Plaatselijk Nieuws GOEDE UMEUDEN Jubileum-Revue Je kun! nooit weten" Een Arbeiders-Kunstkring Maandag 16 November 1936 Tweede blad Gisteravond vond in het Nrd.-Hollandsch Koffiehuis de eerste opvoering plaats van de jubileumrevue „Je kunt nooit weten", door onzen plaatsgenoot, J. Buisman Jr. En laten we maar direct beginnen met te vertellen dat het een zeer goed geslaagde opvoering is geworden, waarvan een uitverkocht zaal getuige is geweest. Wanneer wij een revue als deze vergelij ken met een Bouwmeester-revue, ja dan schiet ze in vele opzichten te kort. We moe ten echter niet vergeten, dat het hier ras echte amateurs zijn, die we aan het werk zien en evenmin als wij ons Kerkkoor b.v. mogen stellen naast het Scala-koor van Mi laan, zoo mogen wij dat doen met onze re- ,vd«e-vereenigfng en de keurgroep van Buziau. Waarmee we maar willen zeggen, dat we hebben te meten met de juiste maat. We kunnen dan niets anders dan vol lof zijn voor wat hier gisteravond werd gepres teerd. Onze revue zat wat je noemt goed in elkaar, het liep uitstekend, er was een vlot tempo, onontbeerlijk trouwens voor elke re vue. En het applaus, dat telkens opklaterde, kan niet anders dan ten volle verdiend ge noemd worden. Herhaaldelijk schaterde een gulle lach door de zaal, wanneer weer de een of andere nonsens werd gedebiteerd of een rake zet gegeven. Nochtans was ook voor de „ernst" een plaats ingeruimd en men wist daarbij op goede wijze gevoelige sna ren aan te roeren. Hét slagen van deze revue is o.i. wel voor een goed deel aan de tooneelleiding tfD. Klos Pz.) en de licht-tooneel techniek van den heer R. Smulders te danken, alsmede aan de orkestleiding van den heer Zoetelief. In cos- tumeering (van Mevr. Backer-Breed) deed „Je kunt nooit weten" zeker niet ovor haar Een der scènes uit de revue. grootere zusters onder (alle costuums zijn zelf gemaakt van stoffen geleverd door de fa. Schmalz), terwijl aan de decoratie (J. Koning) de noodige zorg was besteed. Opmerkelijk was ook hoe goed de ballet ten werden gedanst. Mej. Neefkes, onder wiens leiding deze zijn ingestudeerd, heeft zeker eer van haar werk. Een extra pluim voor deze gracieuse danseres. De grimage (IJ. Veenis) mag eveneens niet eere worden genoemd. De geluidinstallatie van de Schager Radio Centrale function- neerde uitstekend. Het geheel staat onder leiding v. J. Buisman Jr. die weer bewezen heeft over talenten op dit gebied te beschik ken. Een Schager Revue zonder Jan lijkt ons welhaast ondenkbaar. Aan hem is het zeker mede te danken dat deze revue zulk een groot succes is geworden. Maar natuur lijk hebben ook de anderen puik werk ver richt. Allen zonder uitzondering hebben me degewerkt aan het welslagen van deze jubi leumrevue. We kunnen een ieder aanraden deze revue te gaan zien, die a.s. Zaterdag en Zondag nogmaals wordt opgevoerd. Gelet op het groote succes van gisteren, kan het wel eens stormloopen. De revue-vereeniging is een der gelijke belangstelling zeker waard. VERHURING LANDERIJEN. Hebben we in ons vorig nummer medege deeld, dat Diaconie Ned. Herv. Weeshuis en Ned. Herv. Kerk de landerijen onderhands aan de vorige huurders hadden verhuurd, we worden er nu op gewezen dat dit nog niet algemeen geschiedde en dat vooral ten aanzien van de landerijen der Ned. Herv. Kerk nog niet alles in kannen en kruiken is. BOUWEN. De nieuwbouw woonhuis, showroom en steenhouwerij, van den heer Volt.en alhier is gegund aan den op een na laagsten in schrijver C. Langedijk, Heerhugowaard Nrd. De cultureele zijde van de ar beidersbeweging. Declamatie. De fascisten zullen Spanje nooit krijgen, zegt Paul Kiès, die 7 weken in Spanje door bracht. In hotel „Vredelust" van den heer I. Igesz werd Zaterdagavond een bijeenkomst ge houden van het District Schagen van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, die vrij goed bezet mocht heeten. Bezoekers uit Den Helder, Anna Paulowna, Wieringer- waard, Kolhorn, Harenkarspel, St. Maarten enz. merkten wij op. Door den heer P. Breed, St. Maarten, werd de bijeenkomst geopend, die in zijn ope ningswoord mededeelde, dat deze avond een bijzonder karakter zou hebben, hij zou n.1. gewijd zijn aan het cultureele gedeelte der arbeidersbeweging en had tot doel meer bekendheid te geven aan de oprichting van den Arbeiderskunstkring. Spr. heette in 't bijzonder welkom de medewerkenden van dezen avond, de heeren Kiès, 't Hart, en Das, de pianiste Mevr. Helder—Brom mer en den heer Kos, die dez^n avond met zijn harmonicaspel het muzikale ge deelte steunde. Na deze inleiding verkreeg de heer 't Hart het woord, om in een prettig aan te hooren betoog te wijzen op de noodzakelijkheid dat de arbeidersbeweging zich begaf op cultu reel terrein. In den strijd om waarheid, schoonheid, recht en vrijheid, zijn kunst en kunstenaar van groote beteekenis gebleken. Reeds te veel is door de arbeidersbeweging de cultu reele opvoeding vergeten. En vooral in de zen tijd, waarin van waarheid weinig is overgebleven, de schoonheid wordt bela- gerd, het recht met voeten wordt getreden, de vrije meeningsuiting onmogelijk is ge worden, de vrijheid in vele landen is ver vangen door concentratiekampen en ge vangenissen,'vooral in dezen tijd dienen de arbeiders open oog en oor te hebben voor de cultuur. En waar al deze bedreigingen voornamelijk uitgaan van de nationaal-so- cialisten, daar waarschuwt spr. er tegen, dat de arbeiders niet tezamen met N.S.B.- ers deelnemen aan kunstuitvoeringen, re vue, enz. Vooral in deze plaats, zegt spr., is het noodig er op te wijzen, dat de arbei ders die dat doen, verraad plegen tegenover hun mede-arbeiders, handjeplak plegen met sluipmoordenaars. Door een eigen kunstkring te stichten, begeven wij ons dus op cultureel terrein; gaan we den eersten steen leggen van de burcht, die veilig zal staan in den strijd, die ons nog te wachten staat. Arbeiders- kunstkring is arbeidersgenot, is arbeiders kunst! Door den heer Arie Das worden dan op buitengewoon voortreffelijke wijze diverse gedichten van socialistische dichters gede clameerd en die daarmede een groot suc ces oogstte. In de pauze gaven zich 61 personen op als lid van den Arbeiderskunstkring. De heer Das draagt nog voor een frag ment uit het treurspel „De opstandelin gen" van Henriëtte RolandHolst en dan is het woord aan den heer Paul Kiès, die als ooggetuige van den strijd in Spanje ons mededeelingen zal doen over Den toestand in Spanje. De heer Kiès begint, met ons te vertellen, dat Spanje 15 maal zoo groot is als Neder land, een heerlijk klimaat heeft, groote rijkdommen aan grondstoffen, havens, enz. Het is bijna zoo groot als Duitschland, doch Duitschland heeft een bevolking van 67 millioen zielen, Spanje daarentegen van 22 millioen. En ondanks al deze gunstige factoren is er niet één volk dat zoo uitge mergeld en uitgebuit is als het Spaansche; is er geen land waar zulke menschonwaar- dige toestanden heerschen aan den voet van het kapitalisme, bisschoppen enz. als in Spanje. Het moest daar dan ook tot een uit- barstig komen. 150 Jaren geschiedenis zijn er, die ons doen weten hoe het Spaansche volk herhaaldelijk rammelde' aan zijn ke tenen, maar even zoovele malen weer in de duisternis geworpen werd door 't militai risme. 150 Jaren geschiedenis, toen er dus nog geen socialisten en communisten waren Spr. vertelt ons dan verder hoe op 16 Fe bruari de 5 linker partijen een regeering konden vormen, partijen die bij ons zouden zijn: vrijheidsbond, vrijzinnig democraten, sociaal democraten, conununisten en anar chisten, en dat hier dan ook begint de eerste groote leugen van fascisten en half fascisten Want het is niet waar dat toen een marxis tische regeering werd gevormd, neen het was een regeering van burgerlijke partijen Scherp teekent de spr. de slinksche manier waarop het militairisme, gesteund door het alericalisme, onmiddellijk getracht heeft het bewind in handen te krijgen, hoe in Bar- celona 5000 tot de tanden gewapende mili tairen trachtten deze stad te bezetten, doch door de bevolking dier stad werden terug geworpen, doch hoe alleen in Catalonië, reeds 500 dooden vielen, dooden die gevoch ten hadden voor hun vrijheid, ook voor on ze vrijheid. Want het is nu wel gebleken, dat de strijd in Spanje van internationale beteekenis is geworden, nu de fascistische staten Duitschland en Italië zich aan de zij de scharen van Franco en de zijnen. Spr. wijst er in zijn betoog dan verder op dat Spanje geen eenheidsstaat is, dat het een denkfout van ons is, dat Madrid in dezen strijd de sleutelpositie zou vormen. Want hoewel spr. denkt, dat de fascisten Madrid nooit krijgen, ook al zou dat het geval zijn, dan nog is de strijd nret beslist. Want 't is Catalonië dat de sleutelpositie vormt. Cata lonië met als hoofdstad Barcelona dat 1 y2 maal zoo groot is als Madrid, Catalonië dat 4/5 van de industrie heeft en waar de in dustrie zich inmiddels ingesteld heeft op de wapenfabricage. Cataleensche hulptroepen zijn er reeds te Madrid aangekomen en wan neer de Catalanen nog eenigen tijd gegeven wordt om hun wapenfabricage geheel in orde te maken dan, roept spr. uit, zullen de fascisten Madrid nooit krijgen, maar zullen vrijheid en democratie het winnen. Spr. behandelt dan meer uitvoerig de po litieke situatie, erop wijzende dat men de anarchistische regeering in Catalonië niet moet verwarren met de anarchisten zooals wij die in ons land kennen, een groep restanten uit den tijd van Domela Nieuwen- huis. Interessante dingen vertelt spr. dan van den toestand in Catalonië deelt mede hoe de revolutie daar louterend, cultuurverhef- fend werkt, hoe hij er geen enkele geweld daad heeft gezien en hij diep respect heeft voor de wijze waarop het anarchisme daar het z.g. lompenproletariaat tot zich heeft ge trokken. Een volk, dat spr. daar heeft lee- ren kennen, kan nooit meer worden geke tend, het is een volk dat zijn eigen lot in handen heeft genomen. En spr. vertelt dan verder hoe de kerk in Catalonië practisch buiten gebruik is gesteld, er totaal is ver nietigd, na eeuwen van volmaakte macht. Maar dat is niet gedaan door socialisten en anarchisten, doch door hetzelfde volk dat afgerekend heeft met adelijkheid en milita risme. Duidelijk spreekt er uit dat er heel wat gebeurd moet zijn vóór de katholieke vrou wen want die waren het vooral zich vergrepen aan den tempel Gods. Het ging hier niet tegen de religie, doch tegen de kerk die met klompen over de geboden liep, te gen den driebond: clericalisme met milita risme en kapitalisme. En tenslotte wijst spr. er dan op, dat de militaire toestand in Catalonië voor de re geering gunstig is, dat in Barcelona geen steen meer van het fascisme is, om dan ten slotte de internationale beteekenis van den strijd in Spanje te behandelen den strijd van dezen tijd, waarbij tot uiting komt dat stervend is het stelsel van produceer maar raak, een stelsel dat plaats moet maken voor een ander stelsel, dat van de sociale orde ning. Dat is het nieuwe tijdperk, dat is het voorportaal van het socialisme. Spanje is geworden het intenationale schouwspel, het aangrijpingspunt tusschen fascisme en de mocratie. Hier wordt gestreden een vrijheidsstrijd, die ook onze strijd is. Ook in ons land toch De nieuwe roman van J. B. PRIESTLEY. Een groot kunstwerk, een boek zoo als wellicht eens in de honderd jaar verschijnt. Avontuurlijk, modern en spannend zonder een oogenblik iets van zijn distinctie in te boeten. Een boek dat blijft, waarnaar men teruggrijpt om het telkens weer te doorleven. Gebonden f4.90, ingenaaid f3.90. Verkrijgbaar in LAAN SCHAGEN. dient het fascisme, de N.S.B., zoodanig te worden bestreden, dat het geen schijn van kans krijgt. Wij moeten een dijk opwerpen, tegen het cultuurvernietigend nationaal-soci- alisme Geelkerken heeft 't immers «mom- wonden gezegd, Franco en Mola zijrr de vrienden van de N.S.B. Welnu, dat tee kent de N.S.B. roept spr. uit. Na dit gloedvol betoog nog een kort stuk je proza van Das, een stukje proza waarin aan het slotde aanwezigen worden opge wekt de Internationale te zingen, een opwek king waaraan geestdriftig gevolg wordt ge geven. Krachtig wordt, staande en de vuist gebald, de Internationale gezongen, gevolgd door de drievoudige kreet: „Vrijheid!" Na een kort sluitingswoord wordt de bij eenkomst opgeheven, nadat nog een collec te wordt gehouden voor de vrouwen en kin deren van de Spaansche kameraden. EEN DIE HIER NIET THUIS BEHOORT. Zaterdagavond kwam een hengelaar uit onze gemeente, de heer C. Grootes, ons een merkwaardige vangst laten zien. In het nieuwe kanaal had hij een visch opgehaald, die hij niet kon thuisbrengen. Een deskundige, wien hij later zijn vangst liet zien, herkende deze echter direct als een zalm. Inderdaad een zeer merkwaardige vangst, want deze visch komt alleen in onze groote rivieren voor. Andere visschers kunnen wij dan ook weinig hoog geven dat ook zij hier. nog eens ooit een zalm aan den haak zullen slaan. LANDBOUW, KOOLZAAD OOGST 1936. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat voor koolzaad van oogst 1936, dat in het tijdvak 21 September 1936 tot en met 7 November 1936 is verkocht, geen teeltpremie zal wor* den gegeven. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbou wc entral e maakt bekend dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 2 Novem ber 1936 tot en met 7 November 1936 f 1.50 per 100 Kg. zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureerde groene erwten van de laagste klasse en andere erwten zal die steunvergoeding f 1 per 100 Kg. bedragen. De steunvergoeding voor veldboonen, wel ke volgens de dateering van het dorsch- briefje zijn gedorscht in het tijdvak van 2 November 1936 tot en met 7 November 1936 zal f 2.— per 100 Kg. bedragen. aaift-c Uit onze Omgeving ALKMAAR VOORDRACHT TIJDELIJK LEERAAR HANDELSAVONDSCHOOL Ter voorziening in de vacature van leeraar in het boekhouden en het handelsrekenen is door het college van B. en W. de volgen de voordracht opgemaakt, die aan den ge- menteraad is aangeboden: C. van Riel, accountant, Alkmaar, M. J, Roggeveen leeraar R.H.B.S. Heiloo BALLERO-WEEK. In een gecombineerde vergadering van de drie Alkmaarsche Middenstandsvereenigin- gen is besloten een reclameweek te houden en wel van 21 November tot en met Maan dag 30 November. Er zullen gedurende dien tijd een bon worden afgegeven bij iederen aankoop van 25 et,. 20 Bonnen geven het recht om ballero te spelen. Voor het ballero zal gelegenheid zijn van 24 November tot en met 1 December, dage lijks van 912 en van 28 uur aan een na der te bepalen adres. Iederen dag zullen er f 250.-aan prijzen zijn, met als hoofdprijs f 100. JUBILEUM IR. D. A. WITTOP KONING. De heer Ir. D. A. Wittop Koning, leeraar aan de Gemeentelijke Handelsschool en aan het Gymnasium in natuur- en scheikunde, herdacht gisteren den dag waarop hij als leeraar aan de Handelsschool voor 25 jaar in dienst der gemeente trad. UITSPRAAK INZAKE GRATIS VER KOOPUUR. In de bekende zaak tegen het Alkmaarsch Warenhuis is gedaagde door den Kanton rechter veroordeeld tot een geldboete van f 15 subs. 10 dagen hechtenis, op grond van het feit, dat door het houden van een gratis verkoopuur de bepalingen van de loterijwet zouden zijn overschreden. Te venvachten is dat deze zaak tot in de hoogste instantie zal worden uitgevochten. VENTVERGUNNINGEN AAN KLEINE KOOPLIEDEN Naar aanleiding van ingekomen adressen om op ruimer schaal ventvergunningen aan kleine kooplieden te verleenen heeft het College van B. en W. na ingewonnen advies bij de middenstandsvereenigingen aan den raad voorgesteld aan de daarin geuite wenschen geen gevolg te geven. Het betreft in hoofdzaak ventvergunningen aanpersonen wier waren zich bevinden in handkoffers, actentasschen, jaszakken en dergelijke en hetgemeentebestuur ziet niet in, dat aan de ze vergunningen behoefte zou bestaan. LANGENDIJK LANGfcri DIJKER KOLFBOND. De uitslagen van de Zondag gehouden kolfwedstrijden van den LangendijKer Kolf- bond in de kolfbaan van den heer L. Hop te Noordscharwoude waren als volgt: Eerste klasse: Vriendenkring (corps to taal 439 punten); C. Langendijk Pz. 146 pt.; G. Deutekom 145 pt., G. Hop 148 pt.; Volharding, Oudlcarsjel (corps totaal 427 punten); P. Langendijk Cz. 139 pt.; P. Gel der 147 pt.; C. Vlug 141 pt. Gez. Samenzijn, Zuidscharwoude, Corps to taal 396 pt.; G. Mettes 133 pt.; Th. Rijper Sr. 127 pt.; Th. Rijper Jr. 136 pt. Op Maat, Zuidscharwoude, Corps totaal 396 punten: P. Molenaar 138 pt.; P. Goet, 122 pt.; J. J. Reijne, 2e klasse, 116 pt. Tweede klasse: Vriendenkring, Noord scharwoude, Corps totaal 373 pt.; L. Malle- kote 109 p.; K. Langedijk 125 pt.; P. Kist 139 pt. Ons Genoegen, Noordscharwoude: Corps to taal 355 pt.; F. Muileboom 106 pt.; P. van Dam 134 pt.; K. Ruiter 115 pt. Geb. Samenzijn, Zuidscharwoude: Corps totaal 342 pt.; W. Bergen 118 pt.; J. Zijp 110 pt.: J. Bruin 114 pt. Óp Maat, Zuidscharwoude: P. van der Welle 93 pt.; J. Leeuwrik 126 pt.; A. Schoen maker 84 pt.; M. Vlug 117 pt. Volharding, Oudkarspel: K. Kat 127 pt; Onder Vrienden, Oudkarspel, J. Schrieken le kl. 130 pt; A. Eecen 2e kl. 126 pt; Jb. Strijbis 3e' kl. il6 pt. HOOGWOUD De N.H. Kerk en de Diaconie hebben ook dit jaar hare landerijen en kerkeplaats, wederom op de bestaande wijze verhuurd. Alleen een perceel weiland van de Diaco nie, vorige huurder Mej. Wed. Heinis aan de Gouw, is overgegaan aan den heer P. Silver, eveneens aan de Gouw. Na gedane inschrijving is dit bij loting geschied. CALLANTSOOG SCHAAOPGERICHT. Met aanvankelijk 8 leden is alhier vorige week een schaakclub opgericht. Onder hen enkele beginnelingen. Het doel van deze vereeniging is het propageeren van de schaaksport in onze gemeente. Als voorloopig bestuur fungeeren de heeren H. J. Schut en Jb. Vos Pzn. De clubavonden zijn Donder dagsavonds, aanvang 7 uur, ten huize van den heer Jb. Vos Pzn. Allen, beginners zoo wel als gevorderden, zijn welkom. De naam van de club is „De Pion1*, COMITÉ HUWELIJKSGESCHENK H.K.H. PRINSES JULIANA Op initiatief van deri Loco-burgemeester dezer gemeente, den heer H. Kruisveld, zal in deze gemeente ook een plaatselijk comité worden samengesteld voor het inzamelen van gelden o.m. ovor 't nationaal geschenk ter gelegenheid van het Huwelijk van H.K. H. Prinses Juliana met Z.D.H. Prins Bern- hard. Eenige vooraanstaande ingezetenen zijn uitgenoodigd in dat comité zitting te willen nemen en ter bespreking van een en ander te vergaderen op Dinsdag a.s. ten Raadhuize. W1ERINGERMEER Flevo I-MJJJ. n, 2—6. Flevo I behaalde de eerste zege in deze competitie. Tegn veler verwachting in en uitkomende met een 5-tal invallers, wis ten onze Flevo-jongens M.F.C. Zondag te slaan en een glansrijke overwinning te be vechten. Na de rust werden weliswaar door de geel-zwarten hardnekkige aanvallen on dernomen, doch ze vermochten niet het voor hun te sterke Flevo-doel te doorbre ken. Eindstand alzoo 2—0 in het voordcel van Flevo.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5