De arres taties in Rusl and Anti-communistisch front Interview met Beek Eigenaardige complicaties in het proces tegen de Duitschers Het Duitsch-Japansche verdrag Donderdag 26 November 1936. Tweede blad VERDWENEN DOCUMENTEN VAN DEN RUSSISCHEN GE- NERALEN STAF? HOE DE LOEBLJANKA WERKT. (Van onzen V.P.B.-correspondent) Moscou, 24 November 1936. De nieuwste spionage-affaire wordt dit maal door de Sovjetregeering wel zeer ge heimzinnig behandeld. Het persagentschap Tass beperkt zich bijvoorbeeld tot de navol gende korte meldingen: „In Moskou wer den weer eenige buitenlandsche specialisten van Duitsche nationaliteit gearresteerd. Zij worden verdacht van staatsvijandige acties. Door de rechterlijke organen wordt een on derzoek in deze aangelegenheid ingesteld. De namen der gearresteeerden worden of ficieel niet bekend gemaakt, wat echter niet wegneemt, dat zij desondanks toch doorsij pelen. Ook staat het vast, dat er niet slechts Duitschers, maar ook Polen, Zweden, Oos tenrijkers en ongeveer 200 Russen waar onder eenige stafofficieren .van het Roode Leger zijn ingesloten. Zooals bekend heeft de Duitsche ambas sadeur in opdracht zijner regeering tegen de arrestaties geprotesteerd en voor den ter dood veroordeelden ir. Stickling gratie gevraagd. De Sovjet-regeering heeft hierop zooals ook niet anders te verwachten was geantwoord, dat de getroffen maatregelen rechtvaardig en gegrond zijn, want de gear resteerden worden beschuldigd van zeer ernstige delicten. Bijzonderheden omtrent den aard dezer delicten worden echter niet gegeven. Men maakt er zich zooals gewoon lijk met de gebruikelijke dooddoeners „spio nage" en „sabotage" af. Het gestolen Worosjilow-plan. Anderzijds laat men echter doorscheme1 ren, dat men hier te doen zou hebben met de grootste spionage-affaire van na den we reldoorlog. Er zou geen document van secun daire beteekenis ontvreemd zijn, maar het geheele plan van de westelijke grensverde- diging. Inderdaad vormt een eventueele aanval van het westen uit de grootste zorg van den Russischen generalen-staf. De voor dit ge val noodzakelijke verdedigingsmaatregelen zijn reeds vier jaren geleden tot in de klein ste bijzonderheid door den minister van oorlog Worosjilow uitgewerkt. Dit z.g. Wo rosjilow-plan werd in een safe bewaard, waartoe slechts 5 hooge officieren toegang hadden. Eenige weken geleden zou men nu hebben vastgesteld, dat deze documenten gestolen, gefotografeerd en daarna weer in de safe teruggelegd waren. Een van de vijf officieren en zijn vrouw, een vroegere Rus sische gravin en daarna agente van de G.P.Oe., werden daarop gearresteerd. Zij werden er van beschuldigd de documenten aan een buitenlandsche mogendheid te hebben verkocht. Eenige dagen daarna had ment tevens ale personen gearresteerd, waar mede zij op eenigerlei wijze in verbinding zouden hebben gestaan. De geheimen van de Loebljanka. Het Is speciaal in Sovjet-Rusland moei lijk en zelfs gevaarlijk om een onderzoek naar de juistheid van dergelijke geruchten In te stellen. Inderdaad is het mogelijk, dat zij een grond van waarheid bevatten, maar anderzijds is het geenszins uitgesloten, dat zij verspreid worden met de bedoeling, de West-Europeesche mogendheden er van te overtuigen, dat zekere staten het op Rus- land's westgrenzen hebben voorzien. En om dit te bereiken, schrikt men in Moskou niet terug voor een schijnproces. Opvallend Is daarbij slechts, dat de slachtoffers, die men nauwkeurig heeft uitgezocht, steeds weer tot bekentenissen gebracht worden. Er is intus§chen iets, dat tegen het z.g. ontvreemden van het Worosjilow-plan pleit. En dat is de werkelijk perfecte orga nisatie van de Loebljanka, den Russischen afweerdienst. Deze organisatie wordt zoo genoemd, wijl haar hoofdkwartier zich in het huis Loebljanka Nr. 2 bevindt. In wer kelijkheid bestaat deze instelling uit twee scherp gescheiden diensten: de C.R.O.. die zich met de contra-spionnage in de Sovjet- Unie bezig houdt, en de I.N.O., wier zuiver informatorische bezigheid zich tot het bui tenland bepaalt. Beide afdeelingen werden in 1917 door Oeritski in het leven geroepen en zijn ook na zijn dood steeds onder lei ding van den oppersten chef van de G.P.Oe. blijven staan, met als eenige uitzondering, dat Djersinski, de voorganger van den huidigen chef Mendjinski, de leiding tijde lijk aan zijn medewerker Bjeloborodow overliet. De Oekrainsche afdeeling is zelf standig en staat onder den Let en vroege- ren tsarenofficier Lazis. De bevoegdheden van deze organisatie strekken buitengewoon ver. Een bijzondere troep van meer dan 100.000 man, de zoo- .genaamde „tsjon", met tanks, gasapparaten en vliegtuigen uitgerust, staat tot haar on middellijke beschikking. Militair verkeers wezen, post, telefoon, telegraaf, luchtvaart en perscensuur staan evenals de groote staatsgevangenissen van Kern, Moersmansk, Portaminsk, Tobolsk, Narym en Solowki onder haar controle. In bureau Nr. 101 van de Loebljanka be vindt zich het militaire geheime archief. Hier worden alle uit het buitenland ko mende informaties verzameld, geschift en gerubriceerd. Politieke, financieele, geogra fische en militaire informaties over sterkte, bewapening en ge vecht swaarde der verschil lende troepen, personalia en familiever houdingen der lioogere officieren, plannen van vloot- en luchtvloothavens, berichten over anti-militaire propaganda en regee- ringsvijandige stroomingen, nauwkeurige opgaven over het werk der laboratoria en den stand der industrie van alle in aan merking komende landen berusten hier DE DUITSCHER STICKLING BEGENADIGD Berlijn Volgens een officieele Sovjet- Russische mededeeling heeft de voorzitter van het centraal executief comité het ver zoek om begenadiging van den Duitschen onderdaan Stickling ingewilligd en de dood straf veranderd in een gevangenisstraf van 10 jaar. Naar uit Moskou gemeld wordt, is behal ve de Duitscher Stickling en twee andere beklaagden in het -proces te Novosibirsk geen der 6 andere beklaagden begenadigd. Dezen zijn inmiddels reeds gefusilleerd. in duizenden dikke banden, worden voort durend aangevuld en staan iedere minuut voor bevoegden ter beschikking. Het archief van de Loebljanka overtreft zelfs dat van den Britschen Intelligence Service. Met het oog op deze uitstekende organi satie lijkt het welhaast onwaarschijnlijk, dat de buitenlandsche gearresteerden iets met een eventueel gestolen document uit staande zouden hebben. (v.p.b.) Stickling blijkt een Marxist te zijn. De Duitsche regeering past er een mouw aan. De Berlijnsche corr. van het Alg. Hsbl. schrijft: De opwinding in Duitschland over de ar restaties van Duitsche rijksburgers in Rus land neemt eerder toe dan af, vooral daar reeds nieuwe gevallen van arrestaties be kend worden. Intusschen is wat den ter dood veroor deelden Stickling betreft, een eigenaardige complicatie te voorschijn gekomen, door dat thans eerst nadere bijzonderheden over Stickling bekend zijn geworden, welke tot een nieuwe wending dwingen. In de eerste plaats blijkt Stickling niet mijnbouwkun- dig ingenieur maar een soort ploegbaas te zijn geweest, alvorens hij in 1929 door een Duitsche firma naar Rusland werd gezon- De tekst gepubliceerd. De Japansche ambassadeur Graaf Moes jako ji, in opdracht van den Keizer van Ja pen, en de Duitsche ambassadeur von Rib- bentrop, in opdracht van rijkskanselier Hit- Ier, hebben gisteren een overeenkomst tegen de communistische internationale ondertee kend. De overeenkomst heeft den volgenden tekst: „De regeering van het Duitsche Rijk en de Keizerlijk-Japansche regeering, inziende, dat het doel der communistische internatio nale, Komintern genaamd, de vernietiging en overweldiging der bestaande Staten met alle beschikbare middelen is. In de overtui ging, dat het dulden van een inmenging der communistische internationale in de binnenlandsche aangelegenheden der naties niet alleen den binnenlandschen vrede en de sociale welvaart dier staten in gevaar brengt, maar ook den wereldvrede in het algemeen bedreigt, zijn, in den wensch ge meenschappelijk op te treden ter verde diging tegen de communistische ondermij ning, het volgende overeengekomen: 'Artikel li De verdragspartijen ko- den. Hij was toen sinds 1918 Marxist, bleef dat natuurlijk ook in zijn Russischen werk kring en huwde daar een Russische, naar aan te nemen is, communistische vrouw. Dit alles is blijkbaar in de Wilhelmstrasse eerst bekend geworden, nadat de actie voor zijn vrijlating reeds geruimen tijd in vollen gang was. Nu stond men eensklaps voor het feit, dat men een half Russisch gezin verdedigde want volgens Sowjet-Russi- sche wetten is de echtgenoote van Stick ling Russisch burgeres gebleven en te vens een Marxistischen Duitscher, van wien niet bekend is en ook niet aan te nemen is, dat hij, gelijk zoovelen van zijn vroegere partijgenooten In Duitschland, intusschen zijn overtuiging ten gunste van het natio- naal-socialisme heeft prijs gegeven. En het is zeer de vraag of Stickling heden als rijksburger en niet eerder als niet tot het Rijksburgerschap toegelaten staatsburger is te beschouwen. Het gevolg van een en an der is, dat de Duitsche officieele instanties zeer zichtbaar van den nood een deugd hebben moeten maken, met het gevolg dat de Duitsche pers gisterochtend in een uit voerig officieus communiqué een draai aan het geval geeft, hierop neerkomende, dat in de eerste plaats den Duitschen arbeider duidelijk wordt gemaakt, dat ook Duitsche marxistische staatsburgers op vollen steun kunnen rekenen. ,want het speelt voor het nationaal-socialistische Duitschland geen rol, welke wereldbeschouwing de Duitscne volksgenoot in het buitenland vroeger heeft gehuldigd," terwijl dan natuurlijk de plot selinge ontdekking van het verleden van Stickling wordt aangegrepen, om als her nieuwd bewijs te dienen voor de stelling, dat Sowjet-Rusland buitenlandsche arbei ders, ook als zij marxistisch zijn, achter slot zet en ter dood veroordeelt, wat een les moge zijn voor hen, die altijd nog volhou den, dat de Sowjetstaat een soort hemel op aarde voor de arbeiders is. Deze draai in de officieuze berichtgeving is handig, maar in dit geval wellicht toch iets te doorzichtig. DE KWESTIE DER OORLOGSSCHULDEN Geen onderhandelingen tusschen Amerika en Italië. De New York Times meldt dat geen on derhandelingen gaande zijn over de rege ling der oorlogsschulden van Italië en Frankrijk aan de Vereenigde Staten. Het blad is van meening, dat in ieder geval dergelijke besprekingen zullen worden voor afgegaan door een Amerikaansch-Engelsch accoord, dat tot voorbeeld voor andere re gelingen zou strekken. GEHEIME WAPENTRANSPORTEN IN FRANKRIJK. Nog drie wagons in beslag genomen. Het parket van Aix stelt een onderzoek in naar de affaire van het transport van wa penen en munitie, dat bij Septemes les Val- lons in beslag is genomen. In den loop van gistermorgen zijn nog drie wagons, die on derweg waren naar Marseille en die even eens springstoffen, houwitsers en kisten pa tronen vervoerden, aangehouden door garde mobile in dezelfde plaats. Een der begelei ders van de zending verklaarde, dat de la ding bestemd was voor Mexico. Gemeld wordt, dat het transport bestond uit veer tien wagens, waarvan twee aan het ander- zoek ontsnapt zijn. Dit onderzoek wordt in middels voortgezet om den oorsprong en de nauwkeurige bestemming der wapenen na te gaan. MISLUKTE TREINAANSLAG TN BRAZILIË. Volgens berichten in Braziliaansche bla den, heeft een spoorwegambtenaar een zwaar stuk ijzer gevonden en weten weg te trek ken op de spoorlijn, waar korten^ tijd later de speciale trein moest passeeren, die de passagiers van den Zeppelin vervoerde. Het luchtschip is gistermorgen naar Europa ver trokken. men overeen, elkaar op de hoogte te houden van de actie der commu nistische internationale, te overleg gen over de noodzakelijke afweer- maatregelen en die maatregelen in nauwe samenwerking ten uitvoer te leggen. Artikel 2: De partijen zullen derde staten, welker binnenlandsche vrede bedreigd wordt door den ondermij- ningsarbeid der communistische in ternationale, gemeenschappelijk uit- noodigen, afweermaatregelen in den geest van deze overeenkomst te treffen of aan deze overeenkomst deel te nemen. Artikel 3: Voor dit accoord gel den zoowel de Duitsche als de Ja pansche tekst als oorspronkelijk. Het treedt in werking op den dag van onderteekening en geldt voor vijf jaar. De partijen zullen een re delijken tijd vóór verloop van de zen termijn overleg plegen over de verdere organisatie harer samen werking. De gevolmachtigden van beide Staten hebben nog het volgende aanvullende proto col gesloten: a. De bevoegde autoriteiten van beide Staten zullen ten aanzien van de uitwisse ling van informaties over de actie der in ternationale alsmede ten aanzien van de on derzoekingen en afweermaatregelen nauw samenwerken. b. De bevoegde autoriteiten der beide Sta ten zullen in het kader der bestaande wet gevingen strenge maatregelen nemen tegen degenen, die in binnen- of buitenland di rect of indirect arbieden in dienst der com munistische internationale of den ondec- Geen dualisme in de Poolsche buitenlandsche politiek. In politieke kringen te Warschau spreekt men met groote belangstelling over een in terview met den minister van buitenland sche zaken, dat door het voornaamste or gaan van het leger, de Polska Zbrojna, ge publiceerd wordt, en dat zeer de aandacht heeft getrokken. De publicatie van dit interview in de Polska Zbrojna maakt voorgoed een einde aan de geruchten, die verspreid zijn om trent de buitenlandsche politiek van Polen, die, naar men beweerde tweeslachtig was, en omtrent de verschillende opvattingen, die bij den minister van buitenlandsche za ken en in militaire kringen ten aanzien van de buitenlandsche politiek van Polen zouden bestaan. De Polska Zbrojna begint met op te mer ken, dat het leger en de buitenlandsche po litiek hand in hand gaan, en dat maarschalk Pilsoedski deze onbetwistbare waarheid het best heeft bewezen. Het troependefilé ter ge legenheid van het onafhankelijkheidsfeest heeft de wereld laten zien, dat het Poolsche leger, de voornaamste steunpilaar van onze macht, een werkelijken waarborg voor de handhaving van den vrede in dit gedeelte van Europa vormt. Te Londen heeft minis ter Beek deze krachten vergroot, en het ge bouw van den vrede langs anderen weg ontwikkeld. In een interview met Beek over diens jongste reis naar Engeland heeft Beek thans het volgende verklaard: Pilsoedski be schouwde Jiet als een principe der politiek, de verhouding te bewaren tusschen moed en bedachtzaamheid en in dien geest heb ik te Londen de omraming uiteengezet, waar binnen de buitenlandsche politiek van Po- LEVENSMIDDELEN IN ALASKA GERANTSOENEERD. In de steden van Alaska worden thans de levensmiddelen gerantsoeneerd in ver band met de staking der zeelieden. De sta kers hebben toestemming gekregen de schepen te bemannen, welke door de Alas- ka-spoorweg worden gecharterd voor het vervoer van levensmiddelen. Den stakers zal ook worden verzocht de schepen, welke naar Hawai levensmiddelen brengen te be mannen. Hoewel de leiders van de staking mede deelden, dat in de afgeloopen vier dagen zeven scheepvaartmaatschappijen voorstel len hebben gedaan, is nog geen overeen komst tot stand gekomen. Toen het mailschip „President Roose- velt" de haven van Philadelphia binnen voer, gingen 226 man, waaronder de offi cieren, machinekamer-personeel en radio telegrafisten in staking. AANKLACHT TEGEN DE LEIDERS VAN DEN NOVEMBER-OPSTAND IN BRAZILïë. Dinsdag heeft het openbaar ministerie bij het speciale gerecht voor de nationale vei ligheid zijn aanklacht ingediend tegen de leiders van den opstand in November van het vorige jaar. Onder de 35 aangeklaagden bevinden zich het lid van de Executieve der Komintern Prestes, de vroegere commu nistische afgevaardigde in den Britschen Rijksdag, Arthur Ewort, de secretaris van de communistische partij in Argentinië, Ghioldi, en de oud-gouverneur van Rio, Ernesto. mij ningsarbeid dier internationale begunsti gen. c. Ter vergemakkelijking van de onder a. genoemde samenwerking der bevoegde autoriteiten zal een permanente commissie benoemd worden. In deze commissie zullen de verdere noodzakelijke afweermaatrege len ter bestrijding van den ondermij nings arbeid der communistische internationale overwogen worden." „Niet tegen Rusland, maar tegen Komintern". Gisterenavond om 10 uur heeft het Japan sche ministerie van buitenlandsche zaken den tekst gepubliceerd van het Duitsch-Ja pansche verdrag tegen het communisme. Tegelijkertijd werd een communiqué uit gegeven, waarin er de nadruk op gelegd wordt, dat het accoord niet gericht is tegen de U.R.S.S. maar uitsluitend tegen de Kom intern", welke slechts internationale maat regelen doelmatig kunnen bestrijden." Het communiqué voegt hieraan toe, dat Duitschland en Japan thans in een gelijke positie verkeeren ten aanzien van de Komin tern, welker bedrijvigheid verdubbeld is in de beide landen na het zevende congres van de Komintern in Moskou in 1935. Het communiqué beschuldigt de Komin tern vervolgens den wereldvrede te bedrei gen, in welk verband melding gemaakt wordt van de gebeurtenissen in Spanje en van de inmenging der Komintern in de bin nenlandsche aangelegenheden van alle lan den, terwijl tevens nadruk gelegd wordt op de vorderingen van het communisme in China. Ten slotte zegt het communiqué, dat Japan met een zoo groot mogelijk aantal mo gendheden wil samenwerken tegen de com munistische bedreiging. Na de publicatie van den tekst heeft de Duitsche ambassadeur in Japan, von Dirck- sen, nog een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat „Japan en Duitschland zich aan eengesloten hebben in den strijd tegen de Komintern, want zij zijn overtuigd, dat het communisme symbolisch een zedeloosheid en een georganiseerde vernietigingskracht ver tegenwoordigt, die in staat is op internatio naal gebied een moorddadigen oorlog teweeg te brengen. MINISTER BECK. len evolueert. Dit beginsel ont moette in Engeland volkomen begrip en in stemming en werd door de Engelsche bla den en volk met bereidvaardigheid en de grootste welwillendheid ontvangen, zoodat tijdens mijn bezoek een atmosfeer van we- derzijdsch begrijpen geschapen werd, en den Poolschen vertegenwoordiger door de geheele openbare meening van Engeland een ontvangst vol warmte bereid werd. Het geen opviel was, dat de basis van de te Lon den geconstateerde overeenstemming ge vormd werd door duurzame en onverander lijke beginselen van de buitenlandsche po litiek van Polen. Engeland volgde met aan dacht de wegen, welke de buitenlandsche politiek van Polen zou volgen en, nadat het de overtuiging had gekregen van de verwantschap tusschen de politieke opvat tingen van Polen en Engeland, toonde het zonder aarzelen toenadering tot Polen. Voor de beide partijen was het dan ook in het geheel niet noodig, hun opvattingen prijs te geven om tot algeheele en welgemeende overeenstemming te komen. Engeland en Polen voeren dan ook een onafhankelijke politiek van wederzijdsch begrijpen." DE TOEKENNING VAN DEN NOBELPRIJS AAN OSSIETZKY. Een Duitsche stap te Oslo. De rijksminister van buitenlandsche zaken heeft den Duitschen gezant te Oslo telegra- phisch opdracht gegeven uiting te geven aan de uiterste bevreemding der Rijksregeering ten aanzien van het besluit van de Stortings commissie betreffende de toekenning van den Nobelprijs. Ook al is de Noorsche regee ring als zoodanig niet rechtstreeks hij dit besluit betrokken, het gaat toch aan den an deren kant om een besluit van de Noorsche lands-vertegenwoordiging, dat een bewuste en beleedigende uitdaging van Duitschland vormt. De gezant heeft opdracht mede te dee- len, dat de Duitsche regeering zich moet voorbehouden alle consequenties te trekken uit dit voorval. De kwestie der toekenning van den Nobelprijs aan Ossietzky. Nader uit Oslo De Duitsche gezant heeft nog geen stap gedaan bij den Noor- schen minister van buitenlandsche zaken zooals in zeker uit Berlijn afkomstige be richten werd gemeld, in verband met de toekenning van den Nobelprijs voor den vrede aan Carl von Ossietzky. Aubert, de staatssecretaris heeft verklaard, dat het Nobel-comite geen enkele instructie van de Noorsche regeering ontvangt en dat deze dus niet de verantwoordelijkheid kan aan vaarden voor door het comité genommi be slissingen. De begrooting voor de Fransche luchtmacht Een en totale verhooging van 1300 millioen. Parijs De commissie voor de financien heeft gistermorgen de credieten van de be grooting voor de luchtmacht behandeld, wel ke de volgende verhoogingen vertoont: Gewone begrooting 1200 millioen in plaats van 900, bewapeningsfonds 2500 millioen in plaats van 1500, d.w.z. een globale ver meerdering met 1300 millioen. Deze ver sterking is noodzakelijk geworden door de aanzieenlijke activiteit op luchtvaartgebied van zekere landen. De begrooting vertolkt de voltooiing van de vernieuwing der lucht vloot, uitgerust met moderne toestellen, en maakt een begin met een nieuwe verster king van het luchtleger, niet alleen ten aan zien van het vliegend personeel, maar ook van het bedienend personeel en van de voorzieningsinstallaties. Een crediet van 200 millioen is bestemd voor nationalisatie der oorlogsfabricatie, verdeeld over de verschil lende industrieele gebieden. Een crcdiet van 50 millioen zal verder ter beschikking ge steld worden van de volksaviatiek. De Com missie gaf uiting aan het verlangen bv.. tijdens de tentoonstelling van 1937 een pa rachute-toren te zien opgericht, zooals die in verschillende landen bestaan, opdat die genen, die dit wenschen, hun luchtgevoel kunnen oefenen. BOTSING OP 6 M. HOOGEN VIADUCTSPOORWEG. Treinpassagiers omlaag geslin gerd Acht dooden. Chicago In het station Granville van den viaductspoorweg is een sneltrein in volle vaart op een stilstaanden locaaltrein gereden. De achterste wagen van den lo caaltrein werd geheel vernield. Vele per sonen werden door den hevigen schok ve le meters weggeslingerd of kwamen in de zes meter lager gelegen straat terecht. Bij het ongeluk werden acht personen ge dood en 75 gewond,

Schager Courant | 1936 | | pagina 5