De Nijenrode-zaak Een man redt vijf dorpen BINNENLAND Aardappelen export naar Zitserland Hef radiofelefoonverkeer mef Ned.-Indië in Ocfober 1936. Een stijging met 291 procent. Invloed van devaluatie en ta riefsverlaging. Zoowel de wijziging in de positie-van den gulden als de tariefsverlaging van onge veer 50 procent, welke 1 October j.1. in het radio-telefoonverkeer met Nederlandsch-In- dië toepassing vond, zijn oorzaak geweest, dat dit een geweldige sprong naar boven maakte. In totaal werden in het radiotele- foonverkeer met Ned.-Indië in October 782 gesprekken gevoerd, waarvan 313 in Neder land en 469 in Tndië werden aangevraagd. In October 1935 waren deze aantallen resp. 200, 90 en 110 en in September 1936 resD. 251, 116 en 135. Van de 313 hier te lande aangevraagde gesnrekken hadden 217 betrekking op za kelijke en 96 op familie-aangelegenheden. Voor de in Indië aangevraagde gesprekken waren deze aantallen 306 resp. 163. De gemiddelde gespreksduur van de in Nederland aangevraagd zakengesprekken was 7.2 minuten en die van de familiege- sprekken 3.5 minuten. Van.de in Indië aangevraagde gesprekken resp. 7.5 en 3.8 minuten. Van de 782 in totaal gevoerde gesprekken werden 617 van huis uit gevoerd en wel 237 in Nederland en 380 in Indië. Van Ned.-Indië uit werden gevoerd via Nederland 9 gesprekken met België, 8 met Duitschland, 5 met Engeland, 1 met Frank rijk en 2 met, Zwitserland. In October 1935 werden slechts 3 gesprekken met het bui tenland gevoerd, n.1. 1 met België, Engeland en Zwitserland. In Nederland werden voorts 5 verzamel- gesprekken (gesprekken waaraan meer per sonen in verschillende plaatsen deelnemen) gevoerd; 3 gesprekken tenslotte werden op gramofoonplaten vastgelegd. De moord op een fabrieksmeisje te Leiden Advocaat-generaal eischt wegens moord twaalf jaar. In hooger beroep stond terecht de 25-ja- rige gewezen meestersknecht M. C. B. uit Leiden, gedetineerd, die door de Haagsche rechtbank is veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf wegens doodslag gepleegd in den avond van 14 April in de hal van een bioscooptheater aan den Stationsweg te Leiden waar hij de 22-jarige fabrieksar beidster Johanna Siera uit Zoeterwoude, •uit wraak met 'n broodmes eenige steken in den rug heeft toegebracht, tengevolge waar van het slachtoffer na korten tijd is over leden. De Officier van Justitie, die tegen B., we gens moord twaalf jaar gevangenisstraf had geëischt, heeft tegen dit vonnis geap- peleerd. De verdachte, door den president, Mr. Lodder ondervraagd zeide, dat hij zijn ■daad in wanhoop verrichtte, daar hij door toedoen van het meisje, met wie hij een verhouding had, was ontslagen. Hij had daarbij echter niet de bedoeling om haar te dooden. De president hield B. voor dat diens ver klaringen voor de politie afgelegd, er op wezen, dat hij wel degelijk de bedoeling heeft gehad om het meisje te dooden en dat hij, geen kans ziende om zijn plan om naar Zuid-Afrika te vertrekken ten uitvoer te brengen, aan dat voornemen gevolg heeft gegeven. Er heeft dien avond geen enkele woordenwisseling tusschen ver dachte en het meisje plaats gehad, maar deze is -door hem in koelen bloede dood gestoken. Er waren thans geen getuigen gedagvaard. De advocaat-generaal Mr. L. B. J. Ver meulen, betoogde, dat de lezing die B. thans van zijn gedrag geeft geenszins overeen stemt met zijn vroegere uitlatingen, waar uit blijkt dat wel degelijk bij verdachte de bedoeling voorzat om het meisje te doo den. Het plan is na kalm beraad met ijzi ge onverschilligheid uitgevoerd. Volgens zijn eigen verklaringen was hij van plan het meisje van kant te maken. Ook na zijn vreeselijke daad bewaarde hij een ijzige kalmte en dit alles wijst op opzettelijke levensberooving met voorbedachte rade. De rechtbank heeft in haar vonnis zeer zwaar laten wegen den gemoedstoestand waarin verdachte verkeerde. Spreker is het echter met den Officier van Justitie eens, dat hier sprake is van moord en dat de opgelegde straf geenszins in ver houding staat tot den ernst van het mis drijf. Mitsdien vroeg spr. vernietiging van het vonnis en veroordeeling wegens moord tot twaalf jaar gevangenisstraf. Pleidooi. Mr. W. H. Krijgsman raadsman van B. zeide, dat de rechtbank na een diepgaand onderzoek van alle factoren tot haar con clusie is gekomen. Pleiter besprak uitvoerig de anteceden ten van zijn cliënt, die na al de ellende, die hij heeft doorgemaakt naar Zuid-Af ri- ka wilde vertrekken, doch ook daarin werd teleurgesteld. B. is daardoor in een geestestoestand gekomen, die hem in de richting dreef van wraakneming op haar die hij als oorzaak van zijn ongeluk be schouwde en die hij wel letsel wilde toe brengen, maar niet dooden. Volgens plei ter is hier sprake van mishandeling met doodelijken afloop en hij verzocht de uiten, ste clementie voor zijn cliënt. Het hof zal 18 November uitspraak doen DE ROOFOVERVAL TE KLOOSTERZANDE De verdachte van den roofoverval te Kloosterzande, J. H. Langenkamp, wiens opsporing en aanhouding was verzocht en die zich eergisteren te Oosterhout bij de politie had gemeld, en naar Kloosterzande was overgebracht, is gistermiddag, na in de kazerne te Groenendijk te zijn verhoord, op vrije voeten gesteld. Kanniet via Frankrijk geschieden De directie van den landbouw vestigt de aandacht van belanghebbenden bij den ex port van aardappelen op de omstandigheid, dat de Fransche regeering in April '32 zoo wel den in- als den doorvoer van aardap pelen uit Nederland heeft verboden. Van dit verbod wordt alleen voor den in voer van poot-aardappelen uitzondering ge maakt. Deze aangelegenheid is op dit oogen- blik van belang voor den export van aard appelen naar Zwitserlnd, welke dus niet via Frankrijk kan plaats hebben. Twee inbrekers te Heer len betrapt Naar thans bekend wordt, heeft de Heer- lensche politie een goeden slag geslagen met de arrestatie van twee beroepsinbre kers. In den nacht van Maandag op Dinsdag bemerkte een surveilleerend agent onraad aan de achterzijde van het nieuwe gebouw van de Kamer van Koophandel aan het Tempsplein, te Heerlen. Hij waarschuwde het hoofdbureau van politie. Spoedig kwam een aantal agenten, die het gebouw omsin gelden In het gebouw trof men in de ka mer van den secretaris twee personen aan, zekere G. J. en J. L., twee oude bekenden van de politie. Zij bleken in het bezit te zijn van inbrekerswerktuigen waarmede zij reeds het bureau van den secretaris hadden opengebroken. Er wordt niets vermist. De dieven bleken door een openslaand raam binnen te zijn gekomen. De beide mannen zijn op transport ge steld naar Maastricht. DE SPORTVLIEGERS HEYMANS EN SLUYTER TE RANGOON. De Nederlandsche sportvliegers Heymans en Sluyter zijn gisteren tot Rangoon gevor derd. Zij vertrokken om 6.5 uur (pl. t.) uit Calcutta en maakten een tusschenlanding te Akyab. Om 11.25 (pl. t.) zetten zij de tocht voort en landden om 14.40 uur (pl. t.) te Rangoon. Het weer was goed. Heden zal de tocht worden voortgezet. Dankbare regeering De Amerikaansche regeering heeft den circusartist Bill Gunthrun een belooning toegekend van 10.000 dol lar, wegens zijn heldhaftig gedrag. Toen William Gunthrun 12 jaar was. woog hij 160 pond en mat hij 1 meter tachtig. Op zijn vijftiende jaar was hij even forsch als Dempsey. Pas toen hij 23 jaar was, hield de enorme groei op, maar toen was hij al zulk een kolos, dat iedereen op straat naar hem keek, terwijl zijn collega's moesten lachen, wanneer zij hem bezig zagen met een nietige schop of met een houweel. Teneinde de spot der menschen te ontloopen, werd hij nachtwaker. Maar ook dat werk beviel hem niet. Toen men hem voorstelde in een cirsus te werken, aanvaardde hij dit gaarne. In een circus zijn meer merkwaardige menschen en daar zou hij zich dus niet zoo uitzonderlijk voe len. In het circus had Gunthrun niets anders te doen dan tien keer per dag langs een bewonderende menigte te loopen, hun de stalen boeien te laten zien, die hij verbrak, en de enorme halters, waar hij mee speel de. Op de aanplakbiljetten stond: William. de sterkste man ter wereld. Bill achtte deze bezigheid nu niet bepaald de nuttigste ter wereld maar hij verdiende er vrij behoorlijk mee en bleef er door op krachten. Zoo kwam het circus in de lente van dit jaar naar West Virginia, waar men in de nabijheid van de Kanawha, de tenten op sloeg. Maar op de eerste avond verscheen geen mensch in het circus. Dit verwonder de Bin natuurlijk en dus ging hij er eens op uit om poolshoogte te nemen En toen begreep hij weldra, dat de menschen wel wat belangrijkers te doen hadden, dan naar het circus te gaan. Er heerschte een enorme opwinding on der de bevolking der omringende dorpen In de bergen was de laatste sneeuw ge smolten... gedurende veertien dagen had het geregend. De rivier was aanzienlijk ge stegen en de controledienst meldde, dat het water nog steeds bleef stijgen. Op zichzelf zou dat niet erg zijn, want men was ge wend aan deze strijd tegen het water. Maar dit keer was de toestand toch ern stiger dan ooit. De watermassa's waren veel grooter dan anders. In de dam waren twee sluizen die men bijna steeds open liet. teneinde de akkers te kunnen bevloeien. In de loop van de nacht was men er in ge slaagd een der sluizen dicht te maken en nog te barricadeeren met zakken zand en oude treinwagons. Nu wilden de dorpsbewoners dat ook met de tweede sluis doen. Maar 't water kwam sneller dan menschenhanden konden wer ken. Bill hoorde iemand zeggen: „Dat wordt een catastrofe... wanneer de dam breekt en de sluis springt... dan is het gebeurd." Eén man redt vijf dorpen. Er bestond maar één mogelijkheid om de razende watermassa af te leiden en wel door een oud kanaal aan de bovenloop van de rivier. Dit kanaal was wel door een dam van de rivier gescheiden, maar met een flinke hoeveelheid dynamiet, zou men de verbinding toch eer tot stand kunnen brengen. De vraag was evenwel; zou men voldoende tijd hebben. Het zou immers minstens een uui; duren, voordat men de DUEL ONNES—KONING. Gistermorgen zette het gerechtshof, ge presideerd door mr. Joh. M. Jolles, de be handeling voort van de strafzaak tegen M. Onnes van Nijenrode. Eerst stelde de president enkele vragen: „Kunt u verklaren, verdachte Onnes, waar om u steeds samenkomsten had met Ko ning op zulke vreemde plaatsen. Verdachte: U zult hebben opgemerkt, dat die bijeenkomsten plaats hadden na de chantage. Pres.: Maar u bleef toch steeds goede vrienden met den man, die u wilde chan- teeren. Verd.: Ja, op beleefde wijze wilde ik hem aan zijn verstand brengen, dat ik niet op zijn chantagepogingen in wilde gaan. Thuis wilde ik hem echter niet meer ontvangen. Van „geheime plaatsen" is echter geen sprake. Dan wordt getuige Koning voorgeroepen. De kroongetuige, die verd. zoo zwaar be schuldigt. Getuige heeft er bezwaar tegen den eed af te leggen. „Waarom?" vraagt de president. Verdachte heeft een wonderlijke reden: „Ik heb altijd de waarheid gezegd, mis schien is 't beter nu te gaan liegen. Ik ben door de verdedigers op de grofste wijze be- leedigd. Na eenig heen en weer praten legt hij de eed af. Pres.: Is het waar wat u steeds hebt ge zegd, dat Onnes u heeft verzocht bij hem in te breken? Getuige: Ja, zóó is het en niet anders. Verdachte beschrijft dan wat er bij zijn eerste bezoek op het kasteel is gebeurd. „Hij smeekte me tenslotte hem door een inbraak te helpen aan f50 a f60.000>" Pres.: Was er toen al sprake van een belooning? Getuige: „Toen ik iemand gevonden had, die 't wel wilde opknappen, bood Onnes f5000 aan, maar dat was Witbraad te weinig. Verdachte Onnes geeft toe, dat er bij het bezoek van Koning gesproken is over de verzekering. „Je mag wel oppassen voor dieven," had Koning opgemerkt. Koning heeft ook verklaard, dat Onnes tegen hem zei: „Je moet dan de miniatu ren uit de lijstjes nemen. Ook dat is onmogelijk, zegt verdachte, want... de miniaturen hadden geen losse lijsten. Koning laat geen gelegenheid voorbij gaan om te pogen verdachte te bezwaren. Verdachte antwoordt weinig op de insi nuaties. Dan wordt de correspondentie tusschen Koning en Onnes ter sprake gebracht. „U zult ons duidelijk moeten maken, dat dit. briefje b.v. (de President leest het voor) camouflage is. Getuige: dat is voor u niet duidelijk Pre sident, maar voor Onnes wel. Pres.: 't Is mij nog niet duidelijk, verre van Koning geeft uitleg: Ik wilde met dat briefje zeggen, dat ik last had en dat er vlug geld moest komen. Pres.: Dat kan niemand er uit opmaken. Het gaat alleen over schilderijen-beleening en U schrijft erbij, dat u eventueel bereid bent nog eens naar Nyenrode te komen. Koning houdt vol, dat deze corresponden tie (na de inbraak) camouflage is. Er werd z.g. over een schilderijen-beleening gecorres pondeerd. Inderdaad betrof het, het resul taat'van de inbraak. De president bespreekt dan de eigenaar dige questie van de beleening van het kost bare sieraad. Koning zoo vertelt hij was op Nijen rode gekomen en had Onnes verzocht hem f 200— te geven ter bestrijding van de on kosten van de inbraak. Onnes had het geld niet en had aan hem Koning het sie raad gegeven om te beleenen. Pres. (tot verd.): Hoe verklaart deze geschiedenis, verd.? Verdachte: Ik had medelijden met Koning Ilij werd bedreigd met een faillissement en hij smeekte me bij zijn bezoek op 24 Maart hem te helpen. Ik heb hem toen het juweel gegeven om te beleenen. Ik hield me arm en (leed of ik geen contanten had. Anders zou er geen einde zijn gekomen aan het gebedel van Koning. Het beleenbriefje heeft hij me 'gestuurd. Van het geld (f 1.000.-) heb ik geen cent gezien. Van de „verhuizers" is van Binsbergen de eerste, die in de middagzitting voor het hekje komt om in de zaak tegen Onnes te getuigen. Dit was de man, die door geklop van Onnes zou zijn gewaarschuwd dat hij den verkeerden weg had ingeslagen. Pres.: Weet je zeker, dat er maar vijf schilderijen zijn meegenomen en geen ze ven? Getuige is er absoluut zeker van. Pres.: En bent u in het kasteel een trap opgeloopen bij vergissing?' Getuige: Ja, dat welik keek of daar misschien nog iets gehaald moest worden. En ik keek of ik misschien den eigenaar zag. Pres.: We zullen acte van die verklaring nemen. Denkt u er om, dat u onder eede staat. Tenslotte verklaart getuige nog, en dit in tegenstelling met de andere verhuizers, dat hij, de man, die de trap opliep, geen geklop had gehoord. Getuige Witbraad, de vriend van Koning, komt ook in deze zaak getuigen. Deze getuige, die in de geheele comedie zoo'n belangrijke rol heeft gespeeld, is er van overtuigd, dat Onnes inderdaad schul dig is. Koning wachtte b.v. altijd met de beantwoording van een vraag die ik hem stelde, tot hij met Onnes overleg kon heb ben gepleegd. Pres.: Dat kan heel goed een kunstje van Koning geweest zijn. Qetuigg Witbraad: Zoo... maar waarom DE METHYLALCOHOL VERGIFTIGING TE SPEKHOLZERHEIDE. Vier van de vijf patiënten thans het ziekenhuis veriaten- Gisteren hebben vier van de rijf patiën ten, die in verband met de methylalcohol vergiftiging te Spekholzerheide in het zie kenhuis te Kerkrade werden verpleegd, dit ziekenhuis kunnen verlaten. Alleen de mijnwerker J. Raemakers, die langen tijd in levensgevaar verkeerde, be vindt zich nog in het ziekenhuis. Hij is nog gedeeltelijk blind. HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD. Datum nog niet vastgesteld. Men is gemachtigd, om mede te deelen, dat alle berichten, zoowel omtl'ent dien da tum als wat betreft de inzegening van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard van niet bevoegde zijde afkom stig zijn, aangezien daaromtrent vanwege H. M. de Koningin nog geen mededeelin- gen zijn gegeven. ontploffing tot stand kon brengen. De deuren der sluis bogen al onder de druk van het water. Koortsachtig wierpen de mannen zakken zand en steenen in het water. Een uur lang moest men de tegen stand kunnen handhaven, dan was het ge vaar geweken. De toestand werd kritieker. Toen sprong William Gunthrun in het water, zijn voe ten vonden steun tegen twee reusachtige steenen, en met zijn geheele kracht, wierp hij zich tegen de sluisdeuren. „Maak voort" hijgde hij, „een tijdje houd ik het wel". Verbaasd keken de mannen naar den reus, die zulk een onmogelijke taak op zich nam, Men werkte koortsachtig voort. Heel langzaam verliep de tijd voor Bill, hij voel de hoe de druk van het water steeds ster ker werd. Maar hij week niet. Eindelijk hoorde hij in de verte een dof gedreun. De verbinding tusschen het oude kanaal en de rivier was tot stand gebracht Nu riepen de mannen hem toe, dat hij weer aan wal kon komen. Het gevaar was geweken. Maar Bill kon niet antwoorden. Hij was geheel verstijfd. Met. vereende krachten trok men hem aan wal. Onmiddel lijk gingen de sluisdeuren een beetje van eikaar en stroomde water door de openin gen, maar bezwijken deed de sluis nu niet. De vijf dorpen in het. bedreigde gebied waren gered. Nog diezelfde avond organi seerde men een collecte voor den sterksten man ter wereld. Nog nooit had men aan de Kanawha zoo enthousiast een circus be zocht. Thans treedt Bjjl niet meer op. De staat Virginia schonk hem een bedrag van 5000 dollar, waarvoor hij zich een kleine farm kocht. Onlangs trad hij in het huwelijk. Nu heeft ook de regeering der Vereenigde Sta ten hem een bedrag van 5000 dollar toege kend, een steun die hij in deze zware tij den best zal kunnen gebruiken. En dat hij het verdiend heeft, zal wel niemand ont kennen. heeft Onnes dan die twee mannen niet de deiir uitgegooid, toen zij hem aan de in braak kwamen herinneren? Verd. Onnes: Ik heb den Officier van Justitie te Utrecht gewaarschuwd. Nadat het verhoor van deze getuige is geëindigd, wordt Koning weer voorgeroe pen. Voortzetting van het duel Onnes Koning. We komen nu aan de z.g. chantagepo ging. U kent het standpunt van Onnes. Wat zegt u er van? Bent u op 20 April bij hem geweest? Getuige weet dat niet meer zoo precies. Wel herinnert hij zich, dat er op 26 April een bespreking in Terminus te Utrecht is gehouden. Verdachte Onnes heeft daar een stuk geteekend, waarin hij beloofde aan Koning 6 a 8000 gulden te zullen betalen voor enkele schilderijen van Koning, zoo dra de verzekeringspenningen waren uit betaald. President: „Maar toen ging u toch in op de chantage?" Verdachte: „Juist, m'n reputatie en de vrees, dat de assurantie chicanes zou gaan maken met de uitbetaling, deed mij be sluiten de zaak op deze wijze te regelen. President: „Hoe verklaart u het dat u bleef correspondeeren met een dief, inbre ker, afperser en bedrieger zooals u hem noemt en zelfs schrijft: „zeer geachte heer Koning", en „hoogachtend". Verdachte: „Ik hoopte hem op die wijze onschadelijk te maken een klein bedrag vriendelijkheid en kalmte! Dat leek mij tegenover dezen gevaarlij ken chantagepleger het verstandigste." De president zet het verhoor van Ko ning voort: „Dus toen Onnes de assuran tiepenningen binnen had aldus ver klaarde U, stond hij zeer afwijzend tegen over U. Hij wilde niet betalen. Getuige: „Ik heb Onnes gewaarschuwd, dat Witbraad gevaarlijk was. Onnes antwoordde toen: „Dat laat me koud, laat hij z'n gang maar gaan, ik heb er twee jaar voor over". „Is dat uw laatste woord," vroeg ik toen. „Ja, luidde Onnes' antwoord. President: Dus dat was een breuk en niettegenstaande die breuk verscheurt u die mooie verklaring, waarbij Onnes U 6 a 8000 gulden belooft. Getuige krabbelt terug: „Ja, maar ik weet niet precies meer wanneer ik die verklaring verscheurde. De president leest de desbetreffende ver klaring van getuige voor de rechtbank voor: „Na ons laatste gesprek verscheurde ik de verklaring... Getuige Dat zal verkeerd zijn opgenomen. Pres: U gaf uw sterkste wapens tegen den man, die u misleidde en nu van chantage beschuldigt, uit handen. Getuige: Die chantage-geschiedenis hebben natuurlijk de verdedigers bedacht... Mr. Muller Massis en mr. Kappeyne laten een scherp protest hooren, waarbij de presi dent zich aansluit. President (tot getuige): Wat hebt u aan de heele zaak verdiend?" Getuige: Verdiend? Ik heb er geld bijge legd. In totaal heb ik 400.— gekregen en 700. aan onkosten uitgegeven. Nadat aan Koning nog eenige vragen zijn gesteld is het verhoor van dezen getuige ten einde. De zitting wordt geschorst tot den volgen den ochtend tien uur. VRIJDAG 6 NOVEMBER* HILVERSUM H Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Lichte Muze Melody Circle Minstreels en orgel spel ARVO Godsdienstige Uitz. Morgenwijding VPRO Avondwijding Dansmuziek Flierefluiters en zang VARA Dansmuziek AVRO Lezingen Plan Causerie VARA Wat dunkt u van den mensch VPRO Causerie Ital. schilder kunst VPRO Het werk van den predikant in Indië VPRO Solisten-concerten Piano recital VPRO Piano recital VPRO Orgelbespelingen Orgelspel VARA Voor de jeugd Kinderuur VARA Sport Reportage 6-daagsche VARA Diversen Voordracht VARA Voordracht VARA Kniples AVRO Politiek Radio Jour naal VARA 8.00 12.00 10.15 1110 5.30 5.00 7.50 11.00 7.20 10.30 7.00 8.05 9.00 10.00 HILVERSUM I Orkest-concerten Harmonie ork. NCRV Harmonie ork. NCRV Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Ensemble v. d. Horst NCRV Godsdienstige Uitf. Schriftlezing NCRV Morgendienst NCRV Chr. lectuur NCRV Lezingen Tuinbouwpraatje NCRV Litter. Causerie NCRV Causerie NCRV Solisten-cr ncert Cello en piano NCRV Sopraan en piano NCRV Orgelbespelingen Orgelspel NCRV Diversen Voordracht NCRV Reportage NCRV 8.00 10.30 8.15 9.30 8.00 10.00 7.15 9.00

Schager Courant | 1936 | | pagina 6