OMGEVINGNIEU WS Sint Nicolaas Raad Broek op Langeadijk De strijd om de M „Betty Jj|xBonn" ANNA PAULOWNA VRIJE SOLLICITATIE De minister heeft voor school III (Oost- polder) ontheffing verleend van de verplich ting een in functie zijnd hoofd of een wachtgelder-hoofd der school te benoemen. Er komt dus voor de benoeming van een hoofd aan School III een vrije sollicitatie. BILJARTEN. Groep 2 van de biljartclub „Anna Pau- lowna" bestaande uit de heeren: P. Govers 20, H. Cornelissen 54, Jm. Blaauboer 25 en R. Rezelman 22, speelden bij den heer Slik ker tegen groep 4, bestaande uit de hee ren: C. Doorn 40, W. Cornelissen 40, P. Smit 32 en D. op 't Veld 50. De heer C. Doorn nam hierbij de plaats in van clen heer W. Alkemade (Achter de namen de handicap.) P. Govers 20 won van W. Cornelissen, die 29 car. maakte en van C. Doorn 40, H. Cor nelissen 54 van D. op 't VeldiO, W. Corne lissen 19 en C. Doorn 35 Jm. Blaauboer 25 van D. op 't Veld 36, W. Cornelissen 38 en C. Doorn 23, R. Rezelman 22 van W. Cor nelissen 23. C. Doorn 40 van R. Rezelman 14 P. Smit 32 van R. Rezelman 6, P. Govers 17, Jm. Blaauboer 6 en D. op 't Veld 50 van P. Govers 11 en R. Rezelman 19. Groep II won dus 9 partijen terwijl groep 4 er 7 won. Asslstent-Landbouwvoorlichtings- dienst. Terwijl in de afdeeling van de Holl. Mij. ,v. L. nog slechts gesproken wordt over de eventueel e aanstelling van assistenten bij don Landbouwvoorlichtingsdienst, is men „verrast" met de mededeeling, dat het Col lege van consulenten in Noord-Holland reeds een indeeling van deze provincie in 15 districten heeft vastgesteld en de assistenten daarvoor reeds zijn aangewezen. Anna Paulowna, Wieringerwaard, Waard en Groetpolder, benevens de gemeenten Bar- singerhorn, Schagen en Winkel vormen het derde district (de Noord-Oost Polders), waar in de heer D. Ötzen, met standplaats Wierin gerwaard, de assistent van den landbouw voorlichtingsdienst zal zijn. Het is de bedoeling door de aanstelling van deze assistenten het werk van de con sulenten te verlichten en te ondersteunen. De consulent in een groot ambtsgebied kan natuurlijk zelden op een boerderij komen voor persoonlijk advies. De assistent tot wie ieder landbouwer zich kan wenden, zal nu het contact moeten brengen. Hij neemt den toestand ter plaatse op en brengt daarover verslag uit aan den consulent, die dan naar bevind van zaken zal handelen. Mogelijk kan hij dan volstaan met een schriftelijk ad vies. Zoo b.v. inzake de veevoeding, omdat daarvoor een persoonlijk onderzoek ter plaat se minder noodzakelijk is, dan bij bodem en bemestingskwesties. Onder leiding van den landbouwconsulent zal de assistent be hulpzaam zijn bij grondonderzoek en bij het inkuilen van gras, bij bereiding en aanwen ding van ziekten-bestrijdingsmiddelen. Na overleg met den veeteeltconsuient. Jiy voederrantsoenen opmaken en opgaven ver strekken over de soorten en de hoeveelheden voeder, die het voordeeligst aangekocht kun nen worden met het oog op den aard van het bedrijf. Ook op zuivel- en pluimveeteelt- gebied zal de assistent met den betrokken consulent werkzaam zijn. De consulenten zullen ieder op zijn gebied, door het geven van cursussen trachten- de assistenten zoo goed mogelijk toe te rusten voor hun veel omvattende taak. Zuivel-demonstraties. Voor de afd. van den Bond van boerinnen en andere plattelandsvrouwen werd in Veerburg een propganda-middag georgani seerd, ter bevordering van het gebruik van onze zuivelproducten. Niettegenstaande het slechte weer kon mevr. Keijzcr, voorz. van de afdeeling, toch nog vele dames welkom heeten. De heer Hoogeduin hield een inleiding over de voedingswaarde enz., van de zui velproducten, waarna mej. Piet uit Scha gen van verschillende schotels, hiervan klaargemaakt, liet proeven. Nadat de dames van aardappelen met spruitjes en kaas, li monade-melk, enz. hadden geproefd, werden receptenboekjes te koop aangeboden en wek te de heer Hoogeduin op toch vooral veel zuivelproducten te consumeeren. De demonstratie had ten gevolge, dat er een kostelooze cursus zal worden gehouden, die uit 4 lessen bestaat. Daar de animo er voor groot is. is deze cursus gesplitst in een middag- en avondcursus. Nadere besprekin gen hierover zullen op de eerstvolgende ver gadering der afdeeling volgen. Na dank gebracht te hebben aan mej. Piet en den heer Hoogeduin sloot mevr. Keijzer de bijeenkomst. Naaicursus. Het ligt in de bedoeling de gratis cur sussen voor het bereiden van goede en goed- koope voeding te doen volgen door een cur sus, waarop geleerd zal worden van oude kleeding weer nieuwe kledingstukken en kindcrkleertjes te maken. Waarschijnlijk zal deze nieuwe cursus weer in Breezand ge geven worden. LAN GEN DIJK HET ZILVEREN JUBILEUM VAN „ONS WEEKBLAD" In de kolfbaan van den heer P. Kramer te Zuid-Scharwoude werd Woensdagavond een feestavond gehouden door de Langen- dijker Winkeliers-, Nering- en Vakvereeni- ging, ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van het Weekblad, het orgaan van deze vereeniging. Een tweehonderdtal per sonen was aanwezig, toen de heer D. Zee man als voorzittter van de feestcommissie allen verwelkomde. Spr. bracht hartelijke dank en hulde aan de bestuurleden, die voor 25 jaren geleden het initiatief tot de oprichting hebben genomen. Het welkomstlied, op de wijze „Wie Neer- lands Bloed" werd hierna door alle aan wezigen staande gezongen. D heer S. Timmerman, voorzitter der ver eeniging voerde hierna het woord. Den redacteur, den heer Jac. Prijs werd een bloemenmand aangeboden, evenals den heer J. Keizer, bij wiens firma het blad gedurende deze 25 jaren is gedrukt. Dank bracht spr. allen, die hebben medegewerkt aan het Weekblad, tenslotte den heer D. Zeeman, die steeds de St. Nicolaas-attrac- tie had verzorgd en zijn uiterste best heeft gedaan voor de feestavond, een pracht bloemenmand aanbiedende. De heer J. Keizer sprak als. vice-voor- zitter een herdenkingsrede uit. Eenige woorden werden gewijd aan de nagedachte nis van wijlen de heeren P. Berkhout en R. Luiting, die veel voor de vereen, heb ben gedaan. Als drukker van het blad bood spr. ver volgens met eenige toepasselijke woorden op het 25-jarig jubileum van zijn zaak als drukkerij van het Weekblad bloemenman-1 den aan aan de heeren Timmerman, Smit, Piersma en Prijs. .De heer Prijs dankte voor de hem toe- gösjmoken woorden en sprak den wensch uit, dat de toestand aan den Langcndijk spoedig beter moge worden. Namens de feestcommissie bood spr. hierna aan den voorzitter, den heer S. Timmerman, die sinds de oprichting der vereeniging be stuurslid was, waarvan 18 jaren als voor zitter, ter herinnering aan dezen dag een gouden dasspeld met inscriptie aan. Den drukker den heer Keizer overhandigde spr. met de beste wenschen voor een blijven de goede samenwerking een mooie bloemen mand. De voorzitter voelde zich gedrongen, woorden van dank te spreken voor de hul de hem bewezen door feestcommissie en drukker. Na het officieele gedeelte ging men over tot het gezellige gedeelte, dat verzorgd werd door de combinatie van stad en platteland Daan Pool en Tommy Bouman, hier en in de omgeving welbekend. Tusschen de programmapunten volgden meerdere gelukwenschen. De raad dezer gemeente vergaderde Woensdagmiddag te vier uur in het gemeen tehuis. Voorzitter, de heer P. Slot, burge meester. Secretaris de heer H. Schelhaas. Afwezig waren de heeren Bonnet en A. Glas. Jubileum gemeentesecretaris. Alvorens tot de behandeling der agenda over te gaan -spreekt de voorzitter den heer Schelhaas toe, in verband met diens 12V2 jarig jubileum als gemeente-secretaris. Dit jubileum was op 1 November. Spr. wees op de voortreffelijke eigenschappen van den heer Schelhaas en op de uitnemende wijze waarop hij zijn taak vervulde, terwijl hij zich ook op ander terrein verdienstelijk maakt en spr. deed zijn waardeerende woor den vergezeld gaan van de beste wenschen. De heer Schelhaas dankt voor de vriende lijke woorden en prees de goede verstand houding die hij steeds mag ondervinden. Besloten werd 75 opcenten op de gem. fondsbelasting te heffen. De gem. begrooting 1936 moet nog weer iets worden gewijzigd, waardoor de bcgroo- ting sluitend is met een extra bijdrage van 3172.in de kosten van werkloosheids bestrijding en een belastingbij drage van 6224.02. Hierna was aan de orde de vaststelling der begrootingen 1937 van de gemeente, het. Burg. Armbestuur en de gem. lichtbedrijven. Het verslag van de commissie-vergadering werd voorgelezen, waaraan de heer van dei- Molen nog toevoegde dat de commissie ver heugd was, dat verschillende subsidies aan sociale doeleinden weer op de begrooting waren geplaatst. De gemeentebegrooting is sluitend verkre gen door de raming van een gewone sub sidie in de werkloosheidskosten van f 17S89.- en een buitengewone subsidie van 4138. met een belastingbijdrage van 5933.59. De totale kosten van werkverschaffing en steunverleening waren geraamd op f 22250.- De begrooting van het Burg. Armbestuur vermeldt een gemeentelijke subsidie van f 4500.- Na te hebben medegedeeld, dat er voor de vacante betrekking van Hoofd der O. L. School ruim 40 sollicitanten waren volgde sluiting van de vergadering. HEER-HU GOW AARD Dinsdagavond werd in het lokaal van den heer Rus, door den heer Smith, secretaris van de Gooische Zijdeteeltvereeniging een lezing gehouden over „De zijdeteelt en toe komstmogelijkheden als bijverdienste". De avond had mede tot doel tot oprichting van een plaatselijke afdeeling te komen. Na opening door burgemeester Sutman Meier krijgt de heer Smith het woord en be handelt eerst de vraag, „wat is eigenlijk een cocon?" Deze bestaat uit 2 draden, die echter door de gomdie tegelijk wordt afgescheiden tot één draad geworden zijn. Deze draad nu, daar is het ons om begonnen. Voor de huis industrie is het dus de taak deze coconne tjes te kweeken. Een beeld wordt gegeven van de reus achtige hoeveelheid cocons,, die noodig zijn, De eitjes moeten vte hier betrekken uit het buitenland. De Gooische vereeniging koopt ze in Frankrijk per gewicht. Spr. vertelt dan uitvoerig, wat er met de eitjes moet gebeuren, willen zij uitkomen en wat er verder met de rupsen gebeurd. De vlinders eten niet en vliegen ook niet weg. Zoo ver laat men het echter alleen komen als men zelf eitjes wil teelcn, dat is onze bedoeling echter niet. Wij willen een gave cocon houden. Daartoe moet de pop ongeveer 14 dagen na het inspinnen ge dood worden. Dit kan gebeuren door mid del van damp van kokend water. De cocons kunnen dan gedroogd worden en vervolgens verkocht. Hiermee is het werk van de huisindustrie afgeloopen. •Wat de moerbeistruiken betreft, die groei en overal in ons land opperbest. Met bla deren van een 3-jarige struik kunnen on geveer 5 a 6 rupsen worden grootgebracht. Hetkwecken van rupsen moet men eerst echter leeren, daarom moet men het eerste jaar beginnen met niet meer dan een paar honderd eitjes In 1930 bracht 1 kg. cocons ongeveer f10.- op, in 1935 echter slechts f 1.50. Toen spr. in 1933 begon was de prijs f 7.50 de kostprijs alles inbegrepen f 4.50 Met heel weinig werk werd dus op 1 kg. cocons f 3.- ve'rdiend. Is men echter zoo ver, dat men 1200 cocons kan telen, dan kan men er ook meer telen. In 1935 was de teelt niet loonend. Nu stijgt de prijs van de cocons echter weer. De Gooische vereeniging geeft voor 1 kg. ongeveer f 2.50 a f 3.- de kost prijs is echter nog f 3.50 Het gaat er nu echter om, dat wij klaar zijn wanneer de teelt weer loonend wordt. Daarom moeten nu vereenigingen worden gesticht, waarvan de leden het bedrijf leeren. Dan is straks de mogelijkheid daar voor een aardige bijver dienste met prettig werk. De voorzitter wees er op, dat het werk de aanwezigen misschien nog wel wat in gewikkeld lijkt, maar dat valt hard mee. Spr. vestigde er de aandacht op, dat de gemeente ongeveer 100 3jarige moerbeistrui ken zal aanplanten, waar menschen die zelf geen grond hebben bladeren kunnen halen. Eenige der aanwezigen gaven zich,, na dat enkele vragen waren gesteld en beant woord als lid op, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Z1JPE ST. MAARTENSBRUG. O. L. school. Ouderavond op Woensdag 18 Nov. 1936. De heer J. Keuris opent de vergadering en roept de aanwezigen namens de Oudercom missie een hartelijk welkom toe, Het doet voorzitter genoegen, dat er ondanks het on gunstige weer toch nog een 35-tal ouders aanwezig zijn. De avond zal in hoofdzaak bestemd zijn voor de bespreking van het a.s. St. Nicolaasfeest. De notulen der vorige vergadering worden onder dankzegging goedgekeurd. Daarna wordt punt 3 in behandeling ge nomen: Bespreking St. Nicolaasfeest. Beslo ten wordt het feest op Zaterdag 5 Decem ber a.s. te doen plaats vinden. Verder stel len verschillende aanwezigen zich weer be schikbaar voor medewerking aan dit feest. Punt 4: Rekening en verantwoording schoolreisjes 1935 en 1936 en Floraliafeest '36. De heei-en T. Bloothooft, J. de Groot en J. Ivooij controleeren de bescheiden, waarna de heer Bloothooft namens de controlecommis sie de boeken in uitstekende orde verklaart. Hierna krijgen de aanwezigen gelegenheid het schriftelijk werk der schoolkinderen te bezichtigen. De heer J. Leeuwen, Hoofd der school, houdt een lezing, die zeer bij de ouders in den smaak viel. Verder doet het hoofd nog mededeeling dat onlangs een vereeniging Zuid-Zijpe is opge richt van het Centraal Genootschap voor Kindervacantiekolonies. De heer Leeuwen geeft uitvoerige inlichtingen óver doel en werkwijze dezer nuttige instelling en wekt de aanwezigen op lid te worden. Verschil lende der aanwezigen geven zich als lid op. Daarna sluiting. SCHOORL KOMENDE ORANJEFEESTEN. In verband met het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana werd in Café Schuijt een vergadering gehouden om te komen tot het oprichten van een feestcommissie. Besloten werd samen te werken met Groet, waar reeds sinds jaren een Oranjecommissie be staat. De bedoeling is om dien dag voor de geheele gemeente een groot feest te organi- seeren. Voor de schoolkinderen van alle drie scholen gezamenlijk. Voor Schoorl en Groet zullen diverse attracties tot stand worden gebracht. Tot leden der commissie voor Schoorl werden benoemd de heeren F. Scher mer, P. Blankenstein, S. de Jong, P. J. C. Maars, C. M. Winder en Arpeau. Gezamen lijk met de Groeter commissie zal worden vergaderd onder voorzitterschap van den heer Burgemeester. WIERINGERMEER GRAAXBEURS MIDDENMEER. Wegens onvoldoende aanvoer geen notee ring. VEEMARKT. Voor de veemarkt was geen aanvoer. UITSLAG MICA 1936. De hoofdprijzen van den prijs-puzzle-wed- strijd van de Middenstands-Campagne, de Mica-1936, zijn gevallen te: Gouda, een land-» of weekendhuis. met f1000.— grond; Alphen a.d. Rijn, een Chevrolet-auto; 's-Gravenhage, een vleugel-piano; Roermond, een slaapka mer-ameublement; Winterswijk, een salon- ameublement; Bodegraven, een volledige keuken-uitrusting; Amersfoort, efen zitka mer-ameublement; Schiedam, een motor rijwiel; Lisse,-een Radio-toestel; Zeist, eeni Jaarsma-Haard7; Hoofddorp, een geldprijs van f 100. BERGEN SINT NICOLAAS WINKELWEEK, Van 25 November tot en met 5 December. St. Nicolaas komt in eigen persoon de „Kowebe" openen. Uitgaande van Bergen's Winkeliersver- eeniging en de R. K. Middenstandsvereeni- ging „De Hanze" zal er van Woensdag 25 November tot en met Zaterdag 5 December alhier een winkelweek gehouden worden, welke den naam zal dragen van: Koopweek Bergen, of kortweg gezegd: Kowebe. De winkelweek zal voor het koopend publiek natuurlijk ook een attractie hebben. Iedereen die voorts 50 ets. contant koopt bij 'n deelnemer ontvangt een punt. Twintig van deze punten geven recht op een bon. De in wisseling der punten voor loten kan geschie den op het bureautje van de V.V.V. Tijd en dag staan op de bon vermeld. Er wordt speciaal de aandacht op gevestigd, dat onge stempelde bons beslist ongeldig zijn. Een blauwe kaart met witte letters, welke in de etalage op zichtbare wijze is geplaatst of op gehangen, geeft zekerheid, dat men met een deelnemer te doen heeft. Gedurende de winkelweek zullen alle win kels tot des. avonds tien uur geopend zijn. De prijzen voor de verloting zullen worden geëtaleerd bij garage Centraal aan de Bree- laan. Als bijzondere attractie, zal elke hon derdste bezoeker, die punten komt inleveren, een verrassing ontvangen. De opening der Winkelweek heeft plaats op Woensdag 25 November. Des middags om 3 uur komen St. Nicolaas en zijn knecht uit Alkmaar per tram te Bergen aan, waar de hooge gast zal worden opgewacht door Bergen's Harmonie. Voorafgegaan door de muziek zal St. Nico laas dan een rijtoer door Bergen maken. Wij hopen nog nader op deze winkelweek' terug te komen, doch gelooven nu al reeds te kunnen zeggen, dat ze iets zeer bijzonders belooft te worden. Een welkom Geschenk is een Voorradig in diverse prijzen, in LAAN SCHAGEN Feuilleton B^SaSwB» door Friedrich Llndem a n u Er zyn van die momenten -in 't leven, van die tyden, die ons eenvoudig niet uit de her sens willen, die er als 't ware zoo vast zijn ingegrift door bepaalde herinneringen, als hadden wij er met een stop-watch bijgestaan om ze vast te leggen. Den 5en December 1900, elf uur voormid dags, boorde het anker van de „Rowantree" knersend en kreunend, vergezeld van een roode roestwolk, zich in den havenbodem van Gibraltar. Het schip verminderde sterk vaart, draaide een halve slag om en lag vast. Ik bestelde een boot aan de valreep, liet mijn koffer erin zetten, nam afscheid van mijn reisgenooten en ging aan land. Nog soezerig van drukte van aankomst, strompelde ik een steenen trap op naar den havenkant, liet myn koffer inspecteeren door een paar ijverige beambten, en trad eindelijk een hotel binnen, nadat ik in een tweewielig wagentje er heen gebracht was en een blauw- gebloesde Spanjaard mijn koffer er reeds naar binnen gebracht had. De opgewonden gedienstige waard wilde nog in de Hall een ingewikkeld gesprek met mij beginen. Dit ketste ik af. Ik zou graag eerst even mijn kamer zien. Wij gingen een trap op, liepen door een lange gevangenisachtige gang. Een volkomen kale ruimte dook op. Een ijzeren bed erin, een gele kast, een wasohtafel met een waschstel, sma keloos versierd met zeeroozen. Een hotelka mer zooals alle, akelig nuchter en smakeloos Ik wierp mij op bed en sloot de oogen in dien toestand van halve bewusteloosheid, die iemand krijgt na een lange zeereis. Ik kwam terug uit Oost-Azië. Ik was naar buiten getrokken met het Duitsohe korps Chi- neezen, was als buitengewoon correspondent inge'deeld bij den staf van Graaf Waldersee en had als zoodanig den bokseropstand mee gemaakt en had na de inname van Pekmg nog een tijd gereisd om voor mijn bladen stof te verzamelen voor artikelen betreffende de vooruitzichten en handelsmogelijkheden voor zakenlieden in het verre Oosten. Eindelijk was ik te Honkong bij een scheeps agentuur binnengestapt en had geinformeerd naar de eerste de beste gelegenheid om naar myn vaderland terug te keeren. Een blonde klerk, vol zomersproeten, noem de mij de „Rowantree", 9 December aankomst te Southampton. Maar toen ik bemerkte welke plaatsen het schip op de thuisreis nog moest aandoen, gaf ik, zonder verder diep nadenken, Gibraltar op als eindpunt van mijn reis. Waarom? Ach het was zoo maar een inval. Op mijn vroegere reizen was ik zoo ongeveer een tienmaal de Straat van Gibraltar gepas seerd, eri altijd opnieuw had mij de bruin groene rotsmassa, die zoo dringend plotselings uit de zee opduikt, opgewonden. Alleen het uiterlijke; deze hoekige steenmassa's zooals ze violet beschenen door zonsondergang voor het oog kunnen opdoemen, of plotseling komen ze spookachtig uit een nevelmassa te voor schijn, deze steeds wisselende, altijd opnieuw verrassende aanblik is 't die de fantasie van de voorbijvarenden, sterk prikkelt, die iemand steeds weer een hevig verlangen geeft deze massa's van dichtbij te mogen aanschouwen. Trouwens, het was reeds lang een van mijn innigste wenschen geweest een winter in Spanje door te brengen. Zoo kwam het, dat ik plotseling in Gibraltar bleef hangen. Zooals het zoo vaak gaat wanneer men als „Vreemdeling van Stand" in een Provincie stad en zelfs in een Koloniestad en Gibral tar is beiden komt, heeft men de stille hoop als vreemdeling zich in stilte te kunnen teruggetrekken en men moet ondervinden, dat juist hier het z.g.n. „Incognito" opwin dender werkt dan welke „groote naam" dan ook. Reeds na enkele schreden, voelt men zich het middelpunt van een openbare interesse, die iemand in den beginne wel is waar schich tig maakt, daarna vleit, en op 't laatst geeft men zich maar al te gaarne er aan over. Waar de werkelijke reden van myn verblijf, de forten zelf, slechts met een toegangs be- wys van den garnizoenscommandant te be reiken zijn, gold mijn eerste bezoek den Com mandant. Nauwelijks had ik mijn wensch kenbaar ge maakt of ik bevond me niet alleen in het be- jit van een gestempelde kaart en toegangs bewijzen, maar maakte de Commandant van de gelegenheid gebruik mij uit te noodigen dienzelfden avond zijn gast te zyn op de Offi- cierssociteit. Bovendien wachtte mij in het Hotel myn collega van de „Gibraltar Chronicle", ver zocht mij met het bekende glimlachje om een interview en ging pas na ruim twee uur weg, nadat hij my de belofte ontfutseld had bij een Zeilparty aanwezig te zullen zijn, benevens voor een partijtje tennis. Dat was het begin. Maar na drie dagen kon ik gemakshalve de Openbare straat, Golfclub der Oficieren met den hoed in de hand bezoeken, teneinde de groeten van myn nieuwe kennissen beter te kunnen beantwoorden. Zoo geraakte ik geheel buiten mijn schuld in nieuwe, my tot nog toe onbekende, toestan den, die mij, beroeps menschenjager, tijdelijk wel vermochten te boeien. Deze banden van zeiltochten, tennisspelen in den voor my ongewoon milden winter, had den zich met nieuwe verschieten geopend, vanwaar uit een bepaalde groep menschen door het noodlot werd gegroepeerd, tot welke groep ik mij per slot van zake ook diende te rekenen. Ongemerkt was ik in deze tragedie verzeild geraakt, eigenlijk geheel buiten mij om, zoo als een bezoeker een theater binnen loopt, en na het opgaan van het doek, zich midden in een drama ziet geplaatst, dat hy in 't geheel niet verwacht had, alleen doordat de theater directeur plotseling het programma gewij zigd heeft. Het begon zoo: doordat een vrouw my ik kan eigenlyk moeilijk zeggen: opviel, ik moet nauwkeurig zijn en zeggen: niet op viel... Zeker, zij was er steeds by wanneer ergens een feest, een officieele opening of iets dergelijks plaats vond. Zij was overal, waar men verwachten kon iemand van de Sociëteit van Gibraltar te ont moeten. „Zij behoorde er toe." Maar altijd in de meest uiterlijke conventioneele beteekenls, zooals ik weldra ervaren zou. Zij was nog een jong meisje, zelfs zoo ern stig als moeilijk met haar leeftijd in overeen- steming te brengen was. Zij had het smalle, ietwat hoekige gezicht van een sportmeisje. Ook haar bewegingen waren vlug, energiek, zeker en toch kalm. Slechts door een ding werden deze haast mannelijke eigenschappen mild, ja haast weggenomen; door het volle, kastanjeachtige bruine haar, zooals men het vaak bij Engelschen vindt en dat met een gouden glans over het voorhoofd lag. Daarbij gaf de eenigszins korte bovenlip het gezicht de uitdrukking der jeugd, van het verlangen. Maar dat alles zag ik pas later. Wat mij eigenlyk het eerste bij haar opviel, was haar schuchtere, bijna angstige terughoudendheid. Zij kon vaak een kwartier, soms een half uur te midden van een gezelschap zitten in diepe gedachten verzonken. Plotseling kon zij by een tennisspel uit de ryen der lachende, op gewekte toeschouwers zich terugtrekken en over de zee staren. Als men haar aansprak, haar iets vroeg, gaf zij antwoord in korte hoewel duidelyke zinnen. Maar wanneer men het met hoffe- lykheid probeerde, drie, vier onbeduidende woorden om aan een zekere verlegenheid te ontkomen en een paar pijnlijke minuten aan te vullen, dan zweeg zij, ja dan kon zy zich zelfs onhoffelijk, hoogmoedig omdraaien en iemand met een rood hoofd als een onhandige jongen laten staan. In 't begin zocht ik de oorzaak van haar terughoudendheid by mij zelf. Ik was als een vreemdeling in dezen kring gekomen, en was daardoor sterk gespitst in hoffelykheidster- men en dubbel er op bedacht, alles te doen, om my aangenaam te maken. Dat was my ook over 't algemeen zeer goed gelukt. Ja zelfs was ik onder de jongeren zoo'n beetje de haan in 't kippenhok. Ik zeg dat niet, om myn goede gezelschaps-succes te kunnen luchten. Integendeel, zelf heb ik er eigenlyk weinig aan gedaan. Men was my' van alle kanten met open armen tegemoetgeko men. Ik had wel een geweldige nurks moeten zyn om deze bereikwilligheid en gastvrijheid te veronachtzamen. Ook het feit, dat ik de wereld kende, dat ik boeiend vertellen kon, was per slot van rekening niet myn verdienste, en dat men zoo graag naar my luisterde, dat men my telkens weer opnieuw uitnoodigde en verzocht Iets te vertellen, kwam hoofdzakelijk voort uit zucht tot vernemen, om niet te zeggen nieuwsgie righeid myner gasvrienden. En dat het in 't byzonder de jonge meisjes waren, die hierby op den voorgrond traden, och dat is niet alleen in Gibraltar zoo. Daarenboven waren er niet zoo veel meisjes van mijn leeftyd. Maar juist deze weinigen, die zoowat tot myn leeftijd behoorden, had den my in dien korten tyd zoo verwend, dat ik het bijna als een beleediging opvatte wan neer een van haar zich terugtrok. Eindelyk wendde ik my tot den Garnizoens commandant, die my het eerst hier in Gibral- tal voorgesteld had en die ik vanaf dat oogen- blik als een prettige en goede kameraad had leeren kennen. Het was op een avond in de club, op een feestavond ter eere van de aankomst van een of ander oorlogsschip. Ik wou niet direct met de deur in huis vallen en vragen, wat ik nu eigenlyk gedaan had, dat ik het bij dat meisje schijnbaar verbruid had. Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1936 | | pagina 6