BINNENLAND Kranslegging op het graf van De Ruyter Brutale oplichting De ramp van de „Van der Wijck". Geen R.AJ.-tentoonstelling in 1937. Nieuwe actie voor veiliger verkeer. Gevaarlijke knoeiers In gifgassen gestikt Onze taaie gulden Toeslag verwerkte melk Gistermiddag heeft in de Nieuwe Kerk, te Amsterdam een korte eenvoudige plech tigheid plaats gehad. De bemanning van den kruiser „De Ruyter", die in de hoofd stedelijke haven ligt, heeft een krans ge legd op het praalgraf van onzen grooten admiraal Michiel Adriaanszoon de Ruyter, wiens stoffelijk overschot rust in de devote stilte van het koor in de Nieuwe Kerk. Met deze kranslegging eerde de beman ning de nagedachtenis van onzen grootsten zeeheld, wiens naam de nieuwe kruiser yoert. Een groote groep belangstellenden had zich voor het portaal van de kerk opge steld, om de komst van een gedeelte der état-major en van de bemanning af te wachten. Vlot en martiaal marcheerde de troep over den Dam naar de kerk, twee pijpers en tamboers voorop. In de kerk hadden zich de leden van de sub-commissie voor het praalgraf opgesteld Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze en de heer F. A. v.d. Bosch. Voorts waren aanwezig de ondercommandant van de Marine te Am sterdam, kapitein ter zee Meyer Ranneft, de commandant van „de Ruyter" kapitein ter zee van de Sande Lacoste, de onder com mandant de Bruyne en de adjudant Laman Trip. Ook eenige predikanten woonden de plechtigheden bij. De organist preludeerde op motieven van Vaderlandsche liederen tot het plechtige moment, dat de commandant, geassisteerd door een matroos, de krans versierd met de Vaderlandsche kleuren, aan den voet van het praalgraf neerlegde. Direct daarop speelde de organist het Wilhelmus, dat door de marinemannen stram in de houding werd aangehoord. Enkele oogenblikken later marcheerde de troep af via den N.Z. Voorburgwal naar de ligplaats van den kruiser. Drie personen aangehouden. Amsterdam, 26 Oct. De politie van het Bureau Linnaeusstraat heeft een te Hoorn woonachtigen koopman aangehouden, die zich heeft schuldig gemaakt aan oplichting ten nadeele van een in de Indische Buurt wonenden Amsterdammer. Hij had den Am sterdammer. voorgesteld,, voor gezamenlijke rekening een goed zaakje te doen in siga rettenpapier, waarvan hij naar hij voor gaf een gesmokkelde partij met hulp van bevriende relaties kon aankoopen. De Am sterdammer stelde een bedrag van f 70 ter beschikking en mocht na enkele dagen, in gezelschap van den man uit Hoorn, aan het Centraal Station twee kisten in ont vangst nemen. De koopman stelde hem daar op en passant voor, met de zaken door te gaan, aangezien hij volgens zijn bewering in Brabant een nieuwe partij gesmokkeld sigarettenpapier op den kop zou kunnen tik ken. De Amsterdammer ging ook op dit voorstel in en betaalde den ander een be drag van f 125, Toen hij kort daarna de bei de kisten opende, ontdekte hij tot zijn ver ontwaardiging en schrik dat deze met waar deloos papier gevuld waren. Er volgde aan gifte bij de politie, die niet alleen zooals gemeld den man uit Hoorn aanhield, doch ook twee in West wonende lieden, die mede aan de oplichting debet zijn. Fietsrijder door auto over reden en gedood Drie personen gewond. Prins Bernhard Grootkruis Nederlandsche Leeuw s-Gravenhage Naar wij verne men heeft H. M. de Koningin Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld be noemd tot Grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De autobusdienst over den Afsluitdijk Arrest gewezen in het cassatie beroep van bestuursleden der Friesch-HoLlandsche reisvereen. 's Gravenhage, 26 October. De Hooge Raad heeft gister arrest gewezen in het cas satieberoep van bestuursleden der Friesch- Hollandsche reisvereeniging, die hebben te recht gestaan voor het kantongerecht te Sneek. Hun was ten laste gelegd, dat zij zonder de vereischte vergunning een gere gel den .autobusdienst hebben geëxploiteerd tusschen Leeuwarden over den afsluitdijk, Amsterdam en Den Haag naar Rotterdam. Wij brengen in herinnering, dat de kan tonrechter te Sneek dé telastelegging niet bewezen achtte, met name niet, dat het ver voer geregeld geschiedde. De rechtbank te Leeuwarden bevestigde dit vrijsprekend vonnis, waartegen de officier van justitie cassatie aanteekende, stellende dat hier een bedekt ontslag van rechtsvervolging aan wezig was, welk cassatieberoep werd bestre den door mr. N. J. Polak uit Groningen. De Hooge Raad heeft thans het cassatie- berep niet ontvankelijk verklaard. SLOOPING ZEE- EN KUSTVISSCHERS- VAARTUIGEN. 's-Gravenhage, 26 October. Bij beschik king van den minister van landbouw en Visscherij is het bedrag, dat beschikbaar was gesteld voor vergoeding aan de eigena ren, wegens slooping van zee- en kustvis- schersvaartiiigen, voor welke geen uitvaar- certificaat meer kon worden verkregen, ver hoogd van f 50.000 tot f 100.000. EEN OPROEP VAN HET „DORUS RIJKERS-FONDS. 's-Gravenhage: Het hoofdbestuur van het Helden-der-zee-fonds „Dorus Rijkers", verzoekt plaatsing van den volgenden op roep: „Het is niet overdreven te zeggen, dat heel Nederland is opgeschrikt door de tijding van de verpletterende ramp, welke het K.P.M.- schip: „Van der Wijck" heeft getroffen. De berichten omtrent deze ramp bevingen ons niet alleen met innig mededoogen met de omgekomen passagiers en hun nagelaten betrekkingen, maar ook met eerbiedige be wondering voor den held Uytermerk, den marconist, aan wien velen hun leven te dan ken hebben en die als slachtoffer van zijn intens plichtsgevoel is ten ondergegaan. Het sober verslag van de redding der schipbreukelingen deed ons een zucht van verlichting slaken, toen bleek, dat 15 Euro- peesche, 130 inlandsche passagiers en de etat-major waren gered. Het verslag zegt, dat behalve de beman ning der Dornier-vliegtuigen schitterend red- dingwerk is verricht door de visschersbevol- king van Dessa Brondong. De assistent-re sident van Lamongan verzekert, dat zonder hun hulp het aantal omgekomenen aanzien lijk grooter geweest zou zijn, De prauwen der inlanders Kaslibin, Troenoredjo, Mard- jiki en Modwie hebben 145 schipbreukelin gen aan wal gebracht. De schipbreukelingen, in doodsnood ver- keerende zonder reddingmiddelen en omge ven door haaien, moesten eerst het vreese- lijkste moment meemaken, van het op 100 meter voorbij varen van de „Plancius", toen eindelijk na vele angstige uren de brave visschers in aantocht waren. Wij kunnen ons niet voorstellen welke ge voelens hen toen moeten hebben bestormd. Ons bestormd voorzeker een gevoel van in nige dankbaarheid, voor het behoud van zoo vele menschenlevens. Daar het zoo zelden voorkomt, dat scheepsrampen van grooten omvang in Indië plaats hebben en schip breukelingen, doordat zij tevens drenkeling zijn, zoo snel mogelijk moeten worden ge red, geeft deze gebeurtenis het hoofdbestuur van het Dorus Rijkers-fonds aanleiding om een beroep te doen op de Nederlanders in het moederland voor het afzonderen van een kleine gave voor de arme visschers van de stille dessa Brondong. Hier is een gelegenheid om ons gevoel van innige dankbaarheid in saamhoofigheid uit te spreken en onzen jongeren broeder in de Oost te doen meegevoelen, dat wij, Neder landers, de betoonde menschlievendheid hoog waardeeren en met liefde een licht straal willen werpen op het kommervol be staan van den armen Javaanschen visscher- man. De assistent-resident van Lamongan zal aangeschreven worden en zeer zeker genegen zijn dit blijk van waardeering in ontvangst te nemen en naar behoefte en billijkheid te verdeelen. Mochten de giften in belangrijke mate binnenvloeien, dan zal overwogen worden om na aftrek van de te verdeelen gelden een afzonderlijk fonds te stichten voor de beloo ning en aanmoediging van redders bij de scheepsrampen in Indië. Het hoofdbestuur van het Dorus Rijkers- Naar wij vernemen, is in de gister in het American Hotel te Amster dam gehouden ledenvergadering der vereeniging „Rijwiel- en Automo bielindustrie" besloten, geen tentoon stelling in 1937 te organiseeren. Fonds venvacht, dat even spontaan als de leden der Kamer van afgevaardigden van Urugay na de ramp van de „Principessa Ma- falda", welker schipbreukelingen onder lei ding van kapitein Smolenaars zijn gered, onderling f 1274.bijeenbrachten voor de Ne derlandsche redders in steun bij het Dorus Rijkers-Fonds, en de Nederlanders te Buenos Aires f 57ó.hiervoor inzamelden, thans het Nederlandsche volk een flink bedrag zal ge ven voor de Javaansche redders te Bron dong. Zij, die onze pogingen willen steunen met een geldelijke bijdrage, worden beleefd ver zocht hiervan te doen blijken aan het adres van het secretariaat Dorus Rijkers-Fonds, Koninginnegracht 90, den Haag, onder motto „Ramp van der Wijck" of „Redders te Bron dong". Het postgironummer is: .21602, Den Haag. De veiligheidsweek der K.NJLC. De telken jare terugkeerende Veiligheids- week der Koninklijke Nederlandsche Auto mobiel Club heeft op het gebied van de propaganda voor een veiliger wegverkeer reeds tal van verrassende en ongetwijfeld uiterst practische nieuwtjes gebracht. Wij denken bijvoorbeeld aan de K.N.A.C. Veilig heidslaan, welke haar eerste opwachting maakte tijdens zulk een week. Of aan de Verkeerspaedagoog, de automobiel, waar mede nuttige en veelal ook noodige wen ken aan de weggebruikers kunnen worden uitgedeeld, inzonderheid dan aan de auto mobilisten en wielrijders. Vandaag, bij het begin van de Veiligheids week van de K.N.A.C., is een nieuwe ver schijning op den weg te begroeten; van nu af zal de Verkeerspaedagoog niet meer al leen zijn nuttige wenken toedienen althans in hoofdzaak niet. Hij wordt thans n.1. ver gezeld door een aanhangwagen, waarmede de K.N.A.C. wil pogen het opvoedende werk door de paedagoog begonnen, nog intensiever en algemeener te verrichten. De aanhangwagen, op aanwijzingen van de K.N.A.C. ontworpen en vervaardigd door den heer N. P. Enderberg Jr. te Am sterdam is in alle opzichten een opvallende verschijning, zoowel door vorm als kleur. Hij is in den stijl gehouden van de beken de caravans, waarmede vele automobilisten er des zomers op uittrekken om als echte nomaden van de vrijheid en de natuur te genieten. De constructie is echter uiteraard duurzamer, d.w.z. de carrosserie is geheel van staal, aangezien de wagen onder alle weersomstandigheden en voor langen tijd moet worden gebruikt. De kleuren van het lakwerk zijn in overeenstemming gebracht met die van de Club zelf, n.1. blauw en grijs. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat aan de inrichting van dezen Veiligheidswagen de uiterste zorg is besteed. De beide zij wanden, voorzien van de spreuk „Veiligheid vóór Alles", bevatten vier vitrines welke naar beneden kunnen worden opgeklapt In gesloten toestand toonen zij propaganda materiaal, maar zoodra zij zijn opengeklapt, worden op haar plaats niét minder dan vierentwintig verlichte paneelen geëxpo seerd, welke op plastische wijze evenzoo- vele verkeersvraagstukken in beeld brengen Deze paneelen, voorzien van verklarenden tekst, kunnen naar behoefte worden gewij zigd, zoodat bij eventueele veranderingen in de verkeersvoorschriften deze in beeld ge bracht. aan het publiek op sprekende wijze bekend kunnen worden gemaakt. De neer geklapte vitrines kunnen eveneens aan de veiligheidspropaganda dienstbaar worden gemaakt; zij bevatten thans afbeeldingen van de voornaamste verkeersborden, ook van de nieuwe, welke met 1 November van kracht worden. De achterwand is voor wat de bovenste helft betreft opklapbaar; daardoor komt dan een filmscherm vrij, dat bestemd is voor de vertooningen van smalfilms op Veilig Verkeersgebied. Het daarvoor benoodigde projectie-apparaat is binnen in den wagen opgesteld op een vasten standaard. Het filmscherm kan wanneer het niet behoeft te worden gebruikt worden weggeklapt, waar door ook aan den achterwand een paneel vrijkomt voor verkeerspropaganda. De binnenruimte van den wagen bevat behalve het reeds genoemde filmtoestel, bergplaatsen voor de kabels, welke noodig zijn voor de stroomlevering bij de film voorstellingen en voor de drukwerken, wel ke op de propagandatochten zullen worden versnreid en aan het publiek uitgereikt. Want zooals men wel zal begrijpen, is de bedoeling van de K.N.A.C. dezen ver- keerswagen ten volle dienstbaar te maken aan de propaganda voor de verkeersveilig heid. Daartoe zal hij in het vervolg overal verschijnen, waar zijn tegenwoordigheid nuttig en noodig kan zijn ten bate van dat gene waarnaar de K.N.A.C. steeds blijft streven; Veiligheid vóór Alles. Vleesch met een luchtje De klanten worden er maar aan ge- ivaagd. In verband met het feit, dat aan het sta tion Maasbracht eenige malen zendingen van vleesch met een luchtje waren aange komen en vandaar werden vervoerd naar de worst fabriek van een Roermondschen slager, was de Roermondsche Vleeschkeu- ringsdienst op zijn qui-vive. Aan genoemd station arriveerde Vrijdag weer een zending vleesch, dat eveneens een sterke lucht verspreidde. Alhoewel deze zending was geadresseerd aan een caféhouder in de buurt van het station, verscheen spoedig iemand die bleek te handelen in opdracht van een Roermond schen slager om de zending per auto te vervoeren. Nauwelijks werden hiertoe aanstalten ge maakt of er werd ingegrepen. Keuringsstem pels bleek het vleesch niet te bevatten en na naar het abattoir te Roermond te zijn vervoerd, werd het voor de consumptie af gekeurd.. Wordt het in het belang van de consu menten en mede in dat van den goeden naam van den bona-fide-handel, niet hoog tijd dat met de meest krasse maatregelen tegen deze gevaarlijke vleeschknoeiers wordt opgetreden? aldus de „Msb." Het is toch waarachtig geen kleinigheid willens en wetens door den verkoop van ondeugdelijk vleesch, dat reeds in een sta dium van verrotting verkeert, in den vorm van worst en ham, geheele gezinnen aan het grootste levensgevaar bloot te stellen. Hevige vechtpartij op een vergadering. Vergadering van „De Dageraad door N.S.B.-ers verstoord Hevige vechtpartij in het N.V.-gebouw te Utrecht. Utrecht 26 October De af deeling Utrecht van de vrijdenkers vereeniging „De Dage raad" had voor gisteravond een vergade ring belegd in het N.V.-gebouw aan de Oude Gracht te Utrecht. Drie sprekers zou den in deze bijeenkomst het woord voeren. Het is echter anders geloopcn. Aanvanke lijk was alles rustig, de eerste spreker kon ongehinderd zijn betoog beëindigen. De tweede spreker was mr. Simon de long, die, zooals bekend is, deel uitmaakt van de communistische partij Nederland. Mr. de Jong was nog maar kort aan het woord, toen plotseling een hevig tumult ontstond. Eenige tientallen N.S.B.-ers die zich onder de vergaderden hadden gemengd, begonnen opeens te werpen met rotte eieren, toma ten, voetzoekers en andere projectielen, oru tenslotte het podium, waar het bestuur der afdeeling en de sprekers hadden plaats ge nomen, te bestormen en er alles kort en klein te slaan. Met de onderdeelen van de vernielde meubelen keerden de aanvallers zich toen tegen de vergaderden en in de zaal werd daarop een hevige strijd gevoch ten, waarbij enkele personen danig wer den toegetakeld. De politie, die in burgerkleeding in de zaal was trachtte eerst nog de orde te her stellen, doch toen spoedig bleek, dat dit onmogelijk was, werd de geheele vergade ring uiteengejaagd en de zaal ontruimd. De N.S.B.-ers trokken in de autobus, waarmede zij uit Amsterdam gekomen wa ren, weer naar de hoofdstad terug. De Utrechtsche politic had inmiddels haar Amsterdamsche collega gewaarschuwd en het gevolg was, dat de bus met de dertig personen in de Linnaeusstraat werd aan gehouden en de heeren met het'róod-zwarte insigne het politiebureau aan deze straat werden binnengebracht. Hier zijn hun na men genoteerd en vervolgens zijn zij heen gezonden. De Utrechtsche politie zal van deze namen op de hoogte worden gebracht, zoodat deze de aanval Iers een veriioor zal kunnen afnemen. AFNAME VARKENS BOVEN HET BACONGE WICHT. 's Gravenhage, 26 October. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de Minister van Landbouw en Visscherij besloten, de Nederlandsche veehouderijcentrale weder om in de gelegenheid te stellen varkens boven het bacongewicht af te nemen. Het ligt in de bedoeling door dezen maat regel de varkensmarkt tegen verdere prijs daling te beschermen. UIT ONZE OOST. Tijdens het schoonmaken van een put. In het gehucht Tjoekli nabij de desa Goe- moengsarie in 't district Dero heeft een ern stig ongeluk plaats gehad dat aan twee personen het leven kostte, aldus lezen wij in de Loc. In het bosch van Tjoekli bevindt zich een put, waaruit de bevolking zout water haalt. Op_ dit water dreef den laatsten tijd zooveel vuil, dat besloten werd, den put eens gron dig schoon te maken. Dit zou gedaan worden door een zekeren Ngoro, afkomstig van Goe- noengsarie, die met een ladder in den put afdaalde. Even later hoorden de menschen den man roepen en toen men in den put keek, zag men juist, hoe Ngoro in elkaar zakte, tenvijl hij nog iets trachtte te zeggen. Men meende, dat de man onwel was geworden en om hem uit zijn netelige positie te verlossen begaf een broeder van hem, een zekere Sijo, zich thans naar beneden, doch op den bo dem van den put aangekomen, raakte ook hij bedwelmd. De menschen, die dit alles zagen gebeuren, raakten zoo overstuur, dat zij niet in staat waren hulp te verleenen. Men waarschuw de den kamitoewa (lid van het dorpsbe stuur) van Tjoekli, die op zijn beurt den bekel (desahoofd) van Goenoengsari van het gebeurde in kennis stelde. Deze en het dis trictshoofd van Dero begaven zich zoo snel mogelijk naar de plaats des onheils, waar onmiddellijk alles in het werk werd gesteld om de ongelukkigen te redden. Met behulp van haken werden de lichamen naar boven gehaald, doch toen bleek dat beide personen reeds waren overleden. Eenigen tijd geleden is de put nog uitge diept, bij welke gelegenheid echter geen sporen van giftige gassen werden aange troffen. Het spreekt vanzelf, dat dit tragi sche ongeluk groote beroering in de desa verwekte. Schoonoord, 26 Oct. Zondagmorgen be gaf de ruim 73-jarige. rentenier II. Jelies, wonende te Schoonoord, zich per fiets naar zijn zoon, die aan den Sleenenveg te Schoon oord woont. Bij diens boerderij gekomen, stak de fietsrijder, zonder tcekens te geven, den straatweg over met het gevolg, dat hij door een passeerende auto werd gegrepen. De auto, welke bestuurd werd door den heer P. Leever uit Rolde, kwam tegen een boom terecht. Van de vier inzittenden be kwamen de bestuurder en de heeren T. Schuring uit Assen en R. Schuring uil Sleen min of meer ernstige snijwonden, welke niet gevaarlijk bleken te zijn. De heer J. Hidding uit Wachtum werd niet gewond. Dr. Pijbes uit Schoonoord verleende de eerste hulp. De heer Jelies, die in de wo ning van zijn zoon werd binnen gedragen, is daar eenige oogenblikken later overle den. De andere personen konden na verbon den te zijn, huiswaarts keeren. WOENSDAG 28 OCTOBER. In de afgeloopen week hebben wij weinig nieuws over onzen gulden gegeven. Toch is het verloop zeer interessant. Na met 22 te zijn gedeprecieerd is onze munt met geringe fracties dagelijks weer opgeloopen en noteerde gisteren met een depreciatie van 20.7 pet. Onze gulden houdt zich taai. 's Gravenhage, 26 October. De minister van Landbouw en Visscherij heeft bij de verlaging van den toeslag over de tot zui vel- en melkproducten verwerkte melk, in gegaan op 17 Mei jl., medegedeeld, dat over wogen zou worden, dezen toeslag in de win termaanden weder op een hooger peil te brengen, om ook door middel daarvan het verschil tusschen den zomerprijs en den winterprijs der melk te accentueeren. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat thans besloten is, dezen toeslag met ingang van 1 November a.s. te verhoogen van 2 ct. tot 2.40 cent per kg. melk met een vetgehal te van 3,2 HILVERSUM H. T3 Q O) bfl cö 13 T3 a HILVERSUM I. S T3 -d a 3 T3 O 2 X> O 3 O 9 Orkest Concerten Irkest Concerten VARA-Orkest 10.20 NCRV-Orkest 8.15 Nieuwsberichten A.N.P. 8.03 Nieuwsberichten A.N.P 8.00 10.00 10.00 2.00 3.30 4.00 Grano'oonmuziek 8.00 12.00 2.00 7.15 8.15 Gramofoonmuziek 8.15 10.45 Lichte Muze 11.30 Lichte Muze Ensemble v. d. Horst De Bohemians VARA 12.30 NCRV 11.00 1215 Flierefluiters VARA 6.15 Godsdienstige Uitz. Orgelbespelingen Orgelspel NCRV 1.15 Morgenwijding VPR.O 10.00 Godsdienstige Uitz. Dansmuziek Schriftlezing NCRV 8.00 Melody Circle VARA 5.30 Morgendienst NCRV 10.30 Chr. lectuur NCRV 3.00 Lezingen Zendingspraatje 9.00 Causerie VARA 11.30 NCRV Causerie VARA 7.00 Schriftlezing NCRV 11.30 Causerie VARA 7.40 Causerie Huwelijks Lezingen verhoudingen VARA 11.00 Landbouwhalfuur Onderw. fonds voor 6.00 Voor de jeugd de scheepvaart Voor de kinderen NCRV 6.30 VARA 3.00 Causerie NCRV Sport 7.15 Sol isten -concert Schaakcursus NCRV 10.05 Cello en Orgel VARA 9.30 Voor de jeugd Diversen Kinderuur NRCV 5.00 Keukenpraatje VARA 9.30 Soüsten-coiiccrt Plan Causerie VARA 11.30 Zang en piano NCRV 2.15 Voor de vrouw VARA 2.30 NCRV-Orkest met Radio-tooneel VARA 8.45 solist 9.30 Voordracht met NCRV-Orkest met muziek VARA 10.05 solist 10.20 Uw bijzondere aandacht vraagt: Hilversum I. 6.00—6.30 u. n.m. P. J. Kollijn: „Het Plat teland in de branding". NCRV Internationale specialiteiten. London Regional. 8.20 u. N.m. Jules Bledsoe, de bekende neger zanger zingt spirituals.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7