STROOPER Tuberculose als koopvernietigend gebrek* Het proefbedrijf „Achter-Geest' te Sint Pancras* Feuilleton In de vergadering, die Dinsdagavond door de Vcrceniging voor Veearbitrage, district Schagen werd gehouden, heeft de heer P. do Boer alhier een inleiding gehouden over bovenvermeld onderworp. We achten deze inleiding voor de veehou ders in onze omgeving van voldoende belang om haar hieronder meer uitvoerig te behan delen. Spr. begon mét er op te wijzen, dat bij koÖpkwesties van rundvee de tuberculose een belangrijkorol speelt. Tuberculose, geconstateerd binnen een be paalde tijd na levering, is koopvernietigend. De veroorzaker van deze ziekte is de tubcr- culbacil. Indien liet nu mogelijk is om bin nen een zekeren tijd na aankoop aangetoond te krijgen, dat het gekochte dier besmet is door de tuberculbacil, zal de eigenaar met succes een actie kunnen instellen, om zijn nieuwkoop aan den verkooper terug te geven en de koopsom terug le krijgen. Bij een rund verdacht van tuberculose, moet dus getracht worden uit materiaal afkomstig van dit dier de t.b.c.-bacil op te sporen. Dit opsporen van devt.b.c.-bacil is alleen mogelijk bij het le vende dier, indien het aangetaste orgaan of gedéolte van een orgaan communicatie'heeft met cïfe buitenwereld. Deze vormen van tuber culose noemen we open vormen. Als open- vormen kunnen zich voordoen: tuberculose van longen, van uier, van baarmoeder, van darftion en nieren. Bij een tuberculeuze aan doening van een van deze organen komt bet voor, dat in bet onderzochte materiaal toch geen tnbercul bacillen worden gevonden. Zodtfeebcurt bet bij herhaling, dat ces.rund op grond van b.v. een positieve tuberculi- natie en een afwijkende ademhaling (hoest longgeruisen) sterk verdacht wordt aan long' t.b.c. te lijden, dat bij sputum onder zoek geen tuberculbacillen worden gevon den en de eigenaar geen verklaring van zijn veearts kan krijgen. En toch is zoo'n ver garing onmisbaar. De verkooper "zal als kóóp er komt kingen. over-zijn 'gekochte koe terecht, tegen kooper zeggen: kom eerst met een verklaring, dan spreken we nader Zoo'n attest Vermeldt* naam v. kooper en verkooper, datum van koop, signalement v. d. koe; verder moet er in staan vermeld: de ziekte waaraan bet dier lijdt, met de ver klaring, dat de ziekte verborgen is en reeds vóóf .den dag van koop bestond. Zonder zoo'n attest begint koper niets, begin hij niets voor dq rechtbank, .maar. .begint hij ook "niet voor de arbitrage commissie. De arbitrage commissie neemt de. werkzaamhe den van (le reghtbank over en.de .veearts- verklaring móet de' grondslag vorm'cn. 't Komt bij,herhaling voor, dat een veehou der 11a koop v. een rund dat later door hem verdachtwordt „u^et,eerlijk- to zijn ep hapi 11a onderzoek dooi1 zijn vee arts geen attest wordt gegeven, meedeelt, liet dan met arbitrage te zullen p robe eren, In - zoo'n geval kan ook de arbitrage-com missie den kooper niet helpen. In het zoo even behandelde geval, n.1. als de t.b.c.-bacil niet kan worden aangetoond, terwijl toch sterkvermoed wordt, dat bet dier een tuberculeuze long aandoening beeft is bet raadzaam, zoo mogelijk met toe stemming van den verkooper, liet dier te laten slachten'; de sectic kan dan uitslag geven, of het vermoeden jal of niet juist was. Op koopkwestie's: van gedoode en ge* sterven dieren komen we straks nader -tc- m- De verkoop" van reactie-dieren geeft ook nog al eens aanleiding tot moeilijkheden. Zooals u bekend zal zijn, -worden runderen die •volgons'rijksvoorsciiriften op t.b.c. wor den onderzocht; gemerkt met een gat win het linker oor, als deze dieren positief rea- geörcn -op een' tuborctilinatic. Deze dieren noemen we''reactie-dieren.- Nu zijn-er vee houders, die meenen, dat zij bij verkoop van een koe mot can gat in 't oor niet aan sprakelijk zijn voor het gebrek tuberculose, anderen meenen, dat bij aankoop «van een koe, die bij 'don nieuwen eigenaar .positief reageert op tubcrculine, dit dier zou lijden Aan eeti koopvernietigend gebrek. Beide denkbeelden zijn onjuist. Indien een rund op een toegepaste tubcr- culinatic positief reageert, wil dit niets moer en niets minder zeggen, dan dat dit dier niet vrij is van tuberculose, evenwel zegt dit, niet, dat bét dier tuberculeus is. We moeten daarom die dieren met een gaatje in het linker oor niet als sterk-min- derwaardig. beschouwen. Als het zelfde on derzoek werd toegepast en hetzelfde ken merk werd aangebracht bij menschen, zou het aantal personen met ongeschonden ooren ,gecii 20% zijn. Elk rund dat een klein tuberculeus baard je in bet lichaam heeft (b.v. in een lymph- klier), oen baardje, dat misschien nooit ccnig gevaar voor uitbreiding der t.b.c. in liet lichaam zal geven, reageert op een tu- berculinatie, is een reactie-dier, is niet ge heel vrij van t.b.c., is evénwel geen tuber culeus dier. Tuberculeus is bet dier, wan neer we door beluisteren of betasten kun nen constateeren, dat een orgaan of lichaamsdeel is aangetast. Verkoopt een vee houder een reactie-dier en blijkt binnen een bepaalden tijd na levering, dat het rund lijdt aan tuberculose van een orgaan, dan kan verkooper "aansprakelijk worden ge steld.,, Een pasgekochte koe blijkt bij tuberculi- ncoren- bij* den nieuwen eigenaar te rea- gceren. Dit op zich zelf is gein Koopvernie tigend gebrek, althans niet bij ons, wel in Belgie. Indien bi,j de. verkoop geen nadere afspraak is gemaakt, zal bet dier niet aan verkooper kunnen worden teruggegeven, tenzij bij nader' Onderzoek blijkt, dat tuber culeuze afwijkingen bij bet dier voorkomen. Voor de adviescommissie voor arbitrage is ook al eens een geval behandeld waarbij een rund verkocht als t.b.c:* vrij tot oneenig- Tieid aanleiding gaf Verkooper verkocht bet dier, dat bet bij dé laatste tuberculinatie vrij was van t.b.c.; kooper wenschte een dier, dat op 't. oogenblik t. b. c. vrij zou zijn. Tusschen beide tijdstippen verliepen meerdere maanden. Bij een toegepaste tu berculinatie bij "kooper bleek bet dier te reageeren. Een deugdelijke afspraak tus schen kooper en verkooper zou kooper recht hebben gegeven dit dier tegen koopsom te rug te geven. De moeste kwestie's in de- veehandel wor den door tuberculose veroorzaakt en het meestvoorkomende is long-tuberculose. Toch behoeft iedere koe met longverschijnsel niet te lijden aan t.tt.c. Andere oorzaken kun nen zijn, longontsteking, longgezwel len, chronische longjacht, blaasvorming in de- longen, dampigheid (b.v. na mond- en klauwzeer) enz. Indien verkooper' zelf liet te verkoopen rund, niet vertrouwt kan hij het dier z.g. „voetsstoots" verkoopen, waarna kooper op den verkooper geen verhaal heeft. Ook zal kooper weinig succes hebben bij het aan bangig maken "van een koopkwestio het. gekochte dier sterk vermagerd is en ver benedon de normale prijs*is verkocht; even min als bet rund te koop werd aangebo den op een gereserveerd gedeelte van de markt, afdéeling wrak-vee. Behalve long t.b.c. komt ook uiertubercu- lose nog al eens voor. In 't algemeen kun nen. we zeggen, dat kooper bij het optre den, van uier-ontsteking (drop) geen recht op schadeloos-stelling heeft, ook al wordt dit gebrek de dag volgende op dien van van koop reeds ontdekt. De omstandigheden waaronder melkvee en vooral pas afgekalf de koeien worden verkocht zijn zoo onna tuurlijk, dat liet verwondering wekt, dat uieraandoeningen via koop niet veelvuldi- gcr optreden. Immers, de dieren staan uren lang met opgeperste uiers, en deze mishan deling hebben ze misschien dezelfde week I op andere marktplaatsen, ook reeds een of twee keer mee moeten maken. Het ge volg van liet oppersen is een' uierontste king éen geledrop meest veroorzaakt door shcptococcen, of ook wel door staphylococ- con. Gewoonlijk is dan de melk sterk af wijkend. Bij tuberculeuse uieraandoening is dit niet liet. geval. De molk is voor 't hloote oog ongeveer normaal, vlokken of stollen komen niet voor, de melk ziet soms iets dunner een weinig rose. De tuberculbacil-' len komen voor vooral in do laatste splc- ten melk. Wordt een melkkoe verdacht te lijden aan uier t.b.c., dan moet bij 't mel ken de laatste melk worden opgevangen om op tubcrculbacillen te worden onder zocht. Worden deze gevonden, dan is daar mede de diagnose gesteld, en kan indien de tonnen Aan 6 weken nog niet is gepas-, scerd kooper de koe aan verkooper te ruggeven en de koopsom terug vorderen. Bij 11 ïeraandoeningen zien we altijd vcr- groote lymphklieren boven de uier. Bij een tuberculeuze _uan doening zijn deze klieren 'niet alleen vergroot, maar ook knobbelig en verhard. Een geleidelijke vergrooting van een kwar tier, of een langzaam voortschrijdende ver grooting van het geheele uier zonder op vallende verandering.van de melk wijst ook vaak op tuberculose. Hoe de. tuberculose zich ook bij het dier voordoet, zoo mogelijk moet in de veearts -verklaring worden medegedeeld, dat de diagnose door 't aantooncn van de tuber culbacil is bevestigd. Er zijn evenwel tu berculeuze vormen, waarbij dit niet noodig is, o.a. t.b.c. van bet buikvlies. Door onder zoek via dé endeldarm worden kleine knob beltjes gevoeld op bet buikvlies van buik- Ayand en pens. Op de zelfde wijze kan zoo bok baarmoeder t.b.c. worden onderkend. Tuberculose van clê darm komt maar wei nig voor, Wat de veehouders darra-tuber- culósc noemen av.olxU niet veroorzaakt door de t.b.c.bacil. De veroorzaker van deze ge vreesde en op sommige boerderijen groot c schade gevende ziekte is een andere smet stof, n.1. de para-tuberculbacil. Het snurken van koeien kan ook leiden lot vernietiging van do koop. Veelvuldig blijkt, dat dit snurken wordt veroorzaakt door de keelgangslymphklieren die tuber culeus zijn aangedaan en sterk zijn gezAvol- lan. *.vWanneor eenmaal met zekerheid is vast gesteld, dat kliniselie-tubeypulpsc bestaat, mag, zpnder bezwaar Ayorden verklaard, dat deze ziekte reeds G weken geleden bestond. Aan de kliniek voor inwendige ziekten te Utrecht wordt 8 waken' als limiet gestold. Soms is het wenschelijlc, om tot een oplos sing v. h. geschil te komen, dat liet dier wordt geslacht, opdat, de sectie kan uit maken, wie in het gelijk moot wordeu ge steld. Ook bij gekochte dieren, die bij den nieuwen eigenaar kort na den dag van levering sterven, zal door een sectie soms uitgemaakt kunnen. warden, of het dier aan oen verborgen gebrek lieeft geleden en hier aan- .is gestorven. Nu geeft ook de sectic niet altijd een ab soluut zekere beslissing, vooral niet als de termijn tusschen dag van levering en dö dood van bet dier langer is dan 2 maan den zien we bij zoo'n dier (ruim 2 maanden geleden gekocht) uitgebreide tuberculeuse verandering in en op de longen, op borst en buikwand, dan is dit nog niet het be wijs, dat liet, gebrek tuberculose reeds vóór den dag van -koopv-bestond. Dg hulp van een pat liolooganatoomis vaak noodig, die 11a microscopisch onderzoek van den aangetaste weefsels pas een beslissing durft te nemen. En als een bepaalde verande ring zich volgens 'de ervaring geAvoonlijk ontwikkelt in b.v. 10 Avckcn, maar zich soms kan ontAvikkelen in 4 Aveken, Avorclt door (ie deskundige de termijn van 4 we- ken aangebonden. De geconstateerde afAvij- Ring moet /.icli.,niet hebben, kunnen ont wikkelen binnen de genoemde tijd. De Ver kpopcr verkeert bier ook weer in de gunstigste positie. Indien door toevallige omstandigheden een gekochte koe-komt te sterven of uit nood moetAvprden geslacht en na slach ting blijkt, dat dit. dier een uitgebreide tuberculose beeft van b.v. bórst- en buik- organen, dan wordt vrij algemeen veron dersteld, dat eigenaar de schade op den ver kooper kan verhalen. Dit is onjuist. Art. 1546. van liet Burg.. Wetboek bepaalt dat liet verlies „door toeval veroorzaakt", is voor rekening van kooper. In alle gevallen waarbij de dood Avordt 'veroorzaakt of bet dier moet 4worden afgemaakt door een andere oorzaak dan -tuberculose, is verkoo per niet aansprakelijk te stellen voor de bij de'sectie geconstateerde tuberculose. Wij mogen beweren, dat dit niet billijk is, dat liet dier toch lijdende was aan een verbor- gen gebrek, dat mogelijk in de toekomst nog ontdekt zou zijn en tot vernietiging van den koop aanleiding zou hebben ge geven, art. 1316 beslist anders, en stelt ver kooper vrij van betaling. Aan dit zelfde artikel moét ook Avör'cTéii gedacht, als in dubic'use, gevallen de .koo per besluit, bet dier tc laten slachten, "zon der toestemming van verkooper. Blijkt 11a slachting, dat een gebrek aanwezig is, dat tot vernietiging van den kpop zóu kunnen leiden dan zou verkooper er zich op kunnen beroepen, dat bet dier niet a. h. gebrek is gestorven, maar dat de dood „door toeval is veroorzaakt." Afmaken van het rund is geoorloofd zonder toestemming .van ver kooper, als bet dier in dreigend' levensge vaar verkeert, liefst onder getuigen of op advies van den veearts. Door den heer E. Dz. Govers wordt er op gewezen hoe belangrijk het voor Vee arbitrage zou zijn als met uitsluiting van de bepaling „binnen den termijn naar plaatselijk gebruik" zonder meer bet 'po sitief reageeren als koopvernietigend' ge brek zqu worden aangerekend. Naar aan leiding van deze opmerking ontstaat een 'geanimeerd^ gedachtemvisseling, waarna de voorzitter onder dankzegging voor de prettige-'inleidingdc vergadering kon sluiten. Eerst naar LINKS, dan naar RECHTS uitkijken vóór u oversteekt, en,»,, even uw beurt af wachten. (Neem lie ver een latere tram dan., de auto van den „Eerste Hulp dienst".) Te Takasaki in Japan is dezer dagen een 50 rrtfitex hoog standbeeld klaargekomen, dat geheel uit beton gegoten is. Het ge- wicht van dit enorme gevaartedat een der, vele Oostersehe godinnen moet voorstellen, bedraagt 5.300 000 kilogram. Men kan zich eenig denkbeeld van dit reusachtige beeld vormen, wanneer men een vergelijking maakt met de arbeiders, die op de ge- vouuien handen van de godin slaan. ui HocavcI nog niet alle koeien zijn „vastge zet", Avil ik toch in onderstaand overzichtje de cijfers geven betreffende de mclkop- brengst gedurende het tijdvak MeiNovem ber 193G. Evenals in het overzichtje van September jl. zal ik de vergelijkbare opbrengstcijfers van 1935 er nog eens naast zetten. Ik wil dan tevens er op Avijzen dat in de laatste 2 getallen over de opbrengsten aan melk in Juli en Augustus 3G le lage waarden ston den aangegeven, die ik nu corrigeer. 1935 1936 1. weide-periode vanaf einde April1 Nov. (begin 23 April) (begin 25 April) 2, melk- en kalfltoeicn 27 28 3. gewonnen melk in liters, vóór 1 Mei 1476 3991 4. Van 1 Mei tot 1 November: 1 Mei1 Juni 10132 11985 1 Juni1 Juli 1 6 d k 9561 11429 1 Juli1 Augustus r' 1 a 1. b 87T>7 10033 9674 10074 1 Sopt.—1 October t k 8323 9397 1 Oct.—1 November a B 6528 7804 totale melkproductie in dc weideperiode 54451 64743 6. Aantal omweidingen van liet melkvee 39 36 7. Kracht voedertoediening in de Aveide-periode aan de fokkalveren vanaf 1 Sept.. 28 Sept. aan drachtige koeien 1—2 kg per dier: Aug. (2 st.) vanaf 16 Sept (2 st.) 13 vanaf 28 Aug. (2 st.) Zoals bekend zal zijn werden bovendien in 1936 'dé volgende hoeveelheden voeder in eigen bedrijf gewonnen: Aan kuil gras pl.m. 120 nv3 (20 m3 meer dan in 1935). Aan hooi pl.m. 9GOOO kg (16000 kg meer dan in 1935"). Alle dieren zijn in een goede conditie; enkele hoogdrachtige koeien zijn opgestald vanaf 28 October j.1. Vooruil lopende'op het nog te maken jaarverslag mag hier reeds mede gedeeld worden dat de beweiding in .grote trekken is verlopen als -in liet vorige jaar. Wel is do volgorde Aan de percelen bij de' bewei ding soms iets anders geweest, ook al door liet zeer grasrijke seizoèn, maar liet verle den jaar vastgelegde principe kon volkomen ge h a ïi d b a a f d 111 ij v e p Door'de voortdurende omweiding en bet goed kaal weiden van de percelen is de zode weer in kwaliteit verbeterd. Voor' het verkrijgen van goede resultaten is het in ieder geval nodig voortdurend veel aandacht te schenken aan de gedra gingen van land en A'ee, meer dan ingeval men de gewone gebruikswijze volgt. Do meerdere moeite wórdt echter wel beloond. Er is in 193G voortdurend volop gras geweest, zowel voor weiden als maaien. Doordat in het- voorjaar -de grootste massa silo voer is verkregen heeft de ogenschijnlijke overvloed in de herfst ons geen parten gespeeld. Er behoefde name lijk toen nog maar weinig gecnsileerd te worden zodat, tot het laatst toe, het vee een zeer voldoende weide kon krijgen. De Rijkslandbouwconsulont voor Noord-I-Iolland, Ir. G. J. LIENESCII. 'Daarmee èindigde de brief, en Kaye keek pp de enveloppe naar het adres: Lou Staam Esq/ 4a Angels Crescent. The Barbican. E. C. Dus dat- Avgs £e plaats. Avaar Larry Keating gevangen hield! Kaye stond een oogenblik te peifizen'. Tiet ttel hènt nietr op, dat hij het geluid van de ballen op het tennisveld niet méér hoorde,- zoozeer waren zijn' gedachten bij zffn'vriend Weliswaar scheen Keating niet direct in gevaar te vérkecren, maar Kaye kende Chorley goed genoeg om eenigszins ongerust te zyn over het lot van den inspec teur. Ineens werd Kaye zich beAVust, dat hij zich niet langer alleen in de kamer bevond. Met één hand liet hij ongemerkt de enveloppe onder het vloeiblad op de tafel glijden, terwijl hi{j met de andere even .voorzichtig dert prtef in zijn binnenzak borg. Gelukkig stond hij met Zijn rug naar de deur, zoodat zyn. lichaam de bewegingen van zijm handen voor iemand cfce binnen kAvam, onzichtbaar maakte. Hij bleet nog even éen paar boeken schikken, sloot het raam en keerde zich toen pas om. Zijn verba zing by"het zien yan Larry Avas net echt. Larry stond bij de"déur, tégen den muur geleund; een sigaret hing tusschen zijn lippen en hy keek Kaye met half-dichtgeknepen oogen loerend aan. „Wat ben je van plan!" vroeg hij kort-af. „Plan? Ik ben bang, dat ik u niet begryp, mijnheer." „Niet? Vanwaar komt dan die fanatieke woede om op te ruimen?" „Gewoonte, mijnheer," antwoordde Kaye eerbiedig. „Men kan met een vaste gewoonte niet ineens breken." „Gewoonte? Op je vryen middag? Wat zou jullie bond daar wel van.zeggen?" „Ik zag toevallig in 't voorbijgaan hier een paar dingen, die eh eqnige opmerkzaam heid behoefden, en kon niet laten even binnen té1 gaan om er orde op te stellen." „Onzelfzuchtige man," zei Larry sarcas tisch. „Ik vraag me af wat dat voor dingen waren, die eh e enige opmerkzaaheid be hoefden? Socrates had het wel bij het rechte eind, toen hij zei: „Let op de bedoeling en stoor u niet aan praatjes." Nu was het Kaye's beurt om te glimlachen. „Ik heb Brewer- bij gelegenheid ook zeer nuttig bevonden, mijnheer," zei .hij met een veelbeteeljenenden blik naar de boeken, die hij gerangschikt had. De opmerking, die Larry op de lippen had, bleef onuitgesproken, maar gelukkig hoorden zij op dat oogenblik Barbara's wagen aan komen, waardoor aan het gesprek een einde gemaakt werd,. „Dat zal juiss, Teyst zijn," zei Kaye. „Als u me wilt verontschuldigen, geloof ik, dat ik voor de thee. zal gaan zorgen, mijnheer. Zelfs al is het mijn vrije middag, juffrouw Greer zal toch wel blij zijn, als zij eenige hulp heeft. - Hij ging naar de deur en Larry trad terzijde om hem door te laten. Toen Kaye hem pas seerde, zei hij zacht: „Crale, heb je ooit van den Stroopef gehoord?" Kaye bleef staan en keek den ander recht in de oogen. „Wie zou daar ooit van gehoord hebben, mijnheer? Ik heb een speciale studie gemaakt van de loopbaan van dien mijnheer, en ik meen wel te mogen zeggten, dat ik meer van hem weet dan wie ook. Anders nog iets van uw dienst,-'mijnheer XXVI. Inplaats .van voor de thee te gaan zorgen, ging Kaye telefoneeren met inspecteur Storm van de Vliegende Brigade. „Hallo, ben jij dat, Storm?" vroeg hij zacht, mét zijn mond vlak bij den hoorn. „Hier Kaye. Ik heb een dringend karweitje voor je. Stuur de- Brigade int en overval het Arinkeltje van Lou Staam in de Angels Crescent. Ja, dadelijk Wat zeg je? Het bevel tot inhechtenisneming is al uitgevaardigd Lou is de grootste heler van Londen. Ik had het al een poosje in de gaten - niet dat het er wat op aankomt. De hoofdzaak is. dat ze Keating daar geA'angen houden. Ja. Keating God alleen weet. hoe hij er terecht gekomen is. In elk geval, haast je, ik zou niet graag hebben, dat Sam iets overkwam. Chorley, „de Neus", is er natuur lijk bij ja Sam heeft hem eens twee jaar bezorgd, en hij zou wel eens iets kunnen doen, wat niet te pas komt. Kan ik op je rekenen? Goed. Boks het voor mekaar, ouwe jongen." Kaye legde den hoorn weg en stond een oogenblik in gedachten door het raam te turen. Natuurlijk was er hoegenaamd geen kans, dat Sam iets overkwam, maar toch, 't was altijd een plezierig idee superirrteiftlant Kaye was erg op zijn vriend gestéld. Maar op dat oogenblik' was inspecteur Keating op niets en niemand gesteld én voelde hij zich de ongelukkigste man van de heele Metropolitan Police -Force. Daarvoor had hij goede redenen. Drie dagen in een dom- pigen kelder te zitten, met een ketting, die je tegen den muur knelde," om dè borst, was genoeg om het geduld van iemand met meer lijdzaamheid dan Samiïef Keating, geheel uit te putten. Hy zat op zijn brits, keek onheilspellend en voelde met zijn hand aan zyn„ ongeschoren gezicht. Zijn kelder was-vrij groot, en had een steenen vloer, die geheel met vochtig stroo bedpkt was. Tegenover de brits stond een groote kast, die met de brits de meubileering uitmaakte, en die, zooals Keating had begre pen, een toegang tof dèn kèlder bevatte. Het rommelende geluid, dat altijd "de "komst van de twee gemaskerde heeren, die hem zijn eten brachten, voorafging, had hij nog niet kunnen verklaren. Toen hij daar over zijn baard zat te strijken hoorde' hij het gerommel weer ,en even later zag hij de kastdeuren opengaan. De twee mannen, gemaskerd met zakken, voorzien van ooggaten, kwamen bihnen; als. altijd droeg de kleinste bet blad met een kop thee en twee sneedjes brood met vet niet erg smakelijk, maar daarom niet minder welkom. Zijn maat, die een beetje grooter was, bleef als gewoonlijk In de kast om met een revolver in de band Keatingïs maaltijd te bewaken. „Dezer dagen zal ik je aan stukjes snijden en je aan de duiven van St. Paul voeren," zei Keating kwaadaardig, en ledigde den kop thee in een teug. „Ik weet niet, wie jullie zijn," vervolgde hij, „maar ik veronderstel, dat jullie heel goed weet, wat er voor je opzit, als ik hier uit kom V' Hij verwachtte op die uitingen van zijn verontwaardiginggeen antwoord, want tot nu toe hadden zyn cipiers steeds gezwegen, alsof zij hem. niet verstonden of niet spreken kon den. Des te meer was hij verrast, toen de man met de révolver uit de kast kwam en begon té' spreken: „Wie fcégt ;je, dat je'er uit zult komen?" vroeg hij. De kleine man maakte een gebaar van schrik; maar het was al te laat. Keating, die juist een hap van zijn brood wilde nemen, vergat zijn mond weer dicht te doen. Lang zaam verspreidde zich een glimlach over zijn gezicht, „Dus. jij bent 't Chorley,?" vroeg hij verrukt, en zag den anderen man schuw wegkruipen. „Dezen keer zit je er eens goed in, met je boeven kop. En wat' er uitkomen betreft, ik zal er zeker uitkomen en jy oQk, over rijf jaar, als de rechter genadig is." Hij viel met 'onmiskenbare vreugde op zijn brood-metjvet aan, terv/ijl de ander zijn ge ïmproviseerd masker afdeed, en een pakje sigaretten te voorschijn haalde. Voor hij ant woordde. stak hij eerst een sigaret op, en blies een dunne rookwolk door zijn neusgaten, zonder op de stijgende opwinding van zijn metgezel te letten. „Het beroerde met jou is, aat je te veel praat," zei hij. „Wel, jij lydt ook niet aan een spraak gebrek," gromde Kèating, maar de opmerking viel in doove ooren: Chorley was alweer aan den gang. „Je praat zooveel, dat je geen*tijd meer

Schager Courant | 1936 | | pagina 6