Herberekeniny Indische pensioenen Vestigingseischen voor den Middenstand Het brandstichtingscomplot te Hedel Een slordige gemeente administratie Prijzen der spijsvetten al weer omlaag De „Oldenbarnevelt" heeft vertraging De plicht tot steun BUITENLAND Kaden van Glasgow geheel verlaten Steun voor Landon België rechtvaardigt zijn houding Dinsdag 27 October 1936 Tweede blad RECHTVAARDIGER VERDEE LING VAN DEN OP DE GEPEN- SIONNEERDEN GELEGDEN LAST. Aan de memorie van toelichting op het wetsontwerp inzake de herberekening van de Indische pensioenen wordt het volgende ontleend: Bij- de behandeling van het wetsontwerp, 'dat leidde tot de wet van 30 December 1935 waarbij de op de Indische pensioenen toege paste korting tot 1 Januari 1937 werd ver leend, gaf de minister van koloniën uitdruk king aan de hoop, dat hij met voorlichting van een daartoe door hem in te stellen com missie er in zou slagen een wetsontwerp tot vervanging van de huidige kortingsregeling door een meer bevredigende regeling, gaan de in de richting van normalisatie dezer pensioenen, tijdig gereed te hebben voor be handeling in de zornerzitting van den Volks raad. Uit de gehouden beraadslagingen in den Volksraad blijkt, dat men daar in sterke ma te onder den invloed heeft gestaan van den veranderden monetairen toestand en de vrees, dat de daarvan verwachte stijging van de kosten van levensonderhoud der gepen- sionneerden, wier pensioen voor verdere ver mindering in aanmerking zou komen, in moeilijke omstandigheden zou brengen. Met de Indische regeering stelt de minister zich te dezer zake op het standpunt, dat, indien de waarde vermindering van den gulden ten opzichte van het goud de kosten van levensonderhoud zoodanig zou verhoogen, dat een verhooging van door crisiskortingen en herzieningen getroffen salarissen en pensioenen niet kan uitblijven, deze verhooging ten aanzien van de pensioenen onmo gelijk op billijke wijze is te regelen, wanneer daaraan niet is voorafge gaan een nivelleering van het pen- sioenpeil door opheffing of verklei ning van de zeer groote tegenstellin gen, welke de Indische pensioenen, genoten door personen, die gelijke of gelijkwaardige, betrekkingen in 's lands dienst hebben bekleed, thans te zien geven. De bezwaren tegen de vigeerende rege ling, welke alle pensioenen, ongeacht de groote onderlinge verschillen, verband hou dende met het tijdstip van pensionneering als anderzins, over een kam scheert, zijn ge noegzaam bekend. Met de wijze, waarop de commissie voor stelt aan deze bezwaren tegemoet te komen, kan de minister zich in het algemeen zeer wel vereenigen. Al maakt de ingewikkeldheid van het [vraagstuk hetwelk om administratieve rede nen niet anders dan .op globale wijze kan worden opgelost, het niet mogelijk om alle ongelijkheden volledig op te heffen, een zeer groote verbetering zal reeds worden bereikt met een regeling als door de com missie, welke de uiteenloopende pensioenen aan bekleeders van gelijke of gelijkwaardi ge betrekkingen toegekend, zooveel moge lijk naar elkaar toebuigt, daarbij uitgaande [van een logische vergelijkingsbasis: het pensioenpeil, dat aan de thans in dienst zijn de generatie van landsdienaren in uitzicht is gesteld. Het systeem van herberekening komt in hoofdzaak hierop neer, dat de pensioenen, zooals deze voortaan op grond van de her ziene bezoldigings- en pensioenregelingen zullen worden toegekend, tot dit peil wor den teruggebracht, behoudens dat de ver mindering in het algemeen niet meer zal bedragen dan 20 pet. en alleen voor excep- tioneele gevallen tot 25 pet. kan gaan. De pensioenen welke op of beneden dit niveau liggen, zullen onaangetast blijven. De herberekening naar dezen grondslag geschiedt voor de grootste groep, de pensioe nen uit de periode 1925—1934, door vergelij king van het in de laatst bekleede betrek king bereikbare maximum-pensioen volgens de vroegere en de' huidige regelingen. Voor de pensioenen van vóór 1925 geeft een herbereking op individueele basis geen bezwaar. Deze pensioenen worden zoo noodig verminderd tot de bedragen, welke na herberekening op vorenbcdoelden voet toegekend zouden zijn bij toepassing van de op 1 Februari 1925 van kracht zijnde rege lingen. Het aangenomen beginsel geldt zoowel Voor de burgerlijke als voor de militaire pensioenen, met dien verstande, dat voor beide groepen, waar zij in aard verschillen, afzonderlijke bepalingen zijn ontworpen. Als gevolg van een en ander zal het mee- rendeel der pensioenen een vermindering ondergaan van 20 pct„ omdat zij 20 pet. of meer liggen boven het huidige pensioenpeil, terwijl een relatie! klein aantal pensioenen uit de periode 19251934 en een groot aan tal pensioenen van vóór 1925, met minder dan 20 pet. of in het geheel niet worden ver minderd. Tot deze laatste categorie behooren de meeste inlandsche pensioenen van vóór 1925. EEN, DIE HEEL WAT OP ZIJN KERFSTOK HAD. Zooals gemeld hebben in verband met de herhaaldelijke branden te Hedel eenige ar restaties plaats gehad, in de eerste plaats het echtpaar Q. v. d. B., te wiens huize alle brandstichtingsplannen gesmeed zijn. Vrouw v. d. B. is reeds vroeger gearres teerd geweest in verband met een diefstal van f780. Verder is gearresteerd zekere v. S. uit Den Bosch, die bekend heeft onder in vloed en op aanwijzing van het echtpaar v. d. B. inbraken te hebben gepleegd en brand te hebben gesticht bij de kinderen v. d. Bogert te Hedel, als gevolg waarvan drie boerderijen in de vlammen opgingen. De lonten waren hem door het echtpaar v. d. B. verstrekt. Onder dezelfde omstandighe den heeft v. S. brand gesticht bij den land bouwer v. Driel en bij de familie v. d. Heu vel, terwijl een mislukte poging werd ge daan om ook de boerderij van P. Quick in de vlammen te doen opgaan. Een vijftal an dere pogingen zijn eveneens mislukt. Met de arrestatie van v. S. blijkt een goe den slag te zijn geslagen, aldus de „Msb." De arrestatie is kunnen geschieden op aan wijzing der Bossche recherche, die op zoek was naar een communistische cel en deze vond in.den persoon van v. <3., die reeds jaren in de gevangenis heeft gezeten wegens verschillende inbraken. Tijdens zijn laatste gevangenschap beloofde hij zijn leven te be teren en veranderde ook van godsdienst. Na ziin invrijheidstelling werd hij werkzaam gesteld in een groot bedrijf te 's-Hertogen- bosch, terwijl hem onderdak werd verleend in het Jozefshuis. De Eerw. Broeder overste was echter ge noopt den man uit het huis te verwijderen, omdat hij blijkbaar nog al eens aanvechtin gen kreeg om tot zijn vroegeren levens wandel terug te keeren en ook anderen daartoe over te halen. In zijn nieuwe woning bleken spoedig zijn communistische neigingen. Hij smeet servie zen tegen den grond wanneer uit de loud speaker het Deutschlandlied of Horst Wes- sellied weerklonk. Kwam er een regeerings- bericht uit Madrid dan sprong v. S. jui chend overeind. „Hoerah, wij winnen weer. Zoo moet het overal gaan en hier komen we ook,' heette het dan. De recherche achterhaalde dat v. S. te Hedel veel op bezoek kwam bij de echte lieden Q., waar hij onder de daar woon achtige werklieden van den brugenbouw trachtte zijn communistische ideeën in gang te doen vinden. Ten slotte heeft de Hedelsche politie aan de Bossche recherche om aanhouding van v. S. verzocht die eerst onvindbaar bleek, maar zich later zelf aanmeldde en voorgaf nergens van te weten. Later viel hij dooi de mand en bekende volledig. Telfouten werden er gemaakt zelfs tot een bedrag van 10000.- In de jongste raadsvergadering van de ge meente Wehl in de provincie Gelderland, werd behandeld het proces-verbaal omtrent de kascontrole bij den gemeente-ontvanger, door het verificatiebureau voor Nederland- sche Gemeenten, waaruit bleek, dat de ont vanger niet op de hoogte was van de bijzon dere punten, die bij het vergelijken van het kas- en boeksaldo in aanmerking moeten komen, zooals voorschotbetalingen, onge- boekte inkomsten en uitgaven. De boeken werden slordig en ondeskundig bijgehouden en bevatte verschillende telfou ten, o.a. één van 10.000. Vele cijfers waren met radeerwater verwijderd en daarna ver anderd. Het proces-verbaal vertoont een verschil van 1833.56, die te veel in kas zouden zijn. Volgens het ingediende rapport is de ont vanger noch voor het kasbeheer, noch voor het administratieve beheer berekend. Bij een volgende kasopneming bleken in het kasboek en in het rekening courantboek verschillende verbeteringen noodig. Gedu rende 1936 had de ontvanger zijn kas niet opgenomen. Bij de besprekingen, die volgden, bleek, dat de gemeente-ontvanger aan werkloozen gelden heeft uitbetaald, zonder daarvoor een mandaat te hebben ontvangen. De goedheid speelt den man parten. Na langdurige besprekingen werd de be handeling van de zaak uitgesteld. Na eerst in één week met vier cents te zijn verhoogd. Naar het Hbld. verneemt, hebben de groote producenten van spijsvetten reeds na één week besloten, om de vier centen prijs- verhooging per kilo, gevolg van de gulden- depreciatie, (waardoor de ingevoerde grond stoffen duurder werden) weer te laten val len. De' prijsverhooging was met ingang van de vorige week tot stand gekomen en is thans weer ongedaan gemaakt. Gezien uit het oogpunt der prijzen van levensmiddelen is thans derhalve voor de regeering het mo tief voor accijnsverlaging vervallen, doch uit een oogpunt van de niet tot de groote con-' cerns behoorende producenten en handelaren blijft de quaestie der verlaging urgent. Tevens verneemt bovengenoemd blad, dat minister Deckers heeft besloten, om voor- loopig niet zijn goedkeuring te hechten aan de z.g. Vetconventie, waarvan wij eenigen tijd geleden den inhoud openbaar hebben gemaakt. Indien alsnog de accijns op eetbare vetten en oliën zou worden verlaagd, zal dit in elk geval niet vóór Januari geschieden; de han del zal dan vier weken van tevoren worden gewaarschuwd. Zooals men weet, zijn de prijzen van spijsoliën wèl verhoogd met 4 cent per kilo (3 cent per flesch). In verband met het stormachtige weer. De storm, welke gisteravond met ver nieuwde kracht uit het Noord-Westen kwam opzetten, heeft het scheepvaartverkeer we derom ernstigen hinder veroorzaakt. Het beloodsen van schepen voor den Nieu wen Waterweg en het Noordzeekanaal werd wederom onmogelijk. In IJmuiden viel na half 9 geen enkel schip meer binnen en voor Hoek van Holland moest om tien minuten voor 9 de Westerlijke loodspost zijn dienst staken, terwijl de Oostelijke post zich later in den avond hiertoe eveneens gedwongen zag. De „Johan van Oldenbarnevelt" van de Stoomvaart Mij. „Nederland", welke heden ochtend in IJmuiden werd verwacht, seinde gisteravond, dat de aankomst vertraagd wordt door hot stormachtige weer. door een schoonzoon -Blijft na ontbinding van het hu welijk ten opzichte van de schoon ouders bestaan. De gemeentelijke dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon te Rotterdam heeft zich onlangs tot den Hoogen Raad gewend met het volgende geval: Deze dienst ondersteunt zekeren A. van T., welke ondersteunde een gehuwde doch ter heeft, die wettelijk gescheiden is van A. J. R. Van dezen ex-schoonzoon heeft Maatschappelijk Hulpbetoon een gedeelte van de voor ondersteuning noodige gelden teruggevorderd. De kantonrechter heeft het request afge wezen, waarop Maatschappelijk Hulpbetoon in hooger beroep ging bij de rechtbank te Rotterdam, die de beschikking van den kantonrechter bevestigde en daarbij over woog, dat na echtscheiding de alimentatie plicht van een man ten opzichte van de ouders van zijn gewezen echtgenoote, in dien uit dat huwelijk geen kinderen meer in leven zijn, bij een volgend huwelijk van de vrouw komt te vervallen, daar deze plicht dan op den nieuwen schoonzoon komt te rusten. Maatschappelijk hulpbetoon kwam van deze uitspraak in cassatie bij den Hoogen Raad, aanvoerende dat door de ontbinding van het huwelijk zwagerschap niet wordt opgeheven en niet in te zien is, waarom ouders ten aanzien van een en dezelfde dochter niet een of meer alimentatieplich- tige schoonzoons zouden kunnen hebben en de rechtbank, door anders te beslissen, het duidelijk in de wet neergelegde systeem beeft miskend. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft in zijn conclusie geschreven, dat de banden, die bestaan hebben tusschen genoemden R. en de bloedverwanten van zijn gewezen echtgenoote kennelijk verbro ken zijn, terwijl voor de ouders een ande- HET BEHOEFTE-ELEMENT NIET INGESCHAKELD - WERING VAN ONGEWENSCHTE ELEMENTEN EN VERHEFFING VAN HET VAK IS HET DOEL VAN DIT WETS ONTWERP. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp houdende regeling betreffende het vestigen van inrichtingen, waarin eenige tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend, wordt het volgende ontleend: Het is bepaaldelijk het verschijnsel der overbezetting, in het voorloopige verslag terecht gekenschetst het groote euvel, dat den middenstand bedreigt, dat een hande lend optreden van den wetgever vereischt. In hoeverre overbezetting tot prijsverhoo ging kan leiden is een bijkomstige vraag en in zooverre slechts van secundaire be- teekenis. Dat de verwachtingen inzake de beoogde regeling eenigszins getemperd worden door haar beperkten opzet is begrijpelijk. Indien d? minister dieper ingrijpen niet raadzaam achtte, was dit omdat de bonte verschei denheid, die dezen sector van het econo mische leven kenmerkt, van den wetgever bedachtzaamheid en zelfbeperking vordert. Immers loopen niet slechts in verschillende takken van detailhandel, ambacht en klei ne nijverheid de toestanden sterk uiteen, maar zelfs vertoond eenzelfde tak in ver schillende gemeenten vaak nog weer een eigen aspect. Daarenboven mag een rege ling ter zake niet zoo stringent zijn, dat personen, die op dit gebied een plaats ho pen te verwerven op den duur allerwegen de deur gesloten vinden. Het is om deze reden, dat de noodzakelijkheid van een soepelen, zich ten nauwste aan de practijk aanpassenden opzet zich bij herhaalde overweging al sterker opdrong. Deze opzet strookt met den principieelen toeleg van het ontwerp, dat, de vrijheid van bedrijf handhavende, slecht wering van onge- wenschte elementen en verheffing van het vak ten doel heeft. Tegen de inschakeling van het z.g. behoefte-element heeft de minister In dezen gedachtengang niet te over komen bezwaren. Het buiten beschouwing laten van het behoefte-element behoeft overigens te min- re schoonzoon in de plaats is getreden. De procureur-generaal concludeerde tot verwer ping van het beroep. De Hooge Raad, een beslissing gevende op het verzoekschrift van Maatschappelijk Hulpbetoon, heeft in zijn uitspraak over wogen, dat de aanhef van art. 377 van het B. W. schoonzoons in het algemeen verplicht, hun schoonouders onderhoud te verschaffen, terwijl krachtens art. 352 van het B. W. de ontbinding van het huwelijk de zwagerschap tusschen den eenen echt genoot en de bloedverwanten van den ande ren niet opheft, en dat geen enkele wetsbe paling de verplichting van den onderha- vigen schoonzoon doet eindigen. Op dezen grond heeft de Hooge Raad de beschikking van de rechtbank vernie tigd en de zaak naar die rechtbank ver wezen. 4000 bootwerkers hebben het werk neergelegd. 45 schepen kunnen niet gelost worden. De kaden van de Engelsche havenstad Glasgow zijn geheel verlaten; 4000 boot werkers staken en 45 schepen kunnen niet gelost worden. De pogingen om deze niot-officieele sta king te regelen, hebben tot nu toe schip breuk geleden. De bootwerkers eischen een toeslag op hun loon voor het lossen van sulfaat. Vol gens hen is dit schadelijk voor gezondheid en zij weigeren het aanbod van de werk gevers te aanvaarden, die voorstellen deze zaak wetenschappelijk te laten onderzoe ken. De leiders van de werknemers hebben hen aangespoord dit aanbod aan te nemen, doch de arbeiders willen niet. De secretaris van den bond verklaarde, dat de toestand ernstig wordt, de stakers zijn onbuigbaar. Townsend spoort aan voor Lan don te stemmen. Chicago, 26 Oct. (A.N.P.). Townsend, die bekend is geworden door zijn stelling, dat allen ouder dan 60 jaar een maandelijksch pensioen van 200 dollar van staatswege moesten genieten en die zijn beweging ge steld heeft achter den candidaat voor het presidentschap, Lemke, van de Unionisti sche partij, heeft een oproep gericht tot zijn aanhangers om overal, waar zij niet op Lemke kunnen stemmen, Landon te kiezen. Lemke is in 14 staten, o.a. New York, niet op de candidatenlijst toegelaten. Men schat het aantal stemmen, dat Lan don hierdoor alleen in den staat New York zal winnen, op 50.000 tot 100.000. der bezwaar te, ontmoeten, in zooverre met de in het ontwerp vervatte regeling op den duur op minder gekunstelde wijze dezelfde resultaten bereikt wordt: de stroom van niet levenskrachtige elementen wordt er wel degelijk door afgedamd. Eenige bevoegdheid der gemeentebestu ren, hierop neerkomende, dat deze aanvul lende vestigingseischen zouden kunnen stellen is, waar de wetgever zich voorbe hield, zelf van gemeente tot gemeente re gelend op te treden, ten eenenmale uitge sloten. Het z.g. behoefte-element tot het onder werp van plaatselijke verordeningen te ma ken ware eveneens ontoelaatbaar. Het is duidelijk, dat zulks niet in het systeem van het ontwerp past. Het kappersbedrijf rekent dn minister tot het ambacht, feitenmateriaal, waaruit kan blijken, dat het zich voor een regeling op grondslag van dit ontwerp minder zou lee- nen, staat hem niet ten dienste. Integen deel heeft hij den indruk, dat juist voor deze branche veel waarde aan den eisch van vakbekwaamheid moet worden gehecht. Het als overwoekering van het kleinbe drijf door het grootbedrijf aangeduide ver schijnsel is niet het onderwerp der onderha vige regeling. De tegenstelling tusschen mid- denstandsbedrijf en massabedrijf, zooals die zich in sommige branches van den détail- handel voordoet, is aan deze materie ten eenenmale vreemd en behoort dat ook te blij ven. De vrees, dat het stellen van vestigings eischen op een belemmering van het gezon de filiaalbedrijf zal neerkomen, is dan ook niet gewettigd. Ten aanzien van handelskennis en vakbe kwaamheid zullen geen andere dan mini mum eischen in aanmerking komen. In dit licht bezien acht de minister geen termen aanwezig om b.v. tusschen zelfstandige win keliers en filiaalchefs verschil te maken. Het is de bedoeling, uitsluitend hetgeen uit het bedrijfsleven zelfs opkomt te steu nen en te bekrachtigen. Hierin ligt opge sloten, dat het stellen van vestigingseischen alleen dan zal geschieden, indien de betrok ken branche daarvoor volkome rijp mag heet en en be'anghebbenden mitsdien in staar zijn, zelf in concreto aan te geven, welke eischen huns inziens gesteld moeten wor den. Wat handelskennis en vakbekwaamheid betreft, dat hij deze in voldoende mate be zit, zal de persoon, die zich wil vestigen, als regel aannemelijk kxinnen maken door overlegging van een diploma, uitgereikt op grond van een met goed gevolg afgelegd examen. Inzake opzegging Locamo-pact. De Britsche regeering zal in een deze week te houden zitting de nota bespreken, die Vrijdag j.1 .door Baron Cartier de Mar- chienne namens België aan Eden ter hand gesteld is, en waarin geantwoord wordt op het Britsche schrijven van 18 September j.1. met betrekking tot het Locarnovi'aagstuk. De beide regecringen hebben zich ver bonden, het document niet openbaar te ma ken, zonder zich van te voren hieromtrent met elkaar te hebben beraden. Volgens be paalde aanwijzingen, in parlementaire kxün- gen verkregen, heeft echter de bewuste no ta ten doel het standpunt der Brusselsche regeering als onderteekenaar van het Lo- carnopact te preciseeren. Een rechtvaar diging in historisch opzicht van de wijzi ging, die door de jongste rede van den Koning in de buitenlandsche politiek van België is gebracht, schijnt in de argumen- teering van België een allereei'ste plaats in te nemen. COMMUNISTISCHE BIJEENKOMST IN AMERIKA UITEENGEJAAGD. Miami (Florida), 26 October (A.N.P.). Gisteren is een giuote menigte zwaaiend met pistolen en knuppels een lokaal bin nen gedrongen, waar een communistische bijeenkomst werd gehouden en waar het woord werd gevoerd door den communisti- schen candidaat voor het presidentschap Karl Browder. Er ontstond een handge meen, waarbij minstens 12 personen wer den gewond. Browder liep zelf geen verwondingen op, doch hij zag zich genoodzaakt, naar zijn hotel te vluchten, terwijl de menigte achter bleef, het spreekgestoelte vernielde en de communisten op hardhandige wijze uit de zaal verdreef. Naar Bi-owder later verklaarde, droegen enkele der leiders insignes van het zwarte legioen. BEELDOVERBRENGING LANGS DRAAD- LOOZEN WEG TUSSCHEN ENGELAND EN JAPAN. Tokio, 26 October (A.N.P.). Tusschen de Bi-itsche posterijen en het Japansche minis- terie van vex-keerswezen zijn met succes onderhandelingen gevoerd over de instel ling van een experimenteclen radio-photo- graphischen dienst tusschen Engeland en Japan, welke begin December zal aan vangen. Japan wil gebruik maken van een radio- phototoestel van een geheel nieuw type, dat in Japan is vei-vaai'digd, en dat in proeven tusschen Bexdijn en Tokio zijn doeltreffend heid heeft bewezen. De foto s van de kroning van Koning Eduai'd zullen thans langs draadloozen weg in 20 minuten van Londen naar Tokio wor- der overgebracht, terwijl van de plechtig heden een ooggetuigenverslag zal worden gegeven door Japansche omi'oepers, die tot dit doel speciaal naar Londen zullen gaan. Voor een aantal bedrijven bestaan thans reeds dei'gelijke diploma's. In dit verband valt o.a. te wijzen op de werkzaamheid van de Vereeniging tot veredeling van het am bacht, alsook, wat den detailhandel betreft, op de vakexamens, voor het kruideniers- bedrijf, voor drogisten, enz. In overleg met zijn ambtgenoot van onderwijs, kansten en weten schappen heeft de minister in deze richting reeds voorbereidend werk gedaan. Daarbij wordt op zoodanige inrichting der vak-examens aange stuurd, dat deze alle waarborgen zullen bieden, die redelijk kunnen worden verlangd. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat het geenszins in de bedoeling ligt, de ka mers van koophandel op groote schaal met afneming van examens te belasten. Worden voor eenige bi'anches vestigings eischen gesteld, dan zullen deze hen, die op dat tijdstip reeds in het bedrijf zijn, in ieder geval ongemoeid laten. Van venters en marktkooplieden is, naar het den minister voorkomt, een verzoek, als bedoeld in art. 4 van het ontwerp, niet spoedig te verwachten. De typische functie van deze groep maakt het trouwens ondoen lijk, haar in den onderhavigen opzet te be trekken. In tusschen heeft het venters- en markt wezen sedert eenigen tijd de bijzondere aan dacht van den minister. Tot welke resul taten de desbetreffende overwegingen op den duur zullen leiden, valt thans nog niet te zeggen. Met de organisaties van de be langhebbenden is nog overleg gaande. In zooverre zulks mogelijk zal zijn, is de minister gaarne bereid, de be drijf sraden' in te schakelen. Intusschen staat het reeds nu voor hem vast, dat voor het verstrek ken der vestigings-vergunningen deze organen, wier taak trouwens bepaaldelijk op sociaal terrein ligt, niet in aanmerking komen. Daartoe is het apparaat noodig, dat alleen bij de kamers van koophandel aan stonds beschikbaar is. Aan de artikelen wordt nog het volgen de ontleend: Zou de verkoop van koffie en thee als tak van detailhandel worden aangemei'kt en zouden daarvoor vestigingseischen wor den gesteld, dan zal hij die naast andere waren ook deze beide artikelen wil, ver- koopen, daartoe alleen vergunning behoe ven, voor zoover genoemde twee artike len betreft. Daar op het platte land, in eenzelfde winkel veelal een groote verscheidenheid van artikelen verkrijgbaar is, zonder dat wellicht aanleiding bestaat tot het stellen van vestigingseischen laat de ontworpen re geling de mogelijkheid open, deze gemeen ten zoo noodig uit te zondei'en.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5