De toestand op Ameland BINNENLAND Inschrijving van zware motorrijtuigen Onder nationaal- socialisten Het familiedrama te Venlo Vechtpartij te Nistelrode Boksen Gustave Roth blijft wereldkampioen in het halfzwaargewicbt 't Ging nog net Vrijdag 30 October 1936. Tweede blad Vereevoudigde regeling met A en B-wegen. De A.N.W.B. meldt ons: Met 1 November a.s treden de nieuwe ivoorschriften betreffende de inschrijving van zware motorrijtuigen en aanhangwagens in werking. Deze inschrijving berustte tot dus verre op de verdeeling van wegen in drie klassen. In verband met den wieldruk en den aard van de banden werd voor de ingeschreven motorrijtuigen een toegelaten maximum-snel heid op de verschillende klassen van wegen, c.q. een algeheel rijverbod op bepaalde klas sen van wegen, ingesteld. Na 1 November a.s. wordt deze regeling [vereenvoudigd. Er zullen slechts twee klas sen zijn (A en B-wegen). De inschrijvings- bewijzen zullen hiermede in overeenstem ming gebracht worden en ook de aanduiding op de auto's zelf moet worden veranderd. De rechthoekige oranje-wit-blauwe borden zullen verdwijnen en in de plaats daarvan zullen in de toekotfcst alleen die auto's, wel ke niet op de B-wegen mogen rijden (c.q. slechts met beperkte lading daarop toegela ten worden), voorzien moeten zijn van een rond bord, wit met rooden rand en in zwart de letter B (c.q. deze letter, benevens het cij fer van den toegelaten wieldruk). Als gevolg van den geringen beschikbaren tijd tusschen de bekendmaking van de nieu we voorschriften en den datum van inwer kingtreding hiervan, zal het bureau voor de inschrijving van motorrijtuigen (Carel van Bylandtlaan 3, 's Gravenhage) niet in staat zijn vóór 1 November alle reeds ontvangen aanvragen om nieuwe inschrijvingen te be handelen. Buitendien zullen talrijke eige naars van vrachtwagens, epz. nog geen nieu- yve inschrijving aangevraagd hebben. Voorloopig zullen dus vele auto's nog met de rechthoekige oranje-wit-blauwe plaat blij ven rijden en met het inschrijvingsbewijs volgens oude model. Ook de nieuwe indee ling van de wegen is nog niet tot stand ge komen en het zal nog wel eenigen tijd du ren, voordat de B-wegen voorzien zijn van de nieuwe borden (wit met rooden rand en de zwarte letter B, benevens toegelaten wiel druk als regel 2400 kg. en toegelaten breedte, 2.10 M.) De A-wegen krijgen geen afzonderlijke aanduiding. In afwachting van de nieuwe indeeling zul len de 3e klasse wegen geacht worden B-we gen te zijn. Hoewel dus de gebruikers van ingeschre ven motorrijtuigen op de wegen voorloopig wellicht weinig of geen nieuwe aanduidin gen zullen zien, is men verplicht te zorgen ,voor inschrijving volgens de nieuwe voor schriften. Weliswaar heeft het inschrijvings bureau voorloopig nog de handen vol, maar aangezien het motor- en rijwielreglement en de beschikking geen overgangstermijn bepalen, zal men goed doen, in den loop van de eerstvolgende maanden inschrijving vol gens de nieuwe voorschriften te verzoeken. Onder bovenstaand opschrift schrijft de Nieuwe Rotterd. Crt. het volgende: We ontvangen den vijfden druk van de brochure van den heer F. W. Wessels: De N.S.B. leiding ontmaskerd, die wederom in een oplaag van 10.000 exemplaren is versche nen. Aan het Utrechtsche Nieuwsblad van 23 October is ontleend: Intimidatiepoging tegen den heer Wessels. Schrijver van brochure te gen N.S.B. wordt lastig gevallen. „Bij geruchte vernamen wij bij navraag werd het door den betrokkene bevestigd dat op het oogenblik tegenover den heer Wessels, den schrijver van de pas uitgeko men brochure, welke gericht is tegen hen, die in de N.S.B. leiding hebben, een vorm van intimidatiepoliek wordt gevoerd. Op den dag van de verschijning van de brochure werd immers de echtgenoote van den heer Wessels opgebeld met de mededeeling, dat haar man ernstig verongelukt was en beide beenen gebroken had. Door de verschijning twee minuten later van den heer Wessels zelf bleek de onjuistheid van dit bericht bij na onmiddellijk. In de laatste dagen is het huis van den heer Wessels herhaaldelijk opgebeld door iemand die alleen met langzamen grafstem zegt: „De dood, die komt". Voorts wordt er voortdurend gepost voor zijn woning door leden van de geheimen dienst, die soms ostentatief met een auto komen, terwijl de heer Wessels ook mededeelingen van z.g. vriendschappelijke zijde ontvangt, dat men een aanslag op zijn leven beraamt. Op een avond is hij zeer hinderlijk gevolgd, klaar blijkelijk met de bedoeling van provocatie. Hiertegen trad de politie op verzoek op. Dit feit speelde zich des avonds af, omdat dit klaarblijk dan gemakkelijker gaat. Ook wordt zeer ostentatief voor de deur gevent met Volk en Vaderland en beplakt men de ruiten met reclameleuzen voor de N.S.B. Tenslotte heeft men ook nog tegen de echtgenoote van den heer Wessels een bedreiging uitgesproken, doordat een van de vertrouwelingen van een der hoogere functionarissen van de N.S.B. gekomen is met de zeer nadrukkelijke aankondiging: „Wij krijgen hem (d.i. de heer Wessels) wel". INVRIJHEIDSTELLING EX-NOTARIS KLUWER GEWEIGERD. De raadkamer van het Gerechtshof 'te Amsterdam heeft gister het verzoek tot in- vrijheidssteling van ex-notaris Kluwer, dat ingediend is door zijn verdediger, mr. Th. Muller Massis, behandeld. Het Hof heeft de invrijheidsstelling, hoewel op andere gron den, dan de rechtbank, geweigerd. VERBETERDE DIJK WAS REEDS VOOR 14 DAGEN TERUG DOOR SPRINGTIJ ERNSTIG BESCHA DIGD. Naar aanleiding van de berichten over den toestand van den dijk van het waterschap Nes—Buren op Ameland, heeft de medewer ker van de N. R. Ct. te Leeuwarden, een onderhoud gehad met den heer P. Bierma, den dijkgraaf van het waterschap. Reeds de vorige maal had de dijk van dit waterschap de dijk van het waterschap de Grieën had geen schade opgeloopen averij gekregen, zoo leidde het gesprek in. Dank zij de medewerking van Ged. Staten werd aan dit waterschap uit het werkfonds een bijdrage verleend, waardoor men in staat werd gesteld, den dijk afdoende te ver beteren, waarin men naar het oordeel van den dijkgraaf en andere deskundigen ge lukkig was geslaagd. Het werk was uitste kend voorbereid en weken geleden was de aannemer met het werk gereed gekomen. Toen hebben de commissaris der Koningin en Gedeputeerden den dijk in oogenschouw genomen en ook zij waren, evenals het be stuur van het zeewerende waterschap, zeer tevreden over het opgeleverde werk. Achteraf blijkt, en ook reeds 18 Oc tober was 't het geval, toen het springtij was, tengevolge waarvan het water bij zuidwestenwind den dijk beukte, dat de dijk zich nog niet had gezet. Op dien Zondag bleek de dijk op wel 40 plaatsen te zijn bescha digd. Dinsdag j.1. nu, bij een ver- bijsterenden golfslag, werden de ga ten, die voorloopig met zakken zand gedicht waren, grooter. Het dijk- lichaam het zand werd ernstig aangetast. Met man en macht toog men aan het werk om een dijkdoor braak te voorkomen en de schade voorloopig te herstellen. Dat de dijk werd behouden, schrijft de heer Bierma toe aan den noesten arbeid van de mannen, die onder leiding van den opzichter, den heer v. d .Beyaard, die hun stuwkracht is, den strijd tegen het water met succes gestreden hebben. Het was Dinsdagmiddag c.a. 5 uur toen de dijkgraaf voor een vergadering op het eiland was en op weg naar de reede, toen hem werd medegedeeld, dat een doorbraak van den dijk niet was te keeren. Hij spoedde zich naar de bedreigde gronden en consta teerde het wonderlijke feit, dat de zee zeer rustig was. Wat was echter het geval? Een windbui was over het eiland getrokken. Het water steeg onrustbarend en holde het li chaam tot don kruin toe uit, zoodat men de jobstijding naar den dijkgraaf liet over brengen. Toen de bui evenwel was overge trokken, kromp de wind en het gevaar was voorbij, tijdelijk, want aldus de heer Bier ma over eenige dagen is het weer spring tij. Voor het hooge water behoeft men niet te vreezen, als het maar niet gepaard gaat met wind uit het Zuidwesten. Dertig man werken thans aan het herstel; eerst na afloop daarvan kan op volkomen herstel gerekend worden. Nader onderzoek brengt ver schillende feiten aan het licht. Hoewel het onderzoek naar de oor zaak van het verschrikkelijke drama, dat zich Woensdagavond aan den Hamburgersingel te Venlo in het ge zin van dr. G. G. heeft afgespeeld, nog geenszins is voltooid, meent men na een dag van ijverig speuren toch nader bij de ontknooping te zijn ge komen. Uit het verhoor van de dienstbode is nl. gebleken, dat dr. G. tijdens het avondeten driemaal naar den kelder is gegaan onder voorwendsel naar den stookketel der cen trale verwarming te gaan kijken. Dr. G. zou hierbij nogal nerveus zijn geweest, terwijl het zweet op zijn gelaat stond. Bij een onderzoek in dezen ketel heeft de politie nu een haar-reageerbuisje gevonden, Vermoed wordt thans, dat dr. G. zijn 76-ja- rige schoonmoeder uit den weg heeft willen ruimen en haar daartoe een hoeveelheid vergift in het eten heeft toegediend. Hieruit zou het hevig braken van de vrouw en haar kermen onmiddellijk na het gebruik van het avondeten verklaard worden. Voorts komt het verdacht voor, dat dr. G., toen het dienstmeisje werd uitgezonden om den dokter te halen, dit meisje, toen zij op weg was naar den dokter, heeft teruggehaald voorgevende, dat het zoo erg niet was met de oude vrouw, doch eerst een half uur la tere op aandrang van zijn echtgenoote, er mee instemde, dat de dokter zou worden ge haald. Gedurende de enkele minuten, dat het dienstmeisje afwezig was om den huisdokter die in de nabijheid woont, te halen, heeft zich het vreeselijke drama voltrokken. De mogelijkheid moet niet uitgesloten worden geacht, dat de echtgenoote van dr. G. het vermoeden heeft geuit, dat haar moeder vergiftigd was en dr. G., zijn daad ontdekt ziende, zichzelf en zijn gezin uit den weg heeft willen ruimen. Ook is het niet onmogelijk, dat dr. G. er zich ongerust over heeft gemaakt, dat de huis dokter weldra zijn misdrijf zou ontdekken en hij toen in een vlaag van waanzin de daad heeft gepleegd. Na de vondst van het reageerbuisje, dat volledige overeenkomst vertoont met die welke op de R.H.B.S., waar dr. G. als leeraar in de scheikunde werkzaam was, worden gebruikt, hebben doktoren en politie autoriteiten een onderzoek in de scheikun- dekamer van genoemde onderwijsinstelling ingesteld. Naar den aard van het vergift, hetwelk mogelijk kan zijn gebruikt, wordt thans door deskundigen gezocht, waartoe verschillende voorwerpen en etensresten in beslag zijn genomen. De toestand van de schoonmoeder, die bij het drama door een schot werd gewond, is nog steeds ernstig. De lijken van. de vijf slachtoffers zijn Donderdagmiddag vrijgegeven en gekist, waarna de kisten zijn verzegeld. Om zoo min mogelijk sensatie te verwekken, zijn de stoffelijke resten bij het invallen van de duisternis omstreeks zes uur Donderdag avond uit de woning gehaald en naar het lijkenhuisje aan den Tegelscheweg gebracht. Ofschoon de politie dit transport geheim had gehouden, verdrong zich tegen dit tijd stip een groote mcnschenmcnigte voor de woning, waarin zich nauwelijks 4 uur ge leden het vreeselijke drama had afgespeeld De teraardebestelling zal Zaterdagmiddag om twee uur in alle stilte op het protes- tantsch kerkhof te Venlo plaats hebben. Gebleken is nog, dat dr. G. het wapen waarmee hij den aanslag heeft gepleegd, enkele maanden geleden in Duitschland heeft gekocht. Dr. G. was niet in het bezit van een vergunning om een vuurwapen voorhanden te hebben. De gemeenteraad van Winterswijk en de N.S.B. De gisteren gehouden raadsvergadering van Winterswijk bood geheel onverwachts een pikant voorgerecht. Felle critiek werd n.1. geoefend op een hier geregeld verspreid wordend blaadje van de N.S.B. „de Oranje- post". De voorzitter deelde mede, dat ingekomen was een motie, geteekend door 14 van de 17 raadsleden, luidende als volgt: De gemeenteraad, kennis genomen hebben de van de weerzinwekkende wijze, waarop herhaaldelijk in de Oranjepost wordt ge schreven over gemeentezaken en over de le den van het gemeentebestuur; met veront waardiging constatccrende, dat genoemd blad zich niet ontziet in dat minderwaardi ge geschrijf zelfs familioleden van de be stuurders te betrekken; spreekt zijn groote minachting uit en betreurt het in hooge ma te, dat de leider van den kring Winterswijk der N.S.B. tevens lid van den raad, geen maatregelen neemt die daaraan voor goed een einde maken. De heer Tenking (lib.), het oudste raads lid, opende de rij van sprekers. Hij wees er op, dat deze grievende, persoonlijke critiek de grens van liet duidbare had overschreden en dat het tijd werd, dat de raad daar open lijk stelling tegen nam. Van alle fracties, uitgezonderd die van Gemeentebelangen, voerden daarop verschei dene leden het woord en onderstreepten de felle afkeuring, die in de motie is vervat. Dr. JBos (gem.bel.) wenschte in een sfeer als hiér bleek te bestaan, niet op het ge sprokene te antwoorden, waarna de motie met op 3 na algemeene stemmen werd aan genomen. INBRAAK MET WEINIG RESULTAAT. Een fabriekscomplex, in de Gieterstraat, dat al meermalen het operatieterrein is ge weest van inbrekers, heeft in den vorigen nacht weer een bezoek gehad van deze hee- ren. Door een bovenlicht zijn ze binnenge komen in een kurkenfabriek. Ondanks het vriendelijk verzoek van de eigenaren aan heeren inbrekers om niets overhoop te ha len, daar er geen waarde in huis is, welk verzoek aan den muur was opgehangen, heeft men toch kasten en lessenaars open gebroken en is de inhoud ervan over den vloer verspreid. Dit grondig onderzoek heeft voor de nachtelijke bezoekers, zooals voor speld was, weinig resultaat opgeleverd. Een GUSTAVE ROTH Flinke punten- overwinning op Witt B e r 1 ij n, 29 Oct. (A.N.P.) In het Ber- lijnsche sportpaleis werd gisteravond voor 10.000 toeschouwers de wedstrijd gebokst om het wereldkampioenschap in het half- zwaargewicht tusschen den Belgischen ti telverdediger Gustave Roth en den Duit- schen uitdager Adolf Witt. De wereldkam pioen heeft zijn titel op waardige wijze verdedigd. Met een flinke en volkomen ver diende puntenoverwinning bedwong hij den Duitschers aantal postzegels is slechts de buit geweest waarmee men zich tevreden heeft moeten stellen. Bij de buren, waar ook een bezoek gebracht is, wordt een zilveren horloge en een gulden vermist. Landbouwer ernstig met een mes gewond. Woensdagavond heeft te Nistelrode een ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij zoo stevig van het mes gebruik werd ge maakt, dat een 50-jarige landbouwer levens gevaarlijk werd gewond. Omstreeks 11 uur ontdekte de burgemeester, de heer van Hout bij een surveillance door zijn dorp, dat in de Dorpsstraat een man lag uitgestrekt, die hevig bloedde en in bewusteloozen toestand verkeerde. Het bleek te zijn de 50-jarige gehuwde landarbeider L. P. uit Nistelrode. De man gaf weinig teekenen van leven. De burgemeester, die de politiediensten in zijn uitgestrekte gemeente van 3100 zielen alleen moet verrichten en verstoken is van politieambtenaren, waarschuwde onmiddel lijk dr. Bouman, die spoedig op de plaats des onheils verscheen. De geneesheer con stateerde dat, het slachtoffer met een mes in de linkerbovenann een diepe snede was toegebracht, waarbij de slagader was door gesneden. Het slachtoffer verloor zeer veel bloed. P. werd naar het liefdes gesticht ter plaatse overgebracht. Burgemeester van Hout stelde onmiddel lijk een uitgebreid onderzoek in, en verze kerde zich daarbij de hulp van den rijks veldwachter v. d. Vijver uit het naburige Heesch. Uit het onderzoek kwam aan het licht, dat verscheidene personen, onder wie de getroffene, dien avond enige café s had den bezocht. 1 oen het gezelschap reeds onder den invloed van sterken drank verkeerde, was men in het café v. d. Akker aangeland. De hoofden waren toen zeer verhit en wel dra ontstond oneenigheid, welke naar het schijnt in een verwoede vechtpartij is ont aard. De burgemeester kreeg zooveel aawijzin- gen in handen, dat gistermorgen tot arresta tie kon worden overgegaan van den 62-jari- gen landbouwer P. v. d. W., eveneens af komstig uit Nistelrode. De verdachte is in het politiebureau opgesloten en aan een verhoor onderworpen. In den loop van den dag zijn nog meer per sonen, die in het bewuste gezelschap hebben verkeerd, verhoord. Het slachtoffer, dat nog niet buiten le vensgevaar is, zou, naar wij vernemen, niet gunstig bekend staan. De verdachte daaren tegen geniet ter plaatse een goede reputatie. Het onderzoek in deze zaak is nog in vol len gang en wordt met kracht voortgezet. Auto rijdt trottoir op. Twee slachtoffers. Gistermiddag omstreeks kwart voor vier is in de Sportlaan te 's Gravenhage een groote vrachtwagen welke moest uitwijken voor 'n fietser die uit de Zwaluwjpan kwam, het trottoir opgereden, met het gevolg dat een aldaar wandelende dame, mevrouw van W. uit de Goudsbloemlaan en haar dochtertje werden aangereden. Beide slachtoffers zijn naar het Roode Kruis ziekenhuis vervoerd. Het meisje had slechts kneuzingen en ontvellingen opgeloo pen, doch de moeder was er erger aan toe. Zij verkeerde gisteravond nog steeds in be wusteloozen toestand, zoodat zij vermoedelijk een zware hersenschudding heeft opgeloopen. De wedstrijd, die over 15 ronden werd gebokst, begon al niet bijzonder gelukkig voor den Duitscher. Hij was niet op de snelheid en soepelheid van Roth bedacht en zijn harde swing, die op den kaak van den wereldkampioen bedoeld was, sloeg een gat in de lucht. En zoo ging het ongeveer de geheele partij door. Roth was de in uitste kende stijl boksende tacticus,-die door zijn soepelheid en prachtig voetenwerk de mees te, zeer harde slagen van den Duitscher kon ontwijken. Witt kreeg eenvoudig geen gelegenheid zijn harde en gevaarlijke sloo- ten te plaatsen. De Belg was steeds iets sneller. De eerste drie ronden waren voor Roth. Ook in de vierde ronde wist de we reldkampioen in het voordeel te blijven. Hij zocht en vond voortdurend openingen in de dekking van den uitdager, waardoor hij zuiver en hard stootte, een harde link- sche sloot het oog van Witt. In de vijfde ronde echter veranderde het aspect van den strijd. De Duitscher kwam vervaarlijk opzetten en met een zeer harde linksche trof hij Roth op de kin. De we reldkampioen ging tegen den vloer. De Zwitschersche scheidsrechter begon te tel len, maar de titelverdediger kwamweerover eind en kon deze ronde uitboksen. De Duitscher verzamelde hierin een aantal punten. Ook in de zesde ronde had Roth zich nog niet geheel hersteld, doch de Duitscher yvist hieruit geen voordeel te trekken. In de zevende ronde echter bokste Roth weer op volle kracht. Hij betrok vooral z'n gevarlijke linksche in het ge vecht en was zoowel technisch als tactisch de meerdere van den uitdager. In deze ron de en ook in de zevende en achtste verza- Thee wordt niet opnieuw duurder Goedkeuring van de regeering gold voor de vroegere verhooging In aansluiting op het bericht inzake de goedkeuring van regeeringswege van de ver hoogde theeprijzen, kan nog worden gemeld, dat het hier betreft de reeds plaats gehad hebbende verhooging van 10 cent per pond. De detailprijzen zullen dus niet weder ver hoogd worden. Maar er kwam toch een ongeluk van. Emmen, 29 October. Bij den onbewaak- ten overweg op den sterrenkamp te Emmen is gisteravond een ongeluk voorgevallen, waarbij de bakker G. D. uit Emmerscheiden- veen ernstig werd gewond. Toen de trein uit de richting Zwolle, welke om 17.18 te Emmen aankomt, den overweg naderde, kwam D. met zijn motorbakfiets van de Angeloerdijk. Hij heeft blijkbaar gedacht vóór den trein te kunnen passeeren, het geen hem ook inderdaad gelukte, hoewel hij rakelings voor de locomotief den overweg overging. Hij moet van de omstandgiheid, dat hij op het nip- pertje aan den botsing ontkwam zoo geschrokken zijn, dat hij bewusteloos van zijn rijwiel viel, dat door een tuinhek tegen de pui van een nabij- staande woning kwam en daar tot stilstand. Dr. van Zanten, die spoedig ter plaatse was, constateerde, dat D. zware inwendige kneuzingen en een nierbloeding had gekre gen. Hij werd bij nabijwonenden binnenge dragen en mag niet verder vervoerd wor den. De trein is doorgereden. MEISJE DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag omstreeks half drie is in de Fuchsiastraat te 's-Gravenhage een 9-jarig meisje, dat met haar autoped, plotseling van het trottoir af, den rijweg opging, door een passeerenden vrachtauto overreden. Het slachtoffer, de 9-jarige W. Z. uit de Goudènregenstraat is met inwendige kneu zingen naar het Roode Kruis-ziekenhuis vervoerd, waar zij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. DREIGENDE SCHEEPVAARTSTAKING IN AMERIKA. Een schcepvaartstaking die het geheele scheepvaartbedrijf aan de Westkust van Amerika dreigt stil te leggen, schijnt onver mijdelijk niettegenstaande de burgemeester van San Francisco, Angelo Rossie, nog een beroep wil doen op President Roosevelt ora persoonlijk te intervenieeren. BINNEN KORTEN TIJD BRANDEN IN DRIE ENGELSCHE VLIEGSCHOLEN. Kwaadwilligheid niet uitgesloten. In vijf dagen tijds is Dinsdag voor de der de maal brand uitgebroken in een luchtha ven thans te Sywell, nabij Wellingborough. Zaterdag zijn te Brooklands 7 vliegtuigen en Dinsdag te Witney, Oxfordshire, 3 vliegtui gen door brand vernield. De politie acht het niet uitgesloten, dat kwaadwilligheid in het spel is. ADOLF WITT. melde hij een flink aantal punten. In de negende ronde begon Witt teekenen van vermoeidheid te toonen. Roth wist dit uit stekend uit te buiten en tegen het einde van deze ronde was het de Duitscher die tegen de planken werd gezonden. De we reldkampioen beheerschte het gevecht toen geheel. Uitstekend vechtend verzamelde hij ronde na ronde een groot aantal punten, terwijl de Duitscher hoe langer hoe slech ter ging boksen. In de voorlaatste ronde probeerde Witt wel zijn tegenstander aan te vallen, doch hij kon niet meer. In de laatste ronde kwam Roth nog eens opzet ten en tot tweemaal toe ging de Duitscher neer. Dat hij tenslotte tot het einde uithield pleit voor zijn incasseerings- en uithoudings vermogen. Totaal uitgeput sleepte Witt zich na den laat sten gongslag naar zijn hoek. Roth had zijn wereldtitel op waardige wijze verdedigd en behouden.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5