verborgen was in oude fabriek te Seraing. 's-Gravenhage, 23 October. De direc tie van de Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot exploitatie van petroleumbron- nen in NederlandschIndië, deelt naar aan leiding van de algemeene vergadering van aandeelhouders, die 17 November a.s. zal plaats vinden, het volgende mede: Staatsinvloed op de Nederlandsche bank Adres van het N.V.V. Het di vidend dient niet meer dan 5 pet. te bedragen. De jongste storm slaat op de Duitsche kust bij Borkum zware vloedmeeren tot puin, TYPHOON VEROORZAAKT SCHEEPS RAMPEN Tokio Aan de Zuidkust van Karafto op Sachalin is het 1000 ton metende s.s. •Aishu Maru" tengevolge van een hevigen tvphoon gestrand. Het te hulp gesnelde reddingsschïp „Oura" is eveneens gezonken, tengevolge waarvan de bemanning van 35 koppen verdronk. Aan de Westkust van Hokkaido is voorts tengevolge van den typhoon een 10.000 ton metend steenkoolschip gestrand. De heer Deterding heeft den wensch te kennen gegeven met het einde van het loopende jaar als directeur- generaal af te treden. Aan de a.s. algemeene vergadering zal nu allereerst worden voorgesteld hem een plaats in het college van commissarissen aan te bieden. Ver der zullen 2 nieuwe directeuren ter benoeming worden voorgedragen, t.w. de heeren J. M. de Booy en mr. J. C. Panthaleon baron van Eek. Inmiddels heeft de Raad van Com missarissen aan den heer Ir. J. E. F. de Kok, thans directeur, met ingang van 1 Januari den titel verleend van directeur-generaal. Het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen heeft zich in een adres tot de Tweede Kamer der Staten Generaal ge wend, zulks in verband met het wetsont werp tot verlenging en wijziging van het aan de Nederlandsche Bank verleende oc trooi. In dit schrijven verklaart het Ver bond met teleurstelling kennis te hebben genomen van genoemd wetsontwerp en nu de monetaire en economische ontwikkeling een andere richting is ingeslagen, had naar de meening van het N.V.V. een alge- heele herziening van de wettelijke grond slagen van de Nederlandsche centrale bank instelling noodzakelijker geweest dan het geen men thans beoogt. Men betreurt bovenal het feit, dat de staat slechts zijdelings haar invloed op de Nederl. Bank kan doen gelden, daar ge noemde instelling nog altijd in particuliere Handen is. Het credietwezen heeft zich ver zelfstandigd tot een bedrijf, dat het geheele economische leven in de moderne landen beheerscht. Het N.V.V. noemt het terecht, de Neder landsche Bank in de gelegenheid te stellen- tot het voeren van een z.g. open markt-po- litiek, doch dat hier bij de regeering geen grooten invloed uitoefent, meent zij te moe ten afkeuren. Dit alles klemt te meer, nu de VAN DE GROOTE SCHADE, WELKE DE AARDBEVING IN ITALIë IN EEN DEEL VAN HET LAND HEEFT VEROORZAAKT bereiken ons steeds meer foto's, die duide lijk toonen, dat de verwoesting in sommige platsen volkomen is geweest. Eenige in gestorte huizen te Caneva di Sacile.

Schager Courant | 1936 | | pagina 9