Bestelt uw banketletters en gebak bij fa, K, R 0 L De pan- Amcrikaansche conferentie Storm te Den Oever KIJKEN i. KOOPEH bi CLOECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER SPANJE Ontscheping van Duitschers Buiienlandsch Overzicht België duldt geen inmenging WOENSDAG 2 DECEMBER 1936. 80e Jaargang No. 10128. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. BEDE VAN ROOSEVELT BIJ DE OPENING. Amerika moet Europa den weg naar den vrede wijzen. De democratie is de hoop der wereld. De president der Vereenïgde Staten, Roo- sevelt, heeft gisteren de pan-Amerikaansche Vredes-conferentie te Buenos Aires geopend met het uitspreken van een rede, waarin hij onder meer zeide: Ilc geloof, dat de republieken der nieuwe wereld de oude wereld kunnen helpen bij het afwenden van de oorlogscatastrofe. Ik ben er van overtuigd, dat de gewone lieden overal in vrede wenschen te leven, maar de leiders en de regeeringen nemen hun toe vlucht tot den oorlog. Zij kunnen geen hou ding van defaitisme aannemen. De vrede kan slechts door een ijverig pogen verkregen worden. Op u is de hoop van millioenen in minder gelukkige landen gevestigd. Aan gene zijde van den oceaan zien wij werelddeelen, die verscheurd worden door oude haat en nieuw fanatisme. Wij hooren verkondigen, dat onrechtvaardigheden en ongelijk heden hersteld moeten worden met de wapenen en niet langs den weg van het verstand en vreedzame rechtvaardigheid; wij hooren ook zeggen, dat nieuwe markten slechts door verovering verkregen kun nen worden. Wij lezen, dat het hei lige karakter der verdragen veracht wordt; wij weten, dat aan alle zijden sterke bewapeningen oprijzen en dat millioenen mannen en vrouwen aan de schepping daarvan medewerken. Wij weten, dat de naties, die zich aan deze krankzinnigheden schuldig maken, den dag zullen beleven, waarop of haar vernietigingswape nen gekeerd zullen worden tegen haar buren of haar weinig soliede economie ineen zal storten. In beide gevallen zullen wij mede daarvan te lijden hebben, ook als wij niet in den oorlog betrokken worden. De dwaasheid van een grooten oorlog zou ons welzijn op duizend wijzen bedreigen. Ik heb vertrouwen dat wij de Oude Wereld kunnen helpen bij het voorkomen van den oorlog. Het is onze eerste plicht een oorlog tusschen de Ameiikaansche staten zelf te verhinderen en het beste middel daartoe is de versterking van den constitutioneelen, democratischen regeeringsvorm, opdat de democratische bestuursvorm in de geheele Wereld gerechtvaardigd worde. Roosevelt veroordeelde het stelsel van ta riefmuren en zeide, dat het niet toevallig is, dat de landen, die dat stelsel het streng ste doordrijven, op de luidruchtigste wijze verkondigen, dat zij den oorlog noodig heb ben als politiek instrument. Het is niet toe vallig, dat de autarkiepogingen uitloopen op een verlaging van den levensstandaard van het volk en dat deze zelfmoordpolitiek en het leed, dat daarmede gepaard gaat, tal rijken met wanhoop doen gelooven, dat de prijs voor den oorlog geringer is dan die voor den vrede. Russische grondwet- ontwerp goedgekeurd Het achtste Sovjet-Russische congres heeft de debatten over het rapport-Stalin om trent het nieuwe grondswets-ontwerp be ëindigd. 57 afgevaardigden namen aan de debatten deel. Besloten werd het door de constitutioneele commissie van het uitvoe rend comitie der Sovjet-Unie ingediende grondswet-ontwerp goed te keuren en als basis aan te nemen. Het congres heeft een commissie van redactie, bestaande uit 220 personen, benoemd, tot behandeling der amendementen en voorgestelde aanvullin gen en voor het vaststellen van de defini tieve tekst der grondwet. Deze commissie moet deze definitieve tekst binnen drie da gen aan het congres ter goedkeuring voor leggen, daarbij rekening houdend met het resultaat der besprekingen der grondwet door het geheele volk en door het congres. Onder luiden bijval van het geheele con gres werd Stal in tot voorzitter der commis sie van redactie gekozen. ROOSEVELT Nog is de democratie de hoop der wereld. Wanneer wij haar gelukkige toepassing in Noord- en Zuid-Ame- rika voortzetten, zal de democratie zich uitbreiden en in de plaats tre den van andere methodes, die het meerendeel onzer toeschijnen in te gaan tegen de idealen van mensche- lijke vrijheid en van vooruitgang. Roosevelt besloot zijn rede met een be roep op een religieus vertrouwen. Wanneer wij zoo zeide hij dit geloof en dezen geest vasthouden, zullen wij den vrede in de wettelijke wereld behouden, en met de hulp van God geven wij dan ook onzen overzeeschen broeders hoop". Het water bereikte een record hoogte. Ketendorp zwaar ge- teisterd. De storm, die Maandagavond opstak, heeft het water te Den Oever tot een onge kende hoogte opgezweept. Schreven we tij dens den Octoberstorm „het water bereikte een recordhoogte" n.1. van ruim 2.40 M. plus N.A.P., thans is dit record, volgens opgave van den heer Rijkshavenmeester, den heer Kooij, met stukken geslagen, daar de hoog ste stand die gistermorgen om ongeveer 10 uur geregistreerd werd, 2.92 M. plus N.A.P. bedroeg, dus ruim even een halve meter hooger. Voor de Zuidelijke coupure aan de haven stond het water ongeveer 50 c.M. Reeds vroegtijdig had men deze coupure, met balken, waartusschen grond, gesloten. Ook de Noordelijke coupure moest worden dichtgemaakt, wat tot heden nog nooit ge beurd is. Hiervoor stond ongeveer 20 c.M. water. Waren deze voorzorgsmaatregelen Schattingen loopen uiteen. Hevige gevechten ten Westen van Madrid. Het béricht Van de aankomst van Duit- sche vrijwilligers te Cadix is gisteren door den Engelschen consul aldaar bevestigd. Alleen de schattingen van het aantal loopen eenigszins uiteen. De eerste berichten spra ken van 2 tot 3000, later werd het aantal op 5000 gesteld, maar het was moêilijk te schatten, omdat de mannen niet in uni form zijn. In bevoegde kringen te Londen wees men er op dat volgens Eden's verklaring van Maandag in het Lagerhuis de aankomst of aanwezigheid van vrijwilligers in Spanje geen reden is voor de Engelsche regeering om zich daarmee te bemoeien. Zouden de mannen niet in uniform worden gestoken, dan missen zij het eerste kenteeken van den soldaat, ook al zouden ze naar Madrid op- marcheeren en zouden ze Spaansche unifor men krijgen of een soort geleende eigen uniform meegebracht hebben, dit een zaak is die de Spaansche regeering te Valencia aangaat en die er eventueel te Genève tegen kan protesteeren. Maar hiertegenover staat dat er tenminste reeds 4000 uit Frankrijk gekomen vrijwilligers zijn die hun diensten aan de de regeering Cabal- lero hebben aangeboden. Van Engel sche zijde is in deze zaak geen enkele stap te wachten. Volgens latere berichten uit Londen zou het aantal gedurende de laatste dagen te Ca- diz ontscheepte Duitschers zelfs geschat worden op 6000. Omtrent de wijze van hun ontscheping noch omtrent hun bedoelingen kan men eenige bijzonderheid mededeeien, maar uit Gibraltar werd gemeld, dat Duit- sche stoomschepen en oorlogsschepen regel matig talrijke bezoekers te Cadiz ontschepen. Een officieele Duitsche verkla ring. Het Duitsche gezantschap te Londen heeft gisteravond een officiéél® verklaring gege ven, die ook te Berlijn zelf gepubliceerd is, dat er geen enkele Duitsche soldaat in uni form op Spaanschen bodem geland is en dat dit ook niet zal gebeuren. De Fransche vrijwilligers. In een brief aan Blum verzoekt de Fran sche afgevaardigde Rollin de regeering, te verbieden, dat Fransche onderdanen dienst nemen in Spanje, op straffe van verlies hunner nationaliteit. Rollin stelt de regee ring voor, van het Fransche staatsburger schap vervallen te verklaren hen, die in de toekomst bij de Spaansche troepen dienst nemen, en hen, die na reeds dienst te heb ben genomen, hiervan niet binnen een door de regeering te stellen termijn zouden afzien. Politieke groepeering in Oost-Europa IN OOSTEUROPA WERKEN BELANGRIJKE KRACHTEN VOOR INSTANDHOUDING VAN DEN VREDE. In ons overzicht van gisteren hebben we de oude spreuk aangehaald, die in onzen tijd weer opgeld doet, dat „Wie den vrede wil, bereide zich ten oorlog." 't Is de leus van de periode vóór 1914 en we hebben in alle bitterheid moeten ervaren, dat de leus een leugen is, omdat bewapening niet alleen de oorlogskans vergroot, maar den oorlog in zich bergt. De wereld is dus eigenlijk weer teruggekeerd tot het tijdperk van voor 1914, het tijdperk van de ge heime diplomatie, van de militaire bondgenootschappen en van de be wapening, die het volk doet zuchten onder den last ervan. We hebben slechts te wijzen op Duitschland, waar men zich de noodige levens- midelen ontzegd, om 't land militair sterk te maken, we hebben te zien naar Italië, dat de bevolking van de wieg tot het graf militair gemaakt Hevige gevechten ten Westen van Madrid. In den sector Pozuelo, ten westen van Madrid, is de laatste dagen verbitterd ge vochten. Van regeeringszijde wordt daarover gemeld, dat de opstandelingen getracht heb ben zich meester' te maken van het dorp Humera en den weg naar La Coruna af te snijden. Dit gedeelte van het front wordt verdedigd door twee compagnieën van de internationale brigade, die een hevig vuur openden en hun loopgraven verlieten om, ge steund door twee tanks, een hevigen tegen aanval te ondernemen, die de opstandelin gen dwong zich op hun uitgangsstellingen terug te trekken. Tot dusver hebben de re- geeringstroepen in de Casa del Campo de aanvallen van den vijand kunnen weerstaan. Zeven Duitsche driemotorige vliegtuigen in Tetoean geland. Volgens te Tanger ontvangen berichten zijn zeven Duitsche driemotorige vliegtuigen gisteren te Tetoean geland. Aanval op de Universiteitswijk afgeslagen. De correspondent van Reuter te Madrid heeft telefonisch medegedeeld, dat een ont zaggelijke aanval der opstandelingen in de omgeving van de Universiteitswijk in den afgeloopen nacht is afgeslagen door de re- geeringstroepen, die hun stellingen wisten te handhaven en vervolgens oprukten, waar bij zij een deel van het ziekenhuis en de kliniek veróverden. van waar de geheele Universiteitswijk beheerscht wordt. niet tijdig getroffen, dan zou het water met enorme hoeveelheden het dorp Den Oever zijn binnengestroomd. De kaden aan de visschers- en werkhaven waren in een ko kende zee herschapen waar taanketels, pa len en vischkaren lustig dooreen dreven. Van een visschersvaartuig waaide de fok op die in een oogenblik aan flarden langs het Hoe hoog het water gestegen was, toont ons onderstaande foto van de jeugdherberg die rondom in het water stond. Voor den ingang de jeugdherbergvader, de heer M. Bosker want bungelde. Op de werkhaven stond 't water ongeveer een meter in de smederij van de fa. Bosker. Ook andere hier staan de loodsen kwamen in het water te staan. Het groote magazijn van de M.U.Z., dat op een vrij hooge betonnen muur gebouwd is, had eveneens veel last van het water. Het spoelde over deze muur heen en gulpte naar binnen, waardoor een ware ravage werd aangericht. Het meest hebben wel de bewo.- ners van de keten naast het M.U.Z.-park te lijden gehad. Toen wij daar gistermorgen om ongev. 9 uur aankwamen was het een droevig gezicht hoe daar have en goed van deze menschen vernield werd. Vooral de keet van den heer v. d. Walle heeft bijzonder veel last van het water gehad. Dit houten gebouwtje stond tot halve hoogte in het water terwijl al het huisraad dooreen dreef. Wel tracht te men alles zooveel mogelijk te redden, doch het abnormaal hooge water belemmer de deze pogingen ten zeerste. Ieder oogen blik was men bevreesd dat het gebouwtje dat begon te wankelen, zou bezwijken, Van meerdere keten zagen we dat heele stukken werden weggeslagen. Het lijkt ons dan ook niet verantwoord dat dit ketendorp langer bestaan blijft, daar er wel eens ern stige ongelukken zouden kunnen gebeuren Voor de menschen die hier wonen en die het toch al niet breed hebben, beteekent deze storm een enorme schadepost daar al hun hebben en houden door het zeewater bedorven is. Ook het aangrenzende M.U.Z. park heeft het kwaad te verantwoorden ge had. De jeugdherberg was bijna geheel door het water ingesloten. De naast dit gebouw staande garage stond geheel in het water. Ook de bewoners die in het Noordoostelijk gedeelte van dit park wonen kregen het water in hun woonhuizen en waren met man en macht bezig het steeds hooger ko mende water te keeren. Van de kapglooiing die achter het gehucht Vatrop en het dorp Oosterland gelegen is was niets meer te zien. Tenslotte vermelden wij nog dat van een aantal woonhuizen de dakpannen het moesten ontgelden. heeft. Jongens van 11 Jaar loopen met karabijnen, in parade-pas door de straten, grijsaards worden, als het moet, in het geweer geroepen om de „belangen" van het vaderland te verdedigen. En zullen we wijzen op Engeland, op Rusland, op Frankrijk. Men weet het uit de beschouwingen op deze plaats aan dit onderwerp gewijd, dat zij allen zich ten oorlog bereiden. In een hoofdartikel in haar nummer van gisterenavond schrijft het Hbl. over de Oost- Europeesche blokvorming en het blad wijst er in verband hiermee op dat de ervaring van 1914 toch niet geheel te loor is gegaan. De kleine naties, die zwaar hebben moeten boeten voor de zonden van de grooten, trachten zich te vrijwaren tegen een herha ling van de gevolgen van een eventueele nieuwe catastrofe. Het blad schrijft dan o.m.f Al naar gelang de groote mogendheden der wereld zich duidelijker en verder' ver- deelen in vijandelijke kampen, trachten vele kleine mogendheden zich los te maken van oude banden, deze banden althans zóó los te maken, dat zij niet knellen en gemakke lijk kunnen worden ontknoopt, wanneer een benauwend oogenblik aanbreekt. Polen en de Kleine Entente waren reeds lang voordat Duitschland het verdrag van Locarno op zegde, bezig een politieke positie te zoeken, die hun voldoende garanties bood voor hun politieke onafhankelijkheid en ongeschokt voortbestaan, zonder dat zij te sterk vast gekoppeld bleven aan de politieke avontu ren, waarin de groote mogendheden zich zouden storten. Het proces, dat zich thans in Oost- Europa ontwikkelt, neemt al sedert eenigen tijd de contouren aan van een nieuw politiek blok. Het blad meent dat er reden is om zich over dit embryonale blok te verheugen; want er ligt niet aan ten grondslag het verlangen dat in sommige an dere politieke bloks kan worden ge zien, zich voor te bereiden op een daad van agressie, maar een zoo hechten muur van gelijkgezinde sta ten in Oost-Europa op te trekken, dat hij als een onoverkomenlijke hinder- paal komt te staan tusschen de mo gendheden, die zinnen op annexio- nistische of imperialistische avontu ren. Het proces is duidelijk gaande sinds Duitschland het Rijnland weder militair heeft bezet Polen dat Tsj.-Slow. nooit ver mocht te naderen wegens de Poolsche min derheden kwestie gaf kortgeleden blijk van het verlangen, het oude delicate conflict te vergeten. Het versche DuitschJapansche bondge nootschap, dat het gevaar voor een oorlog in Oost-Europa grooter heeft gemaakt en de beduchtheid in de kleine Oost-Europeesche staten heeft vergroot, heeft de drift tot coar litie opnieuw geprikkeld. Krachtige rede van Minister van Overbergh. Eupen en Malmédy zijn en blij ven Belgisch Geen les van Duitschland noodig Bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken in den senaat heeft de minister van Staat van Overbergh (Chris ten-democraat) verklaard, dat België on danks de nieuwe orienteering van zijn buitenlandsche politiek, trouw zal blijven aan zijn verplichtingen. België zal trachten met alle landen vriendschappelijke betrek kingen te onderhouden. Het spreekt vanzelf, dat andere landen zich daartegen niet in onze binnenlandsche aangelegenheden hebben te mengen. Zoo heeft de Duitsche minister dr. Goebbels in een interview de kwestie v. Eupen en Malmedy aangeroerd om een spe- ciaalregime te verlangen. Er behoeft geen speciaal regime ontworpen te worden. Eupen, Malmedy en St, Vith zijn Belgisch, en worden als alle andere Belgische gebieden ge regeerd. Onder applaus van alle banken verklaarde de minister: „Wij behoeven in dit opzicht geenszins een les van Duitschland te ontvangen". Ten aanzien van de koloniën verdedigde spr. de politiek der regeering. Er kan, zei de hij, geen sprake zijn van een herverdee ling. Spr. hield zich vervolgens bezig met de veiligheidstoestand van het land. Ten aanzien hiervan toonde hij zich optimistisch daarbij afgaande op de jongste Britsche verklaringen. Engeland heeft vanwege zijn duidelijke en openhartige verklaringen recht op de erkentelijkheid van België (applaus)

Schager Courant | 1936 | | pagina 1