De werkgelegenheid Eenheid door democratie in onze scheepsbouw- industrie De ontploffingsramp te Schiedam Smokkelauto aangehouden Noodlottige aanrijding Rede van minister Oud „IN WEZEN ZIJN COMMUNISTEN EN NATIONAAL-SOCIALISTEN HETZELFDE". Wat in den aanstaanden zomer zal moeten gebeuren, is voor allen nog een gesloten boek. 's Gravenhage. Voor de Vrijzinnig De mocratische Kiesvereeniging te 's-Graven- h&ge heeft de minister van financien, mr. P. J. Oud, gisteravond een voordracht ge houden over „Nationale staatkunde". De vergadering was zeer druk bezocht. Voorzitter der vergadering was de heer R. Winkel, die erop wees, dat dé vrijzinnig democraten zoowel het nationaal-socialisme als het communisme verderfelijk achten. In plaats van onze volksvrijheden zouden wij van deze richtingen ontvangen terreur en dwang, een machtsstaat, waar geen recht meer bestaat. Minister Oud zeide, dat hij zijn onderwerp aldus heeft geformuleerd, omdat bepaalde groepen zich bij uitsluiting van andere groepen „nationaal" noemen. De vraag of men nationale staatkunde voert, hangt al lerminst af van het schermen met het woord nationaal. Integendeel, de groep, die dat doet, voert een actie, zoo on-Neder- landsch als zij maar kan zijn. Wanneer men verder wil gaan in nationalen geest, dient men voort te bouwen op hetgeen in de traditie van ons volk gegroeid is. Spr. wees op de groote beteekenis van het staatsbestel, zooals wij dat in Nederland hebben en de groote waarde van de parlementaire de mocratie. Hij trad in een histo rische beschouwing, om te doen zien, hoe ons staatsbestel is ge groeid zooals het nu is. Nederland was altijd het land der vrijheid en der verdraagzaamheid. Wie klaagt over een minder hoog peil der de batten in onze openbare colleges, verwijst spr. naar Thorbecke, die het lage peil beschreef, waarop de discussie stond in de gemeentera den van zijn tijd, die niet in het openbaar bijeenkwamen.. De groo te beteekenis van het parlemen taire stelsel is, dat het gezag ge dragen wordt door vertrouwen en niet door vrees, dat, wanneer er een oogenblik geen evenwicht zou zijn tusschen volk en regeering, dit evenwicht kan worden hersteld zonder schokken, revolutie of bur geroorlog. Regeering en Kamer zijn in de parlemen taire monarchie twee zelfstandige machten, aangewezen op samenwerking. Nooit kan er Na de belangrijke op dracht van de Bataafsche 's-Gravenhage: 5 November. De belangrijke opdracht van de Ba taafsche Petrolcum-Maatschappij aan onderscheidene Nederlandsche scheepswerven tot het bouwen van tankschepen, is voor ons aanleiding gewees, een bezoek te brengen aan een der grootste scheepsbouwmaat schappijen in ons land, de Rotter- damsche Droogdok-Maatschappij. Wij vonden de directie vanwege de de zer dagen verstrekte opdracht van de Shell-groep in een prettige stemming en haar bereid, ons een kijkje te gun nen in het bedrijf om zoodoende een indruk te krijgen van den stand van zaken in dezen voor talrijke andere industrieën zoo belangrijke tak van nijverheid in ons land. Onze aandacht werd dan allereerst getrof fen door een geweldigen stalen ronm de R.D.M. 200, die in de toekomst zal toebehoo- ren aan onzen grootsten zeestoomer, de „Nieuw Amsterdam", van de HollandAme- riaka-lijn. Van de 15.000 ton staalgewicht is reeds 11.000 ton verwerkt. Alleen deze bouw geeft reeds aan 1000 man hun dagelijksch brood. Drie millioen nagels worden geklon ken, aleer het zeekasteel de werf zal verla ten. In April 1938 moet he afgeleverd wor den, maar de te waterlating heeft reeds plaats op 10 April van het volgend jaar. Dan begint het zoogenaamde afbouwen te water. Op een andere helling bleek een tankboot van 9000 ton vrijwel gereed te staan voor te waterlating. Op stapel staat nog een 15.000 ton tanker, die gebouwd wordt in opdracht van de Standaard Vacuum Voorts zagen wij een onderzeeboot voor Polen in aanbouw in de speciale onderzeehoot-hal, waarin er drie tegelijk kunnen worden gemaakt. De K 14, K. 15 en K 16 zagen hier destijds ook het le venslicht. Doordat op het oogenblik nogal wat repa ratie onderhanden is een zeer belangrijke onder meer aan een 22.000 ton tanker van de Standard Oil heerschte er op de scheepswerf een groote bedrijvigheid. Bij de scheepsbouwmaatschappij „Nieuwe Water weg", waaraan wij ook nog een bezoek brachten met de meest luxueus ingerichte van de 15 water-taxi's, der Rottcrdamsche, op die manier een kloof ontstaan tusschen legeering en volk, omdat bij oneenigheid tus schen parlement en regeering een van beide zal moeten wijken, wanneer een beroep op de kiezers wordt gedaan. Partijvorming is een der hoogste goederen van een volk, zij beteekent het recht, zich te organiseeren met gelijkgezinden, al is er op dit punt misbruik. Dit misbruik tast de goede zaak zelf niet aan. Stel daar nu tegenover wat zij voor voor deden bieden, die een ander staatsbestel wil len. Wie 'zegt, dat men zal moeten kiezen tusschen communisme en nationaal-socia lisme stelt de zaak volkomen fout voor, om dat de keuze niet bestaat. In wezen zijn com munisten en nationaai-socialisten hetzelfde (Geroep: Zeer juist.) Baarbij is liet commu nisme nog wat eerlijker. Een dergelijk stel sel is voor Nederland volkomen onbruikbaar. Eerste eisch van nationale staatkunde is het, het parlementaire stelsel te behouden, waarbij de politieke partijen zich de noodige zelfbeperking hebben op te leggen. Het is volkomen te begrijpen, dat men in dezen moeilijken tijd critiek heeft. Maar daarom werke men nog niet samen met groepen, die het vertrouwen willen opzeggen aan de re geering, zonder dat de voorwaarden aanwe zig zijn, om een regeering te vormen, welke meer het vertrouwen kan bezitten. Wat moet nu de democratie zich voor oogen houden indien zij staat voor de eco nomische cn sociale problemen, die in dezen lijd de aandacht, vragen? Zij moet allereerst de omstandigheden in het oog houden waar in wij leven. Men hoede zich ervoor, de schuld van die omstandigheden te schuiven op een bepaald stelsel. Het groote probleem is hoe komen wij tot een goede organisatie van het econo misch leven, hetgeen gepaard dient te gaan met een zich zooveel mogelijk treugtrekken der overheid van de rechtstreeksche bemoei ing. De volledige vrije verhoudingen zullen echter naar spr. venvacht niet terug- keeren. De organisatie worde echter zooveel mogelijk overgelaten aan het bedrijfsleven zelf. De overheid wake ervoor, dat het even wicht tusschen de verschillende belangen en groepen bewaard blijve. Nationale staat kunde dient niet de groepen tegen elkaar op te zetten, maar vordert dat men eerlijk tracht te zoeken naar het gemeenschappelijk belang. Dat geldt ook voor de houding dei- politieke partijen in ons land onderling. Er zijn nu eenmaal extremistische groepen, die zich buiten de volksgemeenschap stellen. Voorbeelden daarvan zag men toen de regee ring genoodzaakt werd den gouden stan daard los te laten. In den verkiezingsstrijd moet de strijd gaan tusschen de belagers van ons staat kundig stelsel. Wanneer men gezamenlijk strijdt, behoeft men zijn beginselen niet prijs te geven. Dit hebben de leden van het. kabi net ook niet gedaan. De politieke partij moet zich voelen als een deel der groote gemeen schap van het Nederlandsche volk. Zij voere den strijd met groote waardigheid. De par tijen zullen elkander na de verkiezingen meer noodig hebben. Wat in den aanstaanden zomer zal moe ten gebeuren is voor allen nog een gesloten boek. Maar naar sprekers inzien zal de zaak zoo staan, dat noodig zal zijn samenwerking van allen, die van goeden wille zijn. Uitgesloten zal slechts dienen te worden degenen, die zichzelf bij voorbaat uitsluit Samengewerkt dient dus te worden om te voeren een echt Nederlandsche politiek. (Luid applaus). Droogdok-Maatschappij, die de „Nieuwe Wa terweg' in 1925 overnam, was echter de be drijvigheid veel minder groot. Hier zagen wij niet minder dan 7 hellingen leeg staan. De directie verklaarde ons, dat dit reeds eenige jaren het geval is. Onze totaalindruk was, dat er, de omstan digheden in aanmerking genomen, op het oogenblik vrij veel te doen is in onze sclieepsbouwindustrie, maar dat er zelfs op de drukste momenten van een werken op normale capaciteit geen sprake is. De direc tie van de Rotterdamsche Droogdokmaat schappij bevestigde onzen indruk. Zoo had zij in normale omstandigheden omstreeks 5500 menschcn aan het werk, terwijl dit aan tal nu 3000 bedraagt. Dit is intusschen toch weer een aanmerkelijke vooruitgang, verge leken hij eenige jaren terug. In de diepste depressie kan aan niet meer dan 1500 man arbeid gegeven worden. Op onze vraag of de opdracht van de Ba taafsche van veel invloed zal zijn op de werkgelegenheid, ook in de metaalindustrie, werd geantwoord, dat, hoewel zij er zeer ver heugd over is en erkentelijk jegens de op drachtgeefster, men den invloed niet moet overschatten, die hierdoor zal worden uit geoefend op de werkloosheid, waarmede wij te kampen hebben, aangezien het hier nor male aanvullingen betreft voor de tankvloot van de Bataafsche. Wij brachten tenslotte het gesprek op den iunvloed der devaluatie van den gulden op dit bedrijf. De directie bleek daarvan geen overdreven optimistische verwachtingen te hebben. Op het oogenblik zijn weinig bestel lingen onderhanden, hetgeen mede oorzaak vindt in de onzekere maand die achter ons ligt en waarin prijsbepaling uiterst moeilijk was. De groote tanker voor de Bataafsche is voor den nieuwbouw de eerste bestelling sinds Januari Bovendien dient men te bedenken, dat het belangrijkste onderdeel van het schip, het staal, geheel uit het buitenland komt. Het voornaamste materiaal is dus duurder geworden. Natuurlijk staat hiertegenover een betere concurrentiemogelijkheid op de wereldmarkt, althans zoolang de looncn niet stijgen. De omstandigheid, of de be stellingen uit het buitenland nu ruimer zullen gaan toevloeien, aldus verklaarde de directie ten slotte, hangt grootendeels af van maatregelen, die het buitenland eventueel weer zal treffen, om nu zich zelf de concurrentiemogelijkheid niet klei ner te maken. De opleving in de haven heeft natuurlijk ook een gunstigen invloed op de reparatie, hoewel dit werk veelal van buiten moet komen. Het scheepsbouwbedrijf is zeer af hankelijk van den bloei van den handel in het algemeen. Depreciatie-percentage van den gulden De koers van den dollar schommelde gis teren om de f 1.85, hetgeen neerkomt op een depreciatie van den gulden van 20.6 percent. NATIONALE DEMONSTRATIES TE AMSTERDAM. DE NEDERLAND SCHE BOER IS DEMOCRAAT VAN NATURE. WIJ HEBBEN TE STRIJDEN TEGEN DEN GEEST VAN KANKEREN EN HAAT- ZAAIERIJ. AMSTERDAM, 4 Nov. Gisterenavond is te Amsterdam in de Apollo-hal door de Ne derlandsche beweging voor „Eenheid door democratie", een nationale demonstratie ge houden. De groote zaal was tot de laatste plaats bezet. Als eerste spreker trad op de heer H. D. Louwes, lid der Tweede Kamer over: „Boe renstand en démocratie". Een oude volkswijs heid zegt, zei spr., dat men dikwijls gestraft wordt aan dat lid, waarmede men het meest zondigde. Geldt dit ook niet eenigermate voor de verhouding: democratie en boerenstand? Men moet hier natuurlijk goed onderschei den. Fouten, misstanden, privileges, onrecht vaardige toestanden, en hun tegendeel, die onder een bepaalden staatsvorm voorkomen, worden dikwijls aan den staatsvorm toege schreven terwijl zij in werkelijkheid ook onder een ander bestel voorkwamen of zul len voortduren. Om een voorbeeld te noemen: de positie nu van den boerenstand op het terrein der economie, der openbare meening en der poli tiek was en is een heel verschillende in Duitschland en in Nederland. De Duitsche boerenstand genoot voor en onder het Kei zerlijke regiem en dat der republiek zoowel als ónder het huidige meer achting en on dervond heel wat meer economische hulp dan de Nederlandsche. En geen verandering van regiem zal den Nederlandschen boeren stand op zijn juiste plaats brengen, maar al leen de juist toegepaste selfhelp, over vele jaren. En toch hoort men nu steeds weer de goede positie, die de boerenstand nu in Duitschland geniet, toekennen aan het nati- onaal-socialistische regiem en wordt de de mocratische regeeringsvorm in Nederland ge heel belast met wat onze nationale boeren stand ontbeert. Zie hier een der oorzaken, dat er m boe- renkringen bij velen het besef leeft, dat wij, om betere toestanden te krijgen een anderen staatsvorm moeten hebben, die van het na tionaal-socialisme met als primaire figuur de leider en een andere maatschappij vórm: die der corporatieve gedachte. Het gaat er nu hier om aan te toonen dat men aldus doende den verkeerden weg be wandelt en van den wal in de sloot dreigt te geraken. De Nederlandsche boer is democraat van nature: eenige meer rustige jaren opvoe dend en voorlichtend werken en velen zou den de democratische gedachte niet hebben verlaten. Nu moet de democratie en niet alleen met woorden, maar vooral ook .met daden met te grooter kracht' strijden om de ziel van den bóer, den Nederlandschen bodembewerker, om 't even of hij akkerhou wer, veehouder of tuinder is. De Nederlandsche hoer is democraat van nature. Onze boerenorganisatics zijn alle zuiver democratisch opgebouwd. De hoogste macht berust bij de algerneene vergadering, die bijna altijd het geheime, directe kies recht der. leden ként. De boer moet in eigen zaken zelf de teu gels hebben. En dit dan zoo opgevat, dat niet een leider zal bepalen wie de boeren- organisaties zal besturen, maar de boer zelf. Democratie en nationaal-socialisme zijn twee zoo verschillende staatsvormen, dat men alleen principieel en weldoordacht een keuze kan doen. Nooit of te nimmer mag men terwille van stoffelijke belangen of ge krenkt rechtsgevoel van de democratie naar het nationaal socialisme overgaan, want wat men dan zou kunnen verkrijgen zal altijd te duur gekocht blijken te zijn. Het gaat hier om waarden, die voor geen goud en eer mogen worden verwisselt. Spr. gaat dan de invloed van de landbouwcorporaties na en besluit: Laat de Nederlandsche boerenstand zich goed rekenschap geven van wat een regeering volgens het lei dersbeginsel beteekent. Nu heeft hij zeker ernstige grieven en recht matige verlangens. En hij zal taai moeten strijden om die grieven op te heffen, die verlangens vervuld te krijgen. Maar de baan is vrij voor zijn energie-ontplooiing naar alle kanten. Hij mag vrij strijden voor zijn invloed op de openbare mee ning. Niets weerhoudt hem al zijn krachten in te zetten. Laat onze democratie begrijpen, dat het voor haar zooals voor alle wetgevers van Mozes af een groote taak is een krachtigen, eigen-geërfden talrijken Neder landschen boerenstand te behouden. Boe renland in boerenhand is meer dan een nationaal-socialistische gedachte, het was en is het richtsnoer voor alle goede agra rische politiek vanuit het grijs verleden tot op den huidigen dag. De volgende spreker, ds. W. Banning, behandelde het onderwerp: „democratie als eisch van menschelijkheid." De inhoud van het woord „menschelijkheid" wordt bepaald, zei spr., door de wijze waar op wij het wezen van den mensch zien. Men kan den mensch noemen een met ver stand begaafd roofdier of een verachtelijk kuddedier, dat met angst-aanjaging moet worden geregeerd of als een zedelij k-gees- telijk wezen dat met een bestemming in het leven staat. De beide eerste opvat tingen voeren tot absolutisme en dictatuur de laatste tot democratie in maatschappij en staat. Democratie ziet de maatschappij als een zedelijk organisme, dat het geestelijk wezen des menschen, zijn bestemming tot vrijheid heeft te dienen. Daarom stelt zij voor het maatschappe lijk leven haar cischen van menschelijkheid, vorm zij een openbare moraal, waarin drie kenmerken wezenlijk zijn: le. onderlinge waarachtigheid en openbaarheid; 2e. goede trouw; 3e. eerbied voor den medemensch. Deze eischen geiden niet alleen voor de partij, geloofs- of volksgenoot, maar behoo- ren algemeen te gelden. Dictatuur en abso lutisme zijn zedelijke gevaren omdat zij de genoemde eischen principieel (en practisch) verwerpen. Democratie eischt het goed func- tioneeren van een openbare meening ter wille der waarheid. Het volk wil zichzelf op voeden tot verantwoordelijkheid. Het is dwaasheid te meenen, dat democratie en sterk gezag elkaar uitsluiten. De vraag is, of het gezag wordt gedragen door vertrouwen en gecorrigeerd door de vrije openbare meening. Door deze wil tot zelfopvoeding en verantwoordelijkheid in de arbeidersklasse te wekken heeft het socia lisme zijn beschavingswerk in dienst der de mocratie verricht. Democratie is een zaak van beginsel, karakter en geestkracht. Zij wil van ons volk geen slaven maken, zij vernedert de menschen niet tot gedresseerde dieren, zij stelt haar eischen van mensche lijkheid. Mr. J. J. R. Schmal sprak vervolgens over „Christendom en democratie". De tijden aldus spreker, zijn zwaar nati onaal en internationaal Ons werelddeelstaat op den tweesprong. Democratie of dictatuur welke van deze twee wegen zal men in slaan? Wat Nederland betreft, hebben wij aan een nieuwe keuze geen behoefte. Wij heb ben in ons land nog vasten grond onder de voeten: onze beproefde staatsinstellin gen leenen zich blijkens de ervaring van bijkans een eeuw wel degelijk voor de ver wezenlijking van hetgeen ons gemeenschap pelijk willen en werken nastreeft. In een democratisch, alleen in een de mocratisch land, rekent men met de rechten van de minderheden. De toekomst der geestelijke vrijheid is alleen verzekerd daar, waar bij de politieke gedachtenwisseling, zonder aanzien des persoons, ieder ernstig man zijn kans krijgt. Intusschen heeft wie onze Nederlandsche democratie wil houden meer dan enkel de plicht tot democratisch verweer. Hij heeft ook de plicht tot zelfbezinning. Het is aan deze overweging, dat spreker de vrijheid ontleent met een enkel woord over christendom en democratie te spreken. Er zijn achtenswaardige menschen, die het christendom tegen de democratie in be scherming meenen te moeten nemen. Er zijn anderen, die meenen, dat omgekeerd de de mocratie tegen het christendom moet wor den beschermd. Beide groepen hebben dit ge meen, dat zij christendom en democratie als tegenstelling zien, of christendom of demo cratie, ziedaar hun gedachtengang. En christendom èn democratie, dat is die van spreker. Geen echter, geen blijvende demo cratie dan die gedragen wordt door het christelijk besef. In den totalen staat, die zich van alle levensverhoudingen meester maakt, zien wij zonder onderscheid een ernstig evaar. Wij hebben even wel te bedenken, dat zulk een totale staat ten slotte ook int een democra tische gemeenschap kan opkomen. Slechts, indien men de autonomie der onderscheiden levenskringen als scheppingsorde eerbiedigt, is de toe komst der vrijheid verzekerd. Het is daarom, dat spreker waarschuwt tegen iedere poging om den boom der vrij heid te verplanten. Hij leeft, hij kan alleen leven daar, waar hij van nature thuis is, in christelijken bodem. Alleen het christen dom biedt een waarborg voor de toekomst der democratie. Tenslotte voerde het woord Dr. II. Faber met het onderwerp: „Onze strijd". Deze avond, zei spr., is een getuigenis. Hier hebben niet enkele individuen voor zichzelf, maar hier heeft het Nederlandsche volk door vertegenwoordigers van verschillende volks groepen heen getuigd van zijn geloof in de democratie en van zijn wil om aan de toe komst te houwen. Een van de stuwkrachten van onzen arbeid is, dat wij houden van ons land en ons volk. Wij kunnen trots op ons volk zijn. Wij willen de lijn der historie met zijn hoogtepunten en dieptepunten voortzetten en weten ons Woorden van danlt van de directie van Wilton voor de ondervonden hulp. SCHIEDAM, 4 November De directie van Wilton, Fijenoord, verzoekt ons het volgende te willen mededeelen: De ontploffingsramp aan boord van het Grieksche tankschip „Petrakis Nomikos" op Zaterdag 31 october j.1. valt thans in haar gevolgen te overzien. Ter wille van een regelmatige voortzetting onzer werk zaamheden, is op ons verzoek het schip uit onze haven verwijderd en het onderzoek naar de oorzaak behoort tot de taak der daartoe gestelde autoriteiten. Omtrent de vermoedelijke aanleiding ontbreekt op het oogenblik elk gegeven. Onze gedachten in deze dagen blijven in de eerste plaats uitgaan naar hen, die bij de uitoefening van hun beroep het leven hebben moeten laten of zwaar werden ge wond en naar hen, die bij het reddings werk gedood en gekwetst werden. Onze deernis met hun lot valt niet onder woor den te brengen. 'Naast de deelneming, die wij persoonlijk ten aanzien van nabestaanden der slacht offers en van gewonden hebben kunnen betrachten, voelen wij behoefte om ook langs deze weg te getuigen van onze dank baarheid jegens vele personen en instellin gen, die in moeilijke omstandigheden hulp hebben verleend of aangeboden. Op den voorgrond mogen wij wel de manschappen van de rcddingscolonnes onzer werf, van het roode Kruis en van de gemeentelijke diensten van Schiedam plaatsen. Politie, brandweer en ziekenhuis hebben onschat bare diensten bewezen. Ook de dr. Nolet- stichting te Schiedam, de in die gemeente gevestigde doktoren, het personeel van de vorbandkamers van ons eigen bedrijf en dat door andere ondernemingen ons wel willend ter beschikking gesteld, hebben door hulpvaardigheid uitgemunt. De gemeentelij verantwoordelijk voor de toekomst van ons land. Wij. willen nationaal zijn in den breeden zin van het woord en de hand reiken aan ieder, die mede wil werken aan het behoud en de versterking der hoogste goederen van onze nationale cultuur in aansluiting aan onze eigen traditie. Naar onze overtuiging raakt de gezonde critiek meer de democraten dan het demo- era! isch beginsel. Tot de verdediging en ver sterking van dit beginsel hebben wij ons aangegord. Wij hebben daarbij te strijden tegen een geest van kankeren, partij-egoisme en haatzaaierij zooals die zich in de dicta tuurpartijen van nationaal-socialistischen en communistischen kant openbaart. Het blijkt meer en meer, dat het Neder landsche volk ontwaakt. Op 27 Juni '35 werd „Eendracht door democratie" opgericht met 71 leden. 1 Januari 1936 waren er 1.000, op 27 Juni 1936 3.000 en thans staan meer dan 6000 Nederlanders van allerlei politieke en gods dienstige schakeering in onze gelederen, ter wijl de laatste weken gemiddeld 60 nieuwe leden per dag werden ingeschreven. Deze nationale demonstratie is de inzet van onze winteractie. De beweging heeft de colpor- tagerelletjes en het verstoren van vergade ringen niet van noode om de ziel van ons volk te winnen, maar zal in beheerschte kracht en rustig onder smaad en verdacht making van haar tegenstanders voorwaarts gaan om haar werk te doen tot verdediging en vernieuwing der waarachtig Nederland sche democratie. De vergadering werd besloten met het zingen van ons volkslied. Ambtenaren van invoerrechten en accijn zen hadden er de lucht van gekregen, dat Dinsdagavond een luxe auto vol smokkel waar vanuit België in de hoofdstad zou arri- veeren. Op de Weesperzijde waarlangs zij de stad moesten binenkomen, werden posten uitgezet, terwijl ook de motorpolitie met eenige manschappen aanwezig was. Men hoefde niet lang te wachten, aldus de „Msb.", want al spoedig naderde met groote snelheid de gesignaleerde auto, waar van alleen het nummerbord niet, klopte* Eenige ambténaren sprongen midden op den weg en slaagden er in den bestuurder tot stoppen te dwingen. Aan alle zijden werd de auto omringd, terwijl den inzittenden be vel werd gegeven om uit te stappen. Mop perend en uiterlijk verwonderd voldeed men aan dit bevel, doch zoodra zij buiten den wagen stonden, trachtten zij er tusschen uit le knijpen. Een van hen hield een passee- rende taxi aan, doch nog voordat de vijf man gelegenheid hadden gehad om in te stappen, was de jnotorpolitie er reeds bij, die hen van hun voornemen afbracht. Inmiddels hadden de ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen reeds ontdekt, dat achter de kussens in de auto een geheime bergplaats was gemaakt, die geheel gevuld was met honderden boekjes sigarettenpapier, waarvoor geen invoerrechten waren betaald. Tevens trof men een aantal nummerplaten aan, die alle een verschillend nummer droe gen, zoodat het mogelijk was de auto telkens van nummer te doen laten veranderen. Het blpek ook. dat voor- en achternurnmerbord, die op het oogenblik van de aanhouding aan de auto bevestigd waren, een verschillend nummer droegen. De vijf inzittenden van de auto werden naar het bureau Linnaeusstraat gebracht, waar procesverbaal is opgemaakt. Auto en smokkelwaar zijn in beslag genomen. Van zijn fiets afgeslingerd door aanrijdende vrachtauto en op slag gedood. Lekkërkerk, 4 November Op den Lek dijk heeft gistermiddag een ernstig onge luk plaats gehad, waarbij de dertig-jarige mevrouw de Lange van haar fiets werd ge slingerd, van den dijk viel en op slag werd gedood. Mevrouw de Lange fietste met haar echt genoot naar Bergambacht en werd op den Lekdijk aangereden door een vrachtauto uit Schoonhoven. Zij werd van de fiets ge slingerd cn rolde van den dijk af. ke geneeskundige dienst te Rotterdam heeft op bewonderenswaardige wijze medewerking verleend en tijdig maatregelen genomen, om bij een uitbreiding van de ramp de slachtoffers te kunnen helpen. Verder is ons deskundige hulp van verschillende zij den en door verschillende inrichtingen en ondernemingen in zoo ruime mate aange boden, dat er voor ons reden te over is orü onze erkentelijkheid daarvoor in grooteren kring bekend te maken. Wegens den eenvoud, waarmede algemeen onder het dreigend gevaar de eigen veilig heid werd achtergesteld bij een zeer hooge opvatting van plicht en naastenliefde, ont houden wij ons van het vermelden van na men. Wel stellen wij er prijs op te verkla ren, dat geen oogenblik een paniekstemming heeft geheerscht, daar zulke veronderstel lingen te kort zouden doen aan de onver schrokkenheid en opofferingsgezindheid, welke hier als goede in ons volk aanwezige eigenschappen aan den dag zijn gelegd en die ons met bewondering en dankbaarheid hebben vervuld. Wij mogen ook een woord van hulde niet achterwege laten voor of ficieren en bemanning van het Grieksche schip en voor die van Nederlandsche en buitenlandsche aan onze werf ligende sche pen, welke zich volkomen disciplinair heb ben gedragen. Begrafenis van drie slachtoffers te Schiedam. Schiedam, 4 November. Drie van de slachtoffers van de ontploffingsramp, zijn gistermiddag onder buitengewoon groote belangstelling ter aarde gedragen. Het was het stoffelijk overschot van den heer C. Nieuwenhuyse, in leven hoofdop zichter bij de gemeentewerken, die in zijn functie van kringcommandant van de Schie- damsche brandweer op het noodlottige schip om het leven is gekomen. Verder het stoffelijk overschot van den agent van politie J. J. Hoek en tenslotte dat van den heer M. Nieuwst raten, een arbei der van Wilton, Fijenoord. Door velen werd deze drievoudige droeve plechtigheid bijgewoond. Verscheidene kran sen dekten de baren.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2