DeZesdaagsche Oe Rijksbegrooting vooM937 Binnenlandsche Zaken te Rotterdam Buitenland Moeilijkheden in Ruslan^ Wederom aardstorting bij het Loenmeer Donderdag 12 November eet beleid der regeering tegenover de lagere or ganen. Aan de memorie van antwoord inzake het vijfde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1937 ontleenen wij het volgende: Er is, naar de minister meent, geen re den tot de bewering, dat de verhouding tusschen landsregeering en gemeentebestu ren een bedenkelijke wijziging zou hebben ondergaan. De regeering meent zich strikt te hebben beperkt tot die inmenging, welke de algemeene crisistoestand als noodzake lijk en onvermijdelijk doet zien. De regeering beraadt zich over een plan van verdeeling der geraamde middelen, dat binnen de perken van de op de begrooting beschikbare bedragen in den nood der ge meenten, welker omstandigheden en voor- Uitzichten het minst gunstig zijn, zooveel mogelijk wordt voorzien. Salarissen. Door verscheidene leden werd de opmer king gemaakt, dat de gwijzigde monetaire politiek ook op het terrein van de toepas sing der artikelen 125 en 126 der ambte narenwet eene nieuwe orienteering noodza kelijk zal maken en dat, na de verlagingen, welke de salarissen en loonen hebben on dergaan, bij eventueele stijging van de kos ten van het levensonderhoud zal dienen te worden nagegaan, hoe daaraan zal moeten worden tegemoet gekomen. Men sprak daar bij den wensch uit, dat dan tijdig overleg zal worden gepleegd, met de gemeenten en de centrale organisaties voor overheidsper soneel, terwijl voorts de vraag werd gesteld of de minister van doorvoering van nog aanhangige voorstellen tot verlaging van loonen en salarissen wil afzien en zich van verderen drang in de richting van verla ging wil onthouden. Ter zake maakt de minister als zijne meening kenbaar, dat het aanbeveling zal verdienen, af te wachten, hoe de gewijzigde monetaire politiek zich zal ontwikkelen en meer in het bijzonder, welke invloed op de kosten van het levensonderhoud en daar mede verband houdende factoren zal wor den uitgeoefend. Het verzoek om af te zien van nog aanhangige voorstellen tot verlaging van salarissen en loonen kan er door den minister niet worden in gewilligd. Met verschillende leden is hij van meening, dat zulks tot onbillijkheden zou leiden tegen over gemeenten, die tijdig tot verla ging van salarissen en loonen zijn overgegaan. Hot personeel dezer organen is al gedurende eenigen tijd op de verlaagde salarissen werk zaam. Dat van andere organen, die tot dusverre nog niet tot salarisver laging overgingen, verkeert dus in een gunstigen uitzonderringstoe- stand, waaraan zoo spoedig moge- De laatste nacht. Rausch moet opgeven wegens verwondin gen. De Amerikanen aan den kop (Van een special en verslaggever.) Dat de eerste Rotterdamsche zesdaagsche ïn het middelpunt van de belangstelling in Rotterdam en omgeving staat, is gisteren wederom duidelijk geworden, toen drommen menschen tegen acht uur de Nenyto-hal bin nenkwamen om getuige te zijn van een strijd, die waarschijnlijk wel beslissend zou kunnen zijn voor den geheelen wedstrijd. Tegen negen uun waren de tribunes dan ook practisch uitverkocht. Om kwart voor tien, het moment waarop ook de vorige avonden de jachten begonnen, namen Van der Ruit en Braspenninx het initiatief om weg te loopen. Zij slaagden er in een ronde te nemen, evenals de Belgen BillietDe Pauw, zoodat, toen de jacht vijf minuten oud was, niet minder dan zeven koppels de lei ding hadden. De jacht droeg ook ditmaal een fel karakter. Nu eerst bleek, dat Bras penninx en Van der Ruit in buitengewonen vorm reden. Men weet, het, beiden rijden niet fraai, niet soepel, zij demarreeren niet zoo, zooals wij dat van Pijnenburg, Wals, Guimbretière en anderen gewend zijn. Maar zij zijn echte tempo rijders, zij zijn zwoegers en dank zij hun uitnemende kwaliteiten in dit genre, kwamen zij, toen er een kwartier gereden was, met SlaatsCharlier alleen aan den kop. En vijf minuten later slaagden zij er zelfs in alleen een ronde voorsprong op het geheele veld te nemen. Braspenninx— Van der Ruit aan den kop, alleen, de ver rassing van den avond. Maar lang zouden zij zich niet in dezen voorsprong verheugen, want PijnenburgWals hadden de situatie door en zij slaagden er in een ronde terug te nemen en zich weer bij Braspenninx en Van der Ruit te voegen. De jacht duurde drie kwartier en droeg een fel karakter. Toen om half elf de stand kon worden opgemaakt, waren vijf koppels aan de leiding. Rausch- Guimbretière waren tot op twee ronden af gezakt, evenals van der RuitBraspenninx, die tenslotte het tempo niet zoo goed meer hadden kunnen bijhouden. Rausch wordt nog zeer gehinderd door de blessures, die hij bij zijn val heeft opgeloo- pen, waardoor te verklaren is, dat hij en Guimbretière tot op twee ronden afzakten. De beide Van Kempens zijn er wederom niet in geslaagd een voldoend aantal ronden in te loopen om nog een kans te krijgen op een behoorlijke plaats in het klassement. Het leek wel, of deze laatste nacht er een Zou worden van korte jachtjes. Want om 1936 lijk een einde dient te worden ge maakt, niet slechts uit een oogpunt van billijkheid tegenover het per soneel der organen, die zich dili gent hebben getoond, maar boven dien ook met het oog op het bud getair evenwicht der betrokken ge meenten. Openbare orde en rust. Geen nieuwe gezichtspunten openbaart het voorloopig verslag ten opzichte van de instituten van de vrijwillige burgerwach ten en den bijzonderen vrijwilligen land storm. Het buitengesloten houden van fascisti sche of andere, voor de orde gevaar opleve rende, elementen is een onderwerp, waar aan de minister en de op dit terrein werk zame organen voortdurende aandacht wijden. Gezegd kan worden, dat van aanwezigheid van ongewenschte elementen steeds minder blijkt, een erkenning intusschen, die geen aanleiding is voor verminderde waakzaam heid. Luchtbescherming. Bij vergelijking tusschen hetgeen in het buitenland en hetgeen in ons land op het ge bied van luchtbescherming wordt gedaan, mogen niet uit het oog worden verloren ae zeer verschillende omstandigheden, waarin andere landen, ook wat dit onderwerp be treft, verkeeren. Als maatstaf kan het bui tenland niet steeds dienen. De minister heeft kennis genomen van de aantijgingen, welke tegen een burgemees ter, president van het Centraal Verkoopbu reau van mosselen, zijn gericht en ook van het onderzoek, naar deze zaak ingesteld. Kennisneming van de stukken heeft den mi nister tot de overtuiging gebracht, dat er voor het nemen van maatregelen zijnerzijds tegen dezen burgemeester geen aanleiding bestaat. De burgemeester van Breda heeft in de rede, waarmede hij zijn ambt aanvaardde, gewaarschuwd tegen het doordringen, langs heimelijken weg, van extremistische theo rieën, waartoe Sommigen, met buitenland- schen steun, trachten kernen van onrust te vormen, ten einde de bestaande instellingen omver te werpen. De burgemeester noemde daarbij de communisten. De minister is, met de andere leden, hier aan het woord, van meening, dat den burgemeester geen blaam treft. De minister kan geen bezwaar zien tegen den maatregel van orde, hier in bestaande, dat geen groet mag worden gebracht, of roep ten beste gegeven, die een politiek karakter heeft. In het geval, dat de minister nauwkeurig heeft nagegaan, was dit verbod gericht tegen eiken groet of roep, die een politieke uiting is. Dat een bepaalde groep meent, zich bij officieele plechtigheden en fees ten op geen andere wijze te kunnen uiten dan door het bezigen van de zen groet of roep, moge te betreuren zijn, maar dit moet voor rekening van die groep blijven. kwart voor drie begon men opnieuw, het scheen zeer fel te zullen worden, doch om drie uur was het alweer rustig. Om half vier begon men met de klassementssprints en na de vierde volgde er weer een jacht, die groote gevolgen met zich mee bracht. Want de Amerikanen Walthour-Crossley slaagden er in alleen aan den kop te komen. Zij wisten hun voorsprong te behouden en alleen in het laatste gedeelte, tot half zes, het moment van de neutralisatie, hebben de koppels die grooten achterstand hadden, ge tracht nog enkele ronden terug te halen, waarin alleen de beide Gebroeders van Kem pen slaagden. De stand hedenmorgen om half zes bij de neutralisatie was: 1. Walthour-Crossley 106 p.; op 1 ronde: 2. Pijnenburg-Wals 38S p.; 3. Billiet-de Pauw 205 p.; 4. Slaats-Charlier 169 p.; 5. Schoen-Pellenaars 191 p.; op vier ronden: 6. Braspenninx-v. d. Ruit 100 p.; op zeven ronden: 7. Piet en Jan van Kempen 308 p.; 8. Rieger-Ehmer; 9. Leducq-Wambst 46 p.; op negen ronden achterstand: 10. Ma- tena-Heslinga 154 p. Reserve: Guimbretière. Tusschen twalf uur en half twee gebeurde er op de baan eigenlijk weinig bijzonders meer. Rausch opgegeven. Vermeldenswaard is, dat Rausch moest opgeven. Hij bleek zoo veel hinder van zijn blessures in het gelaat te hebben, dat hij op advies van den medischen dienst den strijd moest staken. Guimbretière rijdt voorloopig als reserve mee. GEHEIME DISTILLEERDERIJ TE ROTTERDAM ONTDEKT. Donderdagmiddag kwam aan het bureau Bergsingel te Rotterdam een vrouw haar beklag doen, omdat zij door haar man mis handeld was. Bij deze gelegenheid liet de vrouw zich ontvallen, dat haar man wel eens likeur stookte en de politie achtte het daarom raadzaam, eens poolshoogte te gaan nemen. Zij begaf zich naar een pand aan de Gerard Scholtenstraat en daar trof zij inderdaad den 48-jarigen H. J. A. aan bij twee in werking zijnde distilleertoestellen. Tegen A., chemicus van beroep, is proces verbaal opgemaakt. De distilleertoestellen, alsmede de in voorraad zijnde dranken, granen en haarwater, dat de man eveneens fabriceerde, zijn in beslag genomen. door een brandkast gedood. In een kantoorgebouw op den hoek van den Zwanenburgwal en Lange Houtstraat te Amsterdam, is gistermorgen een ernstig on geluk gebeurd. Bij het verplaatsen van een brandkast is deze voorover gevallen. Een der vervoerders, een man van ongeveer 40 jaar, kwam onder de zware kast en werd daar door zoodanig gewond, dat hij kort daarop is overleden. TWEEDE KAMER Algemeene beschouwingen van de heeren Goseiing, Bierema, Joekes, De Geer en Schalker. De heer Bierema blaakt van optimis me, oud-minister De Geer waar schuwt daartegen. Den Haag, 11 Nov. '36. De straffe spreektijd-rantsoeneering doet haar werk, de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting vorderen snel! Van de groote partijen moet de A.R. partij leider nog spreken, met nog wat .kleintjes". A.s. Vrijdag is dan voor den premier! Een vloed van welsprekendheid golfde ons om het hoofd, er werd stellig veel gezegd, dat te denken geeft, maar bepaalde nieuwe perspectieven bleven achterwege. Mr. Gose iing, de Katholieke leider, die het debat van heden opende, hield zich omzichtig in de ruimte, gaf zich ten aanzien van een komen de nieuwe samenwerking weinig bloot", be paalde er zich toe te zeggen, dat men d£ in zichten en wenschen der Katholieken kent, dat zij vooral aandringen op een hechte ge zinspolitiek (het huidige Kabinet is daarin z.i. wel wat tekort geschoten)op maatregelen vooral ten bate der minst-draag-krachtigen, op rechtvaardigheid en liefde, naar het woord van Paulus: God is liefde. Ook de Liberale en de vrijzinnige spreker, de heeren Bierema en Joekes, bepaalden zich hoofdzakelijk tot algemeenheden wat de politieke toekomst betreft. Alleen verzet ten beide zich tegen een mogelijke herleving der oude coalitie, bleken zij voorstanders van samenwerking op zoo breed mogelijke basis. En oud-minister De Geer achtte het verstandiger, „te juister tijd" over de nieuwe Kabinetsvorming te beslissen, d.i. na de verkiezingen, maar wel gaf hij ir. Albarda te verstaan, dat hij niet nu al moet trach ten, „de. Katholieken naar zich toe te halen, met de bewering, dat zij ongeschikt zijn om met de overige rechtsche groepen samen te werken... De heer De Geer citeerde Groen van Prinsterer, om aan te toonen, dat men van Protestantsche zijde steeds samenwer king met de Katholieken heeft gezocht. De oud-minister bleek dus niet afkeerig van een herleving der oude coalitie! Engeland moet daden toonen Praten alleen over collectieve veiligheid is niet voldoende. De Izwestya over de rede van Eden. Naar aanleiding van de rede, die de Brit- sche minister van buitenlandsche zaken, Eden, onlangs in het Lagerhuis heeft gehou den, schrijft de Russische Izwestya: Deze vrome wenschen worden door de En- gelsche diplomatie niet voor de eerste maal opgesomd. Niet nieuw is ook haar bovennatuurlijke verlangen, de verwezenlijking van deze vrome wenschen en plannen met instem ming en toestemming van Duitschland te verkrijgen. Daarom komt het ook, dat de Engelsche diplomatie steeds weer over het zelfde punt struikelt. Wanneer woorden van collectie van vrede en collectieve veiligheid slechts woorden blijven( en niet door overeenkomstige maat regelen tot organiseering van den vrede worden gesteund, dan krijgt men dat, waarvan Litwinof in zijn gisteren gehou den rede zeide: „Een dergelijke politiek be- teekent het bankroet, niet van het systeem van collectieve veiligheid, doch van die po litici, die met woorden betoogen, dat zij aan hangers van den vrede zijn, in feite echter de agressie in de hand werken". Het Duitsche vlootbouwprogramma Het binnenkort, verschijnende jaarboek der Duitsche marine bevat interessante gegevens over het Duitsche vlootbouwprogramma. Uit de ter beschikking staande gegeven kan men opmaken, dat op het oogenblik de volende schepen in aanbouw zijn: 1 slagschip van 35.000 ton. 1 vliegtuigmoederschip van 19.250 ton. 3 kruisers van 10.000 ton. 6 torpedojagers van 1.811 ton. 12 torpedobooten van 600 ton. 10 duikbooten van 500 ton. 4 duikboten van 250 ton. 15 mijnenvegers. 4 snelle booten voor kustverdediging. Hierbij moet nog worden gevoegd het slag schip van 26.000 ton, waarvan de bouw reeds was aangekondigd. Dit schip, een zuster schip van de onlangs te water gelaten „Scharnhorst", zal waarschijnlijk „Gneise- nau" gedoopt worden. Er bestaan voorts plannen omtrent den bouw van een tweede vliegtuigmoederschip, doch omtrent de grootte hiervan is nog niets besloten. is de taak van von papen in weenen afgeloopen? Volgens de Budapesti Hirlap zou de Duit sche ambassadeur te Weenen, von Papen, deze stad binnenkort verlaten, om tot rijks minister met een speciale taak te worden benoemd. Over 't algemeen was er heden uitge nomen dan het Communistische woord weinig botsing van meeningen, men ver langde krachtige handhaving van onze staatsinstellingen, van onze rechten en vrij heden. Maar toch kwamen er heden wel tegen stellingen naar voren. Heel eigenaardig was b.v. het verschil van inzicht ten aanzien van de economische positie van ons land in de naaste toekomst tusschen dr. Bierema en mr. de Geer. De liberale spreker verklaarde namelijk het pessimisme van dr. Colijn met betrekking tot de wereldhuishouding nooit te kunnen deelen en er vast van overtuigd te zijn, dat er binnen enkele jaren een opleving zal ko men, zooals wij nooit hebben gekend! Het was oud-minister De Geer, die waarschuwde tegen zulk optimisme, omdat we nog niet weten, wat de toekomst zal opleveren. Struis vogelpolitiek baat niet", aldus de afgevaardig de, die echter gaarne constateerde, dat ver schillende perspectieven verhelderd zijn. Mr. de Geer constateerde een z.i. eigen aardig iets, en wel, dat vroeger de Regee ring pessimistisch was, en de bladen der S.D.A.P. optimistisch, men schreef, dat de depressie niet van langen duur kon zijn. Maar nu de regeering licht gaat zien, nu zijn de bordjes verhangen en zeggen de S.D.A.P.- chefs, dat zij „Coué-verhalen" opdischt... En en ander achtte mr. De Geer wel psycholo gisch verklaarbaar. De Regeering zoekt naar vruchten van haar arbeid, bij het „scheiden van de markt", en de anderen trachten de Regeering zwart te schilderen. De afgevaardigde noemde dit, in verband met de komende verkiezingen, „een seizoen-verschijnsel", om welk woord men hartelijk lachte. Ten aanzien van de muntcorrectie vroeg mr. de Geer zich af: Is er inderdaad „Land in zicht"? De eerste verschijnselen achtte hij niet ongunstig, vooral, omdat door de stijging van het Staatscrediet —werd de recente Staatsleening niet vele malen over- teekend? de rentevoet daalt. „Dat is je ware!" riep mr. De Geer enthousiast uit. Alvast waarschuwde de grijze staatsman tegen het gevaar, dat men straks, als ein delijk de „meevallers" zouden gaan komen, weer van den hoogen boom gaat leven. „Zij moeten worden beschouwd als hulp voor een uitgeholde en uitgebeende bevolking!", Met vreugde constateerde de afgevaar digde, dat de landsverdediging thans geen hartstochten meer opwekt. Mèt mr. Goseiing had de heer De Geer critielc op de gestie der Regeering ten aanzien van de defensie, wijl zij verdere plannen te dien aanzien aan de komende Regeering wil overlaten. De oud-minister constateerde een reactie tegen een overdreven individualisme in de 19e eeuw en zei, dat men de ordening niet moet verwarren met het brengen van Tal van arrestaties. - Anti-bolsje wistische onlusten in den Kau- kasus. „La Matin" publiceert een bericht uit Ge- nève van het Georgisch Persbureau, vol gens hetwelk ernstige anti-bolsjewistische onlusten zouden zijn ontstaan in Azerbeids- jan, Armenie en den noordelijken Kaukasus. De beweging zou zulk een omvang hebben aangenomen, dat ook de communistische organisaties waren aangetast. 150 personen zouden zijn gefusilleerd. De „Echo de Paris" publiceert een bericht van zijn Londenschen correspondent, waarin deze mededeelt, dat de ..Daily Telegraph meldt, dat de correspondent van de „Deut sche Allgemeine Zeitung" te Moskou mel ding maakt van talrijke arrestaties van vreemdelingen te Moskou. Vijf Duitschers zouden in de gevangenis zijn geworpen, na dat de Gpoe huiszoeking bij hen had ver richt. Een reden voor de arrestatie wordt niet opgegeven en met alle middelen wordt verhinderd, dat zij bezoek ontvangen. De val van een dictator Avery Brundage stelt zich niet beschikbaar als voorzitter A.A.U. De huidige voorzitter van de American Athletic Union, Avery Brundage, zal zich op het komende congres van dit lichaam op 4, 5 en 6 December a.s. te Houston, niet be schikbaar stellen voor de functie, welke hij thans nog bekleedt. In de pers heeft hij een oproep gedaan aan al zijn tegenstanders en critici, waarin hij verzoekt het verleden te vergeten ter wille van de eenheid in de Union. Inderdaad werden op dit congres scherpe interpellaties verwacht over de dictatoriale houding van den heer Brundage tijdens de Olympische spelen te Berlijn. De verwijde ring van de beroemde zwemster Eleanor Ilolm uit de Olympische ploeg en de schor sing van Jesse Owens zijn wel markante episodes uit zijn presidentschaps-tijd. Egyptische troepen naar den Soedan Gisteren zijn de besprekingen begonnen tusschen den bevelhebber van de Britsche Soedan-strijdkrachten, Generaal Franklin en den Egyptischen minister van oorlog over den terugkeer van de Egyptische troepen naar den Soedan. Onmiddellijk na de ratificatie van het Britsch-Egyptisch verdrag zullen twee Egyp tische bataillons in Khartoem worden gesta tioneerd. LITWINOF KRIJGT DE LENIN-ORDE. Dinsdag werd den volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Litwinof tijdens een zitting van het presidium van het centraal uitvoerend comité van de Sovjet-unie de orde van Lenin overhandigd. Litwinof hield bij deze gelegenheid een toespraak, waarin hij verklaarde trots te zijn het groote socialistische vaderland van nut te zijn volgens de aanwijzingen van de partij, de Sovjet-regeering en van Stalin. Verder sprak Litwinof over het werk, dat hij voor den vrede heeft gedaan. Tweede blad wanorde in de particuliere verhoudingen. Er mr. De Geer eindigde met ir. Albarda niet toe te geven, dat de rechtsche par tijen straks bij de stembus geen goede kans zouden maken, verzekerend, dat onder ons volk meer dan men soms denkt, het besef leeft, dat de Regeering naar beste krach ten gestreden heeft. De Christ. Historischen zullen zich nooit schamen voor den be scheiden steun, aan het Kabinet verleend. De rede-De Geer gaf veel weer van wat in een groot deel der Kamer leeft. Echter mag nog wel 't een en ander over hetgeen de andere sprekers hebben betoogd worden gezegd. Mr. Goseiing b.v. adviseerde, niet te star vast te houden aan een „parlementair Kabinet" maar welk ministerie ook op treedt, het zal de groote vraagstukken niet mogen laten liggen. Kennelijk doelde de spreker hierbij op de ordenings-gedachte. Dr. Bierema bleek te voelen voor zooveel mogelijk opheffing der crisismaatregelen, ook voor den landbouw. Van loonsverhooging zal niets mogen komen, kreeg ir. Albarda te hooren, want anders gaan alle voordeelen der depreci atie verloren. En dr. Bierema was van meening, dat ook de bezuinigingen niet ongedaan mogen worden gemaakt, want er is een geweldige achterstand in te halen! Tot den heer Albarda zei de afgevaar digde ten slotte, dat een Regeering met so cialisten slechts bevorderlijk kan zijn voor de N.S.B., welke hij een weerslag op het drijven der S.D.A.P. noemde. Mocht straks geen parlementair kabinet te vormen zijn, dan zoo zei de V.B.lei- der kunnen we dit kabinet behouden, dat veels goeds wist uit te richten. Mr. Joekes kwam al dadelijk op voor wijziging van de uitsluiting van ambtena ren, die lid eener verboden organisatie zijn. Hij begeerde een individueeler rege ling. In 't vervolg van zijn rede hekelde de heer Joekes de „demagogie van de slechtstes oort", welke politieke munt uit de recente monetaire maatregelen heeft willen halen. Wat het budget betreft., de afgevaardigde verwachte daarvan gunstige gevolgen. Sterk bepleitte hij werk voor de werkloozen. Aangaande de defensie merkte mr. Joe kes op, dat zij slechts dienen moet om de collectieve veilgheid te schragen en men niet boven zijn financieele krachten zal mogen gaan. Bij het ministerieele antwoord komen ve le diverse zaken, welke bij het thans nog loopende debat ter sprake worden gebracht, wederom op het tapijt, en dan kan er meer in den breede op worden ingegaan. Met groote belangstelling wacht men op het A.R. woord, wijl bedoelde fractie bij de komende Kabinetsformatie een zeer belang rijke rol zal spelen. Italiaansch militair vliegtuig neergestort Negen dooden, een zwaar gewonde. Tijdens een zwaren storm is nabij het plaatsje Rocca Gorga tengevolge van ijsafzet ting een bombardemensvliegtuig neergestort. Van de inzittenden zijn er vier om het leven gekomen en een zwaar gewond. Een zesde inzittende wist zich met behulp van zijn parachute te redden. Tijdens het reddingswerk werden, doordat de uit het toestelstroomende benzine vlam vatte, vijf burgers zoodanig gewond, dat zij spoedig overleden. In den afgeloopen nacht is op de helling van den Ravenberg bij het Loenmeer we derom een lawine omlaag gekomen, op de zelfde plaats waar 13 September de cata- strophe plaats had. Hoewel deze lawine even groot was als die van September, schijnen thans geen slachtoffers te betreuren. Wel is de schade aan velden en wegen toegebracht aanzienlijk. Nadere berichten melden, dat de aardver schuiving, die in den afgeloopen nacht aan het Loenmeer heeft plaats gehad, geen slachoffers heeft geëischt, daar het lager gelegen gebied geheel ontruimd was. Joegoslavië stelt nieuwe Markenkoers vast De Joegoslavische nationale bank heeft het crediet opgezegd, dat zij tot nog toe den Joe- go-Slavischen exporteurs voor hun uitvoer naar Duitschland, overeenkomstig de Duit sche clearing-bepalingen, verstrekte. De Nationale Bank heeft hiertoe beslo ten, omdat na de invoering van de clearing met Duitschland het absoluut onmogelijk is de vervaldata der betalingen van oude vor deringen op Duitschland vooruit te bepa len. In verband met de geleidelijke ontwikke ling van het handelsverkeer met Duitsch land is de koers van de Rijksmark vastge steld op 14 dinar, zoodat de betalingen op Joego-Slavische rekening in Duitschland te gen den koers van 1 RM. 17 dinar volle dig hebben opgehouden. MINISTER KOHT WIL NIET DEELNEMEN AAN HET TOEKENNEN VAN DEN NOBELPRIJS VOOR DEN VREDE. De Noorsche minister van buitenlandsche zaken Koht heeft de Nobel-commissie van de Storting medegedeeld, dat hij niet zal deel nemen aan de besprekingen over het toeken nen van den Nobelprijs voor den vrede. Hij verzocht de commissie een plaatsvervanger te benoemen. Koht motiveert zijn houding met de ver klaring, dat door deelnemen van den mi nister van buitenlandsche zaken aan de stemming voor den Nobelprijs, de regeering zelf hiervoor verantwoordelijk gesteld zou kunnen worden. Het blad ,Tidens Tegn" brengt deze be slissing van minister Koht in verband met de mogelijke candidatuur van Ossietzky voor den nobelprijs voor den vrede.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5