OMGEVINGNIEUWS Uit Alkmaar Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar BERGEN HET A.S. HUWELIJK VAN ONZE PRINSES Een inzameling voor een hulde blijk. Zooals wij Maandag reeds hebben gemeld heeft zich onder leiding van den Burge meester Mr. H. D. A. van Reenen een comi té gevormd, dat zich voorstelt gelden in te zamelen voor een huldeblijk van het vorste lijk paar. In een Dinsdagavond in het Oranje-Hotel gehouden vergadering heeft het Comité besloten de collecte voor dit doel te houden op Maandag en Dinsdag 9 en 10 November a.s. Op deze dagen zullen ver schillende comité-leden en eenige jonge dames met bussen langs de huizen gaan teneinde een beroep op de offervaardigheid der ingezetenen te doen. Het doel der collecte zal op de bussen zijn vermeld. Tevens een comité voor feeste lijkheden gevormd. Deze collecte moet niet worden verward met de inzameling, welke over eenige weken door het Comité ter feestelijke viering van het Huwelijksfeest van Prinses Juliana ge houden zal worden. Dit Comité is gevormd uit de navolgende personen: Mr. H. D. A. van Reenen, Ee e-voorzitter; J. W. Macdo- nald, Voorzitter; Mr. Q. Rovers, Secretaris; G. J. H. Fijn, penningmeester; G. Taapken, J. H. Roggeveen, H. Kleijberg, W. Tielrooy, A. v. d. Vusse, J. Thoolen, H. Groenendijk, J. Smit, J. Jansen, C. ten ruggencate, J. Akerboom, P. J. de Haan en P. Hopman, leden. Dit comité stelt zich ten doel het vorste lijk huwelijk op waardige wijze in de ge meente te vieren. Reeds zijn talrijke sub- comité's gevormd, welke alle feestelijkheden zullen voorbereiden, waarover de Berge- naren nog lang zullen napraten! Op Zaterdag 9 Januari 1937 vin den de feesten plaats. Het Comité heeft reeds besloten de feesten op Zaterdag 9 Januari 1937 te doen houden, dus 3 dagen vóór het huwelijk dat op 12 Januari plaats zal vinden. Aangezien de plannen der feestcommissie nog in embroy- alen staat verkeeren, moeten wij daarover nog het stilzwijgen bewaren, doch het zal een ,elck wat wils" worden! GEVALLEN VAN IEPZIEKTE. Door de Nederlandsche Heidemaatschappij zijn in de gemeente eenige gevallen van iepziekte geconstateerd. Ingevolge aanschrij ven van den Minister van Landbouw zullen de zieke boomen vóór 1 April a.s. moeten zijn verwijderd en vernietigd. WERKLOOZEN COMlTé Wethouder Ben Bas uitgenoo- digd om te debatteeren met een vertegenwoordiger van het comi té over de huurverlaging. De afd. Bergen van het Werkloozen- Co mité, heeft aan den heer L. den Das, wet houder dezer gemeente, de navolgende uit- noodiging gezonden. In de j.1. gehouden raadsvergadering, bij de behandeling van het adres van ons co mité inzake huurverlaging, van Gem. ar beiderswoningen, is door U het woord ge voerd. De conclusie van Uw betoog was, dat het adres voor kennisgeving moest worden aan genomen, waar de raad in mee ging. Wij zijn van meening, dat door Uwe hou ding ernstige en blijvende schade wordt berokkend aan de belangen van hen, die door de crisis wel 't meest zwaar z'n getrof fen, t.w. de werklooze arbeiders, wanneer tegen Uwe rede, die van niet de minste reéele waarde is, niet wordt opgekomen. Dit klemt te meer, omdat die rede werd uitgesproken, niet door een vertegenwoor diger van het huizen- en grondkapitaal, doch door iemand, die n.b. door de arbei ders naar den raad werd afgevaardigd. Lag het oorspronkelijk in onze bedoeling, een protest-vergadering uit te schrijven, waarbij gelegenheid werd gegeven voor de bat, bij nader inzien komt het ons juister voor U uit te noodigen tot een debatver gadering wat wij bij dezen doen waarbij dan uitsluitend het woord zal wor den gevoerd, eenerzij ds door den heer J. Broersma namens ons comité, anderzijds door U. Aan U wordt overgelaten plaats, dag en uur te bepalen. Wij gaan te gereeder tot dit voorstel over, omdat de kwestie der huurverlaging hier te Bergen binnenkort toch weer aan de orde moet komen en wel: le. Omdat het niet denkbaar is, dat de Regeering zal medewerken tot een geca moufleerde huurverlaging, als die van de woningen in het Tuindorp. Het is toch te dwaas om van huurverla ging te spreken, als de verhuurder van overheidswege een tegemoetkoming wordt verleend van ca. f 0.70 per woning en per week boven de huurprijs, gebaseerd op de stichtingskosten van het oogcnblik. Dit be- teekent in hot onderhavige geval, dat voor een klein aantal zegge 15 woningen, jaar lijks aan de betreffende hypotheek bank rond f 540.wordt toegestopt. Nog daar gelaten, dat het bedrag, door het Gem. be stuur genoemd als vertegenwoordigende de stichtingskosten van het oogenblik, een absurd hoog bedrag is. 2e. Omdat de woningtelling, in verband met de gevallen van samenwoning en per manente bewoning van z.g. zomerwoningen, waartoe de raad heeft besloten, straks zal uitwijzen, dat er een tekort aan goede ar beiderswoningen is. 3e. Om de overheerschende reden, dat af gezien van al het vorengaande, van het ge ringe steunbedrag dat te Bergen wordt uit gekeerd, onmogelijk de door B. en W. ge- eischte huur kan worden betaald, waarvan het ergste is, dat deze straks van den steun en het werkverschaffingsloon zal worden afgehouden. LANGENDIJK Het inleveren van bloembollen voor de bloembollensaneering is te Broek op Lan- gendijk bij de Langendijker Groenten Cen trale in vollen gang. Eenige duizenden man den bollen zijn reeds ingeleverd en tot pulp vermalen, terwijl nog steeds bollen worden aangebracht. We vernemen, dat de Minister van So ciale Zaken geen aanleiding heeft kunnen vinden tot inwilliging van het verzoek, om de noodlijdende tuinders in eigen bedrijf te werk te stellen. Zooals we indertijd meld-, den, was door de besturen van afdcelingcn van den L.T.B. en den Ned. Tuindersbond een dergelijk verzoek tot gemeentebesturen gericht, die zich ten dien aanzien tot den Minister wendden. De Langendijker Kolfbond zal dezen win ter weer een match laten spelen door de 6 bestaande kolfclubs in de diverse banen. We vernemen, dat er reeds heel wat belang stelling is voor deze wedstrijden. Men deelt ons mee, dat de gemeenten aan Langendijk dit jaar veel minder aan kosten van werkverschaffing en steunver- leening zullen uitgeven dan verleden jaar De arbeid is in het vrije bedrijf in 1936 veel grooter geweest dan het voorgaande jaar. Dit is een verheugend verschijnsel. ZUIB-SCHARWOUBE Sinds de los- en laadplaats van de zuur- koolfabriek der firma Kramer is verplaatst bij de de Domunésloot, moeten de motor booten deze sloot vanaf de Voorburggracht invaren. Het is daar maar nauw, wat ten gevolge heeft, dat de grond onder de schoei ingen van de Dorpsstraat wordt weggezo gen, waardoor die het sterk te verantwoor den krijgen. De straat zakte daardoor weg en werd gevaarlijk voor het verkeer. Men is nu begonnen met daar ter plaatse de toestand te herstellen, wat hoog noodig was. Alhier is een huldigingscomité gesticht in verband met het a.s. huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana. Eere voorzitter is de burgemeester Jhr. Van Spengler, voorzitter S. de Boer Kz., secretaris G. G. Post en penningmeester J. Kramer. Als vice-voor- zitter werd aangewezen de heer J. Groen Az., Verder de heeren J. Renaud, Th. Laas, N. Sneekes, W. C. Bouman, P. Boon. P. Ploe ger, D. van Kleef en H. Metselaar. OUBKARSPEL RECTIFICATIE Het drukfouten-duiveitje heeft ons in het nummer van gisteren doen schrijven dat de Ned. Herv. Vrouwen en Meisjesclub 15 vrou wen-leden heeft en 12 meisjes. Dit moet ech ter zijn 45 vrouwen. Verder is de naam niet U.L.O., maar U.S.O. (Uit Samenwer king Opbouw.) W1ERINGEN HERBENOEMB Tot Heemraad van het Heemraadschap Wieringen is bij K. B. benoemd de heer D. Mulder Jzn. te Wieringen, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. Cinema de Haan. Deze week twee hoofdnummers. Wij hebben reeds eerder geconstateerd, dat Cinema de Haan haar taak ernstig op vat. 't Lijkt soms of 't er niet op kan! Zoo ook deze week weer. Twee hoofd nummers! En wat voor films. Niet maar zoo een tweetal weinig zeg gende stukken maar werkelijk twee rol prenten, die ieder voor zich in een pro gramma waard zijn als hoofdnummer te fungeeren. „De geheime zender van Londen" behan delt op buitengewoon origineele manier de avonturen van een troepje jongelui, die met hun geheime en dus verboden zender heel Londen vermaken. Het spel van de jonge Engelsche acteurs tezamen met de vroo- lijke afwisseling van romantiek, zang, dans. muziek en sensatie maken deze film zoo buitengewoon aantrekkelijk. Een der groot ste attracties van deze rolprent is onge twijfeld de band van Roy Fox, die door ra dio-uitzendingen en herhaald optreden in Nederland alom bekend is geworden. Van de uitstekende „songs" is wellicht „Not Got a Bob" de allerbeste en heeft alle kans om een populaire schlager te worden. Ongetwijfeld zal ieder publiek zich amu seeren met deze film, die doorspekt is van gezonde humor, meesleepende muziek en sensationeele scènes. „De Geheime Zender van Londen" oogst te op de trade-show in Engeland een ecla tant succes en werd door iedereen als een 100 pet. amusementsfilm geroemd. Als tweede hoofdfilm wordt gegeven: „Het leven is niet zoo kwaad", een Hol- landsche film met Lou Bandy en Fientje de la Mar in de hoofdrol. Lou Bandy komt U weer op het witte doek vermaken in zijn tweede Nederland sche film „Het Leven is niet zoo kwaad". Er ontspint zich eenig debat, waarbij de heer Endel zegt te hebben gehoord, dat de Unilever binnen enkele jaren eenige hon derden filialen van levensmiddelen zon willen stichten. Hij voorziet een overvloed van groote bedrijven, die ten slotte de middenstand zullen opslokken. In het hoofdbestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond zitten z.i. te veel menschen, die den middenstand ontgroeid zijn. De heer Schmalz verweert zich daarte gen. De Kon. Ned. Middenstandsvereeni- ging wil zooveel mogelijk de oude vrijheid handhaven. De voorzitter acht het wetsontwerp een steun aan de groote bedrijven. Het behoef, te-element geldt thans wel voor de kleine bedrijven, niet voor de groote. De heer Grunwald wil een krachtige ac tie voor het behoefte-element. Mr. Moens acht het behoefte-element een zeer moeilijke kwestie. De heer Scheffel wijst er op, dat de re geering positief tegen de opneming van het behoefte-element is. De aangelegenheid wordt gerenvoyeerd aan de handelscommissie. De wijziging en aanvulling Middelbaar Onderwijswet is voor de Commissie aan leiding zich tot de regeering te wenden met het verzoek te willen meedeelen of de vier-jarige Handelsschool te Alkmaar in den bestaanden vorm zal kunnen blijven bestaan. Uitgegane stukken. Naar aanleiding van het adres tot het doen instellen van ben clearingwet met Spanje, meent de heer Grondsma, dat daarin op het oogenblik niet veel is te verwachten. Intusschen zijn er nog groote vorderingen op Spanje, die niet betaald worden. Er komen nog geregeld goederen van daar aan Is in dit opzicht niets te doen? De heer Scheffel wijst er op, dat In dit opzicht reeds stappen zijn gedaan. De voorzitter licht een adres toe inzake het Wetsontwerp beoogende het tegen gaan van oververmoeidheid van bestuurders van motorrijtuigen, waartegen enkele be zwaren zijn gerezen. De heer Endel dankt de Kamer voor de ter beschikking gestelde medaille bij den etalagewedstrijd tijdens het 75-jarig jubile um van de 8 October-vereeniging. Bij de rondvraag wordt geïnformeerd om trent de kaasbeurs. De zaak zal straks in de huishoudelijke vergadering worden be handeld. Hierna sluit de voorzitter de bijeenkomst. DE KONINKLIJKE FAMILIE PASSEERT ALKMAAR. Gistermiddag hadden talrijke belangstel lenden zich verzameld op het perron van het station alhier, aangezien de koninklijke familie op haar doorreis van Den Helder onze stad moest passeeren. De Koninklijke rijtuigen zouden hier van de -gewone trein uit Den Helder worden afgekoppeld, waar door eenige minuten oponthoud zou zijn. Van die gelegenheid hoopten velen te kunnen profiteeren om de kennismaking al is het er doorgaans ook één van op een afstand met H. M. de Koningin en prinses Juliana te hernieuwen en die met prins Bernard te maken. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op den burgemeester en den commissaris van politie. Inderdaad smaakte het publiek het genoegen zijn wensch vervuld te zien. Wel was het oponthoud slechts kort, maar de genen, die present waren geweest, gingen tevreden huiswaarts. Vergissen we ons niet, dan bleven ze echter de hoop koesteren, dat we hier spoedig eens in de gelegenheid zullien worden gesteld, den prins wat lan ger in ons midden te mogen hebben. OokT aan den overweg bij den Kalkoven- scheweg hadden zich talx-ijke belangstellen den opgesteld. Wel werd er luid gejuicht eerst voor een trein waar de koninklijke familie heelemaal niet in zat maar de vorstelijke personen bleken zich tot groote teleurstelling van het publiek, in hun ap partementen te hebben teruggetrokken. NED. VEREEN. VAN PHILATELISTEN AFD. ALKMAAR. Vrijdagavond a.s. om 8 uur zal in het ho tel „De Nachtegaal" een vergadering wor den gehouden van bovenvermelde vereeni- ging, waarin door den heer L. v. Essen uit Hilversum, voorzitter der Nederlandsche vereeniging een inleiding zal worden gehou den over de zegels van Roemenië. Een keur- collectie zal door den spreker ter bezichti ging worden meegebracht. GRENSWIJZIGING TUSSCHEN ALKMAAR EN OUDORP. Naar we vernemen, zijn van de zijde van Oudorp tegen het Alkmaarsche voorstel nau welijks bezwaren te verwachten. Dit vindt zijn oorzaak niet alleen in het feit, dat het Lou Bandy's liedjes zijn onweerstaanbaar en zijn kwinkslagen snediger dan ooit! Fientje de la Mar speelt in „Het Leven is niet zoo kwaad" de rol van haar leven. Alle nuances van haar veelzijdig talent komen.in haar .creatie tot uiting en plaat sen haar in eens op het niveau van de grootste sterren van het witte doek. Lau Ezerman, reeds uit voorgaande films zeer bekend, doet iedereen huilen van het lachen. Dolly Mollinger de nieuw ontdekte Ne derlandsche filmster, zal ongetwijfeld met haar rol in „Het Leven is niet zoo kwaad" de harten van het' publiek veroveren. „Het Leven is niét zoo kwaad" is een film vol vroolijkhcid, afwisseling en tempo en bovenal een film met een hart! WIELERCLUB WIERINGEN Vrijdagavond a.s. is er in het Wielerbaan, restaurant vergadering van de Wielerclub Aller opkomst is dringend gewenscht. POLITIE Gevonden: Een rood-bruine ceintuur van een japon. Verloren: Een kosteloos uitgegeven rij wielplaatje. Inl. bij de gem. Bode. VISCHAFSLAG DEN OEVER. 4 November aangevoerd: 1935 K.G. spie- ringf 0.07—0.12 per K.G.; 1 tal hax-ing a f8.40 per tal; 78 pond paling f 0.34V2-0.37V2 per pond; 1126 K.G. wulken f 18.7023.65 per K G HEER-HÜGOW AARD OP 'T KANTJE AF. Toen Dinsdagmiddag de landbouwer Bl. uit het Waarland van de richting Alkmaar komende zich met zijn met. een paard be spannen bakwagen op de hoogte van den Hasselaarsweg op den Middenweg bevond, moest hij naar links uithalen voor een par- keerenden auto. Tegelijkertijd naderde ach ter hem een vrachtauto van de Coop. Zuivel fabriek 'Lutjewinkel. Deze wilde eveneens passeeren en gaf daartoe signaal, waarop Bl. oogenblikkelijk naar rechts uithaalde. Er kon echter niet meer voorkomen wor den, dat het voorwiel van de nog eenigszins naar links uitloopenden bakwagen in aan raking kwam met het achterspatbord van de vrachtauto. De schok was zoo hevig, dat Bl. van den bok geslingerd werd. Hij had echter de tegenwoordigheid van geest het leidsel vast te houden en viel nu rakelings achter de vrachtauto langs op straat, terwijl het paard tot staan kwam. Oogenblikkelijk toegeschoten omwonenden namen Bl., die over inwendige pijnen klaag de, op en droegen hem bij den heer Groen land binnen, die hem naderhand per auto naar zijn woning vervoerde. BARS1NGERH0RN Door den Minister van Defensie Is aan den ingeschrevene voor den dienstplicht der lichting 1938 uit deze gemeente W. Kager voor één jaar vrijstelling van den dienst plicht verleend wegens opleiding tot een geestelijk ambt. POLITIE. Verloren: Een koperen tabaksdoos. Inlichtingen ter secretarie. ZIJPE Door B. en W. dezer gemeente zijn de volgende bouwvergunningen verleend: Aan het waterschap Zijpe en Hazepolder tot het bouwen van een Molenaarswoning nabij Oudesluis; Aan A. J. Oskam te Schagerbrug tot het bouwen van een bergplaats; Aan A. Keesman te St. Maartensbrug tot het bouwen van een kippenhok; Aan A. .Konijn te 't Zand tot het yerbou- „Ooievaarsnest"', dat is de wijk die bij Alk maar zou worden ingelijfd, nauwelijks be lastingbetalers van eenigen importantie be zit, maar ook in de constellatie van den raad van Oudorp. Op het oogenblik bestaat deze uit vier katholieken en drie niet-katholieken. Van deze laatst en worden er twee door het Ooievaarsnest geleverd. Zonder deze buurt zou de verhouding vermoedelijk zijn 6 katho lieken tegen 1 niet-katholiek. Naar men ons meedeelt zou de raadsmeerderheid aan de zen laatsten toestand de voorkeur geven. EEN VERKOOPWEEK IN ALKMAAR? Naar ons ter oore komt, zijn er in midden standskringen verschillende stemmen opge gaan om te komen tot een verkoopweek in het laatst van November of het begin van December. Naar verluidt, zal een en ander hedenavond een punt van bespreking uit maken op de vergadering van de Hansa. Zoo de wenschelijkheid van een dergelijke verkoopweek wordt aanvaard, zou ook de middenstandsvereeniging bereid zijn haar medewerking te verleenen. GROOTE NAJAARSMARKT TE ALKMAAR. Vandaag werd Alkmaar geheel in beslag genomen door de groote najaarsmarkt, waar van we gisteren reeds het voorspel meldden. Het stadsbeeld was, zooals dat op zulke da gen pleegt te zijn, karakteristiek. Het is in onze stad een bijna ongekend iets zijn blik te kunnen laten gaan over de honderden en nog eens honderden koe-ruggen, over de duizenden menschen, die zich daar tusschen- door bewegen. De traditioneele stalletjes ont braken niet, er waren marktventers, stand werkers, kortom, het was een drukte en be weging van belang De aanvoer was iets geringer dan verle den jaar: 1824 runderen en 362 kalveren te gen respectievelijk 2020 en 360 verleden jaar. De handel was weliswaar stroef, maar de prijzen, die werden besteed lagen toch een f 30 boven die van het afgeloopen jaar. VERKEERSONGELUK. Woensdagavond ongeveer 5 uur heeft bij de Halvemaansbrug te Oudorp een auto ongeluk plaats gehad. De bestuurder van een vrachtauto, geladen met zand, kwam bij het passeeren van een ander voertuig te staan voor een vrouw met kinderwagen. Om een ongeluk te voorkomen, reed hij tusschen de boomen, met het gevolg dat de wagen kantelde en in de vaart terecht kwam. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. wen van een woonhuis; Aan M. Nanne te Burgervlotbrug tot het bouwen van een bergplaats; Aan K. Bos te Burgervlotbrug tot het ver bouwen van een boerderij. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan deze gemeente ontheffing veleend van de verplichting om voor de betrekking van Hoofd der school te Schagerbrug een Hoofd in functie of een Hoofd-wachtgelder te benoemen, zoodat het gemeentebestuur kan overgaan tot een vrije oproeping. De Minister van Sociale Zaken heeft de werkverschaffing bij het Waterschap Zijpe en Hazepolder (wegenverbetering) verlengd tot 1 Januari 1937. 'f ZANB Aan het Bestuur van den Vrijzinnigen Breikrans alhier is vergunning verleend tot het houden van een kleine verloting. Uit de baten zullen de kosten worden be streden voortvloeiende uit het breien van kleedingstukken, welke zullen worden uit gereikt aan de kinderen, die aan het Kerst feest deelnemen. ST. MAARTENSBRUG. Evenals te Schagerbrug, werd ook hier op initiatief van de Afd. ZijpeCallantsoog van het Witte Kruis een vergadering gehouden in het lokaal van den heer Kossen, om zoo mogelijk te komen tot oprichting van een afdeeling van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Behalve eenige bestuursleden waren een 25-tal personen opgekomen, waaronder het meerendeel dames. Wanneer wij nagaan welk buitengewoon nuttig werk het Centraal Genootschap ten opzichte van kinderuitzending verricht, dan is de opkomst wel zeer bedroevend en heb ben wij niet kunnen begrijpen, dat in het bijzonder ouders van schoolgaande kinderen, niet meer behoefte gevoelden, eens een kijkje te nemen naar het werk van een van de mooiste en nuttigste vereenigingen in het land. Nadat de voorzitter, de heer de Moor, de aanwezigen o.m. welkom had geheeten, in het bijzonder den vertegenwoordiger van het Genootschap, de S. van Neven, werd overge gaan tot 'vertooning van de film:. Vooraf gaf de heer Neven een uiteenzetting van het doel van het Centr. Genootschap. Waar een en ander geheel overeen kwam met de bijeenkomst die den vorigen avond te Schagerbrug werd gehouden, en waar over in dit blad reeds een uitvoerig verslag verscheen, zullen wij hierover niet verder uitweiden. Genoeg zij het te zeggen dat het een mooie en leerzame uitvoering is geweest, die door de aanwezigen met belangstelling werd gevolgd. Enkele vragen die gesteld werden zijn door den heer v. Neven op duidelijke wijze beantwoord. Tijdens de vergadering gaven zich reeds 22 personen als lid op. Hieruit, werden tot bestuursleden voor Sint Maartensbrug en Sint Maartensvlot- brug gekozen Zuster G. Kuilman en de heer J. Leeuwen die beiden hun benoeming aannamen. Met een woord van dank voor de mede werking en een flinke opwekking aan alle ingezetenen om zich als lid op te geven volgde sluiting. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek is door het Gemeentebestuur toe stemming verleend den te geven cursus „Eerste Hulp bij Ongelukken", waarvoor veel belangstelling blijkt te bestaan, in een der schoollokalen alhier te doen houden. SCHAGERBRUG. Naar wij vernemen, zal de heer Nierop te St. Maartensbrug op een aan de Groote Sloot nabij Schagerbrug gelegen terrein (nl. vóór de oude boerenbehuizinge, onlangs aan gekocht van den heer H. Rezelman), een wo ning doen bouwen en dat dit werk zal wor den uitgevoerd door den timmerman-aanne mer D. de Leeuw Dz., te St. Maartensbrug. WET OP DE VESTIGINGSEISCHENN EEN STROP VOOR DEN MIDDEN STAND? WARMENHUIZEN KRIJGT ZIJN LAATSTE TRAMMETJE NIET TERUG Als de heer Arntz de vergadering opent, zijn verder aanwezig de heeren Schmalz, Mr. Moens, Kuiper, Grunwald, Blaauboer, Endel Grondsma en Val kering. Afwezig met kennisgeving zijn de heeren Kolster, de Raat, Kramer, Kluitman, Colthof en Leber. De notulen worden onveranderd goedge keurd. Op een ingekomen stuk van de K. v. K. te Tiel betreffende coöperaties en middenstand, ten einde te beletten, dat de coöperaties han del drijven in allerlei bijkomende artikelen, wil de heer Endel gaarne adhaesie betuigd zien. De heer Schmalz meent, dat in deze rich ting reeds het een en ander bereikt is, doch blijkbaar zijn er nog excessen. De heer Blaauboer zegt, dat de schuld van de dingen die gebeuren, in de eerste plaats bij den middenstand liggen. Er zijn te veel menschen in iedere branche. De heer Schmalz wijst er op, dat het niet gaat tegen de coöperatie, doch tegen de voor komende excessen. De voorzitter blijkt de opvatting der coöpe raties niet in ieder opzicht te deelen. Het voorstel van den heer Endel vindt voldoende steun. De volgende vier adressen van de K. v. K. te Rotterdam, Amsterdam, Leeuwarden, Leiden, betreft de heffingen van de bijdra gen van den keuringsdienst. Hiertegen zijn talrijke bezwaren, die in de adressen uitvoe rig worden toegelicht. De regeering schijnt voor deze motieven wel te gevoelen, maar voorloopig moeten over 1936 de bedragen worden betaald. De heer Schmalz wijst er op, dat dit Iets anders is, dan de reegering had toegezegd, Die had te verstaan gegeven, dat 't de klei ne bedrijven gemakkelijker zou worden ge maakt en dit is juist het tegenovergestelde. Besloten wordt, dat de Kamer zelf een adres tot de regeering zal richten. De zitdag, waarvan sprake is in een schrijven van de Commissie voor den Nederl. Zuid-Afrikaanschen Handel, heeft intus schen reeds plaats gehad en vond groote be langstelling bij het bedrijfsleven. De heer Grondsma heeft van deze gelegenheid zelf gebruik gemaakt en is er vol lof over. De beteugeling van het cadeaustelsel wordt aangevoerd in een schrijven van het Na tionaal Comité. De heer Endel voegt er aan toe, dat hier een taak is weggelegd voor de middenstands- vereenigingen. De heer Kuiper meent, dat het cadeaustelsel niet beter kan worden bestre den, dan door te eischen. dat uitsluitend cadeaux van Nederlandsch fabrikaat worden gegeven. Verschillende aanwezigen zijn echter principieel tegen het cadeaustelsel. Het adres wordt voor kennisgeving aan genomen. De K. v. K. te Hoorn heeft medegedeeld, dat ook zij alle leden en pl.verv. leden der bevrachtingscommissie „U" voor 19361937 heeft herbenoemd. De talrijke door de regeering opgelegde werkzaamheden drukken het porto-budget der K. v. K. zeer. Een verzoek tot het ver krijgen van portvrijdom is echter afgewezen. De Inspecteur van het vervoer der N. S. heeft bericht, dat in de dienstregeling Alk maar—Warmenhuizen geen wijziging kan worden gemaakt, zoodat de laatste trein be halve op 7ondagen vervalt. B. en W. van Schermerhorn berichten, dat goedkeuring is verkregen tot verlaging van den grondslag der biljartbelasting. In veel gevallen verzetten Ged. Staten zich daartegen. De kwestie, aangevoerd in een missive van H. N. en S.. betreffende het tegen gaan van prijsopdrijving, werd te Alkmaar uitvoerig behandeld door Jhr. Dr. Mollerus in zijn dezer dagen uitgesproken rede. De heer Grunwald zou gaarne zien, dat ook te Den Helder dezelfde inleiding werd gehouden. De vergadering gaat er mee accoord dat zulks geschiedt. Een adres van de K. v. K. te Leiden be handelt de clearing met Duitschland. De achterstand is grootendeels ingehaald en men zou de vrijkomende gelden thans be schikbaar gesteld willen zien voor den export. Er zal een eigen adres door de Kamer tot den minister worden gericht, De Commissie van Verordeningen stelt bij monde van den heer Moens voor ten aanzien van het Wetsontwerp vestigings- eischen niet te requestreeren. De voor naamste kwestie hierbij is het behoefte-ele ment, dat in het wetsontwerp niet is opge nomen en waaromtrent een verdeelde stemming is te verwachten. Reden, waarom de Commissie meent de zaak onbesproken te moeten laten.

Schager Courant | 1936 | | pagina 10