TROOPER Sint Nicolaas Staakt het vuren Schagen nieuws Feuilleton Uit onze Omgeving OUDESLUIS. Dinsdagavond vergaderde de St. Nicolaas- commissic, bestaande uit ouders en onder wijzend personeel der O.L.S. in het lokaal van den heer Joc. Kreijger, ter bespreking van het a.s. Sint Nicolaasbczoek. Buiten enkele wijzigingen op verzoek van de on derwijzers en onderwijzeressen zal St. Ni- colaas eenals andere jaren ontvangen worden en dit jaar in bet nieuwe locaal van den heer Kreijger. Door welwillende jongedames zal een inteekenlijst aan de inwoners aan geboden worden, waarop de Commissie hoopt dat op dezelfde wijze als andere jaren getee- kend zal worden, opdat zij in staat is, even als andere jaren, enkele vreugdevolle uren te bezorgen aan de Oudesluizer schooljeugd. Ouders en weiwillenden stelt ze niet teleur. ST. MAARTENSBRUG. Dinsdagavond hield de vereeniging N. en G. een bijeenkomst in het lokaal van den heer Bruin. In zijn openingswoord bracht voorzitter o.m. eenige woorden van dank en waardeering aan de nagedachtenis van wij len den heer H. Veuger, die destijds tot eere lid van de vereeniging benoemd werd. Na het voorlezen van de uitgebreide notulen door de secretaresse, Zuster Kuil man, welke onveranderd onder dankzegging werden goedgekeurd, volgde rekening en ver antwoording van den penningmeester, den heer J. Sleutel. De rekening werd nagezien en in orde bevonden door de hecren Beste- vaar en Kossen. Onder dankzegging aan den penningmeester voor zijn accuraat beheer, werd de rekening goedgekeurd. Volgde bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren de heeren C. Sluis en W. den Hartog, welke bij acclamatie werden herkozen. Beide heeren namen tot genoegen der aanwezigen de benoeming aan. Hierna werden de werkzaamheden bespro ken van de eerstvolgende Nutsavond, welke gehouden zal worden op Zaterdag 12 Deo. I-Iet gevolg Van deze besprekingen was dat besloten werd, voor den eersten nutsavond te laten optreden het tooneelgezelschap van Schagerbrug, dat onder leiding staat van notaris van Veen. Voorzitter deelde mede, dat deze vereeniging dan ten beste zal ge ven het tooneelspel „De Kribbebijter". Waar dit gezelschap aan het slot van den gehou den tooneelwedstrijd te Schagerbrug, niet de opvoering van dit stuk veel succes heeft in- geoogst, twijfelt voorzitter er niet aan, of de leden staat een mooie en genotvollen nuts avond te wachten. Voor den 2en nutsavond was een aanbie ding ingekomen van de Heldersche tooneel- ,ver. T.A.V.E.N.U., die den 19 Nov. te Helder zal opvoeren het tooneelst.uk „Saigon Milly", spel uit de wildernis. Alvorens hieromtrent een gesluit te nemen, werd besloten dit stuk zelf te gaan zien. Alle bestuursleden met hunne dames, zoo werd besloten, zullen de uitvoering bijwonen. De bibliothecaris, de heer Veuger, deelde mede, dat in het afgeloopen seizoen door 21 lezers 241 boeken waren gelezen. Daar de rondvraag geen bijzonderheden opleverde volgde sluiting. WIER1NGEN Een welkom Geschenk met DEN OEVER HET MUZIEKLEVEN AAN DEN OEVER BLOEIT Het was reeds ge ruimen tijd hekend dat énkele muziekliefhebbers aan Den Oever gaarne een symphonieorkest zouden willen oprichten. Doch alle begin is moeilijk. Ein delijk is het dan toch zoover gekomen. De heeren Jac. Bagger Czn. en C. van Vrede hebben hiertoe den stoot gegeven. Vanaf begin Februari van dit jaar was men reeds bezig te repeteeren om telden of een even- tueele vereeniging kans van slagen zou heb ben. Een officieele vereeniging bestond tot op heden echter nog niet. Voor eenige we ken kreeg men de uitnoodiging van de zangvereeniging „Zang en Vriendschap" te Hippolytushoef om gezamelijke enkele mu ziek- en zangnummers in te studeeren om dan in het voorjaar van 1937 een uitvoe- is een Voorradig in diverse prijzen, in LAAN SCHAGEN ring te geven het geheel onder leiding van den heer Hovenier. Thans meende men aan Den Oever dat het oogenblik was aangebroken om aan het clubje, dat al enkele maanden onder lei ding van den heer Van Vrede gerepeteerd had, een officieel cachet te geven en tot oprichting van een vereeniging over te gaan Woensdag 11 November kan men dan ook als de officieele oprichtingsdatum be schouwen. De vereeniging is gedoopt als Oeversche Orkest Vereeniging (O.O.V.) Het bestuur is samengesteld als volgt; voor zitter de heer C. van Vrede, Secretaris de heer Jb. Metselaar Jzn. en penningmeesteres se Mej. A. Bakker Cd. Elke Woensdag avond wordt er gerepeteerd in de zal „Wi- ron" van den heer J. Lont. De nieuwe ver eeniging telt momenteel 13 leden met de volgende bezetting, fluit, hobo, klarinet, schuiftrombone, trompet,, drie eerste en twee tweede violen, cello en contrabas. Op de op richtingsvergadering waarbij we aanwezig waren hebben wij den indruk gekregen dat deze vereeniging haar weg wel zal vinden te meer daar voor het platte land gerekend over uitstekend materiaal beschikt. Wij wenschen „O.O.V." een goed succes. HOOGWOUD Op initiatief van den Burgemeester is alhier een comité opgericht om gelden in te zamelen voor het aan te bieden geschenk aan H. K. H. Prinses Juliana ter gelegen heid van Haar a.s. huwelijk. Een aantal da mes uit verschillende deelen der gemeente werden uitgenoodigd tot het beleggen van een vergadering ten gemeentehuize, welke Dinsdag j.1. plaats vond. De burgemeester sprak een woord van welkom en uitte zijn voldoening over het feit, dat de meeste dames aan de uitnoodi ging gevolg hadden gegeven. Daarna vond de verkiezing van een bestuur plaats, in welk bestuur zitting namen de dames M. C. de Boer, M. Helder en G. Molenaar. Een der dames merkte op, dat, wanneer nu met de lijst geloopen wordt en voor het Kinder feest weer, er op die tweede lijst waarschijn lijk niet zooveel geteekend zal worden. De burgemeester antwoordt, dat het op deze lijst niet zoo zeer gaat om het gelds bedrag dan wel om het aantal handteeke- ningen, dus dat in ieder geval nagegaan kan worden dat vele met dit doel sympa- thiseeren. Vervolgens worden aangewezen Mej. L. Benitt en Mej. Bijvoet om op de Langereis en Boekehveg met een lijst rond te gaan, voor de Pade en de Kerkelaan de dames M. C. de Boer en C. E. Bood; voor Noord- en Zuideind de dames Schilder en Deken; voor Aartswoud de dames A. Groot M. Helder I. Bakker en T. Schagen; voor de Gouwe, de dames G. Ilemke en G. Zangier en tenslotte voor de Weere en Lambert- schaag de dames G. Molenaar en R. Pauw Op de beide lagere scholen te Hoog woud en te Aardswoud zijn zooals elk jaar de avondcursussen voor schoolvrije jeugd begonnen. De cursus te Hoogwoud wordt bezocht door 11 leerlingen en die te Aarts woud door 10 leerlingen. ANNA PAULOWNA LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: Mej. G. M. Schermer van Castricum; J. Brandsma van Wielingen; N. J. van Steijn van Voorhout; F. Schouwe- naar-Hollander van Callantsoog; mej. B. Wijma van Den Helder. Vertrokken: J. B. van Praag naar Heem stede Ab. A.Kinsbergen-Kos en kind naar Amsterdam; mej. N. Bood naar Zijpe; A. Oosting naar Den Helder; C. van Aurick naar Amsterdam. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria, Adriana, d. v. J. v. d. Berg en A. A. Caspers; Agatha Adriana, d. v. O. Huiberts en C. M. Roosen; Francis- cus Martines, z. v. C. H. v. d. Berg en A. C. Veul; Bernardus Johannes, z. v. J. Langes en A. C. Spekken; Cornelia d. v. D. Ange- vare en .T. W. Gijlswijk; Annie, d. v. J. Dek ker en M. Brak; Gertruida Johanna, d. v. J. Glorie en P. B. Rietveld. Ondertrouwd: C. Blaauboer en J. Vergou we, P. W. M. Rotteveel en I. D. A. Huijg. Getrouwd: F. Deelstra en N. Molenaar; C. F. Romaar en H. Beikas. Overleden: J. J. van Kuijeren-Boskamp, oud 75 jaar. POLITIE Verloren Belastingplaatje. Gevonden: Belastingplaatje. SINT MAARTEN Alhier is een plaatselijk comité geïnstal leerd, in verband met het aan te bicden na tionale huwelijksgeschenk ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van H. K. H. Prin ses Juliana met Z.D.H. Prins Bernhard, voor welk doel inteekeningslijsten zullen worden gepresenteerd. Het comité is als volgt samengesteld: A. Klerk, Eere-voorzitter, J. H. Wolters, Voorzitter; Mevr. N. Klerk-Govers, Secreta- ris-penningmeesteresse; Mej. D. Bood, Mevr. R. L. R. Schoorl-Funsma; P. Gootjes, Jn. de Pee en J. van Schagen. Zwart als roet is Josepne, Maar haar linnen hagelwit, Want dat bleekt ze met Glorine. „Tooverij", zegt Josepne! 'n Toovermiddel, dat is GLORINE. Zoo mooi wordt het goed ge bleekt, zoo smetteloos wit, zonder dat het iets te lijden heeft. Een flesch kost 16 cent en is vol doende voor 5 flinke wasschen. Slechts ruim 3 cent per wasch. Daarvoor kunt U geen risico nemen met minderwaardige bleekmiddelen. Glorine bleekt witter 11 November 1918. Toen klonk het signaal boven alles uit, Een wonderlijk, heerlijk verlossend geluid! Het plantte zich voort van front tot front, Het ging als een juichkreet van mond tot mond Staakt het vuren 't Is stilstand van waap'nen, de vrede wacht, En nieuwe hoop voor het komend geslacht, De handen ineen tot een nieuw begin, We keeren terug naar ons dorp, ons gezin,.,» Staakt het vuren....! En is er de oorlog voorgoed gedaan, Dan brengen we vrede in ons bestaan, Dan maken de landen één sterk gebaar, We reiken de handen weer tot elkaar Staakt het vuren....! Zóó wordt er een toekomst opgebouwd Voor zwakken en sterken, gelijk en vertrouwd! Dan is onze wil, als één groot ideaal, Nog klinkt in onz' ooren het heerlijk signaal: Staakt het vuren....! Dét was de juichkreet van jaren her, En jaren vergingen, de vrede is ver, Alle nood, alle leed is vergeten, voorbij, In de landen marcheeren de rijen voorbij.... En men staat met stil en gebogen gelaat Voor 't graf van den onbekenden soldaat, Die viel voor zijn land, voor geen offer bevreesd, Maar wiens offer misschien tóch vergeefs is geweest! Want hoort! In de verte, daar roffelt de trom, Daar trekken de massa's bewapend om Het nieuwe geslacht, met een wil van staal, De oogen gericht op een grootsch ideaal, Maar niet meer geleid door 't verlossend signaal: Staakt het vuren 11 November 1936. KBOES. (Nadruk verboden.)" Schagen lHelder IL Aanvang 2 uur. D. Arnoldus; J. Peetoom, H. Middelbeek; M. Slikker, A. Slikker, M. de Haas; D. Schoorl, J. Weeland, Joh. Bremer, L. Schoorl, C. de Moor. Res.; D. Leeuwen kamp. Oudendijk ISchagen II. Vertrek per bus 12 uur. T. Bijpost; A. de Wit, P. Boon; Jb. Mo lenaar, E. Rus, P. Boontjes; G. Koch, P. de Vries, D. Ruig, S. S., S. Grootes. Res.: T. Moransart. Nieuwe Niedorp III—Schagen IIL Vertrek 1 uur. J. Everts; H. Naber, P. Kistemaker; P. Slik, S. Breebaart, J. v. d. Öord; C. de Ja ger, A. Willemse, J. Heemsbergen, W. van Geelen, Jb. Broersma. Res.: W. Geerts. De E.C. kan voor den wedstrijd van Schagen I de opstelling yoor den aanvang nog wijzigen. Voor Schagen III is nog niet vastgesteld, hoe of wij naar Nieuwe Niedorp gaan. De heeren moeten echter beslist om 1 uur bij café Roobol zijn. Ook de spelers van de an dere elftallen worden verzocht beslist op tijd aanwezig te zijn. De spelers worden er door de E.C. op at tent gemaakt, dat ze onvoorwaardelijk en zonder morren de aanwijzingen van de aan- voeders tijdens den wedstrijd moeten opvol-» gen. Wij missen ook nog verschillende leden Woensdagsavonds op de training. Dit kan en moet anders, want wij hebben het heusch noodig. Het mag niet voorkomen, dat men op de Gracht loopt te wandelen. Laat nu ten eenenmale die laksheid va ren en maakt allen van jullie vereeniging wat er van te maken is. Aangezien Schagen II boven aan de rang lijst staat, zijn er misschien supporters die hun willen vergezellen. Geeft U dan vroeg tijdig tot Vrijdagavond op bij C. Keijzer, Lauriestraat 20, Schagen. Ook aan 't diner vergat ze het, en later had ze geen gelegenheid meer, want Jan en Larry hadden hun gebruikelijken woor dentwist verwisseld voor een gevecht op het schaakbord. Onder het zeer aannemelijk voor wendsel, dat hij hoofdpijn had, ging Larry tamelijk vroeg naar bed, om nog een paar uurtjes te slapen, alvorens tot de ontknoo ping van het drama over te gaan. Zijn vroege aftocht had intusschen de be langstelling van zijn gastheer opgewekt, en ook Jan trok zich vroeger dan anders in zjjn slaapkamers terug, met de bedoeling, „Kay's" doen en laten in 't oog te houden. Want Jan was ongerust, en Larry was daar de onbewuste oorzaak van. Tweemaal in den loop van dien dag had hij zijn beide blauwe papiertjes bestudeerd en zwaar gepeinsd. De zoogenaamde superintendant Kaye had niet over zijn verlies gerept, hoewel hij het zeker bemerkt moest hebben. Dat kwam Jan vreemd voor, hij had er zich den heelen dag mee bezig gehouden, en toen hij 's avonds op den rand van zijn bed er nog eens over zat te denken, kreeg hij de eerste vage vermoe dens van wat er werkelijk gebeurde. Lang zamerhand kwam hij tot de overtuiging, dat hem ergens een valstrikt gespannen werd hoewel hij nog niet kon uitmaken, van welken aard. Daarom draaide hij zijn licht uit en bleef in het donker zitten wachten op iets dat hij voelde dat komen moest, en dat een uur later dan ook kwam. Het was een vaag geritsel, te hoorbaarder door de nachtelijke stilte van het huis. Maar het kwam ergens van beneden, en niet uit Larry's kamer, die vlak naast de zijne lag, en vanwaar Jan eenige verstoring van de rust het meest verwacht had. Onder Larry's kamer en die van hemzelf lag de studeer kamer, en daar, meende Jan, kwam het ge rucht vandaan. Hij glipte op de gang en luis terde aan Larry's deur. Na een paar secon den hoor hij hem zich in bed omdraaien, zoo dat „Kaye" in elk geval was, waar hij thuis hoorde. Jan vroeg zich af, wie dan het ver dachte geluid veroorzaakt kon hebben, en dacht aan Crale. Als d i e daar beneden rondspookte, dan verried hij daarmee zijn identiteit, en Jan's hand gleed in zijn jaszak, waar zij het eenige argument omklemde, dat waarschijnlijk tegenover iemand, die zichzelf „den Strooper" noemde, van kracht zou zijn. Jan sloop de trappen af en loerde naar de studeerkamer. De deur was dicht, maar hij was niet van plan, die te gebruiken. Een paar seconden wachtte hij, zonder nog iets te hoo- ren, hoewel hij instinctief voelde, dat er ach ter die deur meer was dan enkel meubels. Daarom vervolgde Jan zijn geruischloozen tocht door de keuken en door den dienst ingang naar buiten dat hij daarbij door eenige deuren heen moest, was geen bezwaar: alle sloten en scharnieren op Marske House waren goed gesmeerd; het was een liefheb berij van den vorigen bewoner, den kolonel, geweest ze in olie te drenken. Vlak tegen den muur gedrukt, ging Jan den hoek om, en kwam op het gazon, waar de glazen deuren van de studeerkamer op uit kwamen met een laag bordes, dat glansde in het maanlicht. Meteen kreeg Jan de zeker heid, dat er inderdaad iets gebeurde in de studeerkamer, want deuren, zelfs glazen deu ren, die gesloten zijn, openen zich zelden van zelf. Met een vreemden glimlach keek hij naar de zware gordijnen, die op den nacht wind een beetje heen en weer gingen. Wie zich ook in die kamer bevond, hij moest er een reden voor hebben, en Jan was er zeker van, dat hij die reden kende; wat meer zegt, hij dacht binnen een paar seconden den in dringer ook te kennen. Met twee schreden, zoo zacht en vlug dat een kat ze hem zou hebben benijd, was Jan bij de open deur, en luisterde maar ving niet het minste geluid op. Dat bracht hem een oogenblik in verwarring. Hij was er zeker van, dat hij zich bij zijn afdaling uit zij slaapkamer, die hij nauwelijks anderhalve minuut geleden verlaten had, niet had ver raden, en 't \yas ook nauwelijks aan te ne men, dat de indringer niet meer binnen was. Maar hij vergat, dat een heldere maan iemand soms leelijk dwars kon zitten, en wel eens schaduwen werpt, die zich op een gras- vel heel duidelijk afteekenen. Dat was Jan's eenige fout, en om een tweede te maken kreeg hij, evenmin als anderen, die met den Strooper te doen hadden gehad, geen gele genheid. Na even gewacht te hebben, loerde hij voor zichtig door een spleet tusschen de gordijnen door. Eerst zag hij niets, zooals te voorzien was, en daarna weinig zooals ook te voor zien was. Tot de vele dingen, die hij niet zag, be hoorde allereerst het ding, dat in zeer nauwe aanraking kwam met zijn hoofd. Het was een ebbenhouten liniaal, die met kracht in bewe ging gebracht was, en Jan noopte neer te zakken en het bewustzijn te verliezen. Een van de andere dingen* die Jan had kunnen zien, maar niet zag, was de donker gekleede gestalte van een man, die den kraag van zijn overjas opgezet en zijn vilten hoed diep over de oogen had getrokken. Hij stapte onverschillig over de bewustelooze gestalte van zijn slachtoffer heen, liep vlug over het gazon en drong in het rhododendronboschje, dat het begrensde. Een ander zou onvermij delijk in den langwerpigen kuil gevallen zijn, die daar voor kort gegraven was, maar hij kende den kuil, omdat hij dien zelf gemaakt had. Daarvoor had hij zijn redenen. De kuil was lang en diep genoeg om er een man in te kunnen werpen, en toen de Stroo per hem aanschouwde, glansde in zijn oogen een eigenaardig licht. Na een oogenblik keer de hij zich half om en staarde naar de be wustelooze gestalte voor de open deur schudde langzaam het hoofd, en kroop weer uit het boschje. Even later was hij om den hoek van den muur, die den moestuin aan 't oog onttrok, verdwenen. XXIX. Larry stond in het donker In zijn kamer en onderzocht zorgvuldig zijn revolver, en zoo mogelijk nog zorgvuldiger zijn eigen uiterlijk. Hij bevond beide in orde: zijn revol ver was gereed voor het gebruik, en zijn kleeding vertoonde geen spoor van wit. Want wit licht op in het donker, waarom hij zoo voorzichtig geweest was, een zwarten swea ter, zwarte handschooenen en zwarte slob kousen aan te trekken. Na een laatsten blik op zijn uitrusting ging Larry de kamer uit en daalde onhoorbaar de trap af. Voor de deur van de studeerkamer stond hij even te luisteren, of misschien ook een van de vele onbepaalde geluidjes, die aan een oud huis eigen zijn, zijn oorsprong dankte aan een menschelijke aanwezigheid. Hij kwam tot de overtuiging, dat er niemand was, düwde de deur zachtjes open en glipte de kamer in. Hy tastte zijn weg af naar de tafel en vond de liniaal. Na een paar secon den waren de twee helften uit elkaar ge schroefd, en kon hij uit een er van een op gerold stukje papier halen maar zijn ge voelige vingers voelden onmiddellijk iets on bekends in de kwaliteit. Bovendien bevatte de liniaal maar één papiertje en dat was aan merkelijk grooter dan de twee snippertjes, die er in moesten zitten. Larry nam zijn lantaarntje, keerde zijn rug naar het raam en drukte den schakelaar neer. Eén blik was voldoende om de diagnose van zijn vingers te bevestigen: het papier, dat hij in de hand hield, was vierkant en wit en be vatte niet de schijnbaar zinnelooze letterver bindingen, die hij kende, maar een heel duide lijke vraag. „Waarom morgen iets zoeken, dat de Stroo per vandaag al gevonden heeft?" las Larry en het was, alsof hij een slag in het gezicht kreeg. Maar zelfs in zijn woede bleef hij koel genoeg om te begrijpen, dat de legendarische figuur,- die men „den Strooper" noemde, lang zamerhand iets tastbaars begon te worden. Het was immers een paar uur geleden, dat hij door zijn periscoop Jan de twee strookjes het echte en het onechte nog in de liniaal had zien opbergen en toch was de Strooper hem vóór geweest. Larry voelde, dat de wed ijver in vernuft tusschen hem en den Strooper binnenkort plaats zou maken voor een wed- .trtjd op de revolver. (Wom venolgi

Schager Courant | 1936 | | pagina 7