TKOOPER Het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier ABDIJSIROOP Feuilleton DE ALGEMEENE VERGADE RING BEHANDELING VAN DE BEGROOTING VOOR 1937. Op Woensdag 18 November a.s. wordt een Algemeene vergadering van het Bestuur van bovengenoemd Waterschap gehouden, welke vergadering in hoofdzaak gewijd zal zijn aan de vast te stellen begrooting voor 1937. Hieronder laten we weer een en ander over deze ontwerp begrooting volgen. De lasten opnieuw verlaagd Blijkens het voorwoord is bij het samen stellen der begrotinog uitgegaan van een verlaging van het heffingspercentage van den omslag met 0.2 of bijna 6%. Dijkgraaf enHoogheemraden hebben zich ernstig af gevraagd of ook toekomstige begrootingen deze vermindering aan inkomsten zouden kunnen dragen. De begrooting voor 1937 opent met een bedrag van f 127.900,— in ontvangst, als batig saldo van den dienst 1935, terwijl zij sluit met een bedrag voor onvoorziene uit gaven van f 55.570,Dat wil dus zeggen, dat, wanneer de verschillende posten der be grooting juist zijn geraamd en geen onvoor- - ziene uitgaven worden gevorderd, de reke ning over 1937 een batig saldo van f 55.570,- zal aanwijzen. In dat geval zal de dienst 1939, waarop het batig saldo van 1937 wordt verantwoord, openen met f 55.570,in te genstelling met die van 1937, welke opent met f 127.900,alzoo een voor 1939 nadee- lig verschil van f 72.330, Uit de staat der geldlccningen blijkt even wel, dat in 1938 en 1939 een viertal lee ningen komen te vervallen, waardoor een vrij aanzienlijk bedrag aan rente en af lossing voor 1939, 1940 en volgende jaren beschikbaar komt. Voorts valt te rekenen op een voortdurende stijging van de totale belastbare opbrengst van de gebouwde en ongebouwde eigendommen en op een ge leidelijke vermindering van de bijdrage in de watersnoodkosten. Op grond hiervan zijn Dijkgraaf en Hoogheemraden van oordeel, dat de voorgestelde verlaging van het hef fingspercentage geen vrees behoeft te ver wekken, dat dit percentage in de toekomst niet toereikend zal zijn om de begrooting in evenwicht te houden. De loopende dienst zal, naar het zich laat qanzien, een vol doend batig saldo opleveren om ook voor 1938 deze omslagverlaging op te vangen. Uiteraard hebben D. en H. onder de oogen gezien, voor zoover dit mogelijk was, of de ramingscijfers, die reeds in ontwerp vaststonden, verandering moesten onder gaan nu voor den gulden de goudbasis is losgelaten. Naar hunne meening zullen de nadeelige gevolgen, die uit dezen regee- ringsmaatregel voor den dienst van het Wa terschap voortvloeien, niet van groote be- teekenis zijn, omdat voor een betrekkelijk klein bedrag aan materialen uit het bui tenland wordt betrokken. Zij zijn dan ook tot de slotsom gekomen, dat met vertrouwen deze cijfers kunnen worden angehouden. De uit te voeren werken. Voor onderhoud en instandhouding van de zeeweringen en IJselmeerdijken wordt geraamd f 89.460,— voor onderhoud en in standhouding van binnenwaterkeeringen en daarmede verband houdende werken f8.850- Een zeer belangrijke uitgaaf n.1. een ra- ïning van f 192.815,— zal wederom het on derhoud en de instandhouding van wegen vorderen. Behalve het gewone onderhoud zullen in het komende dienstjaar verschillende we gen worden verbeterd. Zoo zien wij bijv. dat de weg op den Westfrieschen omringdijk, van Huiswaard tot de Koedijker vlotbrug verbreed zal worden tot 4 meter, de kruin van den dijk op den Assendelverzeedijk tus- schen Nauerna en den Pontweg te Bui tenhuizen zal tot 7 meter verbreed worden. Op het gedeelte Westfrieschen omringdijk van den Boerenweg tot Burghomersluis zal de coupure van de voormalige trambaan Schagen-van Ewijcksluis verbeterd worden, een verbetering waarvoor f 2400,wordt uitgetrokken. De weg op den Westerdijk van aanslui ting provincialen weg onder Aartswoud tot den ontworpen Rijksweg nabij Lambert- schaag, n.1. het verbeteren van de bocht te Dijkbuurt en het verbeteren van den weg met bermen zal aan de orde worden gesteld. Ook zal worden verbeterd het gedeelte van den Zijperzeedijk tusschen den Bosch- weg en de coupure van den Anna Paulowna polder. In het district Hoorn zullen eveneens be langrijke verbeteringen ter hand worden genomen, evenals in het district Purmerend. Voor onderhoud en instandhouding van sluizen, bruggen, diukers e.d. wordt f 1200 geraamd voor onderh. bediening en stroom verbruik van bemalingswerktuigen f 9.80; voor onderhoud van bermslooten, wielen en braken f9090; voor onderhoud en instand houding van woningen en andere gebou wen f 2720,— Wegen en daarbij behoorende kunstwerken, overgenomen van andere lichamen. In bijlage H. van de begrooting worden de geraamde uitgaven en ontvangsten voor onderhoud van wegen en kunstwerken over genomen van andere lichamen, vermeld. De uitgaven (en ontvangsten) ten behoe ven van wegen ën daarbij behoorende kunstwerken, voorkomende op het provin ciaal wegenplan worden geraamd op f 43.880; idem van wegen en daarbij behoo rende kunstwerken, voorkomende op het aanvullend wegenplan op f 57.210; idem van wegen en daarbij behoorende kunstwerken die niet op de wegenplannen voorkomen op f 21.380,—. Uitkeeringen aan oude werklie den. De staat van uitkeeringen aan oude werk lieden in hunne nagelaten betrekkingen geeft aan een totaal bedrag van f 60.47.60. Zij durfde bijna niets eten Altijd indigestie totdat zij een ontdekking deed. „Ik kan Kruschen Salts niet hoog genoeg roemen, want ik leed langen tijd aan indi gestie; op 't laatst durfde ik bijna niets meer te eten. Eenige maanden geleden begon ik Kruschën Salts te nemen, niet meer dan el- ken ochtend een beetje in mijn eerste kop thee, en dit bleek werkelijk een prachtige kuur te zijn. Ik ga door met Kruschen Salts en heb hu geen indigestie meer, ik kan weer gewoon mee eten en voel mij veel beter." Mej^ A. P. te b. indien Uw'voedsel niet snel en geregeld door Uw inwendige organen wordt ver werkt, begint het te gisten, en ontstaan gas sen en zuren, welke maagpijnen of onpas selijkheid e.d. veroorzaken, zoodat elke voe ding een bron van ellende wordt. Bovendien hoopen zich afvalstoffen in Uw lichaam op, welke de algeheele gezondheid schaden. De zes minerale zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, hebben de eigenschap Uw inwendige organen aan te sporen tot snelle en geregelde werking. De afvalstof fen zullen zich daardoor niet meer kunnen ophoopen en worden geregeld verwijderd. Zoodoende wordt ook de oorzaak van Uw on passelijkheid en Uw maagbezwaren wegge-, nomen. Slechts de kleine dagelijksche dosis in Uw eerste kop thee of koffie op de nuch tere maag en alle spijsvertéringsklachten behooren tot het verleden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten J f 0.40, f 0.75 en f 1.60 per flacon, omzetbe lasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maat schappij, Amsterdam, voorkomt. Bij besluit der Algemeene Vergadering van 7 Juli 1927 werd besloten om aan werk lieden, die in dienst van aannemers of op arbeidscontract langen tijd aan zeewerin gen hebben gearbeid en den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, of vóór het berei ken van dien leeftijd invalide zijn gewor den, een uitkeering toe te kennen, waar van het bedrag telken jare door de Alg. Verg. wordt bepaald. Bij besluit van 4 Juli 1929 werd deze uitkeering ook uitgestrekt tot de nagelaten betrekkingen dezer werk lieden. Uit onze Omgeving ANNA PAULOWNA Ouderavond School I. De heer K. Brugman opende de ouder avond, die Donderdag in School I werd ge houden met een welkomstwoord, dat in het bijzonder gericht was tot mevr. Mol; de nieuwe onderwijzeres, mej. A. Kateu en den heer Mol, die voor de eerste maal als hoofd der school den ouderavond zou leiden. De heer Mol, de leiding van den voorzitter van de oudercommissie overnemend, begon met te herinneren aan de wisseling van personeel aan de school. In chronologische volgorde was zijn komst, als opvolger van den heer 't Hart, het eerst aan de beurt. Spr. dankte de oudercommissie en de ouders in 't algemeen voor de prettige wijze, waarop men hem was tegemoet getreden en sprak de hoop uit op die medewerking te mogen blijven rekenen. Nog maar kort was de heer Mol hier als hoofd der school of mej. Ter Brugge, wier uitstekende reputatie als onderwijzeres spr. memoreerde, vertrok naar Beverwijk. Ilij meende echter een uitstekende vervangster gevonden te hebben in mej. A. Kater, die, naar hij hoopte, ook tot aller tevredenheid, haar beste krachten aan het onderwijs zal geven. Verder gaande met de mededeelingen, be val de heer Mol de autobusdienst voor ver- afwonende kinderen in aller belangstelling aan, daar de bijdragen, die daarvoor thans binnenkomen, de onkosten niet zullen kun nen dekken. Het enthousiasme, waarmee de verocniging voor tandverzorging aan de school is ge sticht, deed grooter deelname verwachten dan er nu is. Van de 59 kinderen, die er voor in aanmerking komen, worden er 37 behandeld. Daarom deed spr., na nog eens op het nut van tandverzorging gewezen te hebben, een beroep op hen die iets meer kun nen missen, opdat ook de kinderen, wier ou ders niet kunnen bijdragen, toch geholpen kunnen worden. De heer Mol besloot z'n mededeelingen, met in herinnering te brengen, dat op scbool de vorstelijke verloving was her dacht en aan de kinderen bij die gelegen heid e enzakje bruidsuikers was meegege ven; dat de school bij de zwemwedstrijden op den tweeden prijs beslag wist te leggen en eindigde met het verzoek aan de moe ders, de kleeren en voral de hoofddeksels even te merken. De heer Hameling deelde een en ander mede over klei-arbeid op school, een vak, waarvóór in 't algemeen de jongens, die dan' meestal ook de goede teekenaars blij ken te zijn, de meeste'animo toonen en dat om den arbeid zelf, maar ook in aanslui ting met het andere onderwijs wordt be oefend. Een aardige verzameling door de leerlingen gemaakte voorwerpen illustreer de de bedoeling en wat op dit gebied be reikt werd. Ouders, wier kinderen aanleg voor dezen arbeid hebben, raadde hij aan hen eens met een door plasticine ge kleurde,niet-uitdrogende klei te ver rassen. Kamt St. Nicolaas dit jaar naar Anna Paulowna?, luidde het volgende punt op de agenda en het hoofd der school deelde mede, dat de oudercommissie en het per soneel voorstelden het feest weer te vie ren. Maar het batig saldo van vorige ja ren is zeer geslonken en als niet flink op de lijsten geteekend wordt zou het feest een kleineren omvang moeten krijgen, dan de kinderen gewoon zijn. Wat een teleur stelling zou dat geven! De heeren Brugman en Dekker, die geen kinderen meer op school hebben, moeten af treden als leden van de Oudercommissie en na de pauze, die op de gebruikelijke wijze werd besteed, koos de vergadering in hun plaats de heeren J. Baken en G. Gcerligs. De heer Hamelink had groot succes met z'n voorlezen uit het Vlaamsche boek Ko- beke van Ernest Claes. Hij, komend uit die buurt, kan dat Vlaamsch ook maar niet aardig klappen! Met veel vriendelijke woorden van erken telijkheid dankte de heer Mol de heeren Brugman en Dekker voor hetgeen zij in het belang van de school deden, verzocht hun nog het a.s. St. Nicolaasfeest mede te leiden, en nadat de heer Brugman ook zijnerzijds dank had gebracht voor de prettige samen werking volgde sluiting. LANGENDIJK DE ZIEKE VROEGE AARDAPPELEN. Ook de handelaren vragen steun. Eenigen tijd geleden is bericht afgeko men, dat de verziekte vroege aardappelen, welke in de kuilen waren verziekt, zullen worden vergoed. In de kringen van den handel is dit be richt met vreugde ontvangen, althans ver wacht men, dat de kansen voor de verzoeken van den handel om vergoeding voor de ver ziekte aardappelen zullen stijgen. Tengevolge van het optreden der aardap pelziekte hebben de handelaren een groot nadeel geleden. Wij herinneren ons nog de groote hoeveelheden, welke aan de boot voor Zuid Amerika werden afgekeurd en naar de Langedijk moesten worden teruggezonden om te worden overgebracht Dit heeft .menig handelaar een flinke strop bezorgd. In het vakblad der handelaren wordt medegedeeld, dat door de Nederlandsche Bond van hande laren in aardappelen zal worden geprobeerd om door middel van een gezamelijke actie alsnog een vergoeding te verkrijgen voor de schade, dezen zomer geleden door dezelfde aardappelziekte als waardoor de tuinders dezen zomer schade hebben geleden. Het ligt voor de hand, aldus het C. Orgaan, dat als de Ned. Groenten en Fruit Centrale als hoogste en eerste instantie vari oordeel is, dat wie door ziekte nadeel ondervond, eenige vergoeding zal ontvangen, men nu ook de consequentie van dit standpunt dient te aan vaarden, zoodat de veilingen gehouden zijn aan de betrokken exporteurs eveneens ver goeding voor geleden schade te laten toe komen. Immers, de schade ontstond door dezelfde oorzaak. Na een verhandeling over liet ont: staan van de aardappelziekte en de moge lijkheid van deze te voorkomen, althans zoo veel mogelijk tegen te gaan door sproeien is men van meening, dat wanneer inderdaad de Nederi. Groenten en Fruit Centrale aan de betrokken telers vergoeding betaalt voor geleden schade door zieke aardappelen, het daarmede principieel is uitgemaakt, dat de exporteurs'ook recht op vergoeding kunnen laten gelden. Met belangstelling zal zeer zeker tegemoet worden gezien, welke beslissing in deze door de Ned. Groenten en Fruit Centrale wordt genomen. WARMEN HUIZEN Dezer dagen hield de Mij. tot Nut van Algemeen dep. Warmenhuizen, een alge meene vergadering ten huize van den heer Slikker. - - 1 Aanwezig 3 bestuursleden en 3 leden. Voorzitter de heer Swan, opende deze vergadering met de aanwezigen welkom te heeten en verzocht tevens den secretaris, de notulen te willen voorlezen. Deze wer den onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Deze zijn allen voor kennisgevng aangenomen. Verkiezing van een bestuurslid wegens onstane vacature, door het overlijden van den heer P. Slot. Na gehouden stemming is gekozen de heer A. de Geus. Daar voor noemde niet ter vergadering aanwezig was, zal hij met de benoeming in kennis wor den gesteld. Verkiezing van een bestuurslid wegens periodieke aftreding van den heer S. G. Rijpma. De heer Rijpma werd bij acclama tie herkozen en nam deze herbenoeming aan. Bespreking winterseizoen. Dit wordt een moeilijke zaak, omreden ongeveer f6 in kas is. Alsof zij geroepen waren, verschenen een paar leden van de tooneelclub V.O.P., de lieeren D. Pastoor en P. Bas. Deze heeren kwamen met een voorstel dat in overleg was geschied met den heer S. Kuiper van Schagcrbrug. De tooneelverecnigingen van Hoest Ge? Past op! Dat aanhoudend hoesten prikkelt de weefsels van Uw borst en keel, welke daardoor als 't ware worden onder mijnd. Dit is het tijdstip, waarop de bacteriën welke men inademt zich vastzetten en ontwikkelen en soms gevaarlijke verwoestingen aanrichten. Stuit dat dreigend gevaar. Onderbreek de voortgang van die verkoudheid, stop dien hoest en zorg dat de ziekte-kiem-bevatten- de slijm verdwijnt. Daarvoor bevat de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop alle noodi- ge bestanddeelenkruiden-extracten en „codeïne". De kruiden-extracten verzach ten de kriebelingen en ontstekingen der slijmvliezen en werken slijm-oplossend, heelend en genezend. De codeïne bedwingt de hoest snel en grondig. Als gij dus koude vat en begint te hoesten, als Gij last hebt van bronchitis of borst-benauwdheid, neemt dan dit wondervolle middel, want Abdij siroop noemt men door de snelle resultaten terecht ,,'s Werelds béste Hoest-siroop", AKKER 's verstèrkte tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Verlaagde prijzen75 ct., f 1.25, f 2.-, f 3.50 p. flacon Warmenhuizen en Schagerbrug waren be reid tegen een vast bedrag elk een uitvoe ring te geven. Breedvoerig is hierover ge sproken en tenslotte is hiertoe besloten. De afspraak is dat de tooneelver, V.O.P. de eerste uitvoering zal geven op Zondag 22 November, die dan zullen opvoeren „Onder één dak", een der mooiste stukken uit de werken van Fabricius. De tweede uitvoering zal de vereeniging uit Schagerbrug opvoeren „Suikerfreule", ook een zeer mooi stuk. Hiervoor is de da tum nog niet bepaald en zal door het be stuur nader worden vastgesteld. Daar het plan is drie avonden te geven, zóo zal de laatste avond vermoedelijk ver vuld worden door een spreker of anderzins. Dit is nog niet officieel. De rondvraag leverde geen bijzonders op. Het sluitingswoord van den voorzitter bad een haastig verloop, daar het inmiddels al na tien uur was geworden en geen ver gunning was aangevraagd, zoodat de poli tie orders gaf dat wij ons moesten verwij deren. Aan de veiling alhier werd verhandeld in de maand October.. Oct. 1936 Oct. 1935. Roode Kool 89.125 kg. 78.560 kg. Gele Kool 27.550 kg. 16.250 kg. Gewone Witte Kool 981.650 kg. 442.000 kg. Deensche W.-Kool 21.275 kg. 7.825 kg. Nep 22.857 kg. 15.975 kg. Uien 92.725 kg. 36.275 kg. Slaboonen 3.985 kg. 1.355 kg. Aardappelen 473.660 kg, 362.950 leg. Bieten 17.800 kg. 5.800 kg. Peen 3.823 kg. 9.200 kg. XndO'vie 51.800 st. 1.020 st. De omzet bedroeg in October 1936 f 31.703.59 tegen f 37,727,29 in October 1935. BARSINGERHORN Bij den Penningmeester van het Comité voor de viering van de feesten bij het hu welijk van Prinses Juliana en Prins Bern- hard is van een particulier als extra-gift binnengekomen een bedrag van f 25.- te be steden voor behoeftigen en Ouden v. Dagen zoodat ook voor de minder bedeelden in onze gemeente dit huwelijk niet ongemerkt behoeft voorbij te gaan. Zeker zullen velen voor een dergelijk sympathiek doel iets af willen staan. Het kan aan de collectrices, die met de lijsten rond komen ter hand ge steld worden. Men vermeldt dan op de lijst in de tweede kolom „extra gave voor de minder bedeelden." Tevens zal ook de pen ningmeester van het comité, de heer J. J. Werner te Barsingerhom, gaarne meerde re gaven voor dit doel in ontvangst nemen. 50. Kaye nam het standje gedwee in ontvangst en trok zich terug in zijn kwartier, niet om eenig butlerswerk te verrichten, maar om er zich van op de hoogte te stellen, welk ge bruik Larry van zijn nieuwen periscoop dacht te maken. Vanuit de bijkeuken kon hij het raam van Larry's kamer die recht boven de studeerkamer lag overzien. Zoodoende zag hjj, hoe Larry het instrument opstelde, en vervolgens met een blauw papiertje in de weer was, wat hem er toe bracht zich op be scheiden, maar voldoenden korten afstand van de deur van Jan's studeerkamer te posteeren, een oogenblik nadat Larry daar binnen was gegaan. Jan's houding was van dien aard, dat Larry er uit kon afleiden, onwelkom te z\jn. maar daardoor liet hij zich niet afschrikken. „Ik wou eens komen praten over dien butler van jou," zei hij. Meteen liet hij zich in een stoel vallen en nam en sigaret uit de zilveren doos, die op tafel stond. Jan maakte de doos dicht. „Dat," zei hij zonder uit z(jn boek op te zien, „is nog geen bewijs, dat ik met jou wil praten, over dat of eenig ander onder werp." „Toch zul je dat. Het gaat jou van meer nabij aan dan mij." „Ik wist niet, dat wij iets gemeen hadden." „We hebben een heelen hoop gemeen," ver zekerde Larry naar waarheid. „Waar heb je dien Crale opgepikt?" „Heb je daar iets mee te maken?" Eenigszins. Hij was geheel gekleed en had een revolver bij zich, gisterenavond, toen iemand op mij geschoten heeft." „Je verwacht toch niet van me, dat ik huilen zal, omdat ze je van kant hebben wil len maken? Als ik huil, is 't, omdat het niet gelukt is." „Je zult nog eens in Queen Street be landen," merkte Larry op. „Maar als wat ik van je verwacht is, in te zien dat iemand z'n uiterste best doet om me hier weg te krijgen." „Dat doet me erg veel verdriet," zei Jan. „Als ze slagen, zal 't je nog meer verdriet doen. Dan is er niets, meer tusschen jou en den Strooper." Dat had iets meer uitwerking. Jan sloeg zijn boek dicht en legde het weg. „Ik heb Crale gekrgen door een adver tentie," verklaarde hij. „Bedoel je dat hij de Strooper is?" „Ik bedoel niet, behalve dat, als jij je huid onbeschadigd wilt bewaren, je dat stukje papier van George van de hand zult moeten doen. Zoolang je het hebt, zal de Strooper je niet uit het oog verliezen." „Tot nu toe heeft hij anders jou niet uit het oog verloren," merkte Jan droogjes op, „en als Crale de Strooper is, geef ik er de voorkeur aan, hem hier te hebben. Dan kan ik hem tenminste bewaken." „En hij jou. In elk geval moet ik dat papiertje hébben, dat hier bjj hoort." Hij nam zijn portefeuille en haalde er een strookje blauw papier uit. Jan keek er ter loops naar en glimlachte. „Ik twijfel er aan, of je het krijgen zult. Als ik het had, weet ik zeker dat je 't niet zou krijgen. Waar heb je dat vandaan?" „Van Larry Wade, en die had het van Den nis. Heel eenvoudig." Larryy vond het noodig, zijn baard te streelen, om een glimlach te verbergen. „Gesteld dat ik het papiertje werkelijk had," antwoordde Jan, „dan zou ik Jouw kostbaar leven in gevaar brengen door 't aan je uit te leveren, Kaye. Als je dicht genoeg bij Larry Wade geweest bent, om hem dat pa piertje af te nemen, ben je ook dicht genoeg bij den Strooper geweest om hem in te reke nen. En nu, je begrijpt wel, dat twintig mi nuten In jouw gezelschap precies negentien minuten te lang ls. Bonjour." Larry deed het blauwe strookje weer in zijn portefeuille en stond op. Jan's oogen flikkerden even. Ongemerkt verschoof hij zijn rechtervoet. Aan de deur stond Larry even stil, om zijn laatste waarschuwing op Jan af te vuren. „Als je niet vatbaar bent voor overreding, Jan," zei hij, „wou ik je dit zeggen; de uit spraak van den Coroner, dat Clem Wade door een of meer onbekende personen vermoord zou zijn, lijkt me wel een beetje onnauw keurig." Larry vertrok met een ondoorgrondelijken glimlach om de lippen en liet Jan over aan zijn overpeinzingen. Deze vonden echter geens zins hun middelpunt in de verkapte bedrei ging, die de ander hem naar het hoofd ge slingerd had, maar, nauwkeurig uitgedrukt, in zijn rechtervoet. Daaronder lag het blauwe papiertje, dat Larry had laten vallen, toen hij meende het in zijn portefeuille op te ber gen. Met een vlugge beweging raapte Jan het op, waarna hij met een paar stappen bij de deur was en die openwierp. In de gang was niemand te zien. Jan sloot de deur en keer de terug naar de tafel. Hij lei zijn buit zorgvuldig op den onder legger, nam een ronde ebbenhouten liniaal aan beide einden op en draaide met zijn han den in tegengestelde richting, waardoor de liniaal zich in 't midden begon te ontschroe ven, en in twee helften uiteengenomen kon worden. De beide deelen waren hol, en uit een er van haalde Jan een strak opgerold, blauw papiertje het strookje, dat de ko lonel hem had nagelaten. Een oogenblik later trachtte hij, door de béide strookjes met elkaar te vergelijken, er een verstaanbaren zin uit op te maken. Dat gelukte hem niet. Wat niet te verwonderen was. Want het strookje, dat Larry had laten vallen, was het echte niet; hij had het zelf even te voren vervaardigd, van hetzelfde blauwe papier, dat hij in een groote Londensche zaak op gescharreld had, en in hetzelfde handschrift wat hem niet moeilijk was gevallen. Maar de letters, die hij er op geschreven had, wa ren geheel willekeurig. Na een kwartier gaf Jan zijn pogingen op en borg de twee papiertjes zuchtend in de holle liniaal. Op dat oogenblik haalde Larry zijn peris coop naar binnen en glimlachte voldaan. Kaye, in de bijkeuken, glimlachte ook. XXV. Detective-sergant Brown kauwde op een sandwich met kaas en keek terneergeslagen naar zijn cipier. Het was de derde dag van zijn gevangenschap en ondanks Kaye's ver zekering, dat z'n „gedwongen afzondering" teneinde liep, waren zijn gevoelens ten op zichte van Larry vrij onvriendelijk. Vrijheid en frissche lucht waren voor Brown even noodzakelijk als eten en drinken, zoodat hij met den tegenwoordigen stand van zaken maar weinig ingenomen kon zijn. Larry daarentegen was in een bijzonder opgeruimde en mededeelzame bui. Zijn proef nemingen met den periscoop waren nog gun stiger uitgevallen dan hij had gehoopt. Een kleine revolver liet hij onverschillig in zijn rechterhand bengelen, hoewel niet zoo onver schillig, dat 'n onnoodige beweging van Brown's kant de revolver niet onmiddellijk op gelijke hoogte bracht met diens ribben. Ook dit werkte mee om het humeur van den on- gelukkigen detective te bederven. Hij had Larry's drie laatste geestigheden met gegrom ontvangen, en kauwde stilzwij gend door. Zijn onverschilligheid kon den ander niet van de wijs brengen, want Larry was nu eenmaal in een uitstekend humeur. Hij haalde een krant uit zijn zak en ont vouwde Brown een van de redenen van zijn vroolijkheid. „Klaarblijkelijk zijn er mcnschen, die meer waarde hechten aan je doorluchtig karkas dan ik," zei hij spottend. „De Yard heeft je

Schager Courant | 1936 | | pagina 10