Een stad in het oerwoud Luie doozen Post Noordermarktbond Noordscharwoude INGEZONDEN Een keurige collectie en Cartes, I Het bestuur van de Veilingsvereeniging De Noordermarktbond, vergaderde Vrijdag middag in het Bet aalkant oor. De voorzitter de heer J. Ootjers, opende de vergadering met woorden van welkom tot bestuursleden en plaatsvervangers, waarna de notulen der vorige vergadering door den secretaris werden voorgelezen. Vaststelling volgde. Voorzitter deelde mede, dat de datum voor de verplichte aanvoer van pootaardappelen na een onderhoud met de Xcd. Groenten- en Fruit-Cèntrale tot nader datum is uitgesteld. Deze datum is nog niet genoemd. Het zal niet veel geven ook, want er zijn er nog wei nig te koop. Voorzitter was er blij om, dat deze regeling voordeel heeft gegeven voor de tuinders. Verscheidene hebben van de iets betere prijzen geprofiteerd. Als vóór 15 Oct. alles moet zijn aangeboden, zou de schade veel groot er zijn geweest. Ten aanzien van de andijvie werd mede gedeeld, dat het helaas niet zoo schitterend geloopen is. Ze mogen nu niet meer op monster worden geveild en moeten goed schoon en in kisten of manden worden aan gevoerd. Het is eigenlijk de schuld van de tuinders zelf. dat deze voordeelige bepaling werd ingetrokken. Er is heel wat geconsta teerd, dat niet in orde was. Dit vond spr. jammer, het vertrouwen wordt er niet door bevorderd. Een der afgevaardigden maakte de opmer king, dat het een heel moeilijk artikel is Het is spoedig bedorven als het een paar dagen in de schuit ligt. De wittekoolregeling heeft wel een goed geregelde aanvoer verzorgd, maar de zou ters hebben ons in den steek moeten laten, doordat; niet genoeg zuurkool weggegaan is. Men heeft ook nogal wat last van de con tractkool der fabrikanten, geloofde spr., Alles loopt zoo ongeveer door de klok. Voor zitter wees verder nog op het uitplanten van bakplanten en vroege soorten, waardoor te groote massa's tegelijk aan de markt komen. Een afgevaardigde van De Eendracht te Oudkarspel vroeg welken indruk men had van de z.g. gebasterde witten. Voorzitter antwoordde, dat daar wel wat in zit. Het is een goede herfstwit. Spr. zou er wel voor zijn, dat er wat meer van wer den uitgezet in plaats van gewone witten. Door een der afgevaardigden werd op de noodzakelijkheid gewezen, dat er dan voor deze koolsoort een regeling werd getroffen wat steun betreft, omdat men er niet zoo veel van kan telen als van gewone witten. De handelaren blijken deze koolsoort gaar ne te hebben. Ze mogen echter niet voor Dtmen worden geveild. De omzet over de maand September was f 61.042.of pl.m. f 10.000 minder dan ver leden jaar in dezelfde maand. October gaf een totaal omzet aan van f 157.881.34. In Oc tober 1935 had men pl.m. f20.000 meer. Het accountantsrapport over het eerste halfjaar 1936 gaf aan. dat alles keurig in orde wasbevonden. De omzet was over de eerste zeven maanden ongeveer gelijk aan hetzelfde tijdvak van verleden jaar. Medegedeeld werd, dat de inventarisatie van stapelproducten volgende week zal wor den gehouden. Er werd zeer öp aangedrongen dat juiste opgaven worden gedaan van den aanwezigen voorraad. Hierna weid de nieuwe uitvoerwet bespro ken. althans de bepalingen, welke nu voor de kool gelden. Gehoopt wordt dat deze re geling mag leiden tot een betere behandeling van de producten door de tuinders, n.1. dat niet te lang wordt gewacht met uitschieten, opdat men steeds goede kwaliteit kan afle veren, omdat afwijkende kwaliteit niet voor steun in aanmerking komt. Over dit begrip „afwijkend" en het feit, dat niet meer op de bordjes mag worden vermeld van door schot, best doorschot, iets kanker, enz., werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Verschei dene afgevaardigden waren van meening, dat dit tot moeilijkheden aanleiding zou geven, daar de kooplieden sommige van de verbor gen gebreken niet zullen kunnen zien. Ten slotte werd men het er over eens, dat de praktijk wel zal uitwijzen hoe een en an der verder zal loopen. Van den bekenden heer Lijftogt, den uit vinder van de draaihartigheidbestrijding door middel van tabakszand, was een brief ingekomen, waarin een dertiental vragen werden gesteld over de werking van dit middel. Op deze vragen zal door den secre taris worden geantwoord. De medcdeêlin- gen van verschillende bestuursleden waren niet erg schitterend. Er werd nog de op merking gemaakt, dat het tabakszand beter hield op de planten als voor de behande ling was bespoten met een mengsel groene zeep en spiritus. Dat kleeft een weinig. Voorstellen alg. verg. Prov. Com missie. Voor de alg. vergadering van de provin ciale Commissie uit de Veilingen in Noord- Holland had het bestuur geen voorstellen. De afgevaardigde van de Eendracht te Oudkarspel stelde voor, het minimumprij- zenfonds ter sprake te brengen in de Prov. Commissie-vergadering. Het is nu geen tijd om te sparen, meende deze afgevaar digde. Voorzitter merkte op, dat men in den goe den tijd had verzuimdte sparen. Spr. vond het wel noodig dat 't minimumprijzenfonds werd gehandhaafd. Wij krijgen de mini mumprijzen nu wel door de regeering uit gekeerd, doch dat kan weer anders worden. Jlct was bij de steunverleening van de Pro vincie voorwaarde, dat een fonds werd ge vormd. De Eendracht bedoelde, dat tijdelijk moest worden opgehouden met storten. Voorzitter dacht, dat het tegen den geest van de alg, vergadering zou indruischen als een dergelijk besluit werd genomen. De uit spraak der alg, vergadering was tegen op houden. Verschillende heeren hebben nog het woord gevoerd, waarbij De Eendracht nog maals het standpunt verdedigde van ophou den met betalen, wegens onmacht, niet we gens onwil. Anderen wilden de alg. verga dering afwachten. Dit laatste voorstel werd aangenomen, zoodat geen voorstel aan de Prov. Comm. zal worden gedaan. De omzetting van de teelt van Schotsche muizen in eigenheimers volgens de kort geleden genomen beslissing ontmoette be zwaren bij een aantal bestuursleden: Het werd niet zoo noodzakelijk geacht, deze in krimping. Voorzitter meende, dat hier van inkrim ping geen sprake was. Het was alleen maar een omzetting van 15 van de teelt, in verband met de afzetmogelijkheid. Na breedvoerige discussies werd van het voorstel om hiertegen een protest te laten hooren, afgestapt. Een vertegenwoordiger van De Eendracht stelde voor, in verband met de devaluatie van den gulden te verzoeken den richtprijs in overeenstemming te brengen met de ge wijzigde productiekosten door de verhoo ging van diverse benoodigdheden voor het bedrijf. Dit werd met algemecne stemmen aangenomen, terwijl later nog werd toege voegd, de verhooging van de minimumprij zen om dezelfde redenen aan te vragen. In de rondvraag werd geprotesteerd tegen de steunverleening aan de zieke aardappelen, welke maar voor 50 5 waren gesteund, hetgeen onbillijk werd gevonden tegenover die, welke wel waren verzonden. Voorzitter merkte op, dat eerst heelemaal geen steun zou worden verleend, zoodat men nog blij moest zijn, dat dit nog kwam. Op een vraag werd geantwoord, dat de oanvoerregcling voor de winterkool aan den Noordermarktbond zal doorgaan. Ook de andere veilingen zullen een aanvoerre- geling maken. Daarna sluiting. LANGENDIJK DE DERDE VOORSCHOTUITKEERING VAN DEN TUINBOUWSTEUN 1936. Do derde voorschot-uitkeering van den tuinbouwsteun 1936 zal nu spoedig door de veilingen worden uitgekeerd. Wat de be dragen betreft voor de producten uit de Lan- gendijker tuinbouwstreek, zullen deze den tuinders over het algemeen niet meevallen In het begin van dit jaar werd hun in uit zicht gesteld, dat deze herfst rekening zou worden gehouden met den misoogst, welke deze streek verleden jaar heeft getroffen. Als men nu ziet, dat voor gele kool f 0.20 en f 0.50 per 100 Kg., voor roode kool f 0.30 en f 0.40 en voor witte kool van 15 Juni tot 23 Augustus twintig cents per 100 Kg. wordt vergoed, staal wel vast, dat het bedrag, dat naar den Langendijk zal komen, niet aan de verwachtingen zal voldoen. Er komt nog wel wat bij voor boonen, snijboonen, van 13 Juli13 Sept. f 0.80 en andijvie van 15 Juni- 20 September, hoewel dit van zeer weinig beteckenis zal zijn, aangezien de andijvie hoofdzakelijk later komt. Als bij deze voorschot-uitkeering rekening is gehouden met den misoogst, dan kunnen wij wel zeggen, dat het bitter tegenvalt. Het zal op de volgende uitkeering uan moeten? Met groot verlangen zien de tuinders hier uit naar de uitbetaling van den aangekon- digden steun van f3.700.000 uit het Land bouwcrisisfonds. In de Staatscourant zijn de verschillende producten bekend gemaakt, waarop steun wordt uitgekeerd en ook de bedragen voor de verschillende producten. Er blijkt uit, dat behalve de 3 koolsoorten, die voor Langendijk wel met het leeuwen aandeel zullen gaan strijken, van wat aan deze streek ton goede zal komen, ook nog tal van andere producten bij deze steunuit- keering zijn betrokken. Daaronder zijn ver schillende tuinbouwgewasscn uit. het West- land, die een geringen prijs hebben opge bracht, en die, daar ze tot groole hoeveel heden op de veilingen zijn aangevoerd, on getwijfeld wel een groot deel van den steun zullen opeischen. Intusschen zijn onze tuin ders in afwachting. Hun taxatie stellen ze niet al te hoog. Ze zijn in dit opzicht wel eens bedrogen uitgekomen. Maar dit is zeker, dat op de uitkeering met smart wordt ge wacht. Er moet immers weldra weer zoo veel betaald worden: landhuur en rente, en nog zooveeldat met nieuwjaar vaak op de proppen komt. Hoog noodig is die steun voor het groote gros der tuinders en hoe klein of hoe groot hij ook zal zijn, hij zal buitenge woon welkom wezen. Begrijpelijk is dit, als men er op let, hoe slecht het de laatste maanden op de groentenveilingen loopt. Er wordt zoo weinig ingevangen, en er is toch nog zooveel te betalen! Van de fruitteelt, de ruilverkaveling en den aanleg van een weg door het Geeslmeram- bacht hoorden we den laatsten tijd niets. We verwachten, dat in de eerstvolgende Sta tenvergadering wel het een en ander over deze onderwerpen zal worden gezegd. Intus schen is men ernstig bezig naar het onder zoek van de mogelijkheid, de draaihartig- heid te bestrijden, en wel 99 procent, van de bouwers hoopt, dat binnen niet al tc langen tijd de tuinbouw, zooals hij al een halve eeuw is beoefend, weer brood zal geven. Volgens het Reglement van de L.G.C. moet een Algemeenc Vergadering worden bijeenge roepen als twee bij die veilingvereeniging aangesloten vereenïgingen dit verzoeken en wel binnen 4 weken na het verzoek. Als we goed zijn ingelicht, is door de vereenigingen te Broek op Langendijk iori St. Rancras een dergelijk verzoek gedaan met als punt van bespreking het ontslag van den betaal meester en de kas-contróle. ZUIDSCHARWOUDE. Ofschoon nog vrij veel onkosten moesten worden gemaakt voor de inrichting van de Bazar van het Crisiscomité, is er toch nog een beteekenend voordeel ig saldo. De bruto- opbrengst had ruim f400.bedragen. Was de rouleerregeling voor de werk- looze arbeiders hier een zoodanige, dat 4 weken kon worden gewerkt en 2 gestempeld, verschillende arbeiders stempelen nu al voor de derde week. Daarover bestond bij de be trokkenen wel wat ontstemming. We verna men, dat deze maatregel is genomen op aan dringen van de inspectie in verband met de omstandigheid, dat de betrokken arbeiders nog niet de helft van den tijd hebben ge stempeld. We vernemen, dat door een aantal le den van De Toekomst aan het Bestuur zal worden verzocht, een ledenvergadering uit te schrijven inzake de quaestie met den be taalmeester der Langendijker Groenten-Cen trale. LANGENDIJK. Over de maand September 1.1. heeft de omzet aan de veiling van den Noordermarkt bond f61.042 bedragen, tegen f71.511 in de zelfde maand van het vorige jaar. In October 1936 was was de omzet f 157.881.tegen f 177.952.in dezelfde maand van 1935. Daar uit zien we dus, dat de omzet dit jaar in de genoemde maanden weer lager is. In het oog vallend is de grootere aanvoer van vroege aardappelen in de genoemde maanden vah 1936. In September van dit paar 470.513 K.G. en in 1936 slechts 257.767 K.G. Voor October waren deze cijfers resp. 2143.15S K.G. en 1.668.668 K.G. Late aardappelen kwamen er in October 1935 slechts 168.027 K.G., doch in de zelfde maand van 1936 274023 K.G. In Sept. waren deze cijfers echter resp. 364.384 K.G. en 274.023 K.G. Aan witte kool werd in Sept. 1936 no. 1.337.900 K.G. tegen 984.325 K.G. in 1935 aangevoerd, voor Oct. waren deze cij fers resp. 2801.275 K.G. en 1.205.021 K.G. Hier uit blijkt wel, dat de twee maanden van 1936 bijzonder slecht zijn geweest. SINT PAN CR AS In de vergadering van de afd. van den A.N.G.O.B. werd meegedeeld, dat 2 leden naar Amsterdam en 1 naar Venezuela wa ren vertrokken. Door den heer J. Bruin werd een uitgebreid verslag uitgebracht van de najaarsvergadering der Noordh. Prop. C. en door den heer C. de Jong van het Langendij ker Drankweercomité. Besloten werd 2 reizen te maken niet de propaganda-auto, n.1. een naar Koedijk en Schoorldam en een naar Warmenhuizen, Dirkshorn en St. Maarten. Deelgenomen zal worden aan de viering van het 40-jarig bestaan van de drankbestrijders- vereen. aan Langendijk, terwijl het 4-jarig beslaan der afdeeling in intiemen kring zal worden herdacht. Ds. Westmijsc zal worden verzocht, begin Januari een spreekbeurt te vervullen. De Commissie voor huisbezoek zal voortgaan met haar arbeid. Dirkshorn, 18 Nov. 1936. Mijnheer de Redacteur, beleefd verzoek ik wat plaatsruimte in uw blad, bij voorbaat mijn dank. In September werd de dienstweigeraar Jan Ras na een eisch van 15 maanden, in hooger beroep veroordeeld tot een jaar gevangenis straf. Dit is twee maanden meer dan sinds tientallen jarén gebruikelijk was. En nu werden \an de Octoberlichting D. Wers, Caspar Speksnijder, Krijn Hamelink en Jan Dekker door de Bossche krijgsraad tot vijf tien maanden gevangenisstraf veroordeeld. Bij genoemde vorige gelegenheid moti- voearde de auditeur-militair zijn zwaardere eisch hiermee, dat hij beweerde, dat in de dienstweigering het door Dornela Nieuwen- huis gestrooide zaad der propaganda op kwam en dat dit maar eens afgeloopen moest wezen. Dat is de „vredeswil", die de heeren rechters en regeerders er op na houden. Ze zijn allemaal erg tegen oorlog en praten steeds over de vrede, maar de jongens die met de vrede werkelijk ernst maken worden gestraft als zware misdadigers. De regee ring vreest de dienstweigering en past daarom steeds erger middelen toe. Denkt men daarmee de dienstweigering de kop in te drukken? Onzin! Die zal zich doorzetten, ook al zouden de straffen er op nog zoo zwaar en onmenschelijk worden. Omdat in deze jonge mannen, die de mili taire dienst weigeren, menschelijk gevoel en vredeswil tot zulke kracht gegroeid zijn, dat zij aan de militaire slavernij niet mee kunnen doen, wat er ook gebeuren zou. Overal zijn de regeeringen der verschil lende staten er op uit, het militairisme op te bouwen. Ook in Nederland gaan steeds meer stem men op om het militairisme sterker op te houwen. De dienstweigering is het, die het kwaad van militairisme en oorlog in het hart aan tast en niet een loos gebaar is zooals zoovele „vredesbewegingen". Daarom gaan er zwaardere straffen val len. Maar liet volk mag niet gedogen dat dit geschiedt. Laat vechten wie vechten wil, maar wie niets voor oorlogvoeren voelt moet er builen kunnen blijven; niet voor de keuze gesteld te worden: „Kazerne of gevangenis". Elke dag straf is te veel. Besef, dat het hier om uw eigen hoogste levensbelang gaat. De dienstweigeraars ko- Een medewerker van het Zwitsersche blad Der Bund, die van een reis door Zuid- Am erika is teruggekeerd, schrijft: Als men van Santarem de Amazone-rivier afvaart, door de wildernissen van Matto Grosso, komt men midden in het Braziliaan- sche oerwoud aan een eenzaam gelegen met draadversperringen omringde stad, aan welker ingang een typisch New Yorkseh politieman in blauwe uniform en met een witten staf in de hand staat, Achter het prikkeldraad ziet men mooie villa's hooge fabrieksgebouwen en moderne haven-in richtingen aan de rivier. Het is geen lucht spiegeling... we zijn in „Fordland". Enkele jaren geleden heeft de Amerikaan- sche autofabrikant Ilcnry Ford het terrein, waarop de stad verrezen is, van de Brazili- aansche regeering gekocht. Vijfduizend Amerikanen wonen er, 15 dagen reizen van de naaste nederzetting. Ford heeft namelijk besloten, de rubber, die hij voor zijn auto banden noodig heeft, zichzelf in Brazilië Ie verschaffen. Aan de Amazone toch komt de rubberboom overvloedig voor en ter berei king van het doel is de stad Fordland ont staan. De bewoners, allen kundig in hun vak, oogsten en bewerken volgens de mo dernste methoden het melksap van de rub- berboonen. Eens per maand komt een stoom boot, die ook aan Ford behoort, om de rubber af te halen en de bevolking van de stad van het noodige te voorzien. Men waant te droomen als men daar, mid den in de wildernis, onveilig door agressieve Indianen-stammen en verscheurend en gif tig gedierte, plotseling aan dezen voorpost van de beschaafde wereld komt met zijn voorbeeldige moderne bebouwing, electrisch licht, goed geoutilleerde en met ijs gekoelde fabrieks- en kantoor-gebouwen. Stenotypistes met platina-blonde haren en rood-gelakte nageltjes wekken den indruk, dat men zich in een of ander bureau van Broadway bevindt. Door de straten rijden auto's (Fords natuurlijk) met chauffeurs in witte livrei, bioscopen en dancings geven den Fordlanders rijke gelegenheid tot ver maak. Terreinen voor golf, tennis, voetbal zijn er in overvloed. Fordland bezit autonomie; sedert Ford het land, waarop de stad is gebouwd,van Brazi lië heeft gekocht, behoort het tot de Ver een. Staten. De stad wordt bestuurd door een gouverneur, wien een gemeenteraad ter zijde staat. vindt U voor Sint Nicolaas in LAAN SCHAGEN men op voor een van oorlog bevrijde wereld. Dat gaat ook U en Uw kinderen aan. Sta dan ook naast hen! Bespreek hun zaak overal en protesteer steeds bij alle gelegen heden tegen het bestraffen der dienstwei geraars in 't algemeen, tegen de huidige strafverzwaring in het bijzonder. Stel de zaak aan de orde in meeting, ver gaderingen, in partijen, vakbonden, aan de stempellokalen en in de werkverschaffing. Laat door het heele land weerklinken, op dat rechters en regeering het als de wil van het volk vernemen: De dienstweigeraars moeten vrij. Arie Schouten. band houden. Iets misdadigs was ik mij ook niet bewust. Ik haalde mijn schouders op, maar ik kleedde mij aan, ontbeet en begaf mij naar den overkant, in het Gerechts gebouw. De uitnoodiging eenvoudig negeeren, kon ik moeilijk, dus: dan liever maar ineens en hooren, wat er aan de hand is. Intusschen kan men wel begrijpen, dat ik nu juist niet in de <vroolijkste stemming en met de allerbeste verwachtingen den Rijks advocaat ook „heden, al is het Zondag" ging opzoeken. Ergens diep in mijn hart had ik weliswaar nog een stillen hoop, dat deze uitnoodiging iets met Nancy uitstaande had. Alleen hoe? Dat was de vraag die mij bezig hield toen ik mij door de menigte van soldaten, Span jaarden, matrozen en Marokkanen heen- wrong. Het Gerechtshof is in de Main-street, een beetje buiten de straatjes. Een breed gesmeed ij eren hek geeft toe gang tot een klein beplant voorplein. Een paar armzalige palmen staan er, een beetje Oleanderstruiken, verwaarloosd, alles onaan gelegd. Daarachter, aan 't einde van een korten vlakken weg, ziet men een Grieksche gevel, in 't midden waarvan een groep een allegori sche voorstelling is vah de beteekenis van dit huis. Verder ziet men voorloopig niets. Pas ais men naderbij treedt, kan men ontdekken, wat ziGh zoo bedeesd verborgen heeft.-Het is in derdaad geen meesterwerk; een verdieping hoog, nuchter, grauw verbrokkeld en ge scheurde voorgevel. Alleen een zuilengaan derij tracht tenminste iets van de waardig heid van het hooge gerechtsgebouw te redden, maar dit gelukt maar ten deele. De werkelijke representatie begint pas bg vier zuilen. Hier zijn er maar twee, die het kleine balkon moe ten schragen. Naar den aanblik van haar woning te oor- deelen, scheen de toenmalige geest van de Britsche Justitie in Gibraltar mij niet toe een bepaalde vrijheid en groote geest te bezitten. Reeds bij den ingang proefde ik het stof der witte pruiken. Trevor bevond zich in zijn werkkamer. De niet al te groote ruimte was een beetje overladen met zware donkere Renaissance meubelen. Het hooge venster zonder gordijn gaf uit zicht op het voorpleintje. Het licht dat daar van binnenviel was gedempt groen, gezeefd door. de palmbladen en Oleanderstruiken. Men zou zich kunnen voorstellen in een tuinkamer te zitten, weggescholen in 't groen, omgeven door stilte. Alle menschen dtr straa waren veraf, op dezen Zondagmorgen, dub bel ver. En toch kon ik bemerken, direct al bg het binnentreden, dat er een zekere spanning in de kamer hing. Trevor was geladen met een nerveuse spanning. Het liefst zou hij direct met een vaart van wal gestoken zijn. Dat kon ik dui delijk merken. Hij wilde het aleen niet too- nen. Hij probeerde zgn opwinding achter een nerveuse vormelijkheid te verbergen. Zooals men wel van hem zei: Hij speelde de onge naakbare. Hij kwam mij niet eens tegemoet. Hij stond slechts even op en wees mij een armstoel. Wij gingen zitten. De donkere breede schrijf tafel met den stapel akten stond tusschen ons in. Ergens op deze schrijftafel lag een dagblad. Trevor zweeg. Ik zei eerst niets, wachtte geërgerd, hoewel ik hem liefst in 't gezicht zou gebruld hebben. Mensch, stel u niet aan, ge stikt bijna van emotie, dat kan een kind toch zien. Inderdaad, voor het eerst zat ik zoo vlak tegenover hem, dat ik zijn oogen zien kon. Zij leeken helblauw, haast vrouwelijk blauw, oogen van dat soort, die bij de meeste men schen koel en levensloos glanzen als twee stukken ijs. Bij hem niet. In zijn pupillen zag men onrust, haast iets van angst, levens angst, de verstoordheid van een mensch, die zich vernederd voelt. De vleezig roode kop daar voor mij met het witte, opzij gescheiden haar, was zeker niet zonder uitdrukking, maar het gezicht met een uitdrukking van innerlijke zwakte was duidelijk in tegen spraak met de stijve gedwongen houding van den man. Hij haalde diep adem, boog zich langzaam voorover, vouwde voorzichtig de beide handen samen met de vingertoppen tegen elkaar, keek uit het venster en vroeg toen terloops: Waart ge een dezer dagen nog aan de haven Dus met Nancy had deze zaak niets uit staande. Eigenlijk had ik een uiteenzetting of een verontschuldiging verwacht. Maar dat kon nog wel komen. Om te beginnen had het veel weg van een verhoor. Dus antwoordde ik in dien geest: Neen. Dan hebt ge dus ook nog niets over ae beide schepen gehoord of van de behandeling door het Admiraliteitsgerecht. Neen. Lees dit eens even. Onderwgl schoof hij mij het exemplaar van het dagblad toe. Het was een exemplaar van de „Gibraltar Chronicle" van 16 December. Onder de scheepsberichten stond de volgende notitie met blauw potlood onderstreept: „Gibraltar. 13 December. De Oostenrijksche brik „Betty Bonn' van New-York met stuk goed bestemd voor Genua, drijvend en door de bemanning verlaten aangetroffen en opge bracht door drie man der Britsche brik „Frisco". Dat was alles. Ik wist werkelijk niet, wat ik daarmee moest doen. Ik keek Trevor aan. Maar deze keek nog steeds in het matte groen van het voorplein tje. Daarbij meende ik duidelijk te bemerken, hoe hij de ooren spitste, alsof hij er slechts op wachtte, dat ik hem vragen zou zgn nieuwtje mij op te geven, omdat ik het met een van ijver trilende pen kon opschrijven. Want dat het hierop uitloopen zou, daarvan was ik oogenblikkelijk overtuigd. Alleen: dat pleizier deed ik hem niet. Hij wilde iets van mij. Welnu, vooruit dan. Hij moest maar te voorschijn komen. Wij van onzen kant heb ben dat al zoo vaak bij ervaring: menschen van een dagblad zijn voor de heeren niette genstaande alle mooie praatjes toch niets meer dan tweederangslui. Men verwacht iets van ons. Dientengevolge behandelt men ons steeds een beetje angstig, voorzichtig, bijna zachtaardig, maar steeds op drie pas afstand. Tegenover deze menschen, zooals deze Mr. Trevor er een scheen te zijn, handelen wij daarom altijd graag als de heerschers over telegraaf, telefoon en rotatiepers. In het blitz- licht der magnesiumfakkels worden zelfs de grootste tyrannen menschelijk. Misschien deed ik hem onrecht aan met deze gedachten, maar zijn belachelijke ernst, zijn gewichtigdoenerij, ergerden mij. De vingers jeukten mij hem uit zgn ge maakte gereserveerdheid op te porren, hem aan te toonen, dat zgn Rijksadvokatenschap hem totaal verblindde. Ik werd eenvoudig on beleefd. Ik keek weer in het dagblad, dat ik op mijn knie gelegd had, las ergens zoo maar iets, een bericht over de vischvangst of iets der gelijks, en greep daarbij als als in gedachten verzonken in mijn vestzak naar mijn sigaret ten. Ik voelde hoe hij mij schuin gadesloeg. Inderdaad, we speelden zoo'n beetje kat en muis, een belachelijk spelletje voor een paar volwassen mannen, maar mg was het er slechts om te doen, te weten, wie de kat en wie de muis zou zijn. Dat hg daar voor mij Nancy's vader was, was ik al lang vergeten. Bully had gelijk. Een onmogelijk mensch. Maar nauwelijks weer klonk het geklik, waarmee het sigaretten- etui opensprong of reeds sprong Trevor over eind. Inwendig moest ik lachen over de ner vositeit, waarmee hij zoo glanzend uit zijn rol viel. Plotseling werd hij zeldzaam hoffelijk, haalde ergens sigaretten vandaan, diepte een aschbakje op en lucifers en sprak daarbij in onafgebroken zinnen. Ach, laat toch. Neem me niet kwalijk. Alstublieft, neem deze. Neem me niet kwalijk. Vuur? Ja, alstublieft. Dank u. Nu wat zegt u ervan? Ik zei heelemaal niets. Ik blies langzaam de rook door beide neusgaten en haalde on verschillig de schouders op. Ik behoefde ook niets meer te zeggen. Hij was plotseling geheel veranderd. Hij sprak in een adem door. -— Natuurlijk zeker, dat kunt ge ook niet. Maar ik zal het u zeggen: deze aanteekening bevat de grootste „schlager" die ge ooit uw bladen hebt kunnen telegrafeeren, een sen satie! Daar had ge het, waar ik op gewacht had. Mij verraste het niet, zelfs niet den harts tocht waarmeen hij zijn vondst aanprees. Zulke „schlagers" worden journalisten bij na iederen dag aangeboden en op zijn best komt daaruit nauwelijks een gedeelte in Al gemeen Nieuws". De beste manier in zilke gevallen is nog „grof worden". Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1936 | | pagina 7