Tegenaanval der Na den storm DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER regeeringstroepen Interpellatie van Rex KlJKtH is KOBPEH tii CLOECK Eerste resultaten gunstig Dagorder van Cab aller o Londen trouw aan de non-interventie Buiienlandsch Overzicht Kracht in eenheid Mollison waagt den sprong n'fftin'nnl SPANJE Gistermorgen hebben de regeeringstroepen het groote tegenoffensief ingezet, waarvan reeds eenige dagen sprake was en dat in de dagorder van Caballero werd aangekondigd. Be eerste resultaten moeten volgens berich ten uit Madrid voor de aanvallers bij uit stek gunstig geweest zijn, daar de miliciens na een hevigen strijd Torrejon de Velasco en Torejon de la Calzada beide dorpen ongeveer 25 kilometer ten Zuiden van Madrid alsmede Sasena ten Noordwesten yan Aranjuez zouden hebben heroverd. Die drie stellingen vormden de grootste bedrei ging van Madrid in dezen sector. De aan val wordt nu naar het heet, gericht op II- lescas. De communiqué's uit het hoofdkwartier van generaal Franco maken melding van ge vechten in deze streek doch bevatten geen tegenspraak met de berichten uit de hoofd stad. Wel heeft Radio-Seyilla omgeroepen, dat te Soria aan het Guadalajara-front een buitengewoon hevig gevecht is geleverd, waarbij een honderdtal regeeringsaanhan- gers den dood vond. Tegen het einde van het gevecht werd een escadron dat de ach terhoede der regeeringstroepen vormde en den aftocht dekte, op de vlucht gedreven. Latere berichten brachten geen nieuws over verdere successen van een der beide le gers, die ten Zuiden van Madrid tegenover elkander liggen. Een groote rechtsche troe penmacht ligt ten Noorden van Illescas te wachten op een bevel van generaal Mola tot den algemeencn aanval. De tegenstan ders ontvangen beide nog voortdurend ver sterkingen van manschappen en geschut. De regeering heeft nog van een geheel nieuw propagandamiddel gebruik gèmaakt om de bevolking op te wekken tot deelne ming aan de verdediging van Madrid. Gis termorgen verschenen er eenige vliegtuigen boven de hoofdstad, maar daar er geen en kele sirene ter waarschuwing weerklonk, evenmin als een schot van het luchtafweer geschut, begreep de bevolking dat hier geen sprake was van vijandelijke vliegtuigen. De toestellen wierpen een groot aantal roode ballonnetjes uit, die op eenige meters van den grond op hun beurt strooibiljetten lie ten vallen met de opwekking tot de bevol king. Dit nieuwe middel vond groote belang stelling, in de eerste plaats natuurlijk bij de kinderen, wie het om de ballonnetjes te doen was. Voor hen was het gisteren bal lonnet jesdag. Dagorder van Largo Caballero. Het uur van de afstraffing is gekomen. De commandanten van de regeeringstroe pen hebben gisteren bij het aanbreken van den dag voor hun troepen een dagorder voorgelezen, welke ondertcekend is door Largo Caballero en den volgendon inhoud heeft: „Aan alle strijdkrachten vari het centrale leger. De fascistische bonden hebben tenge volge van hun moeizamen opmarsch naar Madrid hun energie verloren en hun krach ten uitgeput. Het uur is dus gekomen hun een doodelijken slag toe te brengen. Terwijl de verraders doodbloeden en hun gevechts- doelmatigheïd verliezen, hebben onze troe pen* een grooteren samenhang verworven en zien zij hun gelederen aangroeien. Onze aanvallende kracht wordt steeds groo- ter. Op het oogeublik hebben wij eindelijk een geweldige gemechaniseerde bewapening tot onze beschikking. Wij hebben tanks en een machtig vliegwapen. Tanks en vliegtui gen zij onontbeerlijke wapenen voor het ver slaan van den vijand, maar zijn niet vol doende voor een zegevierend offensief. Gij moet uw revolutionnairen wil in hun dienst stellen. Deze gemechaniseerde krachten moeten gevolgd worden door de infanterie* Na de voorbereiding door de luchtstrijd krachten moet het uiteindelijk doel door u bereikt worden na krachtige infanterie-aan- vallen. Gij moogt nooit een eenmaal her overde stelling weer afstaan. De infanterie moet alles vernietigen, wat zal oveidrtijven van de opstandige colonnes, teneinde zich meester te maken van hun wapenen. Luistert, kameraden. Vandaag, 29 October, bij het aanbrekeh van den dag, zullen onze artillerie en pantsertreinen het vuur op den Vijand openen. Opmiddellijk daarop zullen onze lucht strijdkrachten verschijnen, bommen werpen en den vijand met mitrailleurvuur najagen. Na den luchtaanval zullen tanks zich op den vijand werpen op de kwetsbare zijde en paniek zaaien in zijn gelederen. Dan zal het uur komen voor alle strijders LARGO CABALLERO. om van hun commandanten het bevel tot het offensief te ontvangen, zich vurig in den strijd te werpen, den vijand aan te vallen cn hem te vernietigen. De verraders van hun vaderland, die een klein contingent troepen met behulp van leugens naar den dood lei den, zullen aan afstraffing van het volk krijgen. Onze vrouwen, onze zusters en onze kin deren, die hun slachtoffers zouden zijn ge weest, zullen spoedig gered worden, dank zij de kracht onzer wapenen. Voorwaarts kin deren van het volk, arbeiders. Een Russische beschuldiging. Italiaansche steun aan de op standelingen. De Russische bladen berichten uit Parijs, dat de Italiaansche vice-minister van lucht vaart, generaal Valle, dezer dagen de vlieg velden Ciamplino, Centocello, Guidonia en andere heeft bezocht om vrijwilligers te werven, welke de tlaliaansche regeering met „bijzondere missie" naar Spanje wil zenden. De voorwaarden voor dienstnemen, waren 20.000 lire reiskosten, maandelijke gage van 8000 lire, verhooging in rang na terugkeer uit Spanje en een levensverzeke ring van 100.000 lire voor iederen officier. Een keus werd gemaakt uit de beste offi cieren en het technische personeel. De uit verkorenen werden naar Genua gezonden, vanwaar zij naar Spanje gaan. Een Italiaansch vlieger, die kort geleden naar Mallorca is gezonden heeft zijn familie medegedeeld, dat daar geen brandstof is voor de toestellen en dat de bemanning bijna honger lijdt. Gage wordt sedert een maand niet uitbetaald en alle beloften, welke hen in Italië zijn gedaan, zijn be drog. Aangezien de Duitsche fascisten op Malorca beter verzorgd worden dan de Ita lianen komen herhaaldelijk ongeregeldheden tusschen beide groepen voor. Spaansche regeering publiceert wreedheden der opstandelingen. De leiding van het rechtscollege te Ma drid heeft een document uitgewerkt, waar in de opstandelingen van groote wreedhe den worden beticht. Dit document is dooi de Spaansche ambassade te Londen gepu bliceerd. Het vermeldt, dat de opstandelin gen in de door hen bezette gebieden stelsel matig alle arbeiders, die in het bezit zijn van lidmaatschapskaarten van vakvereeni- gingen zouden doodschieten. Te Sevilla zouden zij meer dan 3000 ar beiders en boeren hebben gefusilleerd, ter wijl te El Carpio bij Cordova 200 arbeiders gedwongen zouden zijn geworden een groo- ten kuil te graven, waarna zij werden ge fusilleerd. Hun familieleden werden bij den kuil ontboden en eveneens gefusilleerd. Ook vrouwen zouden door de opstandelin gen zijn mishandeld. Niet-inmenging is een middel om een Europeesche oorlog te voorkomen. Het Engelsche Lagerhuis is gisteren, naar Reuter seint, bijeengekomen en begonnen met de debatten over de Spaansche burger krijg. Dinsdag a.s. zal de Koning het Parlement op plechtige wijze openen. De debatten over den Spaansche burger oorlog werden geopend met een verklaring van den minister van buitenlandsche zaken, Eden, die een historisch overzicht gaf van de verschillende gebeurtenissen sedert het uitbreken van .den burgerkrijg. Wat de Sowjet-Russische beschuldigingen aan het adres van Portugal betreft, verklaar de spreker, dat men owr geen enkele in lichting beschikt, welke deze beschuldigin gen staaft, terwijl de niet-inmengingscom- missie niet is kunnen ingaan op een be schuldiging van Sovjet-Rusland alleen. De niet-interventiepolitiek moet be schouwd worden als de best geschik te politiek, om den vrede in Europa te handhaven en is niet uitsluitend tegen de Spaansche règeering gericht zooals sommigen beweren. Tegenover de niet-inmenging staat als eenige andere keuze, dat wordt toegestaan, De zorg van de kleine staten voor de toekomst. Het spreekt vanzelf dat in onzen tijd, waarin de groote mogendheden zich tot de tanden wapenen, de klei ne landen dit met groote bezorgd heid gade slaan. En het zijn vooral de kleine staten, die als bufferstaat tusschen die groote landen inzit ten, die het benauwd krijgen. Nu men van den Volkenbond niets te verwachten heeft, de voorbeelden (China en Abessinië) zijn daarvoor te sprekend, zoekt men naar een an der houvast en dat meent men te vinden, in een steun zoeken bij el kander. De kleine staten maken een tijd van zorg door, schreef het Hbl. gisterenavond. Zij ge voelen zich, bij het rijzen van de gewapende kracht en politieke macht der staten, die de democratiën bedreigen, van territoriale ex pansie, van een imperium droomen, weer even kwetsbaar, evenzeer bedreigd door de onberekenbaarheid van het politieke lot. De politieke moeilijkheden, waarmede een land, als België thans worstelt, zijn een le vendige illustratie van de zorgen, waarmede de kleine staten, thans hebben te kampen. De Kleine Entente is in het Zuid-Oosten van Europa een ander sprekend voorbeeld van de bezorgdheid, die er bij de kleine sta ten bestaat. De kleine staten van Oost-Europa voelen zich nog kwetsbaarder dan België, omdat zij voor een deel kunstmatige, broze mozaïe ken zijn, samengesteld uit brokstukken van oude staten, die streven naar hun herstel, naar uitwissching van den smaad, hun aan- gedaan. De staten der Kleine Entente lig gen in den stormhoek van Europa, ingeslo ten tusschen drie groote mogendheden, Duitschland, Italië en Rusland, die tot de tanden gewapend zijn, of bezig zijn met dit nobele handwerk en wier lot onverbreke lijk verbonden is aan het groote conflict, dat zich reeds sedert lang afteekent. Vooral Tsjecho-Slowakije streeft naar een groot blok in Oost-Europa, van alle kleine staten, die zelfstandig krachteloos, onder ling aaneengesloten krachtig zouden zijn. Er zijn voor de Kleine Entente groote problemen aan de orde. Er staan ernstige beslissingen voor den boeg. Het gaat om de vraag, of de Kleine Entente zijn bondgenootschappen zal handhaven of weder uiteenval len in afzonderlijke staten, die ie der een goed heenkomen zoeken. Van het front te Madrid valt te ver melden, dat de rechtschcn de stad rondom bezet hebben. Generaal Franco heeft aan de regeering te Madrid het ultimatum gesteld, waarover we gisteren schreven en waarin hij de stad aanmaant zich over te geven. Madrid, is van de buitenwereld af gesneden. De laatste etaappe van den strijd gaat dus beginnen en de regeeringstroepen zullen zeker al het mogelijke in het werk stellen om de overwinning van de fascisten te ver hinderen. Doch het zal een vergeefschen strijd worden, een strijd die duizenden menschenlevens zal kosten en die zal ein digen met een overwinning van de opstan delingen. Laat ons tenslotte nog vermelden, dat de ingestelde commissie tot onderzoek van de schending van de non-interventie bekend gemaakt heeft dat zij geen enkel feit heeft kunnen vaststellen. Wie lacht daar dat aan beide partijen wapens geleverd wor den. De Britsche regeering is van meening, dat dit alternatief tot venvarring, internatio nale wrijving en misschien zelfs tot een oorlog zou kunnen leiden. Wat de Engel sche regeering betreft, zij blijft haar tot nog toe gevolgde politiek trouw en algemeen wordt toegegeven, dat dit het middel is, waarmede men hoopt de oorlogsgevaren te beperken. Deze politiek werkt dan ook als een ijzeren brandscherm. Namens de arbeidersoppositie voerde Greenwood het woord. Hij handhaafde het standpunt, dat de Spaansche opstand een samenzwering was, die zorgvuldig was voor bereid en door buitenlandsche mogendheden werd gesteund. Volgens Greenwood gaat 't hier niet om een strijd tusschen het fas cisme en het communisme. Bovendien is de niet-inmengingsovereenkomst ernstig ge schonden, omdat de opstandelingen meer wapens hebben kunnen krijgen dan de Spaansche regeering. DE SCH. 179 ZEER WAARSCHIJN LIJK VERGAAN GEEN ENKEL TEEKEN VAN HET SCHIP ONT VANGEN Nog een wrak gevonden Nu gisteren nog heden eenig bericht om trent den logger Sch. 179 van de reederij v.h. Frank Vrolijk is ontvangen, neemt men op Scheveningen algemeen aan, dat het schip met man en muis is vergaan. De meeste lichtmatrozen waren jongens, van wie er een, M. Harteveld, zijn eerste reis maakte. De loodsboot van IJmuiden heeft een na der onderzoek ingesteld naar de positie van den mast, die voor de haven van IJmuiden ronddreef. Gebleken is, dat het wrakstuk, dat bestaat uit een afgebroken mast waar aan nog iets vast zit, zich thans bevindt 400 m. Z.O. ten Oosten van de brulboei, dus tusschen deze boei en de kust. Men heeft nog niet kunnen vaststellen, van welk vaartuig het wrakstuk afkomstig is. Ruim 30 trawlers, welke door den storm te IJmuiden werden opgehouden, hebben Dondermorgen de visschershaven verlaten en zee gekozen. De matroos T. Toet, één der geredden van den in de haven van IJmuiden veron gelukten logger Sch. 68, die in het Antho- niusziekenhuis werd opgenomen, is inmid dels daaruit ontslagen. Nader deelt men ons omtrent het onder zoek van de loodsboot mede, dat de z.g. streng het bovenste deel van den mast was afgebroken en naar beneden is gehaald, waarschijnlijk door het daaraan vastzitten de zeil. Juist aan deze steng zou te zien geweest zijn, van welke reederij het verlo ren gegane schip was. Een wrak angetroffen ter hoogte van Castricum. De van IJmuiden uitgevaren stoom- treiler Beatrice van de reederij de Vem te IJmuiden heeft op vier mijl west, ten Noorden van Castricum een wrak aangetroffen. De kiel van het wrak steekt bo ven water uit en levert eenig ge vaar voor de scheepvaart op. Thuis komende visschers zijn van een en ander op de hoogte gesteld. Voorts is te Egmond aan zee een reddingboei aangespoeld, waarop de letters L. T. 263 Conoord stonden vermeld. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat er eenig verband tusschen deze twee waarnemingen bestaat. Uit de letters L. T. zou men kun nen opmaken dat het hier een En- gelsch bootje betreft uit de vis- schersplaats Lowestoft. De sleepboot Nestor van het Bu reau Wijsmuller is gisteravond van IJmuiden uitgevaren, teneinde een onderzoek in te stellen. Vanochtend zou ook de redding boot van Egmond aan Zee erop uit gaan om nabij het wrak poolshoog te nemen. Later op den avond wordt gemeld: De sleepboot Nestor, van het Bureau Wijs muller is tegen negen uur onverrichterzake in de haven teruggekeerd. Bij daglicht zal opnieuw een onderzoek worden ingesteld. Van den Woensdag te IJmuiden binnen gekomen motorlogger Martenshoek IJm.283 had de te Katwijk wonende stuurman L. H. de giek tegen het hoofd gekregen, waardoor zij een ernstige wonde gekwam. Hij werd in IJmuiden door een dokter verbonden. Het hospitaal-kerkschip De Hoop. Het hospitaal-kerkschip De Hoop is van zijn tweede reis onder de haringvisschers op de Noordzee te IJmuiden teruggekeerd. Het schip heeft een lange reis gemaakt, duar het 58 dagen is weggeweest, terwijl als regel de beide eerste kruistochten zes weken duren, gelijk ook dit jaar met de eerste reis het geval was geweest. Op de zware thuisreis had men eenige schade over dek bekomen doch verder was alles wel aan boord van De Hoop. De berging van de Sch. 68. Het bergen van de in de buitenhaven van IJmuiden verongelukte logger Sch. 68 is door assuradeuren opgedragen aan de N. V. van der Tak's bergings-maatschappij te Rotterdam. Hoe de motortjalk „Albion ver ongelukte. Gistermiddag is de bemanning van de in de Noordzee verongelukte motortjalk Albion naar ons land teruggekeerd. Een medewerker van de „Msb." had met den te IJmuiden wonenden kapitein schip per een onderhoud, waarbij hij het volgende vernam. De Albion was Donderdag 22 October met ongeveer honderd ton groene erwten van Rotterdam naar Boston (Lincolnshire) ver trokken. Op den Nieuwen Waterweg had men nog even pech met den motor, doch die schade kon spoedig worden hersteld. Nadat het schip zee gekozen had, begon hot al meer op te briezen en Zaterdagmor gen woei het al zoo hard, dat men het zeil moest strijken en met den kop op de zee gaan liggen. Elke overkomende zee was een bre ker op het schip, waardoor veel schade werd aangericht. Het water begon bovendien lang zamerhand in de machinekamer te komen. Aanvankelijk kon met het binnenkomende water nog met de lenspomp bijhouden, doch hoe woeliger de zee werd, hoe meer water binnenkwam en ten slotte kon men haast niet meer in de machinekamer verkeeren; het water kwam zoo hoog, dat. het vliegwiel van den motor er doorheen draaide. Het schip werkte zwaar en werd als «In speelbal heen en weer geworpen; rondslinge rende werktuigen sloegen tot overmaat van ramp de handpompinrichting kapot. Toen werd de toestand hoogst kritiek en des nachts om 12 uur besloot men noodseinen te geven door het in brandsteken van in olie gedrenkte lappen en dekens. Verschillende schepen passeerden, doch de noodseinen merkten ze blijkbaar niet op. Even scheen het of redding nabij was, toen een trawler in het zicht kwam, doch ook deze passeerde op korten afstand. Eindelijk kwam er redding opdagen; op het Engelsche stoomschip Dewsbury van den Hulldienst had men blijkbaar een goeden uit kijk. Men zag dit stoomschip met groote snel heid naderen. Er werd een boot gestreken en naar de Albion geroeid. Met achterlating van alle bezittingen kon den de drie opvarenden het veege lijf redden door van het achterschip der tjalk in de boot te springen. Alleen had de kapitein nog de scheepspapieren en het journaal uit de kajuit kunnen halen. Bij het overgaan op het stoomschip dreef de boot. weg, waarbij het scheepsjournaal nog verloren ging. Op het Engelsche stoomschip vond men een zeer gul onthaal; met warme dranken werden de verkleumde Nederlanders ver kwikt. Na aankomst in Huil stelden zij zich in verbinding met onzen consul, waar een ver klaring werd afgelegd over het gebeurde. In het Zeemanshuis werd hun onderdak ver leend tot de boot hen naar ons land zou terugbrengen. REGEERINGSBELEID GOEDGEKEURD. De nieuwe Belgische politiek aanvaard In de zitting van gisteren heeft de Kamer met 126 tegen 42 stemmen (tegen stemden Rexisten, Vlaamsch-nationalisten) en 10 ont houdingen, haar vertrouwen in het regee- ringsbeleid uitgesprpken. Hiermede is dus de nieuwe richting in de Belgische politiek door een groote meerder heid in het Parlement aanvaard. Direct hierop volgde een interpellatie van Rex over het verbod van de fascistische bij eenkomst op Zondag j.1. De Rexisten beriepen zich op hun grond wettelijke rechten en protesteerden er tegen dat zij door de regeering op een lijn worden gesteld met de communisten. Zij verwezen de bewering, dat Rex zou worden gesteund met Duitsch geld naar het Rijk der legenden en betuigden hun trouw aan de natie. Ook de Vlaamsch-nationalisten becritiseer- den de regeering die zij er van beschuldigden een Belgisch volksfront tot stand te willen brengen. De Minister van Binnenlandsche Zaken verdedigde de houding der regeering. Uit Harbour Grace naar Londen vertrokken. De Britsche vlieger Jim Mollison die Woensdag uit New York vertrok en denzelf den dag te Harbour Grace landde, heeft thans den sprong over den Oceaan gewaagd en is te 2.40 (G.M.T.) uur van New Found- land gestart. Aanvankelijk was Mollison van plan direct door te vliegen, daar hij ondanks de slechts weerberichten wilde doorzetten. Hij bedacht zich evenwel en sliep eerst een nacht voor zijn plan definitief door te zetten. Hoe de weersomstandigheden thans op den Oceaan zijn is niet bekend. PRACHTIGE SPRONG VAN RUSSISCH ATHLEET. 3.48,2 m. zonder aanloop. De Russische athleet Yoseliani heeft te Tibes een schitterende prestatie geleverd, door bij het verspringen zonder aanloop een afstand van 3.48,2 m. te springen. Het wereld record staat op naam van den Amerikaan Ewry, die op 29 Augustus 1904 in St. Louis een afstand van 3.47 haalde. De sprong van Yoseliani zal echter niet als wereldrecord kunnen worden erkend, daar Sovjet-Rusland niet bij het internationale lichaam de I.A.A.F., is aangesloten.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1