De Locaino-Mie De zone van Verdun Buitenland erkenning van De groote fascistische Raad bijeen Het anti-communistisch front Tweede Kamer De strijd tusschen Chineezen en Mongolen Franco's regeering Wat de pers zegt. Over het algemeen is de Fransche pers van oordeel dat het erkennen van de re geering-Franco door Duitschland en Italië een gevolg is van de moeilijkheden, welke de opstandelingen voor Madrid ondervin den. „Echo de Paris" schrijft, dat de opstan delingen voor Madrid groote moeilijkheden ondervinden. Zij zullen de stad binnen dringen en bezetten, doch tegen welken prijs? Zullen zij nog in staat zijn op te ruk ken naar Valencia en Barcelona? Deze vragen stelde men ook te" Rome en Ber lijn en als eerste maatregel scheen noodig de toevoer van wapenen door de Sovjets te verhinderen. Hitier en Mussolini zijn even als Stalin bij Spanje betrokken en kunnen niet terug. Dé blokkade van Barcelona wordt een kruitvat in Europa. Ook Madame Tabouis schrijft in de „Oéüvrê" de erkenning van de regeering- Franco toe aan de moeilijkheden, welke deze voor Madrid ondervindt. Zij ver wacht, dat thans eenige Zuid-Amerikaan- sche republieken en Europeesche landen, o.a. Portugal zullen volgen. De laatste pha- se van den burgeroorlog levert zoo een grooter risico voor den vrede in Europa, grooter dan Europa sedert 1914 heeft ge- loopen. „Le Populaire" schrijft, dat de erkenning van de regeering-Franco door Duitschland en Italië zonder twijfel een schending is van het non-interventie-verdrag. De gevol gen van deze provocatie kunnen slechts in toom worden gehouden, wanneer Frank rijk en Engeland hiertegenover hun vaste wil plaatsen om de internationale wet te eerbiedigen en te doen naleven. Engeland voelt niet voor een anti-communistisch blok. De „Daily Telegraph" schrijft, dat het conflict in Spanje thans ernstiger is gewor den, nu Franco is erkend door twee groote mogendheden, welke hem niet willen zien verliezen. Zonder twijfel zullen pogingen worden gedaan om ook Engeland te betrek ken in een „anti-communistitsch" blok, doch Engeland zal zich hiertoe niet laten verlei den. De „Times" schrijft, dat deze erkenning geen diepen indruk maakte in Britschc of- ficieele kringen. Het zal geen verschil maken voor de Britsche politiek om zich te mengen in deze kwestie. De diplomatieke correspondent van het blad voegt hieraan toe, dat de regeering de meedeeling van Burgos inzake het invoeren van wapenen door Barcelona bestudeert. Men verwacht niet, dat de Britsche regeering het recht van Franco zullen erkennen de haven van Barcelona onbeperkt te bombardeeren, zon der tevoren een veiligheids-zone te hebben aangewezen voor de neutrale schepen. Men gclppf.t - evpnwelr dat geen onmiddel lijk gevaar voor een bombardement bestaat. ZAL OOK JAPAN DE REGEERING-FRANCO SPOEDIG ERKENNEN? Naar aanleiding van de erkenning van de revolutionnaire Spaansche regeering door Duitschland en Italië, meent men volgens het agentschap Domei in diplomatieke krin gen te Tokio, dat de Japansche regeering te gelegener tijd, wanneer de orde te. Madrid zal zijn hersteld, eveneens de Franco-regee ring zal erkennen. Voldoening over het in Abessinië bereikte. Italië streeft naar autar kie. De zitting van den grooten fasci^tischen Raad, die Donderdagavond om 10 uur was begonnen, is gistermorgen om 4 uur geëin- digd. De Duce zette breedvoerig den internatio nalen en binnenlandschen, alsook den mili tairen en economischen toestand uiteen. Nadat de Duce daarop voorlezing had ge daan van een rapport van den onderkoning Graziani over den politieken en militairen toestand in Oost-Afrika, werden tot maar schalk Graziani warme dankbetuigingen gericht voor het werk, dat hij in Abessinië heeft verricht. Na met belangstelling en voldoe ning te hebben kennis genomen van de door den Duce gegeven cijfers, wat betreft de militaire voorberei ding, van het volk, sprak de Raad als zijn meening uit, dat deze voor bereiding op dit bijzondere'oogen- blik vooral bespoedigd diende te wórden op het gebied van lucht- en zeemacht. Ter gelegenheid van den eersten verjaardag van de sancties beves tigde de Raad nogmaals, dat ge streefd zaL worden naar zoo groot mogelijke economische autonomie, in het bijzonder waar het de lands verdediging geldt. De Raad nam kennis van het verslag van Graaf Ciano en hechtte zijn goedkeuring aan het in Berlijn geteekende proces-verbaal en het protocol van Weenen, waarover het zijn voldoening uitsprak. Na het rapport te hebben aangehoord van Grandi, deirltaliaanschen ambassadeur te Londen, over diens activiteit in de com missie van non-interventie in den Spaan sche burgeroorlog, en over den huidigen stand der Britsch-ltaliaansche betrekkingen, hechtte de Raad hieraan zijn volle goedkeu ring. De Raad ging daarop over tot de benoe ming van een commissie, belast met het opstellen van een voorstel inzake de samen stelling en werkwijze van een nieuwe kamer van fasce en corporaties, welke commissie in de eerstvolgende zitting van den raad verslag zal uitbrengen. Japan legt zich niet vast in de Europeesche politiek. In diplomatieke kringen meent men op grond van berichten uit bevoegde bron te weten, dat de berichten inzake een bondge nootschap tusschen Duitschland en Japan van allen grond ontbloot zijn. Waarnemers wijzen er op, dat Japan niet voornemens is, zich in de Europeesche politiek vast te leg gen, nóch een politiek volgt welke ten doel heeft een overeenkomst te sluiten, welke te gen een bepaalde mogendheid is gericht. Men verklaart, dat het de traditioneele poli tiek van Japan is, de activiteit van de Kom intern, die den vrede bedreigt, te onder drukken. Daar de Komintern streeft naar de wereldrevolutie door internationale organisatie, streeft Japan naar vor ming van een gemeenschappelijk front met andere mogendheden, die zich eveneens door de Komintern be dreigd voelen. Met dit doel tracht Japan ook met China een anti-communistische overeenkomst tot stand te brengen. Japan is echter niet voor nemens, zich bij het fascistische kamp te voegen, en nog minder om iets te doen, dat van invloed zou kunnen zijn op zijn tradi tioneele vriendschappelijke betrekkingen met de Engelschc, Amerikaansche en andere lan den. De gevolgen van de Japansch- Duitsche samenwerking. Een van de voornaamste gevolgen van de Japansch-Duitsche samenwerking is het volbrengen van het Japansche bewape ningsplan, dat 3000 millioen yen zal kosten, in drie of vier jaar, inplaats van zes jaar, zooals was voorgenomen. Naar verluidt, zal een overeenkomst wor den gesloten tot levering van Duitsch oor logsmateriaal, o.a. vliegtuigen, en tanks, noodzakelijk voor de mechanisatie van het Japansche leger, waarvan de lacuna's bij de jongste manoeuvres bleken. Hiertoe zal een leening worden verstrekt, of goederen worden geleverd aan Duitschland. DR. SCHACHT NIET NAAR ANKARA MET EEN SPECIALE MISSIE. De president van den Turkschen staat, Kemal Ataturk, heeft eergisteren den presi dent van de Duitsche rijksbank, dr. Schacht, in audiëntie ontvangen. Schacht overhandig de Ataturk een portret van Hitier met op dracht. Vervolgens ontving dr. Schacht de verte genwoordigers van de Turksche pers. Hij ver klaarde, dat hij naar Turkije is gekomen om een tegenbezoek te brengen aan de vele per sonen uit het Turksche bankwezen. Hij is -bezoek-hebben gebracht aan Berlijn, Hij is niet gekomen om kwesties van bijzondere beteekenis te bespreken. HET GEVAL-RIES BEHEERSCHT DE JUSTITIE-DEBATTEN. DE GEHEIMZINNIGE PROCESSTUK KEN BUITEN HET DOSSIER. Den Haag, 19 Nov. 1936. Van de twaalf heden aan het woord geko men sprekers(sters) hielden niet minder dan een achttal, namelijk de leden Van der Hei de (S.D.) niet zonder reden zal hij van daag de eerste zijn geweest! Kortenhorst (R.K.), Katz*(C.H.), Terpstra A.R.) Rui gere van Rozenburg (C.H.) Boon (V.B.) Sneevliet (R.S.P.) en Zandt (S.G.) zich min of meer uitvoerig bezig met de zoo gerucht makende zaak, aanvankelijk aangeduid met den sensationeelen term „Haagsch zeden- schandaal", doch thans zoowat ingekrom pen tot een politioneele cn Justitieele kwes tie! Algemeen kwam groote ongerustheid naar voren wat betreft de rechtzekerheid in ons land, en het valt niet te verwonderen, dat dr. Kortenhorst het Parlement een hoogge schat bezit achtte, wijl het tot taak heeft de Regeering te becontroleeren. Evenwel maan de hij tot voorzichtigheid, daar de kamer zoo zei hij niet de bevoegdheid en het recht heeft, de zaak tot e ongoed einde te brengen. Evenwel: er zijn beschuldigingen van zeer ernstigen aard ingebracht tegen over hen, die een onkreukbaren naam bezit ten. De Kamer kent slechts eenzijdige gege vens (door de brochures) en zou er bij den minister op aan moeten dringen, volledig opening van zaken te geven? Dr. Korten horst erkende, dat de taak van het Parle ment ten slotte van beslissende beteekenis moet worden geacht. Hoe moet de hoofdzaak dan worden behandeld? Het rechtsgevoel der massa moet bevredigd worden aldus ver der de afgevaardigde en in dit verband noemde hij het een gelukkige (bijomstan digheid, dat Mr. Ries, die immers zooveel onrecht zou zijn aangedaan, ambtenaar is, en dus een speciale rechterlijke bescherming geniet (ambtenaren-gerecht) en dus niet kan worden geschorst of ontslagen zonder een uitspraak van dat rechterlijke college. Nu wordt er reeds een administratief onder zoek ingesteld naar de strafbare en laak bare feiten in het leven van den thesaurier- generaal (dat de betrokkene-zelf van heeler- harte bevordert) en laat men thans al dus dr. Kortenhorst genoeg vertrouwen hebben in den minister van Financiën ,dat hij zijn ambtenaar in zijn functie zal her stellen als eenmaal blijkt (eri de afgevaar digde geloofde stellig, dat zulks blijken zal!) dat op mr. R. geen blaam rust. Mr. Ries be hoeft momentcel al niet te berusten in het hem gegeven verlof, hij kan schorsing of ontslag van of uit zijn ambt vorderen, waar na zijn zaak automatisch bij het ambtena ren-gerecht komt. Dr. Kortenhorst drong dan ook niet aan op openbaarmaking van bet dooi- den mi nister genoemde „belastend materiaal", dat er buiten de verklaringen van den jeug- Binnen enkele dagen den groo ten aanval. Volgens berichten uit Chineesche bron worden de gevechten tusschen Chineezen en Mongolen in de streek van Faolin, welke zich nog steeds in handen bevindt van de troepen van Soei Yoean, doch thans belegerd wordt, voortgezet.. De aanval op Soei Yoean schijnt duidelij ker vormen aan te nemen. Een Mandsjoe Mongoolsch leger beeft gisteren Hsingho aan gevallen, waarbij het gesteund werd door luchtstrijdkrachten. De Mongolen, die zich kort geleden in Paï Ling Miau hebben ge concentreerd, zouden in de nabijheid van Oetsjoean, op 45 K.M. ten noorden van Koei Hoa zijn aangekomen. De Chineesche bladen verwachten over twee of drie dagen den alge- meenen aanval. Chineesche waarne mers wijzen in dit verband op de nu merieke meerderheid der Chineesche troepen. Zij zijn van meening, dat de Nankingregeering vastbesloten is met alle middelen steun te verlee- nen aan de regeering van Sjansi en Soei Yoean. Uit Chineesche bron verluidt, dat Vorst The officieel de onafhankelijkheid heeft uit geroepen van Binnen-Mongolië en dat hij zijn voornemen te kennen heeft gegeven de vijf oostelijke districten van Soei Yoean te veroveren, welke vroeger deel uitmaakten van het Mongoolsche gebied. Groote verontwaardiging in Rusland Over de. erkenning van de re geering-Franco door Duitsch land en Italië De „Prawda" schrijft over de officieele erkenning van de regeering-Franco dooi' Duitschland en Italië. De nieuwe daad van inmenging, die de Duitsche en Italiaansche fascisten cynisch en onbeschaamd verrich ten, formuieert slechts de sedert het begin van den opstand en reeds daarvoor be staande nauwe samenwerking tusschen de opstandelingen en de fascistische interven ten, en is slechts een nieuwe schakel in liet uitgehreide plan van daden van inmen ging, die tioor de Italiaansche en Duitsche fascisten in verband met den versterk ten tegenstand van. het republikcinsche Spanje zijn uitgewerkt. De erkenning van Franco beteekenttegelijkertijd de erken ning van het feit der inmenging in Span je door de fascisten zelf. Deze nieuwe on beschaamde Stféek v,an dè^fatecisfisclip. '"Usur patoren is bef directe gevolg van de atmos feer van'straffeloosheid, waarin zij optreden digen-fantast zou bestaan. Alleen achtte de afgevaardigede het de taak des Parlements om „met argusoogen" toe te zien, dat er èn tegenover den thesaurier-generaal, èn ten aanzien van rechterlijke ambtenaren of mi nisters geen onrecht geschiedt. „In het Par lement is de zaak nog niet ten einde" aldus dr. Kortenhorst. Gezien de weinige geneigdheid, welke minister Van Schaik heeft getoond om mo menteel in hef openbaar meer opening van zaken t'ë geven ,is het zeker verre van uitge sloten, dat de afwikkeling van de1 zaak zich beweegt in de door den heer Kortenhorst aangewezen richting. Maar natuurlijk waren niet alle sprekers 't in deze met den Katholieken spreker eens. Allereerst ds. Van der Heide die in hoofd zaak de feiten, in zijn bekende brochure genoemd, naging, vroeg om opening van za ken, speciaal wat de buiten het dossier bestaande bröcesstukkén bètreft. Mr. Boon b.v. ging verder en stelde kort weg aan den minister de vraag, of het „be lastend materiaal" in hét dossier aanwezig was, ja dan neen? De heer Sneevliet noem de het feit, dat de minister geen lichtvaar dig optreden der rechterlijke macht consta teerde, gevolg van een „geestesgesteldheid a la Laren". Mr. Terpstra was het in hoofdzaak eens met dr. Kortenhorst. met dezen verheugd zijnde, dat de minister wil overleggen om met de pers tot een bevredigende overeen stemming te komen, zoodat vroegtijdige pu blicaties als de onderhavige vermeden kun nen worden. De afgevaardigde keurde het af, dat ds. Van der Heide zijn brochure schreef, zonder eerst den minister te hebben gehoord. Had de afgevaardigde niet beter eerst een interpellatie kunnen aanvragen? Morgenmiddag volgt de ministerieele uit eenzetting, het heeft thans weinig zin, uit voering in te gaan op beschouwingen van de leden, die over de zaak net woord voerden. Hoewel de „zaak-Ries" het debat vrijwel beheerschte, brachten verschillende afge vaardigden nog diverse andere kwesties naar voren. Zoo wat aangaat de gezags- handhaving en de excessieve uitingen van extremistische stroomingen. Mej. Mr. Katz achtte het onhoudbaar, dat de door den rechter ontoelaatbaar verklaar de „Nationale Jeugdstorm", tenslotte kalm kan blijven voortbestaan, zij het dan onder eenigszins gewijzigde statuten. De lieer Terp- slra noemde de meening van Mr. Donker, dat de Regeering den indruk heeft gewekt, (door haar ,,Dageraad"-uitzending-verbod), alsof zij voor N.S.B.-terreur gebukt zou heb ben, „een volslagen miskenning van de anti- rev. staatkunde en -historie".Hij vroeg van den ander, zich niet zoo gauw te laten beïn vloeden door de N'.S.B.-pers. Voorts becritiseerde de afgevaardigde de omstandigheid, dat er N.S.B.-ers onder de rechterlijke ambtenaren bstaan. De heer Truyen (R.K.), wilde niets liever dan een verbod voor extremistische cn anti godsdienstige vercenigingen. Mr. Rutgers van Rozenburg (C.H.) kwam op voor maat regelen legen aanstootelijkc prenten en ad vertenties van kaartlegsters en verkoopers van „patent-geneesmiddelen". Mr. Boon besprak de ordeverstoringen op de „Dageraad"-vergadering te Utrecht en riep de atmosfeer die door de politiek van be gunstiging en het niet beletten van agressie is geschapen. De nieuwe phase in de fascistische interventie in Spanje toont dat Italië en Duitschland vastbesloten zijn, voor geen middelen terug te dienzen om hun doel te bereiken. Dit moet een dreigende waarschuwing zijn voor hen, die de schuld dragen voor het scheppen van de atmosfeer van straffeloosheid, die de fascistische in terventen in staat gesteld heeft, hun plan nen voor het ontketenen van een nieuwen oorlog openlijk tot uitvoering te brengen. Nieuwe Britsche nota overhandigd. De nieuwe Britsche nota ten aanzien van het Locarno-vraagstuk is gisteravond op het Foreign Office overhandigd aan dè Fransche, Duitsche en Belgische ambassa deurs en aan den Italiaanschen zaakgelag- tigde. De nota bevat voorstellen ter over brugging van de meeningsverschillen, zoo als die bestaan volgens de verschillende antwoorden op de Britsche nota van IS September. DE STAKING DER ZEELIEDEN IN AMERIKA. Geen regeerings-schepen beschik baar. Het ministerie van binnenlandsche zaken deelde mede, dat de besprekingen, welke zijn gevoerd inzake het voorzien van Alaska van levensmiddelen en brandstof, hebben uit gewezen, dat geen doelmatige regeeringssche- pen beschikbaar zijn. Er zullen dus parti culiere schepen gecharterd moeten worden om Alaska. dat door de staking der zeelieden geheel afgesloten is, van voorraden te voor zien. Te Tarripa hebben botsingen plaats gehad tusschen de politie en stakers. Hierbij wer den verscheidene personen gekwetst. DE ONRUST IN SYRIë. In het begin van den middag heeft gis teren een groep inboorlingen van Tripoli een aanval gepleegd op verschillende mili taire posten, waarop zij revolver- en geweer schoten losten. De militairen beantwoord den het vuur. Onder de troepen zijn slacht offers gevallen. Het is niet bekend of onder de aanvallers gewonden zijn gemaakt. Om vier uur des middags was de rust hersteld. ELEANOR HOLM JARRETT VRIJGE SPROKEN. Het hooggerechtshof van den staat New York heeft de bekende Amerikaansche zwemster Mevr. Eleanor Holm Jarrett vrij gesproken van een beschuldiging, als zou 'zij'contractbreuk hebbengepleegd met een concern uit Boston om een zwemtournce dóór de Veréenigdé Statenté'maken. uit, dat de schuldigen ernstig gestraft behoo- ren te worden. Daarentegen keurde hij het optreden van den minister inzake het caba ret „Die Pfeffermühle" zeer af, verzekerend, dat dit z.i. voortreffelijke gezelschap, dat de gcheele wereld bereist, zich niet aan politieke inmenging schuldig maakt. Dominéé Zandt had een heel verlanglijstje: Handhaving van de Zondagswet, maatre gelen tegen de zedenverwildering, invoering van de doodstraf, verbod voor Godloozè ver- ecnigihgen. En ten slotte mr. Westerman, die zijn be klag deed over liet standpunt der Regeering inzake de wereldtentoonstelling te Amster dam (in 1940), wijl zij geen toestemming wilde verleenen voor een loterij. De afge vaardigde noemde de zaak een groot natio naal belang. En wat de Utrechtsche orde verstoring betreft, mr. Westerman kon zich dat optreden wel begrijpen, omdat de Regee ring haar taak niet begrijpen zou en „heele- maal tekortgeschoten is Het sprekerslijstje was aan het einde van den middag nog niet uitgeput, zoodat we morgenmiddag eenige speeches zullen hoo- ren, eer mr. Van Schaik het zijne kan gaan zeggen. Want hedenavond gaan we verder met de behandeling van de begrooting-van Binnen landsche Zaken, om daarna het Postbudget af te doen. DE AVONDVERGADERING. Begrooting van binnenlandsche Zaken aangenomen. Voordat minister De Wilde van avond het woord verkreeg, spraken eerst nog eenige leden, namelijk de heeren Wijnkoop .(Gom.), Westerman, van Houten (C.D.U.), Zandt (S.G.), Krijger (C.IL), K. ter Laan (S.D.) en v. d. Zaal (A.R.). Daarvan zij opgemerkt, dat mr. Wester man onder hilariteit in de Kamer uitriep, dat de Regeering de waarde van den „fas- cistengroet" miskent als zij hem niet toe laat bij natjonale demonstraties. Mr. de Wilde verkreeg dan het woord, weos aanstonds op de vele diverse zaken, welke ter sprake waren gebracht. Wat de Bijz.-Vrijw. Landstorm aangaat, Z.Exc. zeide dat de B.V.L. absolute gehoor zaamheid aan het wettig gezag verschuldigd is. Elementen, die 't „beter weten" dan de overheid (fascisten) worden niet geduld!, aldus met groote kracht minister de Wilde. Ten aanzien van de luchtbescherming merkte Z. Exc. op, alles te zullen doen voor een effectieve organisatie. De lucht- beschermingswet verwacht, dat de groote stuwing van de vrije burgerij uitgaat. De minister ging verder min of meer uit voerig zijn gemeentelijk beleid na, aantoo- nend, dat zijn beleid heeft geleid tot verso bering en saneering van vele gemeentelij ke financiën, hoewel hij verzekerde, dat nog alle waakzaamheid geboden blijft. Wat betreft de arbeidscontractantcn, de bewindsman gaf de heeren Smeonk (A.R.). en J. ter Laan (S.D.) te verstaan, dat. de' algemeene beschouwingen werden gesloten. En na eenige korte besprekingen bij enkele artikelen werd de begrooting zon der stemming aangenomen. EEN ONZICHTBAAR NET IN HET ACHTERLAND VAN DE MAGI- NOT-LINIE HOE FRANKRIJK ZICH TEGEN SPIONAGE BEVEI LIGT. Parijs. November 1936 De veiligheidsdienst in de verbo den zone" van Verdun, die tot nog toe uitsluitend in handen van de Sürelé Nationale lag, is in verband met de nieuwste grensverdedigings maatregelen met 3000 man gendar merie en gardes mobiles versterkt. Het begrip „Maginot-linie" kent slechts in Frankrijk, maar in geheel Europa ieder kind. Onder de betiteling „Zone van Verdun" kan men zich daarentegen niets concreets voorstellen. Waarom zijn hier bijzondere veiligheidsmaatregelen noodig? Verdun ligt toch tamelijk ver van de grens! Het antwoord op deze vraag laat zich in twee korte zinnen samenvatten; „De Magi not-linie beschermt Frankrijk. De zóne van Verdun beschermt de Maginot-linie". Daar mede is alles gezegd... Doel van toeristen. Ongeveer drieduizend toeristen bezoeken jaarlijks de zóne van Verdun en de Argon- nen. Zij komen niet voor het schoone land schap, maar om de slagvelden te zien, waar 20 jaren geleden de kanonnen donderden. En voor velen van hen is deze reis een pelgrimstocht naar een van de 70.000 geval lenen, die in de massagraven rondom de forten Vaux, Tavannes, Souville en Dou- aumont een laatste rustplaats gevonden heb ben. Franschen, Amerikanen, Engelschen, Belgen en Duilschers bevinden zich onder hen. De meesten komen met de groote reis gezelschappen van de internationale reis- bureaux. Bijna allen brengen fototoestellen mede om een voortdurend aandenken aan de plaats, waar vader, broeder of zoon rust, mede naar huis te nemen. Tot 1926 kon een ieder hier zooveel rei zen cn fotografeeren, als hij maar wilde. Daarna begon men niet den bouw van de Maginot-linie, verschillende deelen van het vroegere oorlogstooneel werden afgesloten en het fotografeeren werd verboden. Maar de bewaking was te zwak en het verbod bleef dientengevolge min of meer op papio»- staan. Toen men verder met den bouw vorder de, veranderde dit langzamerhand. De bewa king werd verdubbeld en men organiseer de een controledienst, waarbij de Süreté Na tionale en het „Deuxicme Bureau" met de plaatselijke militaire autoriteiten samen werkten. Maar ook deze maatregelen ble ken nog niet voldoende te zijn! De „roode zone". Door het instellen van „verboden zones" ging men een stap verder. Wie over dag in deze zones wordt aangetroffen, risceert on aangename verhooren, een hooge geldboe te en, voorzoover het een buitenlander be treft, een vrijheidsstraf van onbepaalden duur: betreedt men deze zones daarente gen 's nachts, dan loopt men gevaar, zonder waarschuwing neergeschoten te worden met de scherpe tanden van een waakhond ken nis Ie maken. Deze honden, die Frankrijk's veiligheid .helpen beschermen, zijn Duitsche herders Op den weg, die langs de kleine boerderij Thiaumont loopt, staat een bord met het opschrift: „Roode zóne! Verboden toegang!" Hier begint het verboden gebied. Voortdu rend circuleeren hier gendarmerie-patrouil les met herdershonden, wielrijders en klei ne militaire commando's en iedere nieuws gierige, die zich in het verboden achterland van de Maginot-linie gewaagd heeft, wordt onverbiddelijk tot een streng verhoor naai de kazerne te te Belleville gebracht. Laatste snufjes der techniek. In de kazerne te Belleville bevindt zich het „hoofdkwartier" van den bijzonderen af gevaardigde van het Tweede Bureau van den Generalen-Staf voor de zóne van Ver dun luitenant Androuard en de chefs van de Sureté Nationale, de gendarmerie en de Gardes Mobiles. Hier worden voortdurend alle inkomende schriftelijke, mondelinge, telefonische, telegrafische en radiofonische rapporten verzameld en de daaruit noodza kelijk blijkende maatregelen getroffen. De geheele zóne is in sectoren verdeeld, die dikwijls niet meer dan 1 kilometer lang zijn. Iedere verdachte persoon wordt direct aan den naburigen sector gesignaleerd cn aldus onbemerkt „beschaduwd", totdat men een gegronde reden meent te hebben om hem te arresteeren of- zich niet verder om hem te bekorpmeren. Iedere sector heeft zijn eigen „bureau", een met. een telefoon een een miniatuur zendstation uitgeruste kasemat, waarin de terugkeerende patrouil les hun rapporten opstellen, die onmiddel lijk doorgegeven worden. Deze dienst func tioneert dag en nacht. Op dezelfde minuut, dat de dienstdoende brigadier van den sec tor Thiaumont een patrouille-melding ont vangt, telefoneert hij deze niet slethts over aan de centrale te Belleville, maar ook aan de naburige sectoren van Damloup en La Vauche; is het bericht van veel belang, dan wordt het bovendien onmiddellijk doorge geven aan den plaatselijken commandant van Verdun en het Tweede Bureau van den Generalen-Staf te Parijs. Zoo wordt de Maginot-linie, die op zich zelf reeds een wonderwerk van technische volmaaktheid is, harerzijds weer beschermd door een onzichtbaar net, waardoor geen muis ongemerkt heen kan sluipen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2