Nietinmengings conventie faalde DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Wordt Rex door KIJKEN is KOOPEN tij CLOECK Rust voor den storm De strijd om Duitschland Krijgt Duitschland weer een keizer? Buiienlandsch Overzicht Amerika's presidentschap DINSDAG 27 OCTOBER 193®. 8«e Jaargang. No. 10997. Wtgav« d«r N.V. v.h. Trapman Co. Schogen. FRAWSCHE ARBEIDERS WORDEN OPGEWEKT DE STEUNVERLEE- NING AAN DE SPAANSCHE OP STANDELINGEN TE VERHINDE REN. Parijs, 26 Oct. (A.N.P.): Het gemeenschappelijk congres van de besturen van LV.V. en S.A.L heeft met algemeene stemmen een resolu tie aangenomen, waarin wordt ver klaard, dat beide besturen op 26 Oc- tober 1936 te Parijs in gemeenschap pelijke zitting zijn bijeengekomen op verzoek van de Britsche politieke en vakvereenigingsorganisaties, het I.V.V. en de socialistische arbeiders internationale, om opnieuw het standpunt der internationale arbei dersbeweging ten aanzien van het niet-inmengingspact onder oogen te zien. De zitting werd gepresideerd door Walter Citrine en Debrouckère. In de resolutie worden de vroegere verkla ringen bevestigd, dat in overeenstemming tmet de constante vormen van het internati onale recht de rechtmatige en wettelijke re geering van Spanje de noodige middelen .voor haar verdediging moet verkrijgen, over wegende, dat de zoo genoemde niet-inmen- gingsconventie niet de resultaten heeft op geleverd, welke er internationaal van wer den verwacht, door den vastberaden wil der fascistische mogendheden de opstandelingen te helpen en de onmogelijkheid een werke lijk doeltreffende controle te vestigen, wordt verklaard, dat het de gemeen schappelijke plicht van de arbeiders klasse in alle landen Is, door haar actie, tegelijkertijd op de openbare meening en de regeering van het be treffende land te bewerken, dat door een internationale overeenkomst tot stand gebracht op initiatief der regeeringen van Frankrijk en Groot- Brittannië volledige vrijheid van handel voor het republikeinsche Spanje wordt hersteld, welks verde diging de eerste zorg voor het wereld- proletariaat moet zijn. Tenslotte worden alel arbeiders- en vak- Organisaties nitgenoodigd door haar speci fieke werkzaamheden samen te werken om Onverwijld in zoo groot mogelijke mate de ravftailleering der Spaansche opstandelin gen te verhinderen. gesteund Maatregelen gevraagd tot ver hindering van buitenlandsche steun verleen ing aan Belgische politieke organisatie. Brussel, 26 Oct. Het socialistisch congres heeft een motie aangenomen, waarbij de re geering wordt gevraagd direct strenge maat regelen te willen nemen om te verhinderen, dat buitenlandsche mogendheden steun zou den kunnen verleenen aan Belgische poli tieke formaties, welke de veiligheid van den staat benadeelen. Het schijnt, dat deze motie de Rexistische beweging op het oog heeft, welke de socialisten er van beschul digen door Duitschland te worden gesubsi dieerd, hoewel geen enkel bewijs is gele- tverd. Het congres heeft verder nog een motie aangenomen, waarin o.m. het volgende gezegd wordt: Het congres constateert, dat er nooit spra ke is geweest en nooit zal zijn van een te rugkeer naar de neutraliteit, evenmin als van een in gebreke blijven ten aanzien van de Locarno-verplichtingen. Met uitsluiting van ieder militair bond genootschap moet binnen het kader van den volkenbond een politiek gevoerd worden van Volkomen onafhankelijkheid. Zonder vooruit te loopen op de precisee- rin of beperkingen, die kunnen worden aan gebracht in de verplichtingen van België jegens de Locarno-mogendheden ter gelegen heid van de herziening dezer accoorden, spreekt het congres den wensch uit, dat de autonomie van België niet tot uitdrukking zal komen door de passieve houding; in tegendeel moet het volkenbondshandvest versterkt worden door een krachtige actie, moet de collectieve veiligheid, de wederzijd- feche bijstand, de getrouwe uitvoering van internationale verplichtingen en de solida riteit tot ontwikkeling worden gebracht. De Spaansche republikeinen be groetende, verklaart het congres, dat het niet mogelijk is, neutraal te blijven tusschen de democratie en haar aanvallers. Voorts varagt het congres de regeering, gelijkheid van militaire dienstverplichtin gen in te voeren en de oorlogsindustrie te nationaliseeren. Het wenscht de regee ring geluk, gisteren energiek de orde te hebben gehandhaafd door de „belachelijke klucht" de rexisten te hebben onderdrukt. In den loop van de besprekingen van het congres heeft minister Spaak nog eens een nadere uiteenzeting gegven van zijn vroege re verklaringen. Spaak blijft aanhanger van de collectieve veiligheid maar wil niet op dit principe alleen de veiligheid van Bel gië grondvesten. België heeft nooit verdra gen die het had onderteekend verscheurd. Het zal ze in acht nemen tot ze vervangen zijn door duidelijke teksten. Spaak voegde hieraan nog toe dat Belgie den volkenbond niet wilde verlaten. Italianen rukken op naar Gore Geheel Abessinïë zal worden bezet. Rome, 26 October. De colonne, die Le- kemti, 300 kilometer ten westen van Addis Abeba, bezet heeft, zal met steun van an dere afdeelingen den opmarsch naar Gore voortzetten om de verovering van het ge- heele Abessijnsche gebied tot aan de grens van den Soedan tot een feit te maken Nieuwe troepenverschepingen naar Oost-Afrika. Napels, 26 Oct. Het stoomschip „Um- bria", is vandaag naar Massaoea vertrok ken met het derde bataljon zwarthemden, het vierde bataljon mitrailleurtroepen en de derde compagnie speciale genie, in totaal 62 officieren en 2100 onderofficieren en manschappen, aan boord. Maarschalk Badoglio over den Abessijnschen veldtocht. De Romeinsche correspondent van de Temps heeft maarschalk Badoglio eenige vragen over den veldtocht in Abessinië gesteld. Volgens diens meening is de Negus ten volle verantwoordelijk voor de tooneelen van roof, diefstal en vernieling, die zich bij diens vertrek uit Addis Abeba hebben voorgedaan. Haile Selassie zou last gege ven hebben de gevangenissen te openen en de wapenvoorraden ter beschikking van de massa te stellen. De maarschalk meent, dat gene moest hopen daarmee de aandacht van zijn vlucht af te wenden. De sancties hebben den veldtocht, aldus de Italiaansche opperbevelhebber, in gee- nen deele gehinderd. Veeleer vuurden ze de zelfverloochening en vaderlandslievende aandrift van den troep aan. Eigenlijk heeft het de soldaten aan niets ontbroken. Gedu rende de vijandelijkheden konden ze alle benoodigheden koopen: benzine, auto's, vee, kameelen... Alle kooplieden, bij wie ze aan klopten, antwoordden: de politiek en de za ken hebben niets met elkaar te maken en de overheden deden of ze niets zagen. Op de vraag: „Als het kanaal van Suez gesloten was...?", kwam prompt het ant woord: „Dat zou de Europeesche oorlog geweest zijn." Hitier zou de monarchie willen herstellen. Het blad „Information" heeft van zijn correspondent te Bern een tele gram ontvangen, waarin o.m. wordt gemeld: „In gewoonlijk over Duit- sche aangelegenheden goed ingelich te kringen wordt beweerd, dat de Duitsche rijkskanselier en Fuehrer den laatsten tijd veel gedacht heeft over de gevaren, die voor het Hitier- regime in Duitschland zouden kun nen ontstaan, ingeval de ernstige binnenlandsche moeilijkheden, waar aan Duitschland thans het hoofd moet bieden, een scherpere wending zouden nemen. Teneinde het regime te schragen en het hechtere bases te geven, wel ke meer verankerd zullen liggen in de traditioneele psychologie van de Duitsche massa, en om bovendien zijn eigen positie voor het leven te consolideeren, zou Hitier denken over een herstel der monarchie. Het Italiaansche regime, waar de duce, die de absolute alleenheerscher is van het land, maar die toch om zoo te zeggen ge dekt wordt door het moreele gezag en den invloed van de regeerende dynastie, zou Hitier uitermate geschikt lijken, om de fun- damenteele grondslagen van de rijksregee- ring voor goed te bevestigen. Na een nauwkeurige bestudeering van de ze kwestie zou de „Fuehrer", naar het schijnt, zijn keuze hebben doen vallen op het huis BrunswijkLüneburg (Guelfen), dat over het hertogdom van dien naam nog tot 1918 regeerde en dat zijn residentie momen teel heeft te Gmunden in Opper-Oostenrijk. Het hoofd van dit huis, Ernest, August. Christiaan, Georges, koninklijk prins van Groot-Brittannië en Ierland, hertog van Cumberland, hertog van Brunswijk en Lüne burg, hoofd van het huis van Hannover, voormalig regeerend hertog van Brunswijk, werd op 17 November 1887 te Penzing 'bij Weenen geboren en is de zoon van Ernest, August, regeerend hertog van Brunswijk en van prinses Thyra van Denemarken. De correspondent van de „Information" be sluit zijn telegram, met de opmerking, dat hij niet in staat is, de juistheid van de ge ruchten over een herstel der monarchie in Duitschland te bevestigen, doch dat deze ge ruchten zoo veelvuldig en met zulk een hardnekkigheid telkens weer opduiken, dat zij ongetwijfeld vermelding verdienen. SPANJE AANVAL OP MADRID ELK OOGEN- BLIK TE VERWACHTEN. Heel de wereld beeft bij de gedachte aan het lot, dat de 14000 gevangenen in Madrid zou kunnen treffen, indien het grauw, ver hit en verbitterd door een eventueele zege der opstandelingen, zijn wraak koelt op de weerloozen, die de Spaansche regeering in Madrid gevangen houdt. Ongetwijfeld met instemming van elk wel denkende, heeft dan ook de Britsche regee ring een beroep gedaan op de Madrilleen- sche gezaghebbers, teneinde de gijzelaars, De strijd tegen het communisme HET DUITSCH—ITALIAANSCHE FRONT TEGEN RUSLAND. We komen nog eens terug op den strijd, die Italië en Duitschland, van nu af gezamenlijk, tegen Sowjet-Rus land, gaan voeren. Zooals men weet heeft Duitschland een doodelijke haat aan alles wat communist is en het verkondigt dat, van het eerste optre den van het Nationaal-socialisme af. Om zuiver economische redenen heeft men niet alle contact met Rus land gebroken, doch niettegenstaan de er nog een tamelijk bloeiend han delsleven met Rusland gevoerd wordt, heeft het bij alle mogelijke gelegenheden van zijn haat, ten op zichte van het communisme, doen blijken. We schreven gisteren, dat het ook Italië in zijn strijd tegen Rusland betrekken kan. Men zal geen poging onbeproefd laten om den Sowjet-invloed uit alle Euro peesche aangelegenheden te weren. Of het lukken zal?... Het Hbld schreef gisterenavond over de Duitsch-Italiaansche samenwerking in deze aangelegenheid o.m.: Totnogtoe had Mussolini zich onthouden van uitingen, die zouden kunnen wijzen op onverdraagzaamheid tegenover het bolsje wistisch staatsstelsel, waarmede Italië de hartelijkste economische betrekkingen pleegt te onderhouden, zooals ook trouwens Duitsch land. Wij schreven daarover reeds bij den aanvang van dit overzicht. Maar de jongste gebeurtenissen in Spanje, het conflict over de wapenleveranties, hebben niet nagelaten, ook de betrekkingen tusschen Italië en Rus land aan een zware proef te onderwerpen. De ontstemde bolsjewisten hebben in de jongste assemblee te Genève Italië den voet dwars gezet, toen de kwestie van de toelating van Abessinië aan de orde kwam. Zij hebben een scherpe, perscampagne gevoerd tegen Duitschland en Italië gezamenlijk, en deze overgebracht in de non-interventie commis sie, en zelfs scherp het conflict gesteld tus schen boljewisme en fascisme voor Europa. Het moet onder deze omstandigheden Rome, dat groot belang heeft bij den uitslag van den strijd in Spanje, wegens den invloed daarvan op de strategische positie van Italië in de Middellandsche zee, niet moeilijk zijn gevallen Hitier in zijn hartewensch tot be paalde hoogte tegemoet komen. Italië en Duitschland hebben samen thans wellicht den laatsten stoot toegebracht aan het reeds zieltogende beginsel der collectieve veiligheid. Intusschen hebben Italië noch Duitschland zich losgemaakt van West-Europa. Dat viel ook niet te verwachten. Zij blijven bereid met West-Europa een nieuw verdrag te sluiten, dat het oude pact van Locarno, ter waarbor ging van den vrede, vervangt. Een nieuw verdrag zou aldus neerkomen op een verwezenlijking van het oude denk beeld van Mussolini, van een zelfstandig vier- mogendheden-verdrag, tusschen Italië, Enge land, Duitschland en Frankrijk, dat slechts de collectieve veiligheid voor West-Europa op het oog heeft. Dit denkbeeld zou de logische voortzetting zijn van de politiek, die Duitsch land in Oost-Europa in het vizier houdt, en van de opportunistische politiek, die Italië heeft betracht ten opzichte van Abessinië en waarvoor het ook in de toekomst de handen klaarblijkelijk vrij wenscht te houden. Het groote resultaat van de confe rentie te Berchtesgaden, wij wezen daar ook gisteren op, is dus een ver sterkte strijd tegen het communisme en dus zal er van meer rust in Europa geen sprake zijn. De Times merkt dan ook, naar aanleiding van de con ferentie tusschen Hitier en Ciano, doodleuk op: Voor Groot-Brittannië blijft geen andere keuze over, dan volledig en snel te wapenen. Dat is noodzakelijk voor het verzekeren van veiligheid tegen een aanval, voor het afwenden van een oorlog in West- Europa. welke zij hebben gevangen gezet, uit te wis selen tegen die der opstandelingen. Helaas blijkt Madrid hiertoe niet bereid. De Spaansche ambassadeur te Londen heeft gisteren een bezoek gebracht aan mi nister Eden. Een officieus bericht meldt, dat de heeren met elkaar het beroep hebben besproken, dat Groot-Brittannië heeft ge daan op beide partijen in Spanje om de gij zelaars uit te wisselen. Zooals men weet heeft de Spaansche regecring hierop geant woord, dat zij het vrijlaten der politieke gevangenen beschouwt als een hulpverlee ning aan de opstandelingen. Het schijnt, dat Eden nogmaals er zoo krachtig mogelijk bij den ambas sadeur op heeft aangedrongen, dat de regeering te Madrid toch de maatre gelen zou treffen om de onrust weg te nemen, die buiten Spanje bestaat omtrent het lot van het groote aan tal gevangenen in de hoofdstad. Officieus schat men dit aantal op 14000. Waarschijnlijk zal de Engelsche regeering een nieuwe nota zenden. Intusschen is nog geen antwoord ontvangen op het Britsche verzoek aan de autoriteiten van de andere zijde, doch het verluidt, dat het daar met sympathie is ontvangen. Portugal heeft het non-interven- tie-accoord niet geschonden. Baldwin is gisteren uit Ch^quers terugge keerd en vanmiddag zal een kabinetsraad BIJEENKOMST WAAR BROWDER HET WOORD VOERDE, MET PISTOLEN EN KNUPPELS UIT EEN GEJAAGD. De kansen voor de beide hoofdcandidaten Het A.N.P. meldt uit Miami (Flo- rida) Gisteren is een groote me nigte zwaaiend met pistolen en knuppels, een lokaal binnengedron gen, waar een communistische bij eenkomst werd gehouden en waar het woord werd gevoerd door den communistischen candidaat voor het presidentschap, Karl Browder Er ontstond een handgemeen, waar bij minstens 12 personen werden ge wond. Browder liep zelf geen verwon dingen op doch hij zag zich genood zaakt, naar zijn hotel te vluchten, terwijl de menigte achter bleef, het spreekgestoelte vernielde en de communisten op hardhandige wijze uit de zaal verdreef. Naar Browder later verklaarde, droegen enkele leiders insignes van het zwarte legiQen. Het kiezerscorps. Er zullen naar verwachting op 3 Novem ber 3 millioen meer kiezers opkomen dan in 1932. Op 26 Augustus 1920 werd een amendement aangenomen, waarbij aan vrouwen het kiesrecht werd verleend, en daardoor is het te verklaren, dat het aan tal kiezers die opkwamen, van 18.52S.743 in 1916 was gestegen tot 39.916.522 in 1932. De verwachting is nu, dat er thans 41 milli oen stemmen zullen kunnen worden ver wacht. In 1920 stemden 26.705.336 kiezers, in 1924 29.022.261, in 1932 39.916.522. Het werkelijk aantal kiesgerechtigden was steeds veel grooter dan het getal dergenen, die opkwamen. Behalve de 42 millioen, die er aan de stembus vewacht kunnen worden, blijven er ettelijke millioenen thuis. Elementen van onzekerheid. Douglas Williams de New Yorksche cor respondent van de Daily Telegraph, schrijft in zijn blad over de verkiezingskansen van de beide hoofdcandidaten. Een der voor naamste dingen, waar het bij de verkie zingen om gaat, is, of de boeren zoowel de graanboeren als de katoenplanters voor of tegen Roosevelt zullen stemmen. Williams gelooft zelfs, dat hier het zwaar tepunt van den strijd zal liggen. Men ver wijt den president, dat hij gemaakt heeft dat de katoenaanplant en de tarwebloem werden verminderd. Daardoor waren de prijzen weliswaar gestegen, maar er was te weinig verbouwd, vooral wat het graan betreft- en de voordeelen, die de boer had kunnen hebben, kwamen nu terecht in de zakken der speculanten. Bovendien heb ben vele boeren hun graanvoorraden te lang vastgehouden en toen het Argentijn- sche graan aan de markt kwam was hun kans om groote winst te maken geheel voorbij. Wat de katoen betreft had de be perking van den katoenaanplant, gepaard met de gevolgen van de droogte, tot re sultaat gehad, dat Brazilië. Japan en ande re landen hun katoenaanplant hebben uit gebreid en de Aemrikaansche planters dien tengevolge de buitenlandsche markten ge heel of gedeeltelijk hebben verloren. Een ander groot element van onzekerheid in de verkiezingen is, de vrouwelijke kie zer. Men weet niet te voorspellen of de Amerikaansche vrouw in meerderheid voor of tegen Roosevelt zal stemmen. Het merk waardige feit doet zich n.1. voor dat me vrouw Roosevelt zich door het houden van redevoeringen, het schrijven van artikelen het geven van adviezen enz. zoozeer op den voorgrond heeft gesteld, dat andere vrouwen dit wat kwalijk hebben genomen en de klacht werd gehoord, dat een vrouw van een president zich wat meer op den achtergrond dient te houden dan mevrouw Roosevelt. Ook heeft Rosevelt in zijn ge zin moeilijkheden gehad, die zeer onvrien delijk zijn besproken, (te roekeloos autorij den, een echtscheiding). Ook deze betrekke lijk onbelangrijke dingen kunnen van in vloed zijn op den stembusuitslag. worden gehouden, waarin de agenda van de zitting van het Lagerhuis van Donderdag, waar gelijk men weet de Spaansche kwestie aan de orde zal komen, zal worden vastge steld. Aangezien de in de Portugeesche nota aan de non-interventie-commissie tegen Rusland vervatte beschuldigingen geen formeele klachten vormen, is blijkbaar geen onderzoek door de commissie noodig. De geheele nota beschouwt men in diplomatieke kringen te Londen vooral als een verklaring van Portu gal om zijn houding uiteen te zetten. De Brit sche regeering is verder naar Reuter ver neemt, tot de conclusie gekomen, dat in alle kwesties, die onder de competentie van de non-interventie-commissie vallen, Portugal het non-interventie-accoord niet heeft ge schonden. De houding dei Sovjetunie. Reuter meldt uit Stamboel: Als gevolg van geruchten dat sowjet- oorlogsschepen de Dardanellen gepasseerd waren of zouden passeeren om zich naar de Middellandsche Zee te begeven zijn er te Stamboel van verschillende kanten verzoe ken om nadere inlichtingen ontvangen. Deze geruchten, verklaart men, zijn on gegrond, want daar de machtiging van de Turksche regeering daarvoor noodig is, zou deze erin gekend moeten zijn. Wel zijn verscheidene Sovjetvrachtschepen met graan en ladingen van onbekenden aard de Dardanellen gepasseerd, met be stemming naar Mexico, maar twaalf of veertien dagen later zijn zij teruggekeerd. Rust aan de fronten. In een oficieel communiqué van de re geering wordt medegedeeld, dat gisteren aan het Noordelijk en noordwestelijk front rust heerschte. In den sector Loriana Es- camplero bevestigden de regeeringstroepen hun stellingen. De opstandelingen werden met zware verliezen afgeslagen. Een van hun afdeelingen, in deze streek heeft gisteren en eergisteren meer dan 600 dooden verloren. Aan het front bij Tardiente in Aragon heb ben de regeeringstroepen drie nieuwe stel lingen betrokken. De opstandelingen melden: Te Navalcarnero hebben regeeringstroe pen getracht, uitvallen le doen, doch zij werden met kracht teruggedreven. In den sector-Toledo heeft de vijand een aanval gedaan op Sesena, gelegen aan den weg van Aranjuez naar Madrid. Na een hevig gevecht werden de aanvallers teruggesla gen met achterlating van 300 dooden. Aan het front van Huesca is een aanval van Catallaansche regeeringsaanhangers op S. Quinteni afgeslagen. Aan het front van Oviedo hebben de troepen onder bevel van Aranda over grooten afstand de verbin dingen tusschen Oviedo en Gijon verbro ken. De aanval op Madrid kan elk onge- blik worden ingezet. Opstandelingen beheerschen de zee. Twee oorlogsschepen van de opstandelin gen, de „Espana" en de „Velasco" zijn gis teren in de golf van Biskaye verschenen, waar zij het verkeer tusschen Bilbao en het Spaansche consulaat te Bayonne belemme-

Schager Courant | 1936 | | pagina 1