STROOPER Langendijker Groentenveilingen Kunnen in liet Geestmer- ambacht soja-boonen worden geteeld? D Hoesten verkoudheid I Feuilleton De winterkool wordt binnengehaald slapte aan de veilingen hoop en verwachting - vooruitziohten slecht minder aanvoer van aardappels lage prijzen slechts voor de ver schillende koolsoorten veel van het aangevoerde draait door veel te lage prijzen bloemkool valt ook tegen weinig aanvoer groene kool uien ook al lager in prijs peen laag bieten idem aan voer van snijboonen rammenas laag andijvie draait bijna alle door aanvoer rapen rammenas laag idem druiven tomaten stationnair te lage prijs. Koolhalerstijd drukte op de akkers, slapte aan de veilingen. En een tijd van ho pen en verlangen voor de tuinders. De win- terkool wordt binnengehaald en daarmee een tijd van werk en zorgen. Als het dezen winter maar eens flink gaat vriezen, hoorden we verschillende bouwers zeggen. En voor dat verlangen is alle reden. De reeks van jaren, waarin de koolbouw hier wordt uitgeoefend heeft wel geleerd dat goede prijzen voor de winterkool vooral dan mogen worden verwacht, als het in werkelijkheid winter is. Slappe, zachte win ters gaven wel veel werk, doch meestal slechte prijzen. Wat het eerste betreft, zijn de vooruitzichten gunstig, daar de kwaliteit van de kool over 't algemeen, goed tot zeer goed is. Als men daarbij in oogenschouw neemt, dat er goed geteeld wordt, dan kan worden vastgesteld, dat er dezen winter veel en goede kool in de boeten aanwezig zal zijn. Het klinkt eigenaardig, dat onder der gelijke gewenschte omstandigheden de voor uitzichten alles behalve rooskleurig zijn. Veel kool en dat in een tijd, waarin de handelsbelemmeringen er vóór waken, dat er veel naar het buitenland gaat, terwijl in het binnenland op verre na niet alles kan worden geplaatst. Bij een strengen winter, als in het buitenland werkelijk gebrek ont staat aan groenten, is het mogelijk, dat die belemmeringen wat losser worden aange haald en ontstaat de kans. dat Langendijk zijn kool kwijt raakt tegen redelijke prijzen. Maar andersWe kunnen slechts het beste hopen. De loop van zaken aan de vei lingen is op het oogenblik van dien aard, dat de niet hoog gespannen verwachtingen voor den komenden winter voedsel vinden in wat op onze markten de laatste weken omgaat. Het is er weer een treurige boel. De tuinders worden wel zwaar beproefd Mogen de werkelijke uitkomsten beter zijn, dan de vooruitzichten! De aanvoer van aardappelen was al weer geringer dan de vorige week. Gewone Schot sche muizen werden nog slechts te Noord- scharwoude aangevoerd. Ze brachten f 1.10 fl.50 op, met een enkele uitzondering daarboven. Bonken deden het beter er werd f2.40f2.80 voor betaald. Bevelanders wer den voor f 1.60-f 1.70 verkocht, blauwe aard appels voor f 1.60. Eigenheimers werden met f2.10f2.20 betaald, sommige partijtjes daar iets boven of beneden; blauwe Eigen heimers brachten f 1.90—f2.30 op. Voor drielingen werd f 1.20—f 1.90 betaald. Slecht ging het deze week met de roode kool. Of schoon de aanvoer nog geringer was dan vorige weken, draaide nu zelfs een gedeelte door. Een deel werd voor fl verkocht. De sorteering van 1 a 2 kilo werd voor fl.50— f 1-70 verkocht met uitzondering van enkele partijtjes, die er iets boven uit liepen. De zwaardere kool, goede kwaliteit, bracht f 1.10f 1.40 op. Ook met de gele kool was het zeer bedroevend gesteld. De noteeringen lagen tusschen f 1 en f 1.30. Een gedeelte was onverkoopbaar. Verreweg het grootste gedeelte bracht niet meer dan f 1. op. De gang van zaken voor de witte kool viel ook tegen. Blijkbaar hebben de zouters niet zoo veel meer noodig, of is er nog voldoende contractkool ter beschikking. In elk geval was een groot deel niet te verkoopen. Als er maar iets aan mankeerde, kwam ze voor aankoop niet eens in aanmerking. Veel werd als koevoer aangekocht. Wat ver kocht werd, bracht in hoofdzaak 80 cents op; soms enkele centen meer. De aanvoer van deze koolsoort was ook deze week nog groot. Bovendien werd er ook nog heel wat Deensche witte kool geveild, waarvan ook een deel voor zuurkool werd verwerkt. Ook voor deze kool werd een zeer lage prijs be steed, al kon ze dan ook zoo goed als alle worden verkocht. De hoogste noteering van deze kool was f 1.30. Overigens bracht ze 80 cent tot f 1.20 op. Groene kool kwam er maar weinig meer. Niettemin waren de prij zen laag. De mooiste bracht f2.30—f3 op; overigens f 1.80—f2.10. Met de bloemkool wou het ook niet al te best. De allermooiste Lecerf, eerste soort, werd door f 5.50f 7 xerkocht. Kleinere brachten f4 tot f5 op. De mooiste Reuzen werden voor f 5 tot ruim f6 verhandeld Iets afwijkende brachten het maar tot f4 a f5. Voor tweede soort bloemkool werd fl.50 tot ongeveer, f2 betaald. De aanvoer van uien was kleiner dan de laatste weken. Gedeeltelijk was dit onge twijfeld een gevolg van de lagere prijzen, welke werden besteed. De vraag was niet groot. Alleen voor gele nep was nog al be langstelling. Er is nog f6.50 voor besteed. Overigens bracht ze f4.50 tot ruim f5 op met enkele afwijkingen in verband met de kwaliteit. Voor grove uien werd f 1.401 betaald. Drielingen waren sterk in prijs gedaald en brachten gemiddeld f 1.20—fl.50 op. Middelgroote uien waren ook zeer laag in prijs: bij uitzondering werd f 1.70 betaald; overigens brachten ze f 1.20—fl.50 op. Gro ve breek peen werd voor 70—90 cent, soms voor fl—fl.30 verkocht; kleine bracht 50 a 60 cent op. Grove bieten golden 50 a 70 cent, kleine fl.30f 1.60. Zeer slecht liep het met de andijvie: bijna alles draaide door. Opbrengst al zoo 50 cent, soms 55 cent. De mooiste rammenas bracht f2—2.60 op; ove rigens lag de prijs tusschen f0.80 en fl.70. Rapen werden voor fl.10 verkocht. Een enkel partijtje kassnijboonen kwam nog aan de markt. Er werd f26—f26.40 voor betaald. Druiven waren ook niet duur. Voor Alicante werd f16 tot ruim f21 be taald. Frankenthalers bracht f25.50 op. Ten slotte werden nog tomaten aange voerd. Voor de A-kwaliteit werd f8.50 be steed; B bracht het nog tot f 10.10, terwijl C f5.50—f6.90 wist te bedingen. CC. werd voor f 3 verkocht. INTERESSANTE PROEFNEMIN GEN TE SINT PANCRAS. SUIKER-MAIS, EEN LEKKERNIJ In het Plan-Zeeman, waarover wij ver leden jaar verscheidene artikelen hebben opgenomen, werd ook de mogelijkheid en de wenschelijkheid van een teeltverande ring besproken, ook in verband met de steeds toenemende zelfvoorziening onzer af nemers. Naar ons ter oore kwam, werden door den heer Jb. de Vries te St. Pancras eenige proeven genomen met andere producten, dan tot nu toe hier werden verbouwd. Wij hebben dezer dagen den heer De Vries opgezocht en hem eenige mededee- lingen verzocht over de resultaten van zijn proeven. Wij vroegen den heer De Vries allereerst, hoe hij er eigenlijk toe gekomen was, deze proeven te nemen. Hij antwoordde hierop, al lang voor het publiek worden van het z.g. Plan-Zeeman met wijlen den heer Zeeman over deze plannen te hebben gesproken. Verschillende mogelijkheden, althans verwachte moge lijkheden, werden besproken. Zoo ook de teelt van Soja-boonen, In ons land wordt een groote hoeveelheid soja-boonen ingevoerd voor de bereiding van ■margarine enz. De heer De Vries noemde een hoeveelheid van 130 millioen K.G. Wat je al niet van soja-boonen kunt maken, dat beteekent nogal watl Deze boonen be vatten veel olie en eiwit en het lijstje van uit deze boonen vervaardigde artikelen is lang. Genoemd werden o.m. kunstrubber, slaolie, alcohol voor het aandrijven van motoren, motorolie enz. De soja-boon is al- zoo een veelzijdig artikel. Ik had er, aldus de heer De Vries, al eens over gesproken met den vroegeren rijkstuinbouwconsulent, den heer ir. Haze- loop, doch deze meende, dat deze boonen soort, welke in China en Japan groeit, hier niet kon worden verbouwd. Ik heb het echter geprobeerd en zie hier de resultaten. De heer De Vries toonde ons bruine en groene sojaboonen geteeld op een akker in het Geestmerambacht. De groene ongeveer zoo groot als groene erwten de andere klei ner. Vergeleken bij het zaaizaad ontvangen van het Landbouwproefstation, waarvan nog een hoeveelheid bewaard was, waren de groene even groot als het zaad. De bruine waren over het algemeen niet zoo goed, doch deze zagen er toch behoorlijk uit. Ze waren uitgepoot op een hoogé akker en men had bij den groei last gehad van de droogte. Op lagere grond groeiden de soja- boonen veel beter. De heer De Vries had een zestal soorten boonen ontvangen van het proefstation. Zwarte boonen kwamen echter niet tot rijp heid. De groei bleef er tot het einde in en tenslotte begonnen ze te schimmelen. Ook witte boonen deden het niet. Die verlangen ongetwijfeld een warmer klimaat. Doch de bruine en groene hebben het, de weersomstandigheden in aanmerking ge nomen, goed gedaan. Het is natuurlijk de vraag, of de boonen dezelfde kiemkracht hebben gehouden als het uit China geim- porteerde zaaizaad. Want als men op ge- importeerd zaaizaad is aangewezen, zou het veel te duur komen. Daarom gaat de heer De Vries met zijn proefnemingen door. Wij vroegen of hij ver wachtte, dat er iets in zou zitten voor de tuinbouw in het Geestmerambacht om in de toekomst deze boonen te verbouwen, als vervangproduct voor de kool. Nu, antwoordde hij, het zal m.i. heel wat beter zijn dan de verbouw van haver. De wereldmarktprijs van de sojaboonen is on geveer f6 per 100 K.G. Er is in Nederland een invoerrecht van ongeveer een gulden, zoodat de prijs hier pl.m. 17 per 100 K.G. zou zijn. Gezien de groote invoer bovenge noemd, zou er heel wat kunnen worden ge plaatst. Verder heb je de verwikkelingen in het Oosten. Wat daaruit voortkomen kan, is ook niet te zeggen. We zouden de soja boonen wel eens heel erg noodig kunnen hebben. De heer De Vries herinnerde aan de blok kade ten tijde van Napoleon's overheer- sching. Sinds dien tijd hebben we de sui kerproductie uit bieten en de tabaksaan- plant in Amersfoort, Denk ook maar eens aan de cichoriewortel als vervanger van de koffie. Het denkbeeld van sojaboonenteelt is nu misschien wat vreemd, maar hoe ging het met de eerste tomaten en de bananen? Die moest men ook eerst leeren kennen. Mis schien dat over een zelfde tijd als dit met deze artikelen noodig was, ook de soja boonen burgerrecht hebben gekregen. En misschien wel veel eerder! Henry Ford, de bekende auto-fabrikant, heeft 3000 H.A. sojaboonen geplant en in Duitschland neemt men ook proeven op groote schaal. Daar is 2000 H.A. met soja boonen bezaaid. Waarom zouden wij het hier ook niet eens probeeren? De behandeling van het gewas is gelijk aan die van andere boo nensoorten, zoodat er niets behoeft te worden bijgeleerd door de tuinders. Tot zoover de heer De Vries. Wanneer zal hier eens een flinke proef worden genomen? zal ongetwijfeld een vraag zijn, die velen zich stellen. Suikermais. Al pratende en de verschillende „bewijs nummers" naar de kamer halende, toonde de heer De Vries ons ook een kolf suiker mais. Zelf geteeld. Zooals je weet, zeide hij, wordt er door een heeleboel tuinders voor beschutting tegen de wind mais gebruikt. De mais, welke daarvoor gebruikt wordt, levert echter heelemaal geen voordeel op, behalve dan de beschutting der gewassen. Ik heb een beetje suikermais gezaaid en het resultaat was, dat deze heel goed groeide. Het voordeel van deze suikermais is, dat de onrijpe kolven kunnen worden gebruikt als groente en in de soep heel lekker zijn, terwijl ook als lekkernij, met boter bereid er vele liefhebbers voor zijn. In een ge ïllustreerd tijdschrift stond eenigen tijd ge leden een recept voor de bereiding van zulk een tractatie. Handel is er hier nog niet in, maar in verschillende groote plaatsen kun je ze koo- pen. Het is nu nog een luxe-artikel. In het Westland schijnen ze ook al verhandeld te zijn, dit jaar. Hoe het zij, wij willen niet nalaten de tuinders op de hoogte te bren gen van de resultaten van deze proefne mingen, opdat zij er hun voordeel uit kun nen .trekken. In ieder geval is de vrucht van de suikermais voor velen een delica- 1e waarvoor ongetwijfeld geld is te ma ken. En dat is voor de tuinbouw hoofdzaak. Inmiddels gaat de heer De Vries door met zijn pogingen om iets in het belang van den tuinbouw te bereiken .Wij hopen over eenigen tijd nog eens op de dan ver kregen resultaten terug te komen. Borst inwrijven met Dampo. Pot 90, Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ampO daar lucht Ja van opl of uw linker-richtingaan- wijzer steekt u natuurlijk altoos tijdig uit, voor u 'n bocht naar links neemt Weet u, dat zoo n teeken geen tooverstaf is? En»» dat u dus uw beurt moet afwachten Uit onze Omgeving opmeer Gezellige avond. Zaterdagavond werd in de zaal van den heer J. P. de Baerdemaker een gezellige avond gehouden, georganiseerd door de fe deratie Noord-Holland van Zuivelbewerkers. De groote kolfbaan was gevuld met onge veer 300 personen uit verschillende plaat sen in de provincie. Opgevoerd werd de de Revue in een proloog en twee bedrijven, 18 tafereelen, „Wij brengen U", door Is. Ro- mijn, leider van het Modern Amsterdam's Kleinkunst-Ensemble. Dit gezelschap heeft de bezoekers een mooie avond gegeven, door het keurige spel en de schitterende muzikale medewerking van Wim Wegerif en Rie Vos. Vele mo menten uit deze revue, die het publiek herhaaldelijk beapplaudisseerden, zullen de bezoekers een prettige en leerzame herin nering doen behouden. Het Tweede Kamerlid, de heer P. Hiem- stra, sprak een korte rede uit, waarin hij het verleden, het heden en de toekomst voor de arbeidende klasse belichtte. De heer Tj. Posthumus, fed.-voorzitter, bracht het gezelschap en den spreker dank voor het gebodene en gesprokene en waarbij hij den heer Hiemstra dank bracht voor het vele en de leiding die hij al een reeks van jaren aan de Zuivelbewerkers gegeven had* Ook de heer Romeijn en zijn sympathieke medewerkers huldigde hij voor het voor treffelijke spel. Het was inderdaad voor de federatie een gezellige avond, die zeer ordelijk verliep en besloten werd met een geanimeerd bal. langendijk Met den verkoop van pootaardappelen is het tot nu toe niet geloopen, zooals men wel had gewenscht. Ging de afzet aanvankelijk vrij goed tegen bevredigende prijzen, later is dat anders geworden. Vooral door het op treden van de Duitsche importeurs, die een vrijen handel in den weg stonden, is het langzamerhand minder goed gegaan Op het oogenblik liggen nog belangrijke voorraden onverkocht. Om tot verkoop over te gaan, zijn de prijzen naar het oordeel van vele tuinders te laag. De 5 gelukkigen, die een hoofdprijs wonnen bij de Mica aan Langendijk, wa ren: 1. G. IJff te Oudkarspel, 2. J. van Hout, idem, 3. Nanny Bleek, Noordscharwoude, 4. D. Bruin, idem en 5. P. de de Boer te Zuid- scharwoude. ZUIDSCHARWOUDE. De Vrouwenvereeniging „Onder Ons" zal in Januari een driedaagsche Huisvlijtten- toonstelling houden. 4a Larry streelde zijn pas verworven baard en merkte dien vluggen, maar daarom niet min der scherpen blik niet op. Hij was nogal met zichzelf ingenomen; zfln ontmoeting met Jan had hem er van overtuigd, dat zijn vermom ming voldeed, en er was niets, dat iemand op het denkbeeld kon brengen, dat hij niet de artiest was, waarvoor hij zich uitgaf. Niets dan zijn oogen en wie stelde belang in iemands oogen? Niemand dan superintendant Kaye. Het was zijn vak. Hij had maar een glimp van dien „artiest" gezien, maar dat was genoeg voor hem. Want al was de baard hem onbe kend, de oogen zou hij niet licht vergeten. Superintendant Kaye specialiseerde zich in oogen. Er was maar weinig, wat voor de zijne verborgen bleef. Larry stelde geen belang in den kleinen dikkerd, evenmin als in iets anders in zijn onmiddellijke omgeving behalve zijn baard. Het was een bijzonder goed exemplaar in zijn soort en Larry betastte hem herhaaldelijk, bijna liefdevol. Ook op het oogenblik, dat Brown beneden kwam, was hij bezig, zijn baard te streelen iets wat Brown een tee ken van verwijfdheid vond. Een hoonend lachje verscheén op zijn gezicht, toen hij stil hield om zijn pijp aan te maken. Drie uren rust in een vrij bedompte kamer hadden Brown zoover gebracht, dat hij ruzie zocht, maar daarvan was Larry zich niet bewust. Hij was zich daarentegen wel bewust, dat Brown lucifers zocht, welk feit rechtstreeks verantwoordelijk was voor al het ongemak, dat Brown de eerstvolgende dagen over kwam, want het vestigde zijn aandacht op Brown's handelingen. De detective tastte in zijn zak naar een stuk papier om dat als fidibus te gebruiken vond toevallig den brief, dien Kaye hem even te voren had gegeven. In gewone om standigheden zou hij hem bewaard hebben, maar Brown verkeerde in een geprikkelde stemming en zag in den brief een middel om aan zijn wraakzuchtige gevoelen te voldoen, ffij hield den brief aan den electrischen haard. Een poosje staarde Larry er naar zonder iets te zien, tot hij zich bewust werd van den zin: „Onze vriend Larry is naar het Noor den vertrokken", en ineens herkende hg zijn eigen schrift in die woorden. Hij slaagde er in, niets van zijn verrassing te laten merken, maar van dat oogenblik af verloor hij Brown niet meer uit het oog. Den brief, dien hij zelf den vorigen dag geschreven had, in handen van dezen man te zien, kon voor Larry maar één ding betee- kenen het moest Kaye zijn. Larry vond het een grappig geval, dat hg nu de identi teit van den geheimzinnlgen Kaye doorgrond had, zonder zelf herkend te zijn. Brown had zijn pijp aangemaakt en ging naar buiten. Toevalligerwijs voelde Larry juist ook een dringende behoefte aan frls- sche lucht, zoodat hg opstond en den ver meenden superintendant volgde. Zijn zwierige manier van doen, toen hij in den wagen stapte om Brown langzaam achterna te rijden zou dien waardigen vertegenwoor diger der Wet opnieuw ln hooge mate geër gerd hebben, maar gelukkig voor zijn ge moedsrust zag hg het niet. Niet voordat hg den heuvelrug had beklom men en van den grooten weg afsloeg om het bosch in te gaan. bemerkte Brown, dat Larry zgn wagen geparkeerd had en te voet volgde, maar hij hechtte er geen bijzondere beteekenis aan. Een poosje later keek hg toevalig eens om, en bevond dat Larry's smaak voor landelijke wandelingen no^, steeds samenviel met die van hemzelf. Dat kwam hem toch eenigszins vreemd voor. De volgen de tien minuten wendde hg zich drie keer om. waarbij hg tot de overtuiging kwam, dat de verwijfde baardman hem steeds meer inhaal de, en tevens dat de avond begon te vallen. Een en ander was Brown niet naar den zin. Hij bleef staan en wachtte, tegen een boom geleund, tot Larry bij hem was gekomen. Larry kwam langzaam aangeslenterd. „Mooie avond," meende hij vriendelijk. Dat,was hpt, ma£r Brown had gewichtiger dingen aan zijn hoofd. „Hoor eens," zei hij kortaf. „Hoe zit dat. ben je me aan 't volgen?" „In zekeren zin, ja, geloof ik," zei Larry, „maar ik meen, dat 't hier vrij wandelen is. en dat de gemeente aan meer dan één persoon tegelijk veroorloofd, van het uitzicht te ge nieten." Detective Brown stak zijn kin krijgshaftig vooruit. „Hou maar op met die smoesjes," snauwde hg. „Daar ben ik niet van gediend. Wat moet je?" „Dit!" Brown kwam nooit te weten, wat de an der moest, omdat diens plannen den vorm aannamen van een onverwachten forschen kaakslag, en toen viel de hemel in. Dat was tenminste de indruk, die Brown er van kreeg. In werkelijkheid sloeg hg met zgn hoofd tegen den boom, waartegen hij had staan leunen, en verloor het bewustzijn. Toen hg weer bijkwam, lag hij in een bed in 'n bovenkamer van de portierswoning van „Marke Hous". Behalve dat bed en een stoel, was de kamer ongemeubeld, en de ma neschijn maakte de eenige verlichting uit. Een poging om zich te bewegen deed Brown bemerken, dat hg aan het bed vastgebonden was, en een poging om wat te zeggen, dat hij bovendien een prop in den mond had. Een en ander verschafte hem geen bijzonder ge noegen evenmin als het gezicht van Larry, die rustig Dij hem stond te rooken. Brown trok booze gezichten, en Larry, na zijn sigaret zorgvuldig uitgemaakt te heb ben, liet hem een revolevr zien. „Dit ding," verklaarde hg, „is voorzien van een silencer, en als die zijn naam waar moet maken, zul je vermoedelijk niet in de gelegen heid zgn, er veel van na te vertellen." Brown moest de aannemelijkheid van Lar ry's woorden toegeven: „Als ik zeg „we", dan bedoel ik eigenlijk alleen mezelf, want de eerstvolgende dagen wordt van je verwacht, dat je niet spreken zult zonder mijn toestemming. Daar staat tegenover, dat je zóóveel kunt denken als je zelf wilt." Hij wierp zgn sigaret weg en nam den stoffigen stoel, waarover ng, voor hg er op ging zitten, eerst netjes zijn zakdoek uit spreidde. „Ik veronderstel, Kaye, dat we je tegen woordigheid te danken hebben aan de aan wezigheid van onzen Jan," begon hij gemoe delijk. Een oogenblik was Brown in de war. De ongewone benaming had hem verbaasd, maar toen besefte hij wat er gebeurd was: hij was het slachtoffer geworden van een van de her haalde aanvalen op Kaye's vrijheid en leven. „Daar kon je wel eens gelijk in hebben," antwoordde hij, „maar als je denkt, dat dat zóó maar gaat, vergis je je ieelgk en wie voor den duivel ben jg bijgeval?" „Nou, nou, dat klinkt niet erg geestrijk," hoonde Larry. „Hebben we dan al die jaren een mythe aangebeden, of is de sluwe Kaye eindelijk eens overbluft?" En toen had Brown een helder oogenblik. Het viel hem in, dat maar twee menschen, die in verband stonden met het geval Teyst, er belang bg konden hebben, den supinten- dant vast te houden de Strooper en Larry Wade. Brown schoot, en bevond dat hij raak- geschoten had. „Je ziet er veel beter uit zonder baard, Larry," zei hg. „Veel beter," gaf Larry toe. „Ik veronder stel namelijk, dat je mg al lang kent, hoewel ik jaren vergeefs verlangd heb, jou eens te mogen zien." Brown dacht woedend na, en had weer een helder oogenblik. Als Larry dacht, dat hij Kaye gevangen had. kon de echter Kaye zoo veel te vrijer optreden, en er was een goed middel om Larry in zijn dwaling te sterken. Kaye was vermaard om zjjn voorliefde voor aanhalingen, en als Brown er nu ook een paar kon plaatsen, zou dat voor Larry een overtuigend bewijs zijn, dat zgn gevangene werkelijk superintendant Kaye was. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1936 | | pagina 6