RAAD SCHOORL Helders Warenhuis Fa. ZOETELIEF Serviezen INGEZONDEN Gistermiddag om twee uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen. Voorzitter: S. G. L. F. baron van Fridagh, burgemeester. De Voorzitter wil, alvorens tot de behande ling van de agenda over te gaan, in herinne ring brengen do verloving tusschen Prinses Juliana en Prins Bernhard, hetgeen spr, 'n echt menschelijke verloving noemt. Spr. was toevalling in Den Haag, toen het heugelijk feit bekend werd en heeft tot z'n groote vreugde kunnen constateeren, hoe een elk op enthousiaste wijze deze verloving heeft ontvangen. Spr. hoopt, dat er spoedig in de gemeente een comité zal worden gevormd om den huwelijksdag feestelijk te vieren. Voorts wil spr. in herinnering brengen, dat het heden den llden November de dag is, waarop de wapenstilstand in den grooten wereldoorlog werd gesloten. Spr. hoopt, van ganscher harte, dat de menschheid voor 'n dergelijke ramp als een oorlog, zal worden gespaard. Notulen. 1. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 12 September 1936. Zonder op- of aanmerking gear resteerd. Ingekomen stukken. Van de ingekomen stukken en medcdeelin- gen noemen wij de navolgende: a. Bij B. en W. is ingekomen een ver zoek van den arbeider Jb. Kaandorp alhier, houdende aanvrage ingevolge art. 13 der Landarbeiderswet ten bedrage van f2650.—; dit voorschot is benoodigd voor de stichting van een plaatsje aan den Voorweg bij de Idenslaan. Gelet op den aard der woning en de door den Minister van Financiën nader gestelde normen, stellen B. en W. voor, onder voor waarde dat een gelijk voorschot van het Rijk wordt verkregen, het voorschot te verleenen. Aldus wordt besloten. b. Schrijven van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, waarbij de wenschelijkhcid wordt te kennen gegeven, dat de Gemeente de grond benoodigd voor bochtverbreeding te Hargen van genoemd lichaam zal aankoopcn. Bochtverbreeding is in verband met het verkeer ter plaatse noodzakelijk gebleken, waartoe grond van het Hoogheemraadschap benoodigd is. De kosten van aankoop bedra gen fl.terwijl de kosten van overdracht voor rekening der gemeente komen. B. en W. stellen voor tot aankoop over te nemen. Als voren. c. Schi-ij ven van de Ged. Staten van Noordholland, houdende medodceling, dat in verband met de daartoe gegeven aanwijzing door de Commissie van Overleg voor de Ge- mecntebegrootingen, de 7e suppletoiro be grooting voor het dienstjaar 1935, wegens een verlaagde vaststelling van het bedrag der werkloosheidslasten nader diént te wor den gewijzigd. B. en W. stollen voor de gevraagde wij ziging aan te brengen. Als voren. d. uij.v.e£Lals.-voren, .houdende mededee- ling, dat de Commissie van overleg voor de Gemeentebcgrootingcn accoord gaat. met het bepalen der raming voor de werkloosheids lasten voor de begroot ing 1936 op een bedrag ad f 41.200.waartoe een betreffende sup- pletoire begrooting dient te worden inge zonden. B. en W. stellen voor een betreffende be grooting in te zenden. Als voren. e. Als voren van J. Veenis e.a., houdende verzoek het Achterpad—Middenpad te doen vervallen en het te maken rijwielpad aan te leggen langs den bestaanden Hargerweg, voor welk doel adressanten gaarne bereid zijn een gedeelte van hun grond af te staan. In handen van B. en W. om advies. f. Schrijven van H. Mulder e.a., houden ie verzoek een gedeelte van den Hargerweg te Hargen, gelegen tusschen denGroetermolen en de Groeterbrug te beharden, in verband met den zeer slechten toestand waarin be doeld weggedeelte verkeert. De heer Duin (Sch. Bel.) pleit er voor dit yerzoek in te willigen. De heer Winder (S.D.A.P.) merkt op, dat er kort geleden een dergelijk verzoek bin nenkwam en dit werd afgewezen. Waar gaan we heen, vraagt spr., als nu dit verzoek in gewilligd wordt? De Voorzitter: Juist: het gaat hier niet om het geld, maar om de knikkers. Wethouder Schermer (V.D.) zegt, dat het de gemeente geen geld mag kosten, althans zeer weinig. Spr. zou toch eerst een kosten berekening willen zien, alvorens een beslis sing te nemen. Besloten wordt, dat B. en W. worden uit- genoodigd deze zaak oens te onderzoeken en na onderzoek opnieuw in den Raad te brengen. g. Schrijven van het raadslid C. Blom al hier, houdende voorstel de Verordening be palende dat „personen welke voor steun ver leening en werkverschaffing in deze gemeen te in aanmerking willen komen, tonminste één jaar in de gemeente woonachtig moeten zijn", te wijzigen en deze termijn korter te stellen. De heer Duin zou het betreuren, dat als iemand dié werken wil en hier vandaan gaat, bij terugkomst in Schoorl, van het kastje naar den muur wordt gestuurd. De heer Blom (S.D.A.P.) licht zijn schrij ven toe en zegt, dat als iemand die eenige maanden werk heeft gevonden buiten de gemeente en dus geloond heeft niet arbeid schuw te zijn, ontslagen wordt en weer in Schoorl terugkeert, naar Maatschappelijk Hulpbetoon wordt venvezen. Dit is dus een waarschuwing voor anderen om niet naar buiten te gaan, tenzij de verordening wordt gewijzigd. Een Schoorlenaar moet volgens spr. zijn rechten behouden, tenzij hij meer dan een jaar uit de gemeente weg is en dus ingezetene is geworden van een andere ge meente. Wethouder Schermer zou aan de verorde ning willen toevoegen, dat iemand niet uit straf mag zijn ontslagen. De Voorzitter: Zoo iemand kan ook niet In de werkverschaffing worden geplaatst. De heer Blom meent, dat een reden tot ontslag altijd wel is te vinden. De Voorzitter antwoordt, dat een en an der behoorlijk kan worden geredigeerd. Bij voorbeeld, dat iemand die twee jaar in Schoorl woonde en daarna heengaat, doch binnen een jaar terugkeert, weer voor steun- verleening en werkevrschaffing in aanmer king komt. Aldus wordt h. Schrijven van het Bestuur van het Maatschappelijk Hulpbetoon alhier, houden de verzoek goedkeuring te verleenen tot den verkoop van grond van voornoemde instel ling aan den lieer K. P. Zuurbier alhier of diens lastgevers. De grond is gelegen aan den Wagemakersweg. In handen van B. en W. om advies. i. Adres van het Bestuur der V.V.V. Groet, Camperduin en omgeving, houdende verzoek ter bevordering van het vreemdelingenver keer in overweging te nemen den aanleg van een weg" van Camperduin evenwijdig aan den Heereweg naar het N.-H. Kanaal nabij den nieuwen weg door het Geestmer- ambacht. Als voren. j. Adres van het bestuur der Buurtver- eeniging in het dorp Schoorl, houdende ver zoek een aan den Omloop gelegen terrein van den heer G. Kicft ter beschikking gege ven, in werkverschaffing tot ijsbaan te doen inrichten. Als voren. Nieuwe zeilen en maalsteenen voor den molen. Bij raadsbesluit van 15 Juli 1936 werd toe gestaan een crediet ad f350.ten behoeve van de aanschaffing van nieuwe zeilen en maalsteenen voor den koronmolen. Waar thans is gebleken, dat het aanschaf fen van molenstcenen nog niet noodzakelijk is, zijn B. en W. voornemens het resteeren- de bedrag de kosten van aankoop der zeilen bedragen f 120.te bezigen voor noodzakelijke vernieuwing en reparatie van den molen. Voor kennisgeving aangeno men. Begrootingen dienstjaar 1937. 3a. B. en W. bieden den Raad de navol gende begrootingen voor het dienstjaar 1937 aan: a. Maatschappelijk Hulpbetoon, in ont vangst en uitgaaf gewone dienst f 7515.54, kapitaaldienst nihil. b. Vleeschkeuringsdienst kring „Schoorl", in ontvangst en uitgaaf, gewone dienst f 2765, kapitaaldienst f 300. c. Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf: in ontvangst en uitgaaf, gewone dienst f 27653, kapitaaldienst nihil. d. Gemeentelijk Gasbedrijf, in ontvangst en uitgaaf, gewone dienst f 13603, kapitaal dienst f 5900. e. Gemeentebegrooting, in ontvangst en uitgaaf, gewone dienst f 173834.53, kapitaal dienst f 39828.10. Schoorl noodlijdend. De Voorzitter deelt mede, dat door deze begrooting de gemeente Schoorl noodlijdend is geworden, hetgeen betcekent, dat wij van het Rijk 90 krijgen in de kosten van werkloosheidsbestrijding en bovendien f 70C0 voor andere gemeentelijke uitgaven. Commissie van onderzoek. 3b. Benoeming van een Commissie van Onderzoek van bovenvermelde begrootingen. De geheele Raad wordt belast met het onderzoek dezer begrootingen. Ambten voor militairen of ge wezen militairen. 4. Voorstel van B. en W. de Kroon ont heffing te verzoeken van het bepaalde in art. 179, 2e lid der Gemeentewet. Krachtens voornoemd Wetsartikel is de Raad gehouden ambten en betrekkingen in dienst der Gemeente aan te wijzen, welke met uitsluiting van andere gegadigden slechts kunnen worden vervuld door mili tairen of gewezen militairen z.g. capitulan- ten. Van deze verplichting kan de Kroon den Raad ontheffing verleenen. B. en W. zijn van oordeel, dat zoodanige betrekkingen en ambten in deze gemeente niet aan te wijzen zijn. De betrekking van Gemeenteveldwachter behoeft, in verband met het bepaalde bij art. 24, 5e lid der Gemeentewet, niet te worden aangewezen, daar de Wet deze verplichting reeds gesteld heeft. Aldus wordt besloten. Stempellokaal. 5. Voorstel van B. en W. tot het verlee nen van een crediet ad f 100, benoodigd voor het overbrengen en wederopbouw vau de houten noodwoning staande aan de Jaagkade te Hargen, nar de z.g. „Koeweide" aan den Iluismansweg te Schoorl. B. en W. stellen zich voor dit gebouwtje te doen gebruiken als stempellokaal en de uitbetaling van do steungelden aan de werk- loozen daarin te doen plaats vinden. Het stempelen geschiedt thans in het Brandspuithuisje aan de Paardenmarkt. B. en W. achten dit gebouwtje voor het doel volkomen ongeschikt, terwijl zij ook van oordeel zijn, dat de uitbetaling van de steun gelden in het gebouwtje nabij de O. L. school te Schoorl het onderwijs eenigermate belemmert. De Voorzitter zegt, dat het beter is, een ander bestaand gebouwtje te verplaatsen naar achter het Raadhuis, om de noodwo ning te behouden voor eventueele gezinnen die dakloos mochten worden, onderdak te verleenen. Wethouder Schermer zegt, dat de noodwo ning ook wordt verlangd door de IJsclub als clubgebouw. De heer Blom vindt het laatste wel sym pathieker. Immers, men kan een gezin niet laten wonen in een woning welke op Nova- Zembla staat. Als het slecht weer is en er vele regens vallen, dan staat daar die nood woning onder water. De heer Gutter vindt de laatste oplossing van B. en W. prachtig. Aldus wordt dan besloten. Verordening benoeming Ge meenteveldwachters. 6. Voordracht van B. en W. om de Veror dening regelende de benoeming bezoldiging enz. van de Gemeenteveldwachters met de navolgende bepalingen aan te vullen; a. ter benoeming van een z.g. Zomcrvcld- wachter; b. dat capitulanten benoemd tot Gemeente veldwachter, geen aanspraak hebben op periodieke verhoogingen wegens vroegere dienstjaren bij openbare lichamen. B. en W. stellen den Raad voor den onbez. 'Gemeenteveldwachter F. Gutker te benoe men tot Zomerveldwachter. De heer Winder vraagt of het noodig is, een Zomerveldwachter aan te stellen? De gemeentekas is niet zoo rooskleurig om nu maar weer geld uit te geven. De voorzitter antwoordt, dat hij als hoofd der politie van oordeel is, dat in Juli en Augustus een zomerveldwachter hoog noo dig is. De heer Duin toont zich een tegenstander van een vast ambtenaar. De man doet al reeds politiedienst en heeft zelfs al een pakje. Hoe hij daaraan komt mag joost weten, maar 't staat hem goed (gelach). De voorzitter: En hij doet zijn werk ook goed! Spr. merkt op, dat de man in tijde- lijken dienst blijft, maar dat moet in de ver ordening worden vastgelegd. Wethouder Schermer zegt, dat de ge meenteveldwachter in den zomer werkelijk teveel werk heeft In den zomer is er iemand noodig, om den gemeenteveldwachter te helpen, willen we van dezen geen zenuw patiënt maken. Den heer Winder komt het vreemd voor, dat waar de gemeenteveldwachter hulp noodig heeft op 't kampeerterrein hij toch zelf het meeste werk voor zich houdt. Spr. vraagt zich af, waarom die hulp dan noo dig is? De heer Gutker (S.D.A.P.) wil weten, wat er gebeurt, als de raad dit voorstel niet aanneemt? Wethouder Schenner: Het is een kwestie van f200.- voor twee maanden. De heer Winder: als wij Gutker tot zomer veldwachter aanstellen, maken wij zekere verplichtingen tegenover dien man. De heer Duin gelooft, dat Gutker deze aanstelling noodig heeft om z'n pakje te kunnen dragen. De voorzitter: Absoluut niet: de man is door den Commissaris der Koningin als onbezoldigd Rijksveldwachter aangesteld en heeft z'n pakje zelf gekocht. De heer Duin: Dat kunt U wel zeggen! De heer Gutter meent: dat de gemeente Gutker noodig heeft. De voorzitter zegt, dat de raad alleen heeft te beslissen of hij f 200.- wil notecren maar het hoofd der politie dient te zeggen hoeveel politiedienaren er noodig zijn. Zulks in overleg met den Commissaris der Koningin. Misschien willen de heeren liever dat het hun van hoogerhand wordt opge dragen. Het voorstel van B. en W. wordt dan in stemming gebracht en aangenomen met 5 stemmen voor en 2 tegen. Tegen stemden de heeren Duin en Win der. Aanleg rijwielpad naar zee. 7 Voorstel van B. en W. om: a. in beginsel te besluiten tot het in werk verschaffing doen aanleggen van een rij wielpad van de Bergergrens af langs den duinrand naar Camperduin. b. den Minister van Sociale Zaken te ver zoeken den aanleg van een rijwielpad in werkverschaffing goed te keuren en in de daarvoor te besteden arbeidsloonen, - ge raamd op f 10.100.— het gebruikelijke rijks subsidie te verleenen. Ged. Staten dezer Provincie te verzoe ken om uit den betreffenden Provincialen begrootingspost ten behoeve van opgemeld doel een bijdrage beschikbaar te stellen, gelijk aan het bedrag der z.g. bijkomen kosten, welke zijn geraamd op f 23.650.-. d. de Directie van het Staatsboschbeheer te verzoeken hare medewerking te verleenen voor het mogen gebruiken van Rijksgrond voor enkeje gedeelten van het ontworpen rijwiélpacf." Er volgen eenigediscussies, hoe het Rij wielpad zal worden aangelegd. De heer Winder vraagt daarna of de prijs voor den grondaankoop zoo hoog moet zijn? De voorzitter antwoordt, dat B. en W. hierover een wenk hebben gekregen. Spr. wil daarover in openbare vergadering lie ver verder niet spreken. De heer Duin is bang, dat de hoogere autoriteiten den aanleg niet zullen goedkeu ren, als de meeste kosten voor grondaan koop zijn. Wethouder Schermer: Het is toch wel vei lig het bedrag voor grondaankoop niet te laag te nemen. Het voorstel wordt daarna z.h.s. aange nomen. De voorzitter spreekt den hartgron- digen wensch uit, dat dit pad zal kunnen worden aangelegd en strekken zal tot heil der gemeente. De titels der strafverordeningen. 8. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Verordening als bedoeld in art 208 der Gemeentewet. Krachtens bovengenoemd wetsartikel moet telkens om de vijf jaar een Verordening worden vastgesteld vermeldende de titels der strafverordeningen die voortdurend en met uitsluiting van alle andere blijven gel den. Conform besloten. Verhuur Schoorlsche korenmolen. 9. Voorstel van B. en W. om den Schoorl- schen korenmolen voor 1 jaar met 3 optie- jaren te verhuren aan S. Mcereboer. De te bedingen huurprijs bedraagt voor het eerste jaar f 100.- en voor de overige jaren f 200.- per jaar. Het is gebleken aldus zeggen B. en W. dat Meerebocr in den molen een zeker bestaan kan vinden. Als voren. De Burgerlijke Stand. 10. Voordracht van B. en W. tot vast stelling van een verordening: a. regelende de verdeeling van werk zaamheden tusschen de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand; b. bepalende de uren, waarop het Bu reau van den Burgerlijken Stand dagelijks voor het publiek is geopend. Aldus wordt besloten. Waarn. Secretaris en waarn. Ontvanger. 11. Voorstel van B. en W. om ingevolge het bepaalde in art. 27 van het Reglement van Orde voor de Vergadering van den Ge meenteraad te Schoorl een waarn. Secre taris en een waarn. Ontvanger te benoemen B. en W. bieden voor beide functies de na volgende aanbeveling aan: 1. C. J. van Wijk Ambtenaar ter Secre tarie; 2. J. N. M. L. Breed, Leerl.-ambtenaar ter Secretarie. Met algemeene stemmen wordt de heer C. J. van Wijk in heide functies gekozen. De heer Van Wijk, die binnengeroepen wordt, legt vervolgens de gebruikelijke eeden af. De Voorzitter wenscht den heer Van Wijk geluk met z'n benoemingen. Verbetering van het Raadhuis. 12. Voorstel van B. en W. om een cre diet van f 500 te verleenen, benoodigd voor de aanschaffing van kachels voor het Raadhuis en voor de inrichting enz. van de secretarie en de secretariskamer. De heer Gutter vindt het eigenaardig, dat de Raad altijd komt voor een voldongen feit, Immers, alles is al gebeurd. Wa tzou er nu van komen, als de Raad die gelden eens niet voteerde? De Voorzitter: Dan zouden B. en W. het zelf moeten betalen. De heer Gutter: Maar ik wil toch tegen deze manier van doen protesteeren. De heer Duin acht het niet juist, dat deze kachels zijn gekocht bij het distribu tiebedrijf Warmenhuizen. Waarom had dat niet in Schoorl kunnen gebeuren? De heer Blom wil zich volkomen aan sluiten bij de woorden van den heer Gut ter. De Voorzitter antwoordt, dat het volko men juist is, wat de heeren zeggen, maar de tijd is ons feitelijk overvallen. We kon den niet in de kou zitten en daarom moest op korten termijn een beslissing worden genomen. De heer Gutter: Als de heeren met een behoorlijke begrooting hadden willen ko men, dan had dat gekund. Wethouder Schermer wil den Raad gaar ne de verzekering geven, dat een en ander alleen in uiterste instantie zal geschieden. De Voorzitter wil toch opmerken, dat de Raad voor een bescheiden bedrag van f 1500 totaal, een mooie verbetering heeft tot stand, gebracht. Rondvraag. Het Groeter Schoolplein. De heer Blom wil verbetering van het Groeter schoolplein; de toestand is daar abominabel. De kinderen hebben den bag ger op de schouders zitten. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. diligent zijn en de zaak onder de oogen zullen zien. De feestelijkheden op 7 Januari, De heer Winder vraagt of er plannen bij het Gemeentebestuur zijn, om 7 Janu ari feestelijk te vieren. De Voorzitter antwoordt, dat in het Noor delijk deel reeds een commissie is, doch in het zuidelijk deel is men te laksch. Het duurt spr. echter ook te lang, maar het ligt niet op den weg van den Raad deze feestelijkheden te organiseeren, dat. moet uitgaan van het particulier initiatief. Onwelvoeglijke kleeding. De heer Kaandorp (R.K.) vraagt, of er bepalingen te wachten zijn in de Politie verordening, om een einde te maken aan de zeer onwelvoegelijke kleeding in het seizoen. Spr. noemt het eenvoudigweg een schandaal. De Voorzitter antwoordt, dat daarop wel degelijk wordt toegezien; er zijn zelfs eeni ge processen-verbaal gevallen. Maar die menschen, die niet als dames, maar als „vrouwspersonen" moeten worden betiteld, moeten langzamerhand zelf gaan beseffen, dat het zoo niet langer gaat. Intusschen wil spr. heel gaarne z'n aandacht hieraan wijden. Bovendien, het betere publick wordt door dit schaamtelooze optreden wegge jaagd. De heer Blom bestrijd dit laatste; in het buitenland ziet men wel wat anders. De Voorzitter: Laat ik dan zeggen: „het betere Nederlandsche publiek". Men ver telt wel dat in Zweden in Adamscostuum wordt gezwommen. Maar met 't buitenland hebben we niets te maken. De heer Kaandorp: Als hier geen scher pere bepalingen komen, dan zal er in heel Nederland een actie worden gevoerd, om van Schoorl weg te blijven. Geroep: Kom, kom! Hierna volgt sluiting. KEIZERSTRAAT 75 DEN HELDER Tegen de oude prijzen Wij zijn goedkooper! KOLVEN KOLFWEDSTRIJDEN TE HOOGKARSPEL De gehouden Kolfwedstrijden, gehouden in de kolfbaan van „Bantam" te Hoogkarspel van 1 October tot 8 Nov. 1.1. hadden den volgenden uitslag. Eerste klasse. 1. Th. Rijper Jr„ Zuidscharwoude 495 p. 2. W. Visser, Spanbroek 492 p. 3. H. Ez (sajet) Koog aan de zaan 4-82 p. Serieprijs P. Mo lenaar te Zuidscharwoude na loting met J. B. Wilken te N. N'iedorp. met 107 p. Tweede klasse: 1. Beyme, Hoogkarspel 466 p. 2. Jb. Brug man Venhuizen 463 p. 3. R. Eeverts, Ven huizen 451 p. Serieprijs J. Rus .te Zwaag met 107 p. Derde klasse: 1. N. Dekker Koog aan de Zaan 444 p. 2. P. Schipper idem 431 p. 3. E. Dirkmaat, Spanbroek 422 p. Serieprijs Jn. Bart, Ven huizen 104 p. Voor deze wedstrijden be stond, evenals gewoonlijk groote belang stelling. LANGENDIJK Zondag a.s. zullen de jaarlijksche wed strijden van den Langendijker Kolfbond aanvangen in de baan van den heer L. Hop te Noordschanvoude. Behalve de gewone prijzen worden di ploma's uitgereikt aan de personeele kol vers, die in hun klas het hoogste aantal punten hebben behaald. Bovendien is aan de match een personeel Langendijker Kam pioenschap verbonden voor een jaar, met een blijvende prijs. De volgende clubs nemen aan de wed strijd deel: Vriendenkring Noordschanvoude met drie corpsen, n.1. eerste, tweede en derde klasse; Volharding te Oudkarspel met een corps in de eerste en een in de derde klasse; Ons Genoegen te Noordschanvoude tweede en derde klasse; Gez. Samenzijn te Zuid- Schanvoude eerste, tweede en derde klasse en Op maat Zuidscharwoude ook met drie corpsen. Onder Vrienden te Oudkarspel heeft alleen personeele kolvers. HARENKARSPEL DIRKSHORN. Dinsdag gaf V.V.O. alhier in de zaal van den heer Pijper haar eerste avond in dit seizoen. Bij de opening sprak de voorzitter, de heer W. Kistemaker, zijn genoegen uit over het flinke bezoek en verwelkomde de heeren Paul Ostra, conferencier en Larette, presti- digitateur of te wel: goochel-kunstenaar, benevens het publiek. Voorts wekte spreker op tot aanmelding voor het lidmaatschap van V.V.O. Hierna kreeg de heer Ostra het woord om zijn gezelschap bij het publiek te introdu- ceeren, waarna optrad de vingervlugge heer Laretle. Met zeer beperkte hulpmiddelen wist deze de meest verwonderlijke toeren uit te voeren, lot groote verbazing van de toekijkers. Zijn kunstjes met de kaarten, „het rollen" van horloges uit en in de zakken van de aail- EEN SALOMO IS NIET NOODIG. Mijnheer de Redacteur, Door den seci'etaris van de Kamer van Koophandel word ik attent gemaakt op een bericht uit Alkmaar, voorkomend in Uw blad van Maandag 9 November j.1. getiteld: „Een Salomo gevraagd." Dit bericht geeft mij aanleiding U mede te doelen, dat ik geen aanspraak maak op het geestelijk vaderschap van het ballero- spel. Bij bedoeld pleidooi heb ik er slechts de aandacht op gevestigd, dat een uitlating mijnerzijds, het zij met bescheidenheid ge zegd, wellicht de aanleiding is geweest tot de geboorte van het ballerospel. Ik heb daarbij beweerd, dat naar aan leiding van een tot mij gericht verzoek om advies omtrent de een of andere attractie bij het organiseeren van een winkelweek, ik de nadruk gelegd heb op het feit, dat een attractie waarbij de factor „behendigheid" een rol. speelt, niet onder de bepalingen van de Loterij wet valt.. Als voorbeelden noemde ik toen: laat de menschen een balletje gooien bv. op de ko gelbaan in de Unie, of op de wijze, zooals dat wel op de kermis in busjes gebeurt. Voor zoover mij bekend, is het de heer G. F. W. Nordemann te Alkmaar, die de door mij uitgesproken gedachte heeft uit gewerkt tot hetgeen later het ballerospel is geworden. Alleen hem derhalve komt de eer toe dö uitvinder (als men het zoo noemen wil) van het ballerospel te zijn en als mijn uit latingen bij het door U bedoeld pleidooi tot een andere opvatting zouden kunnen leiden zou dit niet juist zijn. Salomo's wijsheid behoeft in deze dus geen beslissing te geven. Voor de verleende plaatsruimte betuigt ondergeteekende U gaarne zijn dank. Mr. C. A. DE GROOT, Alkmaar, 10 November 1936. wezigen, maar bovenal het maken van geld bij handen vol, verschaften den handigen heer een daverend applaus. Ook de heer Ostra wist met zijn komische praatjes en voordrachten de aanwezigen aan genaam bezig te houden en vaak hartelijk te doen lachen. Vooral de uitbeelding van „De one step" werd daverend toegejuicht. Aan het slot dankte de voorzitter de heeren Ostra en Larette voor het gepresteerde en riep hun een tot weersziens toe. SINT MAARTEN Gistermorgen werd de heer S. Koning uit de voeren gepord met de medodceling, dat er brand achter zijn garage was. Direct zich naar do plaals des onheils be gevende, schrok hij geweldig, daar de ach terkeuken geheel in brand stond. Als door een wonder heeft men met vereende krach ten het vuur weten te blusschen, zoodat het bij eenige materieele schade is gebleven, wat heel gelukkig was, daar er enorm veel brandbare artikelen, zooals olie, benzine, enz., aanwezig was en het perceel in een dicht buurtje staat en dus bij uitslaanden brand een ernstig onheil zou verwekken. De jongeheer A. Brak alhier was opge dragen zijn'grootouders van Schagerbrug per auto te gast te halen. Wel in het bezit zijn de van een rijbewijs, maar nog niet van de, voor autorijden, noodige routine, besteedde hij op den hoek StroetRijperweg meer aan dacht aan de richtingaanwijzer, met gevolg dat de auto verkeerd uitweek en met het ach tergedeelte boven de wegsloot kwam te staan Droog, maar met de schrik om het hart, kwamen de oudjes er af, terwijl de kraan wa gen voor de rest moest zorgen. ZIJPE BURGERBRUG. Aan den heer L. Smelik, Hoofd der O. L. School alhier, is door het gemeentebestuur toegestaan een der schoollocalen te gebruiken voor het geven van een cursus boekhouden en handelsrekenen. De gymnastiekvereniging Z.S.C. alhier heeft toestemming verkregen om hij gelegen heid van de uitvoering op 19 November a s. een kleine verloting te houden.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2