Prins Bernhard bezoekt onze vlieghavens Aanrijding door onvol doende verlichting Botsing tusschen Onderzoek ramp Doodelijk arbeids-ongeval te Zutphen De heer Buckmann gaat heen Afslachting van den Pluimveestapel Na acht jaar herkend Vrijdag 20 November 1936 Tweede blad Groote belangstelling voor onze vliegindustrie. Gisterochtend om negen uur arriveerde Z. D. H. Prins Bernhard, per auto komende van het het Loo, op het vliegkamp Soes- terberg. De Prins was vergezeld door zijn particulieren secretaris Jhr. Ir. W. G. Roell. Voor het administratiegebouw der Iucht- vaartafdeeling hadden zich de inspecteur van het luchtvaartbedrijf, generaal M. Raaymaker en kolonel J. Best, comman dant der Luchtvaartafdeeling met de tot zijn staf behoorende officieren opgesteld. De Prins werd verwelkomd door generaal Raay maker en daarna werd kolonel Best aan hem voorgesteld. Nadat de prins zich eenigen tijd met den inspecteur van het luchtvaartbedrijf had on derhouden, vertrok hij in gezelschap van de heeren A. Plesman, directeur der KX.M. en Jhr. K. H. Rensdorp. directeur der K.N.I L.M. per Douglas „de Kwak" van de K.L.M. naar Waalhaven. Op Waalhaven. Omstreeks kwart over negen vertelde de gemeentelijke havenmeester, van het vlieg veld „Waalhaven", tevens stationschef van de K.L.M. de heer Tolk, dat van der Mo len hem radiografisch bericht had, dat de „Kwak" onderweg was. Precies half tien kwam het vliegtuig 5n zicht, geescorteerd door twee escadrilles (10 legervliegtuigen), onder commando van ka pitein van Weerden Poelman. Even cirkelde de zilveren Douglas boven het veld, om dan vlak voor de koolhoven fabriek neer te strijken. De heer Roëll stapte 't eerst uit. Den prins zagen we naar de bestuurderscabine loo- pen, waar de heer Plesman hem aan ge zagvoerder Frijns voorstelde. Prins Bern hard complimenteerde Frijns met de keu rige landing en was vol bewondering voor het escadrillevliegen. De heer Plesman stelde vervolgens de be manning aan Prins Bernhard voor en ver telde den Prins, dat van der Molen inder tijd den kerstvlucht van de „Snip" naar West-Indië heeft medegemaakt. Daarna sprong de Prins kwiek uit het vliegtuig. Hij was gekleed in een blauwe overjas, 'n rose anjer in het knoopsgat, den hoed in de hand. Tijdens de begroeting namen de fotografen Prins Charming onder vuur. Vervolgens verdween de Prins in de gebou ■vven van de Koolhoven vliegtuigcnfabriek waar het bezoek ongeveer iy2 uur duur de. Nadat hij van het gezelschap dat hem had rondgeleid, afscheid had genomen, ontvin gen de heeren Koolhoven en Jac. Mees ons in de voormalige bar van de Rotterdamsche Aeroclub, thans bij het Koolhovencomplex betrokken, nu deze club op Ypenburg is on dergebracht. De Prins, zoo vertelden onze zegslie den heeft vooral aandacht geschonken aan de nieuwste in aanbouw zijnde machines voor Soesterberg: een gesloten jager verken ner, de F. K. 52, uitgerust met een Bristol Mercury-motor, instaat tot een snelheid van 370 km. op 4000 meter hoogte en met een capaciteit van 900 pk. Deze machine bezit drie mitrailleurs, ieder van 1000 patronen, heeft uitvalbare tanks, met het oog op brandgevaar. De Prins toonde niet alleen bijzondere be langstelling, maar ook groote deskundigheid hetgeen niet behoeft te verwonderen van een enthousiast vlieger zooals Prins Bern hard, die immers een waarnemersbrevet heeft behaald. Na het bezoek aan de fabriek aanschouw de de Prins het stunten met drie Koolhoven trainers, voorgevlogen door den lsten lui tenant Linthout, 2den luitenant de Zwaan en adj.-vlieger v. d. Grind. Ook een auto- girotoestel, bestuurd door den importeur van dat type, den heer v. d. Veled, steeg ter eere van 's Prinsen bezoek op. Tenslotte vertoefde Prins Bernhard gerui- men tijd bij den fototechnischen dienst, waar Prof. Schermerhorn en de heer Cors- ten hem van voorlichting dienden. Toen was het uur van vertrek genaderd Het gezelschap dat van Soesterberg af den Prins vergezeld heeft, nam eveneens in de machine plaats. Na over 't veld getaxied te hebben steeg 't vliegtuig op en vertrok in de richting Amsterdam. Bezichtiging van de hoofdstede lijke luchthaven. Komende van Waalhaven is Z. D. H. Prips Bernhard gistermiddag tegen één uur op Schiphol aangekomen. Jhr. Roell, secretaris van den Prins, was de eerste die de „Kwak" verliet. Nadat de heer Crena de Jonghde ter ont vangst aanwezigen aan Z. D. H. had voorge steld, onderhield de Prins zich een oogenblik met overste van Weerden Poelman, wien hij dank zegde voor het escorte der militaire ma chines, waarna hij elk der vliegers de hand drukte. Ongedwongen bewoog Prins Bernhard zich, in gezelschap van zijn secretaris Jhr. Roell, zoomede van de hoeren Jhr. Rendorp, Ples man, Guilonard, Aler, en Thomson, die hem van voorlichting dienden, door de verschil lende afdeelingen, welke hem getoond wer den, waarbij het werk uiteraard zijn gewonen voortgang vond. Vrij langdurig verbleef de Prins vervol gens op den verkeerstoren, waar hij met groote belangstelling kennis nam van de werkzaamheid, die hier ten behoeve van de .veiligheid der luchtvaart wordt verricht. Het slot van de bezichtiging, waarvoor geen speciale ordemaatregelen genomen wa ren, hetgeen ook allerminst noodig was, omdat het in den middag minder talrijke publiek zich, voor zoover aanwezig op plaat sen, welke voor elkeen toegankelijk waren op eerbiedigen afstand hield, gold de lees zaal, in hangar b, waar de pas gereedge komen verbeterde bedrijfsfilm der Kon. Luchtvaart Mij. voor den hoogen bezoeker op het doek werd gebracht. Met dat al was de namiddag reeds aange broken, eer Prins Bernhard afscheid nam van het kleine gezelschap, dat hem had rondgeleid, om vervolgens, in gezelschap van Jhr. Roell, met zijn grijze Cabriolet, welke reeds van den ochtend af bij den grooten K.L.M. hangar stond opgesteld, van Schiphol te vetrekken. Prins Bernhard liep daarna naar de „Kwak" terug, waar hij met een hartelijken handdruk afscheid nam van de bemanning. Na de lunch te hebben gebruikt, werd overgegaan tot bezichtiging van de vliegha- Gisteravond omstreeks half negen is na bij Muiden een aanrijding voorgevallen, wel ke haar oorzaak vond in de afwezigheid van een behoorlijke verlichting van een draai orgel. Het -draaiorgel, dat op den drukken Rijks straatweg niet voldoende rechts reed, werd in de richting Bussum voortgeduwd door den 43-jarigen T. D. en den 16-jarigen G. S. T., beiden uit Amersfoort. Bij de brug over de Vecht, bezuiden Muiden, had het tweetal aan den brugwachter gevraagd hun lantaarn te willen nazien, omdat, deze nu en dan haper de. Nadat dit was geschied, werd de lantaarn weer aan de voorzijde van het orgel opge hangen en in den feilen noordoosten wind werd de tocht voortgezet. Ongeveer vijfhonderd meter verder op den weg kwam een auto, bestuurd door den heer B. uit Groningen hen tegemoet. De heer B. zag geen licht en geen orgel en een hevige botsing ontstond tusschen de auto en het or gel, waarbij D. links en F. rechts van den weg werden geslingerd. Het orgel sloeg om, zoodat de stukken houtwerk en de muziek boeken over den weg verspreid lagen. De aanrijdende auto, die aan de voorzijde werd beschadigd, maakte een zwaai naar links en kwam op den berm tot stilstand. T. bekwam bloedende hoofdwonden, D. daarentegen, die waarschijnlijk een klap van den boom van het orgel had gekregen, bleek inwendige kneuzingen te hebben opgeloopen. In afwachting van de komst van medische hulp, beschutten voorbijkomende automobi listen de gewonden met plaids tegen de koude. Per ziekenauto uit Weesp zijn beide ge wonden naar het Binnengasthuis te Amster dam vervoerd. De rijkspolitie, die weldra ter plaatse van het ongeval verscheen, maakte proces-verbaal over het gebeurde op en regelde het verkeer. twee auto's te Alkmaar Twee personen gewond. 19 November. Gisteravond heeft op den Kennemerstraatweg een ernstig verkeerson geval plaats gehad. De ongeveer 25-jarige handelsreiziger W. uit Alkmaar reed met zijn auto in een file van wagens. Toen hij plotseling naar links uitweek, teneinde de voor hem rijdende auto's te passeeren, kwam hij in botsing met een uit tegenovergestelde richting ko mende melkauto. W. werd uit zijn auto geslingerd en moest met ernstige verwondingen in het Centraal Ziekenhuis worden opgenomen. Een naast hem gezeten dame werd licht gewond en is eveneens naar het ziekenhuis vervoerd, vanwaar zij, na verbonden te zijn, huis waarts kon keeren. De personenauto is geheel vernield. „Van der Wijck" Het marine-etablissement te Soera- baja ontving opdracht van den hoofdinspecteur voor de scheepvaart om het bebakeningsvaartuig „Cas- tor" gereed te maken voor duikon- derzoek. Het schip zal 25 November uitva ren om een duikonderzoek te ver richten naar het wrak van de „van der Wyck", hetgeen zal geschieden door duikers van de marine. Men verwacht dat het werk geruimen tijd in beslag zal nemen, daar het schip op maximum-diepte ligt waarop kan worden gedoken. Gistermorgen is bij de werkzaamheden aan de IJsselbrug te Zutphen de werkman C. Stam uit Nieuw Lekkerland, van de brug in den IJssel gevallen. De man werd door den stroom medcgesleurd en is verdronken. Hij was gehuwd en vader van vier kinderen. Inzake het verdrinken van den werkman S., bij het verrichten van werkzaamheden aan de IJsselbrug, vernemen wij nog het vol gende: Het ongeluk geschiedde omstreeks half ne gen. De 32-jarige C. S. uit Nieuw Lekkerland in dienst bij het Bouw- en Montagebedrijf te Rotterdam, was met enkele andere arbeiders, bezig op een stellage onder de brug bouten vast te draaien. Den dag tevoren was men met dit werk begonnen onder de hefbrug. Deze hefbrug gaat regelmatig open voor het doorlaten van schepen. De stellage, waarop de arbeiders werken, gaat dan mee de hoog te in. Gisterochtend is een badding gebro ken. Drie arbeiders konden zich in veilig heid stellen, op de pijlers van de brug. S. viel echter in den IJssel. Hij trachtte nog zich zwemmende te redden, doch de sterke stroom trok hem mede. Ook een toegeworpen reddingboei wist hij niet te grijpen. Het lijk was om half elf nog niet opgehaald. Als regeeringscommissaris voor melkveehouders. Bij Koninklijk besluit van 15 Augustus 1936 is ingetrokken het koninklijk besluit van 17 December 1935, .betreffende benoeming van L. Buckmann tot raadadviseur bij het departement van landbouw en visscherij en ontslag van belanghebbende als regeerings commissaris voor de hulpverleening aan de melkveehouderij en is aan L. Buckmann voornoemd met ingang van 1 September 1936 wegens opheffing zijner betrekking eervol ontslag verleend als regeeringscommissaris voor de hulpverleening aan de melkvee houderij, met dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten den lande bewezen. HILVERSUM n Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Lichte Muze Melody Circle VARA Orgelbespelingen Orgelspel VARA Godsdienstige Uitz. Morgenwijding VPRO Bijbelvertellingen VPRO Lezingen Filmpraatje VARA Luchtvaart Causerie VARA Literaire Causerie VARA Dansmuziek De Ramblers VARA De Ramblèrs VARA De Flierefluiters VARA De Ramblers VARA Sport. Schaakles VARA Diversen Friesche uitzending VARA Gevarieerd progr. VARA 8.00 12.00 1.15 2.00 4.30 2.30 4.10 5.40 2.45 3.30 8.03 10.00 6.30 8.15 10.05 11.40 7.00 9.00 HILVERSUM I Orkest-concerten KRO-orkest Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Lichte Muze KRO-Melodisten Godsdienstige Uitz. Godsdienstig halfuur KRO Meditatie KRO Lezingen Journalistiek Week overzicht KRO Kath. RVU. Dansmuziek KRO-Boys Voor de jeugd Voor de rijpere jeugd KRO Kinderuur KRO Voor Katholieke pad vinders KRO Sport Intern. Sportrevue KRO Diversen Actueele Aetherflitsen KRO Uitz. Vrgz. Dem. Bond KRO 8.00 10.00 2.30 5.30 2.00 3.05 8.00 10.30 10.00 11.00 6.20 7.15 10.15 7.35 8.30 Geen prijsfixeering maar een rechtstreeksche restitutie. Door de „Vereeniging van Broederijen en Pluimveefokbedrijven" werd het volgende schrijven aan den minister van landbouw en visscherij verzonden: Uit een persmededeeling is ons gebleken, dat de voorzitters der Centrale Landbouw organisaties bij Uwe Excellentie op audi ëntie zijn geweest om de belangen der agra rische bevolkingsgroepen te bepleiten. Zoo zou de stelling verdedigd zijn, dat de bedrijven die de voedergranen omzetten in veredelde producten, de door de regeerings maatregelen veroorzaakte hoogere pi-oductie kosten op den consument moeten kunnen verhalen, waarbij er op zou zijn gewezen, dat dit o.a met de eieren niet het geval is, waarom genoemde vooi'zitters er bij Uwe Excellentie ten zeerste op zouden hebben aangedrongen zoodanige maatregelen te treffen dat dit wordt bei'eikt. Wij voelen ons thans genoopt er Uwe Excellentie's aandacht op te vestigen, dat deze opvatting een volkomen foutieve is. De ervaring heeft immers ruimschoots ge leerd dat de hoogte van den eierprijs kan worden bevorderd door een prijsregelende verordening doch gefixeerd wordt door de koopkracht van den consument. Thans i*eeds heeft de eierprijs een dusdanige hoog te bereikt dat in het Vakblad van den Eiex'enhandel van deze week de binnen- landsche afzet wordt gekenschetst als „heel miserabel slecht," Tenslotte vestigen wij nog Uwer Excellen tie's aandacht op het „verslag over den landbouw in Nedexdand over 1935", blz. 47, waar wij lezen, zooals reeds eerder werd opgemerkt, was in de laatste maanden van het jaar het aanbod van eieren naar ver houding geringer dan in de voorafgaande jaren. De eieren werden daardoor in het binnenland tegen betere pi'ijzen afgezet dan die, welke men in Engeland kon beding". Aangezien Uw Excellentie zich steeds op het standpunt heeft, gesteld, dat via den ex porttoeslag de restitutie der graanrechten, tot stand komt, omdat de exporteur daardoor op de mai'kten de toon kan aangeven, wordt door de zoo juist aangehaalde zin snede het steeds door ons ingenomen stand punt bevestigd, dat deze i'estitutie, althans de laatste maanden van het vorige jaar, niet in handen van den pluimveehouder is gekomen, omdat in het binnenland betere prijzen wax-en te maken en het derhalve de geen toeslag ontvangende binnenland- sche koopman was die op de mai'kt de toon aangaf. In de huidige periode is dit even eens het geval, vandaar onze nog steeds on- vei'hoorde vei'zoeken om een i'echtstreek- sche institutie, aangezien de toestand van den pluimveehouder onhoudbaar is gewor den. Ook heden was de aanvoer op de pluim- veemarkt te Barneveld weer aanzienlijk grooter dan in de correspondeerende week van het vorige ja&r, namelijk piet minder dan 50 Gewezen hoofdcommies voor de Rotterdamsche rechtbank. Gisteren heeft de Rotterdamsche rechtbank de zaak behandeld tegen den 65-jarigen ge wezen hoofdcornmies J. Kuneken, zich noe mende Kornelis Kuneken, zonder vaste woonplaats, gedetineerd, die in December 1927 ten nadeele van de gemeente Rotter dam een bedrag van ongeveer 21.000 gulden zou hebben ontvreemd. Verdachte was als hoofdcommies werkzaam bij den gemeente lijken geneeskundigen dienst en was als zoodanig belast met de regeling van de uit betaling der salarissen van .doktoren en ver loskundigen. Ook beheerde hij de kleine kas. Vermoedelijk had de man tevoren reeds verduisteringen gepleegd, zoodat hij op een gegeven moment geen anderen uitweg meer zag dan de vlucht. Hij deed dit echter met medeneming van een bedrag van ongeveer 21.000 gulden. Op 30 December 1927 maakte hij zich met medeneming van dit bedrag uit de voeten en sedertdien heeft niemand ooit iets van hem gehoord. In Augustus van dit jaar echter meldde zich bij de politie te Apel doorn een zwerver aan, in wien men den destijds verdwenen hoofdcommies Kuneken meende te herkennen. De man werd aangehouden en naar Rot terdam overgebracht. Hij gaf echter voor Kuneken te heeten en maakte eerder den indruk zijn geheugen kwijt te zijn. Tijdens het vooronderzoek evenwel heeft hij zijn houding gedeeltelijk gewijzigd. Bij de openbare behandeling van de zaak, welke heden plaats vond, werden verschei dene getuigen gehoord, die hem positief als den gewezen hoofdcommies Kuneken her kenden. Het O.M., dat werd waargenomen door Mr. F. Wilbrenninck, achtte het bewijs ge leverd en eischte tegen verdachte een ge vangenisstraf van een jaar en zes maanden. De raadsvrouwe, mej. mr. M. K. J. Slot, pleitte clementie. Uitspraak 3 December. NU WEER KANTGARNEERING Zeer langen tijd is de zoo chieque kantgarnee- ring vergeten. Maar nu verheugt het zich weer in aller belangstellingtot groote vreugde van de kant-industrie. Aan een donker japonnetje geeft het als kraagje, jabot of revers een buitengewoon aardig cachet. DE VERDUISTERING VAN EFFECTEN TE GRONINGEN. Nog een arrestatie. In verband met de aanhouding van den 43-jarigen D. J. de J. wegens verduistering van effecten, ter waarde van vijftienhonderd gulden, is gisteren gearresteerd de 34-jarige S. van G. te Groningen, die een deel van de opbrengst van de verduisterde effecten in ontvangst heeft genomen, ter betaling van eexi schuld van de J. voornoemd. Van G. is, als verdacht van heling, ter be schikking van den Officier van Justitie ge steld. KAPPERSZAAK TE HELMOND UITGEBRAND. Gisternacht heeft een felle brand de kap perszaak van den heer J. Gorissen en de daarboven gelegen woning van den heer A. Verhagen Neex-yns, gelegen aan de Veestraat aldaar, geheel vernield. Het was ongeveer half een, toen de brand werd ontdekt door den heer Gorissen, die vi site uitliet. In korten tijd was de geheele kap perszaak, annex sigarenwinkel, een vuurzee. Geweldige vlammen sloegen naar buiten en maakten het passeeren van de Veestraat on mogelijk. Met twee motorspuiten werd het vuur bestreden. Er steeg een geweldige rook- massa uit het pand op, die de geheele straat in een verstikkenden walm zette. Slechts de schijnwerpei-s der brandweerwagens waren zichtbaai'. Na enkele uren harden arbeid was de brandweer het vuur meestex*. Het geheele pand is in de asch gelegd en ook van den inboedel is vrijwel niets gered. Verzekering dekt de schade, welke onge veer vijftienduizend gulden bedraagt. INBRAAK TE LEIDEN. Ruim f 1000 buitgemaakt. Tijdens afwezigheid der bewoners ïs Woensdagavond tusschen half acht en negen uur ingebroken ten huize van de familie A. J. A. in de Oegstgeesterlaan, te Leiden. De dieven hebben zich toegang verschaft door het forceeren van de keukendeur aan de achterzijde der woning. Het geheele huis werd door de dieven door zocht. Uit een geldkistje stalen zij ongeveer duizend gulden aan geldswaardige papieren. Voorts werd een aantal gouden sieraden mee genomen. De politie stelt een onderzoek in. DE „PRINSES JULIANA" IN DE HAVEN VAN TERSCHELLING BINNENGEBRACHT Gisterochtend is het motorvaartuig „Prin ses Juliana" van de reederij P. J. Balk te Groningen, dat in nood heeft verkeerd, door de sleepboot „Holland" van de firma Doek- sen in de haven van Terschelling binnenge bracht. Het schip, dat met een lading graan op weg was naar Zweden, maakte, zooals gemeld, slagzij en had een defect aan het roei-. De reddingbooten „Brandaris" en „In- sulinde", die resp. zestien en dertien uur in touw waren, zijn op hun standplaatsen te ruggekeerd. De vrouw en kinderen van den kapitein van het motoi'schip waren door de „Bran daris" aan boord genomen, ITALIAANSCHE OPLICHTER TE AMSTERDAM GEARRESTEERD. Dezer dagen werd bij een agent van een Noorsche scheepvaart maatschappij te Am sterdam een rekening ingediend voor repara tie aan een schip dezer maatschappij. De re kening was afgeteekend door den gezag voerder van het schip. De rekening werd voldaan, maar al Spoe dig bleek van deze herstellingen aan het vaartuig niets waar te zijn. Een onderzoek van de politie voerde naar het adres van een Italiaan, die bekend staat als een inter nationaal oplichter. De man is thans in ar rest aan het bureau op Kattenburg. VERGUNNINGEN VOOR AFBETALINGS COLPORTEURS EN HANDELAREN DIE OP AFBETALING OF IN HUURKOOP LEVEREN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, Oudegracht 182 te Alkmaar, maakt de kleinverkoopers, die regelmatig zaken beneden een waarde van vijftig gulden op afbetaling of in huur koop leveren er nogmaals op opmerkzaam, dat zij vanaf 1 Februai'i 1937 een door de Kamer van Koophandel afgegeven vergun ning behoeven teneinde dit bedrijf of be roep te kunnen uitoefenen. Ook de afbeta lingscolporteurs dienen ongeacht de waarde van de artikelen, waarmede zij col- porteeren op dezen datum een vergun ning te bezitten. In verband met het feit, dat het geruimen tijd kan duren alvorens de gevraagde ver gunning wordt afgegeven, geeft de Kamer thans dringend in overweging de aanvra gen daartoe tijdig in ieder geval vóór 1 December a.s. in te dienen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5