Raadsels Felix en Vlekje* Beste Jongens en Meisjes Vandaag hebben jullie echt met begerige ogen naar jullie hoekje uitgezien, want van daag wordt de taart verloot Toen ik dat vorige week bekend gemaakt had en voor m'n bureau zat heb ik zo het smikkelen van ton gen gehoord, dat ik meteen de knoop maar doorgehakt heb, den banketbakker opgebeld en een fijne taart besteld, die vanmiddag be zorgd wordt by G. BLAUBOER, Oudesluis. die de gelukkige winnaar is. Hè, ik denk, dat ik vanmiddag maar eens bij dat vriendje op bezoek ga, want ik heb de taart gezien en eerlyk gezegd had ik grote moeite, om me niet zelf als de prijswinnaar te beschouwen. Ik spreek nu met jullie af dat we voortaan de eerste Zaterdag van iedere maand zo'n heerlijke taart verloten, daar heeft je broertje of zusje, je vader en moeder, die je trouw helpen met oplossen, ook wat aan. Vinden julHp niet Dus dat houden we dan maar voor afgesproken. Betsie en Annie Bakker, Wieringerwaard. Dat rapport zag er best uit, Betsie, en als je volgende keer nu voor rekenen nog een puntje hoger hebt, dan is het helemaal een cijferlijstje, waarmee je blij mag zijn. En vader en moeder ook! Doe dus flink je best. Trijntje v. d. Velde, Amsterdam. Na tuurlijk, Trijntje, die v. d. O., uit Amsterdam, was jij. Dat zétfoutenduiveltje had ons parten gespeeld. Dat is er altijd op uit om ons te sarren. Dan schrijf je een naam goed en dan wipt hij er gauw een verkeerde letter in en dan grijnst hij van plezier, 'tls een valsaard. Rieki Grim, Nw. Niedorp. Je tekening en je briefje heb ik beiden mee naar huis ge nomen, Rieki. Daar doe ik m'n kinderen een groot plezier mee. Ik vind het wat aardig van je, dat je je zoveel moeite getroost hebt om mij zo'n prachtige tulp te sturen. Adriana Biemond, Oudesluis. Al m'n Vriendjes en vriendinnetjes heb ik even lief, Adri, en dus gun ik allen even graag het boek, of de taart (hè, wat lekker) maar je begrijpt, allemaal tegelijk gaat niet en dus zal jij ook geduldig moeten wachten tot het lot je aanwijst. Marietje Kreyger, Oudesluis. Ik ben net zo ryk als jij, Marietje, alleen is de baby, die wij thuis hebben, geen meisje, zoals dat zusje van jou, en is hij geen twee maanden, maar zes maanden oud. Maar we zijn allemaal even mal op hem. Hij heeft lieve, donkerblauwe ogen en vlashaartjes en hij lacht graag. Engeltje Buter, Anna Paulowna. Wij hebben in hetzelfde dorp gewoond, Engeltje, want ik heb zeven weken in Huisduinen ge- bivakeerd. Daar is het zomers heerlijk, als het zonnig weer is. De duinen zijn prachtig en het strand is iedere dag voor de kinderen een feest fen natuurlijk voor hun vader en moeder ook. Dat kan jij het beste weten. Koba Kuiper, Schagen. Je moeder had gelijk, toen ze zei dat je aan de ene kant gegroeid was, Koba, toen je zo'n dikke appe lenwang had, maar ik hoop dat die extra groei maar weer weggeslonken is, want een gewone wang is net dik genoeg, hè? Arie en Elmert Marees, Schagen. Rikke tik, als je vandaag die dikke Schager Cou rant weer in de bus hoort vallen, dan hollen jullie met z'n tweetjes naar de bus. Zou er een briefje voor ons in staan? Ja, hoor, daar staat het. Die holparty was niet tevergeefs. Albert Brouwer, Stompetoren. Nee, daar ben ik nooit geweest, Albert, in jullie dorp, Als ik er vorige week Zaterdag nu eens toe vallig was doorgereden, dan had ik vast jul lie woning niet vergeten en was binnengewipt om jou te feliciteeren. Van harte, hoor, Al bert, en nog heel veel gelukkige jaren. Annie Jimmink, Julianadorp. Ik begryp best, Annie, dat jy en je grote zuster het niet altijd eens zijn, jullie zijn niet van zoetekoek, maar het is fyn dat jullie ook veel schik met elkaar hebben, want lachen doet je goed en houd je gezond. Gretha Dekker, Julianadorp. Ik zou niet graag willen wat jij wilt, Gretha, dat we nu al vorst en sneeuw zouden krijgen. Natuur lijk zal het fijn zijn als we straks ook nog eens op de schaatsen kunnen en sneeuwbal len kunnen gooien, maar nu al, nee hoor, ik zit me liever nog wat in de zon te koesteren, in de serre. Aafje de Vries, 't Zandt. Dat was dus voor jezelf een verrassing dat je het goed had, Aafje. Ja, je ziet, het leven valt ook wel eens heel erg mee en dan lacht het ons toe als de zon de lente-bloemen. Marie Spoor, Dirkshorn. Wat een stad is Amsterdam, hè, Marietje, ik denk, dat toen jij weer in Dirkshorn terug kwam, je de stilte vreemd en ongezellig vond, want Amsterdam is, vooral 's winters, een stad vpl leven en gezelligheid. Kees Mosk, Wieringerwaard. Precies, Kees, jtf weet het, een knecht van Sinterklaas is het leukste wat je bedenken kan. Dan mag je 'b avonds met hem over de daken rijden en de cadeautjes door de schoorsteen gooien als de kinderen slapen en nog veel meer fijne dingen. Tietje Schaafsma, Wieringerwerf. Te oud ben jij nog niet, hoor, je kan best nog een paar jaar meedoen, totdat jullie dorp tot een stadje gegroeid is en je tijd in beslag geno men wordt door andere dingen. Marie v. Rozelaar, Nw. Niedorp. Leuk, iedere dag zo'n bustocht je, Marie. Je kent ten slotte alle mensen die er regelmatig mee rei zen en het wordt dan een gezellig onderonsje. Nellie Breed, St. Maarten. Jij boft er bij, dat je in Schagen op school bent, Nellie, dat scheelt je drie gulden per jaar aan porto kosten voor de raadseloplossingen. Rie Tysen, Winkel. Dat was een gelukje, Rie, een buitenkansje dat als 't ware zo uit de lucht kwam vallen, toen je daar vorige week je naam zag staan als prijswinnares van het boek en Wennie is een goed vriendinnetje, dat ze bijna net zo blij was als jijzelf. Nellie en Kees Everts, Keinsmerbrug. Al meermalen ben ik langs jullie huisje gere den, Nellie en Kees, en ik heb niet geweten dat jullie in dat vriendelijke huisje woonden, maar als ik er nu langs kom zal ik er spe ciale aandacht aan besteden, hoor. Annie Belles en Pietje Meyers, Lutjewinkel. Gelukkig dat we van de week mooie dagen hebben gehad, hè, anders zouden we vrezen, dat het heel de winter door zou stormen, en brrrr, daar houden we niet van. Mina Terpstra, Lutjewinkel. Wil jij graag „een leuk" briefje hebben, Mina. Ja, die schud ik zo niet uit m'n mouw, hoor, daar moet je net voor in een leuke stemming zijn en in mijn hoofd stormt het ook wel eens en zijn er ook wel eens donkere wolken, al schynt er gelukkig heel vaak de zon. Winnetou, Nw. Niedorp. Hoe heb je het gemaakt met je rapportcijfers, Winnetou? Was het „huilen" of „lachen", kan je me de cijfers vertellen, of krijg je een kleur als je dat papiertje voor de dag haalt? Kom, ver tel me er wat van. Gerrit Vetman, Nw. Niedorp. Wat een fietstocht heb je gemaakt met Winnetou, Ger rit, want al is het aantal kilometers nog wel te tellen, op die open wegen, met die vrien delijke wind, die je er zowat van afblaast, is het toch een heel eind# Jaap Gutker. Wat jammer, Jaap, dat ik jouw briefje vorige week niet gelezen heb, dan had ik je natuurlijk alle twee je handen gedrukt en je gelukgewenst. Nu ik het van daag doe kom ik er wel erg mee achter aan. Doe je de groeten aan Corrie? Dirk Ambuul, Koegras. Dat is verstandig Dirk, dat je met je buurjongen de raadsel oplossingen in één envelop stppt, dat spaart iedere week zes cent, daar kan je twee repen chocola, een half pond bananen of een halve liter melk voor kopen. Rein Ituin. Die „zwarte" neger (heb jij wel eens „een witte" gezien?) die bij jullie op op school geweest is, zal je wel geen brief kunnen schrijven als hy jn Suriname terug is, Rein, want dan zou hij het aan alle kinderen moeten doen. Stel je voor. Immie Spaans, Lutjewinkel. O, ja, jij kan er best nog bij, Immie. Dineke List, Aardswoud. O, wat een strop, Dineke, de vorige week waren je raad sels fout. Je hebt dat natuurlijk al gezien en toen nog beter je best gedaan. Je weet, alles is voor verbetering vatbaar. Wim en Jaap Ruig, Aardswoud. Hier is het beloofde briefje, Wim en Jaap. Er zullen er wel meer volgen, denk ik, tenminste, als jullie niet stoppen. Goofje v. Zandwijk, Anna Paulowna. Leuk, zo'n zusje, dat pas leert lopen, hé, Goofje, zo'n dreumes schommelt net als een gans en valt telkens tegen de grond en zo wordt ze, met vallen en opstaan, een grote meid. Zal je Paulientje's hoofdje zo eens even tussen je handen nemen van me? Jan Marsman, Zuid-Scharwoude. Gezel lig, Jan, dat je vier broertjes en zusjes hebt. Als het lelijk weer is kunnen jullie je samen binnen best vermaken en als de zon schijnt, dan wip je naar buiten en hebt daar plezier. Gelukkig dat je kleinste broertje weer aan de beterende hand is. Wat een angst zullen jullie gehad hebben. Jaiuiie Ruig, Aardswoud. Evenals Wim en Jaap, bij jy welkom, Jamiie. Zyn dat neefjes van je? Dirk Stuurman, Oudesluis. Op goed ge luk heb ik je maar Dirk genoemd en als je dus Daatje of Dina heet, is het je eigen schuld, dat ik een jongen van je gemaakt heb, want je schreef alleen maar D, Dus voortaan je hele voornaam hoor. G, Oostwoud. Nu staat bij al die beken de kindernamen ook jou naam, alleen je adres kon ik er niet by zetten, want dat schreef je niet en ik kan niet in de koffiedik lezen. Janie Dekker, H. Hugowaard. Fijn is dat, Janie, zo'n nieuw huis en nog fijner, dat jy een eigen slaapkamertje krijgt. Dat is hele maal een feest. Henk Burger, Harenkarspel. Een beetje teleurgesteld was je natuurlijk wel, Henk, dat de eerste de beste keer je moeite niet be loond werd met een goede oplossing. Maar dat was het vreemde, dat moet wennen,, het duurt niet lang, dan lach je om zulke ge makkelijke raadsels. Leendert Pieters. Goed Leen, doe je best, ik zal het je niet te moeilyk maken. Piet Blaauboer, Kolhorn. Je bent nog niet zo gelukkig als je nichtje, Nelly, Piet, maar je kan nooit weten... Johan Jongejan, St. Maartensvlotbrug. Je wens is vervuld, Jan, je naam staat er in, helemaal voluit. Gerrit Wit, Nw. Niedorp. Of ik erg jong ;ben, ik voel me nog erg jong en stootje sprin gen kan ik ook nog wel en een wedstrijd in hard lopen win ik ook nog van je en ik kan geod zwemmen en goed fietsen en goed... op scheppen, zal je misschien in jezelf zeggen. Ach, ja, dat moet je ook kunnen, als je bij de krant bent. Een klein beetje, snap je. Nu Gerrit, tot volgende week. Coba Moerland, Oudesluis. Of ik Zeeland ken, vraag je. Ja, daar heb ik m'n vacantie wel eens doorgebracht en ik vond het er fijn, weer anders dan onze provincie. Jij hebt er trouwens ook genoten en dat kan ik me best begrijpen. Aat Grootes, Aardswoud. Ja, die naam Grootes ken ik wel, Aat, als ik hem uitspreek voel ik iets zoets in m'n mond, dat er bruin uitziet, en dat meteen C begint. Dit is nu een raadseltje, dat jij alleen mag oplossen. Cor de Beurs, Nw. Niedorp. Wil jouw 3-jarige broertje zo graag roken, Cor? Het beste zou misschien zijn om hem eens een trekje aan een pijp te laten doen, dan is hij vast meteen voor goed genezen. Maar dat middel is misschien een beetje hard, hè, voor die kleine dreumes! Nu, jongens en meisjes, alle briefjes zijn beantwoord. Tot volgende week, dan mogen jullie me weer schrijven. Denk er om, de raadsels in te zenden vóór Woensdagmorgen 9 uur. De brief te richten aan de redactie van de „Schager Courant" en in de linker bovenhoek vermelden „Voor den Kinder vriend". Jullie, Kindervriend Oplossingen raadsels vorige week: I. Zeven; aar, Zevenaar. n. Radio of luïdspïeker. III. Oogappel. IV. Luiwagen. Goede oplossingen ontvangen van: Gerda H., Schagen; Aatie E., Schagerbrug; Immie S., Lutjewinkel; Annie de B., Lutje* winkel; Cootje B., Lutjewinkel; Kees D., St. Maarten; Trien F., Lutjewinkel; A. Bezel- man, Schagen; Klaas K., Schagen; Tinie .de G., Winkel: Albert B., Stompetoren; Cor Geluk, Breezand; Dirk A., Julianadorp; Jaap en Corrie G., Julianadorp: Gretha K., Kol horn; Truus B., Nieuwe Niedorp; Annie A., Winkel; Tini A., Winkel; Willie M., Winkel; Trientje M. Oudesluis; Jantje M., Oudesluis; Hylio S., Winkel; Piet v. d. H.,-Winkel; Pietje M. en Annie B., 't Zandt; Albert B., St. Maar ten; Corrie E.. Groeneveid; Tjeerd v. d. B.; Arie en Elmert M., Nesdijk; Hillie H., Dirks horn; Corrie en Jannie W., Dirkshorn; T. S., Barsingerhorn; Aat G., Aartswoud; Gerda Z., Oostwoud; P. Keuris, Stompetoren; Piet B., Kolhorn; Gerrit V., Nieuwe Niedorp; G. B., Zijpe; Klaartje D., Harenkarspel; Marietje G., St. Maarten; Alida K., Zijpe; Mina T., Lutjewinkel;; Dineke L., Aartswoud; Jannie R., Aartswoud; Marie v. R., Nieuwe Niedorp; Gerrit D., Medemblik; Geerie P., Dirkshorn; Jannie P., Oudesluis; Rie T., Winkel; Wennie N., Lutjewinkel; Jan N., Schagen; Klaas D., Schagen; Jan R., Schagen; Lideke E., Scha gen; Leendert V., Dirkshorn; Betsie de G., Dirkshorn; Truus B., Harenkarspel; Marie S., Dirkshorn; Mijnie en Gerrie de J., Kolhorn; Arie B., Julianadorp; Piet H., Julianadorp; Louws L., Lutjewinkel; Kees H., Lutjewinkel; Aris S., Lutjewinkel; Hendrina en Grietje S., Cor v. d, V., Amsterdam (W.)Trijntje v. d. V., Amsterdam (W.); Piet B., Schagen; Annie B., Schagen; Janie B., Schagen; Jan B., Barsingerhorn. Nieuwe Raadsels i. Op de puntenrij van boven naar beneden komt de naam van een werelddeel. Wanneer je de onderstaande rijen punten opvult met woorden, waarvan de betekenissen hieron der staan, zullen jullie die naam gevonden hebben! ander werelddeel. zie je 's avonds aan de hemel staan, soms. kort ogenblikje. kleur. a een klein beetje. i wat er in een klein bakje in ae klas ligt. bekende meisjesnaam. IT. Met a eet men mij gaarne, met b dien ik tot speelgoed, met d vindt men 'mij tussen de bergen, met g ben ik bitter, met h vindt men mij in grote steden, met v verwacht men my liefst niet, me w dien ik tot besphutting, mét z wordt ik veel gebruikt. Wie ben ik? door Carly Vos. Felix en Vlekje waren twee poesen, broertje en zusje. Hoewel ze dicht bij de zee woonden, hielden ze er niet van om in zee pootje te gaan baden. Zij wasten en likten zich met hun kleine tongetjes schoon. Precies als alle andere poesen. Felix was buitengewoon zindelijk en hielp soms, na zijn eigen toilet geëindigd te hebben, ook nog zijn zusje Vlekje. Felix verlochende zijn naam niet veel- likjes, vandaar dat hij dan ook zijn diensten gratis aan zijn zusje aanbood, als een uiting van pure broederliefde. Eens, toen zijn zusje nog heel jong was, had hij tegen zichzelf gezegd: „Zusje heeft een prachtig wit velletje met oranje vlekjes, ik zal er goed voor zorgen, dat ze daar heel netjes en goed voor zorgt en noem haar in het vervolg „Vlekje". Welnu, Felix en Vlekje leefden samen heel genoegelijk op een boerderij in een klein plaatsje aan de Zuiderzee. Vader en moeder de Rijk dachten, dat de boerderij en de kat ten van hen waren, maar Felix vond dat dit eigenlijk niet juist was, want dat hij en Vlekje eigenlijk heelemaal hun eigen baas waren. Felix dweepte echter met Vader de Rijk, want deze had hem vriendelijk opge nomen en voorzichtig naar huis gedragen, toen enige voorbijgangers, die dierenvrienden bleken te zijn, het kleine poesje dat alleen op straat liep, bij Vader de Rijk hadden ge bracht met de vraag of dat zijn poesje was. Hij had ontkennend geantwooord, maar ge zegd, dat Felix gerust bij hem mocht komen wonen en ook moeder de Rijk, die bekend stond voor haar vriendelijke hulp aan ver dwaalde poesjes, was er bij gekomen, had het diertje van Vader de Rijk overgenomen en hem een lekker beetje melk gegeven. Zo was dus Felix bij hen gekomen. In een paar dagen was Felix daar helemaal thuis geraakt en hij nam het vader de Rijk daarom ook niet kwalijk als hij sprak over „mijn poesen" tegen vrienden, die op visite kwamen. Felix zei altijd „pappie" tegen vader de Rijk. Vlekje had een speciale voorliefde voor moeder de Rijk en noemde haar „mammie". Pappie en mammie konden hun poesenkinde ren heel ,gped verstaan, want zij spraken voor poesen heel duidelijk. Eens vertelde Vlekje aan Tippy, het hondje van de buren, waarmee zij zeer vriendschap pelijk omging, omdat het een zeer beleefd en galant hondje was, dat mammie altijd haché maakte zonder uien, hoewel pappie juist veel van uien hield. Toen pappie' er eens over gesproken had, antwoordde mam mie: „Felix en Vlekje houden helemaal niet van uien." Zo veel hielden dus de dierenvrienden van hun poesen. Doch daar brak voor alle vier een ware ongeluksdag aan. Zij gingen het dorpje aan de Zuiderzee verlaten. Eerst von den de .poesen dat niét zo heel erg, maar toen de dagen weken werden, en de weken maanden, werd het de poesjes toch te mach tig. -Er moest iets gedaan worden. Felix likte zich niet meer en Vlekje zat ziek van het heimwee naar buiten te staren. Vroeger schreef Vlekje wel eens briefjes naar haar kennisjes zoals ze dat pappie en mam mie ook had zien doen. Ze besprak de zaak met Felix of zij hun nu ook eens zou schrij ven. Felix voelde daar veel voor en vlug telefoneerde Vlekje nu aan Tante Annie met verzoek even bij hen aan te komen. Nu woonde tante Annie gelukkig vlak bij hen. Ze kwam dan ook dadelijk en daar zij min stens evenveel van poesjes hield als mammie, vroeg zij wat er aan scheelde. Vlekje vroeg haar in haar poesentaai, dat Tante Annie ge lukkig heel goed verstond, of tante haar wilde helpen om met haar samen een briefje te schrijven aan mammie. Tante Annie nam 't voorpootje van Vlekje in haar hand, doopte de pen in de inkt en schreef: Huizen. N.H. Lieve Mammie, O, wat missen we u. Als u terug komt, zul-, len we u direct een kusje komen brengen! Om te zorgen, dat u ons nooit zult vergeten, sluiten wij hierbij een haarlok in van ons ieder. Felix zou niet zo ongelukkig zijn als hij pappie weer eens zag en ik heb zo'n heim wee, dat ik heel dikwijls zit te huilen en bijna niet meer kan eten. Uw liefhebbende Vlekje. Hoewel vader en moeder de Rijk drukke wez'kzaamheden hadden in een hele andere streek, waren zij zo ontroerd over dit schrij ven, dat zij alles gauw inpakten en naar huis terug keerden. de voorwerpen, waaruit het gezicht is samen* gesteld, dadelijk te ontdekken, wat voor am« bacht de man heeft. Hier zien jullie twee voorbeelden, een van een molenaar, zijn hoofd bestaat uit een zak meel, zijn oren uit kleinere zakjes, zijn mond 1 uit de molenstenen en zo verder. Ook de kleermaker kan gemakkelijk ge* teleend worden door scharen, spelden en naai* den, zien jullie wel? Probeer eerst deze j gezichten na te tekenen en daarna van andera j ambachten zelf gezichten te verzinnen. Een geschiedenis zonder woorden DE ZIEKE POP. door Lily van Oyen. GEZICHTEN TEKENEN. Het is niet zo moeilijk om een gezicht te tekenen, maar wel om 't zo te doen, dat uit O, dokter, wat is er met mijn kind? Omdat ik haar wat koortsig vind En zij heel niet meer wil eten, Heb ik me heus geen raad geweten. Ik vroeg u daarom hier te komen, Mijn kindje doet maar niets dan dromen; Daarom maak ik me ongerust, Als ik haar heb in slaap gesust. Lieve Mevrouw, hier ben ik al, Het is een ernstig geval, Ik was heus van uw stem geschrokken, Uw kindje heeft de waterpokken. Geef haar limonade en gebakjes, Dan heeft ze heus geen koorts meer strakje*. Stop haar daarna warm in bed, En verder rustig opgelet. O Doktertje, wat ben ik blij, Dat u dit alles tot me zei, Ik zal goed voor mijn kindje zorgen, Verwacht u dan weer terug op morgen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 18