Leon Blum en de vrijheid der pers Reorganisatie Duitsch regeeringssysteem Dantzig protesteert SUNLIGHT ZEEP Egyptisch schip gekenterd Broer van Generaal Franco bezoekt Italië Nogmaals groote rede van Mussolini te wachten De arrestaties Rusland m Vrijdag 13 November 1936 Tweede blad De beteekenis van het Havas- monopolie. Paul Faure's attaque en haar weerklank. (Bijzondere correspondentie). Parijs, November '36. Voor een in Parijs wonend journalist is het op het oogenblik zeer moeilijk, voortdu rend op de hoogte te blijven: op allerlei ge bieden gebeuren er dagelijks zooveel dingen, dat het vrijwel onmogelijk is deze onmiddel lijk naar den graad hunner beteekenis te beoordeelen. LEON BLUM Zoo kwam het, dat een zeer symptoma tische gebeurtenis op het gebied der perspo- litiek in de Fransche bladen wel genoemd, maar nauwelijks gecommenteerd werd, een yerzuim, dat mogelijk ook nog andere oor zaken zou kunnen hebben dan gebrek aan plaatsruimte. Met het aftreden van een van de leiders van het persagentschap Havas, Guimier, die tegelijkertijd eigenaar van den „Journal" is, heeft de regeering-Blum den eersten stap gezet op den weg naar de ver vulling van haar persprogramma, waarin gezegd wordt, dat de Fransche pers geheel moet worden hervormd. Guimier heeft lang geweigerd, aan het verlangen van de regee ring gehoor te geven en heeft thans van zijn aftreden een verklaring gegeven in een open brief, die zeer scherp van toon is en in de geheele Fransche pers is verschenen. Intus- schen Blum is overwinnaar gebleven en heeft zijn genoegdoening daarover niet onder stoelen of banken gestoken. Om echter te kunnen begrijpen, wat het aftreden van Guimier het eerste ingrij pen van den staat in de belangen van Havas - beteekent moet men weten, wat Havas is en hoe dit persagentschap aan zijn alles overheerschende positie in de Fransche pers kwam. Eerst indien men dit weet, zal het duidelijk zijn, waarom zoovele menschen, die geen aanhangers van Blum zijn, desondanks een hervorming van de Fransche pers voor noodzakelijk houden. Het ontstaan van Havas. Het Havas-agentschap werd meer dan hon derd jaar geleden, in 1835, door Charles Ha vas gesticht. Men begon als een klein ver taalbureau; thans heeft men 300 man per soneel en een schitterend kantoorgebouw op de Place de la Bourse. Nu komt het er voor een nieuwsberichten agentschap voor alles op aan, zich een monopolie te verschaffen. Dat is Havas reeds omstreeks 1850 gelukt, toen het naar bijna alle hoofdsteden van de wereld eigen correspondenten zond, zoodat men met hun hulp een eigen nieuwsberichten-dienst kon opbouwen. Tot. op dat oogenblik was alles goed. Maar toen gebeurde er in het jaar 1856 iets, wat Havas een geheel ander karak ter gaf en al spoedig de oorzaak werd van felle critiek en scherpe aanvallen, die op het oogenblik hun culminatiepunt bereikt schij nen te hebben. In 1856 fusioneerde Havas zich namelijk met het advertentiebureau Bullier en van toen af tot op den huidigen dag gaf het niet slechts nieuwsberichten, maar ook en dat is het beslissende in steeds sterker mate advertentie-opdrachten aan de pers. Langzamerhand verkreeg Ha- yas ook op dit gebied een monopolie. Een eigenaardige combinatie. Nu is het bekend, dat er geen courant ter wereld van abonnees kan leven. Bijna ieder blad is op de advertenties aangewezen. Men kan zich dus gemakkelijk voorstellen, dat een agentschap, dat een advertentie-mono polie in handen heeft, inderdaad de pers van het desbetreffende land beheerscht. Nu is het theoretisch denkbaar, dat agentschap, dat zoowel een nieuwsberichten als een advertentiemonopolie bezit, deze ge heel op zichzelf staande gebieden scherp gescheiden houdt. Maar juist op dit punt begint de critiek tegen Havas, en zulks ten deele met recht. Eerstens heeft Havas, daar slechts dit bureau de belangrijke adverten tie-opdrachten kan geven, het absolute nieuwsberichtenmonopolie tot op den hui digen dag in stand kunnen houden, want om advertenties te krijgen, moet men zich eerst op de nieuwsberichtendienst abonneeren. Maar dat is slechts een zijde van het pro bleem. Met behulp van het advertentiemo nopolie kan Havas namelijk ook een directen invloed op de politieke houding van de pers uitoefenen, het kan bladen, wier radicale richting hem niet past, uithongeren en door het weigeren van advertenties op de knieën dwingen. Havas kan ten derde, om aan zijn advertentie-afdeeling meer te verdienen, door zijn nieuwsberichtendienst berichten in de pers lanceeren, die b.v. de adverteerders dwingen, meer te adverteeren. Vierdens echter en hier is het punt, waar de regeering ingrijpt is Havas een officieus nieuwsagentschap, dat verplicht is alle semi-officieele berichten te brengen, waarvoor het door den staat gesubsidieerd wordt. In het jaar 1931 b.v. bedroeg de sub sidie aan Havas niet minder dan 36 millioen francs. Met het oog op dit feit, moest Havas een voorbeeld van objectiviteit en neutrali teit zijn, maar ook dat is niet waar. De Raad van Beheer bestaat uit persoonlijkheden, wier meeningen absoluut niet conform zijn met die van de reegering. Guimier b.v. on dernam in zijn Journal heftige aanvallen op Blum, terwijl hij anderzijds, n.1. als direc teur van Havas, een deel van de regeerings- subsidie in zijn zak stak. Paul Faure's rede. Ook de vrijheid der pers heeft haar gren-, zen; in Frankrijk echter niet. Tot op het oogenblik zijn de eigenaars van de meeste jroote bladen van het land niet slechts aan iet publiek maar dikwijls ook aan de regee ring onbekend, ja, het is zelfs niet eens ge oorloofd een onderzoek naar de namen van de eigenaars van een courant in te stellen. Er bestaat practisch geen democratische controle over dezen zoo belangrijken tak van het openbare leven en men weet uit de groote schandaal-processen Madame Ha- nau, Stavisky, e.a. hoe gemakkelijk het gewieksten zakenlui gevallen is zich couran ten in Frankrijk te koopen en de openbare meening óp hoogst verwerpelijke wijze te beïnvloeden. Achteraf was het dan te laat. Dat is het ook, waartegen minister Paul Faure kortgeleden in een rede voor zijn so cialistische partijgenooten van leer trok, zij het op een wat al te generaliseerende wijze. Ook de pers in Frankrijk is noch zoo goed, als zij zelf gelooft en zegt en noch zoo slecht en corrupt, al haar tegenstanders beweren. In zooverre kan men het met het syndicaat van Parijsche bladen eens zijn, dat in een resolutie tegen de generaliseering van Faure protesteerde en het behoud van de vrijheid der pers als een oeroude traditie van Frank rijk eischte. De plannen van de regeering hebben intus- schen niet ten doel, dat, wat men werkelijk de vrijheid der pers noemt, namelijk het recht, vrij zijn meening te uiten, te onder drukken. Bijna nergens worden de vrijheid van meeningsuiting zoo weinig hindernis in weg gelegd als in Frankrijk. Des te recht vaardiger schijnt het streven, er voor te wa ken, dat deze vrijheid niet ontaardt in een toestand, waarin de meeningsuiting niet meer vrij, doch gekocht is. Minstens moet men in de toekomst weten, wie de koopers van de meeningen zijn. (V.P.B.) Voor-mobilisatie van het geheele volk. Algeheele wijziging in de regeering? Madame Tabouis schrijft in „rOeuvre". dat over eenigen tijd de regeering in Duitsch- land geheel gewijzigd zal worden op zoo danige wijze, dat alle actie van het Rijk onderworpen zal zijn aan het militair ge zag. Het ontwerp van deze wijziging zou als volgt luiden: Hitier verheft zich meer boven de details van de uitoefening van het gezag. Hij zal zich meer onzichtbaar maken en meer op zijn villa in Berchtesgaden vertoeven. Wel zal hij kanselier blijven, doch de macht wordt uitgeoefend door een vice- kanselier, Goering. Goering zou voorzitter worden van een directorium, bestaande uit drie personen, n.1. von Ribbentrop, Keppler en een derde, welke nog niet bekend is. De Rijksdag zou ontbonden worden en vervangen door een Senaat, bestaande uit 200 door den Fuehrer benoemde leden. Tenslotte zouden de prefecten meer di rect aan het militair commando worden verbonden Op deze wijze zou de Fuehrer alle macht onder zijn geestelijke leiding houden en deze organisatie staat gelijk met de voor mobilisatie van de hulpbronnen van een geheel volk tot één geweldige poging. De Duitsche industrieelen zouden zich over deze maatregelen verontrusten, want zij weten zeer wel, dat de instrieën welke niet tot den oorlog voorbereiden, ond^ drukt zullen worden. Wegens aanvallen der Poolsche Officieel wordt medegedeeld, dat de Dant- ziger regeering gisteren bij de diplomatieke vertegenwoordiging van Polen geprotes teerd heeft naar aanleiding van bepaalde voorvallen, die de laatste dagen in Polen en Dantzig hebben plaats gehad. De vertegen woordiger van de Dantziger regeering heeft daarbij gewezen op de „scherpe en onge motiveerde aanvallen der Poolsche pers naar aanleiding van deze gebeurtenissen." De diplomatieke vertegenwoordiging van Polen werd verzocht, al haar invloed te willen aanwenden, opdat dergelijke onaan gename gevallen, die de betrekking tus- schen Dantzig en Polen ernstig zouden benadeelen, in de toekomst niet meer voor komen. Tegelijkertijd werd het antwoord van den senaat op het Poolsche protest met betrekking tot de kwestie der arbeids bemiddeling overhandigd. ENGELAND ZAL DE DAVIS-CUP TOT HET UITERSTE VERDEDIGEN. Perry waarschuwt. In tegenstelling met uitlatingen van an dere autoriteiten op tennis-gebied heeft Perry, de fonkelnieuwe beroepsspeler, ge waarschuwd tegen te groot optimisme be treffende het verliezen van de Davis-cup voor Engeland. Zijn uittreden uit het ama teurisme en dus uit de Engelsche Davis- cupploeg beteekent niet, dat Engeland het volgend jaar de Davis-cup zonder strijd eventueel aan een ander zal moeten af staan. „Nu ik weg ben, zijn er verschillende andere spelers, die hun kans zullen waar nemen en zij zouden de wereld wel eens een verrassing kunnen bereiden", verklaar de Perry. De Wimbledon-kampioen vertelde ook, dat hij binnenkort „trachten zou een ten- nis-film te maken." Miss Helen Jacobs, de Amerikaansche en Wimbledonkampioene is met de „Aqui- tania" naar Engeland vertrokken. Gevraagd naar haar meening omtrent het overgaan van Perry naar het professionalisme, zeide zij: ,Ik vind het fijn, en ik hoop, dat Fred veel succes zal hebben. Ik zou alleen graag eenige partijen van hem tegen Vines willen zien." ZATERDAG 14 NOVEMBER. HILVERSUM H Orkest Concerten Rott. Philh. Orkest VARA Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Lichte Muze Nenytobal VARA Godsdienstige Uitz. Morgenwijding VPRO Orgelbespelingen Voor de jeugd Wielewaal VARA Causerie over Lucht vaart VARA Esperanto VARA Literaire causerie VARA Veluwsche Uitzending VARA Bijbelvert. VPRO 8.00 10.20 12.00 2.00 8.03 10.15 9.15 11.55 r) O bil HILVERSUM I V eb 13 J3 •O O i Orkest -co-:cer'.en KRO-orkest 1.20 2.30 4.05 Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek 8.00 1.00 10.00 4.45 6.15 Lichte Muze KRO-Melodisten 12.55 KRO-Melodisten KRO-Melodisten Godsdienstige Uitz. Halfuurtje 11.30 Voor de jeugd Voor de rijpere jeugd 2.00 Kinderuur 3.05 KRO-nachtegaaltjes 5.45 Diversen Esp eranto-nieu ws 5.30 Journ. weekoverzicht Kath. RVU Actueele Aetherflitsen Filmpraatje 8.00 10.30 6.45 8.30 9.45 10.35 8.45 10.00 6.20 7.15 7.35 10.15 Wie twee dikkere stukken Sunlight Zeep in eett origineel pak voor 10 ets. kan kopen, behoeft geen zepen van twijfelachtige herkomst meer te gebruiken, Sunlight Zeep, het van ouds bekende standaardmerk, is zwaarder in gewicht en toch nog verlaagd in prijs. Dit is een voordeel, dat geen enkele huisvrouw zich in deze tijd mag laten ontgaan. En de bekende geschenkenbons blijven, als steeds, op elk 10 ets. pak gehandhaafd. Voortaan niet anders meer dan S t9-092 H 14 personen omgekomen. Volgens een bericht uit Egypte is in de nabijheid van de haven van Alexandrië een Egyptisch vracht schip gekenterd en gezonken. Slechts één passagier kon door visschers worden gered. De overige 14 opvarenden verdronken. DE BRITSCHE KONING INSPECTEERT DE „HOME-FLEET." Koning Eduard heeft gisteren voor het eerst als souverein de thuisvloot geïnspec teerd. Den koning viel in tweeërlei beteeke nis een stormachtige ontvangst ten deel, niet alleen namelijk van de zijde der be volking en zeelieden, doch ook van de zijde der elementen. Ondanks den storm ge schiedde de inspectie echter geheel volgens programma. „Spanje zal geen monarchie worden." Omtrent het bezoek van Majoor Ramon Franco aan Italië deelt Havas nog mede, dat de majoor gisterochtend met zijn echt- genoote en dochter aan boord van het s.s. „Vulcania" te Napels aankwam. Hij verklaarde aan de pers o.a. dat restau ratie in Spanje niet noodig was. De mo narchie had steeds tweedracht opgewekt. Hij voegde hieraan toe, dat de „nationale regeering" eerst een militair karakter zal dragen en vervolgens volgens een corpo ratief systeem zal worden georganiseerd, zooals in Italië. Op de vraag naar het doel van zijn reis naar Italië antwoordde Franco: Uw vraag is zeer indiscreet. Wij zijn in oorlog en we kunnen niets naders zeggen, noch omtrent onze gedragslijn, noch omtrent ons doel". Tenslotte zeide hij nog, dat hij veertien dagen in Italië zou blijven. Groote fascistische Raad komt 18 November bijeen. De groote fascistische Raad is voor 18 November bijeengeroepen. Men verwacht in deze zitting belangrijke mededeelingen van Mussolini over den inter nationalen toestand en het standpunt van Italië ten aanzien van de belangrijkste poli tieke vraagstukken. Voorts zou Mussolini nieuwe mededeelingen doen omtrent den stand der militaire voorbereidingen van Italië. OUDE MUNTEN IN ESTLAND GEVONDEN. Nabij Antala in Estland heeft men I Arabische en Byzanthijnsche munten uit de 10e eeuw, en verschillende munten uit de 12e eeuw gevonden, hetgeen de hypo these bevestigt, dat Noord-Rusland door een grooten karavaansweg met het Oosten verbonden is geweest. DUITSCHE AMBASSADEUR BIJ HIROTA. De Duitsche ambassadeur, von Dirksen, die zoo juist uit Berlijn te Tokio is terug gekeerd heeft een bezoek gebracht aan Mi nister-president Hirota en aan den Minis ter van Buitenlandsche Zaken, Arita. Omtrent den aard der gevoerde bespre kingen h niets bekend geworden. Vijf Duitschers gearresteerd we gens spionnage en sabotage. Parijs, 12 November. De „Petit Parisien* verneemt uit particulieren bron, dat onder de arrestanten te Moskou zich ook de be kende Duitsche politicus Otto Hoetsch be vindt. Tot nu toe werd deze beschouwd als een van de grootste voorvechters van de Duitsch-Russische toenadering. De ,Matin" verneemt, dat de Sovjet-auto riteiten voornemens zijn de arrestanten te vervolgen wegens spionnage en sabotage voor rekening van een mogendheid in Cen traal Europa. De Duitsche ambassadeur te Moskou heeft op het Kremlin inlichtingen gevraagd over de arrestatie van vijf Duitsche onderdanen en hem werd geantwoord, dat zij de leiders waren van een spionnagecentrale met ver-, scheidene vertakkingen. De „Echo de Paris" noemt de natcven van de arrestanten: Timit, de directeur van een Russisch bijkantoor van eeniiïrma in schoon heidsartikelen te Dresder» (Leo-werken-Red.)t verder Henninghous, Uoldschmidt, Nieder- maus en Oberberg. Ook Professor Piccard's broeder construeert een stratosfeerballon New York, November 1936 (VPB), De Amerikaansche professor Jean Piccard neemt op het oogenblik proeven met onbemande stratos. feerbalonnen. Van de beide broeders Piccard is professor August Piccard door zijn stratosfeertochten beroemd geworden. Maar ook zijn broeder Jean, die op het oogenblik hoogleeraar aan de universiteit van Minnesota is, werkt sinds langen tijd ijverig aan de oplossing van het zelfde probleem. Hij heeft thans een geheel nieuwe methode uitgedacht, om een onbe mande stratosfeerballon te juister tijd naar de aarde te laten terugkeeren. De eerste op stijging van de nieuwe ballon zal reeds dezer dagen plaatsvinden. Piccard heeft over zijn uitvinding het een en ander medegedeeld. Het was, meende hij, een van de grootste moeilijkheden bij het stratosfeeronderzoek, dat de onbemanden ballons voortdurend stegen, totdat de zon onderging. Eerst dan daalden zij en bereikten meestal in den nacht de aarde weer. Na tuurlijk was het dan moeilijk hen te vinden. Dikwijls kwamen de balonnen ook zoo hard op de aarde neer, dat alle instrumenten vernield werden. Men moest er derhalve naar streven, de ballonnen op een bepaalden tijd te laten dalen. „Ik bereikte dit op de volgende wijze", vertelt Piccard: „Binnen in mijn ballon staat, een wekker mechanisme. Zoodra deze wekker op den be paalden tijd afloopt wordt er door middel van een snoer een scherp mes in het ballon omhulsel gestoken. Het waterstofgas kan nu angzaam ontwijken, en daardoor gaat de ballon dalen. Er blijft dan slechts de zorg de dalende ballon te juister tijd op te mer ken, zoodat zij min of meer kan worden opgevangen en er niets beschadigd wordt Professor Piccard's nieuwe ballon bezit een doorsnede van 4.50 meter en kan 75 kilo gram aan instrumenten mede naar boven

Schager Courant | 1936 | | pagina 5