e 1*1*011 DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Staatsgreep in Irak Jim Mollison is Duitschlaodwenscht koloniën op Croydon geland De incidenten te Formosa. Minister Salengro geen deserteur Belangrijke rede van Buifenlandsch Overzicht Göring's schrale troost voor het Duitsche volk Avondkleeding ZATERDAG 31 OCTOBER 1936. 80e Jaargang. No. 10101. Uitgoye der N.V. v.k Tropmon Co. Schogen. Zonder bloed vergieten ver- loopen C a r o, 30 Oct. (A.N.P.)Het ge rucht doet hier de ronde, dat te Bag dad een militaire staatsgreep is on dernomen. Het gerucht schijnt door later ontvangen berichten te worden bevestigd, doch bijzonderheden ont breken nog. Regeeringsgebouwen gebombar deerd. Minister-president af getreden. L o n d e n, 30 October (A.N.P.)Thans ssijn ook hier berichten binnengekomen om trent een staatsgreep, die zich gisteren te Bagdad heeft afgespeeld. Volgens deze berichten is de minister-pre sident onder druk van het leger afgetreden, en is reeds een nieuwe regeering gevormd. Se staatsgreep zou zonder bloedvergieten in zijn werk gegaan zijn, en te Bagdad moet het rustig zijn. Uit Cairo wordt gemeld, dat volgens daar oratvangen berichten vliegtuigen gisteren bo ven Bagdad strooibiljetten hebben uitgewor pen, waarin werd geëischt, dat de regeering zou aftreden. Twee uur later keerden de vliegtuigen terug en gingen zij over tot het bombardeeren der regeeringsgebouwen. De minister-president diende hierop zijn ontslag in. 26 Personen gewond. Uit Bagdad wordt door Reuter nader ge meld, dat door het aftreden van het kabinet- Haejimi voorkomen is, dat de troepen naar Bagdad oprukten. De troepen waren te Quaraghan, 110 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad, geconcentreerd voor het houden der jaarlijksche manoeuvres In de pamfletten, die door vliegtuigen boven de stad werden uitgeworpen, werd gezegd, dat het leger zijn geduld had verloren door het optreden van het kabinet. De bommen, die later in de omgeving der ministeries werden geworpen, richtten wei nig materieele schade aan, maar 26 perso nen moesten naar een ziekenhuis gebracht worden. Alle winkels zijn gesloten; de stad is echter rustig. Men meent te Londen, dat de nieuwe re geering een soepeler houding tegenover het leg-er zal aannemen, zoodat men zelfs in ze keren zin zou kunnen spreken van een soort militaire dictatuur. Niettemin meent men, dat Irak niet agressief tegen andere mogendheden zal optreden; de nieuwe .re geering heeft reeds den wensch uitgespro ken, de bestaande vriendschappelijke be trekkingen met Engeland te handhaven. Het staat wel bijna vast, dat Bekr Sindki de Acfor intellectures van de revolte is. Groote betoogingen in het Ber- lijnsche Sportpaleis. Redevoe ring van dr. Goebbels. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van den Gouw Berlijn heeft de N.S. D.A.P. gisterenavond in het Sportpaleis een groote betooging gehouden, waarin de leider van den Gouw, Rijksminister dr. Goebbels in een redevoering o.m. heeft gezegd, dat van Augustus 1932 tot begin 1933 ieder oogenblik de beslissing kon vallen of Duitschland de finitief tot het bolsjewisme zou vervallen, of dat het in de nationaal socialistische be weging en door haar staatsleiding een nieu we mogelijkheid zou kunnen vinden tot orga nisch en staatspolitiek leven. De Rijksdag brand was de laatste fase in den strijd. Wij hebben, aldus Goebbels, de regeeringen van de anarchie ter zijde gesteld. In het buiten land, vooral in de landen welke zelf door het bolsjewisme bedreigd worden, heeft men dat veelal niet begrepen. De geest van den na tionaal socialistischen wil tot opbouw kan het buitenland niet begrijpen, omdat het van het nationaal socialisme vaak slechts den buitenkant en niet den kern «et. Het was een sisyphusarbeid, welke wij hebben gepresteerd. Rijksminister Goeb bels wees nog op de noodzakelijkheid voor Duitschland van een sterke weermacht. Hij zeide, dat deze weermacht niet is opge bouwd om oorlog te voeren, maar om den vrede te bewaren. Versailles is dood. De ketenen zijn gebroken. Duitschland is weer een groote mogendheid gewoi'den. Na gewezen te hebben op het be lang van 't vierjarig plan voor de grondstoffenvoorziening, zeide Goebbels dat „wij onzen strijd om onze koloniën evenmin zullen opge ven". „Wanneer wij geen grondstof fen hebben, moet men ons deel laten hebben aan de schatten der wereld. Men klaagt, dat de crises ter wereld toe nemen, maar zij nemen toe, omdat men, aldus dr. Goebbels, niet bereid is er de oorzaken van weg te nemen. Wij hebben geen gedachte van revanche." De Engelsche matrozen waren niet dronken. Naar aanleiding van de Japansche be richten over de incidenten bij het Britsche vlootbezoek aan Formosa wordt er te Lon den de aandacht op gevestigd, dat uit een door vlootautoriteiten ingesteld onderzoek is gebleken, dat de drie matrozen, die we gens dronkenschap naar een politiebureau werden gebracht, volkomen nuchter waren. Mén voegt hieraan toe, dat er geen be zwaar tegen het instellen van een uitvoe rig onderzoek en tegen het opleggen van straf, indien bewezen wordt, dat een Britsch onderdaan zich aan een overtreding heeft schuldig gemaakt. De Britsche regeering heeft er Tokio op gewezen, dat drie ma trozen slecht door de politie zijn behandeld. En de laatste twee jaar zijn meer klachten over de wijze van optreden der Japansche politie gehoord. De tekst van het lange procesverbaal der commissie welke belast was met het onder zoek van het militaire dossier van minister Salengro, is thans gepubliceerd. Het proces verbaal eindigt met de mededeeling, dat uit het onderzoek der stukken gebleken is, dat de soldaat Salengro bij vonnis, bij verstek geveld door den krijgsraad der 51ste divisie op 20 Januari 1916, welk vonnis 'n definitief karakter draagt, werd vrijgesproken. Het proces-verbaal is onderteekend door twee vertegenwoordigers der oud-strijders. Gelijk men weet, heeft dit onderzoek plaats gehad naar aanleiding van de beschul diging' door het blad „Grlngoire" geuit, als zou minister Salengro tijdens den wereld oorlog wegens desertie door den krijgsraad ter dood zijn veroordeeld. (Red.) Het proces-verbaal is vergezeld van een be geleidend schrijven van den chef van den generalen staf, Gamelin, aan den minister van oorlog, waarin hij dezen mededeelt zijn taak in deze kwestie hiermede als geëindigd te beschouwen. Een diplomatieke zending? Lord Londonderry, de vriend van von Ribbentrop, bij Hitier. Rijkskanselier Hitier heeft den vroegeren Britschen minister van luchtvaart Lord Lon donderry en diens echtgenoote ontvangen. Tevoren hadden de gasten een bezoek ge bracht aan Goering. Lord Londonderry in Parijs. Lord Londonderry, voormalig Engelsch mi nister van luchtvaart, is gisteren per vlieg tuig uit Berlijn te Parijs aangekomen. Mussolini verwacht In welingelichte politieke kringen verze kert men, dat de rede, (li eMussolini mor gen te Milaan zal uitspreken, van groote internationale beteekenis zal zijn. Men ge looft, dat het vraagstuk van de bestrijding van het communisme het belangrijkste deel der rede zal zijn. De rede zal in het Duitsch worden heruit gezonden door Oostenrijksche en wellicht ook door Duitsche stations. Op het oogenblik wordt overwogen, of ook een Fransehe en Engelsche vertaling per radio verspreid zal worden. EEN KAMPIOENKIP. De wereldkampioen in het eierleggen is gebleken een witte leghorn te zijn in het staatshoenderpark Acmori in Japan. De kip heeft nl. het recordaantal van 360 eieren in een jaar gelegd. De kampioenhen is het eigendom van een boer in de prefectuur Yamagata, die haar had ingezonden naar het staatshoenderpark, waar een „legwed- strijd" georganiseerd was. Record verbeterd. In 10 uur van kust tot kust. Direct door naar Kaapstad? Jfcn Mollison is gisterochtend 9.56 uur op het Londensche vliegveld Croydon geland. Hij verbeterde op zijn vlucht het record van Merrill en Richman, dat 18 uur bedroeg, met 5 uur. Na Mollison's geslaagde oceaan- vlucht. „Drommels vermoeid whiskey-soda en rust". Bij zijn aankomst op Croydon werd Molli son in uitgeputten toestand uit zijn machine geheschen. Hij leunde zwaar op den vleu gel van het toestel, toen hij de gebruikelijke vragen van den douanebeambte beantwoord de, waarop hij waggelend zijn weg zocht door de menigte, die „good old Jim" schreeuwde. Mollison deelde nog mede, dat hij in tien uur van kust tot kust was gevlogen. Mid den op den Oceaan had hij een uur lang in een cirkel gevlogen, om te trachten het ijs, dat zich op de vleugels had afgezet, kwijt te raken. Naar hij voorts mededeelde, zal hij mis schien binnen een dag vérder vliegen naar Kaapstad. Ik ben, zoo zeide de vlieger overigens nog, drommels vermoeid en het eenige wat ik wil is een whiskey-soda en rust. Hij weigerde over zijn vrouw te spreken. Mollison heeft meestentijds op een hoogte van 5.000 meter gevlogen. Voor het vertrek van New Foundland verklaarde hij zich hoogst znuwachtig te voelen „alleen om dat de weerprofeten zoo pessimistisch wa ren". UITVOER VAN VARKENS UIT LITAUEN. De vereeniging van slachterijen „Maistas" deelt mede, dat in den loop van de vorige week 113.000 kg. bacon en 20 kisten vleesch- oonserven naar Klaipeda zijn verstuurd met bestemming Engeland. Eveneens werden in dezelfde week 338 vette varkens naar Rus land en 1663 vette varkens naar Duitschland afgestuurd. Is de „Sch. 179" vergaan? Nog steeds geen zekerheid. Op zoek naar het wrak. Vergeef, sche reis van de „Bresveertien". Een gure herfstmorgen, een koude, natte wind scheert over het pas zoo onstuimige water van de buitenhaven van IJmuiden, alles., vervaagt door den mist, die over het water hangt. Maar toch gaat de „Bree veertien" een dienstboot van de N.V. A. Vol- ker's Aannemingsmaatschappij van open bare werken, voor dit doel welwillend door deze firma beschikbaar gesteld, naar bui ten om een onderzoek in te stellen naar 't wrak, dat nu al eenige dagen voor de ha ven van IJmuiden drijft. Men zal trachten de angstige geheimzinnigheid, die dit wrak omhult te ontsluieren. Men hoopt een einde te kunnen maken aan de onzekerheid, die nu al eenige dagen leeft in de harten van zoovele Scheveningers, wier verwanten zijn uitgevaren met de „Sch. 179". Is het het wrak van de „Sch. 179"? Of is er nog een ander vaartuig dicht bij de ha ven van IJmuiden verongelukt? Men hoopt hierop spoedig een antwoord te kunnen geven. Aan boord van de „Breeveertien" bevinden zich de heeren J. Seyffert, rijkshavenmees ter van IJmuiden, A. van Wijngaarden, di recteur van de firma Volker en ook de heer G. Blok, uit Scheveningen, een magazijn bediende van de firma Frank Vrolijk, de reeder van de „Sch. 179", die zal onder zoeken of zich aan de wrakstukken herken- ningste'ekens bevinden. De heer Blok is met alle onderdeelen van de schepen van de reederij bekend. En licht vindt men iets, dat hem in staat zal stellen Ja of neen te zeggen. De storm is gaan liggen, maar er staat nog een felle bries en de buitenhaven is nog vol deining. Een honderd meter van de Noor- derpier stopt de „Breeveertien" even. Daar ligt de „Soh. 68", een mast, een stuk van een gaffel, een stag, en daar omheen flarden van de vleet, dat te alles, wat er van de „Scb 68" te zien is. Wij gaan de haven uit, de zee is verre van kalm en de „Breeveertien" danst on rustig op de golven. Nu en dan verdwijnt de kop onder water en komt een golf over het schip. Boven het gestamp van de ma chine uit, klinkt het eentonige geloei van den misthoorn, die den schepeling den weg naar de veilige haven moet wijzen. Maar geen schip is er te zien. Een log ger, die voor ons uit de haven verliet, is spoedig in den mist verdwenen. Nog slechts enkele minuten is de „Breeveertien" buiten of om haar heen is niets meer te zien, dan de woelige golven, die hooger worden, naarmate we verder op zee komen. Steeds weer boort de „Breeveertien" haar steven in de witte kruinen. Zoo gaan we een half uur lang zeewaarts springend en danzend over de golven. Ka pitein Heiemig laat de machine stoppen, vele paren oogen turen over de zee, maar zoover het oog reikt, is er niets te zien Dit is trouwens niet heel ver, want de mist blijft hangen en op een paar honderd meter van ons af vervaagt alles in den nevel. Een logger vaart dicht langs ons, haven- waarts. Slechts even blijft hij zichtbaar. Een tijd lang laat de kapitein de machine stoppen en blijven allen rondkijken, maar noch de brulboei, noch het wrak, dat ge zocht wordt, is te zien. Het is hopeloos werk. Het geluk moet ons dienen, willen wij succes hebben. Maar dit laat ons in den steek. Een half uur lang blijft de „Breeveertien" ronddobberen in de buurt, waar de brulboei ongeveer moet lig gen, maar er is niets te zien. Jammer voor de moeite, jammer voor den heer Blok en voor allen, die met belang stelling het resultaat van dit onderzoek hebben afgewacht. De onzekerheid blijft voortduren. De ont knooping van het drama laat nog op zich wachten De „Breeveertien" keert terug, nu voort gestuwd ■Kloor de landwaarts loopende zeeën Het valt niet mee de pieren terug te vin den. Zekerheidshalve wordt er nog even gelood. Wij zijn op zes vaam water. Als dan eindelijk de loodsboot uit den nevel opdoemt, komt ook spoedig de Zui- DE ECONOMISCHE TOESTAND SLECHT. TERUGKEER TOT DE PERIODE VAN DEN GROOTEN OORLOG. Zooals we de vorige week in een overzicht schreven heeft Hitier, Göring de opdracht gegeven, om in den tijd van vier jaar, Duitschland economisch onafhankelijk te maken van het buitenland. Het zal geen ge makkelijke taak zijn en bovendien een taak, die alleen te volbrengen is door een figuur, die de sympathie heeft van het volk. ,Want", zeiden we, van het Duitsche volk zulen veel en zware offers gevraagd worden, om het door Hitier gestelde doel te bereiken." Goring heeft zijn taak meteen aangepakt en in ons nummer van gisteren heeft men kunnen lezen, hoe hij zich gericht heeft tot het Duitsche volk en begonnen is met het voor te bereiden op de eerste offers, terwijl hij daarbij tevens naar voren heeft gebracht dat hij, en Hitier, geen boter meer gebruikt, want „vet maakt den buik dik", zoo drukte Göring het realistisch uit en „kanonnen ma ken het land sterk." In het „Hbl. van gisterenavond vinden we een beschouwend artikel, gewijd aan de boodschap van Goring Wij ontleenen hieron der daaraan het een en ander. Op 1 Februari 1933 heeft Hitier voor de radio aan het Duitsche volk een proclamatie voorgelezen, waarin hij niet minder dan twee viex-jaarsplannen tegelijketijd heeft ont vouwd, zegt het blad. Het eene behelsde: red ding van den Duitschen boer voor het behoud van de voedselvoorzieining en zoodoende van de levensvatbaarheid van het volk; het andere: redding van den Duitschen arbeider, door een geweldigen en breed opgezetten aan val op de werkloosheid. Binnen vier jaar moet de Duitsche boer, luidde het program, aan den ondergang onttrokken zijn. Binnen vier jaar moet de werkloosheid definitief overwonnen zijn. De vier jaren zijn nog niet om, er scheiden ons nog drie maanden van het eind van dit tijdvak, maar er kan niets Het non-interventie ver drag geschonden Echter ten gunste van beide partijen. Nadat nog verscheidene andere sprekers in het Engelsche Lagerhuis het woord had den gevoerd verklaarde de leider van de Labour, Attlee, dat zijn partij tot de slot som was gekomen, dat de niet-inmenging was mislukt en derhalve moet worden op gegeven. Namens de regeering antwoordde Baldwin, dat het moeilijk is een juist beeld te krijgen van de feiten, doch de regeering heeft den indruk dat het verdrag weliswaar is ge- schonden, doch ten gunste van beide partijen en niet in ernstige mate. De regeering acht een wijziging van de Britsche politiek niet gerecht vaardigd. derpier in zicht, even later de Noorderpier En dan is de „Breeveertien" weer binnen, na een vergeefsche reis Het bij Castricum waar genomen wrak De „Neeltje Jacoba" onverrich- terzake teruggekeerd. De motorreddingboot „Neeltje Ja coba", welke gisterochtend om kwart voor tien is uitgevaren om een on derzoek in te stellen naar een wrak, dat in de buurt van Castricum zou zijn gesignaleerd, is gisteravond om half zeven onverrichterzake teIJmui den teruggekeerd. Men heeft de geheele omgeving af gezocht, doch er is niets gevonden. Het zoeken werd bemoeilijkt door het mistige weer. Nader uit IJmuiden: De pogingen om zekerheid te krijgen over het wrak, dat vier mijl uit de kust bewes ten Castricum in zee is gesignaleerd, met de kiel naar boven en dat derhalve gevaar lijk voor de scheepvaart zou zijn, zijn nog niet opgegeven. Nadat de „Neeltje Jacoba" de te IJmuiden gestationneerde motorreddingboot van de Noord- en Zuidhollandsche reddingmaat schappij gister den geheelen dag tusschen IJmuiden en Camperduin de zee had afge zocht, en onverrichterzake huistoe moest gaan, is besloten, dat deze reddingboot ook heden Zaterdag, zee zal kiezen, om hetzelf de gebied af te zoeken, terwijl de motorred- dingboot „Dorus Rijkers" van den Helder tot Camperduin naar het werk zal speuren. Men heeft medewerking gekregen van den marine vliegdienst, waarvan eenige water vliegtuigen uit het kamp „De MoS" assis tentie zullen verleenen bij het afzoeken van de zee, om, wanneer zij iets ontdekt hebben, daarvan aan de reddingbooten kennis te geven; tegen zijn, reeds thans de voorloopige balans op te maken. Wat het boeren vraagstuk betreft strijdt Darré, de minister van land- bouwt nog steeds 'n moeilijken strijd met den Duitschen landbouw jT om hem te dwingen in het economisch gareel te gaan, dat Hitier voor hem heeft uitgedacht; dit probleem is nog onopgelost, al kan Darré ook op een gedeeltelijk succes wijzen. Wat de redding van den Duitschen arbeider betreft, Hitier heeft weliswaar bij decreet de werkloosheid opgeheven, hoofdzakelijk door het inrichten van werkkampen en het doen uitvoeren van militaire werken, maar of hij daarmee den Duitschen arbeider heeft gered, zal de toekomst nog moeten leeren. Er blijven hier vraag- teekens. Göring heeft bij de openbare propaganda- distische introductie van zijn vier jaar plan, kernachtig geillustreerd, wat er aan de red ding van den Duitschen arbeider nog ont breekt. Hij heeft openlijk toegegeven, dat de economische toestand van het land slecht is, nog slechter dan men aan nam. Hij heeft het in het vooruit zicht gesteld, dat het zich nog vier Jaar lang zal moeten otnhouden, van N de luxe van boter en vleesch, waar aan reeds sedert lang gebrek heerscht. H-at eindresultaat zal ook hier eerst kun nen bewijzen, dat het rooskleurig verschiet, dat Göring het Duitsche volk opent, inder daad geprezen mag worden. Twijfel is ech ter gerechtvaardigd, omdat Hitler's uitgangs punt is, niet een gezonde economie, die op een vrij ruilverkeer is gericht, maar op autarkie, die in de eerste plaats de mili taire behoeften van den staat tot uitgangs punt kiest. Duitschland verkeert thans offici eel weer in de periode van den grooten oorlog toen, „durchhungern" het parool was. Het Duitsche volk heeft toen ontzaglijke offers ge bracht, tot het niet meer kon. Tot welke hoogte zal het thans moeten offeren, en in staat zijn te offeren? Het blad meent dan ook terecht, dat de troost, die in de boodschap van Göring tot het Duitsche volk uitgaat, voorloopig schraal is. Ten aanzien van de beschuldiging tegen Italië inzake de balearen verklaarde Baldwin, dat de regee ring dit onwaar acht. Tenslotte zeide Baldwin, dat iedere maand, gewonnen voor den vrede, gewon nen is voor een goede zaak. De zitting werd opgeheven, zonder dat over de debatten werd gestemd. KIJKEI IJ OOPE II tij C LOECK Moderne foto's en vergrootingen VAN BUITENGEWONE KWALITEIT. Geopend behalve 's Maandags dagelijks, ook 's Zondags tot n.m. 8 uur. Het is zeer gewenscht, bestellingen BESTEMD VOOR SINT NICOLAAS ZOO SPOEDIG MOGELIJK op te geven. Geen verhoogde prijzen. Fotogr. Atelier Arpad Moldovan NIEUWE N I E D O R P OPNIEUW STAKINGEN IN FRANKRIJK. Fabrieken en werkplaatsen bezet. De bootwerkers, kraandrijvers en kantoor bedienden van een bedrijf in de Parijsche haven Austerlitz zijn in staking gegaan en hebben de werkplaatsen bezet Verder staakt het personeel van ongeveer 40 parapluiefabrieken. Tenslotte deelt de „Petite Gironde" mee, dat te Lavelanet, Ariege en drie andere plaatsen het perso neel van textiel-fabrieken in staking is ge gaan. Hierbij zijn ongeveer 2000 werklieden betrokken. Groote staking in de automobiel industrie. Tengevolge van het ontslag van een ar beider is het personeel van de fabrieken van Renault, Peugeot en Citroën gisteren in staking gegaan. SMOKING, JACKET, naai maat gemaakt, vanaf t 37.—, Moderne snit. Herman Nijpels' Kledingmagazijnen DEN HELDER.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1